Statentocht was zoals elk jaar gezellig maar vooral leerzaam Tienjarige Koksschool marcheerde en defileerde over de Breestraat Zuid-Holland verliest inwoners aan Utrecht, maar krijgt grond VOOR LEIDEN GELDT: GEEN GRENSWIJZIGING VOOR '62 Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 30 juni 1960 Tweede blad no. 30086 Nieuw streekplan voor bloembollenstreek in augustus ter visie Op het ogenblik Is een nieuw streekplan voor de bloembollen streek in voorbereiding. Naar wij vernemen zal het streekplan naar alle waarschijnlijkheid in augustus ter visie worden gelegd, waarna be zwaarschriften kunnen worden in gediend. Op de Provinciale Griffie in Den Haag wordt thans nog aan het streekplan gewerkt. Het streek plan zal geen ingrijpende verande ringen teweeg brengen. Grenswij zigingen gaan met dit streekplan niet gepaard. Vrouwenakker-De Kous-Tappersheul De Koksschool viert thans haar tweede lustrum,. Gisteravond zijn de feestelijkhe den begonnen met een gemeen schappelijke maaltijd in de man- schappenkantine van de Doelenka zerne. Zowel het militaire- als het burgerpersoneel van de vaste staf zat hierbij aan. Ook vanmorgen vroeg was de Doelenkazerne het ter rein van de festiviteiten. Om kwart over negen stond iedereen op het exercitieterrein aangetreden voor een buitengewone vlaggeparade. Na een pittige toespraak door de huidi ge commandant van het jubilerende onderdeelluitenant-kolonel Th. Wessels, plaatste deze zich aan het hoofd van een troepenmacht van 800 man van de Koksschool, die voorafgegaan door de Genie-kapel uit 's Hertogenbosch en een peloton van de Studentenweerbaarheid „Pro Patria" een mars door de stad maakte. Om precies half elf presenteerde lui tenant-kolonel Wessels zijn eenheden aan de Inspecteur der Intendance, bri gade-generaal C. de Jongh, die voor het bordes van het Stadhuis het défilé af nam. Generaal De Jongh werd op het podium geflankeerd door de recor-mag- nificus prof. mr. J. E. Jonkers en de lo co-burgemeester, wethouder J. C. van Schaik. Tussen de talrijke genodigden, die rechts van het bordes een plaatsje had den gevonden, zagen wij de andere Leid- se wethouders en een aantal raadsleden. Van militaire zijde gaven o.a. de com mandant van het Marine Vliegkamp Valkenburg, kapitein ter zee vlieger J. C. Petschi, de commandant van de So ciaal Medische Dienst van de Kon. Ma rine, luitenant ter zee IKMR J. Marga- dant, de eerste commandant van de Koksschool kolonel Kuipèri en de voor malige commandant H. W. Gerth van Wijk blijk van hun belangstelling. De studentenwereld was vertegenwoordigd door de bestuursleden van verschillende corpora. Nadat paradecommandant luitenant kolonel Wessels zich afgemeld had en ook de Genie-kapel, die tegenover het bordes vrolijke marsmuziek had staan fabriceren, was afgemarcheerd, verdwe nen ook de genodigden uit het gezicht. Zij troffen elkaar weer een half uurtje later in de Doelenkazerne, waar luite nant-kolonel Th. Wessels nu als com mandant van de jubilerende Koksschool de gasten gul onthaalde in de man- schappenkantine Mulo-examens Voor het Mulo-examen (diploma A, de met teven voor het Middenstands diploma) zijn geslaagd: de dames J. v. d. Wiel te Noordwijk; A. G. d. Willigen Katwijk aan den Rijn; F. E. C. Misero, Oegstgeest; L. Manintveld Leiden; B. J. Barnhoorn Valkenburg Z-H; J. Hus J. Haasnoot Katwijk aan Zee; A. J. v. d. Meij Rijnsburg; C. C. Schaap Kat wijk aan Zee; W. E. de Wolf E. J. Klinkenberg, M. C. Blansjaar Leiden en de heren: H. Peen Noordwijk; J. A. C. Metaal Leiden; J. H. Kralt Rijns burg; A. C. Nater Warmond; A. de Wolf Leiden; J. Pomstra Leiden. Voor het diploma B de heren: W. F. Neuteboom, P. J. Lasschuijt, R. Min kowski, R. H. Selier, P. C. D. Susan, L. L. Bogaievsky, C. Hollebeek, Leiden, Afgewezen 7. In de lijst der bevorderde leerlin gen van de 1ste naar de 2de klasse der Meisjes H B S. is gisteren weggevallen de naam van Teggy Rauws uit Leider dorp. De bevordering naar de 2de klasse van Tineke Deurlo gesohiedde met lof. EXAMEN HANDENARBEID VOOR JEUGDLEIDERS. In het. Leidse Volkshuis werd voor cursisten, die daartoe vanaf september 1959 de L.J.A.