POST BLUFT JAPANS-AMERIKAANSE LIEFDE BEDREIGD DOOR DIEPE CRISIS (€sso) Gouden Esso Extra Motor Oil Grote wederzijdse belangen zullen dit vreemde huwelijk lussen Oost en West moeten redden Tere droom onder kersenbloesem èn blikken naar medeminnaar „Bevolkingsaanwas gunstig voor ontwikkeling van de welvaart" Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 6 juli 1960 Derde blad no. 30091 lm) (Van onze Reisredacteur W. L. Brugsma) Met duizend decibels raasde Little Richards rock-and-roll uit de jukebox en de lichtende ster ren aan de muur knipperden mee op de maat van de muziek. Onder de rode en groene lichten en de namaakpalmen met rode en groene noten zaten de G.I.-Joe's, jonge Amerikaanse soldaten met de zelfde kortgeknipte haren op het hoofd, dezelfde sporthemden om de schouders en allemaal teveel whiskey; in de maag. En tussen de tafels liepen Japans moderne geisja's, twintig „hostesses": alle maal dezelfde laag uitgesneden avondjurken, de zelfde beige schouders, dezelfde poppenglimlach, dezelfde vogelstemmetjes die „sayjonara" (tot weerziens) riepen als een gast de nachtclub ver liet. Aan beide zijden de kinderen van een gene ratie, waarvan een deel de atoombom gooide en het andere hem op het hoofd kreeg. Maar de Amerikaanse rasp-stemmen en de Japanse vogel geluidjes zongen samen met Little Richard mee: ;„Baby, baby, you gotta love me". Het is maar een aspect van de merkwaardigste liefdesgeschiedenis tussen Oost en West, die de wereld ooit gekend heeft, de verhouding tussen Amerika, de minnaar, en Japan, de beminde. Die verhouding begon honderd jaar geleden toen een Amerikaanse zeeman, commodore Perry, het huis van de geliefde open brak en Japan aan de hand van Amerika de wereld binnenging. Die verhouding tussen het vormelijkste en het onvormelijkste volk ter wereld heeft de gewel digste schokken doorstaan: het afschuwelijke verraad van Pearl Harbour, de flits en de donderslag van Hirosjima. Maar de Japanse geliefde, in de oorlog half doodgeslagen, ontving na haar capitulatie haar minnaar met de onweerstaanbare zachtheid en deemoedigheid van altijd. En Amerika streek de hand over zijn grote hart, voedde en kleedde haar, gaf haar nieuwe huizen en nieuwe welvaart. En vijftienduizend G.I.'s beleefden de tere droom van het huwelijk onder de kersenbloesem met het porceleinen gezicht boven de zijden kimono. De warmte van de Amerikaans- Japanse verstandhouding is er een beetje af: de Japanse glimlach geldt minder de Amerikaanse toe risten enorme hoeveelheden surplus-Iand- bouwprodukten waarmee de V.S. zo hevig in de maag zitten. Het betrekt per jaar voor vijfhonderd miljoen dol lar in de V.S. De strategische Ameri kaanse belangen zyn nog groter, al be schikt Japan zelf slechts over een licht bewapende .zelfverdedigingsmacht' van 200.000 man. Japan is een onderdeel an de defensieve keten die van de Aleoeten over Japan, Zuid-Korea, Oki nawa. Formosa, de Philippijnen, Nieuw- Zeeland en Australië loopt. Het ligt het dichtst by de Sovjet-l'nie en China. Belg mag bezit van een departement verkopen (Van onze Brusselse correspondent) Het zal wel voor het eerst in de ge schiedenis van België zijn voorgekomen, dat een burger van de rechter toestem ming krijgt om de gebouwen en het be zit van het departement van Openbare Werken te verkopen! De rechter van Brugge heeft namelijk in het voordeel van de Belg Alidor Houttekeette van het dorpje Vlissegem bij Brugge een vonnis geveld tegen de minister van Openbare Werken. De feiten deden zich als volgt voor: op de Rijksweg van Gistel naar Oostende werd Alidor gekwetst toen hij met zijn wagen tegen een door het on weer neergevelde boom reed. In 1958 hadden de deskundige ambtenaren van het departement beslist, dat de boom ziek was en moest worden geveld. Maar dit