POHLMANNS ADVOCAAT: ER IS GEBREK AAN BEWIJS Vorstin bij inwijding Amerikaanse begraafplaats te Margraten Stofzuigers Agenda RIJWIELEN a aS a Is 1 WASMACHINES Met een enkel woord VRIJDAG 8 JULI 1960 Kunst- en vliegwerk (Van onze t.v.-medewerker) Met kunst- en vliegwerk schijnen zo wel de regering als de toto gered te zijn, hoewel gisteren uit de televisie-uitzen ding de indruk werd overgehouden, dat het met die redding van de toto wel eens zou kunnen tegenvallen. Minister Beer man, die een vermoeid man leek, opende het journaal met een samenvatting van zijn verdediging. Kunst- en vliegwerk van heel andere aard vertegenwoordigden de cineast Van der Horst met zijn vrouw, die vreugde vol werden ingehaald na het succes in Berlijn. In het VARA-programma sprak de waarnemend voorzitter van de PvdA een sober en beheerst woord ter nagedach tenis van geestverwant Bevan. Daarna weer een „statement" over de toto in verband met de verwachte politieke consequenties van een eventuele verwer ping van het regeringsvoorstel. Dr. De Jong gaf opening van Cubaan se zaken, waarbij hij erop wees, dat de schijnbare poppenkast in Zuid-Amerika hem een zeer ernstige zaak leek. Eisen hower krijgt de rekening gepresenteerd van een jarenlang volgehouden politiek, die uitsluitend gebaseerd was op gelde lijk gewin, ook al was daarbij een „ne venverschijnsel", dat er misschien wel ongeveer 20.000 Cubaanse levens werden opgeofferd in de loop van 30 jaar, dat is 2 per dag. De corruptiebestrijdende Fidel Castro ziet echter de communistische invloed in zijn land toenemen; Amerika ageert politiek onzeker en wacht zijn nieuwe president om met schone lei en wijsheid misschien nog iets te redden. Daarop kwam de tegenvaller van de avond. Niet, dat we niets te waarderen vonden in Rodenko's spel, maar feitelijk had het toch te weinig om het lijf. Daar mee heeft Van Iersel dan ook voortdu rend gevecht moeten leveren. Hij werkte constant met close-ups van fraaie voor werpen, die een griezelige sfeer moesten suggereren, die er eigenlijk maar niet komen wilde. Het verrassende element zat er wel in, maar het geheel was te mager om lang te boeien. Dat er nog iets van terecht kwam, is zeker te dan ken aan de te korte, maar fijn genuan ceerd gespeelde rol van Kees Brusse, dit maal met krullebol, en Ton Kuyl, ie de laatste tijd steeds harde rollen kreeg toe gewezen, waarmee hij geen raad wist, maar nu eindelijk eens een intellec tueel spelletje spelen kon. Dat het stukje matig in elkaar zat, was ook te merken aan de tekst van de douanier, die als een soort gids de vak lui vertellen moest, wat de aard was der stukken, waarmee het museum verrijk;, werd. Er kwam, naar onze smaak, te veel poespas bij en daaraan waren tekst schrijver en regisseur beiden schuldig. Van Iersel deed experimenteel, maar Rodenko had hem daartoe niet het be nodigde tekstmateriaal in handen ge speeld. Het was alles teveel kunst- en vliegwerk en we hebben ons nauwelijks vermaakt. Er volgde een extra-editie van het NTS-journaal, dat in de paar uur na de vervaardiging reeds verouderd was want het toto-pleit was reeds beslist, terwijl de Kamerleden er op het scherm gewich- Moskou is bereid tot vermindering van de olieleveranties De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard de verplichte Oosten rijkse olieleveranties met 500.000 ton te verminderen. Dit staat in het gezamenlijke communiqué, dat hedenochtend is uitgegeven aan het slot van Kroesjtsjefs bezoek, dat negen dagen heeft geduurd. Oos tenrijks neutraliteit wordt „een positieve bijdrage tot de internatio nale ontspanning en de versterking van de vrede" genoemd. De Sovjet Unie eerbiedigt de neutraliteit en de onafhankelijkheid van Oosten rijk. Langdurige t.v.-rede In plaats van vijf jaar zoals in het staatsverdrag was voorzien zal Oos tenrijk nog maar vier jaar jaarlijks 500.000 ton olie aan de Sovjet-Unie leveren. Aanvankelijk was bepaald, dat Oostenrijk jaarlijks 1 miljoen ton olie zou leveren, en jaarlijks een half miljoen ton olie met hoog zwavelgehalte uit de Sovjet-Unie zou ontvangen. Onge Weense correspondent telefo neerde hedenochtend: Toen Kroesjtsjef gisteravond afscheid nam van het Oostenrijkse volk, deed hij dit in een t.v.