WIJKBEZORGERS ZELFTUCHT Met een enkel woord Agenda VARA. 102~ ZATERDAG 9 JULI 1960 TENZIJ er spoedig een keer komt en de regering van de Kongo desnoods hardhandig ingrijpt, dreigt er zich In deze kersverse staat een tragedie te ontwikkelen. De oorzaak is niet ver te zoeken. De eis tot verhoging in rang door de Kongolese militairen is immers een uiting van de algemene verwachting, dat er op slag een soort Luilekkerland zal ontstaan nu de inlandse leiders het ge zag hebben overgenomen. De gewone man verwacht van de onafhankelijkheid in de eerste plaats een groter inkomen en verder tenminste betere behuizing, om van andere voordelen nog maar te zwij gen. die hem nu vanzelfsprekend als ge braden duiven in de mond zullen vlie genMaar: democratie en zelfbestuur veronderstellen harde inspanning! Vrij wel niemand durft dat de jonge volken ronduit te vertellen, ook en dat is het ergste! de eigen leiders niet, van wie trouwens betwijfeld moet worden of wel allen zelf deze kern der democratie begrepen hebben. Een typerend voorbeeld in dit verband is de verbazing, welke Soekarno ca. ver vuld moet hebben, toen zij moesten vaststellen, dat die Hollanders het zowaar ook zónder Indonesië konden stellen, Ja, dat de welvaart in dat aan natuurlijke hulpbronnen zo arme landje aan de Noordzee gelijke tred bleek te houden met die van omringende staten. GEEN wonder, die verbazing, want men kan nu wel gesnuffeld heb ben aan de buitenkant van de Westerse beschaving, maar er toch niets van begrepen hebben. En een van de voornaamste punten is nu eenmaal doodgewoon hard werken, waaraan een groot aantal Aziaten en Afrikanen kort en goed een broertje dood heeft. Van zelfsprekend dragen de natuurlijke om standigheden in hun landen daar het hunne toe bij, maar hoe dan ook, veelvul dig ontbreekt het inzicht, dat onafhanke lijkheid niet iets is dat er zomaar van bui ten af opgeplakt kan worden, maar dat van binnenuit moet groeien. En dat er dus heel lang geploeterd moet worden om het zover te brengen, dat men de taak van de blanken kan overnemen. In de Kongo telt men op het ogenblik vijfentwintig mensen, die hoger onder wijs hebben genoten. Een beangstigend klein getal, waaraan de Belgen niet zon der schuld zijn. Niettemin, het gaat niet om een groot aantal lieden, die Westerse kennis uit him hoofd geleerd hebben, maar bovenal om mensen, die genoeg zaam persoonlijkheid bezitten om zo no dig op eigen gezag op te treden en die dus verantwóórdelijkheid durven te dra gen, omdat zij niet alleen kennis maar ook en vooral karakter bezitten. En dan nog een karakter, dat gevormd is door strenge zelfdiscipline, omdat er anders nog niets van terecht komt. UITERMATE vreemd is het, dat deze dingen, die voor de beschaafde Westerling gesneden koek zijn en die hij op zichzelf en zijn omgeving als vanzelfsprekend pleegt toe te passen, blijkbaar niet meer mogen gelden, wan neer het om gekleurde rassen gaat. Wie zó ethisch, progressief en „bij de tijd" is, dat hij de gekleurde volken met de groot ste spoed wil ontvoogden, zal hun toch allereerst de beginselen van onze beschaving, juister: van élke beschaving en zelfstandigheid moeten bijbrengen. Wie hen aanspoort tot streven naar auto nomie, maar vergeet om de keerzijde van de medaille te laten zien, bedriegt zijn gekleurde broeder. Er lopen, helaas, heel wat van die falsarissen rond en niet al leen in de communistische wereld! Dit is dus de ene kant: gevaarlijke drang tot anticipatie (vooruit-grijpen) door Westerse „progressieven". Aan de andere kant vindt men een flinke dosis gemak zucht bij de gekleurden. Immers, ook als men (en niet zonder reden!) aanneemt, dat de Belgen zijn tekortgeschoten in tijdige kadervorming, dan moet men bij de Kongolezen een niet minder groot tekort aan intellectuele wilskracht vast stellen. Men vergelijke in dit verband eens de emancipatie van de Nederlandse arbeidersklasse, die te danken is aan groei van binnenuit. HET is thans in de wereld zo, dat het ene gekleurde volk na het andere (en in Afrika gaat het wel bijzonder snel) zonder enige interne voorbereiding van betekenis de blanken „verzoekt" hun biezen te pakken. Van daag regeren zy zichzelf, morgen loopt alles in het honderd en overmorgen hou den zij met een verongelijkt gezicht de hand op. Alsof gèld alleen die staten kan helpen! Het is, als het erop aankomt, immers geen kwestie van geld, zelfs niet van intellectuele vorming, maar van de ontembare lust om te