won weer aan Baclis „Holie Messe zekerheid en overtuigingskracht niet tot dank... NZHVM boekte aanzienlijk betere resultaten dan voorgaande jaren Bevorderingen HBS voor Meisjes LEIDS HOLLAND FESTIVAL Respect voor Aribo's directie! Opgericht 1 maart 1860 Woensdag 29 juni 1960 Tweede blad no. 30085 Maar nijpend tekort aan personeel blijft (Van onze Haagse redactie) Het exploitatieresultaat van de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij N.V. te Haarlem was over 1959 niet minder dan 32 pet. hoger dan over het jaar daarvoor. Aan de ene kant stegen de opbrengsten uit het vervoer met 2.7 pet. tot f. 13.201.132.34, terwjjl de exploitatiekosten met 3.5 pet daalden tot f. 10.243.056.60. Bovendien vertoont de verlies- en winstrekening een bijzonder opgewekt beeld door een post van ruim negen ton, welke de koerswinst vorm, gemaakt bij de liquidatie van de effectenportefeuille. Bovendien werd, evenals vorig jaar, bijna een half miljoen gulden ontvangen aan rente op beleggingen en banksaldi. Van het totaal overschot van ruim 4.3 miljoen gulden wordt bijna 1.7 mil joen bestemd voor de afschrijvingen. Er wordt een uitkering ineens aan de aandeelhouders gedaan van zeven ton, terwijl uit het resterende winstsaldo van bijna twee miljoen gulden een uit kering van acht percent aan de aan deelhouders wordt gedaan. Een bedrag van f 1.250.000 wordt voor de algemene reserve bestemd, twintigduizend gulden aan de personeelsverenigingen ter be schikking gesteld, terwijl 34.000 gulden onverdeeld blijft. Jaarverslag Het jaarverslag, dat ook door zijn fleurige presentatie de goede gang van zaken bij de N.Z.H. weerspiegelt, maakt overigens gewag van een iets gedaald reizigersaantal, dat overigens nog ruim boven de 55 miljoen blijft. Daarmee is de N.Z.H. veruit de grootste streekver- voeronderneming van Nederland. De teruggang van het vervoer schuilt voor al in de Leidse stadstramlyn. Om al die passagiers te vervoeren hebben de 271 autobussen van de N.Z.H. in 1959 meer dan negentien miljoen kilometer afgelegd en de nog resteren de 64 tramrijtuigen (motor- en aan hangwagens tezamen) 4,5 miljoen kilo meter. Tot de factoren, welke tot de hogere vervoersopbrengsten hebben bijgedra gen, moeten in de eerste plaats de in de loop van het verslagjaar van kracht geworden tariefsverhogingen voor de korte interlokale trajecten en de ver hogingen van sommige stadstarieven worden gerekend. Verder nam het ver voer op de interlokale lijnen vooral door het fraaie zomerweer sterk toe, waar tegenover echter onbevredigende resul taten op de Haarlemse en Leidse stads- lijnen stonden. Vooral het Keukenhof- vervoer bereikte met een stijging van 36,5% een top. De daling der exploitatiekosten hebben ten dele een boekhoudkundige oorzaak, maar zijn ook een gevolg van een op zichzelf minder gunstige omstandig heid, namelijk de daling van het aantal personeelsleden van 1237 tot 1194. De uitgaven van lonen en sociale lasten stegen echter, vooral door de invoering van een ploegentoeslag van zes procent. De kosten van elektrische stroom, mate rialen en onderhoud daalden daaren tegen. Chauffeurstekort Evenals in het vorige jaarverslag wor den zorgelijke passages gewijd aan de personeelsvoorziening. De wervingskos ten waren hoger, omdat men in het westen niet voldoende krachten kon vinden. Er moesten dus chauffeurs uit andere delen van het land aangetrok ken worden. Dat schept een voor een vervoerbedrijf nijpend huisvestingspro bleem. Dankzij een interne financie ringsregeling en een zij het geringe, schrijft de directie toewijzing van woningen door de gemeenten, kon in een aantal gevallen aan het gescheiden wonen van het gezin een einde