STADSNIEUWS Oude dorpskom Voorschoten wordt in toekomst ivinkelcentrum Verbetering financiële positie Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 8 juli 1960 Tweede blad no. 30093 Zelden zo'n laag werkloosheidcijfer De in de gemeenten Leiden, Alkema- dev Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten Warmond en Zoeterwoude toch al uiter mate geringe werkloosheid is in de maand juni nog verder teruggelopen. De in het Leids Gewestelijk Arbeidsbureau geregistreerde arbeidsreserve omvat thans nog slechts 156 personen (in mei nog 218). Een wel uitzonderlijk laag ni veau. Na de oorlog is dat nog slechts te vergelijken met 1956. In juni van dat jaar stonden er n.L 121 mannen als werkloos ingeschreven. De lichte regressie, welke daarop volgde deed de werkloosheid uiteraard stijgen. In juni 1957 stonden 1993, pre cies een jaar later 712 werklozen inge schreven. Daarna volgde een vrij snelle daling, welke zich tot op heden nog voortzet. En zo gaat het niet alleen in Leiden, globaal valt eenzelfde tendens waar ténemen zowel provinciaal als lan delijk, alleen liggen procentueel de werkloosheidscijfers in Leiden nog iets gunstiger. Van endge arbeidsreserve is nergens dan ook meer sprake. Vrijwel alle bedrijfstakken kampen met een te kort aan zowel ongeschoolde als ge schoolde werkkrachten. Enige bedrijven overwegen arbeiders uit Italië te gaan aantrekken. Daar er een aantal leerlingen van verschillende scholen op de arbeids markt zijn gekomen kon het aantal in geschreven Vrouwelijke werklozen stij gen van 55 tot 91. De vraag naar vrou welijke arbeidskrachten is echter der mate groot dat dit zeer lage aanbod zeer binnenkort wel geheel door het be drijfsleven zal zijn opgeslokt. Tenslotte nog een overzichtje van de mannelijke werkloosheid in enkele be roepsgroepen. Bouwvakarbeiders Metaalbewerkers Textielarbeiders Land- en tuinbouwarb. Transportarbeiders Kantoorpersoneel Hotelpersoneel Losse arbeiders mei *60 juni 18 23 1 6 5 33 4 7 N.Y. Van Wijk en Heringa GUNSTIGE RESULTATEN Tijdens de gistermiddag in „Het Gul den Vlies" onder leiding van ir. J. S. van Nijmegen Schonegevel gehouden aandeelhoudersvergadering van de NV van Wijk en Heringa is uitvoerig aan dacht besteed aan het door de directie uitgebrachte jaarverslag en de balans en verlies- en winstrekening. Voldoening werd uitgesproken over de in 1959 be reikte gunstige resultaten. Zoals bekend bedraagt de winst, nadat hierop de re serveringen tegen toekomstige daling van wolprijzen in mindering zijn ge bracht, f. 466.691. Deze winst werd aan de algemene reserve toegevoegd. Even eens werd met voldoening kennis geno men van de door de directie uitgespro ken verwachting, dat de resultaten over het lopende jaar - onvoorziene zeer on gunstige ontwikkelingen voorbehouden - van dien aard zullen zijn, dat hervat ting van dividendbetaling tot de reële mogelijkheden behoort. Sinds 1951-1952 is er een dividendloze periode. Nadat de jaarstukken waren goedge keurd, werd mevr. mr. J. H. de Lussanet de la Sablonière-Heringa tot commissa ris benoemd. Aan het einde van de vergadering bracht ir. Van Nijmegen Schonegevel de beide directeuren, de heren J. W. He ringa en J. C. M. van Rhee en de ad junct-directeuren, de heren De Jong, Beer en Knaap, hulde voor het door hen gevoerde beleid, waarbij de aanwezige aandeelhouders zich volledig konden aansluiten. Weer ernstige aanrijding in Noordwijkerhout Op het gevaarlijke kruispunt Gooweg- Schulpweg heeft donderdagmiddag om streeks 1 uur weer een ernstig ongeluk plaats gehad. Wederom waren de slacht offers uit Lelden afkomstig, namelijk de 32-jarige mevrouw P. Hillebrand en haar 5-jarige dochtertje. De moeder werd met een schedelbasisfractuur in zorgwekken de toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd. Haar doch tertje, dat na de aanrijding weer direct op de been was, leek er aanvankelijk goed te zijn afgekomen, maa rde spoedig na de aanrijding ter plaatse aanwezige arts, constateerde een zware hersen schudding en liet ook haar naar het ziekenhuis vervoeren. Aan het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn (afd. HBS) zijn bevorderd naar klas 3 Hans van Oosten en Martin van Pernis en van A4 naar A5 Gerrit Schaap, allen te Leiden. