vlido 2 R.k. lagere school Boshuizerlaan: nog niet geopend, nn al te klein! Kleurentover in „Ramayana", ballet gebracht door groep uit Bombay 3.35 VULPENKLINIEK Eerste van drie in Leiden-zuidwest Pilgrim-nazaten zingen morgen in de Pieterskerk Ingebruikneming vrijdag 15 juli VULPENKLINIEK HOLLAND FESTIVALIN LEIDEN Gedisciplineerde dans en geloof, wezensvreemd, toch aansprekend doodt direct elk insekt! Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 juli 1960 Tweede blad no. 30092 Black Bird, v.af 9.50 Swan, v.af 17.50 Elke SWAN verzekerd tegen verlies en diefstal. IDEAAL VOOR SCHOOL. Breestraat 145 LEIDEN TELEFOON 23211 PROMOTIES LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde, op proefschrift getiteld „Measurements of R-l shunts in the lungs and the heart", de heer G. K. A. Olthof, geboren te Bedum en thans wo nende te Bilthoven. Gepromoveerd tot doctor in de lette ren en wijsbegeerte, op proefschrift ge titeld Death as an enemy, according to ancient Egyptian conceptions", de heer J. Zandee, geboren te Leiden en thans wonende te Utrecht. Gepromoveerd tot doctor in de Ge neeskunde, op proefschrift getiteld „Een vergelijkende studie over de rhinitis va- somotaria, allergica en non-allergica", de heer L. A. J. van Lier, geboren te 's- Hertogenbosch en thans wonende te Oegstgeest. Morgenavond wordt in de Pieterskerk een concert gegeven door het Pilgrim Fellow Choir uit New York. Dit koor, dat reeds in 1958 een tournee maakte door Europa en toen ook met veel succes in onze stad optrad, bestaat uit een vijftigtal jongens en meisjes van 17 tot 21 jaar, voor het merendeel middelbare scholieren en studenten. Aanvankelijk gevormd om de diensten van The Congregational Church van Manhasset (New York) op te luisteren, bleek de zang van deze jonge mensen van zulk een kwaliteit, dat zij al spoedig uitgenodigd werden ook in andere plaatsen van de Verenigde Staten concerten te geven. Nu treden zij op van New York tot Chicago en van Maine tot Carolina en worden zij gevraagd voor radio en televisie. Deze bekendheid, die het woor terecht dankt aan de sonore helderheid dei- stemmen, aan de gedisciplineerdheid, waarmee deze jonge mann enen jonge vrouwen zingen en aan de bezieling, die van hun zang uitgaat, heeft geleid tot het maken van tournee's door Europa. Onder leiding van de uitnemende Robley Lawson en op het orgel begeleid door diens echtgenote, Jean Lawson, voeren zij in onze stad een geheel nieuw programma uit. Uit onze recensie van 19 juli 1958 citeren wij: „Indien men tevoren geweten had, wat hier geboden zou worden, ware de Pieterskerk volgestroomd'" Dit zegt genoeg Officiële publikaties Burgemeester en Wethouders van Lel len brengen ter openbare kennis, dat op de secretarie dier gemeente (kamer 222) voor een ieder gedurende drie maanden ter inzage is gelegd de verordening van 11 april 1960 op de keuringsdienst van slachtdieren en van vlees in de gemeente Leiden VleeskepringsverordenlngLeiden) -rdening Lelden). De verordening treedt ia werking «net z van 8 Juli 1960. [en, 7 Juli 1960. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraalexamen ge schiedenis: de heer M. P. H. Roessingh (Oegstgeest)kandidaatsexamen ge schiedenis: mej. W. J. Klinkenberg (Lei den) kandidaatsexamen kunstgeschie denis: mevr. D. U. Kuyken-Schneider (Den Haag); kandidaatsexamen Semie- tische taal- en letterkunde: de heer L. J. Baur (Rotterdam); kandidaatsexamen Franse taal- en letterkunde: mej. N. J. H. v. 