BERINI ƒ519.- Zonnige vallei in Wales werd een tranendal: 45 mijnwerkers gedood Tibetaiien vechten zich een weg naar de vrijheid WEERBERICHT Noordwester stormaanval op kust Verblindende steekvlam flitste over een afstand van meer dan een kilometer door de gangen „Moskou speelt met vuur GEBR. HUISMAN Zware druk van Chinese legers op nomadische cavalerie „Bijstand in Nieuw-Guinea liangi van de omstandigheden aP (Duel 9ln leuivs J Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 JUNI 1960 No. 30085 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlsüoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f750 per kwartaal; f255 per maand; f059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 GASEXPLOSIE IN COKESMIJN (Van onze Londense correspondent) Engeland is gisteren door een ernstige mijnramp getroffen: alle 45 mijnwerkers, die tengevolge van een mijngasontploffing in de Areal Griffin mijn in het dorpje Six Bells, graafschap Monmouthshire, waren ingesloten, zijn om het leven gekomen. Deze ontploffing in een der grootste cokesmijnen in het zuiden van Wales deed zich voor op een diepte van 350 meter en op 2x/2 kilometer van de hoofdschacht. Over grote lengte stortte de mijngang, waar de explosie zich voordeed, in en overal hing mijngas. Redders, die met gasmaskers en zuurstofapparaten afdaalden, hadden als gebruikelijk kanariepietjes in kooitjes meegeno men, maar zonder uitzondering vielen deze beestjes dood op de bodem van hun kooitjes. Het duurde vele uren voordat men de ingeslotenen kon bereiken, maar toen bleek het te laat te zijn: allen waren gedood, mogelijk reeds dadelijk bij de ontploffing. Toen deze zich voordeed omstreeks het middaguur flitste een reusachtige verblindende steek vlam over een afstand van meer dan een kilometer door de mijngang, gevolgd door een donderend geluid. Vanochtend vroeg, nadat red dingsploegen onafgebroken in de weer waren geweest met het oprui men van puin, werden de laatste acht slachtoffers gevonden. kinderen renden naar de ingang van de in de diepte gelegen mijn. Met angstige ogen en gespannen trekken, trachtten zij elk zwart gezicht, dat uit de liftkoker kwam te herkennen. Telkens weer hoor de men de uitroep van een naam, ge volgd door een kreet van opluchting wanneer een man of vader door de zijnen werd ontdekt. Maar de vreugde over him behoud werd getemperd door de vrees en het leed van anderen. Al spoedig kwam er niemand meer naar boven. Toen wist men wie er vermist werd. Terwijl de worsteling voortduurde (er was al spoedig een groot aantal red dingsploegen van omliggende mijnen ter plaatse), bracht men de verslagen gezinsleden naar de kantine. Een predi kant ging voor in gebed. Eerst was er nog hoop. maar die doofde vrijwel, toen een redder verscheen, het zweet over zijn gelaat stromend. „Het is een helle vuur daar beneden!", riep hij in ver twijfeling uit. Spoedig daarop werden de doden een voor een naar boven gebracht. Toen de explosie zich voordeed, waren er 600 tot 700 man in de mijn. In een aangrenzende mijn deed zich in 1927 een catastrofe voor, waarbij 52 mijnwerkers om het leven zijn gekomen. Koningin Elizabeth heeft door middel van een speciale boodschap van haar diep medeleven getuigd. Het Europese parlement, dat in Straatsburg bijeen is, heeft vandaag aan het begin van zijn vergadering één minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de om gekomen mijnwerkers. De voorzitter maakte zich tot tolk van de afgevaar digden door zijn medeleven uit te spre ken. De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der Kolen- en Staal gemeenschap, Spierenburg, sloot zich hierbij aan, waarna de minuut stilte in acht werd genomen. ONDERHOUD BENTINCK- SELWYN LLOYD De Nederlandse ambassadeur in Lon den, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten, heeft gisteren in Londen een onderhoud gehad met de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Tijdens het onderhoud werd o.m. gesproken over de ontwapening, de be trekkingen tussen het Oosten en Wes ten, Indonesië,, de betrekkingen tussen de zes landen van de EEG en de zeven van de EVA en de bezoeken die minister Lloyd aan Wenen en Den Haag heeft gebracht. Malinofski