PROVINCIE KATANGA VAN DE KONGO LOSGEMAAKT Amerikaans vliegtuig RB-47 neergeschoten In Brussel is hoop op eenheid niet verdwenen WEERBERICHT Kennedy staat zeer gunstig Kremlin zegtdat territoriale wateren zouden zijn geschonden De „Karei Doorman'" veilig de haven van Fremantle binnen (§ud QTiei Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 JULI 1960 No. 30096 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) De rijke mijnprovincie Katanga scheidt zich van Kongo af. De pre mier van het provinciale bestuur. Moise Tsjombe, die reeds bij de on afhankelijkheidsfeesten verklaarde, dat de „slangen van Loemoemba de melkkoe van Katanga niet zouden uitzuigen", verklaarde gister avond in een radio rede, dat Katanga een onafhankelijk land wordt De handhaving van de orde heeft hij toevertrouwd aan de Belgische parachutistencommandant, die de muitende soldaten van Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga, ontwapende. Tsjombe verklaarde, dat hij zou weigeren premier Loemoemba en president Kasavoeboe te ont moeten. Het is overigens de vraag of deze Kongolese leiders zich nu nog naar Elisabethstad zullen begeven. In de dramatische ontwikkeling van de afgelopen dagen komt deze verklaring niet onverwacht: zij is het logische uitvloeisel van de ge matigde politiek van Tsjombe, dat hij geen onlusten en gewelddaden in Katanga zal dulden. Telegrafisch deed hij een beroep op de para chutisten van de Belgische basis Kamina. de regering van Leopolds tad en als de formele eis van Katanga om de vriend schap met België ondubbelzinnig op nieuw als leidraad van de Kongolese re gering te proclameren. Katanga heeft immers nog velerlei redenen van econo mische aard, onder meer de aanwerving van arbeiders voor de industrie in de naburige provincie Kasai nodig, even als de samenwerking met de andere Kongolese provincies. Hier tegenover staat, dat ook de provincie Kivoe. ten noorden van Katanga, zich bij de nieu we onafhankelijke staat zou kunnen aansluiten. Men zou dan de figuur krij gen zoals die van India en Pakistan, een Kongo, dat van het noorden naar het zuiden in twee staten wordt uiteen gereten. Er is nog een andere ontwikkeling mogelijk, met name dat de regering van Leopoldstad, plotseling bevreesd voor de afscheidinng van de „melkkoe" Katan ga deze provincie levert door de ex portrechten op koper, uranium, tin, cad mium en andere metalen ongeveer 50 a 60% op van de fiscale inkomsten van geheel Kongo! zich tot de Belgen richten opdat de orde in geheel Kongo zal worden hersteld, waarna met Tsjom be zal kunnen worden gepraat om de eenheid van Kongo te handhaven. Maar deze Optimistische visie is in de huidige omstandigheden zeer onwaarschijnlijk omdat Loemoemba thans een klaarblij kelijk onverzoenlijke nationalistische po litiek wil doordrijven ofschoon hij hier voor nu niet meer de middelen heeft. De muitende soldaten gehoorzamen im mers ook niet aan de bevelen van de nieuwe Kongolese commandant van de „Force Pubiique", behalve in Leopold stad!! Verklaring van de Belgische regering Tsjombe verklaarde voorts, dat zijn leven door de muitende inlandse solda ten van het garnizoen van Elisabethstad was bedreigd geworden toen deze mui ters een schietpartij tegen Belgische burgers waren begonnen. De 50-jarige Moise Tsjombe, die wij in Brussel hebben ontmoet op de twee politieke ronde-tafelconferenties, maakt de indruk van een welvarend en rijk Kongolees, een man met verfijnde ma nieren. Hy had het voortdurend aan de stok had met de ex-bankbediende Loe moemba, die hij als de verpersoonlijking van de Kongolese demagoog beschouw