Vreemde culturen in kinderhanden MENSEN KOMEN EN GAAN.... Op een waterglijder de lucht in D1 ZATERDAG 9 JULI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 4 I/i Leids Volkenkundig museum bespelen scholieren de gamelan fiegin van recreatie aan het nieuwe Zeeuwse méér HOE WERKT HET? DE FOTOSONDE xMmo; [fotocamera lenzenstelsel! uitzending sprake was. De uitzending- in-voorbereiding draagt eveneens een feestelijk karakter. In dit prorgamma wordt aandacht ge schonken aan een Indiase bruiloft. Kin deren van de Indiase ambassade in Den Haag zullen, gestoken in de kleder dracht van hun geboorteland, „bruid en bruidegom" geschenken aanbieden, zoals dat gebruikelijk is in India en dansen uitvoeren. Het instrumentale gedeelte is ten opzichte van de voorgaande pro gramma's meer naar de achtergrond verwezen. laten vallen zal er misschien bij velen een licht zijn opgegaan. Dr. G. D. van Wengen? Is hij niet de leider van dat groepje kinderen uit Oegstgeest, dat m het kinder-televisieprogramma van de NCRV gamelan- en Surinaamse muziek ten gehore bracht? Juist, dat is 'm. In februari zagen vele duizenden kin deren in Nederland een groepje leerlin gen van een Oegstgeester Montessori school ijverig de Javaanse gamelan be spelen. Weg slaperigheid Deze kinderen was de eer te beurt ge vallen zelf eens gehurkt achter een gong of trom plaats te nemen. Zij deden het maar wat graag! Sinds de kerstvakantie oefenden ze geregeld in de hal van dat „saaie" museum, dat nu opeens hele maal niet zo stil meer was. Het was gedaan met de slaperige rust. Er werd muziek gemaakt, kinderstemmen schal den door de lange gangen. Er werd bijna drie maanden ijverig geoefend onder de deskundige leiding van de Leidse con servator. NCRV enthousiast Henk Veenstra, regisseur van de NCRV kindertelevisie, hoorde ervan en was meteen zeer enthousiast. Dankzij voorgaande contacten met dr. Van Wen- gen kon er een uitzending voor de tele visie worden voorbereid. De kinderen, die in het begin volkomen „blank" te genover deze vreemde muziek met haar eigenaardig ritme stonden, waren veel enthousiaster dan men verwacht had. Na de uitzending in februari volgde een tweede, gewijd aan Suriname. Thans is er een derde uitzending in voorbereiding. Er bestaat bij de NCRV het plan ook in het volgende seizoen met deze serie voort te gaan, Vooral omdat het pro grammaatje over Suriname nogal in de smaak is gevallen, gezien de reacties, die een Surinaams verjaardagsfeestje. Dit sprak veel meer tot de kinderen dan de soort „muziekles", waarvan in de eerste aangeeft Op een grote trom. Spelelement Dr. Van Wengen tracht in deze kin deruitzendingen een belangrijk spel element te brengen, zodat het voor kin deren aantrekkelijker wordt er naar te kijken. Op deze wijze komen zij in aan raking met andere volken en leren zij de verschillende levensgewoonten kennen. Maar al te dikwijls vinden de ouderen en dus ook hun kinderen andere cultu- ren „gek" of „belachelijk". Het is nu streven van dr- Van Wengen met hem zijn er nog vele anderen de mensen op een bepaalde manier ver- IV trouwd te maken met die oude zeden en gewoonten. Als men nu de kinderen door middel iii Ui iiiJWHMIii|Wil,,nir van muziek in nader contact brengt met andere beschavingen, zodat zij ze Dr. Van Wengen in gesprek met het groepje kinderen uit Oegst- beter zuilen begrijpen, komen de ouders geest en omroepster Tan ja Koen tijdens de gamelan-uitbzending. er ook geheel anders tegenover te staan. Zij zullen het nu niet meer zo gek en (Van een onzer redacteuren) belachelijk vinden. Niet alleen behoeft m dit te geschieden door middel van de Museum-bezoek.——. muziek. Ook de kunstnijverheid kan Netjes in de rij met de schoolklas of aan de hand van pa en ma. hiertoe bijdragen. Voorzichtig in vitrines gluren en nergens aankomen. Denk ora je kleren! Niet zo hard praten! Tournee Vinden kinderen van de lagere school dat leuk? Ook voor de schoolradio verzorgt dr. ,,Ik denk het niet", zegt dr. G. D. van Wengen, conservator aan het Vail Wengej* programmas. Zijn hart v t rs gaat vooral uit naar de muziek. Hij Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. „Kinderen tot een jaar of treedt dan ook op als leider van het twaalf, dertien moeten wel worden opgenomen in de sfeer van een Surinaamse