viel uit tegen de Ver. Staten De Sovjetrussische strijdkrachten moe ten thans speciale aandacht wijden aan verdere verhoging van de paraatheid. Westelijke oorlogsprovocateurs, in het bijzonder in de Verenigde Staten wil len geen ontspanning van de interna tionale toestand, aldus maarschalk Malinofski, de Russische minister van Defensie. Het aantal mensen in oplei ding op militaire scholen in de Sovjet- Unie is in sterke mate beperkt. Hij zei dit op een ontvangst ln het Kremlin van Moskou voor kadetten van de militaire academie. Ook premier Kroe^jtsjef was aanwezig. Volgens Malinofski is deze besnoeiing in overeenstemming met het besluit van de Opperste Sovjet de strijdkrachten in te krimpen. Het aantal specialisten voor nieuwe wapens wordt uitgebreid ten koste van het aantal deskundigen voor andere wapens, aldus Malinofski. „Een hellevuur is het daar beneden" De prachtige, groene, in het zonlicht badende vallei veranderde plotseling in een tranendal. Voor het eerst in zestig jaar werden de mynwerkersgezinnen opgeschrikt door het loeien van de sirene, het signaal voor een explosie. De idyllische rust van het op de steile hel lingen gelegen dorp was verdwenen. Deuren openden zich, vrouwen, velen met bay's in de armen, mannen en it De New York Times schrijft, dat de verklaring, die na afloop van het communistische congres te Boekarest is uitgegeven, aantoont, dat het internationale communisme „in een ontvlambare wereld met vuur speelt". Het blad doelt op de passage waarin gezegd dat het, naast de mogelijkheid van een vreedzame socialistische revolutie in sommige landen, „tegelijkertijd noodzakelijk is van de mogelijkheid uit te gaan, dat de werkende klasse door niet-vreedzame middelen een overwinning voor de socialistische revolutie behaalt". Een officiële Noorse woordvoerder heeft gisteren medegedeeld, dat het be zoek van de Russische eerste vice-pre mier Mikojan aan Noorwegen volkomen vruchteloos is gebleven. „De Noorse regering is zowel verbaasd over als teleurgesteld door de loop die de zaken genomen hebben". Op de vraag welke de voornaamste onderwerpen zullen zijn, die bij de voor genomen besprekingen van heden, woensdag behandeld zouden worden, zei de woordvoerder, dat er geen besprekin gen meer gevoerd zullen worden. Miko jan had gistermiddag een laatste onder houd met premier Gerhardsen en de Noorse minister van Buitenlandse Zaken Lange. Advertentie De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling f 94.en 18 maan delijkse term. incl. all riskverz. f 30. Hogewoerd 6668 AANHOUDEND KOUD De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Aanhoudend koud met vry veel bewolking en enkele buien. Langs de kust tot krachtig en in het binnen land tot matig of zwak afnemende noordwestelijke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 30 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder: 21.03 uur. Maan op: 10.59 uur; onder: 23.59 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.55 uur en 19.19 uur. Laagwater te 2.41 uur en 14.58 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Ongeveer 200.000 Tibetaanse nomaden banen zich vechtend een weg door de Chinese linies in oostelijk Tibet, in een poging om het westelijk deel van het land te bereiken, aldus de correspondent in Siligoeri van de „Times of India". Hoewel dit nomadenleger van plan schijnt te zijn zich in westelijk Tibet in te graven, vreest men, dat het tenslotte genoodzaakt zal zijn de grens van India te overschrijden, onder druk van het Chinese leger. Volgens deze correspondent hebben de Chinezen uit Sinkiang versterkingen laten aanrukken om dit leger, dat voor het merendeels uit cavalerie zou bestaan, te verslaan. De Tibetanen zijn slechts met geweren en andere kleine wapens uitgerust en zij zullen het, ondanks hun formidabele sterkte, niet lang tegen de Chinezen kunnen volhouden. Toestand is ernstig De Tibetanen vorderen slechts traag. In de gevechten, die tot dusver hebben plaatsgevonden, zouden verscheidene honderden Chinezen zijn gedood, terwijl de Tibetanen grote hoeveelheden wa pens zouden hebben buitgemaakt! De regering van Nepal heeft gister avond bekendgemaakt dat communis- tisch-China