Rode Kruis-oefening Martha hield Alphen a.d. Rijn uren in de ban KW 144 in Alphen vlot te water Dertig provinciale colonnes namen aan de oefening deel Opgericht 1 maart 1860 Maandag 27 juni 1960 Derde blad no. 30083 Twee straaljagers neergestort Een deel van Alphen aan den Rijn was zaterdagmiddag enkele uren rampgebied. Twee straalvliegtuigen stortten neer, hetgeen grote ravage tot gevolg gehad. Er waren ongeveer 250 gewonden. Ongeveer 30 colonnes van het Nederlandsche Roode Kruis uit het gewest Zuid- Holland spoedden zich naar het rampgebied om de slachtoffers te helpen. Bij eerste inspectie bleken zich gewonden te bevinden op het terrein van de Martha Stichting aan de Lage Zijde, de betonfabriek Van Dijk aan de Raadhuisstraat en de scheepwerf „De Vooruitgang" aan de Steekterweg. Het consigne luidde: gevaar voor ontploffingen en brand! Gewonden kwamen bed niet in j Een gewondewordt vakkundig I van een in aanbouw zijnd schip op de begane grond gebracht. (Foto Leidsch Dagblad) I Gelukkig was het maar een denkbeel dige ramp. Ze diende om alle Rode Kruis-eenheden in de provincie Zuid- Holland aan het werk te zetten. In het bijzonder ging het om het functioneren van een centraal commando, waartoe een gewestelijke staf was gevormd, te beproeven. De algehele leiding berustte bij dokter Stevens, chef-staf, uit Schie dam. De oefening werd o.m. bijgewoond door dr. H. P. Veldhuyzen, districtscomman dant te Leiden; overste E. Meulman, landelijk commandant van het Roode Kruis Korps; mr. C. H. Muntz, kring- commissaris uit Rotterdam en mr. R. M Gallas, vertegenwoordiger van de Com missaris van de Koningin in Zuid- Holland. Gastheer Burgemeester Z. Bruins Slot van Al phen volgde als gastheer de oefeningen van begin tot het einde, evenals de heren L. Sprey, voorzitter, G. v. d. Neut, secretaris en G. v. Staalduinen, pen ningmeester van de plaatselijke afdeling van het Nederlandse Roode Kruis, welker colonne een belangrijk aandeel heeft gehad in de voorbereiding van de „ramp". Bijzonder veel gemak heeft men on dervonden van de uiterst moderne com municatiemiddelen, uitrustingen en in richting van de commandopst van de B.B. onder de Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes aan de Ambonstraat, waai de commandopost rampenleniging was gehuisvest. Het bureau van de indelings officier was ondergebracht in gebouw „Nabij". Voor de verzamelplaats van de gewonden vond men een geschikt ge bied op het IJsclubterrein, waar een reeks van tenten kon worden opgesla gen. De Chr. Nijverheidsschool voor Meisjes was ingericht als lazaret. In het administratiegebouw van de B.B. aan de Castullumstraat zetelde het bureau van de transportofficier. In de nabijheid daarvan was een autopark ingericht De kantines van „Baronie" N.V., Lingerie industrie „Hollandia" en het gebouw „Nabij" deden dienst als verzorgings centra. Een schare motorrijders en auto mobilisten, hoofdzakelijk uit de eigen Prof. De Langen onderscheiden In de aula van de dr. D. Bos-school voor Ulo te Sappemeer is zaterdagmid dag prof. ir. L. H. de Langen benoemd tot ereburger van Hoogezand-Sappe- meer. In tegenwoordigheid van vele ge nodigden werd hier door burgemeester G. Boekhoven namens het gemeente bestuur van Hoogezand-Sappemeer, prof, De Langen als eerste deze onder scheiding toegekend. Hierbij werd de gouden erepenning der gemeente met de daaraan verbonden oorkonde uitge reikt. Deze uitreiking geschiedde ter ge legenheid van de viering van prof. De Langens 60ste verjaardag en als blijk van waardering „voor de vele en be langrijke diensten aan de wetenschap en