GEEF MIJ MAAR ZANDVOORT Sovjet-Unie beëindigt ontwapeiiingsoverleg BERINI ƒ519.- Bevredigend verloop in Melun van voorbereidende bestandsbespreking WEERBERICHT Verrassing in Genèvedaar het Westen nieuwe voorstellen had GEBR. HUISMAN FRANS-ALGERIJNS OVERLEG Krachtige maatregelen om rust te verzekeren en indiscreties zoveel mogelijk tegen te gaan (§ud 'Mte remos V.J Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 27 JUNI 1960 No. 30083 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 5? Koning Boudewijn kreeg invitatie van president Kasavoeboe (Van onze Brusselse correspondent) De president van Kongo, Joseph Kasavoeboe, heeft Koning Boude- wijn uitgenodigd om de onafhan kelijkheidsfeesten van 30 juni met zijn aanwezigheid te vereren. Het is waarschijnlijk, dat de Koning deze invitatie, die hem door Kasa voeboe reeds vroeger werd gedaan, zal aanvaarden. Voor België kwam er zondag, na een lange periode van kwalijke berichten, ook nog vrij geruststellend nieuws: de rege- ring-Loemoemba heeft besloten het ontwerp van het Belgisch-Kongo- lese vriendschapsverdrag, dat door een Belgisch-Kongolese commissie te Brussel werd geredigeerd, aan een speciale regeringscommissie toe te vertrouwen, zodat het nog vóór 30 juni zal kunnen worden ondertekend. Dit verdrag van vriendschap, techni sche bijstand en samenwerking regelt de vraagstukken die voor België van het grootste belang zijn, onder meer de rechtspositie van de Belgen en van de Belgische maatschappijen in Kongo, de financiële steun van België aan Kongo en andere uiterst belangrijke gemeen schappelijke problemen. Er is ook beslo ten, dat de naam van de Kongostaat zal zijn „Republiek Kongo", geschreven met een „K" om de nieuwe staat te onder scheiden van de kleine circa 800.000 inwoners tellende Franse republiek „Congo". De regering-Loemoemba hield het jongste weekeinde drie zittingen van de kabinetsraad en er werd besloten krach tig in te grijpen tegen nieuwe ordever storingen. In Leopoldstad zijn namelijk zaterdag en zondag aanhangers van de niet tot staatschef gekozen politieke leider Jean Bolikango slaags geraakt met aanhangers van Loemoemba en van Kasavoeboe. Loemoemba zit thans met de problemen van de handhaving van de orde die gisteren nog zoveel zorgen meebrachten voor de Belgische koloniale administratie. Maar het ziet er naar uit, dat Loemoemba in ieder geval de hand having van de orde als een essentieel vraagstuk van hbt regeringsbeleid be schouwt hetgeen in Brussel een goede indruk heeft gemaakt. Het politieke vraagstuk, dat in deze drie kabinetszittingen werd behandeld is de positie van het kabinet-Loemoem- ba ten opzichte van de provincie Katan ga, waar het gevaar voor afscheiding groter is geworden nu de Conakat, de partij van de Kongolese Tsjombe, haar steun aan de regering verzaakte uit protest tegen het feit, dat de Conakat als grootste partij van Katanga de portefeuille van Defensie in het kabinet- Loemoemba niet heeft gekregen, en zich in deze regering met een enkele minis tersportefeuille diende tevreden te stel len. De Sovjet-Unie heeft vandaag medegedeeld niet langer te kunnen deelnemen aan de tienmogendheden-conferentie over de ontwapening, welke in Genève wordt gehouden. De Russische gedelegeerde Valerian Zorin verklaarde, dat op de conferentie een „abnormale en ontoelaatbare" situatie is ontstaan, als gevolg van de omstandigheden, dat het Westen blijft voortgaan met het beantwoorden van de Russische voorstellen met argumenten van ondergeschikt belang. Zorin zei, dat het probleem met meer succes in de Verenigde Naties kan worden besproken Zorin zei, dat het Westen geen blijk heeft gegeven de resolutie van de Algemene Vergadering der V.N., waarin werd aangedrongen op algemene en volledige ontwapening, te willen uitvoeren. Daarnemers zeiden, dat Zorins verklaring vermoedelijk de „doods klok" voor de ontwapeningsbesprekingen betekent. De Russische verklaring kwam als een volkomen verrassing voor het Westen, dat nieuwe voorstellen in voorbereiding had, die aan de conferentie zouden worden voorgelegd. Ontaarde vader bond kind aan stoel vast Familie ging wandelen (Speoiale beriohtgeving) Een snikkend vierjarig kind, door zijn vader, een 