Kamerdebat leverde weinig nieuws op: meningen nog steeds verdeeld Minister nam besluit: er komt een Coeiitimnel Overdracht geschenk voor Koningin Elizabeth aan mnsenm in Greenwich KRITIEKREGEN OP WETSVOORSTEL TOTO Meerderheid voor grotere en vergunning voor twee inzet toto's A.R.Het moest verboden worden INKOMSTENVERMEERDERING MEDEWERKERS Amsterdam huilt, Zaanstreek lacht Geen sprake van een IJtunnel Tocht van de „Britannia" naar IJmuiden in beeld gebracht Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 7 juli 1960 Derde blad no. 30092 (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag komt minister Beerman van Justitie aan het woord en wellicht zal dan vanavond reeds de beslissing vallen in de grote parlementaire strijd om de voetbaltoto. Maar nog niemand kan voor spellen hoe het einde zal zijn van het debat, dat gisteren onder grote belangstelling (ook 's avonds) is begonnen. Vele fotografen waren in de zaal aan het werk en ook de televisie was actief. Onder de regen en hagel van kritiek van alle kanten zaten, uiterlijk opgewekt en af en toe meelachend, de bewindslieden, die direct bij de wettelijke regeling van de voetbaltoto zijn betrokken: minister Beerman (Justitie), minister Cals (OKW) en zijn staatssecretaris Scholten. Ofschoon de toto een zaak van Kabinetspolitiek is, liet minister-president De Quay zich toch niet zien. Waarschijnlijk om de sfeer niet nerveuzer te maken dan zij al was. Er is over de voetbaltoto al zeer veel geschreven en gedebatteerd. Daarom kon het Kamerdebat niet veel nieuws ople veren. De kern van de discussies draaide om de hoofdprijs. De liberaal mr. Berk- houwer vond het moeilijk daarover een criterium te vinden, maar hjj meende dat de opgedane jarenlange ervaring met de KNVB-toto binnen de perken van het aanvaardbare is gebleven. De tegenstanders van de voetbalpool kun nen toch niet zeggen, dat de zonde bij een bepaald bedrag begint. „Dat is voor ons geen vraag", ant woordde dr. Bruins Slot (AR). „Hoe la ger men de hoofdprijs stelt, hoe minder natuurlijk het gevaar is dat de speel zucht wordt geprikkeld, maar het is be ter als die prikkel helemaal ontbreekt. De overheid moet de speelzucht beteuge len! Schadelijke praktijken moeten niet gekanaliseerd, maar verboden worden. We zijn op het hellend vlak met de aan moediging van de goklust". „Niet onschuldig" Een aantal leden van de CHU is even eens van mening, dat het aanmoedigen van de geldzucht moeilijk is te combine ren met de gewenste zedelijke en geeste lijke ontwikkeling van het volk. Voor vele mensen is in ieder geval de toto geen onschuldig spel. Men denkt aan niets anders dan geld. Dit deel van de CHU heeft onoverkomenlijke bezwaren. Een ander deel van de CHU, waartoe mr. Diepenhorst behoort, is niet zo somber. Deze leden is gebleken, dat de winnaars in de toto tegen een stootje kunnen. Het wetsontwerp achten zij aanvaardbaar omdat zij erkennen dat ons volk de toto accepteert. Zü vragen zich ook af of het de taak is van de Staat het volk chris telijker te maken dan het is. De kerste ning van de wetgever mag niet verder gaan dan met het volksgeweten strookt. Met wederkerige eerbied en zelfbeheer sing gelooft een aantal leden van de CHU, dat er een basis voor overeen stemming is indien het evenwicht tussen de bestaande opvattingen door ingrijpen de wijzigingen niet wordt verbroken. Voor de sport siasme verdwenen. Nu dreigt door de po litieke moeilijkheden het wetsontwerp te worden ingetrokken of verworpen. Wat doet de regering dan? Voortgaan met de