u.v.s.-Y.s.y. WIM VAN EST HAD EEN MOUW VAN GELE TRUI TE PAKKEN.... Australiërs Fraser en Laver in eindstrijd DE TOUR IN CIJFERS Oranjeploeg speelde 0—0 tegen na de hervatting grove Aiitillianeii Brabantse veteraan op 2e plaats klassement Van Est sprong te vroeg weg.... In de pot Mexicaanse fluitist Garcia liet vrijwel alles toe DONDERDAG 30 JUNI 1960 Nederlanders lieten zich zien (Van een speciale verslaggever) Wim van Est bevond zich onder de zes renners, die het smalle betonnen wielerbaantje van Caen aan de Franse invasiekust opreden. Ercole Baldini leidde het vermoeide groepje met Anglade aan zijn wiel. Vlak achter de Franse nationaal kwam Wim van Est. Bij het uitkomen van de voorlaatste bocht schoot echter een andere tricolore plotseling buitenom naar voren. Het was de benige, helblon de Fransman Jean Graczyk, die onweerstaanbaar demareerde en met een voorsprong van een paar lengten als eerste over de eindstreep ging. Achter hem gingen Anglade, Baldini en de Belg Mole- naers een fel duel aan om de dertig seconden bonificatie voor de tweede plaats, welk gevecht met misschien een banddikte door Anglade werd gewonnen. Wim van Est werd een ontroostbare vijfde voor Eddy Pauwels. Want de sterke Brabander had zo graag in Caen de gele trui wil len aantrekken, die nu de schouders van Anglade ging sieren. Toen Van Est, die zich de hele dag bijna niet had laten zien, na 168 kilometer de 25e ontsnappingspoging van deze etappe inluidde, had hij doelbewust op de eerste plaats van het algemeen klassement gemikt. Zelfs toen behalve Graczyk, Molenaers, Baldini en Pauwels ook Anglade meesprong, die vlak voor hem in de algemene rangschikking stond, had „Wimme" niet geaarzeld om de vlucht door te zetten. Hij rekende erop in de laatste kilometers zijn belagers van zich af te kunnen schudden. In zijn ijver maakte Van Est echter de fout om veel te vroeg te demarercn. Er moesten nog minstens 20 kilometer gereden worden, toen hü een honderdtal meters pakte en die fout kwam hem duur te staan. Want natuur lijk gaven Graczyk en Anglade de Nederlander niet zo maar de buit in handen. En na een wilde jacht moest Van Est de vlag strijken. Nog drie keer probeerde de Nederlandse tourveteraan zich van zijn Franse belagers te ontdoen, maar hij had teveel van zijn krachten verspeeld en werd daardoor ook kansloos in de apurt op de wielerbaan. Ook de Fransen wisten dat en daar om werd Jean Graczyk ontslagen van de morele plicht om de spurt voor An glade aan te trekken. De tricolores waren zeker van hun zaak. De gele trui van Anglade stond immers vast. Hun l>ositie in het algemene ploegenklasse ment werd er hoe dan ook beter van en nu ging er er nog om, Jean Graczyk fcn de groene trui te helpen. Die opzet slaagde, zodat de tricolores na vier da gen alle sleutelposities in handen heb ben. In voorste gelid AI mocht Wim van Est dan niet in Caen de ereronde in de gele trui rijden, toch kon de Brabander niet ontevreden zijn. In het algemeen klassement steeg hij van de vijfde naar de tweede plaats met een achterstand van slechts 50 se conden op Anglade en bovendien leverde zijn succesvolle vlucht voor de Neder landers een vette premie voor de eerste plaats van de kleine ploegen op. Maar wat misschien voor het moreel van de ploeg nog belangrijker was: de Neder landers streden de gehele dag in de voorste gelederen. Ook toen het grote peloton met een achterstand van 6 min. en 19 sec. de wielerbaan opreed waren het de Neder landers die de toon aangaven. Jo de Roo leidde