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 8 Juli Veemarkt: Aanvoer: 5 stieren. 50 melkkoeien. 360 vette koeien, 71 varekoeien, 10 pinken. 152 vette kal veren. 95 nuchtere kalveren. 359 vette schapen, 1.852 zuig- en weidelammeren. 47 varkens (zeugen). 409 schrammen. 909 biggen, 5 veulens, 11 geiten. Totaal 5335 stuks. Notering: melkkoeien f 800-1125, vette koelen 12.65-3.15 per kg. schoon gewicht, varekoeien f 475-900, vette kal veren per kg. schoon gewicht f 1.80-2.60, nuchtere kalveren per kg. levend gewicht f 1.30-1.70, nuchtere kalveren per stuk f 40-75, vette schapen f 70-95. zuiglam- meren f 65-85, weidelammeren f 45-55-60, drachtige zeugen f 225-300. schrammen f65-85. biggen 138-42-45. Handel: voor melkkoeien rustig, vette koeien traag, va rekoeien kalm, vette kalveren vlot. nuch tere kalveren matig, vette schapen en zulglammeren stug. weidelammeren ge drukt, zeugen, schrammen en biggen re delijk. LEIDEN, 8 Juli Kaasmarkt: Aan voer 27 partijen Goudse en 3 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwa liteit tot f2.16, idem eerste kwaliteit f 1.95-2.05, Leidse eerste kwaliteit f2-16. Handel goed. AALSMEER. 6 Juli C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling GA.: Snijbloemen: Gerbera 20-37. Lelies 35-60, Violieren 8- 17, Clematis 20-42, Eremurus 40-70. Bou- vardia 20-37. Rayonanten 80-100 per stuk. Iris 40-73. Fresia 30-55. Lathyrus 35-72, Asp. Plumosus 90-155. Colvillei 70-95. Or- nithogalum 80-130. Zinnia 55-110, Gla diolen 90-120. Liatris 80-120, per bos. An jers: rood 10-18. roze 8-13. wit 8-14. Or chid Beauty 17-33 per stuk. Rozen: Bet ter Times 6-11, Rosalandla 5-7, Parel van Aalsmeer 7-13, Geh. Dulsberg 7-15, Pecht- old 5-10, Verschuren 7-12, Towny Gold 7-12. Mad. Ofman 7-13, Baccarat' 17-37, Montezuma 8-15, Stokman 6-10, Nymph 15-30, per stuk. AALSMEER. 6 juli C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling GA.: Perkplanten: Lobelia 6-12, Leeuwenbek 8-14, Ageratum 10-20. Petunia 10-20. Salvia 10-22, Tage- tus 4-8, Bolbegonia 15-18, Peltatum 50- 100. Geranium 60-125, Mareriet 8-15, Cal ceolaria 35-40, Gezama 20-28. Ouderavond 3 oktoberschool In het gymnastieklokaal van de 3 Oc- toberschool werd een ouderavond ge houden, die ln verband met het afscheid van de leerlingen der 6e klas een fees telijk karakter droeg. Het hoofd der school, de heer I- van Weerlee kon in zijn openingswoord een geheel bezette zaal welkom heten, waaronder de heer J. J. Regeer, lid van de Centrale Ouder raad. Het programma van deze avond be stond uit muziek .zang en toneel, uit gevoerd door leerlingen van de 6e klas. Tevens werd welwillende medewerking verleend door het muziekgezelschap „De Algemene" onder leiding van de heer D. Sloos, dat op verdienstelijke wijze enige nummers ten gehore bracht. De voorzitter van de oudercommissie de heer L. Algra, dankte de verzorgers van dit gedeelte van het programma voor hun prestaties, waarbij aan de da mes van het muziekgezelschap bloemen werden aangeboden. Met een kort woord nam het hoofd van de school afscheid van de leerlingen die de school gaan verlaten, dat door een tweetal leerlingen op rijm werd be antwoord onder aanbieding van een ge schenk. Ook de handwerkonderwijaeres werd met een leuke attentie verrast. Aan het eind van de avond sprak de voorzitter der oudercommissie een dank woord, waarbij aan elk der scheidende leerlingen een aandenken werd over handigd. ROELAND KAVELAAR ZENDINGS OFFICIER MET EUROPEES VERLOF Zondag zal in de diensten van het Le ger des Heils hier ter stede voorgaan sr. kapitein R. Kavelaar, een der laat ste Nederlandse zendingsofficieren van het Leger des Heils in Indonesië. Sr. kapitein