orkest „Guyana", dat een i ir, tournee door ons land maakt en Caraï- museum, doch niet op bovengenoemde manier. Laat ze met toestem- x r bische muziek ten gehore brengt. Drie ming natuurlijk eens wel aan die vreemde voorwerpen komen. Laat jeden van dit uit acht man bestaande ze eens op muziekinstrumenten slaan en blazen. Zo wordt een bezoek orkestje hebben hun medewerking ver- aan het vroeger zo „saaie" gebouw tot een plezier". leend aanchet P^ramma, dat gewijd r was aan Suriname. Tezamen met de In het Volkenkundig museum zoekt men steeds naar nieuwe middelen leden van genoemd orkest heeft dr. Van teneinde op prettige wijze zowel kinderen als ouderen in aanraking te Wengen het filmfestival in West-Berlijn j i- bijgewoond, waar in verband met de brenqen met ander culturen. j j 3 vertoning van de Nederlandse inzending Het spreekt vanzelf, dat deze gedachten slechts zo nu en dan eens „Faja Lobi" van Herman van der Horst, verwezenlijkt kunnen worden. Een museum is en blijft nu eenmaal een enkele muziekuitvoeringen werden ge- plechtstatig gebouw, waar niet iedereen zomaar mag doen wat hij wil. geven- Daar kan niemand iets aan veranderen. Zelfs een door de televisie algemeen bekend geworden dr. Van Wengen niet. Volkomen geconcentreerd be- En nu we het woordje televisie hebben dr. Van Wengen ontving. Het betrof hter sPelen de kinderen de gamelan, terwijl dr. Van Wengen het ritme MENSEN komen en gaan. Niet alleen op deze wereld, ook in onze steden. Tientallen malen per dag rij den treinen af en aan, duizen den stappen in en uit, stromen er over de perrons haastige passagiers. Zij wandelen onop houdelijk de stations binnen of verlaten ze. Het ijzeren paard van weleer is getransformeerd in de vlie gende Diesel: ondanks de onge breidelde toeneming van het autoverkeer zitten haar wagens propvol, in veraband met vakan ties nog voller dan anders. DE deuren van de stations hal zwiepen open en dicht. Lange files aan de loket ten, de kaartjesverkopers (koop sters) beleven een drukke tijd, de Spoorwegen varen er wèl bij Dit fascinerende, constante, beweeg van de „komende en gaande man" (of vrouw) geeft in zijn welsprekende veelzijdig heid een treffend beeld van de huidige, jachtige mensheid. Zij rent, al of niet gedwongen, van hot-naar-her, rusteloos voortge stuwd als door een onzichtbare macht. Iedereen heeft 't immers éven druk! Nét op 't nippertje wordt de trein gehaald, iedere minuut, ja iedere seconde, is kostbaar. Ge moet de mensen angstig zien kijken naar de klok, als de file té lang is of de ambtenaar niet snel genoeg naar hun zin de zaken afhandelt i E treinen jagen naar de „grote stad", waar vele Leidenaars hun werk heb ben. Of ze jagen naar verre lan den, waar „men" vakantie gaat nemen. Ze brengen ook vreemdelingen naar hier, waar deze de „kleine stad" komen bezien. De „kleine stad" met haar vol strekt „eigen" karakter, haar in tieme „beslotenheid", haar spe ciale eigenaardigheden. Haar kerken, hofjes en grach ten. Temidden waarvan het goéd is, tot rust te komen. Want die rust zoekt de vreem deling óók, als hij het station uitkomt en zijn weg vindt naar Rapenburg of Hortus, naar Pie- ters- of Hooglandse kerk, naar Foto Z. Forrai een Persijnshofje, waar de stilte zó groot is, dat de vreemdeling en zélfs de Leidenaar er door overweldigd wordt. ZB vergeten er ól het dage lijks rumoer om wat op adem te komen door het geen het „historische" Leiden hun geeft. Ze zijn dan allang de drukte op het station vergeten. Het station, dat hen straks weer opslorpen zal in het wrie melende massagewoel. Leiden was éven een welda dige pleisterplaats voor hen. Ze konden zich een ogenblik bezinnen en bewaren aan onze stad de gelukkige herinnering aan een stevig bolwerk van tra ditie. Mensen komen en gaan. Wie kwamen en wie gingen, slechts enkele van hun sihouet- ten ziet ge hier voor U. Maar de stroom duurt van des morgens héél vroeg tot 's avonds héél laat. Dag-in-dag-uit! FANTASIO (Van onze Zeeuwse correspondent) Ferdie Meulenberg is landbouwer van beroep en bestuurt zijn kapitale boerderij van 60 ha. in de Oostpolder bij Kats (in Zeeland). Op ongeveer één kilometer van zijn woning worden op het ogenblik de werken voor het afsluiten van de Zandkreek uitgevoerd. Misschien heeft dit de 23-jarige landbouwer