Morianen hadden met harde wind en met stijve spieren te kampen Kerkelijk Leven Poedel uit Alphen heeft merkwaardige fiets Polen bestaat duizend jaar Water eergisteren een plaag nu een welkome verfrissing „Eeuwige grens" aan Oder-Neisse WILSON WINT 'T igericht 1 maart 1860 Donderdag 7 juli 1960 V\jfde blad no. 30092 Handelsoverleg van Oostenrijkers en Russen vlot niet De Sovjetrussische premier Kroesjtsjef heeft gisteren zijn reis door de Oostenrijkse provincies beëindigd en is een dag eerder naar Wenen teruggekeerd dan oorspronkelijk in de bedoeling lag, heeft tot taal van veronderstellin gen aanleiding gegeven. Volgens sommige berichten zou dit besluit een gevolg zijn geweest van het in een impasse geraken van de be sprekingen over een handelsver drag tussen de Sovjet-Unie en Oostenrijk, die in Wenen door delegaties van beide landen wor den gevoerd. Kroesjtsjef zou thans persoonlijk de leiding van deze onderhandelingen op zich willen Ambassade te Koeala Loempoer Bij K b. Is het gezantschap te Koela Loempoer verheven tot de rang van am bassade en is dr R. H. van Gulik, tot dusver buitengewoon gezant en gevol machtigd minister aldaar, benoemd tot buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur bij het hof van de Federatie van Malaya. NED. HERV. KERK Beroepen te Noordeloos (toez.) J. Ro mein. kand. te Vlaardingen; te Oud-Vos- semeer (toez.) J. Groenenboom te Lopl- kerkapel. Beroepen door de Generale Sy node als predikant voor de Protestnatse Evangelische Kerk in België te Geraerds- bergen J. de Jong, kand. te Utrecht. Be noemd tot godsdienstleraar aan de Chr. Kweekschool te Doetinchem H J. Visser. Ered. voor buitengew. werkzaamheden te racnten. GEREF. KERKEN Beroepen te Vlaardingen (8ste pred.pl.) P. Melse te Zonnemaire; te Hoorn C. J. Tissink te Glessen-Rijswijk. ZWOLLE SUBSIDIEERT KERKBOUW De gemeenteraad van Zwolle heeft zich zonder hoofdelijke stemming ak koord verklaard met het voorstel van B. en W. om als interimregeling de bouw van kerken, wykgebouwen, bezinnings centra, e.d. te subsidiëren met eenderde van de prijs van de voor de bouw aan te kopen gronden. De raad bleek una niem waardering te hebben voor de voortvarendheid van het college van B. en W., dat niet langer wenste te wach ten op een rijksregeling, waarvoor het wetsvoorstel nog moet worden ingediend. Ds. G. J. Lindijcr gaat naar Brussel De bekende Lutherse ds. G. J. Lin- dijer, predikant bij de Evangelisch Lu therse Gemeente in Amsterdam, heeft bij zijn kerkeraad zijn ontslag als predi kant ingediend. Ds. Lindijer, die regel matig publiceert in het Evangelisch Lu- thers-weekblad, heeft ontslag gevraagd per 15 september. Naar wij vernemen, zal hij zich in Brussel gaan vestigen, waar hij predi kant-godsdienstleraar zal worden aan de Europese school. Zijn taak zal om. zijn de geestelijke verzorging van oudere en kinderen der Europese gemeenschap in de Belgische hoofdstad. nemen, omdat hij van oordeel zou zijn, dat het succes van zijn bezoek zowel in Oostenrijk als daarbuiten zou worden afgemeten naar het al dan niet slagen van de handelsbe sprekingen. Na zijn terugkeer in Wenen, gister middag, had de Russische premier een onderhoud met de Russische onderhan delaars. De impasse zou zijn ontstaan door het weigeren van de Russische delegatie om aan Oostenrijk concessies te doen ten aanzien van de herstelleve ranties, waartoe Oostenrijk zich bij het in 1955 gesloten verdrag had verplicht. Oostenrijk moet nog vijf jaar lang 500 000 ton olie per jaar aan de Sovjet-Unie leveren, doch hoopte hierin verminde ring te kunnen krfjgen als een premie voor de prompte en volledige nakoming van zijn leveringspllcht tot dusver. Protesten Intussen hebben zowel de Amerikaanse als de Westdultse ambassadeur in de Oostenrijkse hoofdstad bij de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Bruno Krelsky, een protest ingediend tegen de aanvallen op hun landen, welke de Sovjetrussische premier zich tijdens zijn verblijf in Oostenrijk heeft