VIER OVERWINNINGEN VOOR MV AGUSTA IN ASSER TT Hocking: winnaar op punten Rijnsburgse Boys won oefenduel tegen onsamenhangend VSV: 4—2 HEIDE LANGS TT-CIRCUIT VLOOG IN BRAND MAANDAG 27 JUNI 1960 John Surtees vloog uit de bocht In bokserstermen te spreken i hij is een voortreffelijk technicus, doch hij mist de k.o.- stoot. Of zouden we het, sprekende over Gary Hocking sinds zaterdag 25 juni de held van Assen toch nog anders moeten zeggen? Zouden we er dan toch aan moeten twijfelen of de man uit Rhodesia, die met zijn supersnelle MV op de 30e Asser TT maar liefst goed was voor drie tweede plaatsen, wel „voluit" heeft mogen rijden? Het is jammer, we kennen het begrip in de motorsport niet, maar desondanks is de kleine Rho- desiër voor de meer dan 100.000 toeschouwers die vele uren de brandende zon rond het Asser circuit hebben getrotseerd, de grote winnaar op punten verder open zodat de marge heel snel werd hersteld. Opdracht? Hij bracht om het nog maar eens in bokstermen te zeggen talloze ronden op zijn naam, maar helaas, die laatste ronden waren steeds voor een van zijn stalgenoten. En desondanks heeft de nieuwe MV- crack zijn vreugde nauwelijks kunnen beteugelen* Drie tweede plaatsen waren voor hem nu nog voldoende. Maar de klasse van MV's coming- man wettigt nu al de voorspelling, dat hij dat een volgend jaar beslist niet meer zal zijn. Grote figuren Gary Hocking was natuurlijk niet de enige renner die deze jubileum TT heeft gemaakt. Daarvoor hebben ook mannen als Carlo Ubbiali tweevoudig winnaar en de man-die-toch-ook- pech-kan-krijgen, John Surtees, ge zorgd. Er is nog een rijder geweest die op deze warme zaterdag historie heeft gemaakt. Dat is en wat lang moeten we in de historie van de Nederlandse Grand Prix teruggaan om zijn voorgan ger te vinden een Nederlander, nJ. de 22-jarige marine-korporaal Jan Hu berts. Helaas, de laatste jaren krijgen de Nederlanders maar heel weinig kans zich op een fabrieksmachine met de aller-grootsten te meten. Huberts heeft, dank zij de debuterende Japanse Honda- renstal, die kans wel gekregen. En hij heeft hem met beide handen aangegre pen. Natuurlijk, Huberts heeft, in de wetenschap dat zijn machine en zijn kunde niet groot genoeg Is om met een kans op succes in het voorste gelid mee te strijden, zich buiten het .grote gevecht" gehouden. En dat is wel de grootste verdienste van de marine-man, die al in de training iedereen verrastte door zijn voortreffelijke trainingstijden. Het klinkt vreemd, maar de hoogst- geplaatste rijder uit het Honda-team in de race van kwart liters wasJan Huberts. Juist voordat winnaar Carlo Ubbiali over de streep ging, was de Ne derlander aan zijn laatste ronde begon nen. Een voortreffelijke zevende plaats viel hem ten deel. Hef drama We hebben het al eerder geschreven: MV zou ook de 30e Asser TT gaan be heersen, de lichte klassen zouden wel voor Carlo Ubbiali zijn en dat Surtees de zware klassen zou gaan winnen, daaraan twijfelde eigenlijk niemand meer. Inderdaad, Ubbiali kreeg zijn „doublé" en John Surtees won leidend van start tot finish de race van de 350 cc- klasse. Maar die wedstrijd van de halve liters heeft bewezen dat zelfs een John Surtees, de man die in de laatste twee seizoenen 51 van de 52 Grand Prix- races waaraan hij deelnam, won, niet „onkwetsbaar" is. Het werd één groot drama. Een dra ma dat al in de eerste van de 27 ron den begon. Tot grote