Duitse generaal Von Hobe lanceert zowaar nieuwe „dolkstoot-legende" Socialistische kritiek op een gunstige verklaring over de beruchte ex-SS-generaal Simon Vroegere kabinetschef van Frans Kamerpresident voortvluchtig Voor kernenergiecentrales is de geestdrift aanzienlijk bekoeld Geruchten over een financieel fiasco Floriade tegengesproken Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 juli 1960 Zesde blad no. 30092 [tuïïesii ANARISC HESJ2J1 LI BYE ^ERITREA: SOEDAN 5. Ui;,. - GUil-L. ETHIOPIË S SI ER RAI ÏLIBERI, i SR GUINEA ATLANTISCHE: CONGO EUIO-AFRIKA#- Proces in Anspach (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse oppositiepartij, de sociaal-democratische SPD, heeft scherpe kritiek geoefend op een getuige-verklaring van de brigade generaal van het nieuwe West duitse leger Cord von Hobe, tijdens een proces tegen de vroegere ex- SS-generaal Simon te Ansbach. Von Hobe was in zijn verklaring voor de Ansbacher rechtbank zeer kritisch geweest over de houding van de Duitse bevolking in de laatste oorlogsdagen van 1945. In Ansbach staat behalve de ex-SS generaal Simon ook de ex-SS officier Gottschalk terecht, beiden ook thans nog het beeld biedende van onbuigzame lieden die het recht aan hun zijde me nen te hebben! Beiden hebben in april 1945 de burgemeester en 2 burgers van een klein Zuidduits dorpje aan telefoon, draden laten ophangen omdat een van hen, in het gezicht der naderende Ame rikaanse troepen, SS-jongens ontwa pend had en de witte vlag had getole reerd. Twee van de burgers hadden dit niet zelf gedaan: zij werden opgehan gen omdat zij hadden geweigerd het doodvonnis voor de derde te onderteke nen... De terechtstelling was een weer zinwekkende geschiedenis geweest, te meer omdat de 15 en 16-jarige SS-jon gens „uitgenodigd" waren het werk van de beulen te aanschouwen. Simon beroept zich op een bevel van Hitier, volgens hetwelk tot het laatst toe moest worden gevochten en burgers die de witte vlag hesen, moesten worden gedood. Dat verhinderde Simon en de zijnen niet om een paar dagen na de executie der burgers zich zonder slag of stoot aan de Amerikanen over te ge- ken! Brigade-generaal Von Hobev een ge neraal dus van het nieuwe Westduitse leger, vond het dezer dagen nodig voor Simon in de bres te springen!! Hij ver klaarde als getuige dat de Westduitse bevolking in de laatste oorlogsdagen van 1945 de strijdende Duitse soldaten nau welijks had ondersteund en zelfs voor een deel vijandig was opgetreden en op de eigen mensen had geschoten. De sol daten, aldus Von Hobe, gevoelden zich daardoor in de steek gelaten. Volgens deze brigade-generaal was het Simons bedoeling geweest om de rug van de in het oosten vechtende Duitse troepen te dekken opdat zo gunstig mogelijke voorwaarden voor de capitulatie zouden worden verkregen. Over Simons spoe dig, daarop gevolgde eigen capitulatie zweeg de generaal... Raadselachtige verklaring van ministerie van Defensie De SPD verklaart dat Von Hobe een nieuwe „dolkstoof'-legende zoals die van Hindenburg, Ludendorff en anderen in 1919 in het leven schijnt te willen roepen. In waarheid, aldus deze partij, voerde Hitler in 1945 een oorlog tegen het Duitse volk. Wat Von Hobe heeft gezegd, is volstrekt misplaatst en kan nimmer de opinie zijn van het minis terie van Defensie en van de meerderen van Von Hobe, aldus de SPD. Het Westduitse ministerie van De fensie liet daarop verklaren dat Von Hobe's verklaring getzien moet worden als „voortvloeiende uit zijn verleden". Hjj is in de oorlog als officier gedegra deerd, de familie van zijn vrouw werd ln een concentratiekamp gestopt. Hoe men hier nu een motief voor Von