tonic Leidse Duinwater Maatschappij wil water winnen in naburige plassen FILMS FLORA HONDE BROOD Honderden enthousiaste meisjes op de Leidse Modinette-manifestatie PROEFINSTALLATIE TE WOUBRUGGE for E°"9 drinks Bij aanvaardbare kwaliteit kan capaciteit verdubbeld worden Project van 6 miljoen VAN DEZE WEEK Alie v. Staveren (Oude-Wetering) won ditmaal de zilveren ring Broekenstiksters en knipsters can streep jestm i t jes Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 25 juni 1960 Tweede blad no. 30082 VOORZUIVERING Palingdief in arrest De Rijnsburgse politie heeft in samen werking met de Leidse politie een arbei der in Rijnsburg gearresteerd, wegens diefstal van een zestal palingfuiken, die een Leidse beroepsvisser in het Additio nele kanaal onder Rijnsburg had uitge zet. Waarschijnlijk op weg naar de TT- races ln Assen is gisteravond de heer K. W. Riitte, afkomstig nit Dortmund, in Pesse (gemeente Ruinen) met zijn motor uit de bocht gevlogen. HIJ was op slag dood. Thans wordt beoogd op de plassen een plaats te vinden, waar het aanvaard bare water kan worden gewonnen. Ter plaatse zal het dan voorgezuiverd wor den en via een mogelijk betonnen trans portleiding van 25 kilometer lengte naar de duinen worden gestuwd. Met de bouw van het totale project - waarmede een bedrag van zes miljoen gulden is ge moeid - zal onmiddellijk begonnen wor den, wanneer uit de proeven blijkt, dat het water voldoende goed is om ten minste drie maanden per jaar te ge bruiken. De proefinstallatie zal over ongeveer vier weken te Woubrugge geplaatst wor den en men gaat dan minstens een jaar proefdraaien. Zou deze proefneming gunstig uitvallen - hetgeen bovendien het voordeel zou hebben, dat men bij 'n eventuele uitvallen van de duinen als waterreservoir door welke reden dan ook voor Leiden en omgeving uit de plassen zou kunnen putten voor de watervoorzie ning - dan zal de bouw in twee jaar vol tooid kunnen zün. Deze proefinstallatie, welke is ge bouwd op het terrein van de Leidse Duinwater Maatschappij te Kat wijk aan den Rijn, zal binnenkort naar de Wijde Aa te Woubrugge verhuizen. Voor de pompen staat op de voorgrond het appara- tuurtje, waarmede de watermon sters genomen kunnen worden. Links nog een gedeelte van de watertank. r jTatsdHHHi S Wanneer de Leidse Duinwater Maatschappij geen maatregelen neemt, zou zij over enkele jaren niet meer kunnen voldoen aan de steeds stijgende vraag naar water. Derhalve zal binnenkort begonnen worden met een intensief onder zoek naar de mogelijkheid het verdere benodigde water te putten uit de plassen in de omgeving van Leiden. Het oog is voorlopig gevallen op een stukje provinciale grond langs de Wijde Aa tussen Hoogmade en Woubrugge. Daar zal de proefinstallatie geplaatst worden, die thans op het terrein van de LDM te Katwijk aan den Rijn gebouwd wordt vol gens de aanwijzingen van de directeur, dr. ir. P. C. Lindenbergh. Niet alleen neemt de bevolking in het verzorgingsgebied van de L.D.M. Leiden, Katioijk, Oegstgeest, Valken burg, Rijnsburg, Warmond en Voor schoten sterk toe, ook het verbruik per hoofd van de bevolking wordt als maar gorter. Een kivart eeuw geleden bedroeg dat nog maar 70 liter per dag, thans is de 110 liter per dag reeds overschreden. Vooral het grotere ver bruik door de industrie heeft daartoe medegewerkt. In de eerste jaren van de geschiede nis van de N.V. Leidse Duinwater Maat schappij leverde de regen voldoende drinkwater. Ongeveer een 25 jaar gele den was men op het punt aangeland, dat er meer water verbruikt werd dan de regen kon opbrengen. Wanneer men dit zonder meer als een feit had geaccep teerd, zou men in de duinen zout water zijn gaan aantrekken. Dus werd gezocht naar een mogelijkheid om water naar de duinen te brengen. Hoewel men reeds in die dagen een onderzoek heeft ingesteld op de plassen - Braassemermeer en Wijde Aa - werd toen toch de voorkeur gegeven aan het water uit de Grote We tering, een brede stroom, welke vlak langs de voet van de duinen loopt. Daaruit putte men dus het water voor de eerste duinbevloeiing. In