29-jarige smelter uit de Oranjestraat in Utrecht met een ceintuur en paktouw vastgesnoerd op een stoel, was gistermiddag de aan leiding voor hevige verontwaardiging onder de buurtbewoners. Zo groot was hun woede dat zij in spontane eens gezindheid de man, toen hij met zijn 26-jarige vrouw en de overige drie kinderen van een wandeling langs het Merwedekanaal terugkeerde, een ste vige aframmeling hebben gegeven. De familie wilde gistermiddag gaan wandelen, maar Jantje was te lastig. Hij mocht niet mee. De vader zette een grote armstoel op de overloop van zijn huis en bond daarop zijn tegenstribbe lend zoontje met paktouw vast. De pol sen werden op de rug vastgesnoerd, de beentjes van het kind bond hij vast aan de stoelpoten en met een ceintuur trok hij tenslotte de rug van Jantje tegen de stoelleuning zodat de jongen zich niet meer kon bewegen. Toen ging de fami lie op stap. Het was halftwee. Jantje, alleen nu in huis, huilde weldra zo hard dat buurvrouwen van de familie ongerust werden: het was bekend in de buurt, dat de man niet zachtzinnig was. Anderhalf uur hadden de twee buur vrouwen het gegil van het jongetje aan gehoord, toen drongen zij via een op- schuifraam het huis binnen. Zij von den Jantje met diepe striemen in pol sen en benen. Een van de buurvrouwen Gistermiddag in Amsterdam. De anders altijd zo durkke Vijzel straat lag vrijwel verlaten te bak ken in de brandende zon. De warmte had de hoofdstedelingen naar buiten gedreven. In de mor genuren waren zij de stad uitge trokken. Op zoek naar verkoeling. Op de Nieuwe MerenIn het Amsterdamse BosOp de Gooi- se heideMaar vooral in Zand- voortVerreweg het grootste aantal ontvluchtte op het Zand- voortse strand de stadse hitte. Geen wonder, dat het daar soms leek op een mierenhoop ADVIES SER-COMMISSIE VESTIGINGSBESLUITEN De Commissie Adviezen Vestigings regelingen van de Sociaal-Economische Raad heeft advies uitgebracht aan de staatssecretaris van Economische Zaken over een aantal vestigingsbesluiten, n.l. betreffende levensmiddelenbedrijven, kleinhandel in tabaksartikelen, in dro gisterij-artikelen en in parfumerieën. In dit advies komt de onder voorzitter schap van prof. dr. Th. L. M. Thur- lings staande commissie o.m. tot de con clusie, dat de ontwerpvestigingsbesluiten over deze materie van de staatssecre taris afgewezen dienen te worden. advertentie. De beste bromfiets Is en blijft de Eerste aanbetaling r 94.— en 18 maan delijkse term Incl all riskverz f30.- Hogewoerd 6668 VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Koel. (Opgemaakt te 11.15 uur) 28 JUNI Zon op: 4.22 uur; onder; 21.04 uur. Maan op; 8.49 uur; onder: 23.09 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.41 uur en 18.03 uur. Laagwater te 1.30 uur en 13.44 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's. Meisje na speurnaclit bij Baarn gevonden Slapend in het bos Liesbeth, het 2-jarig dochtertje van het echtpaar Van der Diezen uit Soest- dijk, dat gistermiddag by het wandelen in een bos bij Baarn spoorloos was ver dwenen. is vanochtend omstreeks half negen gevonden. Ze lag, 1200 meter van de plaats waar de ouders de ver missing gistermiddag omstreeks half vijf hadden ontdekt, in het bos te sla pen. De politie van Baarn en Lage Vuur- sche heeft de hele avond en nacht met speurhonden koortsachtig de bossen af gezocht. Personeel van het Staatsbos beheer assisteerde daarbij. Vanochtend omstreeks vier uur kwamen ook onge veer 120 militairen van de legerplaats Soesterberg een handje helpen. Met ver eende krachten werd het bos systema tisch afgezocht met het vermelde gun stige resultaat. Het kind werd gev< den door soldaat eersteklasse J. H. van Nieuwenhuizen uit Amersfoort en soldaat W. Thaff uit Woerden, beiden van de 934e afd. lichte Iuchtdoelartillerie uit Huis ter Heide. Hei -chtpaar Van der Diezen was gistermiddag met de zes kinderen, een schoonzusje en haar verloofde gaan wandelen in de rossen van het uitge strekte landgoed Pijnenburg nabij het paleis Soestdijk en Lage Vuursche. Me vrouw Van der Diezen was met de baby in de kinderwagen e een schoonzusje en haar verloofde gaan wandelen. De h^er Van der Diezen volgde op de fiets me' Liesbeth voorop en een