SANOVITE Het borrelt in de heksenketel van liet Democratische partijcongres Bevorderingen Chr. Lyceum Nu in Los Angeles en straks in Chicago lijkt het een kertnismaar het gaat om ernstige zaken Conventies lijken op folklore door de zeer sterke tradities Na ongeluk bij Kort-Rapenburg: buschauffeur treft geen schuld Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 12 juli 1960 Tweede blad no. 30096 Aan het Chr. Lyceum te Leiden zijn bevorderd naar klasse li A. Beekhuis, H. Breuker, A. Bijkerk, N. Blansjaar, A. Boekee, C. Bos, M. Dane, A. van Delft, J. M. van Doornik, A. van Eg- mond, C. M. Fioole, A. Fockens, H. Gijsman, A. van Giffen, Haarsma, D. Hakkenberg, G. Hey, Y. Hekster, A. de Neef, P. J. Vos, G. Th. Groot- jans, N. Helmus, A. Hoek, H. Hogewo- ning, N. Hollebeek, J. de Hoog, P. Horsman, G. Hovlngh, H. Hulzinga, P. Jager, N. de Jong, P. Ju, D. Knetsch, P. Kousemaker, M. Kroon, T. de Krij ger, N. Ravensbergen, F. Smits, M. Struys, S. Valkema, A. Beeftink, M. van Bemmel, J. v. d. Berg, W. Berg man, H. Bouma, E. Brandt, M. Dijk stra, W. Docter, N. van Egmond, N. Enserink, C. van Goch, G. Groot, A. Guyt, T. Harmsen, A. Hogewoning, W. de Jong, M. V. Keyzer, L. A. Kreft, G. van Kruistum, N. Laman, B. Leeu- wenburgh, W. v. d. Luyt, C. Maas, T. de Mooy, C. den Heeten, C. Hendriks, M. Hennes, A. den Heyer, M. v. Hoek, W. de Jong, Z. Kepel, J. van Klave ren, E. Korthof, J. Kruger, H. J. La- mers, E. Langmuur, A. van Leeuwen, M. van Leuveren, R. H. Marck, H. J. de Mooy, D. Nicolai, N. Oskam, W. Oudshoorn, M. Overduin, W. Piers, A. v. d. Plas, A. van Rijn, C. Varkevis- ser, E. J. Viertelhausen, M. P. van Werkhoven, M. Meerburg, M. G. van Herpe, A. Janson, E. van Luyn, A. Maandag, A. R. Meloen, J. v. d. Mey, T. von Meyenfeldt, L. Mulder, N. Noort, H. van Norren, A. Olden, C. v. Ooijen, Chr. Oudshoorn, D. P. v. d. Plas, A. Remmelzwaal, H. Roest, J. de Ruyter de Wildt, B. Schipper, N. Siljee, Chr. Steketee, W. van Tilburg, J. Vermeer, B. Sleebes, L. van Duyvenbode, J. Llndhout, S. Remmers, M. Roetert Steenbruggen, J. de Ru, J. Runia, I. van Scheepen, G. C. Schouten, E. Tae- kema, K. van Turenhout, W. Veerman, W. Veldhuyzen, H. Vermeer, B. v. d. Voet, D. de Vos, C. Vreeken, G. de Vries, G. Wilbrink, M. Zimmerman, J. van Zuylen, J. v. d. Zwart. Afgewe- *en 28. Naar klasse 2: G. K. Bakema, J. v. d. Bent, J. Z. v. d. Berg, A. A. C. Brijnen. J. Duindam, W. J. Eradus, J. J. C. Holthaus, P. v. d. Horst, J. Joziasse, A. Kolderman, F. Kuyt, J. K. Seinstra, G. H. Timmermans, A. de Vente, D. Wijnands, R. A. v. d. Kraan, P. Kranenburg, G. Lagerman, H. J. G. de Lange, J. R. Lindhout, R. v. d. Lip, C. Los, A. H. Meerburg, J. v. d. Meij, B. de Mooy, G. Natzijl, C. J. Neu teboom, G. J. Nieuwenhuys. W. Par don, L. Parlevliet, A. R. Plaatzer, J. ,A ,v. d. Plas, IJ. v. d. Plas, H. H. Posthumus, R. F. Riphagen, D. A. Ro denburg, P. Verra, G. R. L. Bassie, J. v. d. Berg, H. Beyering, E. P. v. d. Eijkel, A. A. Kromhout. P. Mekking, M. W. v. d. Perk, J. W. Pieron, K. van 't Riet, J. van Rijn, M. J. Schutte, P. Spierenburg, M. C. Storm, E. M. Stoute, I. Vis, I. Visser, H. J. Vos, A. R. Wes terink, C. de Wit, J. v. 