voetbaltoto krachtens speciale vergun ning, zoals nu, maar met een hoofdprijs van niet meer dan 25.000 gulden? De redevoering van de heer Vrolijk zou heel anders hebben geklonken, repliceer de mr. Blaisse, indien de PvdA nog deel zou hebben uitgemaakt van het kabinet, want in het laatste kabinet-Drees had de socialistische minister van Justitie, prof. Samkalden, ook een wetsontwerp gereed gemaakt met een hoofdprijs van 25.000 gulden. Prof. Romme erkende, dat hij alleen wegens politieke feiten een beperking van de hoofdprijs zou accepteren, indien deze niet te laag is. De discussie laat een gevoel van onbe vredigdheid achter. Men kan elkaar niet overtuigen. Wel moet het echter moge lijk zijn te discussiëren over het feitelij ke gevolg van een wettelijke regeling van de toto. Wordt daardoor de speel- zin tot onstuimigheid geleid of in bre der en rustiger bedding? „Ik meen het laatste", aldus prof. Romme. „Bij ver bod zoekt het kwaad uitwegen in clan destiene speelgelegenheden en buiten landse toto's. Dan komt bij het kwaad nog een ander kwaad van voortdurende wetsovertreding. Inzet en monopolie In het voorstel van de regering zal de inzet bij de toto niet meer mogen be dragen dan één gulden (inplaats van twee gulden, zoals nu) omdat minister Beerman bezorgd is dat een arbeidersge zin teveel uitgeeft aan de toto. Het ont- Advertentle Financiële instelling biedt aan hen die hun inkomen wensen te vergroten een blijvende, ruime bijverdienste. Het betreft hier geen colportage doch het huis bezoeken van relaties. Wij zoeken hiertoe die beschikken over goede omgangsvormen en propagandistische eigenschappen. Sollicitaties met vermelding van nr. 3086 in de linker bovenhoek van de envelop, te richten aan N V. Internationaal Advertentiebureau vil. Spin, Prins Hendrikkade 48, Amsterdam. breekt er nog maar aan, spotte mr. Vro lijk, dat het kabinet ons gaat voor schrijven wat we mogen uitgeven aan brood en rookgerei. „Het kabinet maakt zich toch ook niet druk over de uitgaven van een gezin voor de bioscoop?", vroeg mr. Berkhouwer. De praktijk heeft be wezen dat de maximum-inzet van twee gulden geen sociale ontsporingen heeft veroorzaakt. Prof. Romme vond de beperking van de inzet tot een gulden het zwakste punt van het wetsontwerp, zij het niet het enige. Ook de PSP en de Communisten zijn voorstander van twee gulden. Voor de rijken geldt ook geen beperking, zei de heer De Groot, want die kunnen gokken op de beurs en aan de Rivièra. De grote meerderheid van de Kamer is tegen beperking van de inzet tot één gulden. Volgens het regeringsvoorstel zal er slechts één enkele voetbalpool zijn. Het is de bedoeüng aan de vergunning de voorwaarde te verbinden, dat van de op brengst 25 procent wordt bestemd voor liefdadige doeleinden. Dat kan beteke nen merkte de WD-er mr. Geertsema op, dat deze organisaties profiteren van anderen zonder eigen inspanning. Dat is onbevredigend. Daarom wenst hij even als de socialist mr. Vrolijk een tweede voetbalpool voor liefdadige instellingen. Dan kan het publiek bepalen hoe het zijn gunsten wil verlenen. De sport wordt nieuwe gevulde vruchten-ulevellen FijnFAAM fantastisch! niet benadeeld. Daarbij sloot prof. Rom me zich aan. Hij zou ook wensen, dat men dan beide pools kan spelen met een maximum-inzet van één gulden. Er is dus ook een grote meerderheid in de Kamer voor twee voetbalpools. Die is er ook voor het vrijstellen van quiz- prijzen van de 20 procent loterijbelas ting. Vandaag is dus het eerst het woord aan minister Beerman. Minister