PANoraMA VOETBALTOTO NOG VOLKOMEN EEN GOK IN TWEEDE KAMER Gezagscrisis in Kongo: toestand is zorgwekkend WEERBERICHT De meeste kans op een niet CENTRIFUGES Aneurin Bevan (62) overleden Stamconflict op achtergrond - Generaal Janssens naar Brussel We merkten, dat je als liftster bijna niemand kunt vertrouwen... Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 7 JULI 1960 No. 30092 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 ONZEKERHEID DUURT NOG VOORT 55 (Van onze parlementaire redacteur) Het Kamerdebat van gisteren heeft nog niet veel opheldering gebracht over het lot van de voetbaltoto. Er is nog steeds de meeste kans, dat er helemaal niets komt van een wettelijke regeling omdat er nergens een meerderheid voor is. De onzekerheid duurt voort. De AR en SGP zullen tegen het wetsontwerp stemmen. Een aantal leden van de CHU zal ook tegenstemmen wegens de dreigende gevaren voor de volksgezondheid. Een ander deel meent, dat in het wetsontwerp, mits het niet ingrijpend wordt gewijzigd, een basis voor overeenstemming aanwezig is. hoging van de hoofdprijs tegen houden. De minderheid wil de meerderheid dwingen, zei de liberaal mr. Berkhouwer verwijtend. Hij meende van de minder heid verdraagzaamheid te mogen ver wachten omdat de minderheid niet wordt gedwongen tot actieve deelneming aan iets, dat zij niet kan aanvaarden. Daar aan voegde prof. Romme toe, dat de ver draagzaamheid van de meerderheid eist de speelzin niet ruimer te kanaliseren dan voor het doel nodig is. Niet waard De gehele KVP-fractie, verklaarde prof. Romme, wenst een onbeperkte hoofdprijs overeenkomstig de bestaande praktijk. Het is echter duidelijk, dat dit voor het kabinet niet aanvaardbaar is. De toto is echter geen kabinetscrisis waard. Gesteld voor de keus van geen wettelijke regeling door verwerping van het regeringsvoorstel of beperking van de hoofdprijs, kiest de grote meerder heid van de KVP-fractie het laatste. Maar met 25.000 gulden zou het doel. het kanaliseren van de speelzin en het steunen van sport en liefdadigheid, niet worden bereikt. Laat de regering in dit opzicht niet een te groot risico nemen om na enige jaren tot de overtuiging te moeten komen, dat het maximum moet worden verhoogd. De definitieve bepa ling van onze stem, zei prof. Romme, zal niet uitsluitend, maar in sterke mate afhangen van de verhoging van de hoofdprijs, die het kabinet aanvaard baar zal achten. Vandaag antwoordt minister Beer man. (Voor een Kamerverslag zie men elders). In kleurige kostuums gestoken kota\een charmant kaaskoninginnetje, missies, stralende bloemenmeisjes, \vertégenwoardigers van departe- weigert te P.v.d.A. „loven en bieden" Een grote meerderhreid van de PvdA- fractie wenst een onbeperkte hoofdprijs, maar de gehele fractie zal niet mee doen aan „loven en bieden" (en dus te gen een eventuele verhoging tot 50.000 gulden stemmen). Voor een onbeperkte hoofdprijs spra ken de commnisten zich uit, evenals de woordvoerder van de VVD en mr. Blais- se namens slechts enkele KVP-leden. Prof. Romme, de fractieleider van de KVP, voorziet dan echter het uitbreken van een kabinetscrisis. Daarom is het overgrote deel van de KVP tegen een onbeperkte hoofdprijs. Men vraagt van de regering eigener beweging het maxi mum te verhogen. Daarna zal men zyn definitieve stem bepalen. De PSP wil de hoofdprijs beperken tot 100.000 gulden. Duidelijk is nu wel, dat er geen meer derheid is voor een onbeperkte hoofd prijs, maar zeer waarschijnlijk ook niet als de regering 50.000 gulden zou voor stellen. Advertentie reeds vanaf f165. DE NIE KORT RAPENBURG 10—19. WISSELVALLIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind tussen zuidwest en zuid. