Met een enkel woord Vermoeide Ben Goerion doorstond dapper een kruisvuur van vragen Agenda ZATERDAG 25 JUNI 1960 HET schijnt toch wat lichter te worden aan de bloedrode kim in Algerije. Achter de schermen zijn beide partijen elkaar blijkbaar zover ge naderd, dat de „voorlopige Algerijnse regering" kon besluiten een „padvinder" naar Parijs te zenden om de weg te ef fenen voor een officiële delegatie. Hoe pril de nieuwe bloei ook moge zijn (het gevaar van nachtvorst in de vorm van onaangename verrassingen is allerminst gewekentoch stemt zij tot voldoening. Aan geen van beide zijden zal men het openlijk wilen toegeven, maar er heerst oorlogsmoeheid. Het is, in schaaktermen een duidelijke remise-stelling. Vandaar dat de gematigde Ferhat Abbas erin kon slagen tijdens een vierdaags overleg tussen de aanvoerders der opstandelin gen een overwinning te behalen op de extremistische Belkacem, een voormalig korporaal in het Franse leger. Vandaar óók, dat Parijs dadelijk oren had naar het voorstel van de andere zijde der Mid dellandse Zee. De vredelievende krach ten onder de rebellen bleken, mede onder druk van de buurlanden Tunis en Ma rokko, gelukkig sterker dan de oorlogs zuchtige stromingen. Die Belkacem was namelijk juist teruggekeerd van een be zoek aan Rood-China, waar Mao hem en zijn delegatie had aangespoord de strijd voort te zetten. De huidige gang van zaken betekent dus tevens een nederlaag voor Peking. OVERIGENS behoeft men niet te denken, dat er morgen een wa penstilstand afgekondigd en over morgen een akkoord getekend zal wor den. Zó vlug gaat het niet bij het be ëindigen van een strijd, die nu al vijf en een half jaar stromen bloeds gekost heeft en aan weerszijden een enorme berg van haat heeft opgestapeld. Maar wat Parijs aangaat, daar heeft het rea lisme van De Gaulle, die zich eerder deze maand in verzoenende woorden had uit gelaten, de boventoon verkregen op de militair-romantische geluiden uit de kringen van ultra's en „colons" (de Franse kolonisten in Algerije, met hun sterke aanhang in Frankrijk zelf). Dit klinkt mogelijk wat vreemd, want is De Gaulle niet de incarnatie van „la patrie" en „la gloire"? En doen „vaderland" en „roem", vooral als deze woorden in een meeslepend lied als de Marseillaise voor komen, de harten van iedere Franse man en vrouw niet sneller kloppen? Maar De Gaulle begrijpt, dat de toe komst meer roem dreigt te nemen dan te schenken. Hij is gelukkig met beide benen op de grond blijven staan, zich welbewust van de onnoemelijk zware last, welke de oorlog in Algerije betekent voor de vaderlandse economie. WANT het is geen kleinigheid Jaar in Jaar uit een half miljoen man in Algerije op de been te moeten houden. Kosten: bijna vier miljard per jaar! Ontelbaar zijn de doden, die in deze strijd reeds zijn gevallen, terwijl de zinloze oorlog moeizaam voortging. En nu zwijgen we nog maar over de mid delen, welke van weerskanten worden toegepast. Mateloos is de verbittering, welke door dit alles reeds is teweegge bracht, een verbittering, die nimmer tot een bevredigend resultaat kan leiden. Maar komt dat dan wel in zicht door onderhandelingen, zal men vragen. Ei genlijk moet ook hier het antwoord ont kennend luiden, want het is ondenkbaar, dat het komende overleg een uitkomst geeft, welke aan een ieder een maximum aan voldoening schenkt. Concessies zijn dus onvermijdelijk. Toch, premier De Gaulle kan zijn persoonlijke „missie" Je gens zijn land nu bekronen met een re delijke oplossing in het Algerijnse con flict en de leider aan de andere kant, de zestigjarige Abbas, kan zijn carrière als vrijheidsheld beëindigen in de functie van leider van een min of meer met Frankrijk verbonden