Waardige houding van Oostenrijks episcopaat bij Kroesjtsjefs bezoek Geen verivijten aan de regering maar vanzelfsprekend ook geen sympatiebetuigingen verwacht Weer vele doden in het verkeer, ook in Lisse en Rijnsaterwoude MAANDAG 27 JUNI 1960 te maken, maar de regering zorgt voor een juiste verdeling van de plaatskaar- ten. Met Kroesjtsjef zullen ook 23 Rus sische journalisten meekomen, die even als de overige buitenlandse correspon denten in scholen en kazernes zullen worden ondergebracht. Tot deze journa listen behoort ook de schoonzoon van Kroesjtsjef, Adjoebej, de hoofdredacteur van „Izwestija", die echter niet wordt begeleid door zijn vrouw. Elena, de an dere dochter van Kroesjtsjef, zal haar vader wèl begeleiden, evenals zijn vrouw Nina, maar voor de dames werd een af- (Van onze Weense correspondent) De laatste dagen houdt de openbare mening in Oostenrijk zich voortdurend bezig met de vraag, welke houding de rooms-katholieken ten aanzien van Kroesjtsjef hebben aan te nemen, die aanstaande week in Oostenrijk op bezoek komt, en vooral vraagt men zich af, of men deze uitgesproken atheïst gelegen heid kan geven om kerken en kathedralen in Oostenrijk te bezichtigen. In deze discussies heeft het Oostenrijkse episcopaat nu ingegrepen door de publik&tie van een zeer waardig, maar openhartig herderlijk schrijven. Daarin wordt ver klaard, dat de Oostenrijkse regering geen verwijt verdient, omdat zij Kroesjtsjef heeft uitgenodigd. Zulke bezoeken dienen namelijk ter bevordering van de toenadering tussen de volken en kunnen de vrede steunen. Het spreekt vanzelf dat de regering de plicht heeft om deze gast met alle passende hoffelijk heid en attentie te ontvangen. Er komen duizend journalisten.... Van de andere kant echter, zo ver klaart het episcopaat,, moeten de rooms- katholieken alles vermijden wat als be tuiging van sympathie kan worden op gevat of worden uitgelegd. Men mag niet over het hoofd zien, dat deze gast de al lereerste vertegenwoordiger is van het atheïstische communisme, dat de kerk vervolgt. Daarom beschouwen de bis schoppen het als hun plicht om juist op dit ogenblik hun innige verbondenheid met de „zwijgende kerk" achter het ijzeren gordijn tot uitdrukking te bren gen. De rooms-katholieken worden der halve opgeroepen in de loop van de eer ste week n juli voor de vervolgde kerk te bidden. In politieke, diplomatieke en journa listieke kringen is de belangstelling voor dit bezoek zeer groot. Afgezien van de 200 vaste buitenlandse correspondenten in Wenen hebben zich nog ongeveer 600 bijzondere correspondenten aangemeld, die Kroesjtsjef op de voet zullen volgen. De Oostenrijkse voorlichtingsdienst heeft speciale autobussen voor de journalis ten ter beschikking gesteld, zodat zij de mogelijkheid hebben om verslag uit te brengen over alle woorden en gedragin gen van de Russische minister-president, wanneer hij na zijn bezoek aan de Oos tenrijkse hoofdstad ook nog vier dagen lang in ver afgelegen provinciesteden fabrieken zal bezoeken of hoog in de bergen stuwdammen en elektrische in stallaties zal bezichtigen, waarbij hij zeker contact met arbeiders zal op nemen. Geen demonstratie Het programma staat nu reeds vast. In Wenen zal Kroesjtsjef de gelegen heid krijgen om een toespraak te hou den in de „Stadthalle", een geweldig sportpaleis met meer dan 16.000 zitplaat sen. De communisten stellen nu alles in het werk om deze plaatsen zoveel moge lijk te bezetten en zodoende van deze bijeenkomst een politieke demonstratie zonderlek programma opgesteld, o.a. een bezoek aan de modeschool van de ge meente Wenen. Men verwacht dat Kroesjtsjef elke gelegenheid zal waar nemen om te