-cursus hadden gevolgd, het examen handenarbeid voor jeugd leiders A-gedeelte afgenomen. De 15 kandidaten kregen de opdracht een hoekje van een natuurbad te ma ken. met een springtoren van karton. Bij de beoordeling werd gelet op de techniek en de vormgeving, terwijl ook het huiswerk bij het vaststellen van het cijfer meesprak. De namen van de geslaagden zijn: mej. R. Borst, de heer G. Visser, mej. M. Engelbert. mej. C. Koet. mej. O. Derks, mej. N. Donker, de heer R. Staf- leu. mej J. Koenen, mej. P. Vermeer, de heer H. de Jager. mej. H. M. Nou- wen, de heer D. v. d. Leek en mej. L. Visser. Afgewezen 2. Van de werkstukken, die de cursisten het afgelopen jaar maakten werd in het Volkshuis een expositie ingericht. 's Avonds van half acht tot tien uur is deze expositie geopend. GROENTIJD L.S.C. De groentijd van het Leidsche Stu denten Corps zal dit jaar worden ge houden van 13 tot 30 september as. KWEEKSCHOOL HAAGSCH GENOOTSCHAP. Voor het eindexamen van de Kweek school van het Haagsch Genootschap zijn geslaagd A. Bazuin, E. M. Donleben te Leiden, L. A. H. v. d. Berg, E. M. Feuth, A. A. Westenberg te Wassenaar. S. de Groot te Voorschoten. WASSENAAR EINDEXAMEN RIJNLANDS LYCEUM Geslaagd voor het diploma gymnasium A de dames: G. Jonker, J. van der Knaap en de heer P. J. Idenburg. Er zijn geen kandidaten afgewezen. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Frank, zn van R. van Hulzen en C. G. Loerakker. Jessica, dr van H. A. Straver en D. Tiemeijer. Nico, zn van B. Maat en M. Poldervaart, Frits J„ zn van H. R. F. von Seydlitz Kurzbach en T. J. A. M. Muller, Adrianu6 J„ zn van A. J. Zwaan en J. C. de Koning. Getrouwd: M. Pauw, 27 Ir en C. J. van der Spek. 26 Jr. J. J. P. Tol, 46 Jr en C. Staneke, 42 Jr. G. Vlsscher, 49 Jr en M. Koster, 47 Jr. (Van een onzer redacteuren) De gedeputeerden en de leden van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren van uit Den Haag hun jaarlijkse uitgaansdag gemaakt. De commissaris van de Koningin, mr. J. Klaase -sz maakte deze tocht in een wagen van de provincie mee. Gezeten in vier bussen trokken de leden door de meest afgelegen en onbekende ge deelten van onze provincie, waarbij vooral opviel, dat de grens met Utrecht nogal grillig loopt. De tocht duurde vele uren. Er moesten dan ook meer dan 300 kilometer worden afgelegd. Er werd in de bussen veel en gezellig gekout. Uiteraard niet louter en alleen over provinciale aangelegenheden, want ook een statenlid wil er wel eens een dagje helemaal uit zijn. Of er veel van het natuurschoon werd genoten konden wij niet met zekerheid vast stellen. Het weer werkte in de eerste plaats niet erg mee. Bovendien is het landschap van Zuid- Holland nu eenmaal niet zo ontzaglijk afwisselend, dat men onafgebroken hierdoor kan worden ge boeid. Het was alles weiden, sloten, koeien en kerktorens, dat de klok sloeg. men zich van een plaatsbewijs voor zien. De indeling van het gebouw is achtereenvolgensplaatskaarten- kantoor, wachtruimte en toiletten, alsmede een dienstruimte. Het haltegebouw, dat 19.5 meter lang en zes meter breed is, krijgt een 22 meter lange overkappingivelke extra cachet krijgt door gelijmde houten liggers van 65 cm. hoogte. Het gebouw wordt door elf heipalen gefundeerd. Rechts van het aan de noordzijde van de spoorbaan op te trekken hal tegebouw zal plaats zijn voor een be planting, terwijl langs de wachtka mer aan de spoorzijde een bloem bak is geprojecteerd. Links van de betonnen trap, op de begane grond, is een rijwielstalling geprojecteerd, die aan 90 fietsen plaats zal geven. Een tekening van het in de omge ving van de De Sitterlaan en Ka- merlingh Onneslaan te bouwen haltegebouw Leiden-Zuid. Komende van de geprojecteerde oversteekpa- den bereikt men een betonnen trap, die naar het