r Schrootfraude geeft aanleiding tot woordenwisseling te Straatsburg Zestig uur Rome op tv Nederland: geen geweld BER IN I ƒ519.- WEERBERICHT TOESLAGEN TEN ONRECHTE UITBETAALD Felle aanvallen van Nederlandse socialistische afgevaardigden Bomexplosies in Spanje Antivoord aan Hammerskjöld Verbazing over Indonesiërs visie RUSSEN LOPEN MEE AAN DE HAND VAN RODE CHINEZEN (Sud ^ïlïe lemvs Opgericht 1 maart I860 DINSDAG 28 JUNI 1960 No. 30084 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Loop onderzoek is niet meer te stuiten De Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, de heer Spierenburg, heeft gisteren in het Europese Parlement in Straatsburg het beleid van de Hoge Autoriteit bij het onderzoek van de schrootfraude verdedigd en daarbij verklaard, dat de afwikkeling van de affaire nog slechts een kwestie van tijd is. De Nederlandse socialistische afgevaardigden jhr. mr. M. van der Goes van Naters en G. M. Nederhorst hebben echter aansluitend op zijn uiteenzetting felle kritiek op dit beleid geleverd, dat volgens hen te traag en zelfs „dilletanterig" ter hand was genomen. Zij kregen het bovendien aan de stok met de Franse christen-democraat Poher, rapporteur van de commissie voor de interne markt, die zich in zijn verslagen naar zij meenden niet genoeg voor de zaak interesseerde. Tijdens een hooglopende woordenwisseling verweet jhr. Van der Goes de Fransman, dat „er nog nooit een rapporteur zo passief" was geweest. „Zwendel" De schrootaffaire is in 1957 aan het licht gebracht door de Nederlandse schroothandelaar Worms, die gisteren op de tribune het debat volgde. Er is fraude gepleegd met de toeslagen, die door een gemeenschappelijk kantoor van de schroothandel in Brussel werden be taald op schroot, dat van buiten de Ge meenschap der EGKS werd ingevoerd. Dat schroot was namelijk aanzienlijk duurder dan het schroot dat in de ge meenschap werd verzameld. De zwendel bestond erin, dat men door manipulaties met documenten goedkoop binnenlands schroot voor duur buitenlands schroot liet doorgaan en dan ten onrechte aan zienlijke bedragen aan zgn. „verevening" incasseerde. „DISCRETIE VEREIST" De heer Spierenburg verklaarde dat het door de Hoge Autoriteit gekozen be leid voor het onderzoek nu resultaten gaat afwerpen. De loop van het onder zoek is niet meer te stuiten. Tot op he den is vastgesteld, dat over 168.000 ton ten onrechte toeslagen zijn uitbetaald. De aard van het door de Hoge Auto riteit gekozen beleid vereiste een zekere zwijgzaamheid en discretie. Juist omdat het de Hoge Autoriteit van het begin af aan ernst is geweest met dit onderzoek, heeft zij bewust de onaangename conse quentie aanvaard van de schijn te wek- In San Sebastian zijn gisteren twee zelfgemaakte bommen ont ploft, waardoor tien mensen wer den gewond van wie vijf ernstig, zo deelt de Spaanse politie mee. Voorts zijn er vijf „brandbommen", die in koffers zaten ontploft in een trein en in bagagedepots van sta tions in San Sebastian, Barcelona en Madrid. De bomaanslagen zouden het werk zijn geweest van „terroristen, separatisten en communisten". Een van de bommen ontplofte zondag avond in een koffer die zich in de bagagewagen bevond van een trein, die op weg was van Barselona naar Madrid. Er ontstond brand in de wagen. Gister ochtend ontplofte een „kofferbom" in een bagagedepot van een station in Barcelona. Ook hier ontstond een brand, die echter maar een paar minuten duurde. ken niet te kunnen antwoorden op het verwfjt, dat zij het onderzoek afremde en de zaak in de doofpot wilde stoppen. Men is pas nu in het stadium gekomen, waarin iets kan worden onthuld, al blijft ook nu no discretie en terughou dendheid geboden. De heer Spierenburg gaf een uitge breid overzicht van de moeilijkheden die het onderzoek oplevert: er moeten een 150.000 documenten worden gecontro leerd en bovendien moeten vele er van nog op echtheid worden onderzocht. De Hoge Autoriteit heeft tot op heden aan de Duitse opsporingsdiensten 15.000 ge vallen ter hand gesteld voor nader on derzoek. Bij die controle zijn op hoeveel heden van 262.000 ton malversaties met 106.800 ton aan het licht gekomen. Bij controle