Ho bo's verdediging van de ex-SS-generaal en zijn beulspraktijken te Ansbach uit kan halen, volkomen raadselachtig. „Correct gedrag" Onze correspondent in Bonn telefo neerde hedenochtend ter aanvulling van het bovenstaande: De Westduitse minis ter van Defensie Strauss is blijkbaar niet van plan tegen zijn brigade-generaal Von Hobe maatregelen te nemen. Strauss' ministerie deelde gisteren te Bonn mee, dat Von Hobe zich in het proces correct heeft gedragen en dat niets in zijn ver klaringen duidt op een nieuw soort „dolkstoot-legende". In de Westduitse pers is men in het geheel niet content met Von Hobe's ge drag en Strauss' verklaringen. Men wijst op de afzichtelijke terechtstelling van de drie burgers door Simons beulen. Na de executie speelden de 15- en 16-jarige SS-jongens, die door een van de bur gers waren ontwapend, waarvoor het drietal met telefoondraden werd opge hangen, op een harmonica onder de aan een boomtak slingerende lichamen. De rest verzwijgen wij maar omdat het al te schandelijk is. Een der kritiserende bladen, de Süd- deutsche Zeitung, schrijft over Von Ho- bes getuigenis: „Het denken in zuiver militaire categorieën, wars van alle eisen van geweten en menselijkheid, schijnt ons een teken te zijn, dat men 15 Jaar na de ineenstorting er reeds weer naar streeft om onrecht met de doorzichtige dekmantel „vervullen van de nationale plicht" te bedekken. De klacht van de generaal over de Duitse bevolking richt zich bovendien tegen de historische waarheid." De Stutbgarter Zeitung merkt over Von Hobe's opmerkingen over „eerst komt de troep, dan de burgerbevolking' op: „Opgehangen werden burgers des tijds alleen maar, zolang het Simon be haagde het instrument „troep" te hand haven. Toen hijzelf tenslotte drie dagen na de executies capituleerde, dacht hij er niet aan zichzelf als straf aan de eerstvolgende boom op te hangen wat ons vandaag in ieder geval dit proces be spaard zou hebben Bloed kruipt waar het niet gaan kan. Toen de Amerikaanse film actrice Ava Gardner incognito een bezoek bracht aan Engeland, kon zij toch niet nalaten een kijkje te nemen in de Londense Pinewood- studio's. Daar was ze al spoedig in een geanimeerd gesprek gewik keld met Dirk Bogarde, die daar was voor de binnenopnamen van „The singer, not the song". Minister Luns naar Genève Gistermiddag is de minister van Bui tenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, van Schiphol naar Genève vertrokken, waar hij tot midden juli de conferentie van de economische en sociale raad der VN zal bijwonen. Deze is gisteren onder voorzitterschap van onze landgenoot mr. C. W. A. Schürmann begonnen en zal tot in augustus worden voortgezet. Minister Luns komt echter omstreeks 17 juli naar Nederland terug voor de politieke consultaties, die de zes minis ters van de EEG op 18 juli in Den Haag zullen voeren. Op 19 en 20 juli hoopt hij in Brussel de vergadering van de EEG en de Euratom als voorzitter te leiden. Later zal hij mogelijk nog eens 5 da gen de Ecosoc-conferentie in Genève bewonen. Wapens en kogels gevonden in de auto van leidende figuur in Algerijns komplot (Van onze Parijse correspondent) Guy Ribeaud, voormalig kabinetschef van de hui dige Kamerpresident Jac ques Chaban-Delmas uit de tijd der Vierde Repu bliek toen hij nog minis ter was, is voortvluchtig en wordt door de Franse politie gezocht. Vorige week troffen surveilleren de agenten in een straat vlak achter de Champs Ellysées een man aan, die achter het stuur van zijn auto in slaap was geval len. Toen ze hem met een paar klopjes op de schou der wakker schudden, was het uit de beminnelijke wartaal die hij uitsloeg, alsmede