Noodwachters ontvingen BB-ster voor vijfjarig dienstverband WOENSDAG 29 JUNI 1960 Gisteravond vond in het BB-Centrum aan de Middelstegracht de uitreiking plaats van de BB-ster voor vijfjarig dienstverband aan een tweede groep noodwachters, 180 in aantal. In de bovenzaal werden de aanwezigen verwel komd door het HBB, de heer S. W. Hagedoorn zulks bij ontstentenis van de burgemeesters van Leiden en Oegst- geest. Hij sprak daarbij een hartelijk woord van welkom in het bijzonder tot mr. J. Siderius, secretaris-penningmees ter van de A-kring Leiden—Oegstgeest. Hierna wierp spr. een terugblik naar de oprichting van de BB in 1953. In de Korea-oorlog werd begonnen de orga nisatie een bepaalde vorm te geven, welke evenwel enkele malen aan wijzi gingen werd onderworpen. Nu 2% jaar geleden kwam er een kentering, die ten doel had de activiteit iets af te remmen i.v.m. de uitgevaardigde bestedingsbeper king. Daardoor kwam tevens een reorga nisatie tot stand, waarbij de Georgani seerde Zelfbescherming tot een verla ging van het bezettings-potentieel kwam met een vijfmansblokploeg, welke niet meer als operatieve eenheid optrad. Daarnaast trad een inwendige verster king op door het formeren van twee wijkploegen. Verschillende factoren zijn oorzaak geweest, dat de reorganisatie niet zo vlot verlopen is als men verwacht had. De invoering van de noodwachtplicht was er een van. Daarbij zijn 900 man betrok ken. Dit vereiste een nieuwe vorm van samenwerking, want uiteindelijk gaat het erom de onderlinge menselijke verhou dingen in eenzelfde vlak te trekken. Daardoor alleen kan het beoogde doel bereikt worden. Hierna reikte de heer Hagedoorn de BB-ster uit aan tien vertegenwoordig sters en vertegenwoordigers van de ver schillende wijken en enkele personen in algemene functie, om daarin alle perso nen. die recht op de ster hadden te eren. Dit waren de dames H. J. T. Berke- meyerNijenhuijs wijkpost-telefoniste H. Veerman (lid wijkploeg EHBO), M. v. Velzen—Noordervliet (idem), J. J. v. Doorn (leidster verzamelpost) en de heren C. J. M. Warmerdam (wijkploeg Algem. Hulpverlening), H. C. Postma (blokhoofd), C. J. v. d. Aar (pl.v. blok hoofd), W. C. Gerardts (redder-EH N. HORTENSIUS DIRECTEUR DER N.Z.H. (Van onze Haagse redactie) In de vanmiddag te Amsterdam ge houden aandeelhoudersvergadering van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoer maatschappij N.V. is de heer N. Horten- sius uit Groningen tot directeur van deze streekvervoeronderneming benoemd. De heer Hortensius, die thans direc teur is van de Groninger Autobusdienst- onderneming (GADO), zal zijn nieuwe functie per 1 december aanvaarden. Hij volgt dan, zoals reeds eerder gemeld, de heer J. J. Jurissen op, die op deze da tum met pensioen gaat. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Nederlands Recht, de heren J. van der Well (Delft) en J. W. H. Combrink (Oss). LEIDSE JEUGD TOUR Gele truien wisselden na tijdrit van eigenaars In de tweede etappe van de Leidse Jeugd Tour sloeg in het A-klassement de Leidse Nationale ploeg haar slag. Voor Jan de Jong uit Voorschoten was in de B-klasse een persoonlijke triomf weggelegd. Elke minuut startte een ploeg voor een tijdrit van ruim 16 km. op de weg. Jan de Jong reed zich in deze tijdrit in de gele trui van de B-klassers, ondanks dat zijn ploeg door pech werd achtervolgd. De Leidse Nationale Ploeg vertrok *n haar geheel en bleef 5 km. bij elkaar. Rob Faber reed bijna in de sloot en raak te daardoor achter. Wim Zaalberg arri veerde gelijk met de ploeg van Voor schoten. De gele truidrager Piet Prins kreeg geen enkele steun van zijn ploeg en verspeelde zodoende enkele minuten. Rob Faber haalde met 26 min. 35 sec. nog een derde plaats. Sassenheim en ook de B-ploegen van de twee ulo-scholen bleven bij elkaar. Dit was voor deze ploegen ook de beste methode. Zoeterwoude en Vrijgezellen gaven elkaar niets toe. Drie Vrijgezellen lieter zich echter geruime tijd door een bromfiets „trekken" en kregen hier voor een halve minuut straftijd. De ploe gen van de Chr. ULO en van klasse 3C van de ULO Pieterskerkstraat komen er allengs beter in. Zij slaagden er giste