BELGISCHE GEVECHTSTROEPEN NAAR DE KONGO VERTROKKEN WEERBERICHT Toestand rustiger na benoeming van president Kasavoeboe tot hoofd van de strijdkrachten KOELKASTEN Rector over activiteiten van de uitgewezen Rus Smirnov BIJ BOTSINGEN OP SICILIË VIELEN GISTEREN DODEN teuws Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 9 JULI 1960 No. 30094 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Mshoeclc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Hoofdredacteur J. Brouwer f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Brusselse correspondent) Ondanks wat meer geruststellende berichten uit Leopoldstad en zelfs uit Thysstad, zoals die gistermiddag in Brussel binnenkwamen, heeft de Belgische minister van Defensie, Gilson, besloten om nog twee compagnieën Belgische gevechtstroepen uit West - Duitsland terug te trekken. Deze troepen zijn gisteravond in twee Boeing-straal- vliegtuigen van de Sabena naar Leopoldstad vertrokken. De Belgische regering zond gisteren een officiële waarschuwing aan de Kongolese premier Loemoemba, dat Belgische troepen zullen wor den gebruikt indien de rust niet terugkeert. Na urenlange besprekin gen tussen de Kongolese regering en de muitende militairen werd be sloten president Kasavoeboe te benoemen tot hoofd van de strijd krachten. Als gevolg van deze benoeming nam de spanning in Leo poldstad direct af. De militairen keerden naar de kazernes terug. In de straten patrouilleerden jeeps met soldaten, die trouw waren geble ven aan het gezag. De Belgen in de Kongo zijn intussen nog aller minst overtuigd van het voortduren van verbetering in de chaotische toestand. Zodra bekend werd, dat er weer veerboten naar Brazzaville in Fr. Kongo voeren, trokken alsnog talloze Belgische gezinnen, die er 's ochtends niet in geslaagd waren te ontkomen, naar de overzijde van de Kongo. In de komende 48 uur zullen achthonderd van vrijwel alle bezittingen beroofde Belgen met extra-vliegtuigen uit Brazzaville naar het vaderland terugkeren. Verbittering onder Belgische bevolking De nieuwe commandant van het Kon golese leger, opvolger van de Belgische generaal Janssens, zal een Belg zijn en de Belgische officieren zullen hun functie in het Kongolese leger opnieuw kunnen innemen. Een aantal inlandse onderofficieren wordt direct tot officier bevorderd. Hiermee hoopt de Kongolese regering de ware oorzaak van de op stand der inlandse soldaten weg te ne men, dat alsnog Belgische troepen naar Kongo worden gestuurd, is vrij nor maal, aldus zeiden Belgische regerings woordvoerders. Er zijn niet alleen de 88.000 Belgen, die moeten worden beschermd, maar ook circa 1400 Amerikaanse staatsbur gers, 700 Engelsen, 1800 Nederlanders en enkele duizenden Grieken, Italianen en Portugezen. Maar het is voornamelijk onder de druk van de Belgische ver bolgen openbare mening, dat Brussel alsnog troepen naar Kongo stuurt. Zelfs de gewone volksmensen reageren heftig en op het ogenblik zouden de Belgen er zeker niet voor terugschrik ken om een formidabele legermacht naar Kongo te sturen. De verklaring van de socialistische partijvoorzitter, oud-minister Leo Collard, dat men de gebeurtenissen in Kongo vooral niet mag overdrijven en dat men het hoofd moet koel houden, is naar de meeste waarnemers menen zelfs in socialis tische kringen met onverholen misnoe gen vernomen. Die ontstemming wordt nog versterkt door de verhalen van de reeds in België gearriveerde vrouwen en kinderen die vooral vanuit de hoofdstad van de voormalige Franse Kongo, Brazzaville, per vliegtuig naar Brussel worden ge