KXmtoPmh TYPEN-STENO Pilgrim-jongeren zongen in een prachtig bezette Pieterskerk FILMS Een ander Amerika ging open! U ziet het niet alleen, U beleeft het... want U zit er midden in! „De koe en de gevangene": ware geschiedenis uit wereldoorlog Officiële publikaties VAN DEZE WEEK Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 9 juli 1960 Tweede blad no. 30094 Veilig zee kiezen onder Robley Lawson Advertentie Gelukkig is een Amerika, waar de jeugd zó devoot kan zingen, als geschiedde door het „Pilgrim Fellowship Choir", het koor der Pilgrim-nazaten der Congretional Church van Manhasset (New York), dat gisteravond, thans in een prachtig bezette Pieterskerk, waar hun grote voorvader John Robinson, die indertijd de overtocht van de Mayflower organiseerde begraven ligt, een interessant pro gramma van oude en moderne geestelijke zangen ten uitvoer bracht. Ondanks het feit, dat de koorleider Roblev Lawson een steeds wis «elende groep van jonge mensen tussen de 17 en 23 jaar voor zich aeeft, ondanks het feit ook, dat dit stemmenmateriaal onmogelijk de volledige rijpheid bereikt kan hebben, weet hij het tot een zodanig hoog en nobel niveau te ontwikkelen, dat het de volle aandacht ver dient en treft door intense zuiverheid en homogeniteit. Deze jongelui zijn afgezanten van een ander Amerika, dan het geen ons gewoonlijk door zijn schreeuwerigheid met verbijstering vervult: hier heerst de sereniteit, de verheffing, de luchtige, onbe zwaarde toongeving, het geloof ook in een „betere wereld". Het zorgvuldig gekozen programma bevatte een selectie uit het uitgebreide repertoire, dat dit koor ter beschikking staat voor de zondagsavonddiensten, welke regelmatig door talrijke mede-stu denten worden bijgewoond. Wij konden ook déze groep bewonde ren: om de reeds tot een benijdens waardige hoge technische graad uitge groeide zang en om de van groot begrip getuigende tekstbeleving. En wat er aan artistieke volkomen heid nog aan ontbreken mag - bij deze ieugd overigens een vanzelfsprekend heid! - wordt ten volle vergoed door de ernst en toewijding onder een dirigent, wiens plastische gebaren en algeheel in zicht zorgdragen voor een uitzonderlijke discipline. Inspirerend gaat hij te werk, daarbij niets aan het toeval overlatend, met een bijzondere muzikale intelligentie en ver dieping. Daarbij wordt het koor bege leid door mrs. Jean Lawson, die zich aan het orgel superieur volgzaam be toont, ook zorgdragend voor een steeds sfeervolle registratie. Men heeft kunnen kennis maken met oude geestelijke a cappellazangen van Palestrina, Gabrielli - verwonderlijk te dere echozang der sopranen - en Gaspa- rini, met kerkmuzieken van Thomas Candlyn, Norman Lockwood en een door trompet omspeeld „Halleluja" van de he dendaagse Amerikaanse componist Vit- torio Giannini, wiens motetten op het vorig concert van 1958 - reeds zoveel in druk maakten. In dit „Halleluja" is de schitterende bewerking van het „Een vaste burcht is onze God", een indruk wekkend specimen van zijn composito rische kundigheid. Een serie zangen van moderne Amerikaanse en Britse compo nisten (Joseph Clokey, John Antes, Gus- tav Holst) en bewerkingen van Spiri tuals (White en Negro) besloot het veel zijdige programma, waaraan diverse koorleden ook een bevredigend solistisch aandeel leverden. Wat hier gepresteerd werd, levert op nieuw het bewijs, dat in een wereld vol ontaarding, de edele smaak onaangetast kan blijven, mits de leiding in goede handen is en de juiste weg aangeduid wordt. Een jeugd, wie zulk gewetensvol mu zikaal onderwijs ten deel valt, zal het „zuivere" weten te bewaren en ook in de toekomst uitdragen, tot heil van een mensheid, welke, veelal in verwarring gebracht, geen uitkomst meer weet. Dit Pilgrim Fellowship Choir wéét de goede weg: dit is een geruststellende ge dachte. De geconcentreerde aandacht, waar mee het auditorium luisterde naar deze zang van de in grijze toga's met paars lint gekleedde