worden gemaakt. Maar in vele gevallen raakte de N.Z.H. de elders aangeworven chauf feurs weer kwijt, omdat het wachten op een woning te lang duurde. Toch kon het aantal chauffeurs van 452 op 500 worden gebracht. Daarvan hebben Eindexamen gymnasium Christelijk Lyceum Voor het eindexamen Gymnasium A groep I slaagden aan het Chr. Lyceum (Kagerstraat)W. A. van der Berg, Leiden; P. Bogaards, Leiden; mej. K. N. Ciggaar, Leiden; mej. M. C. D. van Duyn, Wassenaar; mej. G. S. Hekster, Oegstgeest; mej. H. Karsen, Wassenaar, met twee kandidaten wordt het examen voortgezet. MULO-EXAMENS Geslaagd voor diploma A de dames: M. Meijer te Valkenburg; N. Ravens- bergen, Rijnsburg; B. C. van der Plas, Katwijk aan Zee; J. Olivier Leiden en de heren: P. P. de Koning, H. de Raaf, Leiden W. v. Waardhuizen, Leiderdorp; J. W. Boerma, J. Parlevliet, Katwijk aan Zee; G. K. D. Dronkert, Leiden. Geslaagd voor diploma B de dames: M. de Mol, Katwijk aan Zee; A. Gies- bert, Leiden; A. v. Ingen Schenau, Lei derdorp; P. J. de Greef, Leiden en de heren B. v. Dijk, Katwijk aan Zee; D. B. de Mooij, Katwijk aan den Rijn; C. Sneijders, B. Vooijs, A. Ouwehand, Kat wijk aan Zee; J. H. Dibbetz, Oegstgeest; C. Kes, Leiden; J. J. van der Meij, Oegstgeest; J. W. Kranenburg, G. J. van der Reijden, Leiderdorp; J. F. A. Velle- koop, W. Cuperus, Leiden. Afgewezen 2 kandidaten. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Judith Maria, dr. van H. J. M. Slulze- man en L. de Bruljne, Gerard Hendrik, zn van G. H. van Asperen en A. G. van der Horst, Abraham, zn van A. Pracht en E. A. C. van Heuzen, Rudolf Wilhelmus An- tonlus, zn van F. H. van der Poel en J. C. Kok, Evert, zn van J. Groen en M. A. Schuurman, Jacqueline, dr van J. Moll en E. E. D. Austin, Gerrlt Jan, zn van G. Schelllngerhout en J. E. Ravensbergen, Hendrlka Petronella Theresla, dr van J. P. v. d. Star en M. H. Turk. Peter Jan, zn van J. Verboon en J. H. W. Pardon, Fre- derlk Adrlanus Joseph, zn van K. J. v. d. Hoorn en C. A. Warmerdam, Thomas, zn van H. L. Dann en H. M. Engel, Michael, zn van H. L. Dann en H. M. Engel, Da vid Bernardus Maria, zn en Maria Louise Mathilda, dr van D. L. M. F. Smits en M. L. T. van Run, Marjanne, dr van F. M. van Haaren en C. van Houten, Jerrie, zn van G. A. Brandt en M. van Munsteren. GEHUWD A. H. Wetzelaar en R. G. Burema. OVERLEDEN A. Lelnse, 68 Jr, man, M. J. Weijers, 82 Jr. wed. van H. Krult, E. Ouwerkerk, 72 jr, echtgen. van J. Buijsen, A. B. Eljgen- daal, 68 Jr, man, K. van Dam. 78 jr, e.v. W. Kinkel, L. C. de Goede. 26 Jr. man, A van Rijn, 66 Jr, man, A. de Beer, 76 Jr. man, D. Galjaard, 75 Jr, man, W. Weijers, 86 Jr. wed. van A. C. Zlrkzee, C. H. Wou- terlood, 76 jr, wed. van J. A. A. T. d. er 374 Haarlem en 126 Leiden, Katwijk of Voorschoten tot standplaats. Het aan tal conducteurs liep terug van 127 naar 114, het trampersoneel bleef nagenoeg onveranderd op 133 (Leiden). Dit laatste wordt wegens de voorge nomen opheffing van de tramlijnen niet meer aangevuld, maar door tijdelijke tewerkstelling van buspersoneel op de tramdienst konden de ergste moeilijk heden ondervangen worden. In de tech nische sector (werkplaats- en onder houdspersoneel) heeft reeds- een belang rijke afvloeiing van overcompleet tram personeel plaats, onder meer door over plaatsing naar de Spoorwegen. Tenslotte nog enkele belangrijke ba- lansposten: de autobussen staan voor ruim negen miljoen geboekt, de bussen in bestelling en de grote bouwwerken, welke de N.Z.H. in Haarlem en Leiden garages en werkplaatsen onder handen heeft voor ruim 2,5 miljoen, de bestaande gebouwen en terreinen voor 1,3 miljoen het effectenbezit (dekking voor het invaliditeitspensioen) beloopt 