verklaren dat de Sovjet- Unie niets anders wil dan de vrede, zo als hij dit ten opzichte van het neutrale en onbewapende Oostenrijk zou hebben bewezen. Tegelijkertijd echter rekent men er op dat hij van leer zal trekken tegen het zogenaamde imperialistische streven van het Westen! Dan maar Mozart De Oostenrijkse regering zal Kroesjt sjef hoffelijk ontvangen, maar tegelij kertijd alles in het werk stellen om pijn lijke situaties te vermijden. Een grote moeilijkheid vormde het bezoek aan de Weense Opera. Volgens het vastgestelde repertoire staat een opvoering op het programma onder leiding van Matacic. Daar deze dirigent echter een vluchte ling uit Oost-Europa is, heeft men het programma moeten veranderen. Men heeft vervolgens gedacht aan de opvoe ring van een echte Russische opera, na melijk „Vorst Igor" van Borodin, maar ook dit werk blijkt ongeschikt te zijn omdat er te veel Russische priesters in voorkomen en vooral omdat er een lof lied wordt gezongen op de vrijheid. Om alle complicaties te voorkomen heeft men nu tenslotte zjjn keuze laten vallen op de ongevaarlijke „Zauberflöte". van Mozart! Deze opera is zo onschuldig cn zo zeer gespeend van alle politiek, dat Kroesjtsjef daartegen geen bezwaar zal hebben. Bovendien zullen de grappen van Papageno hem goed bevallen. Busje reed te Gouda te water; 26 gewonden bij frontale bus-botsing te Kerkrade Zaterdagavond omstreeks 7 uur heeft op de hoek van de De Ruyterstraat en de Oranjelaan in Lisse een ongeluk plaats gehad, het het leven heeft gekost aan een 28-jarige inwoonster van deze gemeente. Het slachtoffer laat een echtgenoot en een kind achter. Zij kwam de De Ruyterstraat uitrijden, lette waarschijnlijk niet voldoende op het verkeer en werd aangereden door een auto, die werd bestuurd door een inwoner van Lisse. Zij werd in zorgwekkende toestand overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden, waar zfj in de loop van de avond overleed. Zaterdagavond omstreeks half 8 is op de boerderij van de Wed. Rijkclijkhuizen aan de Herenweg in Rijnsaterwoude een dodelijk ongeval gebeurd. De 22-jarige Aad Rijkelijkhuizen, een zoon van de veehoudster, werd door een jong paard besprongen en tegen de grond geworpen. Enige ogenblikken na het ongeluk overleed de jongeman. Aad Rijkelijkhuizen was penningmeester van de afdeling Leimuiden-Rijnsaterwoude van de LTJ. Dinsdag heeft de begrafenis plaats. Zeven Gouwenaars hebben gistermiddag een hachelijk avontuur beleefd, toen op het bolwerk in Gouda hun volkswagenbusje van de weg raakte en in het water van de Kattensingel terecht kwam. Ze hebben het geluk gehad, dat hun busje enige ogenblikken bleef drijven alvorens onder de waterspiegel te verdwijnen. In die weinige ogenblikken hebben zij zich met behulp van enige voorbijgangers, die in het water waren gesprongen, kunnen bevrijden. Ze kwamen er allen nat maar heelhuids af. De bestuurder, de 28-jarige fabrikant onverhoeds wegliep. Bij de middenpor- R. Hoogendoorn uit Gouda was met tieren, die op dat moment nog niet ge- Flierefluiters-wandeltochten werden groot succes De eerste „krachtproef", die de jonge L.W.S.V. „De Flierefluiters" (opgericht 1 april 1959) met het organiseren van haar eerste wandeltochten zaterdag en zondag heeft afgelegd, is een groot suc ces geworden. Naast ruim 200 indivi duele wandelaars namen ruim 300 tip pelaars in groepsverband aan de toch ten deel, zodat in totaal ruim 500 wan de lsportliefhebbers(sters) over de af standen van 10, 15, 25 en 40 km op pad zijn geweest. Ondanks de nogal hoge temperatuur waren er geen uitvallers en hebben allen de opvallend goede stem ming, die er tijdens de tochten heerste, tot het