't Wout. C. H. M. van Anrooy, W. Betram, J. Boer, S. Boersma, P. Bolhuis, M. E. Broks, T. van Duyn, M. L. Fockens, N. R. van Gosliga, N. Kapteyn, A. Kranenburg, R. E. Nieuwenhuis, G. de Ru, J. Spie renburg, M. Trippenzee, F. J. Ver- linde, R. W. J. Visser, A. de Vlaming. Afgewezen klasse 2: 30. Naar klasse 3: P. Berg, G. Beyering, M. Boter, H. G. E. van Dam, J. de Lange, C. A. Leenhouts, L. Molenaar, P. C. Parlevliet, F. G. Pasma, H. R. v. d. Plaats, C. J. v. d. Plas, M. Schef- fer, H. M. van Sprang, O. Ch. Swart, P .J. van Turenhout, J. de Vente, A. Verhoef, C. Verloop, J. H. C. Viertel hausen. A. J. Visser, J. de Vreugd, P. Möhlen, D. Boekkooi, J. Fabery de Jonge, N. Hendriks, A. de Hoog. D. ten Hooven, J. J. H. Huysman, P. de Jong, H. Kooreman, D. Kromhout. M. C. Kroon, L. G. Kruithof, D. Meirik, G. B. C. Ie Nobel, E. Ouwehand, A. v. d. Plas, D. v. d. Plas, H. F. Poort, P. Sosef, A. H. Tromp, Z. A. Veldhuy zen, I. A. Vos. P. S. Anes, J. W. Baai- bergen, Tineke Barnhoorn, Adrie Barn- hoorn, D. J. Bos, G. J. Buitink, J. J. Carstens, P. v. d. Deyl, C. H. v. Dijk, C. H. G. Docter, J, G. van Ginhoven, J. D. de Graaf, G. v. d. Haak, J. G. Haasnoot, C. H. Hendriks, D. H. Knibbe, F. Kors, J. L. Kreft, J. A. Mets. M. Slappendel, A. Verwey, D. Vreeken, M. G. Zimmerman, P. H. Zuidbroek. Afgewezen klas 3: 21. Naar klasse 4A: F. J. Beukers, A. Boter, J. Buys, C. C. Goslinga. M. Koomans, J. Molenaar, L. E. Ouwe hand, A. C. Timmers, J. Vogelaar. A4: afgewezen 1. Naar klasse B4: J. Basters, J. E. Dane, G. Ezendam, J. de Leeuw, A. A. v. d. Mey, M. M. v. d. Mey, D. Stigter, I. M. Stolp, J. H. van Tonge ren. R. J. M. Zimmerman, P. Breed- veld, W. Dorrepaal, M. K. V. van Duy- venvoorde, A. H. Guicherit, P. v. d. Haak, G. A. den Haan, M. C. F. Heijl, G. v. d. Kwaak, N. Noort, P. Struys, A. van Veen, R. W. Veldhuizen. B4: afgewezen 13. Naar klasse G II: R. Buining, H. E. Bijleveld, M. J. Haartsen, M. v. d. Heu vel, L. de Jong, S. J. Karstens, A. Klein, A. A. v. d. Kwaak, B. M. Lock, W. Loove, H. B. Mulder, B, K. Olivier, J. van Ommering, A. J. van Parijs, C. G. v. d. Plas, J. Postma, J. Pronk, J. G. Ravestein, D. Ouwehand. Afge wezen 9. Naar klasse G III: E. L. Boellaard, R. Brands, Tj. Broekema, J. M. de Bruyne, B. G. Bijleveld, M. M. Diemer, A. van Duyn, N. K. Eikerbout, J. C. Fockens, II. J. Hebly, C. Horsman, H. C. v. d. Horst, M. A. Impeta, E. A. Knibbe, A. K. Koekkoek, A. M. Kruis land, J. W. G. Scholten, F. W. Schram, H. J. Smid, J. D. Visser, J. Vos, M. F. de Vries, A. Th. v. d. Weerthof. Afge wezen 4. Naar klasse G IV: N. J. v. Bemmel, J. v. d. Berg, W. Bladergroen, P. v. d. Broek, P. Brouwer, C. Datema, M. W. van Diggelen, M. C. van Doornik, T. van Dijk, C. N. J. van 't Hoff, E. A. Huisman, J. G. Kromhout, J. R. Mul der, B. v. d. Nagel, L. v. d. Niet, H. Overduin, J. van Riet, V. C. Schipper, A. A. Verhaar. Afgewezen 6. Naar klasse G Va: A. v. d. Bent, T. Boer, J. Bijleveld, A. P. van Diggele, G. van Doornik, J. Helmus, G. C. Ho gewoning, H. J. de Jonge, M. Knibbe, A. Kroese, A. A. v. d. Laan, J. W. Oosting, A. Postma, M. J. Rittersma, P. J. C. Stolp, J. H. Hagtingius. Naar klasse G Vb: R. W. Bouwknegt, A. M. H. Brunsting, K. Maas. V: afge wezen 3. Mulo-examens Voor het Mulo-examen diploma A de met tevens voor het middenstandsdi ploma) zijn geslaagd de dames: M. C. Rombout te Leiden, P. E. v. Milaan, Leiden, M. Zaalberg, Leiden, C. A. Kei ler*. Hekendorp, W. M. A. van Iter- son Rijnsburg, A. J. Jongerius Oegstgeest, E. M. Coumou Oegstgeest, M. M. Spetter, Leiden, N. Bos, Bodegra ven en de heren: F. C. v. d. Oever, Lei den, W. F. van Wijk, Leiden, R. G. J. v. Kommer, Leiden, F. H. Tieleman, Lei