van 218.000 ton in België bleek met 28.000 gefraudeerd te zijn. HOGE AUTORITEIT LEED NEDERLAAG De heer Spierenburg wees er overigens met nadruk op, dat de Hoge Autoriteit het bestraffen van de fraudes aan de nationale autoriteiten moet overlaten. Zij moet er mee volstaan de nationale autoriteiten zo veel mogelijk belastend materiaal te verschaffen. Bij de pogin gen om de ten onrechte betaalde toe slagen direct van een aantal Duitse fir ma's terug te vorderen, heeft de Hoge Autoriteit in eerste instantie reeds een nederlaag geleden. Deze firma's gingen namelijk in be roep bij het Europese Hof in Luxem burg en daar werd gesteld, dat zij ter goeder trouw waren geweest bij de aan koop van de partijen schroot waarmee fraude was gepleegd. Directe terugvorde ring is dus onmogelijk en de Hoge Auto riteit zal hiervoor nu de omslachtige weg via de nationale rechters moeten vol gen. Wat de scheepssloopschroot betreft (dat als schroot van buiten de Gemeen schap gold, ook al werden schepen bin nen de Gemeenschap gesloopt) verklaar de de heer Spierenburg, dat aan Lloyds bij wijze van proef is opgedragen het staalgewicht te berekenen van een twaalftal schepen, waarmee fraude kan zijn gepleegd. Het vermoeden bestaat namelijk, dat de schrootopbrengst van sloopschepen in een aantal gevallen op zettelijk te hoog is gesteld. Men zou in die gevallen goedkoop gemeenschaps- schroot hebben gevoegd en over de ge hele partij een toeslag hebben geïnd. Slot pag. 2 Dc Eurovisie en de organisato ren van de Olympische Spelen hebben overeenstemming bereikt over de televisie uitzendingen van de komende Spelen in Rome, welke 25 augustus beginnen. De overeenkomst zal vandaag worden ondertekend. Daarmede zou dan zestig uur uitzending van de Spelen verzekerd zijn. Althans voor ons land. Een ploeg van acht man onder leiding van Siebe van der Zee en Jan Cottaar gaat ervoor naar de Eeuwige Stad. Waarschijnlijk zal die totale zendtijd zodanig verdeeld worden, dat de kijkers iedere dag vier uur de Olympische Spe len in hun huiskamers kunnen volgen. Welke onderdelen zullen worden uit gezonden, zal nog nader beslist worden. De overeenkomst voor 4 uur televisie per dag geldt niet alleen voor de Euro visie, maar ook voor de t.v.-instituten van Oost-Duitsland. Polen, Tsjecho- Slowakije en Hongarije. De onderhandelingen, die zeer veel tijd gekost hebben, werden in april af gebroken, omdat men het over de prijs, welke Eurovisie moest betalen niet eens kon worden. Wat de prijs is waarover men het tenslotte niet eens is geworden kon niet worden megedeeld. De waarnemend-permanente vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N., de heer J. Polderman, heeft in opdracht van zijn regering een brief overhandigd aan de secretaris-generaal der V.N., de heer Dag Hammarskjöld, waarin wordt ge reageerd op de brief van 6 juni 1960 van de permanente vertegenwoordiger van Indonesië, waarin Nederland agressieve bedoelingen worden toegeschreven in verband met de aankondiging van enige maatregelen ter versterking van de defensie van Ned. Nieuw-Guinea. In de brief wordt gezegd, dat de Ne derlandse regering met spijt en verba zing heeft kennis genomen van de In donesische opvatting dat Nederland, met De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling r 94.— en 18 maan delijkse term tncl all rtskverz f 30- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 66—68 ONBESTENDIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veranderlijke bewolking en plaatselijk buien. Matige tot krachtige, maar aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige wind tussen west en noord west. Koud weer. (Opgemaakt te 11.15 uur) 29 JUNI Zon op: 4.23 uur; onder 21.04 uur. Maan op: 9.53 uur; onder: 23.