laatste moment er in gehouden. Na afloop waren alle deelnemers zeer voldaan over de prima organisatie en de zorg waarmee de prachtige parkoersen waren gekozen. Vooral het feit, dat geen drukke wegen waren uitgezocht viel bij zonder in de smaak. De deelnemers over over de afstanden van 10 en 15 km. wa ren erg enthousiast over de „Fliereflui ter "-primeur nl. een wandeling door het landgoed „Oud-Poelgeest" te Oegst- geest, waarvan de toegang speciaal enige ;yd was opengesteld. De 40 km afstand bedoeld als trainingsmogelijkheid voor de komende vierdaagse in Nijmegen, werd niet alleen een succes door een aantal deelnemers uit Groningen, Nij megen, Enschede en Den Haag, doch tevens door de deelname van een En gelse wandelaar, die jaarlijks naar Ne derland overkomt om aan de vierdaag se deel te nemen en van de „Fliereflui- ters"-mars gehoord. Hij liep de 40 km. km in precies zes uur en hoopt dit jaar voor de dertiende maal de finish in Nij megen te halen. De oudste deelnemer was 72 jaar (Den Haag) en maakte gis teren zijn totaal van 13.000 km vol; de MINISTER LUNS IN BELGRADO „Wederzijds begrip verbeteren" De Joegoslavische minister van Bui tenlandse Zaken, Koca Popovic, heeft zijn Nederlandse ambtgenoot mr. J. M. A. H. Luns zaterdag in Belgrado een lunch aangeboden. Minister Popovic «merkte op, dat dit het eerste na-oorlogse bezoek van een Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken aan Joego-Slavië is. Dit bezoek zal het wederzijdse begrip ongetwijfeld ten goede komen, en kan worden be schouwd als een poging de internatio nale spanning te verminderen. Minister Luns antwoordde, dat de si tuatie in de wereld ongelukkigerwijze is verslechterd. „De hoop van de volkeren op het welslagen van de topconferentie is niet in vervulling gegaan. Wij allen kunnen echter een rol spelen bij het verbeteren van de toestand. Ik ben geen pessimist en alle bruggen zijn niet ver nietigd, zodat het nog steeds mogelijk is om tot overeenstemming te komen." Joegoslavië en Nederland zijn landen met verschillende maatschappelijke stelsels. „Wij zijn tevreden met het onze en u met het uwe". Joegoslavië probeert niet haar stelsel aan anderen op te dringen en volgt een politiek van we derzijdse eerbied die een voorbeeld van werkelijke coëxistentie kan worden ge noemd," aldus minister Luns. Een dergelijke politiek kan slechts bij dragen tot versterking van de wereld vrede. Joego-Slavië en Nederland hebben altijd goede betrekkingen onderhouden en er bestaan goede vooruitzichten dat deze zich op economisch en cultureel gebied nog verder zullen ontwikkelen. Minister Luns heeft gisteren de au tonome provincie Vojvodina bezocht. Novi Sad bezichtigde de minister eerst het schilderijenmuseum, waarbij hij vooral belangstelling toonde voor de Zuidslavische werken uit de 18de en 19de eeuw. Daarna was hij de eregast aan een lunch in een hotel in de stad. 's Middags bezocht het gezelschap een Staatsboerderij en Iriski Venac en Stra- zilovo, bekende toeristenplaatsen op de berg Fruska Gora. Mij tot Bevordering der Toonkunst JAARVERGADERING TE ALKMAAR De Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst heeft haar algemene verga dering in Alkmaar gehouden onder voor zitterschap van prof. dr. E. Reeser. In de plaats van de heer P. Cronheim, die ruim 40 jaar secretaris is geweest werd op voorstel van het hoofdbestuur de heer Wouter Paap tot algemeen se cretaris benoemd. De heer Cronheim werd daarop gekozen tot lid van het da gelijks bestuur. Namens de commissie „koorvernieu wing" deelde mr. Beekhuis mede, dat 15 van de 44 aangesloten afdelingen een herscholingscursus hebben georganiseerd Voorts gaf mr. Beekhuis een