den, M. Doiove, Leiden, W. H. v. d. Nat, Leiderdorp, K. M. v. Iwaarden, Leiden, G. de Vries. Bodegraven, A. Hoosbeek Rietveld. P. Huisman Bodegraven, C. G. Heijl Warmond, D. Krom hout Rijnsburg, W. A. de Jong Bodegraven, J. W. Boot, Bodegraven. Afgewezen 5. EINDEXAMENS RIJNLANDS LYCEUM Geslaagd voor het eindexamen HBS-A de dames: I. E. Bergen (Leiden), C. Hol- dert 's-GravenhageH. van Dijk, H. J. Harting, J. L. E. de Jong, C. J. Lith, J. C. G. Roeleveld en H. O. Spreeuw (al len Wassenaar) en de heren: F. B. Gor ter (Leiden), E. C. Dekker ('s-Graven- hage) en H. D. A. Haks, J. J. M. Hüb- scher, B. H. Millenaar, G. J. L. Swart en M. Tipker (allen te Wassenaar». Er zijn twee kandidaten afgewezen. Alle examens zijn geëindigd. Advertentie De smakelijke voltarwe voeding Handig verpakt Steeds vers. Heerlijk met boter, jam, kaas, vleeswaren enz. Ook zoutarm overal verkrijgbaar Zomercursus Universiteit van New York IN „GRAVESTEEN" GEOPEND Gistermiddag heeft prof. dr. L. Flax man, hoofd van de zomercursussen der Newyorkse Universiteit in Europa, in het Juridisch Studiecentrum „Grave- steen" de zomercursus van bovenge noemde academie geopend. De cursus wordt georganiseerd door de Universiteit te New York en de Stich ting voor Internationale Samenwerking der Nederlandse universiteiten en hoge scholen. Onze stadgenote, Selma Gunning, heeft met succes de tweede jaars pri maire opleiding aan de Landbouwhuis- houdschool „Koningin Juliana" te Al phen a. 1. Rijn gevolgd. Zij behaalde nl. een diploma. Officiële publikaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Lelden brengt ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland bij besluit van 13 Juni 1960, B. no. 29943 (le afd.) G.S. no. 274/1, gedeeltelijk hebben goedge keurd het partieel uitbreidingsplan „Lei- den-zuidwest", herziening 1959, en de daarbij behorende bebouwingsvoorschrif ten, vastgesteld bij raadsbesluit van 14 september 1959, no. 283, met Intrekking van het uitbreidingsplan der gemeente, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 novem ber 1933, van de partiele uitbreidings plannen „Lelden-zuid-west". vastgesteld bij raadsbesluiten van 26 Januari 1948 en 6 Juni 1955, en van partiele uitbreidings plannen „Lelden, Voorschoterweg-Trek- vliet" en „Leiden-zuidwest V". vastgesteld bij raadsbesluiten van 23 Januari 1956 en 20 Januari 1958, zulks voor wat betreft de grond, welke in het goedgekeurde ge deelte van het plan valt. Het goedgekeurde plan ligt met uit voerige kaarten c.a. voor een leder ter in zage ter gemeentesecretarie. afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111) Leiden, 11 Juli 1960. De Burgemeester voornoemd. S. MENKEN. Wethouder-loco-burgemeester Amerika bereidt zich voor op presidentsverkiezing (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) In de maand juli om de vier jaren houden de Democraten en de Republikeinen in Amerika ieder een partijcongres, waar de partijkandidaat voor het presidentschap wordt gekozen. Dit klinkt droog en zakelijk, maar zodra men in plaats van het woord „partijcon gres" de term „conventie" gebruikt (Amerikaans: convention), komt er meer kleur in de zaak, meer leven in de brouwerij. Eens in de vier jaar is aller aandacht in Amerika gericht op die conventies: luidruch tige, massale bijeenkomsten met veel retoriek, gehos en fanfares. Populaire Wild-West programma's en baseballwedstrijden worden verdrongen van het televisiescherm en