ren al in verschillende renners uit meer geroutineerde ploegen de loef af te ste ken. De 13e plaats voor Fred Noppen b\jv. is heel goed en J. Visser als 14e mag er ook zijn. Na deze tweede etappe verdrong Lei den de ploeg uit Voorschoten van de eerste plaats in het ploegenklassement. In de B-klasse leidt de Vrijgezellenploeg. Wim Zaalberg veroverde de gele trui van de A-klassers. Jan de Jong is leider in het B-klassement. Uitslagen tweede etappe: A-persoonlijk: 1. Wim Zaalberg 24 min. 15 sec., 2. Herman Elligers 25 min. 43 sec., 3. Rob Faber 26 min. 20 sec., 4/7 J. Zwart. M. v. Hage, G. Hekker, Piet Prins, allen in 27 min. 55 sec., 8. W. v. d. Zeijden 28 min. B-persoonlijk: 1. Jan de Jong 25 min. 17 sec., 2/3 M. v. d. Geest en P. Beere- boom 29 min. 15 sec., 4/5 Ary Duyndam en Niels Hoek 29 min. 35 sec., 6. Leo v. d. Berg 29 min. 35 sec., 7. Leen Cramers 30 min. 38 sec., 8. B. Hulsebos 30 min. 40 sec. A-Ploegen: 1. Leiden Nat. Ploeg 1 uur 18 min. 35 sec., 2. Voorschoten 1 uur 19 min. 55 sec., 3. Sassenheim 1 uur 23 min. 45 sec., 4. Rijnsburg 1 uur 32 min. 40 sec. B-ploegen: 1. Zoeterwoude 1 uur 27 min. 45 sec., 2. Vrijgezellen 1.28.45, 3. Ulo Pieterskerkstr. 1.43.10, 4. Rijnsburg 1.43.36, 5. Maredijk 1.47.20, 6. Chr. Ulo 1.49.50. Algemeen klassement: A-Persoonlyk: 1. Wim Zaaiberg 39 min. 02 sec., 2. Herman Elligers 40.01; 3. Rob Faber 40.38; 4. Piet Prins 40.53; 5. Wim v. d. Zeyden 43.03; 6. Theo Schrijvers 42.43. B-persoonlijk: 1. Jan de Jong 40.22; 2. Ary Duvndam 44.10; 3. P. Beereboom 45.02; 4. Niels Hoek 45.05; 5. M. v. d. Geest 45.17; 6. Leo v. d. Berg 45.25; 7. Leen Cramer 46.28. A-ploegen: 1. Leidse Nat. Ploeg 2 uur 01 min. 44 sec., 2. Voorschoten 2 uur 02 min. 19 sec., 3. Sassenheim 2 uur 11 min. 21 sec., 4. Rijnsburg 2 uur 16 min. 56 sec. B-ploegen: 1. Vrijgezellen 2 uur 14 min. 40 sec., 2. Zoeterwoude 2.14.52; 3. Rijnsburg 2.32.53; 4 Ulo Pieterskerkstr. 2.34.02; 5. Maredyk 2.37.22; 6. Chr. Ulo 2.41.22. BO-er), J. L. Hees (centralist comman dopost) en M. v. Dam (lid wijkploeg EHBO). Bij elke onderscheiding feliciteerde het HBB de betrokkenen en degenen, die zij of hij vertegenwoordigde, en in een algemeen slotwoord wees hij er op, dat naast religie, cultuur en welvaart de veiligheid een grote rol speelt in het leven van de mens. Deze veiligheid tracht men te bereiken middels krijgs macht (leger, vloot, luchtmacht), maar ook middels de B.B. Daarvoor zijn offers nodig, geldelijke offers in de eerste plaats, maar daar naast en niet op de laatste plaats gees telijke daadkracht. Dat moeten de bur gers opbrengen om ook de BB op te bouwen en deze materieel en moreel sterk te maken. Spr hoopte, dat allen het voorgestelde ideaal naar vermogen zouden steunen, terwijl hij van zijn kant en van die van zijn medewerkers de nodige leiding toe zegde. Nadat een verversing was aangeboden, werd de geslaagde avond besloten met de vertoning van enkele films. Lezers schrijven TROTTOIR GEVRAAGD! Een bewoner van de Oude Rijn klaagt erover, dat het trottoir aldaar reeds weken achtereen opgebroken ligt, zodat bijvoorbeeld de bewoners van perceel 77a niet dan met gevaar voor arm- of beenbreuk zich in en uit hun woning kunnen begeven. Gisteravond omstreeks negen uur is op de kruising Beester^prarkt-Steen- straat. de 17-jarige C. van den Berg, wo nende in het Boshof te Leiden, met de fiets tegen een trekker met oplegger ge reden. De jongen die geen voorrang verleende werd met een gebroken rech terbeen naar het Academisch Zieken huis gebracht. ACHTER DE SCHERMEN WERD GESTOLEN... In de periode 1224 juni zijn van ach ter het decor van het openluchttheater nabij het Gravensteen een geelkoperen schaal een metalen halsketting met stenen en een klein hertengewei, welke voorwerpen zijn gebruikt bij de opvoe ring van „Doctor Faustus", gestolen. WASSENAAR Korte raadsvergadering Omdat de benoeming van de nieuwe leerkracht aan de Schout bij Nacht Doorman-Uloschool geen verder uitstel kon lijden, is gisteren de Wassenaarse gemeenteraad gedurende enkele minu ten in vergadering bijeen geweest. In verband met de toeneming van het aantal leerlingen op deze openbare Ulo