karwei werd steeds maar uitgesteld, en op 30 april deed het onweer het werk in de plaats van de autoriteiten, met het gemelde gevolg. Op 27 november 1959 besliste de vrederechter van Gistel, dat de ëtaat aan de heer Houttekeette de somma van zegge en schrijve 5183 fran ken of circa 395 gulden schuldig was als schadevergoeding, maar het departe ment weigerde deze boete te betalen. Op 19 mei j.l. bezon het departement zich en beloofde de som binnen de zes we ken te betalen, hetgeen evenmin ge schiedde. En zo kwam de zaak voor het gerecht van Brugge. De Brugse rechter gaf de heer Houttekeette gelijk en be sliste, dat hij de gebouwen van het de partement van Openbare Werken kan verkopen om zijn schadevergoeding als nog op te strijken. Het vonnis voegt er echter aan toe, dat het. zoals het in ge rechtszaken normaal is, door een deur waarder moet worden uitgevoerd. De vraag luidt dus nu: welke Belgische deurwaarder zal de euvele moed hebben om een gebouw van het departement van Openbare Werken publiek te verko pen? Advertentie) DIAMANTKOORTS BIJ BANDJIRMASIN Een 30.000 diamantzoekers zijn de af gelopen twee maanden door de dichte I oerwouden naar het afgelegen dorp Soengaipinang, ongeveer 270 km ten noorden van Bandjirmasin, gegaan om er naarstig naar de kostbare stenen te zoeken. De diamant-„rush" werd ontketend toen vier groenteverkopers uit het dorp diamanten ontdekten in 'n kleine stroom waar zij hun groenten wasten. Martinus Sinting;, een onderwijzer, die enige tijd geleden in Bandjirmasin arri veerde. vertelde, dat de diamanten wer den verkocht voor meer dan een miljoen roepiah (ongeveer f. 80.000). Sinting zei, dat velen diamanten von den bij het doorzoeken van beken en velden. De meeste stenen wogen gemid deld 2 tot 3 karaat. Akkers, boomgaarden en winkels wor den zo goed als verwaarloosd, daar ie dereen door de diamantkoorts is aange tast, aldus Sinting. De winkeliers ver dienen niettemin goed doordat de prij zen hemelhoog stegen. Vele diamantzoekers hebben in de korte tijd dat zij naar diamanten zoch ten, meer dan 100.000 roepiahs (f.8000) verdiend, aldus Sinting. Bescherm uw motor als hij loopt en als hij stilstaat MET ESSO BENT U BETER UITI Russische groei zal niet in hetzelfde tempo voortgaan „Er zijn redenen om te betwijfelen dat de na-oorlogse groei van de Sovjet- Unie in hetzelfde tempo zal doorgaan", aldus schrijft de Engelse „Guardian". ,,Het feit dat het groeiproces in Rus land zoveel later dan in de Westelijke landen is begonnen, betekende dat men de beschikking had over een groot re servoir van technische mogelijkheden waaruit kon worden geput zodra Rus land begon met modernisering van de industrie. Dit is een van de meest in het oog vallende redenen voor de grote sprong van de Russische produktiviteit. Een andere reden is het aantrekken van mensen van het betrekkelijk onproduk- tieve landbouwbedrijf naar de industrie. De grote inspanning van de Sovjet- russische regering om de voorziening van wetenschapsmensen en technici te vergroten zal de impuls van de groei versterken. Maar er zijn niet zulke grote arbeids reserves meer. Elke poging het aantal werknemers in de industrie te vergroten door mensen aan de landbouw te ont trekken kan het gevaar in zich bergen dat het land in de toekomst zonder vol doende voedsel komt. Dat in andere landen Duitsland en Japan bijvoorbeeld de produktiviteit in eenzelfde tempo als in de Sovjet- Unie is toegenomen, behoort ons gerust te stellen dat het niet nodig zal zijn het communistische stelsel te imiteren om bij te blijven, aldus „The Guardian". Welvarende landen moeten liulp bieden Geraamte in de tuin Lachwekkende ontknoping (Speciale berichtgeving) De vondst van een geraamte door de jeugdige veehouder W. Veenstra in het Friese dorpje Roornbergum in