gefascineerd staart men avond aan avond naar wat er uitgekookt wordt in de kolossale heksenketels te Los Angeles en Chicago. Eén verslaggever voor elke delegatie Iedereen snelt naar de televisie ,s Ochtends voelt men zichzelf wat uit gekookt of althans wat „gaar" van al dat staren en van al die herrie, maar op de kantoren en in de fabrieken blijft de politiek het gesprek van de dag en als het werk gedaan is snelt men weer naar huis om maar niets te missen van het volgende bedrijf der conventies! Men zou kunnen zeggen, dat die poli tieke reuzen-vergaderingen behoren tot de Amerikaanse folklore. Langzamer hand hebben zich allerlei gebruiken ont wikkeld in een verkiezingsjaar en zulk een jaar zou, naar het gevoel van de Amerikanen, niet „echt" zijn, wanneer men die vanouds bekende leuzen, stam pij en retoriek niet meer mee kon ma ken. Zonder hutspot geen drie oktober, zonder oliebollen geen oudejaarsavond en - in Amerika - zonder conventies geen verkiezingsjaar! Soms zakt een traditie af, maar de te levisie heeft het conventiegebruik nog veel meer gestileerd en gedramatiseerd dan het ooit tevoren is geweest: beide partijen zagen hun kans schoon om, dank zij de techniek, een veel groter pu bliek in hun ban te houden dan vroeger mogelijk was! Die enigszins circus-achtige manier van kandidaatstelling wordt meer en meer gecodificeerd. Er is een soort folkloristisch ritueel ontstaan en daar mag niet te veel aan getornd worden. Dat zou de toverkracht verbreken. Maar al vinden buitenlanders, die deze spektakelstukken voor het eerst meema ken, de vertoning vaak grotesk, wat daar gebeurt op die conventies is in feite een heel ernstige, belangrijke zaak: hier wordt bepaald, wie de twee mannen zul len zijn waar e Amerikanen in novem ber tussen moeten kiezen. Een van de twee wordt Amerika's nieuwe president, l de leider van het democratische vry- heidsverbond in de gehele wereld. De Republikeinen komen aan het eind van deze maand bijeen in de geweldige zaal bij Chicago's slachthuizen. Daar zijn reeds vele conventies gehouden. De De mocraten vergaderen deze week in de gloednieuwe „Sports Arena" van Los An geles, een ovale zaal met twee galerijen rondom, waar plaats is voor 15.600 par tijleden en journalisten. Ik zeg nu maar „journalisten", doch de verslaggevers van de televisie worden op iedere con ventie talrijker Drie grote televisie-maatschappijen zullen over het gehele land de gebeurte nissen vertonen en één er van, de Na tional Broadcasting Company, heeft aan vijftig verslaggevers opdracht gegeven om constant de stemming te peilen en de actie na te gaan van de vijftig ver schillende delegaties. Eén verslaggever per delegatie dus De voornaamste commentatoren van de NBC kunnen op ieder moment verbinding zoeken met de man die bijvoorbeeld de delegatie volgt van North Dakota, of met de verslagge ver die Pennsylvania in het oog houdt. Deze speurders moeten op stel en sprong gereed zijn met hun informaties en al die gegevens tezamen moeten dan zo juist mogelijk bepalen, hoe Kennedy er voor staat, Johnson of wie ook. Is het brein van één commentator nog wel groot en snel genoeg om al die de tail-informatie te verwerken? Zo langza merhand wordt dit een mammoet-repor tage, die door kwasi-perfectie dreigt te versplinteren. Maar de geniale commen tator zal uit al zyn informaties de es sentie naar voren weten te halen. Vele van zijn nijvere loopjongens zullen mis schien weinig bijdragen tot verheldering van het beeld, maar zij kunnen in elk geval aan het t.v.