Korthals van Verkeer en Waterstaat heeft het gemeente bestuur van Amsterdam schriftelijk medegedeeld, dat de ministerraad na langdurige overwegingen heeft besloten voorrang te verlenen aan de bouw van de Coentunnel onder het Noordzeekanaal boven de IJtunnel in het hart van de hoofd stad. Gelden voor de bouw van de Coentunnel zullen op de begroting voor 1961 worden opgenomen. Een nieuwe wettelijke regeling van de voetbalpool juichte mr. Berkhouwer toe, omdat de natuur sterker is gebleken dan de letter van de wet. Het doel van de voetbaltoto is baten te verkrijgen voor de sport. Zij is niet gericht op commer ciële winst. Van de Chr. Historische zijde is de gedachte geopperd, ter tegemoetko ming aan principiële bezwaren, de op brengst van de toto in de staatskas te storten en daaruit dan de sport te steu nen. Naar de mening van de heer Berk houwer kunnen ethische bezwaren tegen „zondig geld" niet worden weggenomen als het eerst door de Staatskas is ge stroomd. Aan de Staatskas kan een der gelijk veredelingskarakter niet worden toegekend. De overheid kan wel dege lijk een taak hebben in te grijpen als zich uitwassen voordoen op gokgebied. Maar bij de voetbalpool zijn uitwassen niet voorgekomen. De overgrote meer derheid van ons volk vindt de toto een onschuldig tijdverdrijf. Daarvan schijnt de regering ook overtuigd blijkens de plotselinge lotto-vergunningen. In de Staatsloterij is twee eeuwen lang de hoofdprijs 100.000 gulden geweest. Re kening houdend met de waardedaling van het geld, zou dat nu ruim een half miljoen moeten zijn. Ter bestrijding van de voetbalpool wordt vaak het argument aangevoerd dat men het volk „brood en spelen" geeft. Ja, dat was zo in de Ro meinse keizertijd. Maar geeft de over heid hier iets? Integendeel. De overheid verdient per jaar 2 3 miljoen gulden aan de voetbalpool. Geen wil opleggen Als woordvoerder van een zeer kleine minderheid van de KVP-fractie, zo niet als enkeling, zei mr. Blaisse, dat de meerderheid haar wil niet mag opleggen aan de minderheid, en omgekeerd ook niet, maar dat de regering met een hoofdprijs van 25.000 gulden het even wicht verkeerd heeft gewogen. Het beleid is '"^vendien onzuiver door de lotto-ver- gu ugen met een onbeperkte prijs en in Mr. Blaisse is voor een onbeperkte hoe. prijs omdat een zekere prikkel no dig is. „Wie onzer leeft zonder prikkels?" vroeg hij. In Engeland is de hoofdprijs 750.000 gulden. De buitenlandse verlok kingen zijn groot. Dan is het beter het geringere kwaad te aanvaarden. Het gaat er om het wedden in gecontroleer de banen te leiden. Het wetsontwerp is onverstandig, onsympathiek en onhaal baar in de Kamer. Welk beleid zal de regering voeren als het wetsontwerp de eindstreep niet haalt? Niet te begrijpen Het is in een democratisch land een vreemd verschijnsel als iets niet tot stand komt ofschoon de overgrote meer derheid er voor is. Het volk begrijpt er in grote meerderheid niets van, zei de socialist mr. Vrolijk. De beperkingen, die de toto worden aangelegd, zijn alleen te verklaren uit politieke moeilijkheden in de boezem van het kabinet. Hij schonk de KVP gaarne de eer in 1956 de eerste partij te zijn geweest, die de voetbaltoto tot een onderdeel van het verkiezings program maakte, maar nu is het enthou- De minister zegt voorts, dat de minis terraad het standpunt van Amsterdam ten aanzien van de grotere belangen, die gemoeid zijn bij de totstandkoming van de IJ-tunnel niet deelt. „Zelfs al zou de IJ-tunnel in eerste instantie een hogere directe of indirecte