haar offcieel heeft meege deeld dat het Chinese leger op het ogen blik bezig is een opstand in Tibet nabij de grens met Nepal te onderdrukken. De Chinese regering heeft de regering van Nepal verzekerd dat haar troepen niet op Nepalees gebied zullen doordrin gen en dat zij op hun uitgangslinie te ruggenomen zullen worden zodra de op standelingen vernietigd zijn. In Katmandoe is men van oordeel dat uit het feit dat de Chinezen toegeven dat er opstand in Tibet is, blijkt hoe ernstig de toestand is. (China en Nepal hebben een akkoord volgens welke de Chinese en Nepalese van de grens zullen blijven. De Chinese troepen hebben bevel gekregen in deze Volgens te Katmandoe ontvangen be richten stroomt er sedert enige tijd een groot aantal Tibetaanse vluchtelingen over de grens. Een aantal van hen zou gewapend zyn. Volgens deze berichten zijn in het gebied van de Mount Everest bijna drieduizend Tibetanen op Nepalees grondgebied doorgedrongen. Een moeder met een baby op de arm, een huilende verloofde, een oom. Zij wachten bij de hekken van de mijn „Six Bells". Tegen beter weten in hopen zij op goed nieuws over het lot van de ingeslo- ten mijnwerkers. Het bleek ijdele hoop. (Tele-foto) Weer amendement op de loterijwet De heren Vrolijk, Franssen en Van den Tempel hebben een amendement op het ontwerp tot wijziging van de lote- rijwet voorgesteld, dat beoogt de be staande maxima voor het totaal der prij zen bij loterijen of prijsvragen, strek kende tot een liefdadig doel, enz., welke thans gelden voor de grenzen der goedkeuringsbevoegdheid van burge meester en wethouders, te verdubbelen. Tevens wil het de loterijen en prijs vragen, welke volgens het ontwerp niet meer gehouden zouden kunnen worden, mogelijk maken met ministeriële ver- gedemilitariseerde zone door te dringen, gunning. Door na het horen van de weers verwachtingen onmiddellijk maatre gelen te nemen hebben de Katwijkse strandexploitanten de noordwester storm zonder veel schade kunnen overleven. Badhokjes, strandstoelen, alles wat los zat, was zo hoog moge lijk tegen de duinen geplaatst, zodat de schade beperkt is gebleven tot wat ingeslagen ruiten, in de strand tenten binnengedrongen water en in een enkel geval een iveggespoeld bordes. Maar toen de storm vanoch tend wat tot bedaren kwam was er niets onoverkomelijks geschied. ^Althans niet in Katwijk. En ook niet in Noordwijk. Op het Scheveningse strand daarentegen was een enorme ra vage ontstaan. Talrijke strandpaviljoens, waarin een dag tevoren nog opgewekte mensen zorgeloos hadden genoten van een geurige kop koffie, een frisse bries en het uitzicht op de Noordzee, waren door het bruine kolkende zeewater tot kapot geslagen overhellende bouwsels met gebroken ramen gedegradeerd. Van de souvenierwinkel van mevrouw S. H. Bijster was niets meer over dan een troosteloze verzameling versplinter de houten balken, planken en schotten. „De gehele nacht heb ik tegen de on dergang gestreden", vertelde de verbijs terde eigenares. „Maar alles is toch ver nield. Alles is naar de haaien. Ik ben al les kwijt. Laat de rest maar afbreken. Van de wandelpier in aanbouw is praktisch alleen nog maar het beton over. Alle houten hulpsteigers zijn weg geslagen. En de hoogste Menckstelling - een installatie met een waarde van een kwart miljoen gulden om de betonnen palen in zee te heien - is met een ake lig scheurend geluid, gevolgd door een doffe klap in het water verdwenen. De tweede Menckstelling overleefde de aan val. Maar met een zeer belangrijke ver traging van de bouw van de pier moet rekening gehouden worden. Hoe lang? Niemand kon het vanmorgen nog zeg gen. Admiraal Burke in ons land: Nadruk op betekenis van duikboot-wapen (Van onze Haagse redactie) De bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijdkrachten, de 59-jarige admiraal Arleigh Burke, heeft gistermiddag op eey te Den Haag gehouden persconferentie evenzeer getuigd van zijn onwankelbaar vertrouwen in de vloot als onmisbaar element om een oorlog te winnen als van zyn bekwaamheid om politieke wespen nesten te ontwijken. Het klimaat voor de persconferentie was vooral op een milde temperatuur ge bracht door een schriftelijke verklaring van de admiraal