-publiek het gevoel ge ven dat de commentator, voor zover het de Sports Arena of het Slachthuis be treft, alwetend is. Al is John Kennedy de gedood verfde winnaar van de Nationale Conventie van de Democratische Partij te Los Angeles, dat wil nog niet zeggen, dat zijn tegenstanders géén aanhang hebben. Een uitbun dige menigte stond senator Lyndon B. Johnson op te wachten, toen hij op het vliegveld arriveerde. Van de vliegtuigtrap af sprak deze kandi daat voor het Witte Huis zijn en thousiaste aanhangers toe. Overstog-gaan is mogelijk Ruim drieduizend mensen mogen stemmen op zulk een conventie. Dat zijn de gedelegeerden van de partij-or ganisaties uit de vijftig verschillende staten. Iedere afgevaardigde heeft een halve stem en de grootste delegaties ko men uit de staten, die de meeste inwo ners tellen. In sommige van die delegaties zijn de leden vrij om te stemmen op wie zij wil len, andere groepen zijn k priori en bloc gewonnen voor een van de kandidaten, maar hun trouw behoeft niet stand te houden na één of twee stemmingen, die geen definitief resultaat hebben opgele verd (de partij-kandidaat is pas gekozen, wanneer hij meer dan de helft van het aantal stemmen heeft behaald). Over- stag-gaan van een delegatie is dus altijd mogelijk en gedurende spannende con venties wordt er achter de schermen druk gedelibereerd en pressie uitge oefend. Het publiek op* de galerijen be merkt daar weinig van. De delegaties hebben eigen „causus-kamers" waar zij, in het geheim hun positie kunnen bepa len. Maar in ander opzicht zal het publiek te Los Angeles meer zien dan ooit te voren. In zulk een reuzenzaal kon men vroeger nauwelijks zien hoe de man er uit zag, die een rede stond te houden op het imposante spreekgestoelte. Nu echter zal er. schuin boven de spreker, een enorm t.v.-scherm hangen waar men de man die aan het woord is, tien maal vergroot in actie kan zien! Hos-partijen ingekort Al is de traditie ook machtig, toch verandert er weieens iets. Delegaties, die reclame willen maken voor een kandi daat beginnen soms een hos-, zang- en joelpartij in de gangpaden. Om meer in druk te maken verzekeren zij zich daar- by van de steun van amateur- of be- roepsdemonstranten, die met reclame bordjes komen zwaaien en met getoeter de stampij in de zaal nog veel imposan ter weten te maken. Zulke demonstra ties duurden vroeger weleens een vol uur.. Maar het t.v.-publiek kan die hos- partijen onmogelijk lang interessant vin den. Vandaar dat men er de laatste tijd naar streeft om dit reclame-enthousias- me, wat de tijdsduur betreft, te beper ken. Wat de demonstranten aan minu ten moeten missen, kunnen zij altijd in uitbundigheid inhalen. Dat zal de televisiepret dan nog ver groten!! De bedoeling van deze cursus, welke tot 19 augustus duurt, is om door een gemengde groep van Amerikaanse en Europese docenten een aantal onderwer pen te laten behandelen, die zich beter lenen voor bestudering in Europa dan in Amerika (vergelijkende literatuur, het Europese drama, de Euromarkt, het Europese denken sedert 1918, Europese kunst van de zeventiende eeuw). Er zijn een 40-tal deelnemers, voorna melijk uit de Ver. Staten. Wanneer dit experiment slaagt, wil men van de cur sus een jaarlijks terugkerend evenement maken. Nadat prof. Flaxman in zijn openings woord de gasten en studenten namens de Newyorkse