het tuin tje bij zijn woning veroorzaakte verleden week veel opschudding. Thans is de zaak tot een ontknoping gekomen, een ontknoping, die op de lachspieren werkt! De politie die door de verschrikte vin der gealarmeerd was met de mededeling „er ligt een geraamte in mijn tuintje", constateerde, dat de man inderdaad ge lijk had. Het geraamte dat ongeveer een halve meter onder de grond lag werd vrijge- graven en mee naar het politiebureau genomen. De wildste geruchten deden inmiddels in Boornbergum de ronde. Oude moordzaken werden opgerakeld en ook de oorlogstijd gaf wel reden tot ver onderstellingen. Deskundigen waren in tussen tot de overtuiging gekomen, dat het al een vrij oud geraamte moest zijn. Hij of ik Dit was nu de ontknoping: een oud- inwoner van Boornbergum, die van de vondst had gehoord kwam nuchter ver klaren, dat hij vroeger in het huis ge woond heeft en zich hevig voor mens kunde interesseerde. Hij had van een doodgraver eens een schedel gekregen en daar net zolang beenderen bij gezocht en gespaard, tot hij een compleet geraamte in zijn huis had staan. Zijn vrouw gooide echter roet in het eten. Zij kon maar niet aan de magere huisgenoot wennen en stelde haar man voor de keuze „óf dat ge raamte eruit, óf ik eruit." De man heeft toen het geraamte maar in de tuin begraven Advertentie Ook verstandelijke motieven spelen rol Vandaag heeft die verhouding een nieuwe slag gekregen want dat porse leinen gezichtje blijkt van haat te kun nen vertrekken, te kunnen schelden en, het allerergste, steelse blikken over de schouder te kunnen werpen naar Ame rika's doodsvijand en medeminnaar: de rode activisten in Peking en Mos kou. Nog nooit heeft men een grote natie zo oprecht verongelijkt zien rea geren. De Amerikanen handelen niet zoals de Russen in Boedapest deden, maar het stroomt verbijsterde brieven van Amerikaanse lezers aan Japanse taanten, botte bedreigingen met econo mische boycot, razende uitvallen als: „Je kan die gele honden nooit ver trouwen" en aandoenlijk zelfonderzoek als: „Wat hebben we misdaanHet zal toch niet waar blijkenWat zal het worden: een echtscheiding of een scheiding van tafel en bed? Welnu, het Japans-Amerikaanse hu welijk is er niet alleen een uit liefde, maart»ok uit verstand. Japan en Ame rika zijn op velerlei gebied van elkaar afhankelijk, het wederzijds belang zal het bondgenootschap over de emotio nele zere plekken heen moeten helpen. Voor Japan staat er een economisch levensbelang op het spel. Japan is klei ner dan de staat Californië. slechts 16 pet. van zijn grondgebied is bruik baar voor landbouw, het heeft maar twee natuurlijke rijkdommen, ruim vol doende regenval en net voldoende steenkool. De 93 miljoen Japanners kunnen daarvan niet leven. Een derde van de export' naar de Ver. Staten Japan importeert 80 pet. van zijn grondstoffen. Het moet dus exporteren of sterven. Het fabriceert voornamelijk luxe en semi-luxe goederen: textiel, camera's, transistors, aardewerk, goe deren die alleen hun weg kunnen vin den naar landen met een hoge levens standaard. De V.S. heeft de Ameri kaanse markt steeds meer voor Ja panse goederen opengesteld en is van daag Japans beste klant, meer dan een derde van Japans export gaat naar Amerika. Als Japan het bondgenoot schap zou verbreken en de Ameri kaanse markt voor zich gesloten zou vinden, zou het zich op de Chinees- Russische markt moeten richten en het is zeer de vraag of die de Amerikaanse ooit zou kunnen vervangen. Japan is voor zijn toekomst ook aan gewezen op de ontwikkeling van Zuid- oost-Azië, waaraan het wil en moet bij dragen om toekomstige afzetgebieden en grondstoffenbronnen te winnen. Het moet daarbij twee handicaps overwin nen: een eigen kapitaalgebrek en on aangename herinneringen uit de tweede wereldoorlog. Alleen