Kavelaar behoorde gedu rende de oorlogsjaren tot de officieren, die op velerlei plaatsen in ons land voor het toenmaals door de bezetter ontbon den Leger des Heils, het contact met de diverse groeperingen van heilssoldaten wist te onderhouden. Vooral in de noor delijke provincies vond de nog jonge heilsofficier mogelijkheden zijn capaci teiten te ontplooien totdat hij via een aanstelling in het Jongenshuis te Haar lem werd uitgezonden naar het toen malige Nederland Oost-Indië. Dit geschiedde juist ten tijde van de soevereiniteitsoverdracht. Tot eind 1954 verbleef kapitein Kavelaar op zijn post waarop hij voor enige maanden met Eu ropees verlof vertrok. Daarmee vertrok tevens vrijwel de laatste Nederlandse officier; in Indonesië vindt men op de vele vestigingen thans vrijwel uitslui tend Austarlische. Engelse en inheemse officieren. In augustus 1955 wachtte het echtpaar Kavelaar een aanstelling als hoofd van het tehuis voor ongehuwde moeders in Sao Paulo (Oost-Brazilië)Het volgende jaar vertrokken zü van Sao Paulo naar Joinville (Estado Santé Caterina) met de opdracht tot de vestiging van een so ciaal centrum. Na de votooiing van deze opdracht kwam het gezin Kavelaar kortgeleden opnieuw met verlof en vestigde zich te 's-Gravenhage. LEIDERDORP Koninklijke onderscheiding Het veertigjarig jubileum, dat de heer H. Stoute, onderhoudsmonteur bij de N.V. Vereenigde Touwfabrieken dit jaar herdenkt, bereikte gistermorgen haar hoogtepunt. De heer Stoute was teza men met zijn vrouw wederom op het directiekantoor genodigd. Burgemeester K. v. Diepeningen richtte zich in een hartelijke toespraak tot de heer Stoute. Spreker noemde het een belangrijk feit in het leven van de heer Stoute, nu hij mocht mededelen, dat het H.M. de. Koningin had behaagd de heer Stoute de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De heer Stoute, onder de indruk van de tot hem gerichte woorden en de onfc- vangen onderscheiding, bracht hierna dank aan de burgemeester en de di rectie. Vervolgens mochten de heer en me vrouw Stoute de felicitaties in ont vangst nemen van de bedrijfsleider der vezelafdelingen, de heer I. Vogelen zang, van de chef van de onderhouds- Attractie voer de jeugd in „De Lakenhal" Gedurende de zomervakantie zal ook dit jaar voor de jeugd van 10 tot 14 jaar in het Stedelijk Museum ,,De La kenhal" een speciale attractie te beleven zijn. Velen zullen zich nog de kijkrace van verleden jaar herinneren. Ook dit jaar is het programma de moeite waard. Ieder, die hieraan meedoet, zal 3 midda gen in het museum bezig zijn. Op de laatste middag moet iedere deelnemer iets maken met materialen,, die daartoe ter beschikking gesteld worden. Dit werk zal nog tijdens de vakantie in het museum worden geëxposeerd. Een jury bestaande uit de heren J. N. van Wes- sem. W. Tweehuysen. D. Koekebakker, C. Visser en mej. M. D. de Vries zal het werk beoordelen, waarna de prijsuitrei king plaats vindt. Ieder, die in het bezit van een school, kaart is, of deze alsnog aanschaft, komt voor deelneming in aanmerking. Men kan zich opgeven aan de ingang van de Lakenhal. De inschrijving sluit op 14 juli, waarna de groepen zullen worden ingedeeld. UITZENDING VAN DE HEER J. LIT NAAR NIEUW-GUINEA Zondagmorgen zal de heer J. Lit tij dens een dienst in de Bethlehemkerk naar Nieuw-Guinea worden uitgezonden. De heer Lit, die tot de geref. kerk be hoort, doch in nauwe samenwerking met de hervormde zending wordt uitgezon den, vertrekt 13 juli naar Joka Baru om daar het zendingsonderwijs te dienen. Dr. P. L. Schoonheim en dr. H. J. Wes terink zullen in deze dienst het woord voeren. Aan de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes te Alphen a. d. Rijn is Hennie Penthum alhier geslaagd voor de aan vullende opleiding Hollandia Tricotage- fabrieken. Onze stadgenoot, de heer B. F. Coert slaagde te Arnhem voor het PBNA-exa- men aspirant elektrotechnisch opzichter. dienst, de heer P. J. G. Polhuys, van