arbeiden! En als die financiële bijstand, waarvan men alles verwacht (al is die natuurlijk van zeer groot belang) slechts mondjesmaat wordt verstrekt, omdat de bewijzen van verantwoordelijkheidsbesef geheel of ten dele ontbreken, wel. dan toont men ver volgens overduidelijk, hoe gerechtvaar digd het wantrouwen is, door chantage te plegen en Oost en West tegen elkaar uit te spelen. DIT alles (niet de uiterlijke staats vorm is belangrijk, maar de mate van innerlijke rijpheid) behoort tot de zaken, die zo klaar zijn als de dag. Maar wee degene, die ze uitspreekt! Hij begrijpt de geest van die tijd niet of rekent onvoldoende met de jeugd van de nieuwe volkenAlsof de jeugd tot wezenlijke volwassenheid kan uitgroeien zonder harde zelftucht!! Het afwerpen van uiterlijke banden is niet moeilijk, dat gaat tegenwoordig zelfs héél snel, zoals in de Kongo. Maar wat is daarmee bereikt, als er geen wezenlijke waarden tegenover staan, die de nieuwe toestand op evenwichtige wijze kunnen opvangen? En dat die in de Kongo, naar gevreesd moet worden, ontbreken of althans zoek zijn, is uit de dagelijkse berichten dui delijk. Nogmaals, het ontbreken van (intellectueel) kader is te verhelpen en dat men eerst onafhankelijkheid wenst en pas daarna tot de uiterste krachtin spanning komt, zelfs dè.t is te vergeven. Maar wat zich thans in de Kongo heeft geopenbaard is erger dan „stuiptrekkin gen van een Jonge staat", zoals de Bel gische premier bagatelliserend zei WEERZINWEKKEND is, dat een dergelijke politieke onrijpheid straks naar alle waarschijnlijk heid nog beloond zal worden met het lidmaatschap van de Verenigde Naties! Helaas, van dit lichaam gaat in derge lijke zaken zó weinig gezag uit, dat de Kongo wel spoedig gelijkgesteld zal wor den met oude cultuurvolken. Als er niet temin èrgens tegen dat gemis aan disci pline geprotesteerd diende te worden, dan zou het toch wel in de kring der V.N. moeten zijn. Maar misschien zal de Nederlandse vertegenwoordiger daarover eens een verstandig (hoewel niet overal gewaardeerd!) woord kunnen laten ho ren, door bijv. te verklaren, dat het Ne derlandse volk niet al te veel vertrouwen heeft in dit soort staatkundige wonder bomen-van-JonaWij vermoeden evenwel, dat dit woord niet gesproken zal worden, want de angst om voor reac tionair te worden aangezien zit tegen woordig heel, héél diep. Voor de gevol gen van deze houding volge met het dagelijks nieuws.... Canada-prppaganda (Van onze t.v.-medewerker) Je kunt natuurlijk nooit in een tele visie-uitzending van drie kwartier, een flink stuk langer dan in het schema was uitgetrokken, een afgeronde indruk geven van het leven daar in het alge meen van de Nederlandse immigrant in het bijzonder. Maar als men dan die tijd rustig heeft gekeken en geluisterd naar hetgeen de KRO ons daarvan zien en horen liet, dan kan men in zijn omgeving al vlug de mensen aanwijzen, die er een goede kans van slagen zouden hebben en hen, die maar beter niet kunnen gaan. En hier schuilt dan het eerste bittere plekje, het feit, dat de jongens van Jan de Witt gaan en slagen en de minder onde'rnemenden (en dat zijn heus niet de kneusjes) hier blijven. Het tweede bittere plekje is het definitieve, het on voorwaardelijke van het emigratie-besluit maar is het eenmaal genomen, dan moet er verder ook niet over gezeurd worden. Want dat is wel de winst van de do cumentatie, die ons gisteren werd gepre senteerd, dat we hebben kunnen er varen, dat een geslaagd emigrant pas Radio- en tv-actie van „Groene Kruis" Behoudens goedkeuring van de minis ter zal op 22 augustus een grote radio- en t.v.-actie beginnen van het „Groene Kruis". Deze actie zal tot 6 november duren. Ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan wordt namelijk een loterij ge houden waarbij o.m. een postkoets een rol zal spelen. „Kruis en munt" wordt de actie genoemd. De baten zijn bestemd voor het Groene Kruis-werk in Neder land, Suriname en Nederlands Nieuw- Guinea. Twee miljoen loten van I gulden per stuk geven kans op een totaal van 300.000 gulden aan prijzen. Hierbij zijn: week eind-huisjes en auto's, waarvan voor twee jaar de benzine, de olie, motorrijtuigen belasting en all riskverzekering betaald zijn. De verzamelaars worden bedacht met een speciaal voor de gelegenheid ont worpen suikerzakje. De 22-jarige metselaar A. Stooker uit Maarssen ls 's nachts in de Vecht ver dronken. Hij keerde van een feestje naar huis terug en ls onderweg te water ge