aan de voorschrijdende industriali satie van ons land, het noordelijk gewest en de gemeente Hoogezand-Sappemeer bewezen. Rode Kruiskring en tevens uit het po litiekorps gerecruteerd, deed dienst als ordonnans. Het was vrijwel alles Rode Kruis wat men in die enkele uren op weg en water tegenkwam. Honderden Rode Kruishel- pers en helpsters werkten koortsachtig aan het welstlagen van de rampoefe ning die onder de titel „Martha" werd gehouden. Het grootste gebrek bij deze oefe ning was wel de „tijdnood", waarin men kwam te verkeren. Er waren veel gewonden. Een lazaret met on geveer 40 bedden stond klaar om ze te-ontvangen en te verzorgen. Maar geen enkele gewonde kwam op een van de bedden terechtGelukkig teas het allemaal maar „net echt". Hiettemin was de leiding de mening toegedaan, dat de oefening geslaagd is omdat men er in vele opzichten lering uit heeft kunnen trekken. Voordat de oefening „Martha" begon kwamen men bijeen in hotel „Toor". Tijdens deze bijeenkomst sprak de heer L. Sprey zijn vreugde erovev uit, dat de keuze van de jaarlijkse oefening dit keer op Alphen aan den Rijn was ge vallen. Dokter Veldhuyzen gaf een algemene uiteenzetting van het werk van de Rode Kruiscolonnes, die hoofdzakelijk tot taak hebben daar hulp te verlenen waar een nationale vredesramp dan wel een oorlogsramp de burgerij bedreigt. Na de oefening was er ten raadhuize een bijeenkomst, waar burgemeester Z. Bruins Slot een waarderend woord sprak over het werk van het Rode Kruis en verklaarde dat de gehouden oefening naar zijn smaak wel geslaagd is. Het mooie is dat alles op vrijwillige basis geschiedt in het belang van de naaste, dat de getroffenen bij rampen e.d. ge holpen worden en men bij het Rode Kruis niet angstvallig de stand van het spaarbankboekje in het oog houdt. Tevreden De heer Muntz was ook al tevreden over het resultaat van de oefening „Martha". Het was een oefening en bij een oefening worden vrijwel altijd fou ten gemaakt. Belangrijk is de propa ganda die van een dergelijke oefening uitgaat. „Vroeger was het in de kring van het Rode Kruis wel eens windstil. Nu waait er een frisse wind in de orga nisatie, mede dank zij de stimulans die van de overheden uitgaat onder leiding van de Commissaris van de Koningin" Défilé Tot slot vond langs het raadhuis een défilé plaats van alle deelnemende korp sen, voorafgegaan door de drumband van het Rode Kruis, met medewerking van de drumband „Con Brio" en het Muziekkorps „Arti et Religioni" uit Al phen aan den Rijn. Het défilé werd in gezelschap van burgemeester Z. Bruins Slot, de wethouders J. v. d. Berg, A. J. Dekker en Ph. H. Rogaar, het hoofdbe stuur van het Rode Kruis en de verte genwoordiger van de Commissaris van de Koningin, afgenomen door overste E. Meulman, landelijk commandant van het Rode Kruis Korps. Munitie-explosie bij Cubaanse hoofdstad Een munitieopslagplaats van de Cu baanse regering te Cayo Cruz bij de hoofdstad Havanna, is gisteren in de lucht gevlogen, waarbij twee mensen zyn gedood en ruim tweehonderd personen gewond. De ruiten van honderden win kels en andere gebouwen in Havanna werden vernield. Ook de elektriciteits voorziening stagneerde en telefoonver bindingen werden verbroken. Er zijn verscheidene arrestaties verricht, daar er sabotage in het spel zou zijn, volgens de regering. Bij de sabotage zou gebruik zijn ge maakt van een vuilniswagen, waarin dynamiet was verborgen. De munitie opslagplaats lag dicht in de buurt van een elektrische centrale en de olieraf finaderijen van de Shell en Esso. De Cubaanse premier, Fidel Castro, verscheen enkele minuten