verbazing van de tienduizenden voerde niet John Surtees na de eerste ronde het veld aan, doch diens stalgenoot Remo Venturi. Achten vijftig lange seconden moest Surtees wachten om zijn bougies te laten ver wisselen. Dit euvel scheen verholpen. Helaas, het was maar schijn, want ook na die tweede ronde, en zelfs na de derde ronde moest de Brit bij de MV- pit stoppen. Zes minuten en 18 seconden hadden de monteurs van MV-Agusta er totaal voor nodig om te zien dat het niet aan de bougies lag, doch aan de ontste king. Toen was het natuurlek al te Iaat. Maar Surtees wilde tonen dat hij het gevecht niet schuwt. Hard, heel hard zette hij de achtervolging in. Te hard zelfs. In die vierde ronde vloog de Brit uit de bocht. De gezichten bij de MV- pit verschoten toen Bob Anderson stopte om het slechte nieuws te melden. Het zag er allemaal heel treurig uit, zeker toen een ronde later bleek dat Ander son was uitgevallen om zijn vriend bij te staan. Gelukkig viel het heel erg mee. In een tragi-komische optocht kwam Surtees een klein half uurtje la ter, gesteund door pa en geflankeerd door ma, voorbij de pits, licht trekkend met een been. John vatte het nogal laconiek op. „Het valt wel mee en op Francorchamps start ik volgende week weer. Intussen had Remo Venturi 27 ron den lang min of meer een schijngevecht met Bobby Brown gevoerd. Steeds weer gaf hij de Australiër kans enkele secon den van zijn achterstand weg te wer ken. En als Brown dan dacht dat hij nu wel aan een duel zou kunnen beginnen draaide Venturi de gasmanet weer wat Ernstig ongeluk De 36-jarige Engelse motorren ner Peter Ferbrache is zaterdag ochtend in de 350 cc-race van de Asser TT ten val gekomen en liep daarbij zulke ernstige hoofdwonden op, dat ondanks een spoedoperatie, die zaterdagavond in het Acade misch Ziekenhuis te Groningen door prof. dr. C, H. Lenshoek werd uitgevoerd, zijn toestand zondag omstreeks het middaguur vrijwel hopeloos werd genoemd. Hij was nog steeds buiten bewustzijn. Het overgrote deel van de honderd duizend toeschouwers, die zich rond het circuit bevonden, hebben zaterdag wei nig van het ongeluk vernomen. Ferbra- che's val werd door de luidsprekers be kend gemaakt, doch er werd terstond aan toegevoegd, dat hij niet ernstig ge wond was en slechts ter observatie naar het Wilhelminagasthuis in Assen werd vervoerd. Daar echter constateerde men in de middaguren, dat Ferbrache niet alleen een ernstige hersenschudding had op gelopen, doch dat een hersenbloedig was opgetreden. Na telefonisch contact met prof. Lenshoek werd besloten, dat de gewonde motorrenner naar Groningen moest worden overgebracht, om zo snel mogelijk een operatie te ondergaan. Ferbrache was reeds 14 dagen ge leden met twee motoren en een auto naar Assen gekomen. Hij had niemand bij zich. Twee weken lang bereidde hij zich in de Drentse hoofdstad op de races voor. Hij zou deelnemen in de 350 cc op een AJS en in de 500 cc op een Match- less. Hij heeft slechts 9 ronden van de eerste race meegemaakt. Toen kwam hij vlak voor een bocht bij het Meeuwen- meer aan het einde van een lang recht stuk van het circuit, onverwacht met grote snelheid ten val. Volgens oogge tuigen slipte hij niet en bij de TT meent men te mogen veronderstellen, dat of wel zijn motor plotseling blokkeerde, of wel, dat Ferbrache iets te hard afremde, zodat zijn wielen blokkeerden. Hij kwam met zijn hoofd op de weg terecht en