KENT I WEER TWIJFEL AAN TIJDSTIP VAN DE MOORD OP NITRIBITT Chefarine 4 E Hilversum ziet iedere verandering als aanslag op het huidige bestel Geen sprake van wezenlijke band tussen de omroep en liet publiek PRISMA VEREENVOUDIGING VAN HET TARIEF GERECHTSKOSTEN Alles is platvloersverdachte is kleine bedrieger en Rosie bepaald geen grote courtisane Bestrijding van pijn beiangrijkverbeterd! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 juni 1960 Derde blad no. 30085 Televisiedeskundige gepromoveerd ,,In Hilversum leeft sterk de vrees, dat door het afstoten van bepaalde taken, de omroeporganisatie aan kracht en betekenis zal verliezen. Iedere poging om aan de televisie- ontwikkeling in Nederland een andere richting te geven wordt door de om roeporganisaties gevoeld als een prin cipiële aanslag op het bestel. Ook wanneer pogingen daartoe steu nen op de sympathie van de kijkers en de leden-abonnees van de omroepver enigingen" Dit merkte de heer P. Gros uit Den Haag op in het Academisch proef schrift „Televisie, parlement, pers en publiek", waarop hij gistermiddag aan de Gemeente-Universiteit van Amster dam is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. De heer Gros, die o.a. medewerker is van de Onafhan kelijke Televisie Exploitatie Maatschap pij (O.T.E.M.), behandelt in zijn proef schrift vooral de vraag hoe Nederland in het samenspel van parlement, pers en publiek op het „fenomeen televisie" heeft gereageerd. Cultureel omkleed Het verzet tegen de pogingen om in Nederland te komen tot een onafhanke lijke commerciële televisie-organisatie, die naast de NTS en de omroepvereni gingen wil opereren, wordt volgens de heer Gros omkleed met culturele argu menten. Hij meent, dat dit verzet in we zen wordt ingegeven „door de vrees, dat een nieuwe organisatie afbreuk zou doen aan kracht en betekenis van de bestaande verenigingen. Vandaar een hardnekkig verzet." Van een wezenlijke band tussen om roep en publiek is volgens de heer Gros nauwelijks sprake. Deze kloof is door de televisie niet versmald. „Eerder blijft ze onoverbrugbaar, vooral op die punten, waar de Nederlandse televisie niet vol doet aan verlangens van het kijkende publiek, dat nu eens op prestige-over- wegingen, een volgende keer om gelde lijke of principiële redenen van bepaal de manifestaties verstoken blijft en de schuld daarvoor zoekt bij de NTS en de omroepen. Mislukkingen en tegenslagen in de programmering worden toege schreven aan het stelsel, terwijl het ge heel niet zeker is dat bij een ander stel sel soortgelijke mislukkingen en tegen slagen niet zouden voorkomen en dat het gebrek aan geldmiddelen ook dan niet een hinderpaal zou zijn op de weg naar goede programma's", aldus de heer Gros. Organisatie voorop Hij constateert elders, dat organisato risch in de Nederlandse omroepwereld niet de ideeële doelstellingen van de ver enigingen primair gelden. De kracht van het organisatorische verband blijkt volgens hem te prevaleren. „Aangezien verschillende omroepsverenigingen nauw gelieerd zijn met politieke partijen, gaat van de organisaties van het omroepbe stel een krachtige invloed uit op de po litieke benadering van de omroepvraag- stukken, zowel op het terrein van de radio als op dat van de televisie," aldus de heer Gros. „Zolang een aantal par tijen zozeer in hun belangen gekoppeld is aan de omroeporganisaties, is het niet aan te nemen, dat aan het Nederlandse omroepbestel een wezenlijk andere basis wordt gegeven dan de huidige: vrije or ganisaties voortgekomen uit het maat schappelijk leven." Programma bepalend „De ontvangstkring bepaalt zijn keus niet naar omroepvereniging, maar naar programma. De waardering is gebaseerd op presentatie en inhoud." Een grotere coördinatie en