na de ont ploffing ter plaatse. Op weg daarheen zou de auto, waarin hij reed, een onge luk hebben gehad, waarbij Castro even wel niet gedeerd werd. Ook de presi dent van Cuba. Torrado, bracht een bezoek aan het getroffen gebied. Dit was de tweede ontploffing in Ha vanna binnen vier maanden. De nu aan gerichte schade in de omtrek was groter dan toen op 4 maart het Franse munitieschip La Coubre in de haven van Havanna in de luchtvloog. V erdrinkingsgevaUen O.a. vijf kinderen Gistermiddag zijn een jongen en een meisje, die aan het pootje baden waren in het randkanaal langs de polder oos telijk Flervoland, naby Elburg, in een diepe vaargeul geraakt en verdronken. Na drie uur dreggen heeft de politie uit Kampen eerst de jongen en twee uur later het meisje opgehaald. Over de identiteit van beiden tast de politie nog in het duister. Een jeugdige toerist vond de schoe- en kousen van de slachtoffers en waar schuwde de politie te Elburg. De beide slachtoffers die ongeveer 15 jaar zijn, zijn naar het ziekenhuis te Kampen overgebracht. Twee kinderen uiit een gezin zijn zaterdagmiddag verdronken in de Hol- terkolk in Deventer. Zij zagen de li chaampjes van de 5-jarige Corrie en de 4-jarige Tonnie Hogelander aan de kant van de kolk, waar vroeger het Holter- zwembad is geweest in het water drij ven. De kinderen zijn afkomstig uit een gezin van zes kinderen. Zij waren gaan zwemmen zonder de zwemkunst mach tig te zijn. De 8-jarige Rudolf Jansen is in de Luyckenkolk bij de Rembrandtkade te Deventer verdronken. Vriendjes vonden zijn kleren aan de kant liggen en brachten deze naar huis. Van gemeente wege was men juist begonnen de kolk af te rasteren en voor zwemmers te sluiten. In het zwembad Sloterplas te Amster dam-West is de 41-jarige kantoorbe diende D. den Boer uit Slotermeer on der de ogen van zijn vrouw, zoon en dochter verdronken. De vader zou met zijn ongeveer 11-jarige zoon om het hardst zwemmen naar het zogenaamde „tweede eiland". Halverwege zonk de man plotseling en kwam niet meer bo ven. Vier badmeesters hebben een uur lang vergeefs naar de drenkeling ge zocht. Eerst te acht uur 's avonds heeft de Rijkspolitie het stoffelijk overschot opgedregd. In de Maas ten zuiden van het sport centrum „Randwijck" is de 22-jarige J. Hendricks uit Maastricht verdronken. De jongeman verdween plotseling in de diepte en kon pas na een half uur opge haald worden. Bosbrand bij Putte Een zwart geblakerde woestenij van twee vierkante kilometer by het Bra bantse plaatsje Putte geeft de plaats aan, waar gistermiddag een felle bos brand heeft gewoed. Doordat de brand weren van Putte, Bergen op Zoom, Kalmthout (België) en Antwerpen snel assistentie kregen van een groot aantal militairen uit de legerplaats Ossen- drecht en de vliegbasis Woensdrecht kon verder opdringen van de door de stevige wind aangewakkerde vlammen voorkomen worden. De brand, die kort na vier uur uitbrak, was men tegen half acht meester. Toen begon het nablus- singswerk, hoofdzakelijk op Belgisch gebied. De gehele nacht echter hebben brand weer en militairen wachtpatrouilles in dit grensgebied gelopen. Niet alleen om opnieuw oplaaiende branden meteen te kunnen smoren, maar ook om dat de brandweer met enige achterdocht over- docht overwoog, dat gistermiddag even eens kleinere branden uitbraken op de Kanthoutse heide, in de bossen bij Es sen (België) in de bossen bij Roosendaal en bij Putte, zodat brandstichting niet uitgesloten moest worden geacht. In het zwartgeblakerde gebied zijn veel heide, vliegdennen en jonge aanplant verloren gegaan. Vijfhonderd vissers op