de zomer maanden was dit water wel teveel ver ontreinigd, maar in de wintermaanden kon men voldoende aanvaardbaar water oppompen om aan de vraag te voldoen. Thans brengt men reeds tweemaal zo veel water in de duinen als er van de re gen alleen uitgehaald zou kunnen wor den. MEER WATER Maar met een groeiende bevolking wordt niet alleen het water steeds verder verontreinigd, er is ook meer water no dig. Een uitbreiding van de bevloeiing uit de Grote Wetering werd niet aan- trekkeliik geacht door die toenemende verontreiniging. Dus is men weer naar het oude uitgangspunt teruggekeerd: de plassen. Opnieuw zal onderzocht worden of daar voldoende water weggehaald kan worden voor verdere bevloeiing van de duinen. De kwaliteit van het water daar heeft in de 25 jaar sinds het eerste onderzoek een grondige wijziging ondergaan. Hoe wel aan de ene kant een verbeterde boe- zembeheer van Rijnland de kwaliteit van het water belangrijk zou hebben kunnen Verbeteren, is daarentegen het bij Gou- ]a ingelaten water in kwaliteit zeer sterk Achteruitgegaan als gevolg van een gro tere verontreiniging door de industrie %ngs Rijn en Lek. De vissterfte van vorig jaar is wat dat betreft een sprekend voorbeeld. ENKELE MAANDEN Men weet dan ook nu reeds, dat het niet mogelijk zal blijken het gehele jaar door water van een aanvaardbare kwa liteit in de plassen te vinden. In een droge tyd, zoals wij nu mee maken - wanneer er dus weinig water ln de grote rivieren staat, terwijl de hoe veelheid vuil hetzelfde blijft - zouden de pompen zelfs het gehele jaar buiten ge bruik moeten blijven. Maar onder nor male omstandigheden vertrouwt dr. ir. Lindenbergh er toch op in de voorjaars maanden voldoende water te kunnen vinden om de capaciteit te kunnen ver dubbelen. Want gehoopt wordt zeven tot tien miljoen kubieke meter per jaar uit de plassen te kunnen pompen in de dui nen, waar nu jaarlijks reeds zeven tot acht miljoen kubieke meter ingebracht wordt. EINDEXAMEN HBS VOOR MEISJES Aan de HBS voor meisjes zijn geslaagd voor het eindexamen B: Hetty de Bruy- ne. Leiderdorp, Nel Everstyn, Leiden, Willy Ginsel. Katwijk aan Zee, Anneke Jansen, Leiden, Frieda Koet, Leiden, Betty Prins, Leiden, Hetty de Vries, Lei den. De Stalen Band organiseert weer nacht- en dag wandeltochten Zaterdag 2 en zondag 3 juli organi seert „De Stalen Band" weer de natio nale wandeltochten en de traditionele naohtwandeltocht. De afstanden van de dagbochten bedragen 10 15, 20, 30 en 40 km., die zowel op zaterdag als op zon dag kunnen worden gelopen. De start tijden zijn op zaterdag 2 juli van 23 uur nam., op zondag 3 juli van 10 00 12.15 uur en voor de nachtbocht op za terdag van 1011 uur nam. De start van alle tochten heeft plaats vanuit de re creatiezaal der H.C.W./N.E.M. aan de Zoeterwoudseweg. Iedere deelnemer aan één van de dagtochten ontvangt een nieuiwe, speciaal voor deze tochten ontworpen draagmedaille. Voor de nachtwandelaars zal. zoals gebruikelijk en dank zij een subsidie van de direc tie der H.C.W./N.E.M een bijzondere herinnering worden uitgegeven. Elke vereniging .die met ten minste elf leden deelneemt, ontvangt bovendien nog een veren igingspr ij s. Mopjes - Mergpijpjes - Terriervoeder en Florita. Overal verkrijgbaar „los" per kilo 88 cent. „V rouwen jagers Vieze smaak... Trianon Jean Pierre Mocky is een van die jonge Franse regisseurs, die geen blad voor de mond nemen, als 't er om gaat, zekere toestanden mis schien is *t beter te spreken van „mis standen" in het Parijs der „jongeren" uit te beelden. Ach: zo is 't natuurlijk altijd wel ge weest, maar zó onbeschaamd als 't hier toegaatWaarschijnlijk heeft de Ne derlandse censuur één keer geslapen en twéé ogen toegedaan! De film „Vrouwenjagers" („Les Dra- geurs") geeft nóch van de jonge man nen. nóch van de jonge vrouwen na tuurlijk uit zekere kringen een ver heffend beeld. Op de zaterdagavond is het blijkbaar de gewoonte van vele jongelui om op zoek naar een meisje te gaan. Dat doen ook Freddy en Joseph: de eerste kost 't geen moeite er een. of vele aan z'n ra pier te rijgen, de