koorleden, aan wie het na afloop staande zijn hulde betuigde, ge tuigde van een even ernstig mee-leven mét en mee-luisteren naar hetgeen hier met intens religieus besef gebracht werd. Gelijk het voor dit koor een eer ge weest is, om in de tempel der voorva deren te mogen zingen, is het voor ons een eer geweest het opnieuw te mogen begroeten, zij het in een andere samen stelling. Ook deze jongeren zetten een hoge traditie voort, in het volledige besef van i vanaf 15 juli in ROTTERDAM WESTBLAAK 18 ia hei enige theater in heel Nederland dai CINERAMA kan en zal vertonen. reserveer j uw plaatsen j kassa geopend 10 uur v.m. -10 uur n.m. telefoon (010) 115300 wat zij aan hun voorvaderen verschul digd zijn. Deze avond heeft opnieuw bewezen, dat ook in Amerika velen cultureel zijn „aangeraakt" en daarmee een tegen wicht vormen voor veel wat als „kunst" wordt aangediend, doch daarvan in feite afschuwelijk ver verwijderd is Gelijk met de Pilgrimvaders uit de 17e eeuw, kan ook met deze Pilgrimzonen- en dochteren veilig zee gekozen worden! Onder aanvoering van een groot ka pitein: in casu deze volkomen voor zijn verantwoordelijke taak berekende Rob ley Lawson! H. Een deel van het „Pilgrim Fellow ship Choir" tijdens het concert in de Pieterskerk. (Foto L.D./Holvast) Meesterlijke Fernandel-creatie Humor en menselijkheid gaan hand in hand Lido Deze week gaat in vele plaatsen van ons land de nieuwe Franse Fernandelfilm „La vache et le prisonnier" (De koe en de ge vangene), verhaal uit de laatste wereldoorlog, ditmaal in hoofdzaak van een humoristische zijde bezien. Een échte Fernandelfilm: het is een lust hem te volgen op zijn weg, om Duitsland te ontvluchten. Een geniaal idee: wie houdt nu een krijgsgevangene met een koe aan? Die koe Marguérite is zijn grote vriendin, zij laat hem wel eens in de steek, maar ze komt toch altijd weer terug. Fernandel raakt in zoveel gecompli- ceerde situaties terecht, dat ge er wel eens aan twijfelt, of hij zijn doel berei ken zal. Maar met zijn onnozel gezicht weet hij er zich steeds weer uit te red den. de meest brutale Duitser te over bluffen. Ook bétere Duitsers leert hij kennen en ze helpen hem een handje. Geestige scènes wisselen af met ern stige. De dwaasheid wordt onder andere ten top gevoerd in die van de schreeu wende Duitse soldaten, die maar niet tellen kunnen waarna hij als overbodige 51ste gevangene wordt weggestuurd. Dan vervolgt hij zijn weg, om nieuwe avon turen tegemoet te gaan, telkens op het nippertje ontsnappend aan het gevaar, de dreiging, een nieuwe gevangenne ming. Men moet beslist Fernandel op deze tocht volgen, steeds in gezelschap van de trouwe - dan plotseling weer ontrouwe, want de natuur laat zich gelden! - Mar guérite, tot hij haar tenslotte tóch moet achterlaten Wij wisten allóng, dat Fernandel een groot acteur is. Maar hier lijkt hij, in een overigens wat traag verlopende film, zichzelf toch wel te overtreffen. In een film met een even verrassend als humoristisch slot, dat wij U liever niet zullen verklappen. De oorlog weer eens van een totaal andere kant, een écht-„menselijke" kant ook, met in het centrum der gebeurtenissen deze weer galoos knap spelende, maar verder in het geheel niet „knappe" Fernandel, die zijn vermetele opzet „koste wat het kost" wil uitvoeren. Tezamen met zijn koe neemt hij U mee door het prachtige Duitse bergland, vallend van het ene avontuur in het andere. Deze film munt bovendien uit door een voortreffelijke tekst, die door Fernandel uitnemend wordt gezegd. Fer nandas mimiek is daarbij kostelijk: men denke aan zijn triomfantelijk-ironische expressie, wanneer hij het geluid van een springende band nabootst, met alle gevolgen van dien. Deze geschiedenis moet waar gebeurd zijn. Nu herhaalt zjj zich op het witte doek door middel van een meesterlijke Fer- nandelcreatie. Zijn koe kreeg hij van een Eindexamen R.-K. Lyceum Aan het R.-K. Lyceum St.