school heeft de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen besloten met ingang van het komende schooljaar het salaris van een extra leerkracht te vergoeden. B. en W. had den de raad voorgesteld in verband hier mee de heer J. H. van Dijk, onderwijzer aan een openbare Uloschool te Vlaar- dingen te benoemen tot onderwijzer. De heer van Dijk werd gisteren met alge mene stemmen benoemd. Een tweede agendapunt van deze extra vergadering betrof het plan van Willibrordus om in aansluiting op het complex woningwetwoningen, dat op het ogenblik in het uitbreidingsplan bij Dey- leroord gebouwd wordt nog eens 20 wo ningwetwoningen te bouwen. Aan de raad werd voorgesteld de benodigde grond en een bouwvoorschot aan de bouwvereniging ter beschikking te stel len en stilzwijgend werd daartoe beslo ten. De huurprijs van de woningen is voorlopig bepaald op f. 16,10 per week voor de benedenwoningen en op f. 14.85 per week voor de bovenwoningen. Aan de agenda werd nog toegevoegd een voorstel om voor f. 14.700 van de heer Borsboom een woning en een werk plaats in de Achterweg bij de hoek met de Langstraat aan te kopen. Deze pan den zullen met het oog op de verkeers situatie op dit kruispunt moeten worden afgebroken. „Nu de eigenaar erin ge slaagd is andere bedrijfsruimte te vin den, zal de afbraak spoedig een feit worden", deelde wethouder mr. dr. J. Ha zenberg mede. De raad had tegen de aankoop geen bezwaren. ZOETERWOUDE Botsing bromfietsen Gistermiddag botsten twee bromfiet sen tegen elkaar op de hoek van de Nieuweweg en de Weipoortseweg. De bromfiets, welke kwam van de richting Hoge Rijndijk en waarop twee dames uit Alphen aan den Rijn waren gezeten, werd aangereden door de heer van Leeu wen uit de Weipoort, die vermoedelijk de bocht te kort heeft genomen. De beide dames werden tegen de grond gesmakt. Enkele EHBO-ers, later bijgestaan door dokter Kortmann, hebben eerste hulp veleend. Beide dames moesten per zie kenauto naar een ziekenhuis te Leiden worden overgebracht. De heer van Leeuwen had enkele schaafwonden en een knieblessure, doch kon op eigen gele genheid naar huis gaan. OEGSTGEEST Onze plaatsgenoot, de heer N. Ver hoef, heeft te Arnhem met goed gevolg het PBNA-examen betonbouwkundige afgelegd. WARMOND Raad sprak over bezoek Koningin Onder voorzitterschap van de burge meester, jhr. mr. L. M. E. von Fisenne, kwam de raad van Warmond in open bare vergadering bijeen. Afwezig met bericht van verhindering was de heer A. Scheepers (VVD). Bij de ingekomen stukken werd voor gesteld de rekening en de begroting van de Stichting tot bevordering van geor dend zwemmen in de gemeente War mond goed te keuren en het subsidie voor 1959 vast te stellen op f. 2500. Tot leden van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs voor de pe riode 1 juli 1960 tot 1 juli 1965 werden benoemd mevrouw M. J. Spaargaren- Voncken en de heren D. A. van Beek, C. G. M. Buters, J. A. M. Luyten en W.1 v. d. Voet. Het voorstel betreffende het verlenen van garantie aan de Sted. Lichtfabrie- ken inzake elektriciteitslevering aan woonschepen en zomerhuisjes aan de Leede en de Sprietlaeck werd wederom aangehouden. Voorts was er een verzoek van het be stuur van de Speeltuinvereniging „Speel vreugd" om een lening te verstrekken van f. 7370 voor het gereedmaken van het daartoe in het uitbreidingsplan Oost geprojecteerde terrein als speeltuin. Ge zien het feit dat dit verzoek laat is bin nengekomen, konden B. en W. hierover nog geen uitspraak doen. Het hoofd van de afdeling financiën bleek in een vlug opgemaakt rapport ook niet bijzonder enthousiast. De voorzitter van de ver eniging, wethouder Vergeer, bracht ech ter een tussen oplossing naar voren. Hij stelde nl. voor voorlopig een lening te vragen van f. 2000 voor de noodzakelijke werkzaamheden, zoals het instraten van de afrastering en het gieten van een zandbak. Na enige discussie werd besloten de lening van f. 2000 te verstrekken als eerste noodzakelijk kapitaal en zich na der te beraden over het principe en de rest van de f. 7370. Naar aanleiding van het bezoek van H. M. de Koningin aan de Kagerplas- sen op 16 juli