Luzon vermist Men vreest, dat ongeveer 500 Philippijnse vissers zijn omgekomen tijdens een storm, die zich heeft voorgedaan na het passeren van de tyfoon „Olive", die zondag en hedenochtend vroeg het midden en het zuiden van het eiland Luzon heeft getroffen. De vissers waren gisteren uit twee plaatsen in mid den* Luzon uitgevaren, op weg naar de baai van Manilla, en geen van hen is teruggekeerd. In een andere plaats in midden-Luzon worden 30 personen als vermist opgegeven. Volgens andere berichten zou ter hoogte van Camarines in het zuiden van Luzon, een schip met zestien opvarenden zijn vergaan. De tyfoon heeft waarschijnlijk grote materiële schade aangericht. Dit is de tweede maal binnen een maand, dat de Philippijnen door een tyfoon zijn getroffen. Op 28 mei kwamen als gevolg van de tyfoon „Lucille" meer dan 300 mensen om het leven. Jongen gedood bij zweefvliegoefeningen Bij oefeningen van de zweefvliegclub „Noord-Oostpolder" op een terrein in de i omgeving van Emmeloord is zaterdag- 1 middag een ernstig ongeluk gebeurd, dat de 14-jarige Geert Smeding uit Em meloord het leven heeft gekost. De bij het optrekken der zweefvliegtuigen ge bruikte kabel dreef door de krachtige wind zover af, dat hij op de weg terecht kwam, waar het slachtoffer werd getrof fen. Hoewel het zich aanvankelijk niet i ernstig liet aanzien is de jongen in de loop van de nacht in het ziekenhuis te 1 Emmeloord, waarheen hij vervoerd was, aan zijn verwondingen overleden. Nieuwe jeugdherberg in Noordwijk opent begin oktober Om te kunnen voldoen aan de steeds stijgende behoefte aan logies zou het zeker nodig zijn om in de komende tien jaar ieder jaar een nieuwe jeugd herberg op te richten hetgeen een in vestering van 400.00 gulden vraagt. De stichting „Nederlandse Jeugdherberg- centrale" beschikt helaas niet over de middelen om dit programma te verwe zenlijken, merkte de voorzitter van de stichting, de heer J. van Dis zaterdag in Utrecht tijdens een bijeenkomst van het „College van Stemgerechtigden" op. De stichting is derhalve aangewezen op hulp van derden, zoals de stichting Opbouw- fonds Jeugdherbergen" de stichting „Vakopleiding Bouwbedrijven" en ten slotte de steun in verschillende vormen van rijks-, provinciale en gemeentelijke oveiheden. In de naaste toekomst hoopt de stich ting toch een vijftal nieuwe jeugdher bergen aan het bestaande net toe te voegen, n.l. in Noordwijk (begon okto ber), Apeldoorn (volgend voorjaar). Budel, Buurlo en Eindhoven, terwijl de totstandkoming van een tweede jeugd herberg in Amsterdam (In het Amster- danmse Bos) in een stadium van voor bereiding verkeert. Tenslotte deelde de heer Van Dis mede. dat de directeur van de N.J.H.C., de heer K. Leijenaar. om persoonlijke redenen ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. Het bestuur heeft dit verzoek ingewilligd. Vergadering Ned. Juristenvereniging De algemene vergadering van de Ned. Juristenvereniging te Nijmegen ge- j houden heeft met algemene stemmen ontkennend geantwoord op de vraag of 1 de wet dient te worden aangevuld met j enige hoofdregel omtrent de gelijktijdige i toepasbaarheid van de voorschriften be- treffende de aansprakelijkheid wegens wanprestatie en van die betreffende de i aansprakelijkheid wegens onrechtmatige daad. Hetzelfde geschiedde met het vraag- i punt of het gewenst is, de enkele niet- nakoming van verplichtingen, welke uitsluitend krachtens overeenkomst op de debiteur rusten, te beschouwen als een onrechtmatige daad wanneer de niet-nakoming opzettelijk of met grove schuld plaats vindt. Daarentegen werd met bijna alge