de maatschappelijk werkster die bij haar entree mevrouw Stoute een smaakvol boeket in de nationale kleu ren had aangeboden en van de per- soneelchef. OEGSTGEEST Bevorderingen Rijnlands Lyceum Naar klasse 2 werden bevorderd: Hans Adriani, Nettie Blanken, Kathinka Cramwinckel, Freddy Gerlach, Liesbeth Groen, Nienke van Ham, Heieen Jongs- ma, Eeke Kruyt, Ike Marijnis, Liesbeth Muler, Donald Prins, Rik Prevo, Go- vert Trouwborst, Luuk Wagter, Rob van Zurk, Anne Marijke Balt, Olowine De- keth, Gerrit van Driel, Berthyl Fontein, Ariëtte Goslings, Henk Goslings, Max Harteloh, Joost Heringa, Kees den Hol der, Hans Maarten Kortman, Jan Peter Kostelijk, Barthy Lennings, Evelyn Naylor, Jan Karei Querido, Arthur Ro- senwald, Dirk Ruiter, Peter de Vries, Pim de Vroom. Hans van Driel, Hermy Fabery de Jonge, Adri v. d. Handel, Hans Kleyn, Guus Möhlmann, Arjen Mulder, Bonnie Oosterhof f, Cor Pel, Rudolf Raaff, Dineka, Scheltes, Fransje Smit, Mimi Stapensea, Mineke Tramper, Ockje van Werkum, Hanneke Wolters. Er wer den 15 leerlingen afgewezen; 9 moeten herexamen doen. Naar klasse 3 HBS: Evert Duindam, Dirk van Egmond, Frits Hesselink, Paul Kleyngeld, Max Kuppel, Ebe Kwint, Piet v. d. Luyt, Robert Macovich, Wim v. d. Pompe, Riel van Rij, Gert Röhner, Aer- nout de Sitter, Jaap Temminck, Rainer Tonkes, Casper Trouwborst, Arthur Wy- nans, Tine Beumer, Raimond Bouwmees ter, Marianne van Gent, Piet van Groe ningen, Jan Mihiel Hoenderdaal, Jan van Krieken, Erik van Praag, Jan Uf- kes, Kees Volker, Jan Dijkstra. 18 afge wezen. 6 herexamen. Naar klasse 4 HBS-B: Ruud Beder- Naar klasse 4 HBS-B: Ruud Beunder- j man. Hans Fokkema, Freek Hagenaar, Hugo den Herder, Herman Hildering, Hans Klein, Ton Mul, Leopold van Ra- vesteyn, Wim van der Scheer, Don Dee- len, èrman Gorter, Hans Kruyt, Henk Maan, Lies Martono, Thea Sandbrink, Gé Schipper, Bernard Matser, Herman Nortier, Hans Fontein. 10 afgewezen, 10 herexamen. Naar klasse 5 HBS-B: Huib Bol, Hans de Gruil, Jan van Marie, Henri Ooster- hoff, Hans van Seventer, Frits Sweers, Gerard van Zuylen, Nanning van Fo- reest, Gerrie de Graaff, Luuk van Loe- nen, Derk Mulder. 16 afgewezen, 1 her examen. Naar klasse III Gymnasium: Joke Boer, Geert Bomhoff, Herman Cole brander, Maartje van der Giessen, Lies Huizinga, Yvonne Jungslager, Margo Klerk, Clariet Kok. Nancy Kool, Franka Krantz. Joost Mulder, Hein Muller, Karei Noordzij, Jan de Pree. Marion Rodrigo, Rypke Sierksma, Aad Soete- man, Eddy Szirmai, Henriëtte Winse- mius. 4. afgewezen, 1 herexamen. Naar IV Gymnasium: Jeannette Bodt, Marleen Deurvorst, Luset Hoogenberk, Jop de Jong, Jan de Kater, Anne Wil lem Kist, Evelien Kreukniet, Els Kuiper, Thea Poortenaar, Marja Schotanus, Joan Voormolen. 6 afgewezen, 2 herexamen. Naar V Gymnasium: Jan van Driel, Koos van Essen, Jan Willem Goslings, Maarten Goslings, Marjan den Herder, Beha ndeling ETI- rapport De agenda van de gemeenteraadsvergadering van gisteravond bevatte maar twee belangrijke voorstellen. Ze kwamen echter pas om half elf aan de orde, omdat de raad zeer veel tijd nodig had om een tweetal nota's van B. en W., die als mededelingen aan de raad waren vermeld, te bespreken. De nota over de open voortuinen vergde een bespreking van 1 uur en 20 minuten, die van de beplantmgsdienst 50 minuten. Het belangrijke ETI-rapport over de winkelplannen vergde meer dan \l/2 uur en tenslotte had de raad ook nog meer dan een uur nodig om de maatregelen te bespreken om de financiële positie van de gemeente te verbeteren. Daardoor kon burgemeester L. de Kool de vergadering pas na enen sluiten. Zeer langdurige vergadering De maatregelen ter verbetering van de financiële positie van de gemeente waren onder meer: verhoging van de straat- belasting, invoering van een rioolbelas ting en verhoging van de reinigings rechten. Twee leden konden zich met deze voorstellen niet verenigen en stemden dan ook tegen. Dit waren de heren V. d. Hulst (KVP) en de Graaff (PC). Doorkruist De heer Van der Hulst verdedigde zyn standpunt uitvoerig. Spr. vond o.m., dat door verhoging van de straatbelasting de huurverhoging afgeroomd werd en het doel van de wetgever doorkruist werd. Zowel de heer De Graaff als de heer V. d. Hulst zagen liever bezuinigingen, ver mindering van de uitgaven. De heer Dirksen (PC) wees erop, dat degenen, die door de woningnood ge dwongen waren een eigen huis te kopen, door deze maatregelen het zwaarst wor- d engetroffen. Hoewel de andere leden van de raad ook niet van harte tot de verhogingen overgingen, steunden zij de voorstellen van B. en W., omdat het niet mogelijk is op andere wijze de begrotingen 1959 en 1960 goedgekeurd te krijgen. Burgemeester De Kool had de beide tegenstemmers gevraagd aan te geven op welke manier dan het tekort vermin derd moest worden, maar vanwege het late uur bekortte de voorzitter de be spreking over dit onderwerp zoveel mo gelijk. Voor het eerst Het rapport van het Economisch- Technologisch Instituut voor Zuid-Hol land over de winkelplanning kwam deze avond voor het eerst in het openbaar. Het rapport was enige maanden al aan de raadsleden bekend, die echter beslo ten hadden tot geheimhouding tot het rapport in de openbare raadsvergadering besproken zou worden. Het is een lijvig rapport, dat boven dien van een zeer uitvoerig preadvies van B. en W. was voorzien. Aan het slot van dit preadvies komen B. en W. tot een aantal conclusies waarvan de voor naamste zijn: men moet komen tot wijkwinkelvoorzieningen, liefst in be paalde wijkcentra, terwijl het gewenst is achter de winkels dienstwegen te pro jecteren; het oude dorpscentrum wordt voor de toekomst gedacht als een be langrijk winkelcentrum. Daarvoor zullen echter verschillende stedebouwkundige maatregelen genomen moeten worden. De „Voor- en achterkazerne" zullen worden gesaneerd. Daar komen wonin gen in een paar woonlagen. Op de hoek van de Molenlaan-Oranjeboomstraat- Voorstraat en de nieuw aan te leggen verbindingsweg in het verlengde van de Treubstraat naar de wijk-Langenhorst zullen voornamelijk kleine ambachtelijke bedrijfjes komen en een brandweer kazerne. Het „Ambachtshuis" en het aangrenzende „Baljuwhuis" zullen in de toekomst een bestemming moeten krij gen, die deze gebouwen geen geweld aan doen, bijvoorbeeld het gebruik als biblio- thee- en leeszaalruimte. In het verleng de van de Wijngaardenlaan moet een verbinding met de Voorstraat komen. Winkelstraat De Schoolstraat wordt een echte win kelstraat, wellicht voor het autoverkeer afgesloten en voorzien van een sierbe- tegeling. Aan beide zijden van deze kern zullen parkeergelegenheden moeten ko men. De Willibrordusstraat zal verbreed moeten worden om een betere aanslui ting te krijgen tussen de beide hoofd straten in deze kern. In de geprojecteerde wijken Bosch geest, Boshuizen en Stevenhoven zullen op centrale punten winkelcentra komen Een conserveringsverordening maakt het mogelijk de bestaande toestand in de dorpskern te handhaven en zonder een bepaalde ontheffing zullen geen be drijfspanden op de ongebouwde delen gezet mogen worden, zullen die gronden niet voor opslag gebruikt mogen worden en zullen geen woningen in bedrijfspan den veranderd mogen worden, evenmin als bedrijfspanden hogerop getrokken zullen mogen worden. Uiteenzetting Burgemeester De Kool gaf voor de be spreking van deze rapporten nog een korte uiteenzetting over die achtergron den, waarbij hij o.m. de taak van de DIRECTEUR „TREKAIR" KRIJGT DRIE MAANDEN De Maastrichtse rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de 42- jarige Marcel S meets uit Maastricht. De rechtbank verklaarde het tweede ten lastegelegde, de poging tot oplichting door het doen verongelukken van het Fokkervliegtuig waarmee de bestuurder Bernard Klein op 22 januari veronge lukte, zulks volgens een tevoren ge maakte afspraak met verdachte en der halve met zijn voorkennis, niet bewezen. Ten aanzien van de belastingfraudes heeft