raakt. Zijn stoffelijk overschot is in Breu- kelen opgehaald. een goed immigrant is, indien hij zich aansluit in het nieuwe land zijner ves tiging. Als hij niet eigengereid (zelfs niet zachtjes bij zichzelf) blyft vinden, dat hetgeen hij achterliet zo goed en dierbaar was en hei nieuwe hem toch eigenlijk niet bood, wat hij ervan had verwacht. Tot zover de algemene neerslag van het gebodene. De verdienste daarvan was verder, dat het zakelijke Informatie gaf en hoewel gespeend van alle senti mentaliteit toch ergens, zelfs voor de niet persoonlijk er bij betrokkenen, iets aangrijpends had. Spanningen in het leven ginrs werden niet vertoond. Al licht niet. Maar, daardoor had het ge val wel iets gezapigs hier en daar. Dat werd dan echter tegen het slot goed ge maakt door het krachtige en nuchtere pleidooi van een geslaagde Tilburger, die zijn vrouw er overigens wel een beetje zo maar bij liet zitten. De Nederlander-Canadees voor enkele jaren (en een geslaagde) KRO-regisseur Wim Hart, die zijn sporen bij de t.v. daar verdiende, heeft een goed stuk werk afgeleverd. Men kan daartegen nu wel inbrengen, dat de sociaal-economische sector weinig aandacht kreeg en dat het huisje-auto-winkel was, waar alles om draaide, maar het ging er tenslotte om een zo volledig mogelijk beeld van de persoonlijke entourage te geven. De werkomstandigheden varieren voor een ieder, maar het algemene klimaat laat zich aanduiden. Dat te hebben gedaan, noemen wij graag een grote verdienste, die welbesteed zal zijn geweest aan de misschien wel half miljoen familieleden van hen die na de oorlog hun heil in Canada zochten en vonden. Laat Uwfiets steeds paraat staan! REPORTAGES VAN DE AVRO-VERGADERING In het komende weekesinde zal de AVRO zowel in haar radio- als televisie programma aandacht besteden aan de vandaag te Assen gehouden algemene vergadering. Vanavond zal men tussen 2200 en 22.30 uur in het televisiepro gramma naar flitsen uit deze vergade ring kunnen kijken. Morgen kan men in het radioprogramma, na de uitzending van het nieuws om 13.00 uur, naar ge deelten uit de openingsrede van de voor zitter, jhr. Th. Roell luisteren. Zoals bekend wil een uit AVRO-leden bestaand actie-comité te Assen zijn on tevredenheid over het beleid van het be stuur der Omroepvereniging naar voren brengen en ingrijpende wijzigingen in dit beleid eisen. gevraagd voer de bezorging van Leidsch Dagblad, boven 16 jaar. Tijd van bezorging 46.15 uur. Aanmelden: Bureau Leidsch Dagblad, Witte Singel 1, Leiden. STRAALJAGER BIJ START VERONGELUKT Piloot zwaar gewond Donderdagavond omstreeks half elf is op de vliegbasis Leeuwarden een straal jager van het type Hawker-Hunter tij dens de start verongelukt en in brand gevlogen. De machine, die zou opstijgen voor een nachtvluchtoefening, werd vol komen vernield. De piloot, de 25-jarige sergeant-vlieger L. Francois uit Leeuw arden kreeg zeer ernstige brandwonden en is in het St.-Bonifaciushospitaal te Leeuwarden opgenomen. Er bestaat geen vrees voor zijn leven. Gedurende de startaanloop heeft de Huntermachine een vogel waarschijn lijk een meeuw via de motorinlading opgezogen. Het toestel bevond zich nog op de grond, toen de vlieger een sterk afwijkend geluid in de motoren hoorde. Hij heeft terstond getracht het vliegtuig af te remmen, in verband waarmee hy ook de motor afzette. Aan het eind van de baan vloog de machine tegen een vangnet, waarbij de geheel gevulde brandstoftanks onder de vleugel explo deerden. Het vliegtuig vatte meteen vlam en sergeant Francois moest door de vlammen heen de cockpit verlaten. NIEUWE LEGPENNING VOOR PRINSES BEATRIX De Amsterdamse beeldhouwster Ka- tinka van Rood Limpers heeft in op dracht van Prinses Beatrix een nieuwe legpenning vervaardigd, die de Prinses bij voorkomende gelegenheden kan uit reiken. Op de penning, die zowel in twee afmetingen als in zilver en brons werd vervaardigd, staan rond de beeltenis van de prinses de woorden: „Beatrix Prinses der Nederlanden". De penning werd geslagen bij de Rijksmunt in Utrecht. De eerste penning zal dezer dagen na mens de Prinses worden uitgereikt aan de winnaar van de wedstrijd „Friese Jachten", die van 8 t/m 10 juli in Grouw ter gelegenheid van de eerste zomerlustrum reünie van de „Stichting stamboek ronde- en platbodemjachten". wordt gehouden. Prinses Beatrix is be schermvrouwe van deze vereniging. Mevrouw Van Rood heeft Prinses Beatrix een aantal jaren les gegeven in beeldhouwen en boetseren. Toen een nieuwe penning vervaardigd moest wor den, dacht de Prinses aan het werk van mevrouw Van Rood, die ook de houten versiering aan het roer van de „Groene Draeck" voor de Prinses heeft vervaar digd. Werkzaamheden aan pier weer hervat (Van onze Haagse correspondent) Maandag begint de berging van de door de zee verzwolgen bouwsteigers en heistellingen voor de bouw van de Sche- veningse wandelpier. 