de damp die hij verspreidde, voor de agen ten al gauw bekeken, dat hij zyn roes nog lang niet had Uitgeslapen. De bewa kers der publieke orde sloegen toen ook nog even een blik achter in de auto, waar, nauwelijks verbor gen, een indrukwekkende voorraad munitie en pis tolen viel te ontdekken. Nadat de man een rustige nacht op het politiebureau had doorgebracht, kwam er een lang verhaal met vele omwegen waarvan de politie evenwel maar een zuinig aantal woorden be liefde te geloven. Wel nam men graag aan, dat hy de avond en de nacht tevoren met een vriend de bloemetjes in Montmartre grondig buiten had gezet. Maar dat hij zo maar per ongeluk in dit arsenaaltje op wielen verzeild was ge raakt, waagde de inspec teur van politie die hem ondervroeg, te mogen be twijfelen. Vooral omdat by navraag en verder on derzoek alras bleek, dat de auto toebehoorde aan de beruchte activist Guy Ri beaud, terwijl de naam van de dronken inzittende Antoine Lorcy eveneens op de lijsten der ver dachte rechtse extremis ten prykte. Ribeaud, die intussen de lucht van de ontdekking door de poli tie had gekregen, is de laatste dagen niet meer op zyn Paryse woonadres teruggekeerd en zijn sig nalement, vergezeld van een verzoek tot aanhou ding en voorgeleiding, werd daarom al naar alle Franse politie- en grens posten doorgegeven. De ontdekking van de wapens en kogels in de auto van Ribeaud, die in de meidagen van 1958 in opdracht van Chaban- Delmas een belangrijke rol heeft gespeeld in het komplot van Algiers geeft intussen voedsel aan de geruchten dat ook nu fascistische elementen weer hun toebereidselen aan het treffen zyn voor een nieuwe putsch in ge val de vredesonderhande lingen met de Algerynse nationalisten een hun on- welgevalig verloop zouden mogen nemen. Regeringsnota iveerspiegelt Prognoses zijn thans waardeloos geworden (Van onze Haagse correspondent) Het aanvankelijke optimisme omtrent de exploitatiemogelijkheden van kern energiecentrales ter vervanging van de traditionele elektrische centrales is aan zienlijk geluwd. Uit de jongste berekeningen blijkt duidelyk, dat de conventionele elektrische energie voorlopig nog wel een cent per kilowatt-uur goedkoper zal uitvallen dan die wordt geproduceerd. De vroegere prognoses hebben daar mee hun waarde voor een groot deel verloren en dat komt voornamelijk om dat het rendement van de elektrische centrales veel verbeterd is en zich bovendien een belangrijke prijsdaling van fossiele brandstoffen heeft voorge daan. De aanvullende nota over de kern energie, welke de minister van Economi sche Zaken aan de Tweede Kamer heeft gezonden, bevat thans dan ook de terug houdende passage: „Een prognose, die een basis kan geven om de inrichting te bepalen waarin de werkelijke ontwikke ling zal gaan, zal pas kunnen worden gemaakt wanneer vaster grond onder de voeten zal zyn verkregen wat de ontwik keling van de nucleaire technologie be treft. Maar ook dan zal er nog veel onzekerheid blijven over de ontwikkeling van de prijzen van fossiele brandstoffen en het toenemende thermische rende ment van de conventionele energie opwekking". Eerst onderzoeken De eerste kernenergiecentrale wordt dan ook niet meer als een in de eerste plaats commerciële aangelegenheid be schouwd. Voor de eerste kernenergie centrale werd al een gekapitaliseerd exploitatieverlies van honderd miljoen gulden berekend en het zal wel niemand verwonderen, dat de mening veld wint, dat men maar liever niet moet overgaan tot de geforceerde bouw van kernener- Nieuwe binnententoonstelling geopend In Rotterdam gaan geruchten, dat de Floriade insolvabel is, dat de gemeentelijke garantie dus