menen te kunnen veroorloven. De Westdultse ambassadeur zou trouwens hedenavond niet aanwezig zijn op een receptie, welke Kroesjtsjef zou aanbieden in de ambas sade van zijn land. De moeilijkheid is, dat deze ambassadeur deken van het corps diplomatique is bij afwezigheid van de pauzelij ke nuntius, die evenmin pre sent zal zijn. De Duitse ambassadeur (dr. Müller-Graaf) wenst op deze wijze duidelijk te maken, dat zijn land met gediend is van de aanvallen van Kroesjt sjef op Adenauer en diens regering. Overigens was dr. Müller vorige week wel aanwezig op de ontvangst in kasteel Schönrbrunn. Tegenover de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken heeft dr. Müller in bovengenoemd protest zijn bevreemding tot uiting gebracht over het feit, dat Kroesjtsjef zijn aanvallen kon doen zonder dat de aanwezige Oosten rijkse regeringsfunctionarissen hem de vriendschappelijke betrekkingen tussen Oostenrijk en de Bondsrepubliek onder het oog brachten. Uit naam van de vrouwen en moeders van Oostenrijkers, die zich nog in ge vangenschap in de Sovjet-Unie bevinden, heeft de voorzitster van een desbetref fende organisatie aan mevrouw Kroesjt sjef verzocht, bij de Russische premier aan te dringen op terugzending van deze gevangenen. Rahn naar Enschede (Speciale berichtgeving) De bekende 31-jarige Duitse voethal- Ier Helmut Rahn heeft gisteren een voorlopig contract getekend inet Sport club Enschede. De overeenkomst moet deze week nog worden bekrachtigd. Rahn, die twee jaar geleden van Rot- Weisz Essen naar F.C. Köln overging, is al jarenlang rechtsbuiten van het Duitse nationale elftal. Waterpolo-nieuws De Watervrienden speelden gister avond tegen De Fuut uit Maarsen en wonnen deze ontmoeting met 40. De ruststand was 20. Beide treffers in de eerste helft werden door De Hoed ge scoord: de doelpunten na de hervatting kwamen van de hand van P. Dool. DUIVENSPORT P.V. „DE REISDUIF" Wedvlucht met oude duiven vanaf Corbeil. plm. 420 km. Gel06t om 8.30 uur met kalme, later toenemende n.w.-wind: regen en onweersbuien. De eerste duif meldde zich om 16.33.16 uur, de laatste prijswinnaars om 17.17.09 uur. De uit slag luidt: A. d. Hulst 1: F. W. Bouw man 2, 3, 4, 8; J. den Dunne 5, 6; W. Siera 7; S. Koster 9; G. Zwart 10. vorige week door de CDU nog altyd af geschilderd als „de rode schrik der bur gers", die voor de mogelijke burgerlijke SPD-kiezers onaanvaardbaar moet zijn. Het blijft er dus bij: de kans dat Willy Brandt in november wordt benoemd tot SPD-kandidaat voor het kanselierschap is nog altijd het grootst. Wehner zal zich, aldus de SPD, blijven bezighouden met de opbouw van de party, m.a.w., zoals vorige week in de Bondsdag bleek, de zeer intelligente en goedsprekende orga nisator Wehner blijft de man achter de schermen met bijzonder veel macht in de party. Een macht die zeer veel groter is dan die van Brandt ooit. zelfs als eventuele kanselier, kan worden. SPORTSPUNTERS Als scheidsrechter voor het Olym pische waterpolo-toernooi in Rome heeft de Koninklijke Nederlandse Zwembond, na loting met de overige gegadigden, de Rotterdamse arbiter W. Goose aange wezen. De Hongaar Holeny won gisteren de vierde race voor 't Europees kampioen schap in de Flying Dutchmanklasse. On- ze landgenoot Schooneveldt werd 12e en laatste. Klassement na vier races: 1. Fogh (Denemarken); 2. Siegenthaler (Zwitserland). 3 Dawes (Engeland): 11. Schooneveldt (Ned.). (Van een onzer redacteuren). Hadden de dappere fietsers van de Laura eer- jeren met hevige regenbuien te kampen, gisteren rden zij belaagd door een harde wind, waardoor vaak op de trappers moesten gaan staan. En »ivel het vaak beslist geen lolletje was hebben zij h veel plezier gehad en vooral gemaakt jerweg. Het vrolijk schijnende zonnetje zal hier- 1 ook wel enigszins debet zijn geweest. Jammer genoeg verschenen vijf deelnemers gisterochtend niet aan de start. Die hadden de vermoeienissen de koude en de regen niet voldoende het hoofd kunnen bieden en moesten kapituleren. De