1,6 miljoen en de reserves belopen ruim 23 miljoen. Brandweer bluste in 1959 130 branden Sociëteit Minerva was de ergste In het jaarverslag 1959 van de Ge meente-brandweer te Leiden wordt een overzicht gegeven van het aantal bran den in de periode 1 januari tot en met 31 december 1959. Het totaal aantal branden bedroeg 130, dat is 18 meer dan in 1958. De ambulance-auto's welke bij de brandweer gestationeerd zijn, ruk ten 966 maal uit. Als belangrijke hulp- vei leningen en branden staan geboekt: 25 maart: xplosie op het terrein van de NV Rijnlandse metaalbescherming Mij; 23 april: scheepsbrand in een kustvaar der, gemeerd aan het terrein van Van Hoekenfs houthandel; 23 mei: kleine binnenbrand in het perceel Morsstraat 4; 23 augustus: grote uitslaande brand in een fabriek voor betonprodukten aan de Hoge Rijndijk te Zoeterwoude; 21 oktober: kleine uitslaande brand in een houten schuur staande op een open terrein; 3 december: grote uitslaande brand in Sociëteit Minerva aan de Bree- straat. Dank zij het doortastende op treden van het brandweerpersoneel kon nog redelijk veel gespaard blijven van herinneringen aan het vroegere studen tenleven in Leiden. In samenwerking met de dienst Bouw. en Woningtoezicht, alsmede alle overige daartoe in aanmerking komende over heidsdiensten, bedrijven en instellingen is voortgegaan met de beoordeling van ingediende bouwplannen. Vruchtdra gend is het gebleken, indien door de ontwerpers of tekenaars van bepaalde objecten, voor de indiening van de bouwplannen, informatieve en inleiden de besprekingen werden gehouden, waarbij de te stellen normen met het oog op een redelijke brandbeveiliging, op de in te dienen tekeningen konden worden aangegeven. In de praktijk heeft Anjerdag met muziek Ter gelegenheid van de jaarlijkse An jerdag zullen as. vrijdagavond muzikale rondwandelingen worden gemaakt door het Eerste Leidse jeugdorkest en drum band „De Burcht", door de Harmonie kapel „Trouw en Durf', door de drum band v. d. Chr. Gymn. Ver. „Jahn", door de drumband v. d. Chr. Muziekver. „Concordia" en door het Tamboer- en pijpercorps „K. en G.". Tijdens deze rondgangen zal worden gecollecteerd, voor het Anjerfonds. N.V. BOEKHANDEL EN DRUKKERIJ v. h. E. J. BRILL In de op 27 dezer gehouden jaarlijkse vergadering van aandeelhouders, bleek dat 1959 opnieuw een gunstig jaar geweest voor dit bedrijf, dat zich bezig noudt met de uitgave van wetenschap pelijke boeken en tijdschriften. Het dividend werd onveranderd vast gesteld op 10%. Het nieuwe drukkerij- gebouw, dat mogelijkheden tot uitbrei ding opent, zal in het voorjaar van 1961 gereed komen. Ir. L. W. G. de Roo de la Faille werd herkozen als commissaris. jflswsasssscessisssft.i OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Bevorderd van klas 1 naar klas 2: Lydia van Alphen, Leiderdorp; Nieske van Beelen, Katwyk aan Zee; Corrie Bey; Yvonne Bosscher; Riet van Bra- kel; Marja Brouwer; Carla de Bruin; Mieke de Bruyn; Marian Burger jon, Oegstgeest; Heieen Clavan; Christien Diepenveen (met lof); Tineke Deurlo; Toos van Ees; Margreet Fasel; Joke Maan, Oegstgeest; Ka thy Malatinszky, Den Haag; Wiesje Dahmen, Leidschen- dam; Ida Wietske van Essen; Fanny Faber, Wassenaar; Tineke de Groot; Ronny Harteveld; Ineke v. d. Heide, Joke v. d. Heide,, Oegstgeest; Katja Heynen; Betty Hendriks; Marja Herfst; Annefietje den Hollander, Katwijk aan Zee; Ada Hoogendorp, Sassenheim; Ire ne v. d. Horst. Leiderdorp; Mieke van Houten; Marion van Iterson; Marieke Kaillenborn; Joke Kamphues; Jannetje Kanbier; Berthy de Knecht; Margje Kosten; Pauletje Koster; Monica Mun ting, Oegstgeest; Gonneke Ubbink; Wil na Altena; Liesje Engelen; Noortje de