uiteen zetting over de structurele aspecten van de jongerenkoren. Na de vergadering zijn de congressis ten ten stadhuize door Alkmaars ge meentebestuur ontvangen. familieleden op weg naar de Reeuwijkse plassen. Op het Bolwerk vroeger een haast onneembaar bolwerk voor het ver keer, maar sinds enige weken een deels boven water gebouwd modern verkeers plein raakte het rechtervoorwiel van het busje de trottoirband en daardoor heeft de bestuurder de macht over het stuur verloren. Het busje schoot naar rechts een smalle plantsoenberm in, maakte een hele salto en kwam op de wielen in het water van de Kattensingel terecht. Onmiddellijk sprongen twee voorbijgangers, de 16-jarige Ria Rondel- tap en de 37-jarige heer B. Blonk in het water om de inzittenden te helpen. Alle zeven inzittenden konden zich in de korte tijd, waarin de wagen bleef drij ven, uit het busje bevrijden. Vijf van hen, die konden zwemmen, konden zichzelf op het droge helpen. Een vrouw en een kind, die niet konden zwemmen, werden door de twee redders geholpen. De inzittenden waren, behalve de be stuurder, een broer van de heer Hoogen doorn en diens echtgenote, de heer en mevrouw J. HoogendoornBlom en hun drie kinderen Jan, Han en Robert, als mede een vriendje van een van de jon gens, Harry van Dijk. De inzittenden en de beide redders hebben zich in een nabij gelegen aak van droge kleren voorzien. Nadat een kraanwagen het busje uit het water had getrokken, heeft de politie een onder zoek naar technische gebreken ingesteld. Het bleek, dat het busje in orde was. Gistermiddag is op de Rijksweg Nieuweschans-Groningen de 15-jarige Deddo Wolgen te Winschoten, bij de Kloosterbrug aldaar, door een passeren de Duitse auto gegrepen en op slag ge dood. Hij kwam op zyn brommer uit de richting Winschoten en stak de Rijksweg over. De 49-jarige autobestuurder, ko mende uit Aurich, week nog naar rechts uit, maar kon niet verhinderen, dat de bromfietser werd geraakt. De auto kwam daarbij tegen een bermpaaltje, schoot verder en vloog toen, nadat nog een berm paalt je was geraakt, over de kop om tenslotte weer op de vier wielen, maar in de andere richting en op de secondaire weg, terecht te komen. Intus sen was de bestuurder, evenals een 21-jarige passagier uit Groningen, uit de auto geslingerd. De eerste brak daarbij enkele ribben en ook de tweede werd ernstig gewond, zodat beiden in het r.-k. ziekenhuis te Winschoten moesten wor den opgenomen. Twee personen werden ernstig en 24 licht gewond toen zaterdagochtend vroeg een autobus van de N.V. Interna tionale Autobusonderneming uit Nieu- wenhagen te Kerkrade in frontale bot ting kwam met een autobus van de Limburgse Tramwegmaatschappij te Heerlen. Het autobusongeluk gebeurde in een flauwe bocht van de Schaersber- gerstraat te Terwinselen, in de nabijheid van staatsmijn Wilhelmina. Een 29- jarige chauffeur uit Nieuwenhagen een 12-jarig meisje uit Schaersberg waren er het ernstigst aan toe. Zij wer den per ambulance overgebracht naar ziekenhuizen te Kerkrade en Heerlen. De overige passagiers van de bussen liepen lichte verwondingen op. Na be handeld te zijn in de verbandkamer van de mijn konden zy huiswaarts keren. De 2-jarige Greetje van Dam uit 's-Gravenzande is om het leven geko men, toen zij uit een rijdende autobus viel en onder het achterwiel terecht kwam. De bus van de WSM reed juist van de halte aan de Loosduinseweg, tegenover nummer 192, weg, toen het kind, dat by haar moeder op schoot zat, sloten waren, viel het kind naar buiten. Het overleed ter plaatse. De 23-Jarige ongehuwde landbouwer, B. Klazinga uit Slootdorp (gem. Wie- ringermeer), is bij de r.