gleed nog vele meters door. Asser TT-cijfers 125 cc (107.86 km.): 1. Carlo Ubbiali (It.) op MV Agusta, 52 min. 42.2 sec., gemiddelde 122.795 km per uur; 2. Gary Hocking (Rhodesië), MV Agusta( 52 min. 45.3 sec., 122.670 km/u.; 3. Alberto Gan- dossi (It.) MZ, 53 min., 5,9 sec., 121.884 km/u.; 4. Jim Redman (Rhodesië),Hon da, 53 min. 23,3 sec., 121.223 km/u.; 5. Ernst Degner (Oost-Dld.) MZ, 54 min. 7,2 sec., 119.582 km/u.; 6. Giichi Suzuki (Japan) Honda, 54 min. 59.3 sec. 117.694 km/u. 250 co (130.97 km.): 1. Carlo Ubbiali (Italië) MV Agusta, 58 min. 54 sec. (gem. 133.422 km/uur); 2. Gary Hoc king (Rhodesië) MV Agusta, 59 min. 24.3 sec. (gem. 132.289 km/u.); 3. Luigi Ta- veri (Zwitserland) MV Agusta, 59 min. 51.1 sec. (gem. 131.300 km/uur)4. John Hempleman (Nieuw-Zeeland) MZ, 60 min. 07.9 sec.; 5. Mike Hailwood (GB), Ducati, 61 min. 49.2 sec.; 6. Ernst Deg ner (Oost-Duitsland) MZ, 62 min. 16.2 sec.; 7. Jan Huberts (Nederland) Hon da, 62 min. 26,4 sec. 350 cc (154.09 km.): 1. John Surteer (GB) MV Agusta, 1 uur 8 min. 43.7 sec., 134.522 km/u.; 2. Gary Hocking (Rho desië), MV Agusta, 1 uur 9 min. 09.2 sec., 133.693 km/u., 3. Bob Anderson (GB), Norton, 1 uur 11 min. 0.15 sec., 130.172 km/u.; 4. Bob Brown (Austra lië), Norton, 1 uur 11 min. 07.3 sec.; 5. Paddy Driver (Zuid-Afrika), Norton, I uur 11 min. 28.3 sec.; 6. John Hemp leman (Nieuw-Zeeland), Norton, 1 uur II min. 29.9 sec.; 7. Jim Redman (Rho desië), Norton, 1 uur 12 min. 21.5 sec. 500 cc (208.02 km.)1. Remo Venturi (Italië), MV Agusta, 1 uur 32 min. 41.2 sec., 134.659 km/u.; 2. Bob Brown (Au- sralië), Norton, 1.33.11.7, 133.924 km/u.; 3. Emilio Mendogni (It.) MV Agusta, 1.33.13.8, 133.873 km/u.; 4. Paddy Driver (Zuid-Afrika), Norton, 1.33.46.2, 133.102 km/u.; 5. Mike Hailwood (GB)( Norton, 1.34.12.3, 132.492 km/u.; 6. Dickie Dale (GB), Norton, 1.35.21.1, 130.891 km/u. Zjjspanklasse (107.86 km): 1. Pip Har- ris/R. Campbell (GB), BMW, 53 min. 26.2 sec., 121.112 km/u.; 2. Helmuth Fath/Alfred Wohlgemuth (Did.), BMW, 53 min. 57,2 sec., 119.948 km/u.; 3. Fritz Scheidegger/Burkhardt (Zwitserland) BMW, 54 min. 36,1 sec., 118.529 km/u. 4. Edgar Strub/Hilmar Cecco (Zwitser land), BMW, 54 min. 36,7 sec.; 5. Bill Boddice/Grayham Stokes (GB), Nor ton, 55 min. 2,3 sec.; 6. Max Deubel/ Horst Hoehler (Did.) 55 min. 23.8 sec. Na de Engelse en de Nederlandse TT luidt de stand voor het wereldkampioen schap: 125 cc: 1. Ubbiali (It.) 16 pnt., 2. Hoc king (Rhodesië) 12 pnt. 250 cc: 1. Hocking en Ubbiali, beiden 14 pnt., 3. en 4. Provini (It.) en Taveri (Zw.), beiden 4 pnt. 350 cc: 1. Surtees (GB) 18 pnt., 2. Hocking 14 pnt. 500 cc: 1. Surtees (GB) 16 pnt., 2. Venturi (It.) 14 pnt. Zijspanklasse: 1. H. Fath (Did.) 22 pnt„ 2. Harris (GB) 14 pnt. Grote consternatie De winnaar van de zijspanklasse, ,Pip" Harris in actie. We zeiden het al, we zijn er nog niet zo zeker van dat Hocking de „eindstoot" inderdaad mist. Zeker in de 125 cc- klasse leek het wel heel erg veel op een spelletje. Vele ronden lang heeft Ub biali op zijn „rivaal" gejaagd. Pas drie ronden voor het einde van de wedstrijd zag hU kans zijn tegenstander te passe ren. Maar in weerwil van dat „enerve rende gevecht" waren de beide coureurs dit jaar aanzienlijk minder snel dan in de race van 1959 het geval was. Ja, zo heel erg intensief is er nu ook weer niet gevochten. Wat ook al begrijpelijk is, als men weet dat Carlo Ubbiali de race