-Bonaven- tura zijn geslaagd voor het eindexamen HBS-B: Peter v. d. Aart, Lisse; Rob Barendsen, Leiden; Jan-Roelof de Bie, Leiden; Antoon de Bruin, Lisse; Joop Burgers, Wassenaar; Hans Hartwijk, Leiden; Leendert v. Hellemond, Noord- wijk; Kees Hoogduin, Leiden; Eugène de Jong, Leiden; Johan Korver, Leiden; Riet Odijk, Alphen; Jozef v. Oudenho ven, Leiden; Leo van Paridon, Katwijk; Hortense Parisius, Oegstgeest; Henk Veraart, Wassenaar; Paul IJsselmuiden, Sassenheim; Rudie Alkemade, Noord- wijk; Ben van Beek, Leidschendam; Frans Cortenbach, Voorschoten; Jan de Groot, Oegstgeest; Hans Gubbens, Lei den; Joop Kettenis, Leiden; Rob van Min, Voorburg; Louis Nouwens, Oegst geest; Theo Raaphorst, Wassenaar; Hans de Rooy, Leiden; Ben Schenk, Lei den; Jan v. d. Voort, Sassenheim. Afge wezen vier. VAKDLIPOMA VERTEGENWOORDIGER Voor het vakdiploma handelsvertegen woordiger zijn geslaagd de heren J. W. Diks, H. de Mooy en W. v. Raamsdonk te Leiden, J. v. d. Valk en A. M. J. Bo- gert te Voorschoten en P. Marck te Oegstgeest. Grondige snelle cursus. Ook juli en augustus. Kon. erk. Pitmanschool - Leiden Plantsoen 65 - Telefoon 26558 Lezers schrijven LEVENDAAL-RIOOL In verband met de discussies rond het laatste stukje Levendaal zou ik gaarne de volgende suggestie willen doen: Om de misvorming tot een steen woestijn van de Garenmarkt-Levendaal- omgeving en het aldaar geprojecteerde parkeerterrein tegen te gaan, is m.i. een doelmatige groenbeplanting met o.a. bo men en bloeiende gewassen een ideaal middel, ook als middenberm om het reeds gedempte gedeelte van het Levendaal. Immers: zien wij hoe de binnenstadbe woners in vergelijking tot de buitenwijk mensen een, wat de beplantingen betreft, misdeeld leven moeten leiden, dan zijn wij geneigd te overwegen, dat beplan ting van de hierna nog te noemen plek jes de Sleutelstad haar bewoners en haar gasten zal kunnen opvrolijken. De plekjes die hiervoor in aanmerking zouden kunnen komen, zijn, buiten de hierboven genoemde: het Stadhuisplein, Havenplein, Nieuwe Beestenmarkt. On getwijfeld zullen er nog meer zijn. De voornaamste plaatsen verheugen zich in het bezit van vrij nutteloze vluchtheu vels, die zeer wel in kleine groenoases te herscheppen zullen zijn. Op deze wijze kan onze stad nog iets van het verloren gegane stedenschoon herwinnen, dankend voor de plaatsruimte, LEIDENAAR. VERKEEK. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten voor de duur van de ge slotenverklaring van een gedeelte van de Nieuwe Ryn in verband met de ver nieuwing van de Gansoordbfrug, een wachtverbod vast te stellen voor de Nleuwstraat, zuidzijde, voorzover gelegen tussen de Hooigracht en de Hartesteeg. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden. Huis met afzonderlijke bovenwoning en erf Papengracht 12/12a in bod: f. 23.600, koper: I. Pardon te Leiden voor f. 23.640. Ten overstaan van notaris W. F. Karstens te Leiden. Huis en erf Rijn dijkstraat 48 in bod: f. 3.750 koper: J. W. van Hagen te Leiden voor f. 3.750. Huis en erf Mauritsstraat 49 in bod f. 5.500, koper H. Niepoth te Leiderdorp q.q. voor f. 5501. De percelen Breestraat 109, Langebrug 28/28a, Langebrug 30 en Langebrug 32 resp. in bod: f. 71.000, f. 4.500, f. 6.700 en f. 7.300 zijn alle uit de hand verkocht. r Het bouwen van een kantoorge bouw voor de Ned. Ziekenhuisverple- gingsfonds Nezifo te Den Haag is ge geven aan de N.V. Werninks Beton Mij (f. 800.000). WERNINKS BETON MIJ. P. A. Wernink jr treedt af als directeur In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der NV Werninks Beton Maatschappij te Leiden werden de voor gestelde wijzigingen der statuten - na overname van enkele amendementen - met algemene stemmen aangenomen. Tevens werd op diens verzoek per 1 augustus a.s. eervol ontslag verleend aan de directeur ,de heer P. A. Wernink jr., die ruim 40 jaar aan de Vennoot schap verbonden is geweest, waarvan 37 jaar als directeur. Hij werd met ingang van 1 augustus a.s. tot commissaris be