-k. kerk aldaar in volle vaart tegen een lichtmast ge reden. Hij liep verwondingen op aan het hoofd en is tijdens het vervoer naar een ziekenhuis te Alkmaar overleden. Vermoedelijk is het ongeluk te wijten aan het feit, dat de motorrijder de macht over zijn motor verloor, toen hij met losse handen reed, om te trachten zijn wind-jack vast te maken. Op een niet beveiligde overweg is de 73-jarige mevrouw Van Stee uit Heyn- kenszand onder een z.g. tramtrein ge komen. Zij werd zo ernstig gewond, dat zij op de weg naar het ziekenhuis is overleden. De tramtrein was een goede rentreintje, dat door de zak van Zuid- Beveland rijdt. De 26-jarige ongehuwde H. W. Kap- pert uit Deventer is bij een auto-ongeluk op de Bandijk bij Terwolde om het leven gekomen. Kappert wierp scherp het stuur om teneinde een botsing met een tegenligger te voorkomen. De auto tui melde van de dijk en de twee inzitten den werden eruit geworpen. Kappert kwam tegen een in een weiland staande pomp terecht en was op slag dood. De andere inzittende, H. Jansen, werd licht gewond. Op de Rijksweg Zwolle-Meppel tussen de Berkumerbrug en de Lichtmis zijn twee personenauto's frontaal tegen elkaar gebotst. In een der auto's zat het echtpaar J. Engberts met drie kinderen 19, 10 en 9 jaar uit Venezuela, dat met vakantie in ons land vertoeft. In de andere auto zat alleen de bestuurder, de 44-jarige J. Mulder uit Groningen. Alle zes slachtoffers liepen verwondingen op en werden naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Er bestaat voor hen geen levensgevaar. Het ongeluk geschiedde, doordat de bestuurder van de Amerikaanse auto, die uit de richting Zwolle kwam, met vrij grote snelheid een trekker met oplegger wilde passeren. Toen hij reeds naast de vrachtwagen op de linker weghelft reed. bemerkte hij, dat van de andere kant ook een personenauto naderde. Beide wagens remden zeer krachtig, maar een botsing kon toch niet voorkomen wor den. Enkele inzittenden van de Ameri kaanse auto werden naar buiten geslin gerd en bleven bloedend aan de kant van de weg liggen. Een ambulancewagen was spoedig ter plaatse en vervoerde de slachtoffers naar het ziekenhuis. Gisteravond is de 6-jarige Maria WH lemina Zuidberg op de Haersterveenweg in Zwollerkerspel aangereden door een auto. welke bestuurd werd door een in woner vam Zwolle. Het meisje, woon achtig in Zwollekerspel. werd op slag gedood. Vanochtend omstreeks acht uur heeft zich op de Rijksweg Zwolle-Meppel een ongeluk voorgedaan. Door totnutoe on bekende oorzaak botste een zware trek ker met oplegger, bestuurd door N. Kui per uit Assen, tegen een personenauto, bestuurd door C. F. Helle uit Zwolle. De met asfalt beladen trekker met aanhan ger kwam op de kop dwars over de weg te liggen. Alle verkeer Zwolle-Meppel. vice-versa, is omgelegd. De cabine van de vrachtwagen werd totaal in elkaar gedrukt, waardoor de bestuurder eerst na een uur uit zijn benauwde positie kon worden bevrijd. Wonder boven wonder is de toestand van beide gewonden niet levensgevaarlijk. Zij zijn in een zieken huis te Zwolle opgenomen. fmma &SK*Ü „Stichting studiecommissie Ned. Antillen" In het „Antillenhuis", het kantoor van de gevolmachtigde minister van de Ned. Antillen in Nederland, de heer W. F. M. Lampe, is zaterdag de notariële akte verleden, waarbij is opgericht de „Stich ting studiecommissie Ned. Antillen", die haar werkzaamheden op 1 september 1960 zal aanvangen. Deze stichting, die de belangen zal behartigen van Antilliaanse jongeren, die in Nederland een hogere of lagere opleiding ontvangen, zal met name dege nen onder hen onder haar hoede hebben, voor wie het Rijksdeel Ned. Antillen en het eilandgebied Aruba een studiebeurs naar