de rechtbank de belastingfraude met verzwijging van een bedrag van on geveer f. 6500 dat door verdachte op een bank was gedeponeerd, niet bewezen verklaard, wel echter de opzettelijke be lastingfraude over het jaar 1957 toen hij een bedrag van f. 1994,47 opgaf, terwijl dit bedrag beduidend meer te weten ruim f. 14.000 zou hebben bedragen. We gens de ernstige aard van de feiten en omstandigheden veroordeelde de recht bank verdachte tot 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De eis was anderhalf jaar. Zowel de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, als de raadsman van ver dachte, jhr. mr. L. A. M. Sasse van Ysselt zullen van het vonnis in hoger beroep gaan. overheid by de winkelplanning preci seerde. De voorzitter noemde het rap port het uitgangspunt voor activiteiten, die van de plaatselijke middenstand zul len worden verwacht. De KVP-fractie bleek in grote lynen het pre-advies te kunnen onderschrij ven. hoewel op enkele detailpunten wen sen naar voren werden gebracht. De PC-fractie bracht bij monde van haar voorzitter, de heer V. d. Wilde, in het bijzonder de wenselijkheid van re gelmatig overleg met de plaatselijks middenstand naar voren. De heer De Groot (VVD) noemde dit rapport met het pre-advies de basis voor de ontwikkeling van de midden stand in Voorschoten, hoewel spr. het rapport niet geheel bevredigend achtte, omdat het naar zyn mening te duur was en te veel algemeenheden bevatte. De heer Pels (PvdA) vond het rapport daarentegen goed en wetenschappelijk verantwoord. Spr. wilde in het overleg met de middenstand ook de werknemers en vooral de huisvrouwen inschakelen. Henk Hoogenberk, Liesbeth de Jong, Nellie Kettner, Rogier Kuiper, Maarten Kuyper, Nelke van Rijssel, Barend Sam- som, Gerda Scheltes, Henriëtte Teding van Berkhout, Jik van Toore, Arnold v. d. Wielen. Botsing door slippen Vanmorgen om 10 uur heeft op de Kwaaklaan ter hoogte van de Haarlem mer Trekvaart te Oegstgeest een bot sing plaats gehad tussen twee auto's. Een van de auto's slipte in de bocht. De schade was aanzienlijk; niemand werd gewond. RIJKSPOSTSPAARBANK Bij de Rijkspostspaarbank kantoor Oegstgeest werd in de maand juni in gelegd f. 142.990,43 en uitbetaald f. 85.130,18. VOORSCHOTEN Rijschool en ponyclub in oprichting Voor een zeer belangstellend publiek, dat de hal van het Cultureel Centrum vrijwel geheel vulde, vertelde de heer Stuurman, initiatiefnemer van de jeugd- rijschool en ponyclub „New Forest", in een gemoedelijk praatje gisteravond het een en ander over het ontstaan van de gedachte om ook in Voorschoten tot een dergelijke club te komen. Spr. wees op het opvoedkundige element en de ka raktervormend e waarde van de paar densport vooral voor de jeugd. Het bleek in de bedoeling te liggen geleidelijk te komen tot een soort vereniging, waarvan het bestuur gevormd zou kunnen worden uit enthousiaste ouders. Op 22 juli a.s. zal men met de rijlessen beginnen. Zij zullen onder leiding staan van mej. G. Stuurman, die hiervoor in Engeland een speciale opleiding heeft gevolgd. De heer Stuurman deelde mede, dat hij de beschikking heeft weten te ver krijgen over een uniek gelegen terrein aan de Leidseweg, ingang naast no. 253, dat als open manege zal worden inge richt. Enige in Engeland aangekochte New Forest-pony's zijn thans voldoende geacclimatiseerd om tegen de 22ste met de lessen te kunnen beginnen. Deelname staat open voor jongelui van 8 tot 16 jaar. De avond werd besloten met de ver toning van een filmpje over ponyshows in Engeland. Voor het doctoraal examen Neder lands Recht is geslaagd de heer A. P. van Uffelen, hoofdcommies aan de af deling financiën, onderwijs, personeels zaken en sociale zaken ter gemeente secretarie van Voorschoten. WASSENAAR Aan het Chr. Lyceum te Alphen a. d. Rijn (afd. HBS) is bevorderd naar klas 3 Reinier Scheeves, alhier. Prinsessen Margriet en Marijke bevorderd (Speciale berichtgeving) Prinses Margriet is als leerlinge