Koning; Yvonne Kuyt; Ellen v. d. Laan, Rijnsburg; Willie Labruyere; Lies van de Marei, Voorschoten; Henny Meyer, Leiderdorp (met lof); Liesje Moonen; Mieneke ten Napel: Joke Nicaise; Netty Olivier; Tineke Otto; Jolanda Pikart; Lenie Roodenburg; Miep de Roode; Pe tra Ruben; Ylonne Grating, Leiderdorp; Mary Kouwenhoven, Voorhout; Henny Pander; Riny Rooy; Erica van Royen; Willy van Royen; Margriet Runhaar; Marga Segaar; Elly Smetz; Beppie Smorenburg, Voorschoten; Gladys Spy- kerman, Wassenaar; Liesbeth v. Steenis. Carlal Tierolf; Dineke Timmerman; Eri- Oegstgeest; Josje Stellingsma, Sassen heim; Tineke van Suylekom, Oegstgeest; ca Uhlenbeck, Voorhout; Nelleke van Varick; Margo Winsemius, Leiderdorp; Alice Zitman; Ineke Bulthuis, Oegst geest; Annelies Buys, Katwijk aan Zee; Elly Dorrepaal, Katwijk aan Zee; Ria de Hay, Voorschoten; Jeanne Heems kerk; Marijke Hoogstraten; Trees Oerle- mans, Noordwijk-BinnenIrene Schraa; Ellen Serdijn; Thea Sterk, Leiderdorp; Emie Vermolen; Riekje Volker, Oegst geest; Marion Vos; Heieen de Vos; Leontine Vreeken, Sassenheim; Marijke de Vries, Rijnsburg; Janneke van der Waals; Marieke Wezelenburg, Boskoop; Dineke Wilmink, Oegstgeest; Liesbeth van Wingerden; Mia van Wijland; Car la Zuiderduin. Van klas I 1 herexamen. Bevorderd van klas 2 naar klas 3: Atie Barendsz, Boskoop; Inez van Bee len, Noordwijka/Zee; Olga Bink; Gatske de Boer, Abbenes; Kitty Boogh, Oegst geest; Marina Colenbrander; Heieen Flim, Oegstgeest; Vera Geelkerken; Floor Gerritsen, Voorschoten; Joke van de Gevel, Oegstgeest; Reina de Jongh, Oegstgeest; Els Kapteyn, Sassenheim; Lida Kleinbussink, Leiderdorp; Lida Krassenburg, Leiderdorp; Willy van der Kwaak, Katwijk a/Zee; Ineke Kwaker- naak, Katwijk a/Zee; Joke van der Maas, Hazerswoude; Eszter Malatinszky, Den Haag; Riek Popken; Grace Roos, Sassenheim; Joke Slegtenhorst; Olga Verboon; Doortje van de Water; Tonny van der Zaal, Lisse; Roosje Bakker, Sas senheim; Marja Baylé, Wassenaar; Paula Bitter, Voorschoten; Jannie Dee; Nanneke Eudard; Louise Finson, Lei derdorp; Ilona Gans; Wies Genang; Louise Groenevelt, Sassenheim; Babs Hoogendoorn, Voorburg; Truus de Jong, Leiderdorp; Cobie Karstens; Xandri Kikkert; Lineke Kooreman; Aafke Krui- singa; Ineke Lindenburg, Ter-Aar; Sita Maas Geesteranus; Jolanda Mulder; Ellen Struick, Oegstgeest; Ineke de Winter, Wassenaar; Tsjiske Boersema; Stella Admiraal, Noordwijk a/Zee; Ni- cola Bödeker, Katwijk a/Zee; Yvonne Bonnet; Joke van Diggele, Leiderdorp; Diet Fijn van Draat, Voorburg; Mia Gerlach, Oegstgeest; Thea van Oosten, Voorschoten; Emmy Oostergo, Voor schoten; Hilde Ouwerkerk, Leiderdorp; Yvonne Pasman; Nellie Reyneveld, Voorschoten; Karin Riethof, Leiderdorp; Antje Roseleur; Margot Ruhaak; Annet Siere; Carolien v. d. Steen, Oegstgeest; Gill Uiterwijk, Katwijk a/Zee; Willy Vogel; Eveline Vrielink; Marjo de Vries; Martha Zweers. Van klas 2, 2 herexamen. Bevorderd van klas 3 mjn.s. naar klas 4 m.m.s.: Greet Barendse, Noordwijk a. Zee; Lizanne de Boer; Bartha Bot; Betteke Groot; Maartje de Gunst; Corry de Hart; Annelies Hoorn; Henny Hus, Kat wyk a. Zee; Anneke Jansen; Loes Kar- reman; Yvonne Kraaneveld; Liline Krantz, Oegstgeest; Els Kuperus; Ingrid Lubach; Greetje Meirink, Katwijk aan Zee; Coby Mulder, Oegstgeest; Etha Struick, Oegstgeest; Henriette Bakema, Leiderdorp; Elly van den Berg, Boskoop; Marijke den Boer; Liesbeth Boersma; Albertine Gelderman, Oegstgeest; Mary- ke Hol, Voorschoten; Greetje Jansen; Paulien Lopes Cardozo; Ria de Lugt, Hazerswoude; Manja de Lijster; Lobke Schouten; Loes Sira; Alice Sirach; Wil- lemien Stolte; Akke Ufkes, Noordwijk; Olga Verboog; Vera Verzijden; Ineke Vonk, Oegstgeest; Marijke van der Weerdt, Warmond; Hanneke de Boer; Tini Doeven; Mary van Duuren; Betty Ezendam; Corrie Hagoort; Helma Kroon; Nelly Meurs, Valkenburg Z.