SCAPINO GROOT KINDERFEEST DANST Gehele balletgroep lieeft dienende taak 15 JAAR VOOR DE JEUGD Zware opleiding in de studio en op de dansacademie (A'dam) Hoogtepunten in het bestaan van Scapino In een exemplaar van het Scapino Nieuws, dat de zake lijke leider van Scapino, de heer J. H. Bokma, ons ter hand stel de, lazen ivij o.m. dat in 191/6 de pas opgerichte balletgroep een stichting werd; dat in 191/7 voor het eerst reissubsidie van het Rijk ontvangen werd; dat in 191/8 de Koningin en drie Prinsessen naar „Jan Klaassen op reis" kwamen kijken; dat in 191/9 de balletleden nog zelf op acquisitie uitgingen en de tutu-kostuums niet meer ge bruikt mochten worden wegens morele bezwaren van sommige schoolbesturen; dat in 1950 de dansschool met veertig leerlin gen kon beginnen; dat in 1951 te Eindhoven het eerste Neder landse t.v.-ballet werd ge creëerd („Dorp zonder man nen"); dat in 1952 de vereni ging Vrienden van Scapino" werd opgericht; dat in 1953 Jan Rebel als balletmeester-choreo- graaf in dienst van Scapino kwam; dat in 1951/ bij een stu- diobrand kostuums en decors verloren gingen; dat in 1955 het 10-jarig bestaan werd ge vierd met. de opvoering van drie verhalende balletten; dat in 1956 buitenlandse dansers werden geëngageerd; dat in 1957 Hans Snoek de Leuve-pen- ning van de gemeente Rotter dam kreeg; dat in 1958 de 2000ste voorstelling plaatsvond en dat in 1959 de dansacademie gesticht werd. Zij is degene, die steeds opnieuw voor de kleding van de dansers en danse ressen zorgt. Voor, tijdens en na iedere voorstelling, waar deze dan ook plaats vindt, kan men haar op gewekt en wel zien strijken of ver stellen. Er valt aan al deze kleding stukken, die op het eigen atelier wor den vervaardigd, heus wel het een en ander te doen. En wanneer een dan ser of danseres op een van de vele kostbare kostuums schminkvlekken maakt ,dan krijg ik ze er daarna echt wel uit, aldus mevrouw Willem sen. Ja. wanneer je als kleedster zes jaar met Scapino meeloopt, dan weet je met dergelijke zaken heus wel raad! De 12-jarige Joke Koopmans uit Amsterdam zit nog op de lagere school. Het meisje, dat al vier jaar balletles heeft, is een ijverige leer linge van de Scapinodansschool (selectieklas)Zal zij het nog eens tot prima ballerina brengen? Veel later dan de bedoeling was namen wij afscheid. Zo zeer boeide ons het doen en laten van deze ijve rige dansgroep, op de technische pres taties waarvan in sommige bladen wel eens kritiek wordt uitgeoefend, maar waarvan in elk geval een zeer grote opvoedkundige waarde uitgaat. Wegens ziekte van een der leraressen gaf een leerlinge van de Scapino dansacademie enkele leerlingentjes uit de selectieklassen even voor de pinkstervakantie in de studio aan het Hortus plantsoen onderricht in de danskunst. Vorig jaar zyn wy ln Uw stad be gonnen met het geven van voorstel lingen voor de lagere scholen. Maar wat zouden wy ook graag willen dan sen voor de leerlingen van de middel bare scholen in Leiden. Wy hebben nl. voor deze wat oudere jeugd spe ciale programma's. Aldus halletmees- ter-choreograaf Jan Rebel, die zich na enige tyd in het gesprek mengde. Hansje Snoek richtte het ensemble na de oorlog op dat het in Leiden, vooral in de oude Schouwburg, heerlijk dansen is. Het zijn daar over het algemeen voorbeel dige kinderen, schrijf dat maar gerust in de krant. Dat de heer G. Stein- bach van de Leidse Jeugd Actie Sca pino zo dikwijls naar de Sleutelstad laat komen, doet haar heel veel ple zier. De eerste voorstelling is afgelopen het wachten is nu op de tweede. In de foyer van het Amster damse Theater Carré rusten de danseressen uit van de vermoeienissen, terwijl Scapino (Jan Ver hoeven) zelf een dutje doet. Scapino is een figuur uit de commedia dell arte, een blijspelvorm, welke in de zestiende eeuw in Italië is ontstaan. Heeft de artistieke leidster van het Scapino-ballet. over de jeugd van Lei den niet te klagen, toch zou zij graag meer in contact willen treden met kwekelingen en onderwijzers teneinde zoveel mogelijk discipline bij de kin deren te kweken. Na het een en ander over Scapino verteld te hebben, haastte Hansje Snoek, zoals zij meestal wordt ge noemd, zich naar het podium: de op (Van een onzer redacteuren) Het Scapino-ballet bestaat vijftien jaar. Aan dit heuglijke feit is in de afgelopen weken nog al wat aan dacht besteed. Volkomen terecht, want het jubilerende dansgezel schap neemt