a.s. had de voorzitter de volgende mededelingen. In de eerste plaats is het geen officieel bezoek van de Koningin. Zy komt i.v.m. het jubileum van de vereniging „De Kaag" en brengt dus geen bezoek aan Warmond maar in Warmond. Zij is evenwel bereid gevon den Warmond even aan te doen. De Piet Hein zal om 5.30 uur aan de ge meentehaven aanleggen. Toegang tot het gemeenterrein zal worden gegeven aan de schoolkinderen, de ouden van dagen en de geüniformeerde jeugdbewegingen. Tevens zullen aanwezig zijn de beide plaatselijke muziekkorpsen. De kinderen zullen enkele liederen zingen en aan de Koningin zullen enkele specifiek War- mondse produkten worden aangeboden, t.w. een Leidse kaas, een kaars en een boeket bloemen. Daarna zal de Koningin de gemeente verlaten via Dorpsstraat, Burg. Ketelaarstraat, Warmundastraat, Herenweg, Oosteinde. P.V. „WARMOND" De postduivenvereniging „Warmond" hield een wedvlucht vanaf Chateauroux, afstand 633 km. De duiven werden in vrijheid gesteld zaterdag om 7 uur. De eerste prijsduif bereikte haar hok zon dagmorgen om 5.06.17 uur. de laatste om 18.42.23 uur. Uitslagen: J. Venker 1-9-10; J. de Weerd 2-3-5-6- 7; A. v. d. Nieuwendijk 4; Chr. Braun 8. Ook werd er nog een wedvlucht ge houden vanaf Pont St. Maxence, af stand 348 km. Deze vogels werden gelost maandag om 6 uur. Eerste prysduif 13.05.50, laatste prijsduif 14.4056 uur. Uitslagen: Chr. Braun 1-8-9: H. Kor- tekaas 2; J. Smeets 3; J. Kortekaas 4- 10; dr. J. Venker 5-6; J. Roest 7. „Verzetsstrijders in Algerije met de helft verminderd" De sterkte van de georganiseerde ver zetsstrijders in Algerije is in de afgelo pen negen maanden met ongeveer de helft verminderd, zo is in Franse mili taire kringen te Algiers meegedeeld. Het „Nationale Bevrijdingsleger" zou nu nog maar 10.000 tot 12.000 man perma nent in Algerije onder de w apenen heb ben. De bewapening van deze verzets strijders bestaat volgens de Fransen on der meer uit circa 8000 geweren en een klein aantal automatische wapens. In Tunesië zouden voorts nog 10.000 Alge rijnen en in Marokko nog 6000 zijn. De Algerijnse verzetsstrijders in Tunesië zouden beschikken over een wapenvoor- raad voor 15.000 man. Franse officieren verklaarden dat de reeks operaties die het Franse leger in het afgelopen jaar heeft uitgevoerd in de gebieden waar het verzet het sterkst was en de onder stroom staande afslui ting van de Tunesische en Marokkaanse grens, waardoor er geen versterkingen konden binnenkomen, de verzetsstrij ders in Algerije zware klappen hebben toegebracht. In verscheidene Franse steden zijn gisteravond betogingen gehouden voor „vrede in Algerije' die waren georgani seerd door linkse partijen en vakbon den. Daar de demonstraties in strijd waren met een algemeen verbod op be togingen, trad de politie op om de beto gers te verspreiden. Daarbij werd in enige gevallen gebruik gemaakt van traangasbommen. In Nantes kwam het tot gevechten, waarbij verscheidene mensen licht werdeh gewond. De beto gingen. waaraan gemiddeld enige hon derden mensen deelnamen, werden o.a. gehouden jn Parijs, Rijssel, Le Havre, Rennes, Nantes, Saint Nazaire, Brest, Nimes, Dijon, Grenoble en Saint Etien- Politieke „komeet" stortte omlaag. Kwestie Zuid-Tirol voor de Verenigde Naties De Oostenrijkse ministerraad heeft gisteren besloten de minister van Bui tenlandse Zaken, Bruno Kreisky, op te dragen, het geschil tussen Oostenrijk en Italië over Zuid-Tirol bij de Verenigde Naties aanhangig te maken. Kreisky zal ervoor moeten zorgen, dat de kwestie op de agenda van de volgende Algemene Vergadering der V.N. geplaatst wordt. Oostenrijk wenst autonomie voor Zuid-Tirol, de Italiaanse provincie Bol zano. Drie dagen geleden heeft Italië echter nogmaals laten weten, dat het hiermee niet kan instemmen. Italië stel de voor de kwestie aan het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Zuid-Tirol heeft voor 1918 deel uitgemaakt van Oostenrijks Tirol. Op 25 juni deelde de Italiaanse am bassadeur in Oostenrijk minister Kreis ky mee, dat zijn regering van oordeel is, dat zy de Parijse overeenkomst van 1946, waarop de Oostenrijkse regering zich beroept, geheel