de intocht van de langge rekte hoofdmacht in. maar kon zich in de laatste ronde niet handhaven tegen André Darrigade, de Duitser Hans Ja- roszewicz en de regionaal Viot, die ge lanceerd over hem heenkwamen. De strijdlust van de Nederlanders kwam ten slotte tot uitdrukking in de etappe uitslag, waarin zij zich onder de eerste dertig klasseerden. Bovendien verover den de oranjemannen een vierde plaats in het algemeen ploegenklassement, achter de grootmachten Frankrijk, Bel gië en Italië. Opmars van Baldini Naast de greep naar de macht van Anglade en Wim van Est was de op mars van Baldini een van de opmerke lijkste resultaten van deze etappe. De Italiaanse oud-wereldkampioen nam wraak voor de nederlaag, die zijn grote concurrent in de squadra, Gastone Nen- cini hem zondag in zijn specialiteit de tijdrit had toegebracht. Baldini steeg namelijk van de dertiende naar de derde plaats in het algemeen klasse ment en zette een achterstand van bijna vier minuten op Nencini om in een voorsprong van 2 min. en 29 seconden. De strijd om de heerschappij in de équipe van Alfredo Binda wordt met de dag heviger. Ook Graczyk en Pauwels maakten een spectaculaire sprong naar voren. Grac zyk steeg niet minder dan dertig plaat sen en is nu vierde vóór Pauwels, die na de rit naar Dieppe nog op de 28e plaats prijkte. Deze verschuivingen gingen ten koste van Grousard. die weinig plezier heeft gehad van zijn leiderstrui, voorts van Nencini. Simpson, Adriaensens, Ri viere, Planckaert en onze eigen Martin van den Borgh. De Limburger zakte van de negende naar de twaalfde plaats en heeft nu een achterstand van 8 min. 40 sec. op Anglade. Demarages Zelden zijn er in een etappe van de Ronde van Frankrijk zoveel uitlooppo gingen gedaan als deze woensdag. Vanaf de eerste kilometer na het vertrek uit Dieppe dienden zich met de regelmaat van een precisieuurwerk demaranten aan, waardoor het tempo ondanks het heuvelachtige parcours, voortdurend Jean Graczyk wint met ruime voorsprong de eindsprint op de wie lerbaan te Caen. van de Calvados en de Camenbert kwam de beslissende vlucht van Wim van Est, Graczyk, Molenaers, Baldini, Pauwels en Anglade. Botsing Het was maar een geluk dat Van Est voor pech gespaard bleef, want vlak na de ravitaillering in Pont l'Eveque (133 km.) was de wagen van Buchli betrok ken bij een kettingbotsing van zes automobielen en twee „motards", waar bij wonder boven wonder niemand ern stig letsel opliep. Buchli was echter, evenals de door Jo Hulshoff bestuurde liasonwagen ver achter geraakt en had geen hulp kunnen bieden als Van Est door het pechduiveltje getroffen zou zijn. De voorsprong van de zes koplopers groeide bijzonder snel. Toen zij na 190 km. bij Laize-la-Ville drie en een halve minuut uitgelopen waren, meende Wim van Est zijn slag te moeten slaan. Hij demareerde, pakte een honderdtal me ters, maar werd door de eendrachtig boven de 40 kilometer bleef. De Neder landers hielden zich strikt aan de op dracht „van voren" te rijden. Martin van der Borgh, Ab Geldermans, Piet Damen, Piet van Est en Jo de Roo wis selden elkaar bij dit zware werk af. Al leen Jaap Kersten bleef voortdurend bij Wim van Est om bij eventuele moeilijk heden hulp te kunnen verlenen. Maar geen van deze demaragers lever de succes op Ook niet de vlucht van Busto, Gimmi, Graczyk en Baffi, vlak na de overtocht over de Seine via de imposante 1410 meter lange hangbrug bij Tancarville (86 km.). Steeds meer renners wierpen zich in het gat van 25 seconden onder wie Ab