staat. Wie weet hoe snel er een bevredigende oplossing verkregen zou worden als deze beide mannen, De Gaulle en Ferhat Abbas, ge legenheid kregen in een tête-èi-tête be slissingen te nemen. Maar er zijn nog zoveel andere factoren naast hun per soonlijke ambities! TOT die factoren behoren de opvat tingen van de Franse kolonisten in Algerije. Die colons hebben al ge slachten lang daar gewoond, zodat men ten aanzien van de meesten hunner (er zijn er in totaal ruim één miljoen) nau welijks kan zeggen, dat zij vreemdelin gen in Algerije zijn. Waarover zij zich bezorgd maken, is de vernietiging van het werk, dat him voorouders en zijzelf in de Algerijnse velden en steden tot stand hebben gebracht. Terecht schreef de New York Times dan ook dezer da gen in een hoofdartikel, dat geen en kele buitenstaander het recht heeft zijn schouders op te halen over de vrees, die deze colons vervult, of kleinerend te doen over de zending van cultuurdragers en -brengers, welke zij ginds reeds zo lang hebben vervuld! Een duidelijke kri tiek op fanatieke, van alle redelijkheid gespeende anti-kolonialisten, die maar doordraven op hun kreupele stokpaar den. Die Franse kolonisten vrezen niet ten onrechte voor Algerijnse represailles jegens iedereen, die totnutoe geweigerd heeft de bevelen der rebellen op te vol gen. Het kan er, zodra de „vrijheid" is bereikt, mogelijk heel wreed toegaan, daarover make men zich geen illussies! En dan de kans op een sterke economi sche terugvalNeen, het is lang niet alles goud wat er, in verband met de nieuwe ontwikkeling, blinkt! DWAAS is dus hij, die, volgens een dom recept, zonder meer toe juicht dat „de Algerijnen nu ein delijk hun vrijheid gaan krijgen". Zo eenvoudig liggen de zaken niet. Niette min is het verheugend, dat er zich weer een kans op overeenstemming voordoet, met alle risico's vandien. Frankrijk en Algerije staan immers voor een alterna tief. Gevaarlijk is het, als Parijs tot een akkoord tracht te komen met een tegen stander, wiens toekomstige gedrag in ne velen gehuld is. Maar niet minder ge vaarlijk is het, de strijd in al zijn zin loosheid te laten voortslepen. Nu nog heeft De Gaulle in Frankrijk het heft In handen, steviger zelfs dan ooit te voren. Als hij wegvalt en zó jong is hij immers niet meer dan ontstaat er een vacuum, waarover men maar niet teveel moet denken. En Ferhat Abbas is de vertegenwoordiger van de gematigde vleugel bij de rebellen. Als Belkacem zijn rol zou overnemen Ook als het overleg stroef en moeilijk zal verlopen, ls het, onder de gegeven omstandighe den, nog het beste, wat er kan gebeuren. En als Frankrijk eindelijk van deze last is bevrijd, kan de gehele Westelijke we reld opgelucht ademhalen. Want de Al gerijnse oorlog is immers niet alleen een zware last voor de Fransen, maar in direct óók voor hun bondgenoten! BINNENLAND Het bestuur der Stichting Neder landse Jeugdherberg Centrale deelt mee dat de directeur der N.J.H.C., de heer K. Leljenaar. om persoonlijke redenen ontslag uit zijn functie heeft gevraagd. Het bestuur der N.J.H.C. heeft dit ver zoek met ingang van 2 juni 1960 inge willigd. Meevallers (Van onze t.v.