mene stemmen bevestigend geantwoord op de vraag of het enkele feit van het 1 bestaan van een overeenkomst mede j mag wegen als een deel van de omstan- digheden, waaruit het bestaan van een j buitencontractuele zorgvuldigheidver plichting tussen contractanten wordt j afgeleid. STRANDZE5DAAGSE VAN DEN HELDER NAAR DE HOEK Het vorige jaar is met succes een „strandzesdaagse" georganiseerd van Den Helder naar Hoek van Holland. Ook dit jaar zal weer een dergelijk evene ment georganiseerd worden. Het is een zesdaagse wandeltocht langs het strand, waarvan de start plaats vindt maandag 8 augustus om 10 uur. De pleisterplaat sen zijn achtereenvolgens: Petten, Eg- mond, Wijk aan Zee, Noordwijk en Scheveningen. De finish vindt plaats zaterdagmiddag om 2 uur te Hoek van Holland. Zaterdagmiddag is van de Scheeps- bouwwerf „De Industrie" te Alphen aan den Rijn de treiler Cornells Den Duik" KW ligt als eerste schip van de nieuwe helling te water gelaten. Na dat mevrouw C. den Duik de doop plechtigheid had verricht, gleed het schip de Oude Rijn in. Het schip komt in grote lijnen over een met de pas afgeleverde SCH 135 Cornelia Maria". Het schip heeft een lengte over alles van 44,50 m., de breedte is 7,50 m. en de holte 4 m- Als hoofdmotor zal geplaatst worden een 1000 p.k. IndustrieDieselmotor. De hxdpmotoren zijn eveneens van „De Industrie" en hebben een vermogen van 65 en 225 p.k. De treilioinch wordt hydraulisch gedreven. Het schip zal tevens voorzien worden van de modern ste apparaten voor de opsporing van vis. Uiteraard ontbreken ook radar en radio niet. Het schip is berekend op tonnen (480 kantjesen op verse vis (2000 kisten). Er is accommodatie voor 18 perso nen. Er wordt tevens een koelinstalla tie aangebracht. Met het oog op de hoge golfslag ten gevolge van de tewaterlating waren bij- zondere voorzorgsmaatregelen getrof fen, die uitstekend hebben voldaan. De meer dan een meter hoge waterkering bleek net voldoende te zijn, zodat de bewoners van de huizen tegenover de werf in de Hooftstraat geen overlast van het water hebben gehad. (Foto Leidsch Dagblad) HIJ SLOEG ZIJN SCHOONZOON MET HAMER OP HET HOOFD (Speciale berichtgeving) Zaterdagavond heeft in de Spijker- straat te Bussum, een 59-jarige bewoner van die straat, zijn schoonzoon, die in dezelfde straat woont, met een hamer op het hoofd geslagen, naar hij later aan de politie verklaarde met de bedoeling deze „van kant te maken". Omstreeks elf uur had de man, die rijwielbewaarder van beroep is, zich met e enhamer naar de woning van zijn schoonzoon en dochter begeven. Hij klopte aan, de dochter deed open en even later kwam ook de schoonzoon naar de deur. De politie had vorige week reeds met deze schoonzoon moeilijkheden gehad: deze mishandelde op een avond zijn vrouw, sloeg thuis de boel kort en klein en verzette zich daarna hevig tegen zyn arrestatie. Toen hij nu aan de deur kwam gaf de 59-jarige man zyn schoonzoon een fikse klap met de hamer op het hoofd. Deze klap veroorzaakte echter slechts een wonde zonder verder gevaar. De politie heeft de dader aangehou den wegens poging tot moord subsidiair doodslag. Niet vriendelijk, maar wel duidelijk Koning Hoessein van Jordanië heeft gisteren in een radiotoespraak presi dent Nasser van de V.A.R. gewaar schuwd, dat elke dictatuur een „duister lot" beschoren is. Hij reageerde op een rede van Nasser, waarin deze zonder namen te noemen verklaard had, dat er in de Arabische wereld nog een paar verraders zijn, die van hun vader en grootvader een koninkrijk hebben geërfd. De eerste taak van de Arabie ren was, zich van deze