het overhevelen van de verzorging van niet gerichte program ma's naar de NTS, acht de heer Gros gewenst, omdat zulks tot grotere effi- ciëncy zal kunnen leiden en tot een doelmatiger gebruik van het beschik-1 bare potentieel. Het resultaat hiervan is volgens hem: betere kwaliteit van de programma's, „hetgeen tenslotte het uit eindelijke doel van een televisiebedrijf behoort te zijn." In een slotbeschouwing merkt de heer Gros tenslotte o.m. op, dat het omroep bestel in zyn televisie-uitzendingen aan de verwachtingen van het overgrote deel van het publiek heeft voldaan. „De pro gramma's hebben een hoge graad van waardering ondervonden, zoals is vast gesteld in de incidentele onderzoekin gen. Naast de wens tot verbetering van bepaalde programmacategorieën staat de grote waardering voor vele ontspan ningsprogramma's, reportages, de te levisienieuwsvoorzieningen en de dra matische produkties. Deze waardering loopt weinig uiteen bij de verschillende kerkelijke groeperingen," aldus de jonge doctor, wiens proefschrift 332 bladzijden telt Als gastpromotor trad op prof. dr. Sj. Groenman, hoogleraar in de sociologie aan de Rijksuniversiteiten van Leiden en Utrecht. Geen shoiv meer van smokkelaars Van onze parlementaire redacteur) Iemand, die bij herhaling smok kelt, kan worden gestraft met „ten toonstelling op een schavot". Dat staat in de thans nog geldende alge mene wet op het gebied van de in voerrechten en accijnzen. Die wet van 1822 is volkomen verouderd. Daarom heeft de Tweede Kamer gis teren. na vele, vele jaren van voor bereiding, zonder hoofdelijke stem ming een nieuwe wet aangenomen. Dat was voor staatssecretaris Van den Berge, die het wetsontwerp ver dedigde, vooral ook een menselijke voldoening, ivant 25 jaar geleden heeft hij zich als jong inspecteur van belastingen al gewijd aan de re dactie van de nu aangenomen nieu we wet, die alleen het stelsel van formaliteiten regelt en aan de ta rieven niets verandert. Door allerlei wijzigingen en aan vullingen in afzonderlijke wetten was de oude wetgeving op het gebied van de douane uitermate onover zichtelijk en ingewikkeld geworden, zodat alleen schaarsedeskundigen nog de weg roeten in de doolhof. In de praktijk moeten belanghebben den grotendeels afgaan op de in lichtingen van de ambtenaren zon der een eigen oordeel te kunnen vor men. Er bestond dus reeds lang be hoefte aan een nieuwe wet. Alge meen werd de modernisering giste ren toegejuicht. Voor het eerst na zijn ziekte is Prins Bernhard voor een officiële plechtigheid in het openbaar ver schenen. Door een druk op de knop stelde hij het kompostbedrijf Soest- Baarn aan de Maat weg in werking. Geslaagd... maar dan ook 'n volwaar dige beloning: een horloge „cum laude", gekocht bij een gediplomeerd vakman: uw eigen horloger. f het goede Ankerhorloge PRISMA JUNIOR vanaf 49.7! ÏFef van halve eeuw oud Kamermotie voor een gehele afscha ffing (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren zon der hoofdelijke stemming besloten tot vereenvoudiging van het tarief van ge rechtskosten in burgerlijke zaken, waar in dus de ene burger de ander voor de rechter sleept. Tevens zijn in het be treffende wetsontwerp de tarieven van de deurwaarders verhoogd. Bijna alge meen was de Kamer van oordeel, dat de heffingen in burgerlijke zaken moe ten worden afgeschaft, omdat in straf zaken en belastingzaken ook geen kos ten behoeven te worden betaald. Daarom had de heer Van Rijckevor- sel (KVP) een amendement met die strekking ingediend, maar prof. Oud (VVD) had hem erop attent gemaakt, dat als de regering bij aanneming van het amendement het wetsontwerp zou intrekken, dan ook de verbetering van inkomsten van de deurwaarders achter wege zou blijven. Om die reden trok