-H.; Irene Meyer; Ansje Neuteboom; Ineke Ooyevaar, Leiderdorp; Meta Ringers; Tonie Roman; Marijke Roos, Wasse naar; Annelies Spaargaren; Leny Eusan Miep Vavier; Frida Voortman. Van klas 3: 2 herexamen. Bevorderd van klas 4 m.m.s. naar klas 5 m.m.s.f Marianne Bouscholte, Voorschoten; Ineke Buurman; Willy Diemer, Sassen heim; Joosje Hartog, Katwyk aan Zee; Cytha van Heerden; Annetien Heering, Voorschoten; Wil Hemerik; Beate Kies- ling, Katwijk aan Zee; Ingrid Kwestro; Ada Lamain; Tineke v. Leeuwen; Han- nie Mary nissen; Mary Ann Monkhorst, Oegstgeest; Jetty Most van der Spijk, Noordwijk aan Zee; Carien Philipsen; Marijke Tappenbeck, Noordwijk aan Zee, Marijke Rijnsburger. Leiderdorp; Pleun Volker; Ine Waltuch, Ter Aar; Nelly Arenthorst, Noordwijk aan Zee; Cobie Zwitser (Noordwijk (Binnen); Janneke Bouma; Madeion Bulthuis, Oegstgeest; Marianne Foeken (voorwaardelijk); De- nisse van Hasselt, Den Haag; Ada Hen- nipman, Leiderdorp; Lida den Heyer, Rijnsburg; Anneke van Houten; Millie Kamst; Alice Knufman, Leiderdorp; Aryaan van der Kooy, Katwijk aan Zee; Marijke Krom, Oegstgeest; Elsje Lepe- dit geleid tot een snellere afwikkeling van de in behandeling genomen bouw plannen. Het publiek heeft op ruime schaal gebruik gemaakt van de aanwe zige mogelijkheid om adviezen op het gebied van brandbeveiliging en te tref fen voorzieningen in te winnen. Het kader heeft veel bijgedragen om de waarde van de preventieve arbeid uit te dragen en in de praktijk door het ver strekken van adviezen toe te passen. Voortgegaan is met het verstrekken van adviezen "aan bedrijven, die tengevolge van de industriële, ontwikkeling in som mige gevallen tot verbeterde arbeids processen overgingen. In het verslagjaar is de bouw en in richting van het Centrum Bevolking aan de Middelstegracht een van de be langrijkste bijdragen geweest voor het gehele brandweerkorps. laar, Leiderdorp; Hanneke van der Loo, Noordwijk aan Zee; Ria Marcelis; Han neke van Nes, Noordwyk aan Zee; Han- ke Nieuwenburg; Lily Prins, Katwijk; Arda van der Scheer (voorw.)Marijke van Waasbergen, Noordwijk aan Zee; Marente Zaalberg. Bevorderd van klas 3B H.B.S. naar klas 4B HBS: Lia Gravekamp, Valkenburg Z.-H.; Mieke Huurman, Katwyk a. Zee; Carla Kloots; Annie Kromhout, Rijnsburg; Sari van der Lelie, met lof; Willy Lod der; Liesbeth Noordam, Noordwijk aan Zee; Hansje Ouwerkerk; Anneke Ouwer- sloot; Tuke Postel; Henny Priester, Kat wyk aan Zee; Fenneke Scholte ter Horst; Mariette Schram, Oegstgeest; Loes Verboog; Hanneke Willemsen, Oegstgeest; Coby de Wolf. Bevorderd van klas 4B HBS naar 5B HBS: Janneke Beukman; Anneke de Haas; Els 't Hart; Anneke de Koning; Truus Krassenburg, Leiderdorp; Andrien Kue- nen; Anke Kuindersma, Oegstgeest; Willy van der Laan; Ineke Prenen; Ineke van der Reyden; Jos van Varick; Hetty de Wilde. Bevorderd van klas 5B HBS naar klas 6B HBS: Cathrien Honnef, Leiderdorp; Ita Jan sen; Willeke de Jong; Anna Mary se Lensen, Voorburg; Ineke Verbiest; Pen ny van der Zaal, Lisse; Clasien van Zo- beren. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze Leiden. Ons landje wordt wel aardig volgebouwd, vindt U ook niet?' Daarom moeten wij de resteren de rustieke en romantische plekjes extra hoog waarderen! Hebt U gepicknickt onder het ruisende lommer? Een dagje vertoefd op de zonnige hei? Denk dan steeds aan de be faamde spreuk: „Laat niet tot dank voor 't aangenaam ver- pozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de dozen." Zo blijft ons Nederlands natuurschoon j,-. schóón, nietwaar? Uw gewaar- 1 deerde medewerking verdient f een beloning. Trakteer Uzelf en Uw tochtgenoten op een GladstoneGladstone - met of zonder filter - de sigaret die a, ledereen voldoening schenkt! KING SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM 20 STUKS F U Taptoe Stadhuisplein Aan de taptoe, welke morgenavond om negen uur op het Stadhuisplein in het kader van de lustrumviering van de Koksschool wordt gegeven, werken mede de Geniekapel uit Den Bosch en de Kapel van de Limburgse Jagers, in to taal circa honderd man. Beide in cere monieel tenue. De voetbalwedstrijd, welke 's avonds om half zeven op het UVS-terrein plaats vindt tussen het Ned. Mil. elftal en de kampioen van het Zaterdagvoetbal (Quick Boys uit Katwijk), wordt geleid door luit. Bronkhorst. Waardevol en toegewijd solistenkwartet De jaarlijkse vertolking van Bachs ,,Hohe Messe", eenzaam monu ment op tophoogte in diens omvangrijk oeuvre, is tot een evenement in het Leidse Holland Festival uitgegroeid. Velen voelen behoefte als een bedevaart naar de grandioze Pieterskerk op te gaan, om door deze abstracte muziek gesticht te worden en er de ongemene vertroosting van te doorleven. Iskar Aribo heeft er zich sterk in verdiept: thans beeldt hij het werk uit met een bewondering-afdwingende technische zekerheid. Ook geestelijk wint de uitvoering met zijn Gemengd Toonkunstkoor ieder maal onder zijn strakke en suggestieve leiding aan overtuigingskracht en relief. Het gevaar voor „sleur" laat zich niet onderkennen. Deze ontzagwekkende muziek, uitstijgend boven tijdelijkheid, als een eeuwig getuigenis van diepste eerbied voor Gods grootheid, magistraal van opzet en constructie, bevat immers zóveel muzikale schatten, dat men deze reusachtige schepping steeds weer met dezelfde intense aandacht en gespannenheid beluistert, er voortdurend nieuwe grootse en pure waarden in ontdekt. wy in de aanvang Nóg meer dan vorige malen leek ons deze van hoog niveau getuigende, tel kens weer sterk contrasterende inter pretatie, zuiver uitgebalanceerd, waar bij zij aan duidelijkheid en helderheid gewonnen had, al domineerde het Con certgebouworkest wel eens het betrek kelijk kleine koor, waarin het gering aantal tenoren zyn uiterste best moet doen, om zich tegenover de anderen speciaal de sonore bassen! te hand haven. Naar de hier vereiste aard werd ge waakt tegen te subjectieve gevoelighe den, anderzijds tegen een te ver door gevoerde „nieuwe zakelijkheid". Nog niet aan alle onderdelen, speciaal die, waarin het accent ligt op de exta tische jubel, kon volledig recht gedaan worden, al past eerbied voor de weer gave van het juichende „Et resurrexit", het magistrale „Sanctus" en „Osanna", met de donkere bassen op de voorgrond. In de Intiemere passages beluisterden wy superieure stalen van doorzichtig heid, in sublieme afgewogenheid. Deze „Hohe Messe", sprekend van het „bovenpersoonlijke", geschreven in een tijd, waarin Bach een geloofsbelijdenis deed, toen hij zich meer en meer ineen eigen geestelijke wereld had terug ge trokken, zoekend naar hetgeen alle ge lovigen verenigt en niet verdeelt heeft ook nu tallozen deelgenoot ge maakt van zijn taal, waarvan een on zegbaar sterke innerlijke kracht als een glanzend licht uitstraalt. Het Gemengd Toonkunstkoor verdient respect! Respect voor zijn groot kunnen, on vermoeibaar zingend tot het einde, Stylvol en vloeiend, kleurrijk en ge nuanceerd, daarmee de „Hohe Messe" opheffend tot het waarachtige monu ment, waarover spraken. De vocale solisten, Elly Ameling voor het eerst hier in de sopraanpartij te beluisteren Aafje Heynis (alt), de Engelse tenor George Maran en de bas David HolleStelle, pasten waardig in het harmonische