gebouw leidt. Bovenaan de trap gekomen, gaat men rechts af om via een deur de door een gla zen wand afgesloten wachtruimte te betreden. In de wachtkamer kan In Wilnis werd de koffie gebruikt. Daar hield de gedeputeerde, mr. H. van Riel, een humoristisch getinte rede over de historie van onze provincie. Zijn betoog werd met een hartelijk applaus beloond. Mr. Klaasesz had tevoren de gedeputeerde D. van der Kwaak uit Leiden hartelijk gelukgewenst met diens verjaardag. In Hagestein verwisselde het gezelschap ietwat verkreukeld, maar heel opgewekt de bussen voor een fraaie rondvaartboot, waarmee koers werd gezet naar Rotterdam. Aan boord werd een verrukkelijke lunch gebruikt, die het gezelschap zichtbaar verkwikte. D. v. d. Kwaak jarig Van Vrouwenakker en De Kous zjjn wy deze dag via Kruisdqk en Papekop gezellig koutend naar Tappersheul ge reden. Eer dat wij echter in deze kleine woonkern Tappersheul telt slechts 30 personen aankwamen, wachtte ons in het verenigingsgebouw Beatrix onder Wilnis een enthousiaste ontvangst. Commissaris Klaasesz, die in zijn wel komstwoord, daarbij allereerst aandacht schonk aan de verjaardag van Prins Berhard Nederlands ambassadeur wenste in deze kring toch niet voorbij te gaan aan de geboortedag van het GD-lid, de heer D. van der Kwaak. Voor een intellectueel „sausje" over deze feestelijke provinciale dag zorgde mr. H. van Riel, lid van Ged. Staten, die de aanwezigen, die op deze tocht reeds veel genoten hadden van weilan den, kerktorens, water en vee, daaron der begrepen blaarkoppen en zwart- blaar, vergastte op een historische ver handeling over het ontstaan van het graafschap Holland en de grenzen van Zuid-Holland. Gedeputeerde Van Riel, die in zijn boeiende causerie terugging tot 300 na Christus en daarbij ook de historie van de middeleeuwen betrok, waarbij hij ook aandacht schonk aan de komst van de Noormannen en Friezen, weidde uitvoerig uit over het in de loop der eeuwen veranderde aspect van het Zuidhollandse landschap. Na deze historische uiteenzetting, welke velen moet hebben overtuigd van het „eigen- recht" der provincie, werd het gezel schap via een tocht langs weiden, plas sen en woonkernen duidelijk dat de thans door G.S. voorgestelde grenswij zigingen alleszins aanvaardbaar zija. Ingezetenen in ruil voor land Hoewel de door ons gisteren bezochte „annexatie-gebieden" ....vallen buiten de grenswijzigingen Leiden c.s., hebben wij de indruk gekregen, dat Ged. Sta ten met deze grenscorrecties het beste voor ogen hebben. De provincie Utrecht krijgt met deze grenscorrecties circa 4.0Ö0 ingezetenen aan haar inwonerstal toegevoegd, terwijl slechts 700 tot Zuid- Holland terugkeren. In tegenstelling met deze vermeerdering van het provin ciaal inwonertal, ontvangt Zuid-Holland van Utrecht slechts een vergroting van oppervlakte van nog geen 200 ha... Werk van 22'/2 miljoen Bepaald onder de indruk zijn wij op deze provinciale tocht gekomen door de werken, welke onder de gemeente Hage stein worden uitgevoerd. Het stuwcom- plex, dat op deze plaats in verband met de Rijnkanalisatie wordt uitgevoerd, vergen minstens 22'A miljoen gulden. naar een kerk', hetgeen tot de naam Streefkerk leidde, welke naam reeds in 1614 voorkwam. In Lekkerkerk ziet men heden ten dage de eerste tekenen van industrie. Tegenover Lekkerkerk ligt het zuivel- dorp Nieuw-Lekkerland, dat ontspro ten is uit het kerkdorp „Leckelant", dat al in de dertiende eeuw voorkomt. Jachtinstinct Voorbij Lekkerkerk waren vroeger grote aalscholverskolonies. Dat zulks thans niet meer het geval is hebben wij te danken aan het jachtinstinct van I onze Duitse bezetters. Op de rivier ziet I men echter nog wel heel wat aalschol vers. Ze rusten meestal uit op de krib- bakens om het water uit hun veren te laten druipen. Het meest spectaculaire obstakel aan het einde van de vaar- route was de Maasbrug (Willemsbrug). Hierna werd aan het Spidoponton af gemeerd, waarmee een einde was ge komen