Nederland bekostigen. Het toezicht op deze jongelieden werd tot nu toe uit geoefend door de studiecommissie van de Kon. Vereniging „Oost en West". Allengs werd hiervoor een organisatie Op uitnodiging van de nationale vereniging ..Het Zeilend School schip" brengt het Belgische oplei dingsschip Mercatoreen bezoek aan de Amsterdamse haven. wenselijk geacht, die rechtspersoonlijl( heid zou hebben. Bestuursleden van de stichting zijl mgr. Opdecoul, directeur van het r.K. Opvoedingsbureau in Nederland, mr. N. Debrot, directeur van het kabinet van minister Lampe, mevrouw M. H. Ellis- Heyer en de heren Arnoldus Nijenhuis en A. E. Booy. In de eerste vergadering der Stichting zal een voorzitter worden aangewezen. deelnemers kwamen uit 38 verschillen de plaatsen, wandelen door elf plaatsen rondom Leiden en legden te samen ruim 10.000 km af. Alle deelnemers ontvingen een fraaie, speciaal ontworpen, herinnerings-me- daille terwijl de deelnemende groepen een verzilverde standaard ontvingen. In groepsverband namen deel: „DVO" (Hillegom), drie groepen; „De Rippers" (Rijpwetering), twee groepen „De Zwie- ten" Zoeterwoude) „De Flierefluiters- B" (Leiden); Jeugdgroep „Poeldijk' (Poeldijk); Jeugdgroep „Van Veen" (Al phen a.d. Rijn); „Vlug en Kwiek" (Ha- zerswoude); „DVT" (Voorhout); „Hya cint ha" (Noordwijk-Zee)Jeugdgroep RKSV „Blauw-Zwart" (Wassenaar) „DSB" (Leiden). 1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Club der uitstellers De ,,club der uitstellers van Amerika", door zakenlieden ge sticht uit protest tegen de naar hun mening te grote haast welke het huidige Amerikaanse leven ken merkt, is in Merchantville bijeen gekomen om kerstavond te vieren. Alle gasten kwamen te laat in de zaal, waar de versieringen nog niet af waren. De kerstman, die zou komen, liet verstek gaan, maar men heeft de hoop nog niet laten varen, dat hij in de komende weken verschijnt. De club, die ongeveer 200 leden telt, schreef dit jaar een litteraire prijs uit voor een verhandeling over de gelukzaligheid, die het uit stellen der dingen tot gevolg heeft. De eerste prijs werd toegekend aan de huisvrouw, die zich be perkte tot de woorden: ,,ik zal het morgen schrijven". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH ENGELAND—ZUID AFRIKA Zuid-Afrika staat in de tweede test- maten tegen Engeland op het randje van de afgrond. De kans is groot, dat de Springbokken op Lord's bij Londen een inningsnederlaag te slikken zullen krij gen. Want, nadat Engeland de eerste innings had gesloten op 362 voor acht, was het antwoord van Zuid-Afrika slechts 152 all out en in de follow-on was de stand bij het trekken der stumps zaterdag 34 voor 1. zodat Zuid-Afrika niet minder dan 176 runs nodig heeft om een inningsnederlaag te ontgaan. Van de Britse bowlers nam Statham zes wickets voor 63 runs en Moss vier voor 35. De topscorer van Zuid-Afrika was Jon Fellow Smith met 29 runs in de eerste innings. EERVOLLE NEDERLAAG VAN L.C.C. TEGEN HAARLEM II LCC heeft van een sterk Haarlem elftal niet kunnen winnen, ondanks 'n score van 166 all out, welke de Leidse bij elkaar sloegen. G. Wondergem open de de innings uitstekend met 32 runs, terwijl Henk Laman ook een duit in i het zakje deed met 13 runs. De stand, die daarna opgebouwd werd i tussen P. Kantebeen (43) en Nico den Hoed (25) was kansloos en fraai. Toen beide batsmen uit waren, leek het er even op dat de staart zou falen, doch Ch. van Goor klapte nog even in snel tempo 26 harde runs bij elkaar zodat het einde kwam op 166 all out. Haarlem batte daarna bijzonder voor zichtig. Vissers 24 opende goed, doch toen H. Boeree en Kruijt op de mat kwamen, was er voor LCC weinig eer meer