tweede is verlegener en serieuzer en heeft bij haar weinig of geen kans. Nu, Freddy zal Joseph wel eens leren, hoe hij handelen moet en ze gaan sa men op stap. Liever gezegd, ze stappen in de auto en vallen van 't ene avontuur in 't andere. Wie ze allemaal op hun tocht ont moeten en wat ze daarbij beleven, is voor een fatsoenlijke pen nauwelijks te beschrijven. Wanneer men er zich soms over beklaagt, dat de televisie voor de huiskamer af en toe te ver gaat, dan kan 't best zijn, dat men ook vindt, dat de film soms de grenzen overschrijdt. In ieder geval: een voorbeeld wordt hier niet gesteld, hoe het op 't gebied der liefde zijn moet. In bars, in cabarets, in „huizen" Die vrouwenjagers schieten het wild, waar zij 't vinden kunnen en de vrou wen zijn hun dikwijls maar al te gauw terwille. Een hoger gevoel komt er niet aan te pas, behalve dan bij Joseph, die in een verderfelijk milieu een vrouw ontmoet, die daar per ongeluk in „te recht" gekomen was. De ander beëin digt zijn zaterdagavond, zoals hij deze al vele keren achter de rug heeft. Als hij nog énig gevoel van eigen waarde heeft, zal hü toch wel met een vieze smaak in de mond en met walging van zichzelf vervuld naar huis gegaan zün. In één woord: Panjs van z'n slechtste kant! Een poel van modder en verderf. „Liebe, jazz und Ubermut" Jazz contra klassiek Casino Er zijn mensen, die zich af vragen of jazz beter is dan klassieke muziek. Wij wagen ons niet aan een uitspraak. Een van beide partijen zou het er toch volstrekt niet mee eens zün. Doch laat men eens een kijkje gaan ne men in het Casino-theater aan de Hoge- woerd. Misschien kan de film „Liebe, jazz und Ubermut". welke film daar deze week wordt vertoond, vele tevreden stelt. Wij vrezen voor de klassieke- muziek„aanhangers" als wü dit woord in deze betekenis mogen gebruiken echter het ergste. Jazz immers wint het hier. hoewel na een harde stryd. En hoe erg het ons ook spüt juist: klassieke werken lenen zich, in deze film althans, voor de meest opzwepende jazz-melo- dieën. Zoals in de meeste muziekfilms doet het verhaaltje er niet zo veel toe. Het voornaamste is, dat er heerlijk in ge blazen, gedrumd en gezongen wordt. Met als kleine variatie af en toe een klassiek nummer clat overigens voortreffelijk wordt gebracht. En dat alles geschiedt onder de bestraffende blik van een be roemd componist (diens fraai in marmer uitgevoerde beeltenis althans). Voor de liefhebbers is het misschien nog interessant te weten, dat een aan tal bekende artiesten uit de wereld van de lichte muze hun medewerking aan deze Duitse rolprent verlenen: Bibi Jones, Grethe Weiser en June Rich mond. Vooral de laatste laat zich ge ducht gelden zowel met haar stemgeluid („Singing the blues") als met haar nogal corpulent lichaam, dat op gege ven momenten een zeer groot deel van het filmdoek in beslag neemt Tot slot zij nog vermeld, dat het we reldberoemde orkest van Kurt Edelhagen tal van tophits ten gehore brengt. Daar zaten ze dan weer: alle ateliermeisjes uit Leiden en omgeving. Bij honderden tegelijk waren deze modinettes gisteravond naar de Stadsgehoorzaal getrokken om het verkiezingsfeest bij te wonen. Voor negen meisjes was het een heel bijzonder feest. Zij deden n.l. mee aan de quiz, welke gehouden werd onder leiding van Letty Kostermans. Winnares werd de 17-jarige Alie van Staveren uit Oude-Wetering, die aan het einde van de avond de zilveren modinette ring aan een van haar vingers geschoven kreeg en een enorme hoeveelheid servies mee naar huis mocht nemen. Het kind, dat eenmaal op het podium staande in de grootst mogelijke spanning verkeerde, was er confuus van. Trouwens ook de twee andere modinettes, die in de finale tegen elkaar uitkwamen Marijke v. d. Vlist en Annie Haak, beiden uit Alphen aan den Rijn, werden goed bedacht. De koningin van planeet Venus Ruimtelijke badpakkenshow Rex Zelden hebben wij zo veel hel den, zo veel dodende stralen en zo veel lieflijk glimlachende dames in één film („De koningin van planeet Venus") ver enigd gezien. Het kon niet op. Dat deze door vele dodelijke