-toespraak, die de Oosten rijkers nog lang zal heugen, want die saaivoorgelezen rede was geheel in com munistische geest een opsomming van getallen en cijfers, met het doel om propaganda voor het communisme en de Sovjet-Unie te maken. Van de zestig minuten, die hij daarvoor alsmede voor de Duitse vertaling nodig had. werden hoogstens vijf minuten besteed aan een paar vriendelijke woorden voor Oosten rijk, het Oostenrijkse volk en zijn rege ring. HU wilde voornamelijk een overzicht geven van datgene wat de Sovjet-Unie presteert zowel op het gebied van de zware industrie als in de produktie van verbruiksgoederen. Na tuurlijk zal zijn land ook de Verenigde Staten overvleugelen, zo zei hij, want er studeren meer mensen in de Sovjet-Unie da nin Amerika. Een van weinige plastische zinnen, die hij uitsprak luidde o.a., dat men in het Westen bang is voor het communisme: „Moge God het hun vergeven, zeg ik met woorden, die bepaalde mensen graag gebruiken, want ze weten niet wat communisme is". tig over zaten te praten, alsof de bom nog in de lucht hing. Krantennieuws veroudert met een dag, maar t.v.-nieuws soms met het uur. Be paald eigenaardig was het, dat na afslui ting van het VARA-programma de VARA na de NTS wederom gelegenheid kreeg tot politiek commentaar. Dat was overigens weer wel heet van de naald. Deze avond stond bepaald niet in het teken van de onbeperkte hoofdprijs, maar het was toch ook niet helemaal een „niet". WACHTTORENCONGRES MET 7000 BEZOEKERS Zevenduizend leden van het Wacht torengenootschap van Jehova's getuigen bevolkten de Haagse Houtrusthallen toen congresvoorzitter F. Hartstang het congres van „vredezoekende bedienaren1" gistermiddag opende. Niet minder dan acht toespraken vullen het programma, dat afgewisseld wordt met zang en mu ziek. Onderwerpen zijn .Redelijkheid leidt tot vrede", .Maakt uzelf vrienden" en „Bouwt een produktieve gezinskring op". De openingstoespraak van de heer Hartstanng was getiteld „Vredezoeken de christenen komen bijeen". Het congres wordt onder meer bijge woond door de internationale president van het Wachttorengenootschap, de heer N. H. Knorr uit New York. Niet bewezen is, dat de handelsreiziger de enige ivas, die moord kan hebben begaan (Van onze correspondent in Bonn) Drie uur lang heeft de advocaat dr. Seldl gisteren voor de Frankforter recht bank van gezworenen staan pleiten voor zijn cliënt, de 38-jarige handelsreiziger Heinz Pohlmann. Drie uur lang trachtte hy de gezworenen er van te overtuigen, dat er weliswaar enige dingen tegen Pohlmann spreken, maar dat er zeker niet genoeg bewijspunten zyn waaruit biykt, dat juist deze man en niemand anders Rosemarie Nitribitt op 29 oktober 1957 heeft vermoord. De officier van Justitie had gisterochtend na elf sensationele procesdagen de maximum straf tegen Pohlmann gerequireerdlevenslang tuchthuis met verlies van burgerlyke rechten. expert. En vooral op de hieruit volgende onzekerheid bouwde dr. Seidl gistermid dag dan ook zijn betoog, dat resulteerde in zyn verzoek om vrijspraak voor Pohlmann. De gezworenen-rechtbank zal dinsdag moeten kiezen tussen de eis van de officier en het verzoek van dr. Seidl: levenslang of vrijspraak. Advertentie BADPAKKEN BADBROEKIES DAMES- en HEREN SHORTS Dames en heren PANTALONS sporthuis v.d. Vliegtuig kon niet landen Een lynvliegtuig van de Sabena, op weg naar Leopoldstad, is in Brazzaville geland, omdat het vliegveld Ndili van Leopoldstad voor alle verkeer is gesloten. Brazzaville ligt aan de overzijde van de Kongo en is met een veerboot in een kwartier te bereiken. Het hoofdkantoor van het Belgische persagentschap Belga in Brussel ont vangt talrijke telefoontjes van bezorgde Belgen, die inlichtingen over hun familie in Kongo wensen. Het aantal Belgen in Kongo bedraagt ongeveer 90.000. Rechtbank zal op dinsdag kiezen Voor hem was er geen twijfel aan: Pohlmann zit vast in het net van be