van het incrementum van het Baarns Ly ceum bevorderd van de 5e naar de 6e klas gymnasium A. Prinses Marijke ging over naar de 2e klas van het incremen tum. OVERVAL OP CHAUFFEUR Twee mannen in arrest (Van onze Limburgse correspondent) Twee 23-jarige mannen uit Helmond, die gisteravond een taxichauffeur uit Helmond in Venray nabij de vliegbasis de Peel zyn Pontiac ontroofd hebben, zyn na een wilde jacht door het zuiden en midden van het land vanmorgen vroeg op het stationsplein in Den Bosch gearresteerd. Onmiddellijk nadat de overvallen chauffeur de Rijkspolitie in Vetnray van het gebeurde op de hoogte had gesteld. In het holst van de nacht deed een vrachtauto-chauffeur in Vught aangifte, dat hij in Vianen twee lifters had mee genomen, die hij in Den Bosch had af gezet. Het was hem opgevallen, dat een van de mannen een bebloede regenjas aan had. De Vughtse politie gaf de mel ding door aan de Bossche gemeentepoli tie, die meteen het gebied ging afstro pen, waar de lifters de vrachtauto in Den Bosch hadden verlaten, aan de hand van het door de vrachtauto-chauf feur verstrekte signalement. Om half vijf gelukte het toen de beide lifters op het Stationsplein te arresteren. Zij vertelden meteen, dat zij de taxichauffeur in Ven ray overvallen hadden. Met zyn Pontiac waren zij dwars door Brabant en Zuid- Holland naar Vianen gereden, waar zij de wagen aan de kant van de weg ach terlieten om vervolgens te proberen al liftende him woonplaats Helmond te be reiken. Dit mislukte echter door het op treden van de vrachtwagenchauffeur. (Deze pag. is gedeeltelijk gecorrigeerd) BEURSOVERZICHT Vaste stemming keerde terug Amsterdam, 8 juli. Belangrijk onderwerp van gesprek ter beurze was vanmiddag het feit, dat een aanzienlijke reductie zal moeten worden toegepast op de toewijzing voor de inschrijving van de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten, die gisteren de gelegenheid tot inschrijving open stelde op haar derde lening van dit jaar. Dientengevolge waren vanmid dag de Nederlandse Staatsfondsen aan de vaste kant, nu de inschrijving ach ter de rug is en nieuwe middelen zijn vrijgekomen. De aandelenmarkt was voor de inter nationale fondsen vergeleken met gis termiddag zeer vast gestemd. De koer sen waren echter merendeels lager dan in het avondverkeer en het voorbeurs- verkeer. Weliswaar heerste in West- Duitsland en in Londen eveneens een vaste stemming, maar van buiten landse aankopen is niet veel te bespeu ren. De schaarste aan materiaal dreef het koerspeil snel omhoog. Philips be woog zich op circa 1200. Unilever was bepaald willig en ging bijna dertig punten omhoog vergeleken met gister middag. Het niveau van duizend wist Unilever echter niet te halen. Aku liep op tot 549, Hoogovens kwamen weer ver boven de 800 uit. Kon. Olie be woog zich rondom de f. 139. Voor een vrijdag was het ter beurze betrekke lijk geanimeerd. De markt vond vooral haar steun in de betere stemming van Wall Street, waar speciaal staal- en automobielfondsen de toon aangaven. De overige afdelingen waren vrijwel verlaten. Cultures vrijwel prijshoudend, Scheepvaarten ongeanimeerd en op het vorige niveau. In het verdere verloop trokken internationale fondsen nog iets verder aan. Hoogovens kwamen op 810, Unilever op 993, Aku op 549 en Philips op 1201%. Verheugd Alle sprekers waren verheugd, dat in het rapport de wenselijkheid tot het brengen van een weekmarkt duidelijk naar voren komt. Met de plaatselijke middenstand is reeds contact daarover opgenomen. Niet vlot Het voor en tegen van open voortui nen, het onderhoud daarvan en spe ciaal de voor- en nadelen in verhouding tot de bijdrage van de huurders was een punt, dat niet vlot onder de hamer door ging. De heer De Groot (WD) had ernstige bezwaren tegen de notè, van B. en W. Spreker noemde er verschillende en con cludeerde tenslotte, dat de huurders er wel voor mogen betalen, maar dat zy er niets over te zeggen hebben. De open voortuinen