Geldermans en na 120 km. staakten de koplopers hun verzet. Uas na 168 km. in het land Klaas Buchli geeft Ab Gelder mans instructies. samenwerkende Fransen, Belgen ei Baldini teruggehaald. Er was geen ont komen meer aan en toen het zestal de baan in Caen in zicht kreeg wist Wim van Est dat hü vandaag nog had ver loren. De Nederlandse equipe is in het algemeen ploegenklassement van de vijfde naar de vierde plaats opge klommen en heeft daarmee tevens op overtuigende wijze de eerste plaats van de kleine ploegen op de Bretonse equipe heroverd. Maar er is nog een rangschikking, waarin het nog ongeschokte en onverschrokken oranje-achttal een vooruitgang heeft geboekt. En ook de Nederlanders in de rennerskaravaan van de Tour zouden geen beroepssportmensen zijn, als zij vooral deze winst niet extra waardeerden. Op het lijstje van de verdiensten is de ploeg van Klaas Buchli de Brit ten gepasseerd met een totaal van ruim 5700 nieuwe franken. De vierde etappe bracht voornamelijk dank zij het goede rijden van Wim van Est alleen al 2730 frank op. Voor zijn vijfde plaats in de etap pe toucheerde de Tourveteraan 400 frank en voor zijn eerste plaats on der de renners van de equipes van acht man kreeg hij behalve een bos bloemen en een kus van een Nor- mandische schone de premie van 500 frank. De dagprijs van het aparte klassement van de kleine ploegen bracht 1000 frank in het laatje. Daar bij kwamen dan nog de kleine etap- peprijzen voor De Roo (10e)Damen (15e), Geldermans (17e), Van den Borgh, Piet van Est, Kersten en Niesten, die nog altijd door elke mi crofoon hardnekkig en in elk com muniqué met Nietsen wordt aange duid. De eerste plaats op de lijst van verdiensten wordt - zoals wij dat de laatste jaren gewend zijn - ingeno men door de Franse nationalen, die de 15.000 frank al ruim zijn gepas seerd. De Amsterdammer Jan Schoone- veldt (bemanning Jan Willem Visser) zal met zijn Flying Dutchman „Duysz ther Gast" deelnemen aan het Euro pees kampioenschap van de FD organi satie dat van 3—8 juli bij Sandham in Zweden verzeild wordt. Wimbledon-kampioenschappen De brute kracht van de twee Australische „lefthanders" Neale Fraser en Rod Laver wierp in de halve finales van het heren enkel spel op Wimbledon meer vruchten af dan het fijnbesnaarde, intelli gente spel van een Ramathnan Krishnan en een Nicola Pietran- geli. Daardoor is de vierde geheel Australische eindstrijd in de laatste zes jaar een feit, maar voor de eerste maal in de 83-jarige geschie denis van Wimbledon zal die finale betwist worden door twee links handige spelers. Rod Laver, die reeds het vorige jaar de finale bereikte, maar toen geen kans kreeg tegen de inmiddels prof. geworden Alex Olmedo, speelde tegen Pietrangeli, en Neale Fraser tegen Krishnan. Geen van beide partijen stond op hoog peil. Vooral het duel tussen Laver en Pietrangeli werd ontsierd door vele sto rende fouten. De Australiër wilde veelal te snel een doorbraak forceren en de Italiaan was geen schaduw van de man die in de kwart-finales Barry Mackay uitschakelde. Slechts tweemaal kwam Pietrangeli tot zün gewone spelpeil, aan het einde van de eerste set, die hij met 64 won en in de derde toen hij bij een 51 ach terstand vijf games achtereen op zijn naam schreef, en tenslotte deze set met 108 won. Pietrangeli leidde op dat mo ment met twee sets tegen één en alles scheen dus nog mogelijk. Maar de Ita liaanse illusies werden snel verstoord. In de vierde set verloor Pietrangeli tweemaal zijn service en stond binnen De uitslag