's Ochtends wordt het eerste bergings vaartuig met duikers aan boord in Sche- veningen bij de pier verwacht. Later volgt dan de grote drijvende bok, waar mee waarschijnlijk de hoge Menckstel- ling zal kunnen worden gelicht. Inmiddels is het werk aan de pier, nu de zee eindelijk tot rust is gekomen, ten- dele hervat. Op de pier zijn nieuwe Hol landse heistellingen geplaatst voor het heien van de houten palen voor de nieu we bouwsteigers. Tijdens de noord wester storm, die zoveel schade in Scheveningen op het strand veroorzaakte, zijn zoals gemeld de bouwsteigers voor de z.g. vermaakseilanden en het restaurant op de kop van de pier weggeslagen, evenals de twee Hollandse heistellingen en de, een kwart miljoen gulden kostende, hoge Menckstelling voor het heien van de be tonnen palen, waarop het wandeldek en de vermaakseilanden van de pier rusten. HONDERD RETOURVLUCHTEN MET K.L.M. - DC 8 De KLM heeft thans met de DC-8, het straalvliegtuig, dat op 16 april j.l. in dienst werd genomen, 100 retourvluch ten over de Noordatlantische oceaan uitgevoerd. Op het ogenblik vliegen de straalmachines van de maatschappij 11 maal per weck op en neer tussen Am sterdam en New York en 2 maal per week naar Montreal en terug, terwijl vanaf 12 juli a.s. de DC-8 ook in ge bruik zal worden genomen op de route tussen Amsterdam en Mexico. Het totaal aantal passagiers, dat de KLM op deze 100 retourvluchten heeft vervoerd bedraagt bijna 16.500, hetgeen betekent dat deze vliegtuigen tijdens iedere enkele reis gemiddeld 82 passa giers aan boord hadden. De KLM beschikt thans over 4 DC-8 toestellen. In de loop van dit jaar zul len daar nog 3 machines aan toegevoegd worden, zodat dan ook de diensten naar Tokio en Sydney met deze straalvlieg tuigen zullen worden uitgevoerd. BINNENLAND Namens de minister van Landbouw en Visserij, lieeft gisterochtend de direc teur-generaal van de Landbouw, ir. A. W. van de Plassche, ten departemente de „commissie nieuwe bedrijfssysteem ln de landbouw" geïnstalleerd. Deze commissie zal de mogelijkheden tot aanpassing van de landbouw in ons land aan de zich ln de naaste toekomst wijzigende omstan digheden bestuderen. De 23-jarige A. M. H. Bleijendaal uit Heemskerk is gistermiddag op het sta tionsemplacement van Wormerveer van het dak van een trein gevallen en om het leven gekomen. De 40-Jarlge boer J. de Leeuw te Kamperzeedijk (gemeente Genemuiden) is gistermiddag onaer een kantelende trac tor gekomen en vrijwel op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en drie kinderen achter. De jaarlijkse algemene vergadering van „Fleurop Interflora". de kring bloe mist-winkeliers en de Stichting Bloemen- expresse. zal dit keer worden gehouden ln Rotterdam van 25 t/m. 27 Juli. Aan deze vergadering is tevens de 23e reünie verbonden. Gastvrouw ls de Bloemisten Patroonsvereniging „Rotterdam en Om streken". Tot hoofd van de nieuwsdienst van Radio Nederland Wereldomroep ls be noemd. de heer M. L. Snijders, redacteur buitenland van het Algemeen Handels blad te Amsterdam. De heer Snijders volgt hiermee mr. M. P. Bajetto op. die on langs als sous-chef van de afdeling radio, televisie en pers van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ls overgegaan. De heer Snijders denkt zijn nieuwe taak by de Wereldomroep per 1 november te aanvaarden. Tijdens de tweede dag van haar be- ;oek aan Zuld-Llmt Juliana gisteren ln Industrieën van die stad en de katholieke levensschool voor Jongens, bezocht. Het regeringsbesluit ter zake van de IJ- en Coentunnel en de hieruit gevolgde opschorting der beslissing ten aanzien van de begroting van het ministerie van Ver keer en Waterstaat ln de Eerste Kamer, hebben de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. doen besluiten zijn va kantie in Italië te onderbreken. Dit weekeinde wordt mr. Van Hall ln de hoofdstad terug verwacht. BUITENLAND Leiders van de employé's ln dienst van het centrale bestuur ln India hebben gisteren verklaard, dat zfj het regerlngs- verbod zullen negeren en dat maandag twee miljoen ambtenaren zullen staken om kracht tafj te zetten aan looneisen. De staking zal de spoorwegen, de PTT en andere diensten treffen. Eerder op de dag had president Prasad een decreet ult- fevaardigd. waarbij de regering gemach- igd wordt stakingen ln belangrijke dien sten te verbieden. De regering heeft daar na de voorgenomen staking verboden. George Meaney, voorzitter van de AFL/CIO. heeft meegedeeld, dat het aan tal werklozen ln de Verenigde Staten in de afgelopen maand „op angstwekkende wijze" met bijna een miljoen ls gestegen. Deze stijging is, volgens Meaney, de groot ste wérklooshéldsstllglng ln de maand Juni sedert de tweede wereldoorlog. Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Avond wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door de Hortus. 7.15 uur nam. Herengracht 26Aandeelhoudersver gadering N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollendekens v/h. J C. Zaalberg Zn. 11 uur voorm. Het gerecht van het Westduitse plaatsje Kempten heeft twee vroegere be wakers van het concentratiekamp Maut hausen.. Josef Schoeps en Adolf Stumpf, conform de eis vrijgesproken van moord op 600 Russen. Beiden werden ln 1939 als politieke gevangenen In Mauthausen opgesloten. In 1941 was Schoeps gepro moveerd tot leider van het z.g. Russen kamp. Stumpf was na twee Jaar blok oudste geworden. De openbare aanklager had vrijspraak wegens gebrek aan bewijs gevraagd; z.i. was geen der 68 getuigen verklaringen overtuigend. De Israëlische gezant te Boekarest ls gisteren door het Roemeense ministe rie van Buitenlandse Zaken ervan op de hoogte gesteld, dat de attaché Schloml Aharon tot „persona non grata" ls ver klaard. Hij zou zich hebben schuldig ge maakt aan activiteit, die onverenigbaar was met zijn diplomatieke status. Bij Mathoera ln India zijn 20 men sen, meest pelgrims, omgekomen. Zij zaten op het dak van een trein en werden er af geslagen, toen de trein onder een via duct door reed. Er zijn ook veel gewon den. Zware regenval heeft ln het weste lijk deel van Japan van zeventien men sen het leven gekost. Vijf mensen worden nog vermist. De meeste slachtoffers vleien bij grondverschuivingen. Er is nog meer regenval voorspeld. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties. Dag Hammarskjóld, heeft het vertrek van zi|n reis van vijf weken door Europa en Afrika 24 uur uitgesteld. Hij vertrekt zondagochtend vroeg (Ned. tijd) naar Genéve. De vertraging ls het gevolg van drukke werkzaamheden. De negentien-Jarige Amerikaanse miljarden-erfgename. Nanette Vanderbllt ls gisteren in Luxemburg in het huwelijk f;etreden met de ln Bitburg, West-Duits and. gelegerde Amerikaanse sergeant Wiley Lockamy. De Luxemburgse autori teiten hadden dispensatie verleend voor de openbare afkondiging van het huwe lijk, De huwelijksvoltrekking werd bijge woond door de moeder van de bruid en twee vrienden van de 23-jarige bruidegom. Een onderscheppingsraket van het type „Bomarc" heeft gisteren een super sonische raket van het type „Regulus", die als doelwit diende, op een afstand van 240 km. boven de'Golf van Mexico ver nietigd. De „Bomai'c" was gelanceerd van af het eiland Santa Rosa, en de „Regu lus" vanaf de basis Venice In Florida. Dit ls de derde achtereenvolgende maal, dat een proefneming met de „Bomarc" met succes ls bekroond. De Parljse autobestuurders zijn vir tuozen. maar zij hebben weinig eerbied voor de verkeersregels, zo heeft hoofd commissaris Papon in de gemeenteraad verklaard. Hij zei dat de hoofdstad, hoe wel daar twintig procent van het totale aantal motorrijtuigen van Frankrijk rijdt, een aandeel van slechts 3,3 procent heeft ln het aantal ongelukken met persoonlhk letsel. Wat het aantal dodelijke ongeluk ken betreft ls dit percentage zelfs 1.06 procent. In West-Dultsland ls ln de eerste zes maanden van dit Jaar aan 21.109 men sen de bevoegdheid tot het besturen van een motorvoertuig ontnomen. Dit aantal ls aanzienlijk hoger dan dat over de over eenkomstige periode ln 1959. In bijna 70 procent van de gevallen word de maat regel genomen wegens het rijden onder lnvloeu van sterke drank. Kapitein Antonio Nunez Jimenez, directeur van het Cubaanse nationale In stituut voor landbouwhervorming, die van een reis door de Sovjet-Unie en andere Oosteuropese landen naar z(jn land te rugkeert, heeft gisteren te Parijs op een persconferentie verklaard, dat de V.S. de marinebasis te Guantanamo in de toe komst moeten teruggeven. Het ls logisch dat het gehele Cubaanse grondgebeld in buitenlandse handen weer onder Cubaan- se soevereiniteit komt, aldus Jimenez. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 14.15 Streekuitz. 14.40 Harmo- nie-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 15.20 Filharm. ork. 16.00 Boekbespr. 16.20 Voor de toeristen. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operafragm. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Pasepartout, lezing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Dfeze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en soliste. 20.40 Voordr. 21.00 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Act. sport- nws. 22.30 Nws. 22.40 Gram. m. comm. 23.10 Gram. 23.65-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en soliste. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperlscoop. 17.00 Voor de Jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistlek-weekoverz. 18.25 Ama teursprogr. 18.50 Tour de France. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Holland Festival 1960: Concertgebouwork. en soliste. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Quiz. 21.00 Politiek praatje. 21.10 van top tot teen, radiofonische fantasie. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Licht progr. 20.40 TV-kron. 21.10 Voorbe reidingen en flitsen uit de nieuwe Nederl. revue. 21.50 Vliegwereld. 22.20 Einde. NTS: Eurovisie Nervl (Italië)22.30-23.10 Vijfde intern. Ballet-festival: Balletprogr. VOOR ZONDAG 10 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Voor het platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Kamer- muz. 10.45 Boekennws. 10.55 Cabaret. 11.30 Lichte muz. AVRO: 12.00 Gram. 12.30 Sportsplegel. 12.35 Gram. (verv.) 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.10 Gram. 13.60 Boekbespr. 14.10 Omroepork. en solist. 16.05 Toneelbeschouwing. 15.20 Klavecim bel-recital. 15.45 Gram. 15.55 Lichte muz. 16.20 gram. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zigeunerork. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws. en sportuitsl. Daarna: sportjourn. VPRO: 18.30 Kerkd. v. d. Ned. Protestantenbond. IKOR19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De open deur. lezingen. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Theater-ork. en sol. 20.45 Atlantische Jeugd op reis door de Ver. Staten en Canada, lezing. 21.05 Pianospel. 21.35 Journ. 21.50 Tour de France. 22.00 Lichte muz. 2.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.65-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Inlei ding Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Geestelijke liederen. CONVENT VAN KERKEN: 10.00 Geref. kerkd. NCRV: 11.30 Aria's. 11.40 Kerk orgel. 11.55 Knapenkoor. 12.15 Gram. KRO: 12.30 Strljkork. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Gram. 13.30 Lichte muz. 14.00 Koor zang. 14.20 Kamermuz. 14.50 De vliegende Hollander, lezing. 15.00 Metropole-ork. en sol. 16.00 Sport. 16.30 Gewljode muz. IKOR: 17.00 Jeugddienst. 17.45 Mensen, lezing. 18.00 Het Geladen Schip, lezingen 18.30 De kerk aan het werk, lezing. 18.40 De Barmhartige Samaritaan, hoorsp. NC RV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Ge wijde muz. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.45 U bent toch ook van de par ty?. lezing. 20.55 Gram. 21.35 Voordr. 22.05 Pianorecital. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.55 -24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur dr. A. Dondorp van Heemstede; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstellenden op 3-7-1960; 3.30 uur dr. A. Dondorp van Heemstede. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO, KRO. VARA en VPRO: 15.30 Rep. zwemwedstr. 17.00-19.00 Eurovisie: Rep. Intern. Concours Hipplque te Aken. NCRV: 20.00 Film. 20.25 John Ferguson, t.v.-spel. 21.50 Dagsluiting. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. WOENSDAG Garenmarkt: Tweedaagse excursie K. en O. naar Brugge. 7 uur voorm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur n.m. DONDERDAG Stationsplein: Strandwandeling te Noordwijk door Ned. Chr. Reisver. 7.30 uur nam. Gymnasium (Fruinlaan)Diploma-uit reiking Genootschap „Kennis ls Macht". 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „La Paloma". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9 15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een les in liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „En dat we toffe Jongens zijn". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „De koe en de gevangene". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Das blaue Meer und Du". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Fanfare". A.l. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar Vrijdag 8 uur, zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur: ..Come Prima" (A.l.); maandag, dins dag en woensdag 8 uur: „De onoverwin- nelijken" (14 jaar). Zondag, maandag, dinsdag, woensdag 2.30 uur; donderdag 2.30 en 8 u.: „The sleeping Beauty" (A.l.) TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse schilders (Tot 10 juli) Lakenhal: Jan van Goyententoonstel- ling (tot 27 lull) Rijksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenElnthovententoon- stelling. Werkdagen 10-4 uur, 's zondags 1-4 uur nam. (t.e.m 31 juli) Rijksmuseum Ueulugle cd Mlnarulugle v d. Werfpark 1. Ten toonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 2—4 uur Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker Werkdagen 10-17 uur: zondags 13-17 uur (Tot 27 juli) Te Lelden ls geopend: de Zulder-Apo- theek, Lammenschansweg 4, tel. 23553. Bovendien ls geopend tot zaterdagmid dag 6 uur Apotheek Van Drlesum, Mare 110, tel. 20406. De Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlna- park 8, tel, 26274. ls 'zondags geopend van 12-13 uur en 's avonds na 18 uur. ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zlln van zaterdag middag 2 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren: Ple- terse, tel. 24403; Mastenbroek, tel. 25046; Langezaal, tel. 24855; Van Wingerden, tel. 30791 en 's-Gravesande, tel. 31919. Te Oegstgeest de doktoren Hugenholtz sr. en Jr., tel. 20390. Bty geen gehooi by Uw huisarts ot specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork., koor en sol. (Om 15.25 Lezing). 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadlgh.oproep. 20.30 Hoorsp. 21.00 Nws. 21.15 Klankb. 21.45 Rep. Llangollen Eistedfod. 22.15 Gesprekken. 22.50 Epiloog. 23.0C- Nws. en weerber. 23.06 -23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Film- progr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Hoorsp. 17.00 Interviews en gram. 17.58 Intermez zo. 18.00 Samenzang. 18.30 Hersengym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 19.35 Verz.progr. 20.30 Samenzang. 21.00 Lichte muz. 21.45 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Lichte muz. 23.50 Avondgebeden. 23.55-24.00 Nws. en weerber. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Mlddagconc. 13.00 Nws. en weerber. 13.10 Operaouetten. 14.30 Koorzang. 15.00 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 18.15 Ka mermuz. 18.45 Liederen. 19.00 Nws. en weerber. 20.00 lm weissen Röss'l, operette 21.45 Nws. en weerber. 22.25 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weer ber. en gevar. muz. Frankrijk 3. 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 17.30 Gram. 17.45 Fetlval van Straatsburgork.conc. 19.40 Lichte muz. 20.15 Kamermuz. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Amus.muz. (verv.) 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 16.00 Gevar. muz. 17.00 Sport en nws. 17.05 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.00 Pla norecital. 18.30 Godsd. halfuur 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Lie deren. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 in.: 12.20 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Verz.progr. 17.00 Nws. 17.35 Gram. 17.45 Bastlen et Bastlenne. zangspel. 19.30 Nws. 20.00 Chansons. 21.47 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 11 JULI Hilversum I. 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Waterst.). Gram. 11.3 Vlooi en plano. 11.50 Vrouwen werken voor Israël, vraaggesprek. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Planoduo. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand, lezing. 13.20 Orgelspel en zang. 13.45 Reisindruk ken. 14.01 Holland Festival 1960: Het Danzl-kwlnt. 14.30 Gevar. muz. 15.50 Gram. 16 00 V. d. oudere luisteraars 17.00 Oude liedjes. 17.15 V. d. toeristen. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Lichte muz. 19.00 Parle mentair overz. 19.15 Regerlngsuitz.Ult- wlssellngsprogra over de malifederatie ln samenwerking met Radio Nederland We reldomroep. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Genoeg om samen van te leven, klankb. 20.55 Tour de France. 21.50 Holland-Festival 1960: Je- nufa. opera. 