aan de traditionele „staten tocht", die hoewel vermoeiend evenals voorgaande jaren weer een groot succes Mr. J. Klaasesz verlaat de rond vaartboot. (Foto Leldsch Dagblad) Voor een deel zullen deze kosten ook moeten worden gedragen door het pro vinciaal bestuur. Naar ons van de zijde van Ged. Sta ten werd medegedeeld, is deze stuwdam een onderdee] van de Rijnkanalisatie. Bij deze kanalisatie is het er vooral om te doen de bevaarbaarheid van de Nederrijh en IJssel bij droogte op te voeren, en wel door de Rijn in een „ka naal" met stuwen en sluizen te veran deren en de IJssel meer water toe te voeren. Dit heeft tevens grote invloed op de zoetwatervoorziening van Neder land in het westen en het. noorden. Het noorden ontvangt een belangrijk groter deel van het Rijnwater dan voorheen, zodra dc stuw Driel in werking wordt gesteld Dit water wordt in het" IJssel- meer opgevangen en zo nodig van daar uit gedistribueerd. Het westen ontvangt belangrijk min der water; door de uitvoering van de Deltawerken kan echter voldoende com pensatie worden geboden Hieromtrent Over annexatie Leiderdorp niets bekend Leiden wij schreven daar reeds uitvoerig over kan niet akkoord gaan met de door Ged. Staten van Zuid-Holland voorgestelde grenswijzigingen. B. en W. van Leiden menen, dat ook de Leiderdorpse Zijl- en Meijepolder aan het grondgebied van Leiden moet worden toegevoegd. Eerst indien dit gebied tot Leiden behoort, kan men van een werkelijke Leidse uitbreiding worden gesproken. Burgemeester K. van Diepeningen (Leider dorp) houdt er een geheel afwijkend standpunt op na. Z.i. moet deze polder Leiderdorps grondgebied blijven! Tijdens de gisteren gehouden Statentocht hebben wij enkele gedeputeerden gevraagd of de Leidse annexatie spoedig is te verwachten. Men was nog al pessimistisch! In 1961 verwachtte men dit zeker niet. Leiden, zo verzekerde men ons, zal in ieder geval nog tot januari 1962 moeten wachten voor dat deze grenswijziging een feit is. Over de aanspraken van Leiden op Leiderdorp wenste men zich in deze kring niet uit te laten. Minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, is heus wel op de hoogte van het inzicht van Leiderdorp en zo nodig kan hij snel een beslissing nemen. Of dit voor Leiden gunstig zal uitvallen, kon men ons gisteren op de statentocht niet vertellen heeft de minister van Verkeer en Wa terstaat, zoals ons gisteren werd mede gedeeld, dan ook uitgesproken, dat de uitvoering van de Rijnkanalisatie wordt gesynchroniseerd met die van de Delta werken. De boottocht was nog geanimeerder dan de bustocht. Vooral ook omdat men zich aan boord wat kon vertreden en met iedereen een praatje kon maken. Traditioneel Ook nu weer het voor Zuid-Holland traditionele landschap van weiden, koeien, kerktorens en jagende lage luchten. In het begin van de tocht viel er van industrie niets te zien. Maar hoe dichter men in de buurt van Rotterdam kwam, hoe drukker het scheepvaartver keer en de industriële bedrijvigheid op de oevers werd. De meeste belangstelling trokken de radiomasten van Jaarsveld. Maar ook het plaatsje Nieuwpoort mocht zich in de belangstelling van de statenleden verheugen. Dit plaatsje is nog steeds geheel omzoomd door wallen. De meeste huizen zijn voorzien van zeer oude geveltjes. Ook het oude Schoonhoven met haar fraaie stadhuis en prachtige kerk trok veel bekijks. Rijke historie Langs de oevers van de Lek bevinden zich overigens vele plaatsjes met een rijk historisch verleden. Bijvoorbeeld Streefkerk, dat op een zogenaamde Donk is gebouwd. In de eerste eeuwen van zijn bestaan heette het dorpje Streveland, hetgeen is afgeleid van het land. dat langs de Lek „streeft". De overlevering wil, dat de bewoners van dit dorp in Lekkerkerk, dus aan de overzij de van de rivier, ter kerke togen, hetgeen uiteraard groot ongerief mee bracht. De bevolking ging dus „streven HAVENDIENST „SP 100" ROTTERDAM

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3