bracht. De Belgische ambassadeur in Leopoldstad, de heer Jean van den Bosch, die sedert vrijdagmiddag op nieuw normaal telexberichten uit Leo poldstad naar het departement van Buitenlandse Zaken te Brussel kon stu ren, bevestigde gisteravond, dat de ont spanning een feit is geworden. In de andere Kongolese provincies is de toestand opvallend kalm gebleven. De onlusten hebben de Kongolese rege ring in ieder geval in een zeer moeilijke positie gebracht, en het is duidelijk dat reeds vr>rt f 188.af. KORT RAPENBURG 10—19 de Kongolese leiders zich een enorme inspanning zullen moeten getroosten om het vertrouwen van de Westerse wereld te winnen. Rode Kruis van Kenia biedt hulp aan Aanvankelijk waren België en Kongo overeengekomen dat de „Afrikanisatie" van de strijdkrachten geleidelijk zou verlopen en jaren zou duren. Ook daarna zouden Belgische officieren nog eventueel als adviseur kunnen optre den. Op de Kongolese onafhankelijkheids dag, 30 juni, kwamen dertig Afrikanen in Brussel aan, om een cursus aan de Ferbat Abbas niet naar Zwitserland Een woordvoerder van de „Algerijnse voorlopige regering" heeft gisteravond tegengesproken dat premier Ferhat Ab bas van plan is binnenkort naar Zwit serland te gaan. Hij heeft alleen maar om verlenging van een aflopend visum gevraagd, aldus de woordvoerder. Het „Nationale Front voor een Frans Algerije", een politieke organisatie in Frankrijk, die vijandig staat tegenover de politek van De Gaulle, is gisteren een wervingscampagne begonnen. De rechtse afgevaardigde in de Nationale Verga dering, Jean-Marie le Pen, die optrad als woordvoerder voor het front, ver klaarde dat men in heel Frankrijk afde lingen van het front wil oprichten. Weer Nederlandse troepen naar La Courtine Het tweede grote convooi Nederlandse troepen is gistermiddag in het Franse legerkamp La Courtine aangekomen. Het transport van 2.000 man in 350 voertuigen is voorspoedig verlopen. De reis naar La Courtine ging via Mour- melon en Bourges. Ook het vervoer per trein van tanks en ander zwaar mate riaal heeft geen moeilijkheden opge leverd. Het effectief van 6.000 man voor de eerste periode is thans compleet. De weekeinden kunnen de soldaten tochtjes in de omgeving maken. militaire academie te volgen. Zij wer den beschouwd als de toekomstige offi cieren van het Kongolese leger. Naar in Parijs verluidt is in Brazza ville een centrale transportorganisatie van diverse scheepvaartmaatschappijen voor het vervoer van vluchtelingen over de Kongo gevormd. Het Rode Kruis van Kenia heeft de vluchtelingen alle hulp aangeboden. Tot op heden zijn slechts betrekkelijk wei nig Europeanen in Nairobi aangekomen. Enkelen hebben reeds besloten door te reizen naar Zuid-Afrika. De Engelse ambassade in Leopold stad heeft de Engelsen aangeraden hun gezinnen naar Brazzaville te sturen tot de situatie duidelijker is, aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Londen medegedeeld. Het overgrote deel van de Engelsen, die wensten te vertrekken, bevindt zich reeds in Frans-Kongo. Besluiten van de S.E.R. (Van onze Haagse redactie) Met grote meerderheid heeft gisteren de S.E.R. besloten de zittingsduur van de bedrijfscommissie voor de metaal industrie en de elektronische industrie weer met 2 jaar te verlengen en het ledental en de aanwijzing ervan onge wijzigd te laten. Een en ander betekent dat het ver zoek van de Ned. Ver. van hoger perso neel en van de Ned. Bond van middel bare en hogere technici om represen tatie in de bedrijfscommissie eerst weer na 1 juli 1962 zal kunnen worden be handeld. De