geheel, vormden een ideaal kwartet, dat superieure en toegewijde zang liet horen. In hun aria's ligt niet vóór alles het accent op de „welluidend heid", het „bel canto", het gaat hier om hoge geestelijke waarden, aan welke op gave zy in het algemeen wisten te vol doen. George Maran was voor onze stad nieuw en zijn zang en edele voordracht verraste door het sympathieke timbre van zijn welgeschoolde stem. Men zou zijn zang echter constant vloeiender wensen, er zyn stylistisch niet pas sende „uithalen", waarna de stem plot seling ongemotiveerd wegzinkt, hetgeen soms een onrustige indruk maakt. Da vid Hollestelle speelde in zijn veeleisen de, want diepliggende aria's men denke o.a. aan het „Quoniam" met obligaat jachthoorn en fagotten, het „raadselachtigste stuk" uit de ganse Mis hoge troeven uit. Elly Amerling wist met lieflyk en innig geluid te impone ren en Aafje Heynis schonk ontroering, al zou meer bewogenheid haar zang ten goede kunnen komen. De solistische krachten van het Con certgebouworkest zijn èèn voor èèn meesters in hun vak, met de violist Jan Keessen als een der meest waardevolle krachten. Doch ook Wim Groot (trom pet), de hoboïsten Haakon Stotyn, de fagottist Thom de Klerk, de fluitist Hubert Bahrwahser en Jan Bos (corno da caccia), zijn mannen, op wie Aribo zich volkomen verlaten kan, gelijk op dit ganse geroutineerde en met toewij ding spelende ensemble, zodat hij on geremd de volkomen aandacht aan het koor mocht wijden, dat zich hierdoor met opvallende accuratesse kon geven. Albert de Klerk aan het orgel was een ongemene stuwende kracht, in hechte eenheid met alle anderen samenwerkend. De kerkelijke musicus-denker Bach had deze avond zijn hartader weer wijd voor de vele aanwezigen opgesteld: hij doordrong allen van het onuitsprekelijk mysterie van zijn verheven kunst, stoe lend op een onwrikbaar geloof. En al ontwikkelde Aribo met grote energie wel eens tempi, waarmee wij het niet eens konden zijn, hy realiseerde die kunst met de overgave van een, bij wie de liefde voor de ,Hohe Messe" diepgeworteld is. Haar daarmee opnieuw makend tot een waarachtig hoogtepunt van het Leidse .Holland Festival"! De laatste delen hebben wij voor de variatie eens achterin de kerk in het z.g. „koor" beluisterd. Daar is het ons opgevallen, hoe vèr-dragend, tot in de uiterste hoeken van de magistrale kathedraal, de klank tot ons doordrong, als geheel een wellicht nog imposanter indruk makend, dan op de voorste rijen. Een zowel auditief als visueel genot, dat in deze immense ruimte werkelijk uniek mag heten! Onze stad is in dit opzicht wèl be genadigd! H. Unieke presentatie van Han Bentz van den Berg „Onder het melkwoud" In de reeks van kunstmanifestaties, die in het kader van het Holland Festi val in Leiden worden gegeven, neemt de voorstelling die op maandag 4 juli a.s. in de Leidse Schouwburg wordt gegeven, wel een bijzondere plaats in. Op die avond zal nl. een van de gro te toneelspelers, die Nederland rijk is, nl. Han Bentz van den Berg, artistiek directeur van de Nederlandse Comedie, onverkort voordragen: „Onder het Melk woud", het bekende werk van de veelbe sproken Amerikaanse dichter Dylon Thomas, in de voortreffelijke vertaling van Hugo Claus. „Onder het Melkwoud" stond twee ge leden op het repertoire van de Neder landse Comedie. Onder regie van Han Bentz van den Bere. die ook de rol van de verteller vervulde »rd het stuk in de grote Nederlandse schouwburgen met veel succes opgevoerd. In onze stad Stichting van pedologisch instituut en school Nieuw advies van B. en W. In de vergadering van de Leidse ge meenteraad op maandag a.s. komt we derom het voorstel van B. en W aan de orde tot het stichten