de. Tsjombe werd geregeld in de hoogste Belgische kringen van het Kongolese bedrijfsleven ontvangen. Zijn grotere politieke rijpheid deed en doet hem in zien, dat zyn land de hulp vap de blan ken onmogelijk kan missen en dat sa menwerking met de Belgen op geen enkele wijze tekort behoeft te doen aan de behoefte aan onafhankelijkheid. Druk op Leopoldstad? Gistermiddag werd de Kongolese po litiek in Kamer en Senaat toegelicht door een verklaring van premier Eys- kens en de liberale vice-premier prof. Lilar, die er de nadruk op legden, dat de Belgische regering de onafhankelijk heid van Kongo zou respecteren, dat de Belgische troepen slechts optreden om de veiligheid van de Europeanen te be schermen, terwijl na de stabilisatie van de toestand opnieuw zal moeten worden gedacht aan de uitvoering van het Bel gisch-Kongolees staatsverdrag. Deze verklaring van de Belgische regering (die later het vertrouwen kreeg met 105 tegen 65 stemmen), wijst erop, dat zij nog steeds hoopt met de nieuwe onaf hankelijke Kongostaat, die in een vol slagen chaos dreigt te verzinken, zal kunnen samenwerken. Muitende solda ten blijven niet muiten en de regering- Loemoemba zou dus later de toestand opnieuw in handen krijgen. Maar het is duidelijk, dat deze verklaring door de afscheiding van Katanga inmiddels is achterhaald en de nieuwe toestand voor de Belgen buiten de provincie Katanga grote gevaren inhoudt. Loemoemba en zelfs president Kasa voeboe, die zich zondag in zeer vrien delijke en gematigde termen tot de vluchtende Europeanen van Matadi, de havenstad aan de Atlantische Oceaan, richtten en hen bezwoeren in Kongo te biyven, zullen nu de afscheiding van Katanga beschouwen als een vijande lijke daad van België tegen de Kongo lese regering van Leopoldstad. Immers, Tsjombe heeft in zijn toespraak duide lijk gezegd, dat hp rekent op de Belgi sche vriendschap en op de erkenning van Katanga als onafhankelpke staat. Vele mogelijkheden Naar het departement van Buiten landse Zaken ons rond middernacht ver klaarde zullen Loemoemba en Kasavoe boe in Elisabethstad door vertegenwoor digers van de provinciale regering worden ontvangen, maar niet door Tsjombe. Het zou erop kunnen wijzen, dat d? verklaring van Tsjombe moet worden gezien als een dreigement voor De enig werkelijke macht Er zijn dus in de Kongolese heksen ketel nog allerlei verrassingen mogelijk, maar het is duidelijk dat Brussel op dit moment slechts rekent op de enige wer kelijke macht in Kongo, namelijk gene raal Gheysen, de pas benoemde Belgi sche commandant van de speciale ge vechtstroepen in Kongo, die volmacht heeft gekregen om overal waar hij het noodzakelijk acht militair op te treden. De vraag rijst thans of de Belgische re gering van haar politiek zal afzien om alsnog vele economische belangen in Katanga te redden. Sommige waarne mers waren gisteren van oordeel, dat het geen wyze politiek zou zijn. Al het mogelijke moet worden gedaan om de eenheid te redden, aldus deze waarne mers. Men is hier in regeringskringen overigens uiterst verbolgen over de hou ding van de door Loemoemba ontslagen Belgische generaal Janssens, een man die vele fouten heeft begaan en gisteren te Brussel voor het monument van Leo pold II verklaarde, dat de regering het grote erfdeel van de stichter van Kongo verknoeid heeft. Janssens is hierdoor onbetwistbaar de leider geworden van de Belgische ultra's die van de regering een drastisch militaire optreden in Kongo eisen. Het was tekenend, dat de aandelen van de Belgische metaalgroep „Union Minière", die in Katanga exploi teert, gistermiddag op de beurs