te behalen. Rustig battend, elke slechte bal gena deloos afstraffend, bouwden deze twee een totaal op van 170 voor 5 wickets. Een kwartier voor sluitingstijd werd Boeree gebowld voor 26 kostbare runs, ck>oh Kruijt bleef met 50 runs not-out en smaakte het genoegen de winning hit te scoren. Nico den Hoed behaalde de beste bowling-cijfers 347; G. Wondergem 1—33 en H. Laman 148 kregen weinig loon naar werken. Het fielden der Leidse stond op goed peil met Klinkha mer en L. van Es als uitblinkers. AJAX (L) II VERLIEST VAN VUC II Daar captain P. Hagenaar de toss ver loor werd Ajax naar de wickets gestuurd. Het openingspaar H. Broekstra en P. Blonk weerde zich goed tegen het felle bowlen van de VUC-aanval. Vooral de laatste deed dit bijzonder goed door 1% uur op de mat te verblijven met een nuttige score van 14 runs. Verder bereikten alleen P. van Ame- rom (14) en F. Beaufort, met een zeer snelle 16, waardoor hij topscorer werd. de dubbele cijfers. Het totaal werd 76 runs all out. Hoewel het er aanvankelijk naar uitzag, dat VUC dit totaal gemak kelijk zou overschrijden, lukte dit dank zij listig bowlen van Hagneaar en Wem- pe tenslotte slechts ternauwernood, nl. met 4 runs. Door dit geringe verschil besloot de Ajax-captain een tweede innings te gaan spelen. Het totaal in deze innings werd 69. A. Wempe (23) en F. Olthuis (10) breikten nu de dubbele cijfers. Mt nog 1% uur speeltijd trachtte Ajax de tegenpartij beneden de 65 runs aan de kant te zetten. Na 3 kwartier spelen bleek echter dat het batten van VUC zo goed was dat dit geen kans op succes had, zodat Ajax terecht de wedstrijd gewonnen gaf. CRICKET-UITSLAGEN lste klasse A: ACCHermes DVS: gew. door HDVS met 8 wickets (ACC 185, HDVS 187 voor 2) W. v. Stolk 73 not out en Borsboom 79); Haarlem— Quick H: gew. door Quick met 4 wickets (Haarlem 175, Quick 205 voor 6); HCC 1Rood en Wit: draw (RW 179 voor 7, gesl. HCC 103 voor 8, tijd). lste klasse B: ExcelsiorVRA: gew. door VRA met 6 wickets (Excelsior 126, VRA 128 voor 4»: HBS—Quick N: gew. door HBS met 87 runs (Quick 73, HBS 160). 2de klasse C: HDVS III—Ajax L: gew. door HDVS met 3 wickets (Ajax 88, HDVS 89 voor 7); '41 Grn Hook—HBS II: gew. door Grn Hook met 68 runs (Grn Hook 222 voor 2 gesl., HBS 154); HCC IV—CCG: gew. door CCG met 43 runs (CCG 141, HCC 98); Sparta II— Krekels: gew. door Sparta met 7 wickets (Krekels 96, Sparta 101 voor 3). 2de klasse E: LCC—Haarlem II: gew. door Haarlem met 5 wickets (LCC 167, Haarlem 175 voor 5); RW IVCVUW: gew. door RW met 84 runs (RW 114 voor 4. gesl., CVUW 30)Groen Geel—BMHC: gew. door BMHC met 8 wickets (Groen Geel 86. BMHC 92 voor 2). 3de klasse C: Ajax L II—VUC II: gew. door VUC met 4 runs (Ajax 76, VUC 80). WIELRENNEN Swift De uitslag van de Voor- jaarstrainingsrit luidt: A- en B-klasse: 1 J. Holgersom, tijd 1.19,24; 2a W. Hol- gersom; 3. Ant. Kemp; 4. W. de Jongh. C-klasse, 42 km.: 1. H. Boelee. tijd 1.06.06; 2. J. Schraverius; 3. A. Sikking; 4. J. v. Beek; 5. W. Warmerdam; 6. C v Dam. GYMNASTIEK Successen Brunhildc Op de door de gymnastiekvereniging „Concordia" te Haarlem uitgeschreven nationale wedstrijden, behaalde Brun- hilde de volgende successen: Eerste prijs met 36 3/4 punt voor een knotsoefening in de afdeling ritmische oefeningen en een eerste prijs met 31% punt in de afdeling trainingsoefenin gen. SPOKTSPLINTERS De Nederlandse dames hebben ook de laatste wedstrijd in het drielanden- golftoernooi, dat dezer dagen op de ter reinen van de Haagse Golf- en Coun try Club is gehouden, verloren. Tegen België kwamen onze dames zaterdag niet verder dan twee overwinningen en één ontmoeting eindigde all sqare, zodat België zegevierde met 6%2%. De