van het eiland Man gewonnen heeft waar door hij het klassement voor het we reldkampioenschap invoert. En zoiets vindt Nello Pagani, de oud-wereldkam pioen en race-manager van MV-Agusta, heel erg belangrijk En de wedstrijd van de kwart liters, zou Hocking daarin dan ook de zege wel prijs hebben moeten geven? Het lijkt ons niet. Immers, in die race gin gen de rijders harder dan ooit tevoren. Het baanrecord en het wedstrijdrecord moesten er aan geloven. Waarschijnlijk hebben de rijders hier volledige vrijheid van handelen gekregen. Slechts aan een lichte storing aan zijn MV heeft Hocking het waarschijnlijk te wijten, dat hij zijr; overwinning van de Engelse Tourist Trophy niet heeft kunnen herhalen. Eindelijk „Pip" Harris Hij staat bekend op alle circuits als een man, die drie, hooguit vier ronden heel snel kan gaan om dan wegens pech tenslotte zijn er ook grenzen aan de mogelijkheden van een motor de strijd heel vroegtijdig te staken. Neen, een heel tactisch rijder, dat is „Pip" Harris vrijwel nooit geweest. Maar in deze Asser TT is het hem dan toch ge lukt. Niet de Brit, doch de Zwitser Flo- rian Camathias draaide de motor van zijn zijspancombinatie in leidende po sitie kapot. En toen was het voor „Pip" Harris, die op de tweede plaats lag, een koud kunstje de eerste plaats veilig te stellen. En nadat dan op het Asser circuit voor de laatste maal de vlag in top was gegaan was de 30e TT ten einde. Niet echter voor de vele duizenden in dikke leren jassen gehulde motor-enthousias ten. Die begonnen toen pas, als kleine Ubbialitjes-in-spé aan hun privé TT. Amerika, vertegenwoordigd door Sam Snead en Arnold Palmer, heeft het golftoernooi te Portmarnock om de Ca nada Cup gewonnen. Het totaal van de Amerikanen was 565. Engeland legde beslag op de tweede plaats met 573, Australië eindigde met 574 als derde, terwijl Ierland met 575 zich als vierde klasseerde. De Belg Flory van Donck SCHERMEN Naar Rome alleen Van Wijk (linkshalf), Kraaipoel (rechts binnen) en Clement (linksbinnen) uit stekende voetballers. Doch gedrieën konden zij deze enthousiaste, pittig spe lende Rijnsburgers ook niet aan. Reeds na een tiental minuten moest het houtwerk van het Velser-doel het ontgelden. Na een van die gevaarlijke Rijnsburgse Boys aanvallen over links, liet buitenspeler De Heyer een enorme kogel van zijn schoen vertrekken, die jammer genoeg uiteen spatte op de kruising van lat en paal. Paal en lat zijn beide keepers daarna nogal eens te hulp geschoten. Na een kwartier spelen bracht mid- voor De Gevel de geelzwarte ploeg aan de leiding met een goed gericht schot in de uiterste bovenhoek (10). Verder dan een goede kopbal van Kraaipoel en een fraai schot van rechts buiten Immers, beide gestopt door doel man Paauw, kwam VSV niet. De Vel- senaren hadden beslist niet over geluk te klagen toen weer na een uitste kende voorzet van links de kopbal van Van Zuilen van de deklat precies in de armen van doelman Demmers belandde. Toch kwam de rust met een gelijke stand. VSV-midvoor Segers om speelde handig enkele tegenstanders, daarna ook de keeper en plaatste het leer in het lege doel (11). Na de thee namen de gasten onver wacht de leiding, toen Clement, na goed aangeven van Segers, een schui ver inzond, die Paauw verkeerd be oordeelde (12). Nadat van beide kan ten het houtwerk nog op de proef werd gesteld, pikte Van Zuilen een schitte rende dieptepass van zijn