rentabili- teitswaarde hebben, dan nog zijn de ogenblikkelijke investeringen voor de IJ-tunnel hoger dan voor de Coentun nel. Deze omstandigheden spelen bij het ministerie een belangrijke rol," zo deelde de minister mede. Misverstand Tenslotte wordt opgemerkt, dat de suggestie van de gemeente Amsterdam in een vorige brief aan de minister als zou overeenstemming met de Marine zijn bereikt ter zake van geheel of ge deeltelijke verplaatsing van het Marine etablissement, op een misverstand moet berusten. In de brief wordt voorts opgemerkt dat, gezien de financieel economische toestand en de spanning op de arbeids markt er geen plaats is voor een gelijk tijdige bouw van beide tunnels, zodat „er dus geen sprake kan zijn van de bouw van de IJ-tunnel". In de Eerste Kamer heeft de bewinds man later verklaard, dat de Coentun nel 45 miljoen gulden zal kosten en met "inbegrip van de toeleidende wegen 64 miljoen. Daarbij is niet de reeds gepro jecteerde verbindingsweg in de Zaan streek van 30 miljoen berekend. Een IJ- tunnel vergt 125 miljoen en met algehe le verplaatsing van het Marine-etablis sement 158 miljoen. Engels koningspaar bij de plechtigheid (Van onze Londense correspondent) Het was gisteren een grote dag voor de Rijswijkse portret en zee schilder J. C. A. Goedhart, wiens uitbeelding van de tocht van het door Engelse en Nederlandse oorlogsschepen geëscorteerde Britse Konink lijke jacht Britannia over de Noordzee op weg naar IJmuiden ter gelegenheid van het Britse statiebezoek in maart 1958, was gekozen als geschenk voor Koningin Elizabeth namens de Vereniging van Nederlandse zeeschilders. De Koningin heeft het werk in bruikleen afgestaan aan het Maritiem museum in Greenwich. De formele overhandiging van het corps naar Greenwich uitgenodigd. Het schilderij aan de Koningin geschiedde oude observatorium is geheel gerestau- gistermiddag als onderdeel van de plech tige overdracht aan het museum van het gerestaureerde Flamsteed House, dat het woonhuis en observatorium was van John Flamsteed, de eerste Engelse hof- astronoom, een titel welke door Karei de tweede werd ingesteld. Het historische Koninklijke observato rium dat de wereld de merideaan van Greenwich heeft geschonken is later uit gebreid en sinds het zes jaar geleden naar de kust van Sussex is verhuisd, om dat de lucht daar vrij is van de bezoe deling welke goede waarnemingen in Greenwich allengs onmogelijk maakte, is het groepje 17e en 18e eeuwse lande lijke gebouwen thans aan het Maritiem Museum toegevoegd, dat statig aan de voet van de heuvels ligt. Het museum complex, overblijfsel van het vorstelijke paleis aan de Theems is een ware oase temidden van de groezelige havenin richtingen en woonwijken, al zyn geluk kig rond het prachtige park de oude he renhuizen als architectonische juweeltjes bewaard gebleven. Het gerestaureerde observatorium past geheel in deze sfeer van de 18e-eeuwse elegance. Om de internationale betekenis van Greenwich als centrum van de zeevaart kunde en astronomie te onderstrepen was het gehele Londense diplomatieke reerd, de aanbieding van het Neder landse schilderij vond plaats in de vrien delijke Halley-zaal van het observato rium toen Koningin Elizabeth, verge zeld van de Hertog van Edinburgh deze by haar rondwandeling door de gebou wen bezichtigde. Edmond Hallev was de opvolger van Flamsteed en de beroemde ontdekker van de naar hem genoemde komeet. De zaal heeft de afmeting van een salon, hetgeen de gebeurtenis een bijzonder intiem en persoonlijk karakter verleende. De