heeft nageleefd. Zware gevangenisstraffen geëist tegen Mangoeni-leden De openbare aanklagor in Djakarta heeft gevangenisstraffen van 6 tot 15 i jaar geëist tegen 7 personen, die ervan 1 worden geschuldigd lid te zijn van de „Mangoeni". De Mangoeni is een organisatie die plannen zou hebben gemaakt voor de ontvoering van president Soekarno, stafchef Nasoetion en premier Djoean- da, om zo een staken van het vuren tussen de regering en rebellengroepen 1 af te dwingen. Het proces is verdaagd tot 11 juli. Nieuwe Russische raketproeven De Sovjet-Unie zal van 5 tot 31 juli in het centrale gedeelte van de Stille Oceaan proeven doen met meertrapsra- ketten, aldus heeft Tass gisteravond ge meld. Het gaat hier om nieuwe typen raketten. Bij de proeven zal de laatste trap niet zfjn aangebracht. De proeven worden genomen in het kader van het program van het ruimte onderzoek. Ook in januari hebben de Russen proeven genomen met raketten die op een doel in de Stille Oceaan wer den gericht. Eén van de Russische ra ketten legde bij deze gelegenheid een afstand van 12.416 kilometer af. (In mei van dit jaar kwam een Ame rikaanse Atlas-raket op 16.200 kilometer van de lanceerbasis bij Cape Canaveral in de Indische Oceaan terecht). Volgens de mededeling van Tass van dinsdag werd op 15 mei het Russische ruimteschip in de kosmische ruimte ge bracht met een raket van hetzelfde type als die welke in januari 12.416 kilometer aflegde. Om de noodzakelijke metingen te kun nen verrichten zal de Sovjet-Löiie spe ciale schepen naar het doelgebied zen den. Dit ligt ten noorden van het eiland Phoenix in de omgeving van de scheep vaart route tussen Hawaii en Brisbane. HET RUIMTEPROBLEEM IN DEN HAAG EN OMGEVING De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor 's-Gravenhage heeft niet de overtuiging, dat overplaatsing .van een willekeurig aantal rijksinstellingen op den duur de oplossing biedt voor het op heffen van de druk op woon- en werk ruimte in Den Haag en omgeving. Im mers, ook het bedrijfsleven legt steeds meer een sterke neiging aan de dag daar centrale administraties en organi saties te vestigen, met het gevolg, dat de door de rijksoverheid ontruimde ge bouwen spoedig zullen worden ingeno men door internationale concerns, le vensverzekeringsmaatschappijen en an dere omvangrijke administraties, die hun werkterrein in het gehele land en met name langs de Nieuwe Waterweg hebben. Dit zegt de Haagse KVK o m. in een uitvoerig schrijven aan de Commissie Spreidiri? Rijksinstellingen, waarvan de oud-mini r-president, dr. W. Drees, voorzitter is. (Van onze correspondent te Bonn) Het pas 34-jarige Bondsdaglid dr. Friedrich Zimmermann, de onlangs met verlof gezonden secretaris-generaal van de CSU (de Beierse tak van Adenauers CDU) hoorde reeds gisteren te München dat zijn politieke en ambtelijke loopbaan voorlopig als beëindigd kan worden be schouwd. Hü werd namelijk wegens meineed veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijke gevangenisstraf nadat de officier van Justitie in zijn proces twee jaar tuchthuis had geëist! Zimmermann was na 1951 als een ko meet in de Beierse politieke wereld om hoog geschoten. Reeds in 1955 werd hij secretaris, in 1956 secretaris-generaal van de Christelijke Sociale Unie, de par tij van minister van Defensie Strauss en andere kopstukken uit het Beierse en Bonner politieke leven. Op 32- jarige leeftijd werd Zimmermann zelfs lid van de Bondsdag te Bonn. Even snel als hij was gestegen is de jeugdige CSU-politicus gevallen. Bij het speelbankenproces in de zomer van het vorige jaar waarbij diverse Beierse poli tici betrokken waren, die geld zouden hebben aangenomen voor bepaalde speelbankconcessies, trad Zimmermann als getuige op. Daarbij zou hij tot twee maal toe valse verklaringen hebben af gelegd. Zo verkondigde hij dat hij een speelbankconcessiehouder nog nimmer had ontmoet, wat later corrigeerde hij zichzelf een beetje, maar in feite bleek dat Zimmermann de bewuste man tot viermaal toe had ontmoet.... Men ver wijt hem thans dat hij van de betreffen de concessiehouder belastend materiaal voor de vroegere Beierse minister