't Hoff (Leiden) en de heer W. M. V. Chamalaun (Delft); kandidaats examen A' wis- en natuurkunde: de heer J. A. M. van Angeren (Den Haag) de heer P. J. M. Bongaarts (Leiden), de heer L. J. M. Waaijers (Leiden) en de heer R. G. van Welzenis (Leiden) kandidaatsexamen A wis- en natuur kunde: mej H. G. M. Schroten (Leiden) en de heren A. H. Faase (Leiden), R. R. Venetiaan (Oegstgeest), J. Walter (Lei den) en P. C. C. A. van Oosten (Voor schoten) kandidaatsexamen D wis- en natuurkunde: de heer D. P. M. van dei- Schaaf te Leiden)kandidaatsexamen H wis- en natuurkunde: de heren F. M. A. van Schaeck Mathon (Leiden) en C. A. Mulder (Den Haag); kandidaats examen K wis- en natuurkunde: mej. J. Coenen (Leiden); kand. examen K' wis- en natuurkunde: mej. J. H. Koumans (Leiden) en de heren A. R. Gerrits (Den Haag), J. G. M. Marquentie (Leiden), M. J. H. A. van der Linden (Leiden) en E. Wisse (Leiden); kand. examen C wis- en natuurkunde: de heer A. M. v. Gen- deren (Leiden); doctoraal examen Ne derlands Recht: de heren A. P. van Uf- felen (Voorschoten) en A. F. E. Hensen (Rotterdam)notarieël examen eerste deel: de heer H. Chr. Tj. Bijleveld (Rotterdam)doctoraal examen klas sieke taal- en letterkunde: mej. M. G. Dozy (Rodenrijs-Berkel)kandidaats examen klassieke taal- en letterkunde: mej. C. J. E. van Ketwich Verschuur (Haren)kandidaatsexamen Neder- Dirigent Robley Lawson „U komt toch niet om leerlingen op te geven Als dat het geval is, kunt u heter weer weg gaan!" Met dit verrassende vraag- en ant woordspel werden wij dezer dagen be groet, toen wij een kijkje wilden gaan nemen in de r.-k. lagere school aan de Boshuizerlaan, die volgende week vrijdag geopend zal worden. Hoe triest eigenlijk! De vreugde, dat in Leiden-zuidwest deze broodnodige school geopend gaat worden, wordt feitelijk geheel overscha duwd door de sombere wetenschap, dat zij nu al bijna te klein is. Dat zij nog niet werkelijk te klein is, is te danken aan de toevallige omstandigheid, dat een tweedeklas van de St.-Antoniusschool nog te combineren bleek met de derde klas. Anders had het hoofd van de school, de heer H. L. Duym al meteen weer met een dependance moeten be ginnen Advertentie presenteert: Nu heeft hij daar wel ervaring mee opgedaan. Sinds de oprichting van de St.-Antoniusschool in september 1957 heeft de heer Duym met zijn leerlingen al inwoning gepleegd. Drie jaar lang was zijn school over verschillende plaatsen verdeeld met als operatiebasis de Leonardusschool aan de Potgieterslaan. Thans komt men eindelijk bij elkaar aan de Boshuizerlaan. Maar het ziet er helaas naar uit, dat deze gelukkige her eniging slechts een jaar zal duren. Dan zal men voor één klas alweer „kamers" moeten zoeken Modern onderwijs Nu is dat niet zo verschrikkelijk, wanneer het gaat zoals in de gerefor meerde lagere school aan de Obrecht- straat. De heer Duym is bepaald enthou siast over de gastvrijheid, welke hij daar bij de heer L. Noorduin heeft genoten. Men kreeg volkomen vrijheid van han delen. Maar „inwoning" is nooit ideaal. Om maar te zwijgen van de dingen, welke men in het moderne onderwijs zo gaarne realiseert, doch waarvoor men de beschikking moet hebben over een handwerklokaal en een filmlokaal En het ergste van alles: dit is bepaald geen alleenstaand geval. Het onderwijs in Leiden verkeert wat de gebouwen betreft in een noodtoestand!! Intussen werkt het r.-k. schoolbestuur echter al aan plannen voor twee lagere scholen, die in combinatie met kleuter scholen in de naaste toekomst nog in deze snel groeiende stadswijk zullen moeten verrijzen. Reeds is een aanvul lende urgentieverklaring gevraagd voor 1961 voor een achtklassige r.