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.15 uur en 18.39 uur. Laagwater te 2.04 uur en 14.19 uur. Dit nummer bestaat trit 12 pagina's name door het zenden van het vlieg kampschip Karei Doorman, de weg van het gebruik maken van geweld zou heb ben gekozen en dat de beslissing om strijdkrachten naar Ned. Nieuw-Guinea te zenden, in strijd zou zijn met het Handvest der VN. De maatregelen van de Nederlandse regering, zo zegt de brief, zijn uitsluitend gericht op het verzekeren van een redelijke locale verdediging van Ned Nieuw-Guinea, zulks in overeenstemming met het Handvest der VN. De Nederlandse rege ring heeft vanzelfsprekend geen enkele agressieve bedoeling ten aanzien van Indonesië. In de brief van de perma nente vertegenwoordiger worden nog eens duidelijke verklaringen van de Ne derlandse regering met betrekking tot de door haar getroffen defensiemaatre gelen herhaald. Daarbij wordt in het bijzonder de aandacht bevestigd op de volgende punten; 1. Het doel van de wereldreis van H. M. „Karei Doorman" en van de twee be geleidende torpedobootjagers is vlag vertoon. 2. Het reisprogramma houdt o.a. in een kort bezoek aan Ned. Nieuw-Guinea. Het smaldeel zal voor het einde van het jaar in Nederland terug zijn. 3 De eenheden van het. smaldeel zul len de Indonesische wateren mijden. 4. Slechts bescheiden versterkingen zullen ter verbetering van de defen sie van Ned. Nieuw-Guinea der waarts worden gezonden. De verster kingen zullen niet geschikt zijn voor offensieve doeleinden. De heer Polderman heeft de secre taris-generaal der VN mondeling mee gedeeld, dat indien de heer Hammer skjöld in verband met de Indonesische nota er behoefte aan mocht gevoelen zich persoonlijk op de hoogte te doen stellen van de situatie in Ned. Nieuw- Guinea, bijv. door een ambtenaar van het secretariaat, de Nederlandse rege ring daartegen generlei bezwaren zou hebben. Newsweek schrijft: EISENHOWER NIET NAAR INDONESIË Het Amerikaanse tijdschrift „News week" schrijft, dat president Eisenhower besloot Indonesië niet te bezoeken. Vol gens het blad drong minister llerter direct na het mislukken van de topcon ferentie er bij Eisenhower op aan zijn reis naar het Verre Oosten uit te breiden met een bezoek aan Siam, Indonesië en mogelijk Birma. „Eisenhower vees dit denkbeeld van de hand, gedeeltelijk wegens tegenstand van Nederland. De Nederlanders betoog den, dat een bezoek aan het anti-Neder landse Indonesië een klap in het gezicht van Den Haag zou zijn,., aldus „News week". Desgevraagd deelde een woordvoerder ran het ministerie van Buitenlandse De moeder van de tweejarige Elizabeth van der Biezen kan nu weer gelukkig lachen na de ang stige nacht, waarin 1200 militairen en tientallen burgers in de bossen van de Lage Vuursche zochten naar haar verdwenen dochtertje. Maan dagochtend werd dc kleuter sla gend in de bossen aangetroffen, op meer dan een kilometer afstand van waar zij zondag met haar ouders was. Broertje Bas wil zijn zusje nu niet meer loslaten. Zaken mede, dat de V.S. de Nederlandse regering niet hebben geraadpleegd over een eventueel bezoek van president Eisenhower aan Indonesië. Dodelijk gevaar Vergiftige selderie in Hillegom gestolen Van een tuin in Hillegom is vandaag een hoeveelheid peterselie en selderie ontvreemd, die zaterdag is bespoten met maration, een zwaar vergif, dat bij in wendig gebruik dodelijk is. De grot commandant van de Rijkspolitie te Hil legom heeft in verband hiermee een waarschuwing uitgegeven, waarin de be volking in en rond Hillegom wordt aan geraden de uiterste voorzichtigheid te betrachten bij het gebruik van peter selie en selderie van onbekende her komst. Er wordt op gewezen, dat het vergif pas na geruime tijd zijn dodelijke werking heeft. Amerikaanss hulp aan Indonesië De V.S. zullen Indonesië 650.000 dollar geven voor de verbetering van de facili teiten voor de burgerluchtvaart, zo meldt het Indonesische persbureau Antara. Een recente foto van Prins Bernhard, die morgen zijn 49-ste verjaardag viert. (Foto: M. C. Metjboom) V I DE MISLUKKING IN GENEVE Dc stap van de communistische landen om de ontwapeningsbespre kingen van de „tien" in Genève af te breken is „betreurenswaardig"» aldus verklaarde gisteren het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Maar Washington hoopt, dat de communisten hun „onverantwoordelijk besluit" opnieuw in overweging zullen nemen. De Franse vertegenwoordiger Moch noemde het Russische besluit om de onderhandelingen te beëindigen op een tijdstip, dat slechts enkele uren later was dan dat waarop de Amerikaanse afgevaardigde