ontwerpverordening tot uitbreiding van de bedrijf scommissie van 14 tot 16 leden en toewijzing van 1 nieuwe zetel aan de drie organisaties van hoger per soneel en een aan de gezamenlijke werk geversorganisaties, dat eerst in stemming kwam, werd met 33 tegen 8 stemmen verworpen. Verworpen werd ook een ont werpverordening, regelende de bedrijfs- commissie voor onbepaalde tijd te laten gelden. Niet zijn geweten, maar zijn schulden! Westduits officier op Oostduitse conferentie (Van onze correspondent in Bonn) Een sedert 27 april uit West- Duitsland verdwenen 47-jarige luchtmachtofficier, de majoor voor perszaken Bruno Winzer is naar communistisch Oost-Duitsland ge vlucht. Gistermiddag verklaarde hij namelijk op een door de com munistische staatsveiligheidsdienst te O.-Berlijn geënsceneerde pers conferentie: „Bonn is bezig met de voorbereiding van een Blitzkrieg tegen het Oosten. Mijn geweten dwong mij tenslotte de Bondsrepu bliek te verlaten In Bonn noem de men Winzers verklaringen dom en dwaas. De man is niet naar het oosten gevlucht omdat zijn gewe ten hem kwelde, maar omdat hij achter zijn broek werd gezeten door een reeks schuldeisers! De ex-majoor heeft in de Bondsrepu bliek namelijk een schuld achtergelaten van niet minder dan 22 duizend mark. En wat de zogenaamde Blitz-krieg aan gaat: reeds maanden lang hamert de Oostduitse propaganda op dit onder werp. Wie, zo deelde men gistermiddag van de zijde van het Westduitse minis terie van Defensie te Bonn mee, ook maar enigszins de Westelijke militaire verhoudingen kent, weet dat Bonn op haar eentje onmogelijk aan de slag kan F-7A te herhalen. Zij heeft de hand weten te leggen op de vroegere PH-NADP, waarmee de Ameri kaanse zakenman Lear Black des tijds vele vluchten heeft gemaakt. Dit luchtvehikel staat thans in een Bijeenkomst Institute of social studies Geen verband met zijn status als student (Van onze Haagse redactie) Tijdens een gistermiddag gehouden bijeenkomst in het voormalig paleis Noord- einde is het achtste academisch jaar van het „Institute of social studies" afge sloten. Daarbij heeft de rector van het instituut, prof. E. de Vries, een toespraak gehouden tot de studenten, aan wie na afloop van een gevolgde cursus een diploma zou worden uitgereikt of een graad verleend. „Mijn verslag van het voorbije cursusjaar zou niet volledig zijn, als ik niet de droeve zaak van een van de deelnemers aan de cursus sociale wetenschappen (Smirnov) zou releveren", aldus spr. „Deze affaire heeft smart en diepe teleur stelling over ons allen gebracht". Toen het bekend werd, dat Smirnov gearresteerd was, onder verdenking van activiteiten tegen de veiligheid van Ne derland, was onze studentengemeenschap perplex. „Hoe zou men dit misbruik van de aan hem zowel als aan alle andere buitenlandse studenten verleende gast vrijheid moeten opvatten?" Na enige dagen veranderde de stem- gaan. West-Duitsland is met zijn part ners in de NAVO gedwongen tot een militair beleid dat niet te Bonn maar door het NAVO-hoofdkwartier wordt uitgestippeld. Majoor Winzer was op 27 april nor maal met verlof gegaan. Na drie weken keerde hij evenwel niet bij zijn troep terug: met hem waren zijn vrouw en zijn 1-jarige zoon spoorloos verdwenen. Een officier heeft overigens kort na de 27ste april opgemerkt dat een verhuis wagen voor de woning van Winzer stond en werd volgeladen. Deze officier liet zich toen afschepen met de verklaring dat „de majoor naar Hamburg was overgeplaatst en dat zyn meubels voor lopig bij zijn schoonvader werden on dergebracht". Daarna