-k. lagere school, welke aan de Churchilllaan bij de (Fbto LD/Holvast) Voorschotense weg gebouwd zou moeten worden. De plannen daarvoor worden verder uitgewerkt door ir. A. Paarde- koper te Lisse. En voor de verdere toe komst wordt gedacht aan een school ergens in de nog te verwezenlijken Fortuynwijk. Juweeltje Maar voorlopig zullen de rooms-katho- lieken in Leiden zuidwest het moeten doen met het juweeltje aan de Boshui zerlaan, dat volgende week vrijdagmid dag tijdens een bijeenkomst voor geno digden in gebruik genomen zal worden. De schooljeugd zelf gaat dan op een soort „vossejacht". In de wijk lopen dan n.l. enkele personen rond met een vogel embleem opgespeld. Het is een verklein de uitgave van de reliëfs, die naar ontwerp van de Bredase kunstenaar F. Nuyens op de buitenmuren van de school zijn aangebracht. Tegen inlevering van een bepaald bewijsje kunnen de leerlin gen van de school bij deze personen een gratis lootje krijgen. De uitslag van deze loterij zal de volgende ochtend door middel van de schoolradio bekend gemaakt worden. Op diezelfde ochtend zal pastoor Van Rijn in aanwezigheid dus van de schooljeugd het gebouw (een ontwerp van de Rotterdamse architect Hendriks) inzegenen. De school werd gebouwd door de gebr. Van Rijn uit Katwijk. Zij bestaat uit twee vleugels van elk vier klassen met een verbin dingsgang, waarin o.m. de kamer van het hoofd der school en die voor het onderwijzend personeel zijn ingericht. De school is geheel omgeven door een ruime speelgelegenheid. APOTHEKERSEXAMEN Geslaagd voor het Apothekersexamen mej. N. Hornbostel (Oegstgeest), mej. F. H. Smit (Leiden), mevr. T. Keyzer- Hugenholtz (Rotterdam) en de heer J- J. Pollman (Leiden). TEGEN TRAM GEREDEN De 70-jarige wielrijder W. van Kes- teren is gisteravond omstreeks zeven uur bij de trambaanovergang aan de Kamerlingh Onneslaan tegen de voor zijde van een aldaar passerende tram gereden. De wielrijder reed in de rich ting Lorentzkade. Vermoedelijk heeft hij de naderende tram niet zien aanko men. Het slachtoffer werd over een lengte van 10 meter meegesleurd. De EHD bracht hem met een hoofdwond, een diepe vleeswond in het rechteron- derbeen en een gebroken linkerarm over naar het Academisch Ziekenhuis. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het prop. exa men voor bouwkundig ingenieur de heren N. H. Meiman en P. M. J. van Oerle alhier en voor het kandidaats examen werktuigkundig ingenieur de heer J. C. M. van Rhee, alhier. BESTELAUTO TEGEN BOOM Een 42-jarige bakker uit Rijswijk, bestuurder van een bestelauto, is op de Kanaal weg tegen een boom gereden. Volgens de politie verkeerde de man onder invloed van sterke drank. Na de botsing is de bestuurder weggelopen, doch hij werd even later op de Burggra- venlaan weer aangetroffen. In het poli tiebureau bleek, dat de bakker een snij- wond had opgelopen. De bestelauto werd aan de rechterv oorzij de zwaar bescha digd. landse taal- en letterkunde: de heer P. J. M. Ruimers (Rotterdam)doctoraal examen Franse taal- en letterkunde: mej. J. M. C. Nolen (Leiden) en de heren C. F. van Kooten (Haarlem) en J. J. M. Schmidt (Gouda); kandidaats- F wis- en natuurkunde: de heren T. L. Németh (Leiden); S. Visser (Leiden) en H. A. M. Klaar (Leiden); kandidaats examen F' wis- en natuurkunde: de heren A. C. A. Jansen (Leiden) en C. P. Gerhardt (Oegstgeest): doctoraal exa men scheikunde: de dames A. Mojet- Wijnand (Oegstgeest); J. A. van der Hoek (Den Haag cum laude) en M. J. van der Vlugt (Schiedam, cum laude en de heren A. P. Hoogerbrugge (Leiden) C. J. van den Berg (Leiden); J. de Graaf (Leiden): R. Blackstone (Leiden en J. Laban (Leiden); doctoraal examen biologie: mej. W. E. de Boer te Leiden icum laude) en de