wijzen dat om hem heen is geweven. Weliswaar is dit net samengehaakt uit aanwijzingen en niet uit bekentenissen van de beklaagde of sluitende verklarin gen van getuigen, maar die aanwijzingen zijn zeer talrijk en in hun samenhang sluiten zij toevalligheden uit. Pohlmann, aldus de officier, is daarbij de enige, die in aanmerking komt voor de moord en de beroving van Nitribitt. De verdediger hamerde er steeds weer op dat juist niet bewezen is, dat Pohl mann de enige is die de moord gepleegd kan hebben. Hij gaf toe dat de beklaagde op sommige punten niet erg sterk staat. Daartegenover staat dan toch zeker, aldus Seidl, dat de officier van Justitie de sterkste troeven van het gehele pro ces uit zijn handen heeft moeten laten vallen: het tijdstip en het geslacht van de dader van de moord op Rosemarie Nitribitt, waarop de officier Pohlmann juist schaakmat meent te kunnen zet ten, wegens diens zwakke alibi. Een man of een vrouw? Seidl en Pohlmann hebben hier inder daad een uiterst scherp wapen in de hand. Want dit hebben medische des kundige dr. Luff en de natuurkundige expert dr. Martin ronduit vastgesteld: „Wij kunnen niet meer vaststellen of de dader een man of een vrouw is geweest". Dr. Luff zei voorts dat wegens de hoge temperatuur in Nitribitt's kamer niet bepaald kan worden wanneer haar over lijden precies heeft plaatsgevonden. Haar laatste maaltijd bestond uit rijst, dat weet Luff zeker. Maar hij kon niet verzekeren of het de rijst was, die Pohl mann op 29 oktober voor Nitribitt heeft gekookt: de vrouw placht twee keer per dag ryst te eten! Dr. Luff: „waarschijnlijk is ze ons inziens op 29 oktober tussen 15 en 17 uur gestorven". Dr. Seidl: „kan de dood ook 24 voor het ontdekken van het lijk, op 1 novem ber, zijn ingetreden, dus op 31 oktober?" Dr. Luff: „dat is de uiterste grens en zeer onwaarschijnlijk". Dr. Seidl: „Zou u de 30-ste oktober uitsluiten?" Dr. Luff: „neen, dat niet". Dr. Seidl„Zou u de 29ste oktober zelfs als mogelijke dag van de moord kunnen uitsluiten?" Dr. Luff„neen, dat is in elk geval on mogelijk". Zekerheid over het tijdstip van Nitri- bitts do.od kan dus niemand meer geven, ook niet de medische en natuurkundige Ferliat Abbas gaat naar Zwitserland De Zwitserse politie heeft de premier van de Algerijnse opstandelingenrege ring, Ferhat Abbas, een verblijfsvergun ning voor de tijd van drie maanden ver strekt. In ambtelijke kringen te Bern is vernomen dat de Algerijnse leider spoedig in Zwitserland wordt venvacht. Hij zou te Montreux willen verblijven. De verblijfsvergunning is Ferhat Abbas toegekend op voorwaarde dat hij zich van alle politieke activiteit zal onthou den. President De Gaulle heeft gisteravond op een bijeenkomst van Normandische burgemeesters in Aleneon verklaard, dat de Franse regering het „Bevrijdings front" niet als vertegenwoordigers van geheel Algerije zal erkennen. Afgezan ten van het .Algerijnse Bevrijdings front" zullen zich in Parijs niet met de pers in verbinding kunnen stellen of hun vrienden ontmoeten. Het is niet rechtvaardig om het „Be- vrijddngsfront" als de vertegenwoordiger van geheel Algerije te erkennen, aldus De Gaulle. Beslissend is de stemming, en niet de doelstelling van een groep, hoe belangrijk en strijdbaar deze ook is. Zolang wordt geschoten en gedood is het niet mogelijk dat de afgezanten van deze groep in de Franse hoofdstad de pers ontvangen en hun vrienden ont moeten. Vele eerbewijzen aan onsterfelijke mannen (Van onze Limburgse correspondent) Strak en straf stond de wind gisteren over het Zuid-Limburgse heuvelland waar vele vlaggen Avapperden wegens de komst van Koningin Juliana ter bywo- ning van de inwijdingsplechtigheid van de Amerikaanse militaire begraafplaats te Margraten, waar nu nog ruim 8000 va nde oorspronkelijk 18.000 begraven gesneuvelden uit de tweede wereldoorlog rusten en waar op de muren van het oorlogsmonument de namen van ruim 1700 jonge Amerikanen zyn vermeld, die in de stryd om de bevryding van Nederland sneuvelden en niet werden geïdentifi ceerd. De Koningin was gistermorgen om ruim