met 301 punten steeg in vergelijking met de laatste beurs van vrijdag jl. Slot pag. 2 Chaos in bijna alle steden van Kongo Het gist in de steden van Kongo. De toestand in Stanleystad is gisteren weer slechter geworden. Kongolese burgers verrichtten huiszoekingen onder het voorwendsel wapens op te sporen. Door blanken verlaten woningen werden ge plunderd. De chaos werd nog vergroot door een mededeling van Radio-Stan leystad, dat de lonen met 30% zouden worden verhoogd. Een dergelijke verhoging dreigt de economie van deze hoofdzakelijk agrarische oostprovincie te ontwrichten. In Leopoldstad was de toestand rustig. De Kongolese beambten van Sabena, welke maatschappij op volle toeren werkt om de vluchtelingen te evacueren, zijn echter in staking gegaan. Zij eisen hogere lonen. ïn Loeloeaburg, de hoofdstad van de provincie Kasai, zijn 3 Europeanen ge sneuveld. Het aantal Belgische soldaten is daar te gering om de toestand onder controle te houden. Ook in de havenstad Matadi is giste ren gevochten, doordat Kongolese mili tairen trachtten de evacuatie van de vluchtelingen te verhinderen. Het Por tugese consulaat-generaal werd geplun derd en in brand gestoken. In Elizabethstad zijn 4 Belgen ver moord. Een vluchteling deelde mee, dat grote textielfabrieken in brand stonden, toen hij de stad verliet. Nadat de blan ken de ten noorden van deze stad gele gen plaatsen Jadotstad en Kolwezi ver lieten, werd onmiddellijk overgegaan tot de plundering van hun huizen. In Sjinkolobwe werd een groep vrüwil- ligers door muiters omsingeld. Twee Belgische officieren werden gearresteerd. Belgische parachutisten werd om hulp gevraagd. Naar verluidt zijn 13.500 Belgen uit Kongo naar buurlanden uitgeweken. 7000 vluchtelingen zijn in Noord-Rhode- sië aangekomen. Belgische parachutis ten patrouilleren langs de 100 kilometer lange weg van Elizabethstad. Aan de Rhodesische grens graaft de politie zich in. (Van onze Amerikaanse correspondent) Het politieke getij te Los Ange les is gisteren op de Democra tische partijconventie zeer gunstig gebleven voor Kennedy. Lawren ce, de gouverneur van Pennsylva nia heeft zich thans eveneens uit gesproken voor deze aspirant en 64 van Pennsylvania's 81 stemmen zullen op Kennedy worden uitge bracht. Hierdoor en door nog verdere aanwas komt Kennedy nog slechts 25 stemmen tekort om het vereiste aantal van 761 te ha len. Vrijwel niemand twijfelt eraan dat de 43-jarige senator hierin woensdagavond zal slagen, wel licht reeds bij de eerste stemming. Kennedy is zo zeker van zün over winning dat hij en zijn medewerkers ONBESTENDIG Det Bilt verwacht van heden- tot mor genavond Opklaringen maar later weer toene mende bewolking en enige regen. Wei nig verandering in temperatuur. Aanvankelijk matige tot zwakke, latei- matige tot krachtige en langs de kust mogelijk harde wind tussen west en zuid. (Opgemaakt te 11.15 uur) 13 JULI Zon op 4.35, onder 20.56 uur. Maan op 23.23, onder 10.36 uur. Hoogwater te Katwyk aan Zee 6.20 en 18. 50 uur, laagwater 2.12 en 14.33 uur. Dit Blad bestaat uit 10 pagina's Het eerste K.L.M.