met Amerikaanse politieke en economische steun kan het die missie, waartoe het haast van na ture is voorbestemd, volbrengen. Landbouwbelangen en die van de strategie Al mag Japan sterke wensdromen koesteren over een neutrale positie tus sen de twee grote blokken, ergens in zijn achterhoofd weet het wel. dat het dan geleidelijk in de communistische invloedssfeer zou worden gezogen. Ja pan is economisch, politiek en militair een factor, die het evenwicht in de machtsverhoudingen ten gunste van het communistische blok zou kunnen doen omslaan. Radio-Moskou en Radio-Pe king hebben hun zendtijd voor Japan in de laatste twee jaar verachtvoudigd. Wanneer de V.S. Japan in de kou van de neutraliteit lieten staan, zou het een onrustige tijd tegemoet gaan. Zo Japan op de been geholpen is en gehouden wordt door de V.S., dan heeft ook Amerika enorme belangen in Japan die evenmin een breuk dul den. Japan is Amerika's tweede of derde klant: het koopt met name Zijn lengte van 1500 mijl maakt het minder kwetsbaar voor een atomische knock-out. Amerika heeft twee grote vloot- en acht luchtbases in Japan. Als het die zou verliezen zou de zevende vloot 2% maal zo groot moeten zijn om dezelfde stootkracht te behouden! Ruzie om „pistool" Mocht Japan ooit besluiten het anti communistische blok te verlaten, dan mag men aannemen dat de rust van Zuidoost-Azië geleidelijk zou volgen en tot nauwere samenwerking en uiteinde lijke aansluiting bij het Sovjet-Chinese blok zou geraken. Dan zouden Amerika en zijn bondgenoten een stuk Azië ver liezen dat 700 miljoen zielen telt. grote grondstoffenreserves en het vierde in dustriële complex van de wereld om vat. Het zou de beslissende slag kun nen zijn. Ziehier de ontzaglijke belangen die de werkelijke banden in het Japans- Amerikaanse huwelijk zijn. Dat huwe lijk maakt nu een crisis door van emo tionele aard. Niet omdat het aan huis houdgeld mankeert, want de Japanse huisvrouw heeft het nog nooit zo goed gehad. De ruzie is ontstaan omdat de Ame- kaanse echtgenoot een nieuw pistool in huis heeft gehaald (het herziene vei ligheidsverdrag), dat hoewel de Ja- De bevolkingsstijging is een gunstige factor voor de ontwikkeling van de wel- vaart, aangezien deze bevolkingstoene ming zelf het reële inkomen per hoofd op den duur hoger doet worden. De bevolkingsvermeerdering is derhalve een panse er nu medezeggenschap over heeft gekregen haar toch doet vre zen, dat het de dieven tot schieten zou kunnen uitlokken. En verder is in haar ogen, althans in die van jong Japan, de potige, naïeve maar idealistische minnaar van weleer een conservatieve vijftiger met een welvaartsbuikje ge worden. Om de concurrentie van de rode medeminnaar te doorstaan, zal Amerika zich ideologisch moeten ver jongen. Misschien zullen de Koreaanse, Turkse en Japanse gebeurtenissen daartoe bijdragen. Waar Nixon op ex port van het Japanse surplus aan rotte tomaten zou kunnen rekenen, blijven de kersenbloesems gereserveerd voor Ste venson en misschien voor Kennedy. Als de materiële huwelijksbanden weer verwarmd kunnen worden door wat ideologische emotie, dan kunnen de G.I.-Joe's en de Geisja's weer met Little Richard zingen: ..Baby. baby, you gotta love me", zonder dat zij een sceptisch glimlachje uitlokken. „als wel de rode activisten. voor de welvaart gunstige zaak. De dui delijke goddelijke opdracht (Gen 1 en 9 „Weest vruchtbaar en vermenigvuldigt U", „Vervult de aarde en onderwerpt haar") aan het menselijke geslacht brengt dus bij vervulling een zegen in de vorm van een betere voorziening met goederen en diensten mee. Dit is de voornaamste conclusie uit een onderzoek naar de verbanden tus sen bevolkingsaanwas en de ontwikke ling van het reële inkomen per hoofd van de bevolking, waarover de hoogle raar in de staathuishoudkunde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. F. de Roos vanochtend sprak tij- dens de wetenschappelijke bijeenkomst I van de „V U.