zoontje achterop. Zijn drie oudere dochters fiet sten zelf. In het bos ontmoetten de ge zinsleden elkaar. De kinderen gingen spelen. Omstreeks half vijf ontdekte het echt paar dat Liesbeth verwenen was. Ze had kort tevoren nor bii haar tante ~p de arm gezeten. Met behulp van enkele anwere bosbezoekers werd onmiddellijk de omgeving afgezocht, doch Liesbeth werd niet gevonden. Ze kregen la* assistentie van talrijkr nnlitiemannen en enkele speurhonden. Doch ook dcg speurtocht leverde geen resultaat op. Hei zoeken werd toen, na een korte onderbreking, bij het krieken van de dag hervat. (Van onze Parijse correspondent) Het afgelopen weekeinde zijn dan toch eindelijk de voorbereidende bestandsbesprekingen tussen Franse en Algerijnse vertegenwoordigers begonnen en ze hebben, zo wordt in Parijs wel algemeen aangenomen, een bevredigend verloop. Men verwacht, dat deze eerste fase der onderhandelingen, die tot einde van de Algerijnse oorlog moeten voeren, morgen of woensdag kunnen worden besloten. Hoogstwaar schijnlijk zou dan ook nog deze week de werkelijke deputatie onder leiding van de premier der „voorlopige Algerijnse regering", Ferhat Abbas, in Parijs verschijnen om op hoger niveau en mogelijk zelfs met het staatshoofd, generaal Charles de Gaulle in persoon, de grote spijkers met de grote koppen te komen slaan. „Charles de Gaulle is een gentleman" De Algerijnse boodschappers, die van af zaterdagmiddag de degens hebben gekruist - zo deze militaire beeldspraak in verband met een vredesmissie geoor loofd is - zijn drie in getal: de chef van de FLN-informatiedienst mr. Boumend- jel, de 28-^arige advocaat en kabinets chef van Ferhat Abbas Ben Jahia en de eveneens nog jeugdige Hakiki ben Amar, die de rol van secretaris vervult. Van Franse zijde worden ze te woord gestaan door de secretaris-generaal van het de partement voor Algerijnse Zaken Roger Morris, die wordt geassisteerd door ver scheidene politieke en militaire advi seurs. De Algerijnen kv/amen zaterdagmid dag met een vliegtuig van de Tunesische luchtvaartmaatschappij aan. Het vlieg tuig werd echter door een Franse piloot bestuurd. In Orly, dat streng bewaakt was en waar de pers tn andere belang stellenden kort voor de aankomst der Algerijnse boodschappers in de wacht kamers achter vergrendelde deuren wer den opgesloten, stonden ter keuze een hefschroefvliegtuig en een Franse rege ringsauto gereed. Mr. Boumendjel, die een montere glimlach toonde, koos de helikopter en zo werd het gezelschap dan verder weer door de lucht naar Melun vervoerd, waar op het grasveld van de 13de eeuwse prefectuur ten twee de male werd geland. De Franse regering heeft, ter wille van de rust en om indiscreties zoveel moge lijk tegen te gaan, het vijftig kilometer ten zuiden van Parijs gelegen provincie stadje Melun als conferentieoord boven de hoofdstad zelf verkozen. Er is in ge meenschappelijk overleg verder besloten, dat over de vorderingen der besprekin gen geen enkele verklaring afgelegd of enig communiqué gepubliceerd zal wor den. Van haar kant heeft de Franse re gering bovendien bij voorbaat iedere vergadering of betoging verboden die op dc lopende besprekingen in het bijzonder en op de Algerijnse oorlog in het alge meen betrekking hebben. Door deze verstandige maatregelen die tot doel hebben zowel positieve als nega tieve beïnvloeding van de onderhande lingen van buiten te vermijden is de at mosfeer, zo lykt het, merkbaar be gunstigd. Generaal De Gaulle is altijd een overtuigde voorstander geweest van de geheime diplomatie en in dit geval, nu de Algerijnse kwestie door zoveel chauvinisme en andere gevoelselementen vertroebeld wordt, kan deze methode die ten doel heeft de groene tafel van de buitenwacht te isoleren het overleg al leen maar ten goede komen. De Alge rijnse delegatieleider Boumendjel moet in Orly hebben gezegd dat hij generaal Charles de Gaulle als een gentleman beschouwt, die met gelijke munt betaald verdient te worden. En van Franse zijde heeft premier Michel Debré in Nancy als zijn overtuiging uitgesproken dat de Algerijnse oorlog nu spoedig kan worden beëindigd. Slot pag. 2 Overeenstemming inzake Cyprus Engeland en de voorlopige regering van Cyprus hebben