heren P. K. Leen- dertz (Leiden): B. L. van der Linden (Leiden); K. Kortmulder (Leiden, cum laude) en F. B. Klijnstra te Leiden (cum laude)doctoraal examen wiskunde: mej. T. Geilman (Leiden) en de heren R. Sattler (Lenden)A. Menalda te Hoog- made (cum laude) en C. U. van der Klaauw (Rijswijk Z-H)doctoraal exa men geologie: de heer E. Oele (Leiden); doctoraal examen natuurkunde: de heren C. Ie Pair (Leiden) en A. J. Cuelenaere (Leiden). Manifestatie van allure in de Schouwburg De Little Ballet Troupe from Bombay", welke zich in de Leidsche Schouwburg presenteerde in het kader van het Leidse .Holland Festival" vierde manifestatie is tien jaar geleden opgericht door de Indiase danser Shanti Bardhan. Deze is in 1954 helaas overleden, zijn portret prijkte als eerbetoon naast het podium. De leden van dit ballet legden aan hem een eed van trouw af en handhaven dan ook ten volle de volstrekt eigen principes en ideeën van deze grote choreograaf. Deze groep dansers en danseressen, thans voor het eerst in ons land, brengt tijdens haar tournee twee van diens avondvullende drama's, nJ. „Ramayana" en „Panchatantra", waarvan het eerste gisteravond tot uitvoering kwam. Het is geïnspireerd op een oeroude verzameling heldendichten van - deze naam, daterend uit het eerste mellinium van onze jaartelling. Hier werd slechts een „essentie" geboden. Wij hebben ons laten vertellen, dat de voorstelling van het ganse werk in India zelf wel drie dagen en nachten achtereen duurt Het rijk gemonteerde verhaal, geheel gehouden in de typisch Indiase „Kathi- kala"(spelverhaal) -dansstijl, eigenlijk een soort marionettenspel, fascineert niets slechts door het technisch-gedis- ciplineerde gemak der vertolkers, doch ook door de pracht aan suggestieve en expressieve maskers, welke zij dragen en de unieke kleurentover der kostuums en décors. Daarbij gevoegd de dynamisch-ritmi- sche muziek geaccentueerd door slag werkinstrumenten, ter afwisseling ui terst stemmingsvol ook en het wordt een avond* die zowel visueel als auditief sterk weet te boeien en duidelijk maakt, dat Shanti Bardhan inderdaad een groot kunstenaar was. Een merkwaardig, zéér apart kijkspel! Hoewel in menig opzicht voor de Wes terling wezensvreemd, toch verrassend aansprekend, omdat alles wat hier tot uitdrukking wordt gebracht door middel van bewegingen, overeenstemt met emo ties, gevoelens en handelingen en niet door middel van de ..klassieke", voor ons meestal onbegrijpelijke gebarentaal. Men leeft dan ook mee met het beroemde epos: Rama's strijd tegen zijn belagers met Ravana als hoofdfiguur. Deze ont voert Rama's vrouw Sita. Zij verliest op de reis door het land Kishinda, het rijk der apen, een enkelband. Wanneer deze door de apen gevonden wordt brengt Hamoenan populaire figuur in de In diase mythologie de Koning van het apenleger, het juweel naar Rama. En deze vraagt aan Hamoenan steun in zijn strijd, waarin tenslotte Rama wordt gedood. Het merkwaardige is, dat de ge maskerde marionetten of poppen, die een ganse avond op het toneel in actie zijn, de toeschouwer op den duur zó ver trouwd worden, alsof het „menselijke" wezens zijn. De hier uiterst beknopt weergegeven handeling wordt gebracht in een on deelbare combinatie van verhaal, dans en muziek. Daarbij geven twee vertel lers hun commentaar op de gebeurte- I nissen, waarin zij zelfs veelal ook be- i trokken worden r-"et is te b°t:-,,!ren 1at I de toeschouwer hun taal niet verstaat, j want deze toelichtingen schijnen zowel ernst als humor te bevatten, die intus sen wel raadselachtig blijven. Overigens treft de kinderlijkheid, maar ook de diepe