Baum- gartner, die in het speelbankproces werd veroordeeld maar later werd vrijgespro ken, heeft gekregen en vervolgens heeft misbruikt. SOPHIA LOREN BIJ CINERAMAPREMIÈRE Een gift van f 25.000 uit de KNVB- toto heeft de afdeling Rotterdam van I het Prinses-Beatrix-Poliofonds op het idee gebracht om een speciaal 25 meter- I zwembad te gaan inrichten voor haar patientjes. „Het is opvallend zoveel vor deringen de kinderen maken met hun bewegingsmogelijkheden in het algemeen, wanneer zij eenmaal met het zwemmen vertrouwd zijn geraakt", zo vernamen wij. Een speciaal bad wordt nodig geacht, omdat die kinderen en ook de z.g. spastische kinderen, aan wie eveneens is gedacht eerst een zekere schaamte moeten overwinnen, vooraleer zij zich in hun naaktheid aan anderen durven vertonen. Na een jaar zijn zij dikwijls ver genoeg om zich in een gewoon zwem bad te wagen. Het genoemde bedrag uit de toto is natuurlijk niet genoeg en daarom heeft men dankbaar het aanbod aanvaard van de directie van het Cinerama-Theater dat als enige in den lande te Rotterdam wordt geopend om de opbrengst van de openingsavond van 14 juli a.s. voor haar en tevens voor de afdeling Rotter dam van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding, te bestemmen. Gezien de doelstelling wordt tenminste een toegangsprijs van f 35.— verwacht. Men heeft goede hoop, dat het thea ter die avond vol zal lopen, temeer nu de kans groot is dat zowel Toon Her mans er zal zijn als Sophia Loren, die op haar reis naar Rome Rotterdam zal aandoen. Een bekend modeontwerper zal na afloop een modeshow houden, leerlingen van de Academie voor Beel dende Kunsten zullen de voor nachtclub bestemde ruimte een feestelijke aankle ding geven en het strijkje van de Ma rinierskapel neemt het muzikale gedeeh te voor zijn rekening. Burgemeester Van Walsum, die met zijn echtgenote aanwezig zal zijn, heeft reeds toegezegd de avond te zullen ope nen. Inbreker verdedigd door vier vrouwen De politie van Veldhoven bij Eind hoven, heeft gisteravond tweemaal een gevecht moeten leveren tegen vier woe dende vrouwen om een inbreker te kun nen arresteren. Kort nadat in Bergeyk een inbraak was gepleegd in een garage, waar voor 1000 gulden aan banden en gereedschap pen werd gestolen, kwam de politie op het spoor van de inbreker. Dit spoor leidde naar de woning van zijn vriend in Veldhoven. Omstreeks vijf uur gistermiddag de den twee agenten daar een inval, een derde bleef buiten. Vier woedende vrou wen echter maakten het de agenten zo moeilijk, dat zij met lege handen het huis moesten verlaten. Een van hen pos teerde zich toen bij de voordeur en de andere bij de achterdeur. De derde agent ging met de motorfiets terug naar het bureau, waar hij een huiszoekingsbevel haalde en tevens hulp vroeg. Met drie man gingen de agenten toen het huis weer binnen om huiszoeking te doen. In een donkere hoek van de vliering vonden zij de inbreker, die zich echter niet zonder meer aan de wet overgaf. Geholpen door de vier vrouwen en zijn vriend trachtte hij de agenten op een afstand te houden. Deze kregen echter versterking en daarna werd de strijd in het voordeel van Hermandad be slecht. De inbreker belandde in de po litiewagen. Hij was pas kort in vrijheid. Hij had juist 14 dagen gevangen geze ten in België, waar hij een aanrijding had veroorzaakt in Echteren (België). Bij die gelegenheid had hij zijn slacht offer een pak slaag gegeven. De man staat bij de politie in deze streek bekend als een berucht inbreker. Er is nog geen overzicht beschikbaar van zijn prak tijken. Kind na val van balkon overleden (Van onze Haagse redactie). Het 2-jarig jongetje P. A. Broeken, dat gistermorgen tijdens het spelen van een balkon op de tweede etage van een perceel aan de Scheldestraat te Den Haag op het ruim 7 meter lager gelegen trottoir viel. is in het ziekenhuis aan het Westeinde overleden. Het kind werd met ernstig letsel aan het hoofd na de val naar het ziekenhuis overgebracht. Nieuwe Russische ambassadeur in Indonesië De Russische minister van Cultuur, Nikolai Mihailov, is benoemd tot am bassadeur van Rusland in Indonesië. Mihailov, die premier