van de vierde etappe DieppeCaen (218 km) luidt: 1. Graczyk (Fr) 5.14.42 (met bonifica tie 5.13.42); 2. Anglade (Fr) z.t. (met bonificatie 5.14.12); 3. Baldini (Italië); 4. Molenaers (België); 5. Wim van Est (Nederland); 6. Pauwels (België) al len in dezelfde tijd: 5.14.42; 7. Darrigade (Fr) 5.21.01; 8. Jaroszewicz (Duitsl.) z.t.; 9. Viot (Parijs Noord) z.t.; 10. De Roo (Ned) z.t.; 11. Simpson (GB) 12. Van Geneugden (B)13. Van Aerde (B)14. Reinecke (Did); 15. Damen (Ned); 16. Brittain (GB)17. Geldermans (Ned) 18. Le Buhotel (Fr. West); 19. Gainche (Fr. West); 20. Robinson (GB); 22. Van der Borgh (Ned)23. Piet van Est (Ned) 25. Groussard (Fr West)26. Kersten (Ned.) 29. Niesten (Ned) allen in dezelf de tijd als Darrigade: 5.21.01. Het algemeen klassement na de vierde etappe ziet er als volgt uit: 1. Anglade (Fr) 19.00.16; 2. Wim van Est (Ned) 19.01.06 op 50 sec; 3. Baldini (It) 19.04.05 op 3 min 49 sec; 4. Graczyk (Fr) 19.05.15 op 4.59; 5. Pauwels (B) 19.05.49 op 5.33; 6. Groussard (Fr West) 19.06.09 op 5.53; 7. Nencini (It) 19.06.34 op 6.18; 8. Simpson (GB) 19.06.56 op 6.40; 9. Adriaenssens (B) 19.07.58 op 7.42; 10. Riviere (Fr) 19.08.06 op 7.50; 11. Plan ckaert (B) 19.08.29 op 8.13; 12. Van den Borgh (Ned) 19.08.56 op 8.40; 13. Pam- bianco (It) 19.09.42 op 9.26; 14. Mahe (Fr) 19.10.03 op 9.47; 15. Foucher (Fr West) 19.10.21 op 10.05; 31. Damen (Ned) 19.12.20 op 12.04; 33. Geldermans (Ned) 19.12.26 op 12.10; 41. Piet van Est (Ned) 19.13.36 op 13.20; 59. Hoevenaers (B) 19.15.47; 78. Lorono (Sp) 19.20.27; 82. Niesten (Ned) 19.20.44 op 20.28; 85. De Roo (Ned) 19.21.46 op 21.30; 92. Ker sten (Ned) 19.23.47 op 23.31. Het ploegenklassement van de vierde etappe: 1. Frankrijk 15.48.55; 2. België 15.50.25; 3. Italië 15.56.44; 4. Nederland 15.56.44; 5. ex aequo: Duitsland, Frank rijk Centraal-Zuid, Parijs-Noord, Groot- Brittannië, Zwitserland/Luxemburg, Frankrijk Oost-Zuid-Oost, Spanje, In ternationale ploeg en Frankrijk West alle in dezelfde Ujd: 16.03.03. Het algemeen ploegenklassement na de vierde etappe: 1. Frankrijk 57.02.05; 2. België 57.09.42; 3. Italië 57.15.37; 4. Nederland 57.18.25; 5. Frankrijk-West 57.23.50; 6. Zwitserland/Luxemburg 57.31.06; 7. Groot-Brittannië 57.31.50; 8. Parijs-Noord 57.32.41; 9. Frankrijk Oost-Zuid-Oost 57.32.55; 10. Duitsland 57.33.55; 11. Frankrijk Centraal-Zuid 57.34.04; 12. Spanje 57.38.12; 13. Interna tionale ploeg 57.43.04. Het puntenklassement na de vierde etappe: 1. Graczyk (Fr) 16 pnt; 2 t/m 6. Nencini (It), Riviere (Fr), Defilippis (Iti en Privat (Fr) allen 10 pnt. De Brit Norman Sheil, die 54 seconden na het sluiten van de tijdcontrole was gearri veerd, zal in de koers blijven. De jury hield er rekening mee, dat de Brit, die in het begin van de etappe een val maakte, veel hinder had ondervonden van het verkeer op het laatste gedeelte van het parkoers. De prijs voor de grootste pech vogel ging naar de Zweed Karlsson, die eerst het slachtoffer werd van een val partij en daarna nog kreeg te kampen met een defect aan zijn fiets. Henry Anglade kreeg de prijs voor de meest strijdlustige renner. De Spanjaard San Emeterio staakte de strijd. een minimum van tijd met 30 achter. Die mentale klap is de Italiaan niet meer te boven gekomen. Hij verloor de laatste twee sets met 6—2 en 64. Korte metten Neale Fraser, die in de vorige ronde op het randje van de afgrond had geba lanceerd en niet zonder fortuin zün tegenstander Earl Buchholz verrekte een spier de halve eindstrijd bereikte, maakte daarin korte metten met Ra mathnan. 