menselijkheid, die menigmaal toch ook aan onze gevoels wereld apelleert. De beeldende en geraf fineerde muzikale omlijsting vogelge luiden! speelt een belangrijke en in tegrerende rol en associeert aan be paalde gemoedsstemmingen. De melo diepatronen (raga) en de ritmepartonen (tala) zijn sterk kosmisch gebonden, omdat zij behoren bij bepaalde uren van de dag en tijden van 't jaar. Deze kosmi sche binding van de klank is een speci fiek kenmerk van de Indiase muziek. Ondanks haar talrijke eigenaardigheden en sfeertyperingen is zij van alle buiten- Europese muzieksoorten de meest toe gankelijke voor het Europese oor, het geen ook op deze avond avond duidelijk te merken was. Men heeft, al met al, een avond kun nen bijwonen, die vele voortreffelijke eigenschappen van dit Indiase ensemble heeft aangetoond. Allen getuigden van hun enorme toewijding en sterk geloof in deze kunstuiting. Dat wij soms toch niet ontkwamen aan een gevoel van mo notonie, ondanks de véélverscheiden heid, komt waarschijnlijk voort uit een nog niet volkomen „inleving", die voor de Europeaann, welke deze kunst voor het eerst leert kennen, nu eenmaal moeilijk te realiseren is. Dit neemt niet weg, dat er grote be wondering kon heersen voor het gepres teerde onder leiding van de balletmees- ter Appuni Karta, die de rol van Rava na, de boze koning der raksja's realis tisch ten tonele voerde. Deze spelers en speelsters uit Bombay mochten dan ook van een geïnteresseerd en geconcentreerd auditorium een groot se en welverdiende hulde in ontvangst nemen. Een Festival-manifestatie van allure! H. Een der scènes uit Ramayana" (Advertentie) Rcyale spuitbus slechts Eindexamen Rembrandt Lyceum Aan het Rembrandt-lyceum zijn ge slaagd voor het eindexamen h.b.s-A: Els Anker, Voorschoten; D. C. J. van Barne- veld (met lof), Voorschoten; C. W. M. van Cleef; Truus van Dijl, Oegstgeest; P. P. Gerbrands, Oegstgeest; T. Hartog, Katwijk aan Zee; P. Hillebrandt, Sas- senheim; J. Kapsenberg (met lof); N. Korswagen: W. Kramers, Voorschoten J. A Maas P. G. Mans; Rcggy Meylcr Noordwijk aan Zee; J. W Chr. Postel. R. V. Richardson, Oegstgeest; N. C. Schouten; A. van Staden; J. P. van der Zwart; L. H. Barrau, Noordwijk aan Zee; Peggy Boellaard van Tuyl, Voor schoten; J. Boon, Voorschoten; Emmr Dekker; Anneke van Duin, Noordwttr} EINDEXAMENS RIJNLANDS LYCEUM WASSENAAR Geslaagd voor het examen HBS-B: mej. M. H. Th. Kirchmann en de heren P. J. Klein, D. J. Lankamp. H M. van Noortwijk, M. Oele, w. R. A. v. Riems dijk. H. W. van Someren Gréve, F. Ph. Ch. Visser, J. H. Vonk, H. A. Will. Er zijn geen kandidaten afgewezen. H. Hendriksen, Voorschoten (met lof); W. J. van den Hoven; L. M. Kommer, Voorschoten; J. S. Kooreman, Leider dorp: N. J. Moonen; R. A. Noest; M. Ouwerkerk; H. Overmeer (met lof); Mar ja Rodenburg, Leiderdorp; A. Rood nat; Willeke Veerman, Oegstgeest; W. Vermeer. Afgewezen: 2. Daar waar geen plaatsnaam bij vermeld ls, Is deze Lelden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ilse. dr. van L. Ouwerkerk en C. van Evert; Christina Maria, dr. van S. Bos en C. Kriek; Harm Jan, zn. van C. van Hoven en T. G. Lanenga; Maria, dr. van H. v. d. Vos en A. W. F. Hartevelt; Ernst Jan. zn. van J. Blokker en J. Booperd; Henrica Wllhelmlna. dr. van G R Mar lens en H. van Veen; Ferdinand Alphon- sus Maria, zn, van A \V. v. Haasteren en M. C. v. d. Zwaan. OVERLEDEN A. C. Hoogervorst, 70 Jr., vrouw; J. W. van der Krogt, 69 Jaar, wecL van T. A. Lemboo; D. van Tongeren, 77 laar, wed. van H. Bul9; W. M. Geurs, 41 Jaar, man; G. van Baaren, 73 Jaar, man.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3