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 8 JULI Zon op: 4.30 uur; onder: 21.00 uur. Maan op: 20.23 uur; onder: 4.20 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.17 en 14.50 uur. Laagwater te 10.28 en 23.00 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's Op de publieke tribune volgen de heren L. Brunt en A. Schroder, resp. secretaris en voorzitter van de K.N.V.B., de Kamerdebatten met grote belangstelling. De heer Brunt probeert wat wijzer te wor den uit een totoformulier: zou het een 1, 2 of 3 worden? Basis Lang niet alle leden van de KVP en de VVD zouden een hoofdprijs van 50.000 gulden kunnen aanvaarden. Een deel van de CHU ziet in het wetsont werp, met een hoofdprijs van 25.000 gul den, een basis voor overeenstemming als het wetsontwerp niet ingrijpend wordt gewijzigd. Wat is ingrijpend? Definitief hebben de fractieleden van de CHU hun stand punt nog niet bepaald. Naarmate de hoofdprijs hoger wordt, zal het aantal dergenen die bereid zijn voor te stem men minder worden. De gehele PvdA doet niet mee aan lo ven en bieden met de hoofdprijs. De communisten en de PSP vinden 50.000 gulden ook te laag. De AR en SGP stem men tegen De meerderheid voor een compromis op 50.000 gulden tekende zich gisteren niet af. De neuzen werden voorlopig geteld en men kwam niet tot een meerderheid. AR-ministers De woordvoerder van de AR, dr. Bruins Slot, zei, dat hy een voetbaltoto liefst zou verbieden, maar een voorstel met die strekking wilde hy niet indie nen, omdat die opvatting maar zeer ten dele door ons volk wordt gedeeld. Hij zei ook, dat voor zyn fractie de zonde niet pas by 25.000 gulden begint. Men vraagt zich af of bij tegen stemmen van de gehele AR-fractie hun lijstaanvoerder bij de verkie zingen, minister Zijlstra, dan eigenlijk nog wel in het Kabinet zou kunnen blijven zitten. Met de dreiging van een Kabinetscrisis op de achtergrond kunnen AR en een deel van de CHU een voetbaltoto of althans een onbeperkte of ver- (Van onze Londense correspondent) De 62-jarige Labourleider Aneurin Bevan, de grootste figuur onder de socialistische veteranen en een der laatste der werkelijk grote parle mentariërs, waaraan Engeland in 't verleden zo rijk is geweest, heeft de tweede crisis sedert de zware operatie, welke hij eind december onderging, niet doorstaan: zijn verzwakte lichaam ging de laatste 24 uur steeds meer achteruit en gistermiddag kwam het einde in zijn boerderij in Buckinghamshire, waar hij werd verpleegd. Bevan was ongetwijfeld de kleurrijkste figuur in het Engelse politieke leven wiens persoonlijkheid met die van Sir Winston Churchill kon worden vergeleken, wiens grote tegenspeler hij vele jaren is ge weest, niet in het minst gedurende de oorlog toen hij Churchills beleid vaak meedogenloos kritiseerde. Bevan was zelfs een groter redenaar dan Churchill, die meestal nauwgezet, hoewel met briljante improvisatis, zijn manuscript volgde. Voor Bevan waren aantkeningen een belemmering. Hij sprak altyd uit het hoofd. Op zijn ge hoor, zelfs op de meest doorgewinterde politici in het Lagerhuis oefende Bevan een magnetische kracht uit. Hij sprak langzaam met zyn hoge zingende stem, kenmerkend voor de mensen uit Wales. In zijn jeugd stotterde hij. Vaak als hij emotioneel opgewonden was, hetgeen bij hem meer wèl dan niet voorkwam, hoor de men nog sporen van het oude gebrek, ANEURIN BEVAN Bevan met zijn principieel geluid was voor alles 't geweten van de Labour Labour- partij, maar hij was nooit star-dogma tisch. Alleen verloor hij nimmer het grote doel, dat de beweging zich gesteld had, uit het oog. Een voorbeeld van zijn soepelheid was, dat hij, die jarenlang doorging als leider van de zogenaamde linkervleugel, welke in het parlement in feite niet meer dan een groepje intel lectuelen was, wat de H-bom betreft zijn eigen weg insloeg en zich losmaakte van de eenzydige kernontwapenaars. Hij ge loofde in een Labour-overwinning bij de laatste verkiezingen. Terwille daarvan had hij zichzelf de grootste discipline opgelegd, want de voorgaande Labour- verliezen werden vooral aan Bevans onstuimigheid verweten. Bevan kon in de politieke strüd viynscherp zijn, maar hy was allerminst een doordry ver en kon grote edelmoedigheid tonen. (Van onze Brusselse correspondent) De Belgische ministerraad heeft gisteren beraadslaagd over de ernstige toestand in Kongo: de revolte van de „force publique" of gewapende macht, welke onder de leiding staat van premier