-toestel met Nederlandse vluchtelingen uit Kon go landde vanmorgen om zes uur reeds op Schiphol. Dat was vroeger dan verwacht werd. Berustend wachtten de moeders met kinderen in de wachtkamer tot de familie leden hen kwamen halen. gisteren reeds zijn begonnen vooraan staande Democraten te polsen voor het ambt van vice-president. Senator Sy mington. officieel nog kandidaat voor het presidentschap, schynt in aanmer king te komen, doch tevens wordt ge noemd Loveless, de gouverneur van Iowa, en Jackson, senator voor de staat Washington. Kennedy overweegt de voce-president te recruteren uit het midden-westen, om aldus bezorgdheid te tonen voor het lot der boeren en de ontevredenheid uit te buiten van dit vrü Republikeins gebied. De aanhangers van Stevenson geven de hoop echter nog steeds niet op. Mevr. Eleanor Roosevelt hield een persconferentie om Stevenson nogmaals warm aan te bevelen. Buiten het con ventiegebouw hebben de bewonderaars van Stevenson voortdurend gedemon streerd met borden, gezang en muziek. Binnen ae sport-arena, waar ce con ventie wordt gehouden, werd een groot deel van de eerste avond gevuld met traditioneel ceremonieel van vlaggen, muziek en welkomstwoorden. Tot het ritueel van de eerste avond behoort tevens de zogenaamde „grondtoon- speech", die de conventie in de ware stemming moet brengen en die mag worden uitgesproken door een begaafd politiek redenaar. Church, de 35-jarige senator van Idaho, genoot ditmaal deze eer. Vaak trakteert zulk een redenaar de conventie op een overdadig rheto- risch menu. De rede van Church was echter betrekkeiyk kort en niet al te bombastisch. Zy gaf de grondtoon aan terstond in de openingszin, die luidde: ..Dit zyn ernstige tyden die ons op roepen tezamen overleg te plegen". Zoals gebruikeiyk kreeg de Republi keinse tegenparty de schuld van alles wat ongunstig voor Amerika is, doch de conventie heeft ditmaal inderdóód het gevoel, dat Amerika's prestige is gedaald onder het Republikeins bewind. Onze tyd zal beslissen of de vrühtiid het overleeft in deze wereld, zo be toogde Church. Nog vier jaar Republi keins bewind zou fataal kunnen zyn, naar zyn oordeel. Heinz Pohlmaim vrijgesproken De rechtbank van Frankfort heeft Heinz Pohlmann vrijgespro ken van moord op Rosemarie Ni- tribitt. De officier van Justitie had levenslange gevangenisstraf geëist. Op een plateau, uitgehouwen in de rotsen met een riant uitzicht op de Tireense Zee wordt op het ogenblik in het Italiaanse stadje Porto d Ercole op 160 kilometer van Rome de laatste hand gelegd aan de villa voor de Nederlandse Koninklijke Familie. Nieuw incident Washington-Moskon De Sovjet-Unie heeft een protestnota aan Amerika, Engeland en Noorwegen gezonden naar aanleiding van een nieuw vliegtuigincident met een Amerikaans toestel op 1 juli jJ. Dit vliegtuig, een zesmotorige RB-47 verkenningstoestel van de Amerikaanse luchtmacht, verdween op die dag boven de Barentszee nadat het uit Engeland was opgeste gen voor wat een elektro-magnetische verkenningsvlucht werd ge noemd. Volgens Radio-Moskou werd het ter hoogter van Archangel neergeschoten omdat het de Russische territoriale wateren zou hebben geschonden. Van de zes bemanningsleden werden er twee gered: eer ste luitenant Freeman B. Olmstead, tweede piloot en eerste luitenant John R. Mackone, navigator. Ondanks signalen van een Russisch jachtvliegtuig zette het toestel zijn vlucht voort, aldus de Russische protestnota's, waarop de jager tot de aanval overging en het Ameri kaanse toestel neerhaalde. Engeland wordt beschuldigd van mede plichtigheid aan vijandige daden jegens de Sovjet-Unie en Noorwegen ontving een nota, omdat het vliegtuig opdracht had eventueel naar een Noorse basis uit te wijken. Nota's aan Londen, Washington en Oslo Het lichaam van de commandant van het vliegtuig, kapitein Paul, is door een Russisch marinevaartuig gevonden, dryvend in een rubberbootje. Nasporin gen naar de lichamen van de overige leden van de bemanning hadden geen resultaat. In de Russische nota aan de Amerikaanse regering wordt gezegd: Werd Eichmann door Amerikanen ontvoerd De in Buenos Aires