-medewerker). We kennen het grondpatroon van een documentaire, die handelt over een be paalde opleiding. Gisteren waren de havenvaklieden aan bod en we stelden er ons bitter weinig van voor. Het is immers in de regel een nogal zoetsap pige aangelegenheid, waarin weliswaar een grote, maar toch zeer doffe trom wordt geroerd. Het zag er in het begin naar uit, dat de N.C.R.V. zich aan een dergelijke misgreep had schuldig ge maakt. Weliswaar was het niet slecht gezien om de leerlingen zelf een woord je te laten meespreken, maar dat was ook al alles schablone, wat de klok sloeg inclusief het weekgeld en de ver wijzing naar de „knapen", die elders stonden te zwoegen. Maar toen kwam er ineens een soort Rotterdamse vaart in het geheel: toen werd het spannend en beeldend en toen het klaar was, wa ren wij volledig overtuigd van de waar de van de opleiding en de ernst en de moderne visie, waarmee ze wordt ge leid. Zoiets dient het aanzien van de havenarbeid, een hoog geklassificeerd beroep met goede vooruitzichten voor jongens, die van aanpakken houden. Wat ons bijzonder trof en wat ons een voorbeeld lijkt voor andere vakopleidin gen, was de anticipatie op een zinrijke besteding van de meerdere vrije tijd, die de toekomst ons wellicht brengen zal. Schilderen en boetseren als lief hebberij en het onder deskundige lei ding bezoeken van musea Voor Van Wessem's Lakenhal een zonnig ver schiet! Een actuele „item", niet aangekon digd, was een pittige ontmoeting van Van Sprang in de Kongo met de nieu we minister-president. De vragen waren terzake en de antwoorden onverbloemd. Ze hebben er, als het aan ons zou lig gen, een 10 mee verdiend. Een 0 kennen we echter toe aan de zouteloze reconstructie van 35 jaar oude „feestvreugde". Het zou voor ons een tent geweest zijn, waar we even hard waren uitgelopen als we er in waren gekomen. Maar missohien is het kennis nemen van dit amusement een meeval ler voor hen, die het indertijd (nog) niet mochten genieten. Met een wat snorkende toelichting „de artistieke vrijheid van de kunstenaar" leverde Disney niettemin een produkt, dat de moeite waard was. Vooral de achterlig gende idee (de boom als idee) was aar dig gevonden en de uitvoering lang niet van pittige trekjes ontbloot. Het slot was voor een Amstelveense huisarts, die in handen van onze eigen professor Holmer de artseneed had af gelegd en zich nog nauwkeurig wist te herinneren, wat hem daarbij vanwege de faculteit op het hart gebonden was. De eertijds veel beluisterde radio forum-spreker wist zonder dikke woor den te boeien. Maar deze meevaller was voor ons bepaald geen verrassing, want w ehadden het voorrecht kort geleden een langdurig gesprek met de man-die- wist-wie-hij-was te voeren. Voor de liefhebbers van militaire mu ziek was er dan tot slot nog de meeval ler uit Brussel: de nacht van de NAVO. Er zijn nog andere formele inbreuken op wetten, verklaarde de premier ironisch Lof voor Nederland Eindexamens Rijnlands Lyceum Aan het Rijnlands Lyceum te Oegst- geest werden 20 kandidaten afgewezen. Met 20 kandidaten wordt het examen voortgezet. Geslaagd zijn: Linda Adriaanse, Warmond: Hans Beunderman, Sassenheim; Piet Blanken Leiden; Ruurt de Boer, Oegstgeest; Friek Briët, Oegstgeest: Conny Demenint, Oegstgeest: Rolf van Ditmars, War mond; Welmoedt Eisses, Katwijk; Tonie Eldering, Oegstgeest Liesbeth Frijling, Leiden; Aernout Goldberg, Oegstgeest; Jeanne van Gorkom, Oegstgeest; Henk Gosses, Leiden; Annetje Groen, Leiden; Maarten Hagenaar, Oegstgeest; Wel moed van Ham, Oegstgeest; Floor Hers, Oegstgeest; Eddy Hesselink, Oegstgeest; Carolien van Holk, Oegstgeest; Thijs Kok, Leiden; Hanneke Koomen, Oegst geest; Phyllis Kreukniet, Leiden; Frits Locher, Oegstgeest: Willy v. d. Lugt, Oegstgeest: Karei Noorlander, Warmond Derk van Overvest, Katwijk; Chris Quis- pel, Leiden; Bob Reidsma, Katwijk; Kees Rol, Oegstgeest; Dorien van Rijssel, Oegstgeest: Koos Samsom, Noordwijk; Koos Schaberg, Leiden; Fred Steen winkel, Leiden: Gerda Swellengrebel, Oegstgeest; Peter Verbeek, Oegstgeest; Dolf Vervoort, Leiden; Hans Vonk, Oegstgeest; Eddy Vijlbrief, Oegstgeest; Kees v. d. Vijver, Leiden; Jan Auke van Werkum, Leiden; Peter Wils, Katwijk; Ton Frenks, Sassenheim. Advertentie Hotel-Restaurant „HOLLANDER" - Noordwijk Telefoon 01719—3441 Kon. Wilhelminabonl. 