Loemoemba, bleef weliswaar beperkt tot een niet- gewapende manifestatie van sociale ontevredenheid onder de inlandse soldaten in Leopoldstad, maar nam in Thüsstad op 150 kilometer van de hoofdstad de vorm aan van een werkelijke militaire putch. De toestand is dus zorgwekkend ofschoon de berichten van gisteravond op vermindering van de spanning wezen. De speciale Belgische commandotroepen van de bases van Neder-Kongo zün in alarmtoestand, maar tot nu toe niet tot militaire acties overgegaan. In Leopoldstad patrouilleerden enkele Belgische commando's. ment en, de voorzitter van de Ne derlandse Bioscoopbond, ja zelfs de gevolmachtigd minister van Su riname, mr. dr. R. H. Pos was naar Schiphol gekomen om de cineast, Herman van der Horst, te verwel komen, die met zijn nieuw verwor ven „Gouden beevan 't Berlijnse filmfestival terugkeerde. Er werden weer vele vriendelijke woorden ge sproken aan het adres van de film Faja Lobbi", de maker Herman van der Horst en diens echtgenote, die hem trouw terzijde gestaan heeft. Hetgeen de Belgische regering natuur lijk het meest heeft getroffen is de eis van de inlandse onderofficieren om spoedig te worden bevorderd terwyl de hoogste inlandse onderofficieren op het ogenblik slechts de rang hebben van ad judant. In Brussel studeren op het ogenblik aan de Koninklijke Militaire School 21 Kongolese kandidaat-officie ren, maar zij zullen pas over drie of vier jaar de rang hebben van onder luitenant. De revolte keerde zich zowel tegen de Kongolese politici, die thans minister of parlementslid zijn en die tij dens de verkiezingsperiode allerlei be loften in verband met salarisverhogin gen hebben gedaan, als tegen sommige Belgische officieren. De Kongolese troepen in Leopoldstad en Thijsstad zijn hoofdzakelijk samen gesteld uit inlanders uit de evenaars provincie en behoren tot de Bangala- of Moengostammen, die traditionele vyan- den zijn van de inlanders van de Ba- kongostam van Neder-Kongo, waarvan de leider Joseph Kasavoeboe is, het huidige staatshoofd. Daar de leider van de Bangala's Jean Bolikango niet in de regering is opgenomen en als kandi daat-staatshoofd tegen Kasavoeboe in het parlement de nederlaag leed is de woede van de Bangala's nog groter ge worden. Dit zyn de voornaamste achter gronden van de gebeurtenissen. In feite is de grote ontevredenheid van de Bangala's, die in Cocquilhatstad, de hoofdstad van de evenaarsprovincie, oproer veroorzaakten overgeslagen naar de in Leopoldstad en Thysstad gelegen Bangala's van de gewapende macht De Belgische generaal Janssens die volgens sommige Belgische officieren dadelijk te krachtig partij had gekozen voor pre mier Loemoemba, heeft ontslag ge nomen en zal over enkele dagen waar schijnlijk in Brussel arriveren en in Leo poldstad worden vervangen door een Belgische kolonel. Kasavoeboe in Thijsstad Het dient te worden gezegd, aldus hoorden wij in Belgische regeringskrin gen, dat de Kongolese regering de revol te van de gewapende macht, die in Leo poldstad niet gevaariyk was, maar het in Neder-Kongo zou kunnen worden, met alle middelen tracht te onderdruk ken. Kasavoeboe en Loemoemba waren gisteravond in Thijsstad. De soldaten waren ontevreden omdat de arbeiders die in Leopoldstad staakten een loonsverho ging kregen, terwyl zij voor hun zware dienst niets dan beloften hebben ge kregen. Bevan zag de laatste Jaren evenals Churchill, dat er inderdaad concrete hoop was op een werkelijke internatio nale ontspanning en hij bereidde zich o.a. door uitvoerige buitenlandse reizen voor om in een Labour-regering minister van Buitenlandse Zaken te worden. Hij werd bedachtzaam en verraste drie jaar geleden de Labour-partyconf eren tie in Brighton met zyn ommezwaai toen hy verklaarde, dat Engeland de H-bom diplomatiek nog niet kon missen. Bevan weigerde „naakt", dus zonder H-bom, de internationale conferentiezaal te betre den. Inmiddels is de techniek zodanig veranderd dat Engeland een eigen onafhankelyk kernwapen moest opgeven en voor de toekomstige H-bom-bewape- ning afhankelyk is van de Verenigde Staten. 