anderen begonnen echter welgemoed aan wat weldra zou blijken een zware tocht. Vooral omdat de meeste deelnemers werden gehandicapt door van de vorige dag overgehouden stijve spieren. In de loop van de jaren 1960—1966 zal In Polen het duizendjarige bee taan van de Poolse staat feestelijk worden her dacht. Als onderdeel van de festiviteiten rallen deze maand in Polen plechtig heden worden gehouden op het slagveld van Grunwald, waar vyfhonderdvUftlg jaar geleden de Polen een grote overwin ning hebben behaald op de aanvallende Duitse ridders. By deze plechtigheden zullen in het museum van Grunwald urnen worden geplaatst met aarde van het slagveld en van kerkhoven waar Poolse soldaten zijn begraven, kerkhoven die zich in de gehele wereld bevinden. Op 24 en 25 juni j.l. heeft men urnen met aarde van de kerkhoven gevuld waar Poolse sol daten rusten die gevallen zijn in de veld slagen tegen de nazi's voor de bevrijding van Nederland. Deze aarde kwam in het bijzonder van de begraafplaatsen in Breda. Oosterhout en Oosterbeek, als mede de plek waar het Poolse monument in Driel staat. De burgemeester van Renkum, mr. D. Matzer van Bloois en de secretaris van het kabinet van de burgemeester van Breda, de heer C. W. Janssen, vertegen woordigden bij deze plechtigheid de plaatselijke autoriteiten. De ambassade van de Poolse republiek in Den Haag was vertegenwoordigd door haar tweede secretaris, de heer G. Kornacki. Poolse oud-strijders die in Nederland verblyven namen aan deze plechtigheden deel. Een delegatie van de Vereniging van Polen in Nederland, bestaande uit de voorzitter van deze organisatie, de heer Z. Pietruszka en de vice-voorzitter, de heer A. Hyndycz, die beide voor de be vrijding van Nederland hebben gestre den. zijn intussen per vliegtuig naar Polen vertrokken. Deze delegatie heeft de urnen met aarde meegenomen om deze te plaatsen in het museum van Grunwald. De A-rüders hadden vooral een moeiiyke tocht. Vrijwel gedurende dc hele rit idden zü de wind tegen. In de Haarlemmermeer moesten verscheidene dapperen Ifs afstappen, omdat zjj niet tegen de felle wind konden optornen. De rit, die ui Zandvoort door de duinen naar Noordwykerhout voerde, was wat het land- ihapsschoon betreft fraai, maar door het geaccidenteerde terrein wel erg zwaar, ommige rijders spraken zelfs van een bergetappe. Begrijpelijk, dat men overal I de duinen groepjes Laurianen kon aantreffen, die er voorlopig de brui aan idden gegeven, om even later gesterkt door het heerlijk bruinende zonnetje elgemoed de stalen vehikels weer to bestijgen. bijvoorbeeld. De jongens van Olympia Toerisme uit Amsterdam ryden op byna echte race-fietsen. Compleet met ren nershandschoenen. rennersschoentjes en ravitailleringszakjes. Allemaal net echt. Toch willen zy beslist niet voor „wielrenners" doorgaan. A. Hogerhout (21 jaar) bijvoorbeeld heeft het afgelopen weekeinde nog de rit Brussel-Parijs-Brussel gereden. In 2 dagen 600 kilometer. En nu weer de Laura, ,,'t Gaat om het uithoudings vermogen. Daarom moeten we vaak trainen. Snelheid is er niet by". Vrolijke meisjes in de boot genomen In Kaag werd gerust. Voordien had en zich enige tijd onledig gehouden Bentveld, waar men, de regen van ^gisteren vergetende, elkaar heerlijk ltspoot met naar het leek daar- lor gereed liggende tuinslangen. Ook Kaag werd het koele water opge- cht. Enige charmante deelneemsters mvisselden het stalen ros dan ook oedig voor een roeiboot, waarin zy «1 gevaarlijke, maar juist daardoor opwindende capriolen uithaalden, llig gevaarlijk werd het toen een irmetele en ondeugende jongeman it touw van de roeiboot losmaakte en dames heel snel afdreven. Er wer en heel wat angstgilletjes van plezier eslaakt. Deze charmante deelneemsters aan de Laura hebben wel plezier in hun leven... en in de Laura. (Foto Leidsch Dagblad) Een groep van 13 man van zyn club deed aan deze internationale rit mee. Het was de grootste ploeg. Alle 13 brachten zy de tocht tot een goed einde. Te hoge prijzen