11, VOOR UW LUNCH EN DINER AAN ZEE Vanaf 15 sept. gelegenheid voor congressen, partijen, recepties enz. J (Van onze Haagse correspondent) Een ondanks zichtbare vermoeidheid nog vitale David Ben Goerion heeft gisteren in het Haagse hotel Des Indes resoluut en geestig geantwoord op de tientallen vragen welke hem door de Nederlandse en buitenlandse journalis ten werden gesteld. Maar op de eerste en meest actuele vraag, welke zich voordeed kon de Israëlische minister-president slechts ontwijkend reageren: „Ik kan eenvoudig geen commentaar leveren op de resolutie van de Veiligheidsraad over de zaak- Eichmann, omdat ik de officiële tekst daarvan nog niet heb ontvangen. Even min kan ik dus zeggen, wat onder „pas sende genoegdoening" verstaan moet worden". „Ik kan slechts de twee definitieve verklaringen herhalen, welke ik al eer der heb afgelegd, namelijk, dat we met Argentinië goede en openhartige relaties onderhouden en die in de toekomst hopen voort te zetten en dat Eichmann in Israël berecht zal worden. Waarne mers van andere landen zullen hartelijk welkom zijn. Maar van het ogenblik af dat Eichmann in handen werd gesteld van onze Justitie, heeft onze regering feitelijk geen bemoeienis meer met de zaak. Regering en rechtspraak zijn im mers bij ons streng gescheiden". Ben Goerion legde er in dit verband nogmaals de nadruk op, dat het over brengen van Eichmann naar Israël geen zaak van de Israëlische regering was, Elektriciteitsstoring te Amsterdam Gistermiddag omstreeks kwart over vier is de opzichter van het Amster damss Gemeente Energiebedrijf, H. Christiaanse, bij het verrichten van z'n werkzaamheden in het onderstation Westhaven aan de Nieuwe Hemweg, door totnutoe nog niet opgehelderde oorzaak een verkeerde hoogsnanningscel binnen gegaan, waarin 10.000 volt spanning aanwezig was. Er ontstond kortsluiting waardoor het gehele onder station, waaruit stroom geleverd wordt aan de omgeving van de petroleum haven, tijdelijk werd uitgeschakeld. De opzichter, die brandwonden over het gehele lichaam opliep en nog de tegenwoordigheid van geest had om onder een douche te gaan staan, is per GGD naar het Wilhelmina Gasthuis overgebracht. Ook een tweede man, B. van Ombergen, die brandwonden aan gezicht en handen had opgelopen werd daarheen vervoerd, doch kon later naar zijn woning terugkeren. Er werden di verse beschadigingen aangericht. maar de individuele actie van een aantal slachtoffers van de Duitse concentratie kampen. „In hun plaats zou ik hetzelfde hebben gedaan", zei hij. „Maar als nu eens de Argentijnen een dergelijke actie in Israël hadden onder nomen?", wilde een spitsvondige geest weten. „Ik betwijfel of een misdadiger als Eichmann bij ons het land had kun nen binnenkomen en, zo dat al het geval was, er dan zolang onopgemerkt had kunnen blijven", antwoordde de premier. Eichmann geen Argentijn Uitlevering aan Argentinië kon al in het geheel niet worden overwogen, want „Eichmann is geen Argentijn, er is zelfs in Argentinië niemand van die naam bekend, want hij woonde er onder een andere naam". De Israëlische minister president herinnerde in dat verband aan een in 1944 door de toenmalige Argen tijnse regering gegeven verzekering, dat geen oorlogsmisdadigers in dat land een toevlucht konden zoeken. „Als ik presi dent Frondizi was (maar wat ik nu zeg houdt zeker geen kritiek in, want hij kan alleen zelf beoordelen wat hij moet doen), zou ik zeggen: ge hebt een for- MINISTER MARIJNEN WAARSCHUWT DE BOEREN Landbouwproduktie evenwichtiger maken „Als minister van landbouw voel ik mij verplicht een dringend beroep te doen op onze boeren, om vooral