zijn de kostbaarste onder- houdsobjecten van de beplantingsdienst. De KVP-fractie bleek niet eensgezind in haar oordeel over de nota. De heer Pels pleitte voor kleine tegel paadjes langs de huizen ten gerieve van PTT, bakkers, enz. om de tuintjes te sparen. Spr. achtte het echter gewenst by nieuw te bouwen gemeentewoningen een andere weg in te slaan. Na ruim 5 kwartier stelde de voorzit ter, dat B. en W. verwonderd waren, dat alleen de PvdA zich duidelijk voor de nota had uitgesproken, ondanks een in meerderheid gunstig advies van de raadscommissie. De nota is als beleids nota bedoeld, maar spr. had geen be hoefte aan een hoofdelijke uitspraak. De historische paardenmarktdag, die enkele jaren door een braderie wat le ven had gekregen, zal op andere wijze moeten voortleven. Hoewel de plaatse lijke middenstand oorspronkelijk dit jaar wèl en voor volgend jaar géén bra derie zou kunnen verzorgen, was geble ken, dat ook dit jaar deze gebeurtenis niet kon doorgaan. Op een vraag van een van de raadsleden merkte de burge meester op, dat hij vreesde, dat dit wel zo zou blijven. Vanavond houdt de gemeenteraad een normale maandelijkse openbare vergadering. Beurs van Amsterdam Vrijdag 8 juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100% 100H Ned '59 4% 100A 100% Ned '59 4% 98A 98% L Ned. '60II 4% 100%GL 100H Ned '53 3% 94A 94% Grootboek obl 3% 78% B Ned '47 3% (3) 93GB 93% Ned '51 3% 96% Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93 93A Ned '48 3% 87% 87% Ned '54 3% 76% 87 Ned 55 I 3% 88% 88% B Ned '55 D 3% 80% 90% B Ned -37 3 91% 91% Dollarlng 47 3 92% 92% Investeringscert 3 97%GB 97% Ned 62-64 3 97fg Indië "37 A 3 93% 93%GB Grootboek '46 3 89A Ned WB 6% 109H 109H ACTIEVE AANDELEN Clt Han dl en Ind B 33% 34 Nat Handelsbank 170GB 173 Ned Handelmi) 290% 239% Amst Rubber 115% 115% H.V.A 165% 164% Senembab 555 AKU533% 548% Berkel's Patent (v.) 330 329 GB Calve Delft cert 915 935 Dell Mij .en (Ver.) ..188.20GB 189.80 Kon Pap v Gelder 316GB 320 GB Hoogovens cert 779 806% Müller en Co. NB 435y4 435 Ned Kabelfabr 585GB 608 GB Philips 1180 1201 Philips pref 310% 315% Onliever 967 995% Wilton Peyenoord 214GB 216 GB Biliton 2de r 405 410 Dordtse Olle gew 660% 669 Kon Olle (f 20.140.50 141.50 idem (50 a f 20 138.30 139.60 Holl Amer UJn 139y4 139% Java China Paket 140% 140% K.L.M 107.50 107 Kon Ned Stmv MiJ 181% 182% Kon Paket Mi) 133y4 134 Stoomvaart Mi) Ned 167 167% Nlevelt Goudr cert 144 144 v OmmereD cert 272 270% Kon Rott Lloyd 145% 145 Ned Scheepv Unie 144GB 144% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningeD A dam '47 (3%) 3 93% idem '48 (3%) 93A R'dam '52-1 (4%) 98 97% id Id *37 1-D (3%) 93% 93% Z.-Holland "56 (4%) 98 Bank N. G *58 (5%) 104% 104% id N WB *52 (4%) 96% 96A Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 95% 96 Premieleningen 103% B 104 B A'dam -51 I 2% 83% A'dam '56 I 2% 79% 78% A'dam '56 n 2% 95 95% A'dam '56 III 2% 94% 94% Eindhoven '54 2% 79 Enschede '54 2% 78A 78 Den Haag '52 I 2% 87% 87 85 R'dam *52 1 2% 91 88% 88% 98 97% Utrecht "52 2% 88% 89 Z-Holl 1957 2% 93 93 B NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 240 241 Amst Bank 355 358 224% 224% 305 308% Twentsche Bank 284% 286 Industrie Ondernemingen 442 442 70 73% K N Ed met A-AA 96 96 Idem prel wd 103 103 Electrolasmy 346 351 Kon Ned Grofsm 172 174 Holl Constructie 551 570 lng our v Bouwnyv 260 263 150% 150% Int Kunststof! Ind 62 61 Leidse Wolspinnerij 495 499 Rott Droogdok Mi) 629 630 Sikkens Groep 781 785 Ver Touwtabrieker 365 365 Walvisvaart 113% 114 Wernlnk's Betonm 153 155 Van Wijk en Heringa 113% 112% 121 120 Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 6 Amerik fondsen Canadian Pacific R 24% Intern Nicke) 109% Anaconda 49A Bethlehem Steel 44% Cities Service 43% General Motors 44 Kennecott 77 Republic Steel 61% Shell Oil 67 Union Pacific 27 Un. States Steel 78% 24A 110% 50 45% 43% 44% 77 63%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3