Eaton met nieuwe Westerse voorstellen in Genève was teruggekeerd, „onbehoorlijk". De NAVO zou berichten hebben ontvangen, aldus het Amerikaanse weekblad „Newsweek", dat de Russen werken aan chemische, biologi sche en radiologische wapens, die heimelijk het land van de vijand binnengebracht kunnen worden en waardoor de verdediging van dat land uitgeschakeld zou worden zonder dat er vernielingen worden aangericht. Gisteren heeft de Sovjet-Unie de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjöld, verzocht het ontwapeningsvraagstuk als een „belang rijke en dringende aangelegenheid" op de agenda te plaatsen van de Algemene Vergadering, die in september bijeenkomt. Arrestaties iu Tokio In Tokio zijn elf leden van de vakvereniging van een fabriek van stalen buizen aangehouden in ver band met de op 10 juni op het vliegveld van Tokio tegen James Hagerty, de perschef van president Eisenhower, tijdens diens bezoek gehouden demonstraties. Deze vak vereniging wordt als een der meest linkse vakbonden in do Japanse hoofdstad beschouwd. Inschakeling van andere landen? In officiële Londense kringen ziet men de Russische stap als een poging om de toestand tot de herfst te „bevriezen". Het communistische blok zal dan proberen om landen, die wel sympathie hebben voor zijn standpunt, maar die nog niet aan de ontwapeningsbesprekingen heb ben deelgenomen, naar voren te schui ven, zo meent men in deze kringen. De Russen hebben echter nog niet in het openbaar te kennen gegeven welke landen zij nog meer aan de ontwape ningsbesprekingen willen laten deelne men. Als Kroesjtsjefs ideeën over een topconferentie op brede basis als een aanduiding voor de Russische verlangens kunnen worden opgevat, zou Moskou communistisch-China, India en Indone sië waarschijnlijk willen inschakelen bij het ontwapeningsoverleg. De Russen zouden tot de conclusie zijn gekomen dat hun visie op de ontwapening in de V.N. gesteund zal worden door een groot aantal tot geen blok behorende landen. De „New York Times" is van mening, dat Kroesjtsjef een nieuwe slag aan de wereldvrede heeft toegediend door de conferentie te doen springen en de Ver. Staten een „oorvijg" heeft willen ge ven. Het blad merkt op, dat er een groot verschil bestaat tussen de woorden en de daden van Kroesjtsjef, die nog kort geleden in Boekarest zijn politiek van vreedzame co-existentie heeft bevestigd. Het blad vraagt zich af in hoeverre het Russische besluit om zich uit de tien-mogendhedenconferentie terug te trekken is beïnvloed door de Chinese communisten. Opnieuw hebben de Rus sen duidelijk getoond geen belangstel ling te hebben voor ontwapening, doch het vurige verlangen naar ontwapening, dat in de wereld bestaat, slechts te eigen bate te willen exploiteren. De „New York Times" besluit dat de Westelijke landen meer dan ooit de ge lederen moeten sluiten. O Slot op pag. 2 Uit het Leidsch Dagblad van 28 Juny 1860: Het voorloopig verslag over de wetsontwerpen tot afschaffing van de slavernij in West-Indië ziet het licht. Behalve klagten over ver traagde indiening was een ongun stig oordeel over de voordragt, als een geheel beschouwd, in al de afdeelingen de grondtoon der overweging. Zeer weinige van de lf5 leden, die aan het onderzoek deelnamen, verdedigden de voor- gedragene bepalingen. Men meen de dat een aanmerkelijke stap achterwaarts tvas gedaan en dat naauwlijks aan iets anders dan aan instandhouding eener ver momde slavernijhoogstens aan voorbereiding en langzamen over gang tot vrijheid, te denken viel Sedert eenigen tijd is te Parijs in werking eene machine van If paardekrachten, die zonder stook plaats of vlam, zonder schoorsteen of stoker, ja zelfs bijna zonder eenige brandstof werkt. Om haar m beweging te brengen heeft men slechts een kraantje te openen en aldus de brandstof, zijnde het ge wone gas, hetioelk ter verlichting wordt aangewend, met eene groote hoeveelheid lucht in de cylinder eener gewone stoommachine te leiden en dit gas door middel eener electrieke vonk te doen ont vlammen. Dit eenvoudig stelsel kan op alle oude stoommachines worden toegepast. k.J

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1