-dagen" te Deventer, uit- I gaande van de Vereniging voor Hoger Onderwijs op Geref. Grondslag, 't Refe- raat was getiteld „bevolking en wel- vaart". Het begrip overbevolking, zoals dat na de theorie van Malthus over het be volkingsvraagstuk is ontwikkeld, blijkt volgens prof. De Roos geen concrete in houd te hebben, omdat het optimum tel kens verschuift. De factoren die het op timum bepalen (met name de stand van de techniek en de kapitaalgoederen voorraad) blij'ken aan regelmatige ver anderingen onderhevig te zijn. De pessi mistische bevolkingstheorie, die door de opbimumgedachte wordt gesteund, en waarbij men van voortgezette bevol kingsvermeerdering een daling van het reële inkomen per hoofd vreest, heeft volgens prof. De Roos dan ook onvol doende theoretische basis en is boven dien met de feiten in strijd. Zo bleef in de typische arme landen het inkomen per hoofd in de laatste halve eeuw constant, terwijl de bevolking aanzien- I lijk vermeerderde. Vervolgens besprak prof. De Roos de factoren die de ontwikkeling van de to tale produktie bepalen. De fundamen tele groeifactoren voor de totale pro duktie worden gevormd door toeneming van de beroepsbevolking en teohnische vooruitgang. Deze laatste is ook aan sprakelijk voor een vermeerdering van het reële inkomen per hoofd der be volking. Aangenomen mag worden dat de vermeerdering van dit reële inkomen per hoofd zich zal voortzetten. Aange zien de technische vooruitgang ten dele afhangt van de produktiestijging en deze laatste op haar beurt mede be paald wordt door het tempo van toene ming der beroepsbevolking kwam prof. De Roos tot in aanhef genoemde con clusie: „De bevolkingsstijging is een voor de ontwikkeling van de welvaart gunstige factor". Tenslotte wijdde hy ook enige aan dacht aan de onderontwikkelde gebieden en concludeerde, dat ook voor deze ge bieden de fundamentele groeifactoren liggen in de bevolkingsvermeerdering en de technische ontwikkeling. „De meer welvarende landen moeten omvangrijke hulp bieden teneinde het groeiproces op gang te brengen en de nood op korte termijn te verlichten", zo betoogde spreker. ngezonde beweging Op de fiets... fijne vacantie! Elektronische beurs in Amsterdamse Apollohal (Van onze Amsterdamse correspondent) Evenals verleden jaar zal tegelijk met de Firato de tentoonstelling van elek tronische apparatuur van 30 augustus tot en met 6 september de elektronische beurs te Amsterdam worden gehouden. Deze beurs die de eerste maal een groot succes is gebleken, telt dit jaar bijna twee maal zoveel stands, namelijk 50. waaronder een achttal uit Duitsland, Zwitserland, Denemarken. Engeland en België. De tentoonstelling die in de Apollohal wordt gehouden bedoelt in de eerste plaats een vakbeurs te zijn voor de fabrikanten van elektrische huishou delijke apparaten zoals stofzuigers, was machines. centrifuges, strijkbouten, koel kasten, verwarmingselementen en ver lichtingsartikelen. In de middaguren heeft ook het publiek toegang. Lange lijst. De Israëlische regering heeft het Westduitse Centrale Bureau voor de vervolging van oorlogsmisdaden een lijst met de namen van 350 personen doen toekomen die zich aan oorlogs- misdaden zouden hebben schuldig ge- I maakt en zich thans, in vrijheid, in de Bondsrepubliek zouden bevinden. Het bureau zal een voorlopig onder zoek in stellen en het bijgevoegde be wijsmateriaal eventueel aan de bevoegde instanties overdragen voor het openen van een vervolging. Het Centrale Bureau voor de vervol ging van oorlogsmisdaden werd vorig laar opgericht en heeft sindsdien ruim I duizend zaken aanhangig gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5