kwart over elf per vliegtuig naar Zuid-Limburg gekomen. De begroeting met de Commissaris van de Koningin in Limburg waar Hare Majesteit graag blijkt te komen, blijkens haar uitlating, was zeer hartelijk. In Maastricht was er niettegenstaande het niet officiële ge deelte van het bezoek veel belangstel ling, vooral by het gouvernement, waar op dat moment al vele voorname Ame rikaanse en Nederlandse genodigden voor de plechtigheid bijeen waren. De Amerikaanse ambassadeur bood de Ne derlandse en Amerikaanse gasten in het gouvernemenshuis een lunch aan en 's middags ontving de Amerikaanse am bassadeur in gezelschap van zijn leger- marine- en luchtvaart attaché Hare Majesteit terwijl op het grote voorplein van het oorlogsmonument de K.M.K. het Wilhelmus speelde. Nadat een Amerikaans geestelijke alle aanwezigen tot gebed had opgeroepen heeft de Amerikaanse ambassadeur speciaal, de Koningin bij deze voor de Amerikanen Brucker namens de Amerikaanse rege ring deze begraafplaats en het oorlogs monument van Margraten aan de on sterfelijke glorie van de heldhaftige mannen van Amerika waarvan er zovele hier voor de eeuwige rust werden neer gelegd. Ook in de toespraak van de Nederlandse minister van oorlog ir. S. H. Visser klonk deze zelfde gedachte van dankbaarheid door. Minister Visser legde daarbij echter ook nadruk op de grote dank van Nederland voor de bereidvaar digheid van de geallieerden speciaal van de V.S. om voor ons de vrijheid en daarmede de waardigheid van de mens te helpen bevechten. Kransleggingen Buiten het nauwkeurig omschreven programma van deze plechtigheid om, heeft de Koningin een kort woord ge richt tot de duizenden die de indruk wekkende plechtigheid bijwoonden. Zy sprak hierby de overtuiging uit dat de en Nederlanders zo zinvolle plechtigheid doden wel niet meer in ons midden zyn, (Advertentie) Hotel-Restaurant „HOLLANDER" - Noordwijk Telefoon 01719—3441 Kon. Wilhelminaboul. 11, VOOR UW LUNCH EN DINER AAN DE ZEE Vanaf 15 sept. gelegenheid voor congressen, partijen, recepties enz. van verbondenheid bedankt Eerbied voor hef offer Zowel in de openingstoespraak van de voorzitter der inwijdingscommissie ad miraal Thomas C. Kinkaid, als in het voorlezen door de voormalige Hoge Commissaris in Duitsland John Mccloy van een persoonlijke boodschap van president Eisenhower klonken door de grote eerbied voor het offer van zoveel Amerikanen voor de zaak der vrijheid en de ernst van de plicht van deze gene ratie om dit offer te realiseren in een voortgezette stryd voor vrijheid en men- seiyke rechten. De Staatssecretaris van het Amerikaanse leger Wilber M. Brucker die een uitvoerige toelichting gaf op de wijze waarop in 1944—1945 de oorlogsoperaties leidden tot de door ge zamenlijke krachtsinspanning ver kregen vrijheid verbond daaraan de ge voelens van diepe dankbaarheid voor de offerbereidheid van de talloze jonge Amerikanen. Daarnaast uitte hij waar dering voor de blijken van medelevende erkentelijkheid van het Nederlandse volk. In die geest wydde admiraal maar dat hun herinnering leeft en zal blijven in ons aller dankbaar gemoed. Na de kranslegging door de Koningin volgden kransleggingen namens de pre sident van de V.S., namens de Neder landse en Amerikaanse regering, de Amerikaanse strijdkrachten en de Ame rikaanse oorlogsmonumentencommissie. Met een dankgebed, ere-salvo's, de Last Post, welke laatste van de 40 meter hoge monumentale toren op dit hoge plekje van Zuid-Limburg werd geblazen kwam aan de plechtigheid een einde met het spelen van de volksliederen en het strU- ken van de Amerikaanse en Nederlandse vlaggen. Advertentie. A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - LEIDEN TELEFOON 25328 VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Lichte muz. 18.50 Act. 19.00 V. d. kind. 19.10 Gram. VPRO: 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 Op bezoek bij anderen, gesprek. 20.00 Nws. 20.05 Ge zinsvorming en andere uitgaven van De Ploeg, lezing. 20.10 Dlchterbespreklng. 20.20 Voordr. 20.35 De mens en zijn werk, lezing. 20.50 Benelux, lezing. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Lichte muz. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muziekrevue. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Gram. 18.40 Tour de France. 18.50 Regeringsultz.: Emigratierubriek. Het emigratiepraatje v. H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Polit. praatje. 19.40 Gram. v. d. sold. 20.30 De schone van nooit weer, hoorsp. 21.00 Lichte muz. 21.20 Gevar. progr. 21.50 Lichte muz. 22.15 Tour de France. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wordt er niet teveel gepraat, lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Film kritiek. 20.50 Fllmrep. 21.25 Film. 21.50 Sportpraatje. 22.10 Epiloog. VOOR ZATERDAG 9 JULI Hilversum I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. pro gramma. 11.35 Viool en plano. 12.00 Lich te muz. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Voor de teen agers. VARA: 14.15 Streekuitz. 14.40 Harmo- nie-ork. 15.05 Van de wieg tot het graf. vragenbeantw. 15.20 Fllharm. ork. 16.00 Boekbespr. 16.20 Voor de toeristen. 17.00 A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - LEIDEN TELEFOON 25328 VRIJDAG Pieterskerk: K. en O.-concert The Pil grim Fellowship Choir. 8 uur nam. Stad6zaal (foyer)Dlploma-uitrelklng Kon. Genootschap M.S.G. 8 uur nam. ZATERDAG Beestenmarkt: Openluchtsamenkomst Leger des Hells. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Chrlsten- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgezinde Kerk: Adventkerk 10-11 uur voorm., bijbelstudie; 11 uur, ds. K. C. van Oossanen. Rijksherbarium (Nonnensteeg 1): Avond wandeling Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. door de Hortus. 7.15 uur nam. Aandeelhoudersver- Ned. Fabriek van J C. Zaalberg Sc Zn. Herengracht gaderlng N.V. Kon, Wollendekens v/h. 11 uur voorm. WOENSDAG Garenmarkt: Tweedaagse excursie K. en O. naar Brugge. 7 uur voorm. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uurn.m. DONDERDAG Stationsplein: Strandwandeling te Noordwijk door Ned. Chr. Reisver. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Luxor „La Paloma". A.l. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Een les in liefde". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Casino „En dat we toffe Jongens zyn". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido „De koe en de gevangene". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Das blaue Meer und Du". A.l. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; .16, 4.30, 7 Pasepartout, lezing. 19.40 leerlingen en de mensen. 17.00 Voor de Jeugd. 18.15 Journalistlek-w ).15 uur. 2.30, 4.45, zondag Rev „Fanfare". A.l, 7.15 en 9.15 uur; zondag: 7.15 en 9.15 uur. Astra-tlieater Wassenaar Vrijdag J zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur „Come Prima" (A.l.); maandag, dins dag en woensdag 8 uur: „De onoverwln- neiyken" (14 Jaar). Zondag, maandag, dinsdag, woensdag 2.30 uur; donderdag 2.30 en 8 u.: „The sleeping Beauty" (A.l.) Werkdagen: 2.30, 2," uur, Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operafragm. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Pasc Christus, zijn lezing. 19.55 Deze week. lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole-ork. en soliste. 20.40 Voordr. 21.00 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Act. sport- nws. 22.30 Nws. 22.40 Gram. m. comm. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewyde muz. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de >e& 14.00 Amateursprogr. 14.20 Kunst- kron. 14.50 Metropole-ork. en soliste. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperlscoop. d. 18.00 Lichte muz. weekoverz. 18.25 Ama teursprogr. 18.50 Tour de France. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Holland Festival 1960: Concertgebouwork. en soliste. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Quiz. 21.00 Politiek praatje. 21.10 van top tot teen, radiofonische fantasie. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA AVRO: 17.00-17.30 Voor de kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Licht progr. 