ook in hun eigen belang waar dat moge lijk is, mee te werken aan een even wichtiger samenstelling van de land bouwproduktie. In de akkerbouwsector kan dit geschieden door het tarwe- en suikerbietenareaal in geen geval uit te breiden, ja zelfs als dit zonder al te veel bezwaren mogelijk is, by voorkeur wat in te krimpen. Ook de melkproduktie, de varkens- en pluimveeproduktie die nen meer in overeenstemming te worden gebracht met de afzetmogelijkheden". Deze waarschuwing richtte de minis- ter van Landbouw en Visserij mr. V. G. M. Marijnen. tot de Nederlandse boeren in een rede, die hij heeft gehouden te Sas van Gent tijdens de algemene ver- gadering van het rayon Zeeland van de Noordbrabantse Christelijke Boeren- i bond (NCB). Minister Marijnen behan- j delde voorts in zijn rede het huidige en het toekomstige landbouwbeleid. mele inbreuk op onze wetten gemaakt, mijn zegen hebt ge". Uiteraard werd er druk gevist naar de mogelijkheid van een ontmoeting met de Argentijnse president. Ben Goerion liet het echter bij de bevestiging, dat hij nog twee dagen rust in Nederland wilde ge nieten en dat hij in die tijd een paar goede boeken wilde lezen. Toch zou de sabbath, die gisteravond begon, een ontmoeting met Frondizi niet in de weg behoeven te staan. Er is echter geen enkele concrete aanwijzing in die rich ting. De joodse staatsman maakte uitslui tend op dit punt van het gesprek een wat teleurgestelde, mismoedige indruk. Hij wekte sterk de indruk, dat hij de mogelijkheid van een verzoenend ge sprek had afgeschreven. En wat de „for mele inbreuken op de wetten" betrof, herinnerde Ben Goerion aan de nog steeds door de Arabische landen verhin derde vrye doortocht van het Suez- kanaal, het verdrag van Constantinopel en twee resoluties van de Veiligheids raad ten spijt. Daarom heeft het ook geen zin deze kwestie voor het Inter national Hof van Justitie te brengen. Over zijn bezoek aan Nederland liet de grijze staatsman zich slechts in geest driftige bewoordingen uit. Hij noemde ons land, wat de algemene sympathie van regering en volk met zijn eigen land aangaat, in één adem met Frankrijk. Van onze landwinningswerken was hij sterk onder de indruk, zij het dat hij ons benijdde, dat hier het zoet water het zout water vanzelf verdringt. Dat is wel het grote verschil met Israël, waar men aan het ontzouten van het zeewater niet zal kunnen ontkomen. Er is dan ook nog een ander verschil. „U hebt hier geen Arabieren", besloot de pionier van de Israëlische onafhankelijkheid. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.003 Rep. TT-Races te Assen. 14.10 Amateursprogr. 14.30 Gregoriaanse zang. 16.00 Metropole ork. en solo-zang. 15.30 Voor de Jeugd. 16.00 Gram. 16.10 Rep. TT-Races te Assen. 16.30 Oprette- muz. 16.45 Voor de Jeugd. 17.45 Rep. TT- Races te Assen. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Amateurs progr. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. en Rep. Wimbledon. 19.25 Memojan- dum. 19.30 Holland Festival 1960: Harmo nie- en Fanfarecorpsen. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 Qulzprogr. 21.00 Polit. praat- Ie. 21.10 Het hoofdkwartier van Zijne Ma jesteit, hoorsp. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Jong - oud - eeuwig, gesprekken. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.15 Streekuitz. 14.40 Ama teursprogr. 15.05 Van de wieg tot het graf, vragenbeantw. 15.20 Omr. ork. en viool. 16.00 Boekbespr. 16.20 Versierde vakantle- tlps. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Operafragm. 19.00 Kunstact. VPRO: 19.30 Passepartout, le zing. 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Metropole ork. 20.40 Voordr. 