in gevaar wordt gebracht. Het bestuur van de Floriade heeft echter met de hand op het hart verzekerd, dat deze ge ruchten geen grond va nwaarheid inhouden. Het bezoek aan de Floriade overtreft de verwachtingen, deelde men mee. Zelfs in de moeilijkste maand (juni) was dit het geval. Het aantal bezoekers, dat totnutoc de poorten passeerde, kon niet worden meegedeeld. Het uiteindelijke aantal wordt namelijk het onderwerp van een wedstrijd, waarvan de baten ten goede komen aan de kankerbestrijding. Het publiek heeft bovendien een tweede kans op een prijs door het ra den van een lettercombinatie uit de woorden „Floriade tuinbouwtentoon stelling". Tijdens de herbeplanting van de Flo- riode, die thans zo goed als voltooid is, zonden enkele gemeenten een bloe- mengroet, waaronder Leiden, Voor schoten en de Haarlemmermeer. Op de Floriade zal binnenkort een 34 meter lang model van de Rotter damse Metro tentoon worden gesteld. De treinen zullen echt rijden. De ge hele route van het Centraal Station tot in Rotterdam-Zuid zal te zien zijn. Vannacht werd nog hard gewerkt Commentaar C.B.G. op volkstelling-gegevens (Van onze Haagse redactie) Van de zijde van het Centraal Bureau voor de Statistiek ontvingen wij de vol gende mededeling naar aanleiding van berichten over ge- of misbruik van volkstellinggegevens 1. De thans in alle gemeenten plaats vindende vergelyking van de volkstel lingsformulieren met het gemeentelijk bevolkingsregister is geheel in overeen stemming met het desbetreffend K.b. en de daarop gebaseerde ministeriële voor schriften. 2. De vergelyking is noodzakelijk om vast te stellen of personen, die in de tel ling behoren te vallen inderdaad zijn geteld en personen, die geen inwoner van de gemeente zyn, ten onrechte in de telling zyn begrepen. 3. Deze vergelijking tussen volkstel ling en bevolkingsregister heeft in Ne derland steeds bij elke volkstelling plaatsgevonden. De verbeterde bevol kingsregisters zijn een uitgangspunt voor de gemeentelyke bevolkingsregis ters in de komende tien jaar. 4. Van deze vergelijking is allerminst geheim gemaakt. In het eerste perscom muniqué, dat is uitgegeven, is ook dit punt met name genoemd. Aangezien dit verbeteren van de bevolkingsregisters waarvoor in andere jaren een speciaal onderzoek plaatsvindt, een zuiver admi nistratieve en vanzelfsprekende zaak is, werd hieraan in het kader van de voor lichting verder geen speciale aandacht geschonken. aan de nieuwe binnententoonstelling „Rozen- en lathyrusfestival", welke vanmorgen om 12 uur geopend zou worden door de burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum. Op deze binnententoonstelling, die origineel is opgezet en waar het heer lijk ruikt, treft men 140 nieuwe rozen- variëteiten aan. Ook kan men een in zending van Paleis Soestdijk bewon deren. De lathyrus is een van de lie velingsbloemen van Koningin Juliana. De juryleden, die de Inzendingen zul len beoordelen, zijn afkomstig uit negen landen. Amelia Earliart zag te veel op Saipan...., Een kapitein van de Amerikaanse luchtmacht, Paul Briand, zou over foto grafische bewyzen beschikken dat de Japanners in 1937 de Amerikaanse pilote Amelia Earhart hebben doodgeschoten omdat zy onvry willig op de hoogte was van de versterkingen die de Japanse marine op Saipan bouwde. Het eiland was in 1944 het toneel van hevige ge vechten. Miss Earhart verdween, op een vlucht naar het eiland Howland. Haar toestel rond de wereld, op weg van New Guinea zou by Saipan zyn verongelukt. Kapitein Paul Briand, lector aan de luchtmachtacademie van Colorado en de auteur van een boek over Amelia Ear hart, „Daughter of the sky", verklaarde