Koningin en Prins Philip kwamen uit een smal gangetje, daalden een hui selijk trapje af en stonden toen tegen over het schilderij dat op een ezel bij het raam was geplaatst. Hier maakten behalve de heer Goedhart, de maker van het schilderij, hun opwachting onze vloot-attaché in Londen overste Crom- melin en diens echtgenote, kapitein-lui tenant ter zee J. Doorenbosch, comman dant van de Nederlandse onderzeeboot- jager H. M. Utrecht, welk schip op het doek staat afgebeeld en dat het schilde rij naar Londen heeft gebracht en de heren J. Dijker voorzitter en Cees Bol ding secretaris van de Vereniging van Nederlandse Zeeschilders. De Neder landse ambassadeur in Londen A. baron Bentincb van Schoonheeten stelde het Van links naar rechts de heer Dijker, voorzitter van de Neder landse Vereniging van Zeeschilders (schenkster van het schilderijde heer C. Bolding, secretaris van de vereniging, mr. A. C. W. baron Bentinck vanSchoonheten, Neder lands ambassadeur in Engeland en de heer J. C. A. Goedhart, maker van het doek. Tezamen bekijken zij het schilderij, dat gisteren door de ambassadeur aan de Britse vorstin is aangeboden. gezelschap aan Koningin Elizabeth voor, waarna de vorstin en haar echtgenoot het geschenk aandachtig bekeken. De Koningin zeide dat ze het erg mooi vond en was er zeer dankbaar voor. Zij stelde vragen over de schepen welke de Bri tannia vergezelden. Het meest promi nente is de Ned. kruiser „De Zeven Provinciën" welke wordt gevolgd door de onderzeebootjagers Utrecht en Over ijssel. Van de drie Engelse destroyers zijn er twee in de verte zichtbaar. Koningin Elizabeth vroeg de heer Goedhart: „Did you see it all?" (hebt U het allemaal gezien?). De heer Goed hart beaamde dit, hij had zich tijdens de overtocht op de Overijssel bevonden. „U hebt zeker eerst schetsen ge maakt?" wilde Prins Philip weten. Inderdaad was dit zo. „Het maakt de indruk of er mist was' merkte Koningin Elizabeth op. „Inderdaad" zei de Prins tot haar. „Het was heiig toen wij het Noordzee kanaal naderden". Daarop nam de Koningin afscheid van het Nederlandse gezelschap om haar aandacht aan de historische telescoop en andere instrumenten te wijden, welke in deze zaal zijn opgesteld. H. M. „Utrecht" kreeg gisteren bezoek van de Lord Mayor van de City van Londen, Sir Ed mond Stockdale en van de Civil Lord of the Admirality de Engelse onderminis ter van Marine de heer Orr-Ewing. Vooral de laatste legde grote belang stelling voor de Nederlandse oorlogsbo dem aan de dag en bleef een vol uur aan boord. „Niet provoceren", zegt Gerstenmaier (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de Bondsdag Ger stenmaier heeft op een persconferentie te Bonn te kennen gegeven, dat van Westduitse zijde alles dient te worden vermeden wat ook maar in de verste verte zweemt naar een zogenaamde pro vocatie in West-Berlijn. Speciaal waar het het houden van een vergadering van de Bondsdag in West-Berlijn aangaat. Volgens Gerstenmaier moet de datum van een dergelijke vergadering in nau we samenwerking met de Westelijke ge allieerden (Frankrijk. Engeland en de Verenigde Staten), die de vrijheid der Berlljners garanderen, worden vastge steld. Hoe meer gespannen de verhou ding tussen de vrije wereld en de Sovjet-Unie wordt en zij zal zijns in ziens speciaal omstreeks de Amerikaanse presidentsverkiezingen spannend wor den des te meer dient men volgens Gerstenmaier te letten op de verant woordelijkheid der Westelijke geallieer den in Berlijn. De kans is aanwezig dat de Bondsdag in de tweede