Kroesjtsjef eerder dit jaar begeleidde tijdens diens reis door Indonesië, vervangt als am bassadeur de heer B. M. Wolkov, die wegens gezondheidsredenen in februari is afgetreden. ORGANISATOR ARARAT-EXPEDITIE KRIJGT 8 MAANDEN M.A. (Van onze Haagse redactie) De organisator van de „Ararat-expe- ditie's een 32-jarige, zich journalist noe mende uit Rijswijk, is gisteren door de Haagse rechtbank wegens meermalen gepleegde verduistering veroordeeld tot een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek en voorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Hij verduis terde twee auto's en twee schrijfma chines, toen hij in geldnood zat in ver band met het mislukken van de door hem met veel tam-tam georganiseerde „Ararat-expeditie", die ten doel zou heb ben gehad de Ark van Noach te zoeken op de berg Ararat in Turkije. De man was al twee keer eerder veroordeeld we gens oplichting en een keer voor heling. Argentinië en Eichmann De Argentijnse regering heeft gisteren Israël gevraagd, officieel te laten weten welke maatregelen het denkt te nemen ingevolge de resolutie die de Veiligheids raad vorige week ten aanzien van de zaak-Eichmann heeft aanvaard. Naar verluidt heeft de waarnemende minister '•■an Buitenlandse Zaken. dr. Mackay, de Israëlische ambassadeur Arieh Levavi met klem verzocht, de da tum en de preciese aard van de „genoeg doening" bekend te maken die Israël overeenkomstig de resolutie moet geven. Prinsen in hechtenis Van doorgaans goed ingelichte zijde in Djakarta is vernomen dat H. J. Prin sen. een vroeger lid van de Nederlandse strijdkrachten die thans de Indonesische nationaliteit bezit, wegens staatsvijan- dige activiteit in hechtenis is genomen. Woordvoerders van het leger bevestig den dat „een aantal" personen in hech tenis is genomen en is ondervraagd in verband met het verschijnen van pam fletten en gekalkte leuzen in Djakarta tegen het nieuwe „onwettige en ongrond wettige" parlement. Prinsen is vroeger lid van het Parle ment geweest. Hij is thans werkzaam op het secretariaat van de Democrati sche Liga. een groepering die tegen de „geleide democratie" van Soekarno is gekant. BEURSOVERZICHT Kalm en aarzelend Amsterdam, 29 juni Het Damrak kenmerkte zich vandaag door een aarzelende houding en een on zekere stemming terwijl de affaire be trekking rustig bleef. Na de scherpe koersstijgingen van de vorige weken is een reactie ingetreden die echter ge paard gaat met grote fluctuaties. Ver rassend was bijv. dat gisteravond in het telefonisch verkeer de internationale fondsen plotseling scherp omhoog lie pen ondanks het feit dat Nederlandse aandelen in New York vrijwel geen ver andering lieten zien. Daarna is in het voorbeursverkeer van heden weer een terugval gekomen en vanmiddag open de de markt over het algemeen bene den het offciële slotniveau van gisteren. Hier en daar liepen de koersen vrij scherp terug maar in de meeste geval len ontstond in 't laatste beurskwartier een herstel waardoor uiteindelijk de ver liezen binnen beperkte grenzen bleven. Ietwat teleurstellend was misschien het verloop van Hoogovens die inzakten tot 770, hetgeen een daling van een 20 pun ten betekende. Op dit laagste niveau is Hoogovens echter niet gebleven want daarna volgde een licht herstel tot 775. Aku bereikte een dieptepunt op 519, een verlies ten opzichte van gisteren van 12 punten. Het rayonfonds herstelde zich daarna tot 525. Philips opende uitgespro ken flauw op 1172 (gisteren slot 1192) waarna zich enige vraag voordeed en weldra 1185 werd genoteerd. Unilever hield zich betrekkelijk het beste. Ge opend op 953 (min 8), werd in het laat ste beurskwartier 960 genoteerd. Voor Kon. Olie was de stemming aan de zwakke kant. Het verlies beperkte zich echter tot een halve gulden. De scheepvaarthoek was verlaten en eerder iets luier. Voor Deli's werd een scherp herstel geconstateerd tot circa f. 188. HVA en Amsterdam Rubber had den een zeer kalme markt, de eerste was 2 punten lager, de andere was vrijwel op pry's. In het verdere verloop ont stond een beweging van herstel. Men rekent op een vaste opening van Wall Street. WISSELKOERSEN Amsterdam, 29 juni. Londen 10.57%—10.58%, New York 3.76%—3.771/s, Montreal 3.84%—3.85%, Parijs 76.89—76.94, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.3990.44, Stock holm 73.07—73.12, Zürich 87 30%— 87.35%, Milaan 60.73%—60.78%, kopen hagen 54.68%—54.73%, Oslo 52.81— 52.86, Wenen 14.53%14.54%, Lissabon 13.18—13.19%. MARKTBERICHTEN AALSMEER. 