foto's van de executie en begrafenis van de pilote en haar navigator van kapitein Joseph Gervais te hebben ontvangen. De luchtmacht heeft publikatie van deze foto's en 72 getuigenissen die Gervais van bewoners van Saipan heeft verza meld om veiligheidsredenen verboden, aldus Briand. De kwestie van de verdwijning van miss Earhart is onlangs weer in de ac tualiteit gekomen door het vinden van een wrak van een vooroorlogs vliegtuig in de nabijheid van Saipan. Een Ameri kaanse verslaggever zei vier inboorlingen te hebben gesproken die zich herinner den het toestel te hebben zien neerko men en meenden dat de inzittenden ter dood waren gebracht. giecentrales en beter eerst nog wat kan onderzoeken. Maar, aldus de minister: „Dit houdt niet in, dat met een berustende afwach tende houding volstaan kan worden. Het blyft van essentieel belang, dat in ons land ervaring in het nucleaire gebied wordt opgedaan". Het lid van de Eura- tom-commissie, oud-minister Sassen, die wel eens geklaagd heeft over de weinig geestdriftige aanpak van de kernenergie voorziening in Nederland, krijgt een zijdelings antwoord met de zinsnede: „Wanneer de Nederlandse elektriciteits- produktie op grond van gedegen studies tot de conclusie komen, dat geen der projecten economisch verantwoord is, mag dat niet tot verwijten leiden". Daarom richten de samenwerkende elektriciteitsproducenten (SEP) zich op de bouw van een kernenergiecentrale van beperkt vermogen, waarbij zal wor den uitgegaan van door de Verenigde Staten ter beschikking te stellen kennis en waarbij de Nederlandse industrie door rechtstreekse opdrachten zal wor den ingeschakeld. Dat zal. door het ver schil tussen het Nederlandse en het Amerikaanse loonpeil, een grote bespa ring geven. Nog miljoenen nodig De minister merkt in zijn nota op, dat de produktie van installaties voor de kernenergie voor de Nederlandse indus trie van grote betekenis is, zowel uit een financieel oogpunt als in kwalitatief opzicht. Bovendien is de kernenergetische ontwikkeling van ons land in belangrijke mate een waardemeter voor zijn indus triële standing, terwyl het gebruik van de verworven kennis en ervaring voor Nederland van grote betekenis zijn door de mogelijkheid van scheepsvoortstu wing. Om de visie van het bedryfsleven op de hiermee samenhangende vraagstuk ken te leren kennen heeft de minister een kleine commissie ad hoc van voor aanstaande figuren uit de Nederlandse industrie om haar mening daarover verzocht. In het reactorcentrum Nederland te Petten over de vestiging van een onderzoekcentrum van Euratom bestaat nog geen zekerheid zal nog voor 28 miljoen geïnvesteerd moeten worden. Omstreeks 1963 zal er dan 65 miljoen gulden in Petten gestoken zijn. De exploitatiekosten van het reactorcen trum worden voor de jaren 1961/63 op tien tot zestien miljoen gulden per jaar geschat, waarvan de staat acht tot negen miljoen moet bijdragen. Voor dat geld worden bestralingen en neutronen en kernfysische experimenten uitgevoerd. Het programma omvat ook een indus trieel gedeelte, dat in nauwe samenwer king met de daarvoor in aanmerking komende industrieën wordt uitgevoerd. INDONESISCH HOOFDREDACTEUR GEARRESTEERD Het garnizoenscommando van Dja karta heeft de hoofdredacteur van het Indonesische rechtse zondagsblad „Ha- rian Minggoe" gearresteerd. Het blad werd kort geleden een verschijningsver bod opgelegd wegens het plaatsen van een spotprent die tegen de regering ge richt was. VERGUNNING VOOR BROMFIETSERS In de Eerste Kamer heeft minister Korthals gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat inzake de wens om de maximum snelheid constructief te beperken ver klaard, dat zulks niet te verwezenlijken is. Ernstige overweging verdient de af gifte van een soort vergunning voor bromfietsers, die by ernstige overtredin gen kan worden ingetrokken. Daarover wordt een advies van de commissie vei ligheid wegverkeer verwacht. RECHTZAKEN W ederspannig lyceïst kreeg 200.