De voorzitter van de Amsterdamse toerclub, de 30-jarlge O. Willems, rydt de Laura voor de vyfde keer, vindt dat er altyd gezellige routes worden uitgeschreven, maar vindt de prijzen van de consumpties in de uitspannin gen. waar controleposten worden inge richt, veel te hoog. „Het kan minder", zegt hy, die het weten kan. Of hij het ryden op zyn geperfectio neerde fiets nu wel zo'n prestatie vindt. „Eigeniyk hebben wy maar een mak kie", bekent hij eerlijk. „Ik neem m'n petje af voor de politiegroepen, die het heel wat zwaarder hebben dan wy". Zo is de sfeer van de Laura. Waar dering voor eikaars prestaties en el kaar helpen waar nodig. Ongemakkelijke jongedame De „mooie jongens" van Rome, die ln de volksmond „pappagalli della strada" (straatparkieten) genoemd worden, heb ben de onhebbelijke gewoonte op straat wandelende jongedames te voet, op de scooter of in de Fiat 600 te achtervolgen om ze tot een uitje te dwingen. Dit overkwam dezer dagen het Ita liaanse filmsterretje Lina de Rossi en een vriendin. Terugkerend van een bio scoop naar huis, werden zij achterna ge zeten door vier pappagalli in twee au tootjes. De meisjes hielden zich van de domme, maar konden niet nalaten te lachen, toen een van de auto's op de Piazza del Popoio tegen een paal reed omdat de bestuurder geen oog voor de weg meer had. De meisjes gingen een koffiebar binnen voor een espresso en toen de vier hun opdringerigheid hier voortzetten, werden ze boos. Dreigen met politie hielp niet en daarom trok Llna de Rossi een van haar zomersandalen uit en begon op de dichtst by staande jongeman in te hakken. Terwyl zyn drie kameraden vluchtten, werd het „slacht offer" de 20-jarige Vittorio Testi, door de politie meegenomen. De meisjes kregen een agent mee tot aan haar woning. „Pappagalli" Testi zal vier dagen niet op straat kunnen komen. De verzorging van de „karavaan" Ét ook gisteren weer niet te wensen /er. De geluidswagens zorgden weer oor vrolijke muziek, de heren van de sparatiewagen behoefden niet zo erg eel werk te verzetten en de inwendige lens werd onderweg goed verzorgd. Hilariteit Veel hilariteit veroorzaakte een plaat an de veelgeprezen en vaak verguisde oris, die tydens een rustig stukje met 1nd achter via de grammofoonplaat Itkreet: „Vrienden, komt er nog wat ln". Minder hilariteit veroorzaakte een opmerking van een Leids politieman tydens de eerste dag. Toen de ge luidswagen voorbijkwam vroeg hy: „Heb jy een vergunning voor dat ding". Prettiger deed de reactie van een collega van hem in Heemstede aan, die de karavaan vlot doorgang verleende. „De Laura vooruit, jullie hebben voorrang", riep hy de stoere rijders gisteren toe. Merkwaardige figuren Met de Laura rijden de meest merk aardige figuren mee. Poedel van lam „Je hoeft tegen my geen me ter te zeggen. Zeg maar gerust Poe del hoor" ls er zo een. HU is rywiel- andelaar ln Alphen, kan natuurlijk loed met fietsen overweg en rydt al ■oor de dertiende keer de Laura mee. lij berydt een op het eerste gezicht rat vreemdsoortig, en in ieder geval 4>zichtig, vehikel. Zyn fiets is hele- Baal wit gelakt, zowel het voor- als let achterwiel zijn voorzien van extra Hevige spaken, terwyl beide wielen 'orden beschermd door achterspatbor- len. Versnellingen, handvaten en an- 'ere „luxe" zyn niet aanwezig. ,,'t Is een hele doodgewone fiets. D'r is niks bijzonders aan. 't Is echt een fieU om op te fietsen en meer niet", zegt onze Poedel. De heer Van Dam ls nog nooit uitgevallen. „Kom nou", zegt hij ietwat verontwaardigd. Hy beschouwt de Laura als vakantie. „Meer dan die vier dagen heb ik Per jaar nooit genomen. Het is m'n enige vakantie. Al die dertien jaar". Poedel is niet alleen een geziene en ferdienstelyke „toerist-op-de-fiets", •naar ook een uitstekend akrobaat op 8e fiets. „Ik werk altyd op het losse •'iel met kogelharde banden", zegt •JU. Hoe dan ook, aardige staaltjes ".eeft hy gisteravond in Alphen laten Hen. De 13-jarige Bertha van Leeuwen *as zyn elegante en gewaardeerde