trainer op en schoot de bal over de uitlopende Velser-doelman in het net (22). Toen linksbinnen Heemskerk enkele minu ten later zich handig ontdeed van een tegenstander en de bal goed voor doel schoof was het weer Van Zuilen, die onhoudbaar inschoot (32). Van Zui len werd de held van de middag, toen hij een minuut of vijf voor het einde met een kogelhard schot zijn hattrick voltooide. WIELRENNEN Nederlandse successen in Ronde van Oostenrijk De Nederlandse ploeg heeft in de Ronde van Oostenrijk een goede start gehad. In de eerste etappe bezetten on ze landgenoten Hugens en Lotz de twee de en derde plaats achter de Duitser Lindbach, die in de eindsprint Lotz „vast" reed. De tweede etappe werd gewonnen door Hugens, die daarmee de leiding in het klassement ovrnam van Lindbach. Snij der plaatste zich vierde en Lotz finishte als achtste. Nederland won op beide da gen het ploegenklassement. Het algemeen klassement luidt na twee etappes: 1. Hugens (Ned.) 9.05.04; 2. Lotz (Ned.) 9.05.33; 3. Schweiger (Oost.) 9.07.57; 4. Snijder (Ned.) 9.08.-; 5. Inthaller (Oost.) 9.08.01: 6. Mueller (Oost.) z.t.; 43. Van den Klundert (N.) 9.45.37. De Russische Irina Press verbeter de het wereldrecord vijfkamp dames en bracht het op een totaal van 4959 pun ten. Het oude record stond met 4902 punten reeds op haar naam. Speciale berichtgeving) Zaterdagmiddag tegen 1 uur geraakte plotseling de heide bij het zg. Meeu- wenmeer inde buurt van het circuit van Drente, waarop juist de races voor de Grote Prijs van Nederland in volle gang waren, in brand. Door nog onopgehel derde oorzaak, maar waarschijnlijk door dat een stuk fles in de brandende zon als brandglas heeft gewerkt, vatte de kurkdroge heide vlam en in een oogwenk breidde het vuur zich uit, waarbij zich steeds groter wordende rookkolommen ontwikkelden. Wel was de brandweer ter plaatse gestationeerd in verband met de races onmiddellijk actief, maar het belang rijkste element, water, ontbrak in vol doende hoeveelheid en daardoor werd het blussingswerk bemoeilijkt, terwijl het toch al uitermate lastig was door dat het vuur zich in de veenbodem in vrat. Per omroep werden daarom alle bij het circuit aanwezige militairen op geroepen, aan het blussingswerk deel te nemen, terwijl bovendien zoveel bur gers te hulp snelden, dat al spoedig on geveer 500 personen het vuur met aller lei middelen bestreden. Er werd met des te meer ijver getracht het vuur meester te worden, omdat in de buurt parkeer terreinenen waren gelegen met 2500 auto's en motoren en enige duizenden rijwielen. Bovendien waren er verbin dingstroepen gelegerd, zodat de situatie even kritiek leek. Gelukkig echter was de wind gunstig en terwijl het kampe ment in allerijl werd opgebroken, snelde het vuur op enige tientallen meters langs de parkeerterreinen Na enige uren van hard werken kon het sein „brand meester" worden ge geven, maar intussen was toch reeds 35 hectare heide en bossage verbrand. Het zal nog wel enige dagen duren, eer het vuur, dat gelokaliseerd kon wor den, helemaal zal zijn gedoofd. Nortier gehuldigd De heer P. J. J. Nortier, die al zoveel jaren op buitengewoon ge apprecieerde wijze de races voor de Dutch TT te Assen voor de toe schouwers langs de baan en voor de luisteraars in den lande heeft toegelicht, is zaterdag daarvoor gehuldigd. HU kreeg van de Japan ners een zwaard en van de TT- commissie een nieuwe schrijfma chine. Hij