9 Slot op pag. 2 Vanochtend om 7.30 uur arriveerde de voormalige Belgische resident Ganshof van der Meersch in Brussel voor be raadslaging met de regering. Daar de taak van deze bewindsman beëindigd is en het Belgisch beleid in Kongo is toe vertrouwd aan de Belgische ambassadeur Jean van den Bosch, wordt verwacht dat hij binnenkort ontslag zal nemen. Pas in september a.s. onderhandelingen van Parijs met FLN? In Parijs wordt niet verwacht dat de bestandsonderhandelingen met het Al gerijnse Bevrydingsfront het FLN de eerste dagen of zelfs weken zullen wor den hervat. Met zyn redevoering van woensdag heeft de premier der rebellen- regering Ferhat Abbas nog een schepje op het communiqué van maandag ge worpen, waarin de Franse condities voor een gesprek, die Boumendjel de week daarvoor ter kennis waren gebracht, on aanvaardbaar werden bevonden. In zyn toespraak tot het Algerijnse volk liet Ferhat Abbas veel fellere en bijna agres sieve geluiden horen, een verscherpte toon die in Parys wordt verklaard uit de bezorgdheid der FLN-leiders, dat de strijdlust der rebellen verslappen zou in dien ze de indruk zouden krijgen dat om een vrede by de Fransen gebedeld werd. Intussen is het Franse staatshoofd, generaal De Gaulle, begeleid door drie ministers en een uitgebreid gevolg, gis teren een nieuwe reis door de provincie begonnen, waarby dit keer Normandië wordt bezocht. Generaal De Gaulle zal daar op zyn vierdaagse reis een twintig tal redevoeringen afsteken, waarvan hij er gisteren in Cherbourg de eerste heeft gehouden. Hij sprak zyn overtuiging uit dat alle obstakels op de weg naar de vrede overwonnen zullen worden, al moest men dan ook begrijpen dat na een oorlog, die al byna zes jaren duurt, het Algerynse probleem, dat reeds 130 jaar bestaat, niet met een handomdraai kan worden opgelost. De Gaulle zal ook verder over de afgebroken onderhande lingen met de Algerynen wel moeilyk het stilzwijgen kunnen bewaren. Op een nieuwe Franse invitatie of ver dere stap in de richting der rebellen wordt van de zyde van de generaal de komende dagen toch niet of nauwelyks gerekend. Men gelooft in Parys eerder dat de president der republiek van oor deel is dat een deel van de Franse open bare mening nog niet rijp is voor be langrijke concessies aan de Algerynen, zodat het probleem voorlopig maar weer in de yskast zou moeten worden opge borgen. Voor september a.s. zou men volgens deze voorspelling, die gegrond moet zijn op een ontboezeming die de generaal persoonlyk de Engelse ambas sadeur in Parijs heeft toevertrouwd, geen heropening der beraadslagingen te gemoet mogen zien. In liberale kringen ontkent men even wel dat de openbare mening zich met een vlotter tegemoet treden van Frank rijk tot het FLN niet zou kunnen ver enigen. De schoen knelt elders, zo merkt men hier op, en wel in de vrees van De Gaulle voor nieuwe explosie» van de ul tra's en de legerleiding. Advertentie. Hebt U dit artikel gemistJammer! het stond in (§uc/ 9lu leuws Uit het Leidsch Dagblad van 7 July 1860: Nagalmen der feesten. De burgerij heeft getoond, dat zij het bezit eener hoogeschool en 't verblijf van de academie-bur gers op hoogen prijs stelt, in de opofferingen van verschillenden aard, die ieder in zijn stand veil had. De commissie uit de burgerij die zich belast had met de zorg voor een contrafeest, heeft zich uitstekend van die taak gekweten en zoo binnen als buiten de stad veel lof verworven. Daarvoor is en wordt haar welverdiende lof toegebragt. Ingevolge waarnemingen van het Observatoire te Parijs zou de nevelachtige zon zelfs bij onbe wolkte lucht het gevolg zijn van een buitengewoon aantal vlekken, die zich in de zon vertoonden, ten getale van 60 in 10 a 11 groepen, een getal zoo buitengewoon als in de laatste twaalf jaren aldaar niet is opgemerkt geworden en welke vlekken in de laatste dagen onop houdelijk veranderen. Men onder zoekt thans in hoever het bewezen en waar is, dat een dergelijke ver schijning gunstig werkt op de tem peratuur van den aardbol.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1