Engelse Suzie Cohen heeft za terdag in Kopenhagen met haar paard Clare Castle het Europees kampioen schap springen voor amazones gewon nen. Tweede werd haar landgenote Dwan Warren Wofford met Hollandia en derde de Duitse Anna Clement met Nico. Onze landgenote Irene Jansen werd met Icare F II vijfde. De Bredase atleet Frans Kuenen heeft zondag de voorlaatste selectiewed strijd voor de Olympische Marathon gewonnen. Hij zegevierde in de 35 km. loop te Eibergen met een voorsprong van bijna 10 minuten op de gebroeders Kluivers van wie Dinant Kluivers de tweede plaats bezette. Van de 40 atle ten die aan de start verschenen, bereik ten er 17 de finish. Toch een prijs (Speciale berichtgeving). De Engelsman Bob Anderson, die tij dens de race in de 500 cc. klasse te Assen niet alleen de ouders van John Surtees heeft gewaarschuwd toen hun zoon een val maakte, maar tevens as sistentie heeft verleend .waardoor hij zijn zevende plaats verspeelde heeft van de TT-commissie in Assen niet alleen toch die zevende plaats uitgekeerd ge kregen, maar bovendien een extra pre mie voor sportiviteit ontvangen. - Real Madrid heeft de Spaanse voetbalbeker niet gewonnen. De Euro pese topclub verloor namelijk zondag in Madrid verrassend de finale tegen stad genoot Athletico met 31. Er waren 120.00 toeschouwers. De laatste wedstrijd van het pré- Olympische kwalificatie toernooi water polo te Groningen, BelgiëGr.-Brittan- nië. is door België met 43 gewonnen. België heeft zich hiermede geplaatst in de eindronde te Rome. De driejarige hengst Charlottes ville, twee weken geleden reeds winnaar van de Franse Derby, zegevierde, zondag op Longchamps in de Grote Prijs van Parijs, gedoteerd met een bedrag van ruim 400.000 nieuwe Franse franken (ongeveer 320.000 gulden). Bij de toe schouwers was voor de eerste maal pre sident De Gaulle van Frankrijk. Hamburger SV heeft het Westduitse voetbalkampioenschap gewonnen door een overwinning met 32 (rust 00) op 1. F. C. Koeln in de te Frankfort ge speelde eindstrijd. De Ronde van Limburg voor ama teurs (195 km.) is gewonnen door Lex van Kreuningen die de 195 km. aflegde in 5.19.38. Hij had 1.38 minuut voor sprong op Kees de Jong en Piet v. Hees. Het Japanse Olympische Comité heeft besloten de Olympische Spelen van 1964, die in Japan worden gehou den, plaats te laten vinden in mei. De juiste data zullen later worden vast gesteld. De eerste wedstrijd voor het zgn. vijflandenhockeytoernooi in Rome, het duel tussen Italië en Zwitserland is ge ëindigd met een 00 score. Behalve Italië en Zwitserland, nemen ook Spanje, Nederland en Frankrijk aan het toernooi deel. Tjjdens atletiekwedstrijden in Tula, heeft de Pool Krzyszkowiak het wereld record op de 3000 meters steeple chase verbeterd en gebracht op 8 min. 31.4 sec. Het oude record stond met 8 min. 32 sec. op naam van zijn landgenoot Yerzy Chromik. De Russin Rimma Kocheleva egali seerde het wereldrecord op de 80 m. horden dat met 10.6 sec. op naam staat van Zenta Kopp (Did), Galina Bystrova (Rusl.) en Norma Thrower (Austr.). De aanbrengwedstrijd IJmuiden Den Helder, die zondag op de Noordzee werd gezeild, is gewonnen door de Fran (schipper lt. ter zee eersteklasse T. Ka- semier uit Rotterdam). Tweede werd de Pionier (E. va nder Stap uit Zaandam). CSK-Moskou, een legerteam, is winnaar geworden van het toernooi om de Europese volleybalbeker voor clubs. De Russen verloren zondag in Boeka rest weliswaar de tweede finalewedstrijd tegen de Roemeense kampioen Rapid- Boekarest met 3—1 maar zij hadden enkele dagen geleden de eerste ontmoe ting met 3—0 gewonnen. De set-score besliste.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 10