helft van ok tober of begin november te West-Berlijn Gerstenmaier bleef ook op andere wij ze olie op de golven storten: hij wenste de Russische uitnodiging voor een reis van een Bondsdag-delegatie naar de Sovjet-Unie niet definitief te verwerpen. Zij kan niet binnenkort maar misschien wel mettertijd worden gehonoreerd. Van Westduitse kant wenst men thans niet, nu Kroesjtsjef en de zijnen dag-in- dag-uit Bonn beschuldigen, aanleiding te geven tot anti-russische „provoca ties". Reeds het vorig jaar gaf de rege ring te Bonn er blijk van te West-Ber lijn, dat nog altijd geen volledige deel staat van de Bondsrepubliek is en waar de geallieerde rechten van 1945 en daar na door Bonn voor de volle honderd procent worden erkend, niet over de schreef te willen gaan. Het was toen minister Schroder, die erop wees, dat volgens een geallieerde overeenkomst de Westberlijnse afge vaardigden in de Bondsdag (Tweede Ka mer), de Bondsraad (Eerste Kamer) en de Bondsvergadering, die toen de nieu we president koos, niet over het volle stemrecht de beschikking hebben. Juist Gerstenmaier wilde toen verder dan Schroder gaan! De Westduitse grondwet geldt in West-Berlijn evenwel alleen in zoverre de Westelijke geallieerden daar op geen beperkingen maken. Zou Bonn nu verder willen gaan dan de geallieer den, dan zou dit kunnen leiden tot communistische beschuldigingen en mis schien nog wel tot ernstiger handelin gen. Telegram Amerikanen zoeken De Amsterdamse raad ging na het be- nnvolppr Vail IVoFStRfl kend worden van dit ministeriële besluit I o onmiddellijk akkoord met een voorstel van burgemeester en wethouders om een telegram aan de Eerste Kamer te stu ren. waar minister Korthals juist de se natoren had ingelicht over zijn keuze. In het telegram werd uiting gegeven aan de „diepe teleurstelling" van de hoofd stad en de Kamer gevraagd alsnog voor de belangen van de stad te willen plei ten. Enkele leden gaven aan dit verzoek gehoor. Zo maakte de heer De Jong (Arb.) veel bezwaar tegen de keuze van de minister. Hij drong aan op het ter beschikking stellen van alle rapporten in de tunnelkwestie. De heer De Wilde (WD) was de beslissing van de minister zeer pijnlijk geweest. Volgens hem be stond er geen prioriteit. De heer De Roos (Arb.) klaagde erover, dat de ge gevens, waarop de keus van de Coen tunnel viel geplaatst kunnen worden te genover een aantal gegevens, die Am sterdam tot dusver als goed gebruik bU besprekingen niet openbaarde. Ook de heer Seegers (CPN) was te leurgesteld. Hij verweet de minister in felle bewoordingen, dat hij steeds de hoofdstad de voet wil dwarszetten. Schorsing Tenslotte werd een voorstel van orde van de heer Vos (Arb.) aanvaard om de stemming over de begroting van Ver keer en Waterstaat tot volgende week aan te houden, teneinde de fracties in staat te stellen zich nader te beraden over de gegevens inzake de tunnelkwes tie. Ook in de Tweede Kamer zal wel licht de tunnelkwestie ter sprake worden gebracht. Vandaag wordt beslist over een verzoek van de heer Den Uyl (Arb.) de minister van Verkeer en Waterstaat te mogen interpelleren over dit onder werp. Intussen is de Zaanstreek opgetogen. Kort na het bekendworden van de be slissing van minister Korthals werden op de daken van tal van bedrijven daar de vlaggen gehesen Ook hingen de dun doeken aan vele winkels en particulie re woningen Groot is ook de voldoening in het Zaans tunnelcomité, dat sinds februari 1956 ijvert voor een Coentun nel. (Men denke daarbij o.a. aan de Dam tot Damrace vorig jaar). (Van