22.30 Nws. 22.40 Lezing over Israël. 22.25 Holland-Festival 1960: Jenu- fa. opera (verv.). 23.30 Gram. 23.55-24.00 nieuws. Hilversum II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.30 Gram. en sport uitsl. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theologische ether leergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Gram. 12.00 Altviool en piano. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.35 Gevar. progr. 16.50 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Ka mermuz. 17.00 V. d. kind. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beur6ber. 17.45 Regerlngsuitz.: Nieuw-Gulnea als peda- goglsce opgave, door prof. dr. L. W. G. Scholten. NCRV: 18.00 Orgelrecital. 18.30 Vocale en instrumentale groepen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radio krant. 19.50 Gram. 20.30 Kongo op eigen benen, lezing. 20.45 Licht progr. 21.15 Kinderen van ons eigen volk, klankb. 21.40 Kamermuz. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e l\|n van 1820 uur) I: Wolfgang Amadeus Mozart: 1. Sere nade voor 13 blaasinstrumenten in bes gr. t KV 361. Largo. Allegro molto. Minuet- to. Adagio. Mlnuetto. Allegretto. Roman- za. Adagio. Tema con Variazlonl. Rondo. Allegro molto. Rlas Kamermuzlekvereni- ging. Berlijn; 2. Concert voor plano en orkest nr. 26 ln d gr. t. KV 537. (Kro ningsconcert). Allegro. Larghetto. Alle gretto. Carl Seemann, plano. Phllharmo- nlsch Orkest van Berlijn olv. Fritz Leh- mann. II: Ludwig van Beethoven. Symphonle nr. 6 ln f gr. t. op. 68 („Pastorale" of Herinnering aan het landleven). Allegro ma non troppo. (Aangename gevoelens, opgewekt bij de aankomst op het land) Andante molto mosso (Scene bij de beek) Allegro (Vrolijk samenzijn der landlieden) Allegro (Onweer, storm) Allegretto (Her derslied. vrolijke, dankbare gevoelens na de storm). Concertgebouw Orkest olv: Erlch Klelber. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Honie Service 330 in. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Lezing. 14.00 Ork. conc. 15.00 Hoorsp. 16.30 Zangrecital 16.45 Progr. v oudere luisteraars. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East 19.00 Koorzang en sol. 19.30 Vragenbeantw. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.46 Parl.overz. 23.00 Nwb. en weerber. 23.06-23.36 Piano recital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 ni. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Gram. 13.15 Cricket Test Match. 13.30 Nws. en cricketultsl. 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 nws.) 15.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. muz. (15.30 nws.) 15.45 Lichte muz. 18.00 Rep. cricket. 18.34 Weerber., nws. en act. 18 40 Intermezzo. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. muz. 20.30 Nws. en waar verhaal 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 nws.) 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 nws.) 23.55-24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Operettemuz. 14.15 Dansmuz. 14.45 Gram. m. comm. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. en weerber. 19.20 Ork.conc. 21.45 Nws. en weerber. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Amus.muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. en weerber. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. Frankrl|k 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Gewijde muz. 16.00 Ork.conc 16.00 Gram. 17.30 Gram. 17.35 Pianospel. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 20.00 Gram. 20.05 Ork.conc. 21.35 Gram. 23.10 Sol.conc. 23.35 Gram. 23.53-24.00 Nieuws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.45 Gram. 12.52 Koer sen. 13.00 Nws. en weerber. 13.20 Gram. 14.00 Liederen. 15.00 Liederenrecital. 15.20 Pianorecital. 16.00 Koersen. 16.06 Lichte muz. 16.40 Koorzang 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Boekbespr. 17.40 Gram. 18.00 Carlllonspel. 18.20 V. d. sold. 18.45 Comm. Tour ae France. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse muz. 20.00 Ork.conc. 22.00 Nws. 23.15 Amus.muz. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zeelieden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.03 Kamerork. 15.15 Gram, 16.07 Gevar. muz. 16.30 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Oude muz. 17.50 Gram. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 lm weissen Rösa'l, operette. 22.10 Jazz muz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2