Universiteit had verwel komd. wees hij erop dat deze zomercur sus de eerste was die officieel vanwege dit instituut ln Europa wordt gehouden. Prof. Flaxman zeide, dat zijn univer siteit gelukkig en trots is in verbinding te zijn getreden met Nederlands oudste zusterinstelling. Aan het einde van zijn rede sprak prof. Flaxman de hoop uit, dat de cursisten profijt zouden mogen hebben van dit experiment en dat het de internationale universitaire samen werking mede mocht bevorderen. Tot nu toe hebben zich nog geen Ne derlanders voor deze zomercursus opge geven maar prof. Flaxman hoopt dat dit alsnog geschieden zal. ZOMERCURSUS DER NEDERLANDSE UNIVERSITEITEN Hedenavond zal in het „Institute of Social Studies" in Den Haag de zomer cursus van de Nederlandse universitei ten en hogescholen worden geopend, ge organiseerd door de Leidse Universiteit. Het thema van de cursus luidt: „Europa en Nederland - de positie van een klein land in een geintegreerd Euro pa". Van de diverse voordrachten zijn te noemen: „Het probleem van de eenheid en verscheidenheid der Europese cul tuur", door prof. dr. C. W. Mönnich uit Amsterdam: „Overheersende trekken in de Nederlandse beschaving" door mevr. dr. A. Romein-Verschoor; „Europese wijsbegeerte en Nederlandse bijdrage daarin", door dr. B. Delfgaauw; „Een vergelijking tussen de Amerikaanse uni ficatie en de Europese integratie" door prof. dr. B. H. M. Vlekke; „Europese in vloeden op de Nederlandse schilder kunst" door W. Jos de Gruyter; „In ternationale Invloeden van de moderne Nederlandse kunst" door dr. H. L. C. Jaffe: „Enige overheersende themata in de moderne Europese letterkunde, weer spiegeld in de Nederlandse roman", door dr. J. C. Brandt Corstius; „Twintigste eeuwse Nederlandse muziek" door An- dré Jurres en „De taak van de pers ter bevordering van de Europese eenheid", door dr. P. J. Koets. L. van der Zon veertig jaar bij Ned. Rotogravure Mij. Gisteren was het 40 jaren geleden, dat de heer L. va<n Zon, kleuresndiepdrukker. bij de Nederlandsahe Rotogravure Maatschappij N.V. in dienst trad. Dit jubileum werd in de kantine van het bedrijf door de directie, de staf vele collega's en vrienden herdacht. Om ongeveer half twaalf werd de heer Van der Zon. die vergezeld was van zijn echtgenote en dochter, door de directeuren, de heren J. C. Stafleu en mr. S. C. H. Coebergh, hartelijk be groet. De heer J. C. Stafleu. die als eerste de rij van sprekers opende, zei het een groot genoegen te vinden de jubilaris toe te spreken. Hij ging in gedachten terug naar het jaar 1920, toen de N. R M zich begon uit te breiden De heer Van der Zon trad. toen een tweede vellendrukmachine iin gebruik werd ge nomen. in dienst. Spreker roemde de jubilaris om zijn vli en plichtsbetrachting en sprak de hoop uit. dat de heer Van der Zon nog vele jaren zijn beste krachten aan de N. R. M. zou mogen geven. Met hartelijke felicitatie en de aan bieding van een enveloppe met inhoud besloot de heer Stafleu zijn toespraak. Mevrouw Van der Zon kreeg bloemen aangeboden. Mr. S. C. H. Coebergh sprak vervol gens namens de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel en bood het vererend getuigschrift en de draagme- daille van deze Maatschappij aan. De heren Streef]and en Jasper boden namens het personeel enkele geschen ken aan. De heer Van der Zon dankte in het byzonder de directie en voorts alle spre kers voor de waarderende woorden tot hem gericht en