noemd. De directeur, de heer ir. A. Sitsen, deelde mede, dat het fabrieksbedrijf zich wat de orderpositie als de afleveringen betreft in een goede bezetting mag ver- hetugen. Deze ligt voor beide op onge veer 10% boven die van het overeen komstige tijdstip van het vorige jaar. De financiële resultaten van het eer ste kwartaal vertonen de invloed van de storing, welke de thans bijna gereed gekomen verbouwing en modernisering van een deel van het fabrieksbedrijf te weeg bracht. De directie hoopt deze ach terstand echter in de rest van het jaar te kunnen inhalen. De afdeling bouwwerken mocht enkele nieuwe opdrachten verwerven, terwijl de verwachting omtrent de resultaten van de in dit jaar aflopende werken geen reden tot pessimisme geeft. LEERLINGEN NAMEN AFSCHEID VAN JAN LIGTHARTSCHOOL In de Jan Ligthartschool aan de Damlaan is tijdens een ouderavond af scheid genomen van de leerlingen, die de school gingen verlaten. Diverse leerlin gen gaven hun medewerking aan deze avond o.a. in zang accordeon, gitaarspel en toneelspel. Verder werden er dia's vertoond van het Leids Vakantiekinder feest. Het hoofd der school, de heer Fluit sprak de vertrekkende leerlingen toe Een van de leerlingen dankte het onderwijzend personeel voor het onder wijs en bood namens de leerlingen aan ieder een boek aan. Das blaue Meer und Du Vakantieromantiek in muzikale omlijsting Trianon Vakantietij d. Dus ook de tijd voor de film-zonder-zorgen. De tijd, waarin het witte doek davert van uit bundige pret of siddert onder het ge weld van bonte, wilde muzikale shows, maar waarin het ook vaak zwijmelt van die onsterfelijke fondant-romantiek. Maar ja de vakantie-genietende mens heid wil nu eenmaal overigens begrij pelijk niet geconfronteerd worden met ingewikkelde problematiek en zij wil en kan zich uitstekend vermaken met het eeuwige jongetje-meisje-worden- verliefd-spelletje in vrolijke, in muzika le of in zoetige omlijsting. En dat is dan natuurlijk ook de tijd, waarin de zoete donkere bariton van Fred Bertelmann het beste tot zijn recht komt. Als altijd bezingt hij de lief de. Daar bij „de blauwe zee en bij jou" En die „jou" is dan een lief blond meis je, van wie iedereen weet, dat zij in de laatste meters celluloid in de armen van de zingende Fred zal kruipen. Alleen uiminniiiiiiniiiiiiMuiiiiiiiii^ Bert begrijpt het nog niet, want zo ge makkelijk mag het niet gaan. Eerst moet zij met een vriendinnetje liftend op va kantie gaan dan krijgt de regisseur voldoende gelegenheid om wat mooie natuurplaatjes te schieten en moet Fred vanzelfsprekend als de aanvanke lijk vrouwen-hatende, maar snel en af doende bekeerde vrijgezel, er achteraan gestuurd worden. (Dan is hij dichter in de buurt van zijn geliefde en dan kan hij nog eens een liedje voor haar zin gen) En even vanzelfsprekend komen zij dan wel even een guitige grapjas tegen, die zich over het lot van het charmante vriendinnetje ontfermt. Dat het alle maal hoe onwaarschijnlijk op zichzelf ook verschrikkelijk doorzichtig is, kan de vreugde om dit niemendalletje niet verkleinen. Men moet van het genre, zo wel wat humor als muziek betreft, hou den. Doet men dat, dan kan men in het theater aan de Breestraat een verregen de vakantiemiddag ongetwijfeld aange naam doorbrengen. Bij Fred Bertelman. zijn eveneens zingende vriend Chris Howland en hun lieftallige, pittige vriendinnetjes. FLORITA 88 met vlees en groenten. De beste en voordeligste HONDEVOEDING Overal verkrijgb. „los" p. k. 88 ct. EXAMEN GEZINSVERZORGSTER Aan de Stichting Interkerkelijke Ge zinszorg te Leiden zijn geslaagd voor het examen gezinsverzorgster de dames: Co- bie Boerhout, Irene Budde, Hilma Ep- penga, Jannie de Jager, Klasien Leeuw, Riet Lentink, Afke Nauta, Lenie van Oostende, Dini du Piêd, Toos Roest, Truus Roos, Hennie Schaafstra, Adrie Schaap, Janna Segaar, Heieen van Tol, Annie Vos, Nel de Wit. Afgewezen één. hulpvaardig Duits boerenmeisje, dat met enkele van. zijn vrienden