20.40 TV-kron. 21.10 Voorbe reidingen en flitsen uit de nieuwe Nederl. revue. 21.50 Vliegwereld. 22.20 Einde. NTS: Eurovisie Nervi (Italië): 22.30-23.10 Vyfde intern. Ballet-festival: Balletprogr. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 Automobielkron. 12.30 Gevar. muz. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorsp. 13.40 Gram. 14.10 Hoorsp. 15.10 Boekbe spreking. 15.45 Gevar. progr. 16.45 Verz. progr. voor de kleuters. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport 18.45 Lichte muz. 19.15 Pari. overz. 19.30 Interviews. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Planorecital. Engeland. BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Hersengym. 12.30 Nws. en Latyns- Amerik. muz. 13.15 Progr. cverz. 13.20 Cricket. 13.35 Cricketuitsl. 13.40 Inter mezzo. 13.45 Gevar. muz. 14.00 Motorraces. 14.05 Gevar. muz. 14.30 Sportultel. 14.35 Motorraces. 14.40 Gevar. muz. 15.00 Cric ket. 15.15 Gevar. muz. 15.30 Sportultsl. 15.35 Races. 15.50 Gevar. muz. 16.00 Mo torraces. 16.10 Gevar. muz. 16.30 Sport ultsl. 16.35 Cricket. 16.45 Motorraces. 16.60 Gevar. muz. 17.25 Atletiek. 17.30 Sport ultsl. 17.40 Zwemmen. 17.55 Cricket. 18.00 Cricket Test Match. 18.35 Jazzmuz. 18.55 Sportultsl. 19.00 Journ. 19.30 Nws. en dans muz. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Gevar. muz. (Om 20.30 Nws.). 22.00 Gevar. muz. 22.30 Nws. 22.40 Popul. muz. 23.30 Nws. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutseher Rundfunk, 309 m. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Ge var. muz. 15.30 Koorzang en lnstrum. ens. 16.30 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Ka merkoor. 20.10 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Ork. conc. 22.40 Dansmuz. 23.00 Jazzmuz. 24.00 Nws. 0.05 Dansmuz. 1.00 Fllmmuz. 2.00 Weerber. Daarna: Gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12 00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.06 Gram. 14.00 Gevar. muz. 14.30 Kamermuz. 15.35 Don Juan, opera. 18.25 Ork. conc. 20.00 Roemeense muz. 22.22 Gram. 23.05 Gram. 23.52-24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 Gesproken aperitief. 12.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Journ. 15.00 Operettemuz. 15.50 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Kamermuz. 17.30 Gram. 17.45 Gram. 18.00 Orgelconc. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Omr. ork. 20.30 Operettemuz. 20.45 Gram. 21.15 Amus. ork. 22 00 Nws. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.05 Gevar. muz. 24.00 Sluiting. 484 in. 12.17 Lichte muz. 12.52 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Bel Canto. 14.03 Vrije Tyd. 16.02 Dansmuz. 17.00 Nws. 18.02 Gram. 18.53 Gevar. muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Wereld - nws. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. 23.00 Ka mermuz. 23.55 Nws. Advertentie. A. DE WIT'S Handelshuis OUDE VEST 111 - LEIDEN TELEFOON 25328 BINNENLAND Ongeveer 250 arbeiders van de Kon. Ned. Maatschappij voor Uitvoering van Havenwerken zijn in Valetta (Malta) in wilde staking gegaan. De arbeiders eisen een loonsverhoging gelijk aan die welke het overheidspersoneel onlangs heeft ont vangen. De Nederlandse maatschappy voert in Valetta werken uit ter verbete ring van de haven. oord is gistermiddag bij het manoeuvre ren met een tractor op het haventerrein van een landbouwcoöperatie, waar hy werkzaam was, te water gereden en ver dronken. Het slachtoffer kon zich niet meer losmaken uit zijn voertuig. Tot buitengewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft is be noemd Ir. A. G. Vorster, die onderwijs zal geven ln de elektrische tractie. De heer Vorster is verbonden aan de N.V. Heemaf te Hengelo (O.). Sinds 1 Januari 1959 had hy een leeropdracht voor het zelfde vak aan de T H. te Delft. Naar aanleiding van het in de ac tualiteitenrubriek van „Het nieuwe week blad T.V." gelanceerde bericht over de benoeming van Toon Rammelt tot hoofd redacteur van de Katholieke Hustratie, vernemen wy van