imperialisti sche agenten" te ontdoen. Koning Hoessein noemde Nasser een verwaande opportunist, een tiran en het ergste soort dictator. Diens bedrei gingen achtte hij echter waardeloos. Radio-Amman en de „Stem van de Arabierenvan de V.A.R. hebben de aanvallen op elkaar hervat. „Pest" en „bandiet": Chinese scheidtaai tegen Eisenhower.... In Peking is vandaag een anti-Ame rikaanse week besloten met een rede van de secretaris der communistische partij. Lioe Jen, waarin deze verklaarde dat China tegenover de agressieve en oorlogszuchtige komplotten der Ameri kaanse imperialisten zijn staande leger moet moderniseren en versterken en een reusachtig volksleger in het leven moet roepen. Lioe Jen sprak zijn rede uit voor ongeveer 40.000 gewapende dienst plichtigen, die verzameld waren in de tuinen van het vroegere keizerlijke paleis. Verscheidene andere sprekers veroor deelden vervolgens „de pest Eisenhower, de imperialistische Amerikaanse ban diet" en eisten de bevrijding van For mosa. Deze week werd gekenmerkt door een fel anti-Amerikaanse propaganda tjj- dens bijeenkomsten, tentoonstellingen en radio-uitzendingen in het gehele land. In Sjanghai demonstreerden zondag volgens Radio-Peking ongeveer een half miljoen mensen tegen de Verenigde Sta ten, onder het uitroepen van: „Ameri kaanse imperialisten, vertrek uit For mosa, Zuid-Korea, Japan, de Philippy- nen, Vietnam en het gehele Westen van de Stille Oceaan". Eisenhower terug President Eisenhower is zondag te 14 00 uur per vliegtuig van zijn reis naar de Philippijnen, Formosa en Zuid-Korea te Washington teruggekeerd. Hij werd I verwelkomd door vice-president Nixon j en minister van Buitenlandse Zaken, Herter. Voorts hadden zioh een duizend belangstellenden verzameld op de luchtmachtbasis te Andrews, nabij Was hington, waar het presidentiële vliegtuig landde. Er waren diplomatieke vertegenwoor digers van de door Eisenhower bezochte landen aanwezig, alsmede de Japanse zaakgelastigde Nisjijama, met wie de presirent een stevige handdruk wisselde. De in goede stemming verkerende Eisenhower legde geen verklaring af. Hij verzocht NLxon en Herter het kabinet zo spoedig mogelijk te doen bijeenko men ter bespreking van de resultaten van zijn reis en ter behandeling van zaken, die gedurende zijn afwezigheid niet werden afgehandeld. De president zou hedenavond voor de Amerikaanse televisie-stations verslag van zijn reis uitbrengen. Betogingen in Tokio en Osaka Circa 2.500 studenten en vakbonds leden hebben zaterdag in Tokio betoogd tegen het Amerikaans-Japanse veilig heidsverdrag. Zij hielden een mars naar het parlementsgebouw. Kennelijk is de lust om te betogen by de Japanners minder geworden, want de organisators hadden 50.000 man op de been willen brengen. Behalve Japanners hebben ook Korea- nen zaterdag in Tokio een betoging ge houden en wel ter gelegenheid van het feit, dat de oorlog in Korea tien jaar geleden uitbrak. Circa 5.000 Koreanen trokken met muziek voorop langs de Amerikaanse ambassade. Zij droegen borden bij zich met opschriften als: „Yankees, gaat naar huis" en „Hoeh Tsjoeng is een tweede Rhee" (Hoeh Tsjoeng is de huidige premier van Zuid- Korea) Bij betogingen in Osaka zijn zaterdag 72 agenten gewond toen de politie in greep om 8000 betogers, die op straat waren gaan zitten, tot doorlopen te dwingen. De Japanse politie heeft meegedeeld, dat er bij de betogingen, die sinds eind april bijna dagelijks in Japan zijn ge houden tegen de regering-Kisji en het veiligheidsverdrag, L300 politiemannen zijn gewond.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9