63, 62, 62, waren de cü- fers waarmee de forsgebouwde Indiase speler in 63 minuten van de baan werd gespeeld. Krishnan manoeuvreerde wel slim, probeerde het spel van zün tegenstander te ontregelen, maar kon lang niet op tegen het geweld dat de Australiër ont ketende. Het begon al in de zesde game van de eerste set, toen Krishnan zijn service en daarmee de set verloor. In de volgende set was het krachtsverschil zo mogelük nog groter. Door steeds zyn eigen ser- veer-beurt in winst om te zetten en de derde en vüfde service van zün tegen stander te overmeesteren, won Fraser de tweede set met 62. Krishnan kwam daarna nog eenmaal terug. Hü slaagde erin met 10 voor te komen, maar toen hü in de derde game opnieuw zün service verloren zag gaan, was het uit met de man. die het vorig jaar Olmedo nog zo lastig had gemaakt. Hij sloeg een dubbele fout en moest toezien dat Fraser vüf games achtereen won. De Australiër beëindigde de partü met een keiharde „ace". De Nederlander Piet van Eüsden ver loor in de tweede ronde van het troost - toernooi in drie sets (36. 63. 61) van de 39-jarige Brit Geoff Paish. De Nederlandse jeugdspeler Evert Schneider verloor in de tweede ronde van het junioren-toernooi van de In diase speler Mukerjea. De cüfers waren 6—3, 6—2. Advertentie VRIJDAGAVOND 7 UUR: (MET NIEUWELINGEN) Toegangsprijs f. 0.50. Morgenavond tegen VSV UYS gaat opnieuw spelers proberen Op het UVS-terrein wordt morgen avond om 7 uur weer een oefenwedstrijd gespeeld tussen een blauwwit „proef"- elftal en VSV. Het UVS-elftal ls als volgt samengesteld: Biere (ADO), Zwaan (Zaandyk), V. d. Kaav (UVS), Rem (DHC). Kluivers (UVS), De Hoed (UVS), Planker (HVC) Van Dongen (DFC), Van Doorn (RCH), Nüman (ONA), Van Rün (ONA). De Nümeegse eerste divisie.-club NEC heeft de Surinaamse voetballer Canword definitief gecontracteerd voor het seizoen 1960/61. Canword kwam en kele maanden geleden naar Nederland, maar kon toen nog geen contract te kenen in verband met overschrüvings- bepalingen van de KNVB. Onaangename ivedstrijd te Willemstad Ook de tweede wedstrijd van het Nederlands elftal op de tournee naar de West is voor de nationale ploeg met een bijzonder teleurstel lend score geëindigd. De oranje-formatie bereikte gisteravond in Willemstad namelijk slechts een 00 spel tegen de ploeg van de Nederlandse Antillen, waarvan zij twee jaar geleden nog met een zeer ruime marge (81) had gewonnen. Het was een geflatteerd resultaat voor de Antillianen, die vooral in de tweede helft van het veelal span nende, vaak ook grove duel tech nisch en tactisch volkomen werden overspeeld en zich in de slotfase nog slechts konden handhaven met des tructief spel, felle tackles en de steun van de zeer lankmoedige Me xicaanse scheidsrechter Ramiro Gar cia, die toeliet dat de Nederlandse voorhoedespelers - te kwetsbaar in de vele duels - zelfs op de meest on behoorlijke wijze de weg naar het doel versperd werd. De wedstrijd had dan ook beslist een onaange naam karakter. Bondscoach Elek Schwartz had, on danks de 31 nederlaag in Mexico City, zün vertrouwen in de „basis-formatie" kennelük niet verloren. De ploeg, die te gen Mexico speelde, was namelük vrij wel ongewijzigd. Alleen de geblesseerde Van der Linden was vervangen, door Piet Kruiver, en voorts hadden Rüvers en Cor van der GÜP van plaats verwis seld. Rijvers, die tegen Mexico faalde als linksbuiten, speelde nu weer op zijn ver trouwde binnenplaats en dat inspireerde hem duidelijk. Met Kruiver en aanvoer