in de wereld van het ballet een geheel eigen plaats in. Het is het enige ensemble in Europa, dat balletvoorstellingen geeft, welke speciaal voor kinderen zijn bedoeld. Het is ook het gezelschap, dat naar verhouding het grootste aantal balletten uitvoert door Nederlanders gemaakt op Nederlandse muziek en met decors en kostuums van Nederlandse kunstenaars. De voornaamste taak van Scapino is de jeugd zoveel mogelijk liefde bij te brengen voor de dans in het algemeen en het ballet in het bijzonder. De gehele groep vervult deze moeilijke, doch tevens dankbare taak in het besef, dat het jongens- en meisjespubliek van vandaag het volwassen theater publiek van morgen is. Een onnoemelijk groot aantal kinderen heeft reeds van het optreden van Scapino kunnen genieten. Het balletgezel schap maakt vele tournees zowel in ons eigen land als in het buiten land. Van 9 tot 14 mei j.l. bijvoorbeeld verbleef het ballet in Glasgow. Het trad daar tijdens de Hollandse week met groot succes op in The Citizen's Theatre, voor namelijk voor de oudere jeugd. Grotere bekendheid Artistiek leidster Hans Snoek en balletmeester-choreograaf Jan Rebel aan de koffie. Leidse Loes Op 16 mei, de eerste dag van het Ecapino-kinderfeest ging in Amster dam de première van „Jantjes eer ste schooldag"Dit nieuwe ballet is gemaakt naar een verhaal van leer lingen van de Jan Ligthartschool te Haarlem, dat bekroond werd met de tweede prijs in de door Scapino in 1958 uitgeschreven scenariowedstrijd voor kinderen tot 11/ jaar. De eerste prijs ging destijds naar Henk Drag- stra, uit Leeuwarden, op wiens ver haal „De wonderfluit" is gebaseerd. Het kinderfeest, dat ter gelegenheid van het derde lustrum van het Sca pino-ballet in de hoofdstad gevierd werd met een reeks voorstellingen voor de Nederlandse jeugd, duurde tot S juni en kan als zeer geslaagd beschouwd worden. Niet minder dan 30.000 buiten- steedse kinderen zij kwamen uit het gehele land hebben het jubi leumfeest in het 73 jaar oude Thea ter Carré bijgeiooond. Levenslustige leidster Temidden van het feestrumoer spra ken wij enige tijd geleden de artis tieke leidster van het ballet, mevrouw Hans Snoek. Dat zij de echtgenote is van televisie-regisseur Erik K. de Vries weet lang niet iedereen. Een reden dus om deze bijzonderheid hier te vermelden. Mevrouw Snoek is een charmante, levenslustige vrouw, die heel veel van dansen en kinderen houdt, een groot aantal vrienden heeft en bij haar balletgezelschap zeer geliefd is. Zij ontving ons even voor de aanvang van de middagvoorstelling in de foyer van Carré (welk theater op het ogen blik verbouwd wordt) met open armen en een dampend kopje koffie. De oud-danseres, die haar opleiding ge noot bij Kurt Jooss en deel uitmaakte van de balletten van de Wagnerver- eniging, was na de bevrijding o.m. als choreografe werkzaam bij de dansgroep ,,Op Vrije Voeten". Eind 1945 richtte zij samen met Abraham v. d. Vries het Scapino-ballet in Am sterdam op. Medewerkende kunste naars waren In die periode de decor- en kostuumontwerpers Nico Wijnberg en Hans van Norden de naam van laatstgenoemde kunstenaar prijkt o.m. op het programma van ..Jantje's eerste schooldag" en de compo nisten Lex van Delden en Wim Franken. De eerste voorstellingen werden in Carré gegeven, maar in 1947 traden wij ook al op in plaatsen als Rotterdam en Gouda, zo vertelde mevrouw Snoek. Marianne Sarstadt als vrolijk meisje in de kantine Omstreeks diezelfde tijd namen de buitenlandse tournees een aanvang en kreeg Scapino grotere bekendheid. Werden de dansers en danseressen in de beginperiode niet erg verwend, de sociale verbetering is eindelijk tot stand gekomen. De artiesten van Sca pino staan tegenwoordig nl. onder jaarcontract en krijgen vaste salaris sen. Zij behoeven niet meer in een oude verhuiswagen, waarin zich ook de decors en kostuums bevinden, naar Leeuwarden, Apeldoorn of Nijmegen te hobbelen, maar reizen in een com fortabele autobus naar de plaats van bestemming. Het zou echter verkeerd zijn te veronderstellen, dat de jonge lui een prinsheerlijk leventje leiden. Dat is er beslist niet bij! Het is iedere dag weer opnieuw hard, héél erg hard werken geblazen. Er moet geoefend worden, er moeten nieuwe stukken ingestudeerd en er moeten voorstel lingen gegeven worden, gemiddeld 150 per jaar. Reizen en dansen, dan sen en reizen. Daaruit bestaat het leven van een balletdanser(es) De taak van de