ging de Westduitse militaire inlichtingendienst op pad, die er al spoedig van overtuigd raakte, dat Win zer naar het Oosten was gevlucht. De man was een roekeloze en gepassio neerde speler en zat diep in de schul den. Zijn door verliezen op speelbanken veroorzaakte tekorten vulde hij steeds weer aan met leningen die hij nimmer kon terugbetalen! De vraag is thans of Winzer militaire geheimen in de handen van de Oost duitsers heeft gespeeld. Het gerucht wil dat hij een bandapparaat met opnamen van een bijeenkomst van persofficieren van de Zuidduitse luchtmachtgroep heeft meegenomen. loods op de vliegbasis Gilze-Rijen, gereed voor verzending naar Ame rika. Daar zal men echter nog heel wat moeten dokleren aan het toestel om het luchtwaardig te krijgen. ming in verachting en verontwaardiging, toen bleek dat pogingen tot wetenschap pelijke integratie voor verwerpelijke doeleinden konden zijn aangewend. „Onze studenten", zo ging de profes sor verder, volgden de verscheidene arti kelen in de dagbladen met grote belang stelling. Wat dat betreft, moet ik ver klaren dat ik volkomen begrijp, dat de kranten hun inlichtingen stukje bij beetje moesten vergaren en dat zij in zekere zin in het duister aan het tasten waren om tot de kern van de beschuldigingen te geraken". Ongerustheid weggenomen Hoe het ook zij, er was nogal veel on gerustheid veroorzaakt, voornamelijk ook door de veronderstellingen dat Smirnov zijn informaties, verkregen door middel van cursussen van het Instituut en door omgang met mede-studenten, zou hebben aangewend voor onwettige doeleinden. De rustdag in de zeilwedstrijden om de Dragon Gold Cup gisteren werd benut om - eveneens op het Ijsselmeer - ladies-races te houden. In de Draak van de Griekse Kroon prins Constantijn (links) zat Prin ses Irene aan het roer. „Voor hen, zowel als voor de profes soren was het onmogelijk aan te nemen, dat iedere inlichting, verkregen gedu rende de gewone cursussen niet een vrij bezit zou zijn van de cursisten of dat vertrouwelijke inlichtingen zouden zijn verspreid", zo zei prof. De Vries. Het is begrijpelijk, dat docenten en deelnemers aan andere internationale cursussen in gelijke mate verontrust en ongerust wa ren. Het was daarom uitermate belang rijk een duidelijk beeld te verkrijgen van de ware toedracht van deze affaire. Zo was het prettig volledige inlichtingen te verkrijgen, beschikbaar gesteld door de minister van Binnenlandse Zaken. In lichtingen die de voorzorgsmaatregelen van de regering rechtvaardigen en die zonder twijfel iedere ongerustheid onder de cursisten en leiders van de verschil lende internationale leergangen in ons land wegnamen. „Alle inlichtingen", zo zei spreker, „verkregen gedurende het volgen van cursussen zijn publiek eigendom". Het is nu duidelijk, dat de activiteiten van Smirnov, volgens de verklaring van de regering, in generlei betrekking ston den met zijn status als student van dit instituut" zo zei de rector met nadruk. „Tot onze studenten zou ik nog een woord van waardering willen zeggen voor hun houding gedurende deze moeilijke weken en hen verzekeren dat ons geloof in de waarde van internationale samen werking op wetenschappelijk gebied on geschokt is. U allen en uw opvolgers zijn en blijven bijzonder welkom in Nederland", zo besloot spreker zijn rede. Extremisten tceigerden politiek bestand Mislukte poging van Senaatsvoorzitter Een groot deel van Italië bevond zich gisteren in de greep van een algemene staking van tien uur. Volgens in Rome ontvangen be richten zou de staking, die 's mid dags om