die om de snelheid waarmee hy in de tweede wereldoorlog de onder zjjn bevel staande torpedojagers liet opereren in Marinekringen „31-knopen-Burke" wordt genoemd waarin hy in vleiende termen zinspeelde op Nederlands rol als zeevarende natie. Op de kwaliteit van zijn vloot, haar bevelvoering en bemanning. gen, dat er geen scheiding zal komen. Alles hangt van de omstandigheden af, waaronder een eventuele agressie zal plaats vinden. Daarom kan men nu geen categorisch antwoord geven op de vraag of de NAVO-partners Nederland al of niet zullen bijstaan: „Dat valt niet in een contract vast te leggen". Admi raal Burke geloofde niet, dat de reis van de „Karei Doorman" een verzwakking van de NAVO-strijdkrachten betekent: „Een schip is zo weer terug te roepen als 't nodig mocht blijken". Evenzeer geloofde hij. dat zowel het vliegkamp schip als de twee kruisers voor Neder land en de NAVO wel degelijk van be lang zijn. Volgens hem hangt de verde diging van de Nederlandse welvaart voornamelijk van de vloot af. Vandaag brengt de Amerikaanse op perbevelhebber een bezoek aan de Mari nebasis Den Helder, waarbij hij de jongste aanwinsten van de Nederlandse vloot zal bezichtigen en zijn collega, vice-admiraal L. Brouwer, zal ontmoe ten. Admiral Arleigh Burke tijdens de persconferentie in de Ameri kaanse ambassade in Den Haag. Admiraal Burke liet er geen twijfel aan bestaan, dat hij een uitzonderlijk grote waarde toekent aan het duikboot wapen en met name aan door atoom energie voortbewogen onderzeeërs. „Daarvan kunnen we er nooit genoeg hebben", zei hij Hij hoopte dan ook. dat het Amerikaanse congres de daar toe bestemde kredieten onverkort zou toestaan, ook voor de versterking van de Nederlandse vloot. In een uitvoerig betoog schetste hij voorts het belang van oorlogsschepen wegens hun beweeg lijkheid, welke ze voor alle soorten aan valswapens. geleide projectielen inbe grepen, vrijwel onaantastbaar maakt. Hij ging zelfs zover, dat hij aan Ma rinebases in oorlogstijd slechts een be perkt belang toekende. Dat laatste neemt natuurlijk niet weg. dat de Ame rikaanse marine wel geïnteresseerd is in bases. „Maar de vestiging daarvan op Nieuw-Guinea was 's morgens met mi nister Visser niet besproken' zo ant woordde de admiraal op een prompt daarop gestelde vraag. „Vrijheid ter zee een groot goed" Uiteraard kwamen er ook vragen over de reis van de „Karei Doorman". „De vryheid ter zee is voor alle vol ken een groot goed", antwoordde de Amerikaanse opperbevelhebber diplo matiek op een opmerking over de eventuele reacties van Indonesische zijde. Overigens kon hy de Neder landse motieven voor het zenden van de „Karei Doorman" goed begrijpen. En op de door minister Visser aange nomen bijstand van NAVO-zijde inge val van een agressie in het gebied van Nieuw-Guinea ging admiraal Burke met een vergelijking in: ..Wanneer men een huwelijk sluit, neemt men zich voor dat tot een goed einde te brengen. Toch kan men nooit met zekerheid zeg- Uit het Leidsch Dagblad van 29 Juni 1860: Nagalmen der feesten. De Leidsche feesten brengen ingezetenen en Studenten, de Aca demieburgers zqowel als de Leid sche 'burgers tot elkander in naauwe betrekking. leder stu dent krijgt in zijn studietijd toch zeker wel eenmaal eene geschikte gelegenheid, om met alle soorten van Leidsche burgers in aanraking te komen Ook ieder ingezetene, die het niet weten kon of niet weten wil, zal er eenigermate van overtuigd worden, dat de Aca demie een rijke bron voor plaat selijke welvaart is en men toch op eene of andere wijze bij elke voorkomende gelegenheid wel mag doen blijken, hoezeer het bezit van iie instelling wordt gewaardeerd Naar men uit Turin verneemt had een beruchte Napolitaanse bandiet op zich genomen Gari baldi te vermoorden, maar hij heeft den moed niet gehad, om die daad te volvoeren. Bij Gari baldi gekomen, bij wien hij ver zocht toegelaten te worden, heeft hij belangrijke mededelingen ge daan. Als een bewijs tegen de be weerde onverdraagzaamheid der Turken voert men aan, dat de kapitein Pacha bij eene processie de muziek van het arsenaal ter beschikking der R.C. geestelijk heid heeft gesteld.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1