gevaren bedreigde mannen tussen het trekken van ver wrongen gezichten door nog zo ont zaggelijk veel humoristische opmerkin gen konden maken, heeft ons met stom heid geslagen. Maar ondanks die stom heid hebben wü ook heel erg moeten lachen. Onbedaarlijk zelfs. We konden ons plezier bijna niet op, dat verzekeren wij U. En dan die verrukkelijke in zachte tinten geschilderde decors, waartussen deze stoere voor niets terugdeinzende heldhaftige en toch zo charmante en op gewekte ruimtevaarders zich zachtkens voortbewogen. En dan dat altüd en overal op hen loerende gevaar. Het was geweldig. Na het aanschouwen van deze in een kleurig jasje gestoken rolprent, zult ge het met ons eens zijn, dat die Ameri kaanse ruimtevaarders van de toekomst bikkelharde mannen zijn met deson danks veel oog voor vrouwelijk schoon. Nu ja, ze hadden wel een wat moeilijk reisje van onze goede aarde naar dat verre Venus. Maar een doorgewinterd ruimtevaarder draait daar zijn fraai ge- handschoende hand niet voor om. Daar heeft ie dan ook weinig tijd voor. Er zijn in een ruimteraket heel wat knoppen, waar beslist niet verkeer aan gedraaid mag worden, dat is wel duidelijk. Maar dan. Als hij dan eindelijk op Venus is beland. Dan begint het pas. Dan komen de mooiste en lieflijkste vrouwen uit alle hoeken en gaten op hem af. Welis waar met wapens, die veel weg hebben van onze aardse waterpistolen, in de hand. Maar ja, een gevaartje meer of minder voor zulke onverschrokken man nen. Dat kan er ook nog wel bü- En als men nu dat pistooltje buiten beschou wing laat, blijft er toch nog heel wat over. Veel, dat mooi en rein is. En als de dames er niet voor terugdeinzen om een soort ruimtelük geordende badpakken- show te geven, dan is het hek helemaal van de dam. Begrijpt U wel Een gentleman wordt geen sheriff Parodie op Western Studio Dat Jayne Mansfields faam aanvechtbaar is en dat de weelde, waarin zij pleegt te baden, voornamelijk gebaseerd is op de weelderigheid van haar maten en vormen en de handig heid van haar reclamemensen kan men deze week nog eens duidelijk gewaar worden in het filmpje, dat het program ma vult in het knusse theatertje aan de Steenstraat. Want zodra is er ook maar het ge ringste acteertalent vereist of deze ge stroomlijnde blondine moet verstek laten gaan. Gelukkig is dat in dit geval niet zo heel verschrikkelük, want de makers van dit cinematografisch produkt heb ben kenenelijk de bedoeling gehad een parodie te maken. Een parodie op onze enig echte Western met veel galoppe rende paarden, woeste Indianen en dikke wolken kruitdamp. En wanneer daar tussendoor dan nog een parodie op een filmactrice rondwiegt, valt dat niet eens zo erg op. Het wordt eerst pünlijk als men haar prestaties vergelijkt met die van haar tegenspeler, de zo populaire Britse ac teur Kenneth More. Als het prototype van een Engelsman gaat hij de Oceaan over om in een klein rumoerig gehucht je in het bar wilde westen geweren en pistolen te verkopen. Alleen zijn bolhoed verwisselt hij voor een breed zwart hoofddeksel, maar voor het overige blijft hij ook onder de woeligste omstandig heden op en top Engelsman. Het is uitermate dwaas, zoals hij daar plotse ling tot sheriff gebombardeerd wordt en van bloeddorstige Indianen en dito blanken brave jongetjes tracht te maken. De verleidelijk lachende Jayne neemt men in deze soms kostelijke historie dan maar voor lief, zoals men trouwens ook de traagheid en uitgerektheid van enkele scenes en de minder geslaagde grappen voor lief moet nemen. Maar ja, het is pretentieloze gezellige ontspanning en dat is op zyn tijd toch ook wat waard. La dolce vita Voor de derde week Lido Het geruchtmakende werk van de Italiaanse regisseur Fe Mini over de uitspattingen van Rome's rijken, blijft in de belangstelling staan en draait nu voor de derde week in het theater aan de Steenstraat. Men kent onze bezwaren: menige scène is wat breed uitgemeten en men vraagt zich af of bepaalde tonelen zich niet even eens elders kunnen voordoen. Maar het geheel is een boeiend schouwspel, met o.a. Anita Ekberg