onze Parijse correspondent) Generaal Lauris Norstad, die sinds enkele jaren het opperbevel der Atlan tische troepen in Europa voert, zal zjjn post binnenkort verlaten. Reeds nu ver vult de generaal in feite alleen de re presentatieve en protoeolaire functies, die aan zjjn commandantschap zijn ver bonden, om de militaire hoofdzaken i zjjn onmiddellijke medewerkers over te laten. Generaal Norstad lijdt namelijk aan een hartziekte, waardoor zijn dokters hem alle bijzondere inspaiN ningen verboden hebben. De opvolging van de Amerikaanse generaal stelt de regeringen van de Atlantische Statenbond, en Washington in het bijzonder, voor geen geringe moeilijkheden. Evenals zijn directe voorganger, generaal Grünther, en de eerste titularis van deze militaire sleu- telpost voor de westerse verdediging, Dwight Eisenhower, heeft Norstad zich behalve als een kundig strateeg en een uitstekend organisator, vooral onder scheiden door zijn diplomatieke gaven. Militaire en diplomatieke kwaliteiten gaan niet zo heel vaak samen en bo vendien wordt de keuze dan nog be perkt doordat de praktijk wil dat het Atlantische opperbevel aan een Ame rikaan toevalt. Een Amerikaan echter, die ervaring moet hebben in het inter nationale overleg, en die speciaal dan nog doorkneed dien tte zijn in de tech nische problemen der atoom-verdedi ging". Om al die redenen schijnt de kans gering te zijn dat, naar het voor beeld, dat tot dusver in Louveciennes altijd gevolgd werd, als opvolger van de Atlantische opperbevelhebber een zijner huidige adjudanten zal worden aangesteld. De verwachting is eerder dat de regering in Washington haar keuze zal maken uit de hoofdofficieren van het Amerikaanse luchtwapen, waar uit generaal Norstad ook is voortgeko men. Tot dusver heeft Washington ech ter nog geen enkele officiële kandidaat aan de overige regeringen voorgesteld, en de opvolgingskwestie zal dan ook vermoedelijk niet geregeld kunnen wor den voor de halfjaarlijkse bijeenkomst van de Atlantische ministerraad, die pas in december te Parijs vergadert. Japanse schadevergoeding aan Nederlanders betaald De Japanse ambassade in Den Haag heeft gisteren bekendgemaakt dat Japan op 6 juni dc laatste twee miljoen dollar heeft betaald ten behoeve van schade loosstelling aan gewezen Nederlandse burgergeïnterneerden in Japanse inter neringskampen in de tweede wereldoor log. Nederland en Japan ondertekenden op 13 maart 1956 een akkoord op grond waarvan Japan in totaal 10 miljoen dol lar voor dit doel zou betalen en wel in vijf jaarlijkse betalingen van twee mil joen elk. Alle betalingen zijn in ponden sterling gedaan. Van de zijde van de Japanse ambas sade in Den Haag werd nog vernomen dat Japan zich in dit akkoord tot deze schadevergoeding heeft verplicht, hoewel de bondgenoten te San Francisco had- MAN SLOEG VROUW MET BIJL Waarschijnlijk in een vlaag van waan zin heeft gistermiddag een 60-jarige man in zijn huis aan de Boezemlaan in Rot terdam een 29-jarige vrouw, die met haar man bij hem inwoont, met een bijl geslagen. Toen zij de vlucht nam heeft hij haar bovendien nog me een dolkmes gestoken. Hevig bloedend moest de vrouw naar een ziekenhuis worden ver voerd. De 60-jarige is eveneens ter be handeling in een ziekenhuis opgenomen. den verklaard af te zien van particu liere aanspraken op schadevergoeding. De uitkering die aanvankelijk op f385 per persoon was vastgesteld maar later met f.30.werd verhoogd, werd uitbe taald aan ongeveer 90.000 personen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 11