Assistente. Niet iedereen Maar niet iedereen rydt op oerdege lijke Hollandse fietsen, zoals de politie (Van onze correspondent in Bonn) De communistische ministers presidenten van Polen en Oost- Duitsland Cyrankiewicz en Grote- wohl verklaarden gisteren te Maagdenburg, dat de Westduitse regering het toch vooral niet in haar hoofd moet halen om te trach ten de Oder-Neisse grens, die Polen en Oost-Duitsland scheidt, te veranderen. Dat zou tot de grootst mogelijke ellende in de wereld leiden. Deze grens zo ver klaarden beiden blijft zoals zij thans is en heeft „eeuwigheids waarde". Op 6 juli 1950 werd te Görlitz tussen Polen en Oost-Duitsland een verdrag ondertekend over de grens tussen beide landen. Ondertekenaars waren onder meer Grotewohl en de toenmalige Oost- duitse minister van Buitenlandse Zaken Dertinger. die vier jaar later tot vyftien Jaar tuchthuis werd veroordeeld wegens „spionage en verraad". Dertinger zit nu in totaal al een tien jaar gevangen Zyn naam komt niet meer voor onder het verdrag van Görlitz: men heeft zyn handtekening eenvoudig wegge vlakt! Het verdrag van Görlitz moest voor Warschau en Oost-Berlyn de overeen komst van Potsdam van 1945 buiten werking stellen. In Potsdam hadden de Geallieerden en Rusland vastgesteld, dat de gebieden ten oosten van de rivieren de Oder en de Neisse slechts zo lang onder Pools bestuur zouden blyven tot de uiteindelyke grenzen tussen Polen en Duitsland in een vredesverdrag zouden zijn geregeld. Ter gelegenheid van het tienjarig be staan van de afspraak van Görlitz be zoekt thans een achthonderd man sterke Poolse delegatie onder leiding van Cyrankiewicz Oost-Duitsland. Tussen Oost-Berlyn en Warschau bestaat overi gens nu Juist niet de beste verstandhou ding. Het lykt er nu op of de Polen met dit bezoek de door de Oostduitsers in 1950 aangegane verplichtingen extra willen onderstrepen. Het is namelyk te War schau opgevallen, dat van Oostduitse zyde de laatste tyd niet meer gesproken wordt over „de juiste historische gren zen van Polen" maar nog slechts over „de gevolgen van de oorlog van Hitier". Voorts bestaat er over de Oder-Neisse grens nu juist niet veel verkeer: slechts op twee plaatsen zUn er officiële grens overgangen. Van zogenaamd klein grens verkeer is zelfs nog geen sprake. Zo hard waaide het. (Foto Leidsch Dagblad) Wehner geen concurrent van Brandt in de SPD (Van onze correspondent in Bonn) Herbert Wehner, vice-voorzitter van de Westduitse socialistische party, de SPD, biyft op het tweede plan. Hy zal ln november a.s. op het SPD-congres te Hannover niet tot socialistisch kandi daat voor het Bondskanselierschap wor den uitverkoren. Hy zal evenmin pogen een ministerzetel in een eventueel SPD- kabinet na de verkiezingen van sep tember 1961 te verkrygen. Dit ls in Bonn van SPD-zyde officieel meegedeeld. Er deden in de afgelopen dagen in de West dultse hoofdstad namely k geruchten de ronde dat Wehner, die vorige week don derdag by het Bondsdagdebat over de buitenlandse politiek een ook door de CDU zeer geprezen rede heeft gehouden, thans aan de top van het partybestuur zou marcheren. Recht toe recht aan op de kandidatuur van SPD-Bondskanselier af! In plaats zelfs van Westberiyns bur gemeester Willy BrandtDe SPD heeft dit gerucht thans scherp tegen gesproken en wel om twee redenen: ten eerste hebben Wehner en Ollenhauer, de SPD- voorzitters, indertyd verklaard dat zij beiden niet voor een eventuele ministerspost in aanmerking willen komen en op die woorden willen zy kennelyk niet terugkomen. Dat zou onrust en ontstemming kunnen wekken. Ten tweede wordt Wehner, die van 1927 tot 1942 een vooraanstaand communist was, ondanks zyn gematigde speech van GENIET VAN ZONNEDRANKEN WILSON SINAASAPPÊL MET ZUIVER SAP VAN CALIFORNISCHE SINAASAPPELEN WILSON KWAST MET ZUIVER SAP VAN VOLRIJPE CITROENEN ZACHTMOUSSEREND - DUS NIET ZOVEEL „PRIK" VOOR DE KINDEREN REUSACHTIGE GEZINSFLES MAAR PROEF! VERGELIJK

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7