28 Juni. C.V. Centrale Aalsmeerse Velling G.A. Snijbloemen: Gerbera per stuk 15-25, Amaryllis 6-8%, Lelies 25-49, Violieren 8-15, Clematis 10- 17. Iris per bos 15-35, Fresia 30-59, Lathy rus 10-32. Asp. Plumosus 90-185, Colvlllel 25-50, Ornlthogalum 85-120. RIJNSBURG, 28 Juni. Bloemenveiling FLORA. Gladiolen: Strauss 14,tot 16.50. Hobbema 215-250. Plerson 400-540, W. Supreme 275-450, Esther Read 95-175, Violieren 750-1000. Colvlllel: Alba 295-400, Amanda 350-490, alles per 100, Engelse Irissen 35-55, Gele Griet Segetum 20-40, Goudsbloemen 14-16, Flox 30-40 per bos, Am. Anjers sim roze 8-9, Scarlet Sim 4-6 Shocking Pink 11-13, Tangerlm 13-15 per stuk. Achillea 440-600. Scablosa 240-310, Tyger Anjers 75-100. Galllardia 175-210 per 100. WOERDEN. 29 Juni. 'Kaasmarkt. Aanvoer 118 partijen. Notering: eerste kwa litelt f 1.90 lot f 2.tweede kwaliteit f 1 84— l 89. extra kwaliteit tot f 2.14. Handel goed. Beurs van Amsterdam Woensdag 29 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned '58 4% 100% 100% Ned '59 4% 100A 100% Ned '59 4% 93% 9Sr7a Ned. '60II 4% 100A 100% Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 78GB 78%GB Ned '47 3% (3) 93^ 93% Ned *51 3% 96% 96% Ned '53 (3%) 93A 93A Ned '56 3% 93 93 Ned '48 3% 87 86% Ned '54 3% 86% 86% Ned '55 I 3% 88% 88% Ned. *55 II 3% 90% 90% Ned -37 3 90% Dollarlng '47 3 92% 92% Investeringscert 3 96% 96fj Ned 62-64 3 97% 97% Indië '37 A 3 98% 93 Grootboek 46 3 89^ Ned WB 6% 109% 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B 34% S4% Nat. Handelsbank 160 163 Ned. Handelmi) 299 287 Amst Rubber 115% 115% H.VA 165% 163% Senembab 560 558 A.K.U531% 527% Berkel's Patent (v.) 322GL 322GB Calvé Delft cert. 924 930 Dell MiJ.en (Ver.) 184.20 186.75 Kon Pap v Gelder 321 302 Hoogovens cert. 789 781 Müller en Co. NJ3 440 435 Ned. Kabelfabr 553GB 575GB Philips 1192% 1190 Philips pref 314 317% Onliever 961 961% Wilton Feyenoord 209 207 Billton 2de r 3% 395GB Dordtse Olie gew. 681% 680% Kon Olie (f 20.—) 142.80 144 idem (50 a f20.—) 142.70 142.25 Holl Amer iyn 139% 138% Java China Paket 141 141 KiJVl 107.50 ins Kon Ned Stmv Mil 182% 182% Kon Paket My 134% 134% Stoomvaart My Ned 167 167% Nlevelt Goudr eert 141% 142% v OmmereD eert 272 271 Kon Rott Lioyd 147% 145% Ned Scheepv Onie 144% 144% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen Adam 47 (3%) 8 93% idem 48 (3%) 93% I dam '52-1 <4%) 97% 'd ld 37 1-11 (3%) 93% Z.-Holland 56 (4%) 99% 99fj Bankwezen Bank N. G '58 (5%) 104 104 id NWB '52 (4%) 96% Industr. Obligaties Philips Dollarlng *51 95% 95% Premieleningen A'dam '53 3 102 101B A'dam '51 12% 83% 83 A'dam '56 I 2 79% 79% A'dam '56 II 2% 94% 95 A'dam '56 Hl 2% 93 93% Eindhoven *54 2% 78 Enschede '54 2% 77% 78L Den Haag '52 I 2% 85 86% Idem II 2% 86% 87% R'dara '52 I 2% 86% 88 Idem n 2% 88% 87% Idem '57 2% 97 97 Utrecht '52 2% 88 87 Z.-Holl 1957 2% 92% 92% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Robeco 241 239 Amst Bank 350 349 H_B O eert 223% 223 Rott Bank 307 307% Twentsche Bank 284 283 Industrie Ondernemingen Albert Heyn445 445 Borsumy 66 75% K N Ed.met. A-AA 100 Idem pref wd. 102% 102% ElectrolasmU 335 Kon Ned Grofsm 169 170 Holl Constructie 533 Lng bur v Bouwnyv 263 320 Interna tlo 147 148 Int Kunststof! Ind 63 60L Leidse Wolsplnnery 438 458 Rott Droogdok Mfj 614 620 Sikkens Groep 810 Ver Touwf abrieken 365 370 Walvisvaart 117 117 Wernlnk'6 Betonm 147 132% Van Wtfk en Heringa 113% 111 Zaalberg 117L 114 Spoorwegen Dell Spoorweg My 6% 6B Amertk fondsen Canadian Pacific R 24fJ 24% Intern NickeJ 109% 109 Anaconda 50^ 49fJ Bethlehem Stoei 45^ -, Cities Service 40% 41% Genera) Motors 43% 43% Kennecott 77% 77% Republic Steel 63% 62% Shell OU 70% 70% Union Pacific 26% 27 ün States Steel 78% 78%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9