der Klaassens behoorde hü tot de beste spelers van de ploeg. Een ploeg overi gens, die ook ditmaal ver beneden in ternationaal niveau bleef. Lauw De wedstrüd werd in de avonduren gespeeld - het duel begon om half negen plaatselüke tüd (twee uur Nederlandse tüd) - op de harde, effectvolle grasmat van het uitverkochte stadion bü Wil lemstad. Er was ditmaal dus niet voor de Nederlanders de handicap van een te grote hitte, maar desondanks begon de oranje-formatie tegen de nerveuze te genstander - voor de eerste keer spe lend in een wit shirt met een blauwe en rode balk en zes sterren, overeenkomstig de symbolen van de nieuwe vlag der An tillen - bijzonder lauw en lusteloos. Het plaatsen was slordig en de opbouw der aanvallen zonder doortastendheid. De Antilliaanse ploeg kon dan ook, hoewel technisch minder bekwaam, spoedig met fris, opportunistisch spel en een groot enthousiasme een evenwichtige strüd forceren, waarbü de Nederlandse defensie vele keren in serieuze moeihjk- heden kwam. Doelman Pieters Graaf land, met goede steun van Wiersma, Van der Hart, Kuys en vooral van Jan Klaassens. kon echter steeds tüdig de moeilükheden verwerken, mede door dat de Antilliaanse voorhoedespelers meer aandacht hadden voor de door de toeschouwers hartstochtelük bejubelde artistieke soloacties dan voor een effec tieve schotvaardigheid. Tegen de paal Nederland kreeg voor de rust in feite maar één goede scoringskans, na een hard schot van Henk Groot, dat de op de grond liggende, voortreffelüke doel man Pinedo niet geheel onder controle kon krügen. Rüvers kreeg de terug springende bal in vrüe positie voor open doel, maar hü mikte de bal precies op de buitenkant van de paal. Bondscoach Elek Schwartz ontving zün pupillen toen zü na de zwakke eer ste helft in de kleedkamers kwamen met een onheilspellend gezicht en een grim mige speech, die elk der spelers zich persoonlük kon aantrekken. De gram schap van Schwartz miste haar uitwer king niet. Want na de rust verscheen een „onherkenbaar" elftal in het veld, vol strüdlust en de wil om tot con structieve combinaties en treffers te ko men. De aanvallen werden intelligenter, zuiverder - en de Antillianen werden volkomen overspeeld. Zü verweerden zich nog dapper en met een grote energie, maar toen ook die verbruikt was konden zü de Nederlandse ploeg nog slechts stuiten met afbraak voetbal en onreglementaire handelingen. Vele keren smakten Nederlandse spelers tegen de grond. Ook twee a drie keer in het strafschopgebied, doch scheidsrech ter Ramiro Garcia zag er geen enkele keer een doelbewuste overtreding in, hoewel ook de toeschouwers bü vele si tuaties zonder morren een strafschop zouden hebben geaccepteerd. Het werd dan ook in het laatste half uur een rrimmige en verbitterde strüd, waarin de spelers elkaar niet ontzagen en waarin tenslotte een der weinig goede dingen van senor Garcia was het fluit signaal voor het einde. Nog vóór de na galm daarvan was vervaagd brak een ovatie los voor de uitstekende doelman Pinedo, spil Larosa en linksbuiten Go mez - en vooral Pinedo had die ovatie volkomen verdiend. De opstellingen waren: Ned. Antillen: doel Pinedo; achter: Dirksz (Schoop* en Phillips; midden: Vlinder, Larosa en Bernardina; voor: Regales. Delanooy, Bibian (Jansen), Helder en Gomez. Nederland: doel: Pieters Graafland; achter: Wiersma en Kuys; midden: No- termans. Van der Hart en Klaassens; voor: Swart, Henk Groot, Kruiver, Rü vers en Cor. van der Güp.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5