van een pedo logisch Instituut en een aan dat insti tuut te verbinden school in het gebouw Langebrug 62. Zoals bekend werd dit voorstel in de laatste vergadering op aandrang vooral van de heren J. G. Ha- gens en mr. C. J. Woudstra aangehou den teneinde het college van B. en W. en de commissie van Onderwijs en Fi nanciën in de gelegenheid te stellen een nieuw en gefundeerd advies uit te bren gen. Aan dit advies is het volgende ont leend: De kosten van het pedologisch instituut worden voor het jaar 1961 be groot op rond f5000 en zullen in de toe komst naar verwachting een bedrag van f. 10.000 niet te boven gaan. De jaarlijk se exploitatiekosten kunnen worden ge dekt, voor het jaar 1961 begroot op rond f. 11.840 en zullen in de toekomst naar verwachting een bedrag van f. 21.260, onvoorziene omstandigheden voorbe houden, niet te boven gaan. Voor het treffen van de allernoodzakelijkste her stellingen aan het schoolgebouw aan de Langebrug 62 zal een bedrag van naar voorlopige raming f. 65.000 moeten wor den uitgetrokken. De kosten van eerste inrichting van de school worden begroot op f. 24.282. Voor het jaar 1961 worden de totale ten laste der gemeente blijven de kosten begroot op f. 23.704. De toe komstige lasten voor de gemeente kun nen worden gesteld op f. 38.124. Indien de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Rijkssubsi die voor de school toekent, komen de lasten, voortvloeiende uit de salariëring van het onderwijzend personeel der school, geheel voor rekening van het Rijk. Ingevolge het ontwerp van de wet op de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten zal voor het bui tengewoon lager onderwijs een norm vergoeding aan de gemeenten worden toegekend. Indien dat ontwerp tot wet wordt verheven, zullen naar is aan te nemen, de materiële kosten van de school geheel of grotendeels uit die normvergoeding kunnen worden gedekt. Wat betreft de omvang van de nieuwe school zij nog medegedeeld, dat het aan tal van 50 leerlingen is begroot naar het aantal gevallen, die in de loop der jaren zijn behandeld door het Medisch Op voedkundig Bureau, alhier, en de afde ling Schoolpsychologie van de Rijksuni versiteit. Gezien de ontwikkeling van de verschillende scholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden, moet worden verwacht, dat dit aantal na ver loop van enkele Jaren tot het dubbele zal sty gen. kwam het niet, omdat de groot gemon teerde voorstelling niet staan kon op het toneel van de Leidse Schouwburg. - Lang voordat het stuk uitgespeeld was. moest de Nederlandse Comedie het van zyn repertoire nemen, omdat het niet minder dan 60 rollen telt! Is het stuk dus zelfs voor Leiden een première, de wijze waarop het in Leiden wordt gebracht nl. voorgedragen door één acteur is een novum voor Ne derland. Ja, het is slechts éénmaal eer der door één mens voorgedragen en wel op zondag 3 mei 1953 in Boston door de auteur Dylon Thomas zelf. Dat werd een onvergetelijke gebeurtenis, waarbij bleek dat Thomas niet slechts als schrijver, maar ook als toneelspeler een uitzonder lijk talent bezat. Dat experiment zal nu hier door Han Bentz van den Berg worden herhaald en aan wie in Nederland zou dit beter kunnen worden toevertrouwd? Hij heeft dus de taak dat kleine stadje Llareggyb en zijn bewoners tot een levende werke lijkheid te maken. Daarbij zal het nóg meer dan bij de toneelvoorstelling op het „woord" alleen aankomen. Door géén licht- of geluideffecten, door géén veelheid aan vertolkers zal de aandacht van het publiek van de pak kende tekst worden afgeleid. Inderdaad: een experiment dat elke toneelliefheb ber zal interesseren.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3