de heer Van Rijckevorsel zijn amendement in en diende prof. Oud met dezelfde strekking een motie in, waarover van daag wordt gestemd. eenmaal te betalen vastrecht voor alle werkzaamheden waarbij de griffier zijn diensten verrleend. De bedoeling is niet, hogere inkomsten te verkrijgen. De op brengst moet ongeveer gelijk blijven, maar de administratie wordt veel een voudiger. Volgens het nieuwe tarief bedragen de gerechtskosten in burgerlijke zaken: in rechtbankzaken tweemaal vijftig gulden (resp. voor eisen en voor gedaagde); in rechtbankzaken, waarin een hoofdsom van duizend gulden of minder wordt ge vorderd, tweemaal 25 gulden; in kan tongerechtzaken wordt een recht van eenmaal 25 gulden geheven (alleen van de eiser)in kantongerechtzaken, waar in een hoofdsom van 200 gulden of min der wordt gevorderd, wordt een recht van eenmaal tien gulden geheven en in kantongerechtzaken, waarin een hoofd som van 50 gulden of minder wordt ge vorderd, wordt geen recht geheven. Twee miljoen Deze jongedame is de 25-jarige Maria Calvi, die een zeer bijzon dere indruk heeft gemaakt op de Parijse kunsthandelaar en - kenner George Recio. Deze meende in haar gestalte zelfs de Eva van deze tijd te ontdekken. Hij mobiliseerde 27 Franse schilders en beeldhou wers om van Maria een afbeelding te maken. Zo hoopte hij een vol maakte uitbeelding van ,.Eva I960'' te verkrijgen. De resultaten van dit kunstzinnig samenspel zijn tot een tentoonstelling gebundeld, die van af gisteravond in de „Galerie Kar- tina" aan de Herengracht te Am sterdam is te zien. Maria was voor de opening uit Parijs komen over vliegen en vanzelfsprekend hadden de fotografen op Schiphol ook be langstelling voor deze volmaakte Eva. In de motie wordt de minister uitge nodigd de bevordering van de algehele afschaffing van gerechtskosten in bur gerlijke zaken in ernstige overweging te willen nemen. Minister Beerman ver klaarde echter daar niets voor te voe len. Die heffingen brengen per jaar ruim twee miljoen gulden op. Het leek hem niet geschikt in het huidige tijdsbestek nu de uitgaven van de Staat onvermij delijk hoog zijn, aan te dringen op af schaffingen van de heffingen, die blij- kens zijn praktijk van 34 jaar als advo- j caat, nooit een belemmering zijn geble- I ken om een proces te beginnen. Hij zag ook geen reden waarom de Staat gratis voor rechtspraak zou moeten zorgen, in zaken, waarin het particulier belang overweegt. Men kan toch ook arbiters kiezen om in een geschil tussen particu lieren te beslissen. Echtscheiding door arbitrage is in ieder geval uitgesloten!, voerde de heer Meulink (A.R.) hiertegenover aan Merkwaardig De vereenvoudiging van het tarief van gerechtskosten heeft nogeens herinnerd aan de merkwaardige toestand in de vo rige eeuw toen de griffiers bij de recht banken voor eigen rekening werkten en hun diensten verleenden volgens het in 1843 vastgestelde tarief. Pas in 1910 trad de wet in werking, volgens welke de ge rechtskosten in de kas vloeien van de Staat en de griffiers een vaste beloning krijgen. De tarieven van 1910 zijn se dertdien nooit herzien. Zij zijn ingewik keld en de controle vereiste veel admi nistratie omdat voor elke werkzaamheid apart moet worden betaald. Het oude stelsel wordt nu vervangen door een (Advertentie) Denk aan Uw lijn volgens de nieuw ontdekte formule. Doosjes van 1S0 tabl. f. 1.15 500 tabl. f. 2.95.1000 tabl. f. 5.50 bij apothekers en drogisten N.V. a TEN HERKEU HILV6R6UI Monster van Loch Ness in het Lagerhuis ter sprake (Van onze Londense correspondent) Het monster van Loch Ness, de geheimzinnige zeeslang, welke zich volgens een legende, welke nu al jaren opgang doet, op de bodem van dit langwerpige meer zou be vinden en zodanig invloed op de fantasie