aan het denken gezet. Hoe het ook zij, het is in ieder geval wel duidelijk, dat Ferdie Meulenberg ook nog andere dingen kan dan alleen maar ploegen en zaaien. Deze voor uitstrevende Noord-Bevelandse landbouwer gaat namelijk eerstdaags vliegen. Niet zo maar in een vliegmachine, nee in een waterglijder. Het apparaat (want een machine is het niet) bouwt hij thuis in de schuur helemaal zelf. Het is trouwens bijzonder simpel. Eigenlijk is het niet meer dan een stoeltje met een paar drijvers er onder en een propeller er boven. De propeller komt in een iets scheve stand achter het stoeltje te zitten. De fotosonde is een apparaat dat vooral bij de archeologie (oudheid kunde) gebruikt wordt om moeilijk te bereiken plaatsen, zoals oude grafkelders, te onderzoeken. I prisma spiegel aansluiting voor de lamp prisma lamp steunpoot Het apparaat is een soort periscoop, waar in een sterke lamp is ingebouwd. De buis is 8m lang en voorzien van een steunpoot. Aan de buis kan een fotocamera worden be' vestigd voor het doen van opnamen, Wanneer u in dit apparaat gaat zitten en een sterke motorboot trekt u vooruit, dan gaat u zonder meer de lucht in of u wilt of niet. Wanneer de motorboot vaart mindert, daalt u weer langzaam naar beneden. Ferdie heeft deze sport van de Amerikanen afgeke ken. Het voorttrekken kan natuurlijk ock geschieden met een auto, als de „vliegstoel" dan maar op wielen gezet wordt in plaats van op drijvers. Fer die Meulenberg heeft zijn apparaat al in elkaar staan: een stoeltje van een oude tractorzitting, het pijpwerk van aluminium en de drijvers van lege benzineblikken. Volgens de voorschrif ten uit Amerika mag het hele ding 80 Ferdie Meulenberg op zijn zelf gebouwde waterglijder. kg wegen. Het apparaat van Ferdie weegt er 45, zodat hij goede moed heeft nog eens een hoogterecord te kunnen breken. Alleen de propeller kostte wat moeilijkheden. Deze schroef moet nl. volgens de voorschriften 3% meter lang zijn en hiervoor was in Nederland niet het geschikte hout te vinden. In de fabriek van Aviolande wordt nu een aluminium propeller gemaakt. Over 14 dagen zal het nu moeten gebeuren. Voortgetrokken door een van de drie snelle speedboten, die Ferdie tot zijn beschikking heeft, (één ligt er in het water en twee liggen er in de schuur tussen de tractoren en boerenwagens) zullen naar hij hoopt de Noord- en Zuidbevelandse boeren tot hun ver bouwereerdheid de vliegende stoel bo ven de dijk van de Zandkreek uit zien komen. Ook overigens zit deze land bouwer-watersporter niet stil, want tussen zijn werk op de boerderij door heeft hij kans gezien een waterski- school op te richten en het zou wel eens kunnen zijn, dat hij aldus als eerste begonnen is de recreatie in de Zandkreek ter hand te nemen. Ieder een, tot in hoogste instantie toe, heeft tientallen plannen voor het Zeeuwse meer: overal worden lezingen gehou den, maar overal ook rijzen de sociale menselijke en economische problemen huizenhoog. Niet echter voor Ferdie, die eenvoudig een mogelijkheid zag en deze direct op de juiste wijze benutte. Het is nu zover, dat hij soms 30 leer lingen tegelijk op zijn cursus heeft. Plotseling beginnen nu ook de gemeen tebesturen van de omliggende dorpen dat in de gaten te krijgen. De burgemeester van het ongeveer 6 km. verderop aan de Zandkreek lig gende Wolphaartsdijk is daarop door tastend opgetreden. Hij heeft voor Fer die in de Zandkreek een startsteiger met een loopbrug naar de wal laten bouwen. Nadat door seismische in strumenten, of met een elektrische detector de lig ging van een grafkelder'is aangetoond, wordt met een drilboor een gat geboord tot in de grafkelder. Opname tijdens de uitzending, welke gewijd was aan Suriname. wordt de foto sonde in het gat gesto ken tot de steunpoot op vloer stoot. Nadat lamp is ontstoken fotosonde rond- De onderzoeker dan in staat de gehele rond te kijken. Met camera kan een serie opnamen gemaakt worden in alle richtinaen. GEDEELTE VAN FOTOSERIE m PLATTEGROND Door samenvoeging van de foto's krijgt men een totaal overzicht van de grafkelder. Ook is het nu mogelijk een plattegrond te tekenen en weet men tevens of er inte ressante vondsten liggen, die de moeite van het uitgraven lonen. j tech-v.dijk

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 18