twee uur begon, groten deels een succes geweest zijn in gebieden waar het communisme krachtig is. Er deden zich gisteren botsingen voor in Cattania op Sicilië, waarbij een burger werd gedood en twee zwaar gewond. In Palermo werden twee personen gedood en ongeveer vijftig gewond, toen de politie met traangas en brandslangen optrad tegen ongeveer 20.000 communis tische betogers. Acht personen had den schotwonden. De politie heeft verklaard, dat circa honderd de monstranten zijn gearresteerd, die met stenen gooiden, ruiten van win kels vernielden en baricaden wilden opwerpen. Nieuwe raket 111 de Verenigde Staten De Amerikaanse luchtmacht heeft een raketmotor ontwikkeld die tijdens de vlucht naar verkiezing in- ei. uitgescha keld kan worden. Dit is officieel in Washington meegedeeld. De motor is een verbeterde versie van het model dat onlangs bij het lanceren van „Ontdek- ker"-aardsatellieten is gebruikt. De mogelijkheid een raketmotor in en uit te kunnen schakelen is van belang bij het bepalen van de richting van een reeds gelanceerd ruimtevaartuig. De Italiaanse communisten en de neo- fascistische Italiaanse Sociale Beweging (Misi) hebben gisteren een voorstel van de voorzitter van de Senaat, Merzagora, voor een politiek bestand van vijftien dagen verworpen. De linkse socialisten van Pietro Nenni hebben het voorstel evenwel aanvaard. Nenni's aanhangers hebben de communisten gesteund bjj de jongste anti-fascistische relletjes en sta kingen. Uit het Leidsch Dagblad van 10 july 1860 Op de Moldau zijn deze dagen proeven genomen met een nieuw soort van stoomboot, stoomboot met orkaantoestel genaamd. Deze boot mist de gewone machinerie en wordt eenvoudig daardoor be wogen, dat de in een ketel ont wikkelde stoom met zekere kracht op het water aan den achtersteven gelegd wordt en daarop dezelfde werking uitoefent als bijv. een storm, doch regelmatig, hetgeen het vaartuig zich snel doet voort bewegen. (Advertentie). Pleizxer-reis naar Brussel, bij gelegenheid der groote g feesten aldaar op Zaterdag 21 July H I860: Voor den geringen prijs van 1 zes gulden voor tweede en vier gulden voor derde klasse reizigers, g voor heen en terug H Paspoorten worden voor België niet vereischt; doch men zal voor- Ij zigtig handelen, met zich te voor- g zien van een certificaat van den g Commissaris van Policie of van 1 eenig ander Document, om zich H des gevorderd te kunnen legiti- g meren. OPKLARINGEN De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Boven Ierland is een zwakke rug van hogedruk tot ontwikke ling gekomen. Deze beweegt in ooste lijke richting en brengt bij ons flinke op klaringen. De rug wordt echter gevolgd door een nieuwe depressie, waarvan het warmtefront morgenmiddag in de buurt van ons land komt te liggen. Het is daarom waarschijnlijk dat in de loop van de dag de zon weer achter een uit het westen opkomend wolkendek ver dwijnt. De regenkensen blijven echter tot aan de avond klein. De wind gaat geleidelijk krimpen naar zuidwest tot zuid. (Opgemaakt te 10 uur) 10 juü Zon op: 4.32 uur; onder: 20.58 urn-. Maan op: 6.45 uur; onder: 21.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.55 en 16.28 uur. Laagwater te 12.11 uur. (11/7 hoogwater te 4.44 en 17.17 uur, laagwater te 0.34 en 13.01 uur). Dit nummer bestaat uit 14 pagina'fl en een bijvoegsel. Een Amerikaanse vereniging van luchtvaartenthousiasten - de An tique Aircraft Association - heeft opgevat de historische jten Amsterdam-Batavia Uit 1927 met een antieke Fokker

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1