bevoegde zijde, dat deze mededeling onjuist ls. Op de Hoofdstraat te Vrlezenveen- sewljk is gistermiddag de 74-Jarlge wiel rijder A. Bakhuis door een bestelauto gegrepen en vrywel op slag gedood. De man stak vlak voor de auto de straat over. De heer Bakhuis was een vooraan staande figuur ln Vrlezenveen. Hil was raadslid, wethouder, lid van Provinciale Staten en bestuurslid van vele vereni gingen. De gezondheid van de schoolgaande leugd, met name Ideeën en methoden tot behoud en bevordering daarvan, is het voornaamste onderwerp waarover ver tegenwoordigers van onderwyzersorganl- saties uit 60 landen en van overhelds- particuliere organen zullen discussiëren tijdens het „wereldparlement van onder- wyzers", dat van 31 juli tot 7 augustus a.s. In Krasnapolsky in Amsterdam wordt gehouden. Onze landgenoot, de heer A. H. Boerma, is benoemd tot asslstent-dlrec- teur-generaal van de organisatie der VN voor voedsel en landbouw FAO). Dit is in Rome bekendgemaakt. De heer Boer ma, die in 1958 tot directeur voor de pro gramma- en begrotlngsdlenst van de FAO werd benoemd, was o.m. plaatsvervangend directeur-generaal voor de voedselvoor ziening in Nederland in 1945 en rege ringscommissaris voor buitenlandse agra rische aangelegenheden van 1946 tot 1948. toen hy ln dienst kwam bij de FAO. BUITENLAND Het presidium van de Beierse grens politie heeft het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken meegedeeld, dat twee leden van de Oostdultse grenspolitie bij Alsleben niet minder dan vyftlen meter op Westduits grensgebied zijn doorge drongen om te trachten twee Beierse boe ren te ontvoeren. De poging had geen succes. Dit Incident zou zich op 17 Juni hebben voorgedaan. De twee Oostdultse politiemannen hebben de twee Beiers met machinepistolen bedreigd en waarschu wingsschoten gelost. De 60-jarlge Wilhelm Greifenberger. die ervan verdacht wordt dat hij heeft deelgenomen aan massa-executies in Rus land tydens de tweede wereldoorlog, ls gisteren ln West-Beriyn gearresteerd, irelfenberger werd ln 1953 uit Russische krygsgevangenschap ontslagen. Door het vergaan van een kustvaar tuig, dat een passaglersdlenst onderhield op een der grote meren ln Nicaragua, zijn twintig opvarenden om het leven ge komen. Er zouden slechts vier passagiers zijn gered. Gisteren zijn by een botsing in de lucht twee toestellen van de Royal Alr- force, 8 personen om het leven gekomen. Beide vliegtuigen vlogen ln brand en stortten neer. Gelukkig misten zy Juist het dorpje Comberton In Cambridgeshire. De verongelukte vliegtuigen waren een Vampire straaljager en een Varsity tral- ningstoestel. De secretaris-generaal der Verenigde Naties. Dag Hammarskjöld. zou heden avond uit New York vertrekken voor een reis van vyf weken naar Genéve. Zuld- Afrika, de twee nieuwe staten Somall- land en de republiek Kongo. Tijdens zyn bezoek aan de nieuwe staten zal hy be sprekingen voeren over hun economische ontwikkeling. De details van zijn bezoek aan Zuid-Afrika, dat hy brengt ln ver band met een resolutie van de Veilig heidsraad, is nog niet uitgewerkt. In Seoel (Zuid-Korea) zijn twee po litiemannen ter dood veroordeeld, nadat zy schuldig waren bevonden aan het doodschieten van twee studenten tiidcns de tegen oud-president Rhee gerichte betogingen op 19 april. De Canadese politie-autoriteiten zijn in samenwerking met de politie van Hongkong een bende op het spoor ge komen. die sinds 1945 waarschynlijk 11.000 Chinezen Canada heeft binnenge smokkeld. Naar Canada mogen alleen Chinezen emigreren, wier naaste familie al in dat land woont. een portret van Degas 510.000 gulden op- Ïebracht. Een werk van Renoir ging voor 00000 gulden ln andere handen over. In totaal brachten byna 250 schilderyen, tekeningen en beeldhouwerken 6,1 mil joen gulden op. Ruim 100 politiemannen zoeken op het ogenblik naar het achtjarige zoontje van een zakenman uit Sydney, dat op weg naar school is ontvoerd. De ontvoer ders hebben telefonisch een losprys van ruim 200.000 gulden geëist. De autoritei ten hebben de bevolking via de radio ver zocht de