tot zijn plan was ingewijd. H(j en zijn koe worden tenslotte ook Uw vertrouwde kameraden, met wier omzwervingen U vol spanning meeleeft en aan wie ge Uw hart onvoorwaardelijk verpandt! La Paloma Fanfare Vrolijke reprise REX Bert Haanstra de enige Nederlandse cineast, die ooit een Os car veroverde is al bijna gereed met zijn tweede speelfilm ,,De zaak MP", maar nog steeds ,,doet" zijn eersteling „Fanfare" het goed. Niet overal, want de producent van de film vertel de ons eens, dat deze vrolijke rolprent in het zuiden merkwaardig genoeg he lemaal geen weerklank vindt. In West- Nederland is zij echter uitstekend ont vangen, hetgeen trouwens wel blijkt uit het feit, dat zij na zolang weer eens terugkeert in het theater aan de Haar lemmerstraat. Niet in het uitbundige plezier, dat in het verhaal dik voor het opschep pen ligt, zien wij Bert Haanstra op zijn sterkst, maar zijn grote vakmanschap komt beter tot uiting in de fijne visuele grapjes, die hij zich hier en daar ver oorlooft. Met louter cinematografische middelen weet hij dan sfeer en vrolijk heid te creëren. Daar vooral ligt de verdienste van dit overigens zeer gezel lige en onbezorgde filmpje. Onderhoudend Luxor „La Paloma" is een gezellig Duits vakantiefilmpje. Hoewel het ver haaltje er weinig toe doet (drie theaters beconcurreren elkaar: de vrouwelijke hoofdrol van het ene theater wordt ver liefd op de mannelijke hoofdrol van de theaters, hetgeen uiteraard en dat is dan ook de bedoeling vele verwikke lingen tot gevolg heeft, die echter een gelukkig slot niet kunnen voorkomen) valt er voor de liefhebber van prettig in het gehoor liggende melodieën heel wat te genieten. Het meeste plezier hebben wij gehad om het optreden van Alice en Ellen Kessler, die guitige tweeling, die zingen en dansen en gek doen en er kennelijk nog echt plezier in hebben ook. Het optreden van Louis Armstrong zal wel als trekpleister bedoeld zijn. Zijn optreden duurt namelijk maar erg kort. Zeker voor de (vele) aanhangers van „Satchmo". „Een les in liefde" Welverdiende prolongatie STUDIO Ingmar Bergmans film „Een les in liefde" beleeft wij zou den zeggen vanzelfsprekend Haar tweede week. Er zullen nog wel meer volgen, want deze originele verfilming van een interessant thema is zo „leer zaam" en „verrassend", dat ge Uw middag of avond voortreffelijk besteed weet, als ge er kennis van neemt. Ingmar Bergman betoont zich ook nu een groot regisseur, terwijl U zich bij voorbaat kunt instellen op een goede afloop van een geval, dat tot een tra gedie had kunnen worden En dat we toffe jongens zijn Lachen met Norman Wisdom Casino Wie een luchtig-zomers filmprogramma zoekt, kan terecht in Casino, waar de Engelse komiek Nor man Wisdom laat zien, dat hij heel wat registers kan opentrekken, niet alleen als komiek, maar ook als zanger van opgewekte liedjes. In dit geval zien we Norman in de rol van de eenvoudige jongen, die er slag van heeft een hele zaal tot enthousiasme te brengen. Een vermaard zanger, die op zijn retour is, ziet daar wel wat in: hij steelt Nor mans stem door hem als leerling aan te nemen en diens gezang onder eigen naam op grammofoonplaten uit te bren gen. Het succes is daverend, maar Nor mans lerares heeft het snel dóór. Zij slaagt erin het komplot te ontmaskeren. Bij dit alles speelt ook Normans ver loofde, Judy, een rol, zonder wie de jeugdige artiest niet in staat is een noot te zingen. Wie de films van Nor man Wisdom kent, kan uit deze korte samenvatting een indruk krijgen van de kolderieke tonelen waarin deze Ko miek zich uitleeft: tijdens de zangles sen, bij een psychiater en op het toneel. Het gaat er wel eens grof toe. maar wie zich niet op een voetstuk plaatst en deze kluchtige vakantiefilm aanvaardt zoals ze is, kan zich zeker vermaken over de groteske situaties, waarin Nor man de hoofdrol speelt. Er is nog wel wat te lachen al schijnt de zon niet!

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3