van de omwonenden uit oefent, dat bijna iedereen die men in de streek ontmoet positief be weert tenminste de kop van het angstaanjagende dier te hebben gezien, is gisteravond in het Lager huis ter sprake gebracht. De conservatief kapitein Pilkington vroeg de regering inlichtingen over be richten, dat vissen in het meer zouden zijn aangevallen en hij wilde weten door wie. De staatssecretaris voor Schotland Leburn antwoordde, d$.t hij er geen rap porten over had gekregen. Kapitein Pilkington vroeg toen langs zijn neus weg alsof nog nooit iemand eerder over het monster gerept had: „Heeft U ge ruchten gehoord over een monster, dat zich in dit meer zou bevinden? Indien zulks het geval is, wilt U dan stappen doen om er voor te zorgen, dat de aard ervan niet wordt vastgesteld? Aange zien hier sprake is van een mysterie van de eerste rang is het beter om er niet aan te tornen!" De staatssecretaris: „Ja meneer". Tot zover de episode in het Lagerhuis. Zoals men weet duikt het monster, dat een uitstekende journalistiek instinct bezit, meestal op in perioden, dat het nieuws schaars is al behoort in deze spanningsvolle tijden de komkommertijd van weleer tot het verledenHet monster blijkt echter onontbeerlijk voor het vreemdelingen verkeer. Maar geleerden bereiden snode plannen voor om de bodem van het meer en vooral de inham men en gaten in steile hellingen op wetenschappelijke wijze te gaan naspeu ren. De uitdaging van het onbekende, of het nu de maan betreft of een meer in de Schotse bergen, kan nu eenmaal niet onbeantwoord blijven, al mag men voor het Schotse toerisme hopen, dat het raadsel altijd een raadsel zal blij ven (Van onze correspondent in Bonn) In het proces te Frankfort tegen Heinz Pohlmann, die verdacht wordt van de moord op Rosemarie Nitribitt, bleek gisteren opnieuw, dat over het tijdstip van de moord minder vaststaat dan het openbaar ministerie aanneemt. Een kelner ver klaarde gisteren, dat hü Rosemarie op 29 oktober 1957 tegen half tien 's avonds nog heeft gezien en bediend. Het O.M. neemt aan, dat Rosemarie op 29 oktober 1957 tussen kwart voor vier en vijf uur des middags is gewurgd en van 18.000 mark beroofd. Zij had volgens de kelner evenwel gezegd: „Ik heb haast, want ik heb om tien uur een afspraak". Deze verklaring is bevestigd door een tweede kelner. Daarmee opent zich een nieuw perspectief voor Pohlmann, die geen sluitend alibi voor de middag van de 29ste oktober heeft. Nu evenwel steeds meer getuigen beweren Rosemarie ook des avonds (sommigen zelfs op 30 en 31 oktober nog) te hebben gezien, wordt een belangrijke aanwijzing tegen de beklaagde uit de handen van de officier van Justitie geslagen. Filni-roinantiek is geheel ongemotiveerd De politiecommissaris, die Rosemarie vermoord in haar flat heeft gevonden, vertelde gisteren, dat het in haar kamer vlak voor haar dood tot een hevig ge vecht moet zijn gekomen. Alles lag na melijk overhoop. De commissaris had geen enkele twijfel aan het tijdstip van de moord: dinsdag 29 oktober, 15.45 17.00 uur. Veel betekent dit voor Pohl mann niet. merkte diens verdediger op: alleen deskundigen en de getuigen die Rosemarie des avonds of de volgende dag hebben gezien, hebben hier het laat ste woord De 39-jarige handelsreiziger Pohl mann heeft tijdens dit proces, dat als eb en vloed zich dan weer positief dan weer negatief voor hem ontwikkelt, ge zegd te beseffen, dat het hier om zijn leven gaat. Noch deze opmerking noch enkele sensationele achtergronden van deze affaire, doen iets af aan de ontstel lende laag-bij-de-grondsheid van alles en allen, die wat met deze zaak te ma ken hebben. Beperkt men zich tot Pohl mann en Nitribitt dan krygt men het volgende van ellende aan elkaar han gende beeld: Heinz