21.00 Lichte muz. 21.25 Soc. comm. 21.40 Lichte muz. 22.05 Sportultz. 22.30 Nws. 22.40 Gram. m. comm. 23.10 Gram. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 16.00-17.00 Eurovisie: Intern. Con cours Hippique voor dames. VARA: 17.00 Voor deklnd. NTS: 20.00 Journaal en weer - overz. VARA: 20.20 Teen-ager progr. 21.00 Act. 21.30 Quiz. VOOR ZONDAG 26 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.15 Gram. 8.25 Inleiding Hoogmis. 8.30 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 Gewijde muz. 10.15 Inleiding kerkdienst. 10.30 Kerkd. 11.30 Vragenbeantw. 11.45 De kerk ln de spie gel v. d. pers, lezing. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.30 Strfjkork. 12.55 Act. 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, lezing. 13.10 Lichte muz. 13.30 Idem. 14.00 Holland Festival 1960: Ka merkoor en sol. 14.35 Gram. 14.45 Let terkundige persoonlijkheden die zij ge kend heeft, lezing. 15.00 Brabants ork. en soliste. 15.50 Gram. 16.00 Gram. 16.15 Sportultz. 16.30 De Profeet van de nabij heid Gods. lezing. CONVENT VAN KER KEN: 17.00 Gereformeerde kerkd. 18.15 V. d. Jeugd. NCRV: 19.30 Dubbelkwartet en orgel. 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Gram. 19.30 De gelijkenissen van Jezus, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Klankb. 20.20 Lichte muz. 20.50 U bent toch ook van de partij?, lezing. 21.00 Gram. 21.40 Voordr. 22.10 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Avondgebed. 22.55 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 8.00 Nws. en postduivenber. 8.18 Voor het platteland, lezing. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Kamermuz. 10.45 Boekennws. 10.55 Ca baret. 11.25 Gram. 11.35 Koorzang. AVRO: 12.00 Gram. en rep. Tour de France. 12.30 Sportspiegel. 12.35 Gram. 13.00 Nws. en SOS-ber. 13.07 Meded. of gram. 13.10 Gram. 13.50 Boekbespr. 14.10 Omr .ork. en solist. 14.50 Toneelbeschouwing. 15.05 Voc. ens. 15.35 Gram. 15.45 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Zlgeuner- muz. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sport- ultsl. en sportjourn. VPRO: Doopsgez. kerkd. IKOR: 19.00 V. d. Jeugd. 19.30 De Open Deur. lezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.45 Tour de France 21.55 Gram. 22.05 Journ. 22.20 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.45 Gram. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. 23.55-24.00 Nws. Radio Bloemendaal 9.30 uur ds. G. Toornvliet van Bloemendaal - Heilig Avondmaal; 11 uur ds. G. Toornvliet - uitzending van dienst voor belangstel lenden op 19.6.1960; 2.45 uur Klnderdlenst 3.30 uur ds. G. Toornvliet - voortzetitng Heilig Avondmaal. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 20.00 T.v.-spel. 21.15 Populair' klassiek conc. 21.55 Epiloog. AVRO, KRO, VARA en VPRO: 22.00 Sportact. NTS: Evtl. filmverslag Tour de France. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Gram. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Ork.conc. Om( 15.31 Le ZATERDAG Pieterskerkhof: Opening demonstraties padvinderij. 3 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond Ned. Roto gravure Mij. 8 uur nam. Tites Brandsmalaan 150: Opening club gebouw Moderne Jeugdraad. 