heeft gemeend te moe ten stoppen met zijn werk als „commentator" by de TT-races en dat dit een verlies is, is zaterdag duidelijk merkbaar geweest. Zijn opvolger was noch in terminologie noch in attendheid in staat de heer Nortier ook maar te bena deren. damesteam floret „Het NOC heeft aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Amateur Schermbond meegedeeld, akkoord te gaan met het voorstel van de bond om naar de Olympische Spelen te Rome een dames equipe-floret uit te zenden. Het voorstel om ook een degenschermer en twee sabreurs af te vaardigen, is door het NOC afgewezen om reden, dat df Nederlandse prestaties op deze num« mers een uitzending niet zouden recht» vaardigen." Dit deelde de voorzitter van de KNAS, de heer P. Termohlen, mede in zijn ope ningswoord van de zaterdag te Utrecht gehouden jaarvergadering. Voor het flo- retschermen zijn in training de dames Lenie Kokkes-Hanepen, Riet Noels, Nina Kleyweg, Elly Botbijl, Dany van Rossem en Marion Crawfurd. Over de financiële toestand van de bond werd het volgende meegedeeld: de bond heeft een eenmalige subsidie ont vangen van de KNVB uit de totogelden van f. 19.800,van het NOC f. 1350, en uit bijdragen van donateurs ruim f. 1.000,Uit deze extra ontvangsten is een fonds gevormd, waaruit de uitzen dingen zijn bekostigd van de wedstrij den in het buitenland, de training en voorts de uitbreiding van het elektrisch materiaal. Indien de rijksbegroting zal worden goedgekeurd, zal de schermbond, hieruit nog een subsidie ontvangen van f. 2300,—. Rechtsbinnen Van Zuilen scoorde driemaal Ondersteund door zijn vader (links) en een fotograaf hinkt John Surtees na zijn val terug naar de pits. eindigde met een totaal van 279 op de eerste plaats in het individuele klasse ment. (Van een onzer verslaggevers) Eigenlijk was het te warm om te voetballen. Doch in die tropische temperatuur heeft een sterk verjongd Rijnsburgse Boys zaterdagmiddag een elftal van VSV, bestaande uit eventuele gegadig den voor een prof contract, met een 42 nederlaag naar Velsen terugge stuurd. De Blauw Wit-spelers, die de toeschouwers op het Rijnsburgse Boys terrein dachten aan te treffen en die de geelzwarte ploeg hadden moeten versterken, waren vermoedelijk in Am sterdam gebleven. Misschien hadden zij wel vei-koeling gezocht in zee, nu deze immers zo dichtbij wasf De Rijnsburgse Boys-ploeg bestond dus geheel uit spelers van eigen bo dem. Aleen de ex-Blauw Wit-trainer, tha7is oefenmeester van de Boys, De Gevel, voetbalde in hoogst eigen per soon mee. Kennelijk had hij de taak op zich ge nomen als teruggetrokken midvoor zijn voorhoede met dieptepasses aan het werk te zetten. En hij deed dat goed. Bijzonder goed. Hij trad op als een uittsekend spelverdeler, die bovendien een groot aandeel had in het tot stand komen van de doelpunten. De juniores, die in de geelzwarte ploeg waren opgesteld, deden goed hun best en vooral in de eerste helft stichtte debutant-linksbuiten De Heyer, in samenwerking met ..Keesie" Heems kerk, veel gevaar in de niet zo bijster betrouwbare VSV-achterhoede. Nu wa ren de spelers van dit VSV-elftal hele maal niet op elkaar ingespeeld, zodat het vertoonde spel van de gasten ver beneden de verwachting bleef. De Vel- esnaren hadden echter in de spelers Start van de 250 cc-klasse. Op de 'oorgrond no. de winnaar, 'e Italiaan Ub- iali.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12