— boete (Speciale berichtgeving) De Haarlemse politierechter, mr. N. Smits, heeft gisteren een 19-jarige ly ceïst uit Velsen, die in de avond van 22 april betrokken was bij ongeregeld heden op en om de Grote Markt in Haarlem na een jazz-demonstratie in het kader van het interscholaire jeugd- toernooi, veroordeeld tot f. 200 subs. 40 dagen hechtenis. De officier van Justi tie, mr. Schilder, had 14 dagen gevange nisstraf geëist. De jongeman stond te recht, omdat hy zich tegen de politie had verzet. Al tegenstribbelend was hij naar het bureau van politie gebracht, waar procesverbaal tegen hem werd op gemaakt wegens wederspannigheid. Verdachte vertelde ter zitting dat hij rustig aan de kant stond te kijken naar de relletjes. Een man in burger, die zich niet bekend maakte, maande hem door te lopen. Verdachte weigerde dit. De burger trok hem toen aan zijn mouw en er ontstond een handgemeen. Er kwam een politieman bij en in het strydgewoel verloor de lyceïst zyn horloge. Een hor loge van f. 250, zei hy. Hij werd tegen de grond gewerkt, scheurde zijn broek en werd gewond. Verdachte vertelde ver der. dat hy toen buiten zichzelf was ge raakt. Pas later was hem gebleken, dat de burger een inspecteur van politie was. Hij had ook enkele klappen met een gummistok gekregen. Dat was ge beurd nadat hy zijn verzet al had opge geven, vertelde verdachte. De officier van Justitie onderbrak het verhaal van de jongeman met de opmer king dat hy deksels goed wist met de po litie te maken te hebben. Verdachte had later tegenover de politie gezegd, dat hy zyn gedrag zelf lamlendig vond. De officier van Justitie zei dat de openbare orde en het gezag waren aan getast en dat dit min of meer was uit gelokt. De jongeman schrok zichtbaar van de els: 14 dagen gevangenisstraf. Hij had gemeend, dat hy wel een boe te zou krijgen. De politierechter sprak van zeer fors verzet tegen de politie en meende evenals de officier, dat verdach te had moeten weten dat het een poli tieman was, die hem maande tot door lopen. Hij noemde het optreden van de lyceïst allerdroevigst. Desgevraagd zei de Jongeman, dat hy in de vijfde klas zat en na het lyceum rechten wilde gaan studeren. Mr. Smits zei, dat verdachte dan een dissertatie zou kunnen schryven over het wezen van de wederspannigheid. De politierechter begreep, wel, dat verdach te met het oog op zyn eventuele juridi sche carrière geen gevangenisstraf op zijn strafblad kon gebruiken. Hij veroor deelde de Jongeman tot f. 200 boete subs. 40 dagen hechtenis. AFRIKA OltAFHANXBlJKS LANDO» glU WÜPDCN C&AFHANKEUM IN I960 lllll VOLK EN BOND SMANDA A T Het „gezicht" van Afrika ver andert snel: Brits Somaliland, Somalia en Belgisch Kongo zijn kortgeleden onafhankelijk gewor den en dit was ook reeds het ge val met Mali en Madagascar. Eind augustus zullen alle autonome republieken van de Franse Ge meenschap eveneens onafhankelijk heid verkregen hebben: Ivoorkust, opper-Volta, Dahomey, Niger, Tsjaad, Central-Afrika, Congo en Gabon. Mauretanië verkrijgt deze zelfde status begin volgend jaar. Brits Nigeria wordt op 1 oktober onafhankelijk. Het volgend jaar volgen Gambia en Sierra Leone. Voor de andere landen is nog niets bepaald, maar de ontwikkeling gaat dermate snel, dat de kaarten elk ogenblik kunnen veranderen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 17