verschijnende „La Prensa" heeft gisteren een nieuwe le zing van de ontvoering van Eichmann gepubliceerd. Een correspondent van dit blad zou in Europa van een Israëlische journalist hebben vernomen, dat Eich mann door joodse vrüwilligers uit Noord-Amerika werd ontvoerd en „er gens" aan de Israëlische geheime dienst werd overgedragen. Eichmann zou met een particulier vliegtuig en een schip naar Israël zyn gebracht. Op eigen kracht! Prachtig staal van zeemanschap Het Nederlandse vliegdekschip „Karei Doorman" is gisteren veilig de Westaustralische haven Fremantle binnengelopen, ondanks een weigering van het sleepbootpersoneel het schip te behandelen. Het Australische Vakverbond van zeelieden had naar bekend een boycot van de „Karei Doorman" en de jagers „Limburg" en „Gro ningen" afgekondigd omdat de reis door de wateren van Nieuw Gui nea het oorlogsgevaar in Azië zou vergroten. Het meren van „Karei Doorman" in Fremantle moest op eigen kracht ge beuren. Het Vakverbond staat op het standpunt dat de reis van de Neder landse schepen naar Nieuw Guinea tot oorlog kan leiden en dat het de plicht van iedere burger is de vrede te verde digen. Het vliegdekschip maakte in de ha ven van vliegtuigpropellers gebruik om de wendbaarheid te vergroten. Dit lukte prachtig. Nadat de oorlogsbodem in de haven was gekeerd ging er een ploeg personeel -van boord om het meren te voltooien. Een grote menigte, onder wie veel Nederlanders, juichte aan de wal dit staaltje van zeemanschap uit bundig toe. De drie Nederlandse schepen bhjven zes dagen in Fremantle alvorens door te varen naar Nieuw-Guinea. „De nieuwe schending van de Rus sische grenzen door een Amerikaans vliegtuig is een nieuw bewys, dat de Amerikaanse regering voortgaat op dit voor de zaak van de vrede gevaarlijke pad". Dit nieuwe incident kwam precies twee maanden naar het neerschieten van het „U -2"-spionagevliegtuig boven de Sovjet-Unie. Er werd gisteravond in Moskou geen reden opgegeven voor het uitstel in de bekendmaking van het neerschieten van de RB-47, doch men merkt in Moskou hierby op dat premier Kroesjtsjef zich op 1 juli in Oostenrijk bevond. Hij keerde vrydagmiddag in Moskou terug en vermoedeiyk moest hJj zijn toestemming voor de bekendma king geven. De Sovjet-Unie houdt op het ogen blik Francis Gary Powers, de vlieger van het op 1 mei neergeschoten U-2 toe stel gevangen en is voornemens hem in het openbaar te berechten op de be schuldiging van spionage. De datum van de berechting is echter nog niet bekend. Slot op pag. 2 ten ivs s Uit het Leidsch Dagblad van 12 July 1860: Naar men verneemt, is door den H heer Hendrik Verdonk, Molenma- ker te Zaandam, aan den Minister H van Binnenlandsche Zaken en aan H de besturen der steden Amster- H dam en Zaandam een plan inge- g diend, betreffende: le. het kanaal 1 door Holland op zijn smalst; 2e. H de afsluiting der Zuiderzee van de Noordzee; en Se. de vorming van H een volkomen Zeekanaal door de H Zuiderzee. De Leidsche Regtbank heeft l.l. Vrijdag een student veroordeeld tot één maand cellulaire gevange- nisstraf, wegens een moedwillige verwonding van een jongetje door het op straat afschieten van een kamerpistool. Van eene goede onderrigte zijde wordt ons medegedeeld, dat op een verzoek van een deel der Leidsche schooljeugd, om een ge- costumeerden optogt, te houden, s door de Regeering afwijzend is be- i§ schikt. Volgens het programma moest de optogt, evenzeer als die in de vorige maand is gehouden, 1 afbeelden den inlogt van den Her- 1 tog van Anjou binnen Antwerpen |j

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1