Pohlmann: zoon van een post ambtenaar: op de middelbare school (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Geleerden hebben onideki, dat bepaalde combinaties van geneesmiddelen een bij zonder weldadig effect hebben. Ofschoon de werking van elk middel afzonderlijk bekend was, bleek zulk een combinatie krachtiger te werken dan kon worden verwacht. De vier middelen verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al be roemd werken tezamen nóg beter. Ze hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep, vaak ook dan wanneer andere middelen falen. f/ mislukt; als leerling-kantoorbediende mislukt, nadat hij een greep in de por- tokas van zijn baas had gedaan. Later: een kleine bedrieger, een eeuwige op lichter, een klantje van politie en Justi tie. Hij plunderde als soldaat in Frank rijk en werd bestraft. Hij stal in de oorlog in Duitsland zelf de uniform van een officier-vlieger, waarvan hij van daag nog zegt: „Het pakje stond me uit stekend!" Na de oorlog bedrog na be drog: zich voordoende als neef van pre sidenten van rechtbanken, als zoon van fabrikanten, als grootgrondbezitter! Hij rolt van de ene in de andere gevangenis en zit op het ogenblik bijvoorbeeld een straf van twee jaar wegens oplichting uit. Kortom, een man zonder allure, een dief en een bedrieger. Tenslotte nog „groot" geworden in een kleine Frank- forter wereld van prostituees en homo- sexuelen. Na de moord op Rosemarie Nitribitt: geldaanbiedingen tot een to taal van een kwart miljoen mark van de „echte" grote wereld, indien hij zijn mond zou houden over Rosemaries klan ten. Pohlmann als filmster, Pohlmann als financier, Pohlmann zelfs als jour nalistmaar in feite een man zon der glans, verdacht van roof en moord Dom en gierig Rosemarie had dertig mille op de bank. Aan goederen bezat ze voor een waarde van 70 mille. Een Noordduitse industrie-manager was het een halve ton waard als over zijn relatie tot haar zou worden gezwegen. En dat alles om een vrouw, die nimmer een industrie- spionne zou kunnen worden en die zo gierig was, dat ze altijd rijst met suiker at, omdat dat goedkoop was. Ze kocht alleen een dure auto (contant betaald: 19.000 markt op tafel!) opdat haar „ei gen prijs" zou stijgen. Het meisje met de lange, ietwat stompe neus en de glibberige ogen, de grote kin en de dure kleren kon nauwelijks lezen. Brieven van minnaars moest zij zich laten voorlezen! Zij stierf, omdat ze het waarschijnlijk vertikte een „vriend" te betalen. Zjj stierf in angst om haar bezit. Het kan als klinkbare onzin worden betiteld, dat onder Nitribitts „klanten" vooraanstaande representanten van de Westduitse of Westeuropese industrie en handel waren. Dezulken, die behoefte zouden hebben gevoeld aan een soort Nitribitt en voor wie een paar honderd mark meer of minder niet telden, zul len niet beland zijn bij Rosemarie in de Frankfurter Stiftstrasse bij een ordi naire, gierige analfabete. Haar „prijs" werd na de aanschaffing van de sport auto overigens verdubbeld: van vijftig tot honderd mark! Een courtisane? De vaderlandse taal heeft er een korter, krachtiger en niets verbloemend woord voor, dat beter past! (Advertentie) nu ook in Nederland Rosemarie Nitribitt: uit de film „Het meisje Rosemarie", met in de titelrol Nadja Tiller, komt het beeld van een soort grote courtisane naar voren. Een vrouw, die werkt met bandrecorders en die iets te maken zou hebben met indus triële geheimen. Welnu, in werkelijkheid was Rosemarie Nitribitt een dom, gie rig, gemakzuchtig, gevoelloos schepsel. Hoewel zij een fraaie sportwagen, een bontmantel van 18.000 mark en ringen met briljanten bezat, kon zij nauwelijks schrijven. De „blonde Rosie", bijge naamd Rebekka, geboren op 1 februari 1933, kwam ter wereld als een onecht kind verbleef in weeshuizen en bij pleegouders en geraakte als 14-jarige reeds op het verkeerde pad. Zij moest wel vallen in de bodemloze put der pros titutie. Reeds 14.400.000 nieuwe rijl(sde<s!ders Bij de Rijksmunt in Utrecht zijn thans reeds 14.400.000 nieuwe zilveren Rijksdaalders geslagen. Men verwacht, dat de nieuwe munten in augustus in omloop gebracht zullen worden. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET T«gen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaroi. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.50 Luitenant-generaal Schaper in Oslo De chef van de Nederlandse lucht machtstaf, luitenant-generaal H. Scha per, is gisteren in Oslo aangekomen, voor een bezoek aan Noorwegen dat tot vrij dag zal duren. Generaal Schaper werd in Oslo verwelkomd door de chef van de Noorse luchtmacht, generaal B. F. Motzfeldt en enkele andere hoge offi cieren. Generaal Schaper zal besprekin gen voeren met Noorse militaire leiders en met de leiders op het hoofdkwartier van het noordelijke commando van de Navo, dat te Kolsaas, even buiten Oslo gevestigd is. De Nederlandse lucht machtchef zal ook nog een bezoek bren gen aan Stavanger, in West-Noorwegen. Grote partij opium uit Bombay achterhaald (Speciale berichtgeving) Gisteren zijn twee Chinezen, die be trokken zijn bij een grote opiumsmok kelarij, voor de officier van Justitie te Rotterdam geleid Een 29-jarige „store keeper" uit Honkong heeft bekend, dat hij de partij opium heeft binnenge bracht, die vorige week in het Rotter damse havengebied in beslag is geno men. Die partij had hij gekocht te Bom. bay. Het gewicht was niet minder dan 67 kg en drie ons. De tweede verdachte, die in het Huis van Bewaring is inge sloten, een 55-jarige man uit Den Haag, heeft verklaard niet bekend te zijn met feit dat het pak, dat de Chinees in zijn auto had gelegd, opium bevatte. Deze verklaring wordt uiteraard ernstig in twijfel getrokken JEUGD LANGER OP SCHOOL In het schooljaar 1958/'59 genoten 83% van de 14-jarige jongens, 64% van de 15-jarige en 48% van de 16-jarige volledig onderwijs. Voor de meisjes zijn de overeenkomstige cijfers (14 jaar). 45% (15 jaar) en 26% <16 jaar». Deze percentages liggen 5 a 10r; hoger dan die voor het schooljaar* 1955 "56. Aldus blijkt uit een publikatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, „De Nederlandse jeugd en haar onder wijs 1958'59", licht en aromatisch in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/h A. J. Blok „Vernietigende en vergeldende slag" De „Rode Ster", het orgaan der Rus sische strijdkrachten, schrijft dat aan raket- en andere bases in Italië een „vernietigende en vergeldende slag" zal worden toegebracht, als deze worden gebruikt voor agressieve doeleinden, al dus meldt het Russische persbureau Tass. „De Italiaanse kampioenen van het onverantwoordelijk ondergeschikt maken van de belangen van Italië aan de eisen van het Noordatlantisohe blok dienen dit niet te vergeten. De trans atlantische strategen beogen met het inrichten van raketbases in Italië deze te gebruiken tegen de Sovjet-Unie en andere socialistische landen".. Het be wuste artikel had als kop .JBruggehoofd voor Amerikaanse provocatie". Ir. Djoeanda in Rusland De Indonesische premier Djoeanda, is gisteren met een speciaal voor hem gereserveerd TU-104 vliegtuig uit Nieuw Delhi te Tasjkent in Rusland aangeko men. Djoeanda maakt de reis naar Rus land op uitnodiging van Kroesjtsief. samen met de Indonesische minister van opbouw, Chairoel Saleh. Te Moskou zullen zij overleg plegen over de daad werkelijke toepassing van de Russisch- Indonesische overeenkomst betreffende economische samenwerking.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5