in een van de hoofd rollen. Nachtclub „Zum Silbermond" Danseressen doen een merkwaardige ontdekking Luxor Het begin van deze film brengt de toeschouwer midden in een groep van vüf avontuurlijke meisjes, die zich hebben laten betoveren door aan- trekkelüke aanbiedingen voor de func tie van danseres in een nachtclub er gens in het Midden-Oosten. Men weet wat er dan gebeurt, maar het kan niet vaak genoeg gezegd en getoond worden: de meisjes worden op sluwe wijze in de kortst mogelijke tijd in een financieel- afhankelijke positie gebracht, waaruit zij zich alleen denken te kunnen bevrij den door te gehoorzamen, in dit geval aan de eigenaresse van de nachtclub „Zum Silbermond", Magali. Dat ze hoe langer hoe verder in het moeras zakken, ligt voor de hand. Maar een van de meisjes, Lilian, die van zich af kan bij ten omdat zij inderdaad danseres is, biedt verzet en inspireert de anderen. Door een gelukkig toeval ontdekt haar vriendinnetje Doris, dat er onder het ge bouw van de nachtclub geheime gangen zün, waar een opslagplaats is van ju welen. Tezelfdertijd is de commissaris van politie op zoek naar een bende, die gestolen juwelen bewerkt en in andere vorm in de handel brengt. Het ligt voor de hand, dat de oplossing dan in zicht komt en dat het meisje Lilian de ro mantiek, maar dan de ware, vindt. Büzonder origineel is het gegeven niet, maar de situatietekening is inte ressant, hier en daar zelfs boeiend, zo dat men zich bepaald niet verveelt bij deze Duitse film, die bovendien een waarschuwing bevat tegen het domme najagen van lege illussies. Telkamp, de kleine Willy Albert! (hoe groot is echter zün stemvolume) en de dynamische Tobi Rix. De afdeling Lei den en omstreken van het Sociaal Werk nemers Verbond voor de Confectie In dustrie heeft deze Modinette Manifesta- tie weer met veel animo op touw gezet.ten voorzien. Rechts in het midden De jury beoordeelt het werk van de meisjesdie o.m. een aantal poppen van een schone luier moes- Alie van Staveren uit Oude-Wete ring en op de achtergrond Letty Kostermans. (Foto LJD./Holvast) Aan de wedstrijd namen drie groepen van drie deel. De meisjes - haar beroep varieerde van broeker.stikster en naai ster van 'zwarte) onderjurken tot knip ster van streepjes truitjes - hadder. niet alleen een aantal vragen te beantwoor den, maar moesten ook enkele opdrach ten uitvoeren. Een en ander geschiedde uiteraard onder grote hilariteit. De mo dinettes, die o.m. om de eer van haar bedrijf kampten, trokken zich van alle opwinding in de stampvolle zaal niets aan en togen volledig geconcentreerd aan het werk. Het leek zo gemakkelijk maar probeert U maar eens binnen eer minuut ir hef ononhonr ppr np'»,',r,',d baby een schone luier om te loer. met een boek op het hoofd show te lopen en met een houten stoel een slowfox te dansen! Neen, dan waren de vragen, die quiz-leidster Letty Kostermans stelde, heel wat gemakkelijker: hoe heet de Keizerin van Perzië, hoe de Nederlandse Prinsessen en hoe lang of hoe kort wa ren de rokken in 19489 Achter de groene tafel zat de jury, be staande uit mevrouw J. M Schrier- Zwetsloot en de heren J. C F. Coers en G. Philipsen, ijverig aantekeningen te maken, terwijl Toos Marquerie en Lies Verkade r ls assistenten van Letty Kos termans optraden Deze riep tussen (le bedrijven door de oudste modinette die zich in de zaal be vond mevrouw M boomer."-Schipper naar voren en stelde haar aan alle aan wezigen voor Een charmante en vitale vrouw van 73 jaar! De feestvie rende meisjes begroetten haar terecht meteen daverend enthousiast applaus. Aan deze voor de blonde Alie, die bij het Leimuidense filiaal van de firma Dooyes te Amsterdam werkt en in no vember a.s mee zal dingen naar de ti tel Modinette Nederland I960, zo vreug- levoile avon /erlcen -nkele bijzon Ier populaire rtiesten nun medewer king. Daar het succes van hun optre den een ieder bekend zal zün volstaan wü slechts met het noemen van namen. Achtereenvolgens verschenen het komi sche Cocktail Trio, de stralende Mieke I

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3