politie by net opsporen te helpen. De zakenman - een zekere Thorne - had pas circa 800.000 gulden ln een lotery gewonnen. Bevans as zal komen te rusten in een monument, dat zal worden opgericht op een kale berg, welke uitzicht biedt zo wel op Tredegar, zyn geboorteplaats, als op Ebbwvale, het kiesdistrict dat hij ruim 30 Jaar ln het Lagerhuis heeft ver tegenwoordigers. Het was op deze berg, de Waunpound Mountain, dat Bevan 40 Jaar geleden zyn eerste politieke byeenkoni6t toesprak. By ongeregeldheden in de Indiase staat Assam zyn vyf mensen om het leven fiekomen, 600 woningen werd ln as ge- egd. De oorzaak van de incidenten was het streven van een deel van de bevol king om het Assamees tot staatstaal te verheffen, waartegen een groot deel van de Bengall-sprekcnde kolonisten bezwaar heeft. De Franse filmregisseur, Roger Va- dlm, die Brigitte Bardot ontdekte en later met haar trouwde, zal binnenkort schel den van zyn tweede vrouw, Annette Stroyberg, van afkomst een Deense, die veel op Brigitte lijkt. De rechtbank van Hildeshelm heeft het verbod van het gemeentebestuur aan de extreems-rechtse Duitse Ryksparty, zondag een partijdag te houden, onwettig verklaard. Adolf von Thadden, een der leiders van de Duitse Riikspartl). had na het bekend worden van net verbod reeds gedreigd dat de partijdag toch. in de onmiddellijke nabijheid van Hildeshelm, zou worden gehouden. De Sovjet-Unie heeft gisteren een tweede geslaagde proef genomen met een nieuwe krachtige meertrapsraket, die ls ontworpen voor de ruimtevaart. De Westduitse bondspresident. Lübkc heeft de wens te kennen gegeven dat zyn afbeelding niet voor een permanente postzegelserie zal worden gebruikt. Naar zijn mening kunnen, beter dan de afbeel dingen van de elkander afwisselende staatshoofden, die van de landschappen en landwapens het saamhorigheidsgevoel bevorderen. - De nasporingen naar het vermiste Amerikaanse verkenningsvliegtuig van het type RB-47 zijn gestaakt, aldus neeft een woordvoerder van de Amerikaanse lucht macht in Europa te Wiesbaden, bekend- -jemaakt. Het toestel was vrijdag J.l. van le Britse basis Brlze Norton opgestegen voor een elektro-magnetlsch onderzoek boven het Noordpoolgebied. Het had zes man aan boord. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse schilders. (Tot 10 lull). Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goyententoonstel- img (tot 27 Juli) Rijksmuseum voor de geschiedenis der NatuurwetenschappenEinthovententoon- stelling. Werkdagen 10-4 uur, 's zondags 1-4 uur nam. (t.e.m. 31 Juli). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur. Lakenhal: Verzameling dr. A. Welcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur. (Tot 27 lull) AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden is geopend: Apotheek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. B(J geen gehoor by Uw hulsarts of specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 nnr) Amsterdam Den Helder Ypenburg Vllssingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Zuid-Limburg gel Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Pards Bordeaux Grenoble Nice Ï-J C SI -2 20 14 1 -2 20 12 6 -2 18 14 3 -4 18 14 14 it k geh. bew.no regen ono regen o regen zzo geh. bew. windst. 20 10 geh. bew windst. 19 13 zw. bew. ozo -2 19 12 0 regen windst. 20 12 2 bew z -4 20 13 0, zw. bew. z -1 20 14 4 geh. bew zw -3 19 13 31 geh. bew ono -4 17 12 4 1. bew. zzo -4 18 12 4 motregennnw -4 14 11 0, regen windst. 21 13 2 geh. bew zzo -2 19 13 3 regen wzw -3 20 12 5 regen zw -5 21 13 1 zw. bew. wzw -4 22 12 6 regenbul windst. 24 15 21 regen nw -6 25 19 0 MUnchen Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon Belgrado zw. bew. ozo zw. bew. zzo regen o zw. bew. w regen regen onweer zw. bew. -2 22 13 -2 23 13 1 -2 20 11 0 w -2 22 15 10 zw -2 23 13 27 windst. 22 16 104 ZO -11 22 15 2 -2 18 12 0 zw. bew. windst. 29 21 onbew. windst. 15 onbew. no -2 12 17 onbew. o -3 13 zw. bew. windst. 32 20 onbew. nnw -3 22 15 onbew. z -3 30 17 0 0.6 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2