voor de fraaie ge schenken. welke hij mocht ontvangen. BENOEMINGEN LEIDSE UNIVERSITEIT Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Leidse Universiteit voor het tijdvak van 1 mei 1960 tot en met 30 april 1961 tot wetenschappelijk ambtenaar bij de fa culteit der rechtsgeleerdheid de heer G. van Benthem van den Bergh; alsnog voor het jaar 1960 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar voor de natuurkunde dr. L. C. van der Marei, thans weten schappelijk ambtenaar 1ste klasse en voor het tijdvak van 1 juni 1960 tot en met 31 mei 1961 tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A. voor de neurologie dr. L. N. Wenth. Speciale wervingsactie voor kortverbanders (Van onze Haagse correspondent) Voor het eerst in de geschiedenis van de Nederlandse strijdkrachten is bij een wervingsactie een particulier ad viesbureau voor Public Relations inge schakeld. De ministter van Defensie ir. S. H. Visser heeft een Haags bureau verzocht te adviseren by de werving van kortverbanders, waarmee 1 januari moet worden begonnen. De inschakeling van een dergelijk bu reau kondigde de minister in de Defen sienota reeds aan. Verscheidene parle mentsleden bleken bij de behandeling van de nota eveneens voor de idee te zyn geporteerd. Over het algemeen ziet de legerleiding de werving van vrijwilligers niet zo op timistisch tegemoet. Men denkt daarbij vooral aan de toenemende spanning op de arbeidsmarkt. Het wordt daarom van het grootste belang geacht, dat de wer ving goed wordt opgezet. Voor de Leidse kantonrechter Wederom verkoop zg.minder validen'werk Ondanks het feit, dat vele verdachten gisteren verstek lieten gaan hebben zo wel de kantonrechter, mr. R. de Bruyn als de plv. kantonrechter, mr. W. de Ko ning, nog een respectabel aantal von nissen uitgesproken. Naast een groot aantal „pechzaakjes", die berecht wer den met boeten van f. 3 tot f. 15 waren er ook enkele, die betrekking hadden op overtredingen van meer ernstige aard. Tot deze categorie werd ook ge rekend de zaak tegen een 36-jarige Am sterdamse colporteur, die samen met een collega in Voorschoten huis aan huis ventte met huishoudelijke artikelen, die werden aangeprezen als werkstukken van minder-validen. Ook hier bleek weer bij nader onderzoek, dat slechts een commercieel doel werd nagestreefd en dat de hoge winsten, die op de artikelen werden gemaakt, in de zakken van de „verkoopleider" en diens „colporteurs" verdwenen. De Amsterdammer deed mede namens zijn collega het woord. Hij voerde aan, dat zij niet huis aan huis ventten, doch vaste afnemers bezochten. Volgens hem waren de artikelen wel degelijk uit de werkplaats van minder validen afkom stig en mocht dit eventueel niet zo zijn dan konden de colporteurs toch moeilijk opdraaien voor de fouten van hun „werkgever". Daar verdachte destijds tegen zyn afnemers had gezegd: „Zeg maar, dat U een vaste afnemer bent en reeds vooruit het een en ander heeft besteld", had zijn verweer ter zitting wei nig of geen waarde meer. Ook het feit. dat hij bij zijn aanhouding nogal grof was opgetreden, pleitte niet in zijn voor deel. In een zeer scherp gesteld requisi toir hekelde de officier, mr. E. v. d. Schans, de minderwaardige praktyken, die hier worden toegepast en waarmee de bona fide instellingen ernstig wor den benadeeld. Zijn eis was dan ook f. 75 boete subs. 15 dagen. De plv. kanton rechter was het met een en ander vol komen eens en vonniste