artistiek leidster? Die houdt een oogje op de decors en kostuums, op de balletten, welke worden gedanst en geeft leiding aan de kunstenaars, die voor Scapino wer ken. Een verantwoordelijke bezigheid! twee na laatste feestvoorstelling moest beginnen. Talentvolle danseres Aan Jan Rebel vroegen wy daar om wat hy over het naderende ver trek van Marianne Sarstadt (18 jaar) naar Parys dacht. Zyn antwoord was duidelyk genoeg. Marianne is een ambitieus meisje en een talentvolle danseres. Wy zullen haar byzonder missen, want het was met deze uit verkorene plezierig werken. Dat zy nu deel uit zal gaan maken van het wereldberoemde ballet van Marquis Quevas, is niet alleen voor haar, maar ook voor ons een hele eer. Als U straks gaat kyken naar Jantje's eerste schooldag", zult U haar met Marten Molema een prachtige pas de deux zien dansen". Vele Leidenaars kennen Marianne Sarstadt als het meisje met het ex pressieve gezichtje, dat in ,,De ver jaardag van de Infante" de titelrol vertolkte. Haar vertrek betekent een groot verlies, èn voor Scapino èn voor het Nederlandse balletpubliek. Het jonge danseresje begon haar opleiding in 1949, op 7-jarige leeftijd, bij Ann Sijbranda en doorliep later de selectie- en vakklassen bij de bal letschool van Scapino. In 1956 kwam zij als élève bij het Scapino-ballet en nauwelijks twee jaar later werden haar solistische rollen toevertrouwd. Mevrouw A. li. Willemsen-Bals. de kleedster van Scapino, achter de strijkplank. Geridderde dienares Om al haar uitzonderlijke kwalitei ten als dienares van Terpsichore werd mevrouw Snoek bij de aanvang van het jubileumfeest, nu dus ongeveer een maand geleden, benoemd tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau. Het kan haast niet anders of deze Koninklijke onderscheiding zal een stimulans zijn tot nog grotere werk zaamheid in het belang van de jeugd. Voorbeeldige kinderen Met grote beslistheid zei mevrouw Snoek ons ln óe loop ran hot gesprek, Na afloop van de balletvoorstelling op donderdagmiddag 2 juni ontmoet ten wy in een der kleedkamers van Carré ook de 24-jarige Loes Zindel. Zy is een Leids meisje, dat in Am sterdam op kamers woont en als dan seres deel uitmaakt van het Scapino- gezelschap. Loes heeft vroeger les gehad van Ann Ter HaarPasman, in de school van de Maatschappy voor Toonkunst aan het Rapenburg, en is ook leerlinge geweest van Cor- rie Hartong te Rotterdam. Behalve danseres is zy redactrice van het Scapino Nieuws, een uitgave van de Vereniging .Vrienden van Scapino". Leidse Loes wordt om al haar activiteit zeer gewaardeerd; dat blijkt telkens weer. Mee op tournee Een gewaardeerde medewerkster is ook mevrouw A. H. WlllemsenBals, dl* vrtywel altfld mee op tournee gaat. Scapino treedt niet uitsluitend naar buiten op. In de in 1954 geopende stu dio aan het Hortusplantsoen de oude studio was een half jaar daar voor in vlammen opgegaan krijgen n.l. kinderen, die iets voor ballet voe len. les, terwijl op de Dansacademie, hoek Nieuwe Kerkstraat-Weesper- straat, a.s. danskunstenaars in oplei ding worden genomen. De balletschool aan het Hortus plantsoen heeft verschillende selectie klassen, waar kinderen met aanleg enkele uren per week de eerste be ginselen van de bewegingskunst leren. Uit deze selectieklassen gaan de ge slaagde leerlingen naar de beroeps klasse. Zitten zij eenmaal op de Dans academie, dan krijgen zij gedurende drie jaar een zware vakopleiding. De vakleerlingen krijgen, naast hun da gelijkse technieklessen in ballet en in moderne bewegingsleer, ook les in pedagogiek, psychologie, choreogra fie. dans- en kunstgeschiedenis en muziek. Zij, die geen h.b.s.- of mulo diploma hebben, worden in de gele genheid gesteld cursussen in de En gelse, Franse en Nederlandse taal te volgen, want enige algemene ontwik keling is vereist. De man, die de be roepsklasse leidt, is Karei Poons. Wanneer de leerlingen de opleiding, die allesbehalve gemakkelijk is, met succes hebben gevolgd, mogen zij als élève met de dansgroep van Scapino in het openbaar optreden. De leer lingen kunnen uiteraard een studie beurs aanvragen bij het Rijk of btf de gemeente Amsterdam. Mevrouw Will Ykel, de administratrice, vertelde ons het een en ander over deze dans opleiding in haar kantoortje, dat in de studioruimte gevestigd is. Loes Zindel uit Leiden, die in de hoofdstad op kamers woont in de kleedkamer

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13