overeenstemming bereikt over het bestuur van de Engelse militaire bases op het eiland, aldus is officieel in Nicosia meegedeeld. Het ak koord „is voor alle partijen bevredi gend". De Cypriotische wensen ten aanzien van het burgerlijk bestuur over de bases zyn geruime tijd een wrijfpunt geweest. De onderhandelingen, waaraan de Brit se onderminister van Koloniën Julian Amery, de gekozen president van Cy prus aartsbisschop Makarios en de lei der van de Turkse gemeenschap van eiland dr. Fadhil Kutchuk deelnemen werden gisteren voortgezet. De overeenstemming is tot stand ge komen door een concessie van Enge land. Men zal zich thans concentreren op het tweede grote probleem: de af bakening van de soevereine zones der Britse militaire bases en de positie van de Cyprische dorpen daarbinnen Beide problemen vormden tot dusver het voornaamste struikelblok op de weg naar de stichting van een onafhanke lijke Cyprus. heeft het ventje naar het hoofdbureau van politie gebracht. Om halfvijf kwam de familie thuis. De hele Oranjestraat stond klaar. Een zd geducht pak rammel kreeg hij, dat de man wit van angst het hoofdbureau van politie binnenvluchtte. Toen hij wat op zijn verhaal was gekomen, noemde hij heit een schandaal dat de buurt zich zo had opgewonden. „Waar bemoeiden ze zich mee Jantje en de andere drie kinderen zijn later naar hun grootmoeder ge bracht. De politie heeft de zaak in on derzoek. Annie Salomons onderscheiden Bij K.b. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau bij bevorde ring, mevrouw A. M. F. van Wagenin- gen—Salomons, letterkundige, wonende te 's-Gravenhage. De versierselen bij deze onderscheiding zijn mevrouw Van Wageningen—Salomons zaterdagmiddag uitgereikt in Pulchri Studio in Den Haag, door de directeur-generaal voor de kunsten en buitenlandse culturele be trekkingen, mr. H. J. Reinink. Lichte aardschok in Limburg Zowel in Nederlands- als in Belgisch Limburg is zaterdagmiddag omstreeks half vier een lichte aardschok waarge nomen, De beving duurde naar schat ting tien seconden. In Belgische Lim burg liepen enkele huizen lichte schade op, maar voorzover bekend is het zuiden van ons land er zonder nadelige gevol gen van afgekomen. De aardschok is ook geregistreerd door de seismograaf van het geologisch bu reau voor de mijnstreek. Dr. Patijn, medewerker van dit bu reau, deelde mee dat de ondergrond van Limburg nog altijd in beweging is, als gevolg van breuken in de aardkorst, waardoor nog telkens onderaardse ver schuivingen optreden. „Nu en dan treedt er een stoot op, maar deze heeft nooit ernstige gevolgen. De trilling was een plaatselijk gevalletje", zei hij. „De ge vaarlijke centra van aardbevingen be vinden zich daar, waar ze van vulka nische oorsprong zijn. In ons gewest bleven de gevolgen beperkt tot het ram melen van vensters, waardoor velen meenden dat er zich ergens een ont ploffing had voorgedaan. Maar de meeste Limburgers hebben van de tril lingen niets gemerkt", aldus de heer Patjjn. Het Seismografisch Observatorium bij Keulen heeft zaterdag een aardbeving geregistreerd waarvan het centrum noordelijk van die stad moet hebben gelegen. De beving was in grote gebou wen in Keulen duidelijk merkbaar, maar ook daar zijn geen berichten over schade binnengekomen. Uit het ueidsch Dagblad van 27 Juny 1860 Nagalmen der feesten. Welk nut brengen de gevierde feesten aan tegenover de stoffe lijke en zedelijke nadeelendie z\j achterlatent Het beginseldat tot feestviering drong, was voor de regtbank der zedelijkheid onberispelijk. In dank bare herinnering te houden de stigting eener Academie, die een instelling is van onberekenbaar stoffelijk en zedelijk nut, zal op zichzelf geen aanstoot of ergernis kunnen geven De Leidsche feesten droegen het kenmerk van den aard en het doel, dat elk feest heeft, en zij ver gunden hem, die het wilde, een blik in de maatschappij, in den geest der huisgezinnen, in de ka rakters, in hetgeen Leiden ook in die opzigten onderscheidt Een vereniging van Duxt- sche taalzuiveraars heeft voor het woord apotheker de volgende bena ming aanbevolen: „Gezondheids- hersteUingsmiddelenvermengings- verhoudingskundige".

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1