derhalve con form. „NOG NIET LEVENSMOE" Een 68-jarige automonteur uit Noord- wijk werd op 9 mei op de provinciale weg te Katwijk aangehouden, omdat de politie het vehikel, waarin hij reed wel eens aan een nader onderzoek wilde onderwerpen. Hierbij bleek, dat de „auto" nauwelijks kon remmen en de speling in het stuur niet minder dan 70 graden bedroeg. Verdachte bestreed het deskundig politie-rapport met klem en vond, dat zijn „wagentje" nog best in orde was. Hy nodigde de plv. kanton rechter uit voor een „ritje" om een en ander te kunnen bewijzen, doch deze wees dit beslist af. omdat hij „nog niet levensmoe was". Ook een fraaie foto van zyn „wagentje" kon de magistraten niet milder stemmen en de eis van drie geldboeten van f. 25 subs 15 dagen, als mede de verbeurdverklaring van het in beslaggenomen vehikel volgde weldra, nadat de politie-deskundige nog had verklaard, dat het „voertuig" de f. 100 aan sloopwaarde nauwelijks zou halen. T.a.v. de verbeurdverklaring luidde het vonnis conform, doch als „tegemoetko ming" in het verlies werd de totale boete op f. 15 subs. 3 dagen bepaald. VRIJSPRAAK Nadat het verkeerslicht hoek Bree- straat-Kort Rapenburg op groen was ge sprongen, draaide een 25-jarige chauffeur uit Reeuwijk, met zyn bus rechtsaf het Kort Rapenburg op, doch remde meteen weer af, omdat enig lawaai onder de bus hem deed vermoeden, dat er iets niet in orde was. Dit schielijk afremmen redde het leven van een zeer jeugdige wielrijdster, die met rijwiel en al was gevallen en onder de bus was terecht gekomen. Luttele tellen later zou het achterwiel over haar heen zijn gegaan. Hoewel zij enige verwondingen opliep, die een verpleging in het ziekenhuis noodzakelijk maakte, is zy de gevolgen thans bijna weer te boven. De chauffeur stond terecht omdat hy met zijn bus het wielrijdstertje omver zou hebben gere den met alle gevolgen van dien. Geen der getuigen kon echter met zekerheid verklaren, dat de bus inderdaad tegen het meisje was opgereden. Een van hen ging zelfs zo ver. dat hij verdachte als het ware déchargeerde door te verkla ren dat het meisje waarschijnlijk in de tramrails was geslipt. De vele vaag heden gaven de officier aanleiding om een eis tot vrijspraak te stellen. Ver- dachtes raadsman wees hierna nog op het feit, dat zijn cliënt zeer met het lot van het slachtoffertje was begaan en haar regelmatig in het ziekenhuis had opgezocht. De buschauffeur werd con form de eis vrijgesproken. GEEN RIJBEVOEGDHEID Een 52-jarige huisvrouw uit Oegst geest draaide met een door haar be stuurde auto een zijstraat in, nam daar bij de bocht wat al te krap en reed par does tegen een geparkeerde vrachtauto op. Bij nader onderzoek bleek, dat de dame geen rijbevoegdheid had en zo maar was gaan „toeren". Verdachte ver klaarde, dat zij een pasagier naast zich had zitten en dat zij op hem vertrouwde als er „Iets mis zou gaan" onderweg, omdat hij wel een rijbewijs had, naar zij althans meende. De bewuste passagier verklaarde des tijds tegen de politie, dat hij niets van dit in hem gestelde vertrouwen afwist en dat hij evenmin een rybewijs had. Het geheel gaf weinig reden tot uiterste clementie en de eis was f. 40 boete subs. 8 dagen t.a.v. het ontbreken van een rijbewijs en f. 75 boete subs. 20 dagen voor oe aanrijding. De kantonrechter vonniste uiteindelijk met twee boeten van f. 50 subs, 40 dagen in totaal.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3