3.30 uur nam. Gistermiddag is de 10-jarige Ber- nardus Wijnen uit Venlo ln de Maas al daar verdronken. Zonder toestemming van de ouders was de jongen met enkele vriendjes naar de Maas gegaan. Hij kon niet zwemmen. Hoewel de jongen vrij spoedig uit het water kon worden ge haald, mocht langdurig toegepaste kunst matige ademhaling niet meer baten. De directeur van het landbouw onderwijs in ons land. Ir N. J. A. van Keulen heeft fistermiddag de praktijk school voor landbouwtechniek en arbelds- rationalisatie ln Schoondijke in West- Zeeuwsch-Vlaanderen geopend. Dit is de eerste praktijkschool ln ons land. De jaarlijkse algemene vergadering van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst, zal worden gehouden op zaterdag 2 juli ln Esplanade te Utrecht. BUITENLAND De minister van Binnenlandse Za ken van Guatemala, Rlcardo Estrada, heeft meegedeeld dat zijn land 3.000 Europese vluchtelingen wil opnemen die bereid zijn landbouwer te worden. Dit besluit ls het gevolg van stappen van de V.N.-commissie voor vluchtelingen. De Immigranten kunnen het vruchtbaarste land krijgen en kredietfaciliteiten om de exploitatie daarvan mogelijk te maken. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. Herter, verklaarde gis teren op zijn persconferentie, dat recente verklaringen van Kroesjtsjef in verband met de komende presidentverkiezing vrij wel neerkomen op Inmenging ln de Ame rikaanse binnenlandse aangelegenheden. Hij uitte deze beschuldiging toen hem gevraagd werd om commentaar op de suggesties van de Russische premier over de manier waarop de Amerikanen hun volgende president moeten kiezen. Een Noorse robbenvaarder heeft de zes (niet tien) bemanningsleden van het Deense schip Mikl, dat woensdag als ge volg van ijsgang is vergaan, gered. De mannen bevonden zich op een Ijsschots, een 300 km. ten noorden van Angma- gusalik op de oostkust van Groenland. Schepen en vliegtuigen van Denemarken. Amerika, Noorwegen en IJsland hadden naar de schipbreukelingen gezocht. Zestien Sovjetrussische soldaten, zes brandweerlieden en drie arbeiders zijn gisteren te Altenburg nabij Leipzig, zwaar gewond bij een brand, die werd veroor zaakt door het ontploffen van een ben zinedepot. De Sovjetrussische eerste vice-pre mier. Mikojan, heeft gisteren in Oslo een onderhoud van twee uur gehad met de leden van het Noorse kabinet. De bespre kingen worden woensdag voortgezet, wan neer Mikojan teruggekeerd zal zijn van een bezoek aan Noorse industriecentra. Het ministerie van Onderwijs van de Westduitse deelstaat Baden-Württem- berg heeft een van z(jn hoge ambtenaren de 50-jarige Kurt Knittel, geschorst om dat hij ln de oorlog bewakers van con centratiekampen een Ideologische oplei ding zou hebben gegeven. De burgemeeser van Moskou. Ni- koll Llbrovnlkov, ls gisteren bij een be zoek aan Niagara Falls ln zijn nek door een rauw ei getroffen. De dader, vermoe delijk een Oosteuropese vluchteling, ls gearresteerd. Gisteren ls met succes een Titan raket te Cape Canaveral afgeschoten. Het projectiel legde bijna 8.000 km. af. Dit ls de zesde geslaagde proefneming met de Titan. Bovendien ls men erin ge slaagd de neuskegel met Instrumenten bij het eiland Ascension op te pikken. Den Burcht: Evangellsatlesamenkomst „Licht over Leiden". 8 uur nam. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 11 uur vm. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Jehovah's getuigen. „Leven wij ln het einde van de wereld?" 4 uur nam. Station N.S.: Excursie Kona Ned. Na tuurhistorische Ver. naar de Kamerikse Nessen. 8.01 uur voorm. Het Wapen van Voorschoten: Verjaar- dagsrit Bromfietsclub B.C.V. 1.30 uur n.m. Wassenaar. Landgoed Dulnrell Hondenrally Kynologenver. Rijnland. Aanvang 1 uur nam. Den BurchtEvangelisatiesamenkomst „Licht over Leiden". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Aandeelhou dersvergadering NV Boekhandel en Druk kerij V.h. E. J. Brill. 11.30 uur voorm Zomerzorg: Ver. van Oud-leerlingen der Ambachtsschool. Spr. H. A. Somberg over de Afrika-reis van de Fokker F 27 Friendship. 8 uur nam. Oegstgeest. (Hofbrouckerlaan 3): Aandeelhoudersverg. Rexim Appendages NV. 2 uur nam. DINSDAG Den Burcht: Evangelisatiesamenkomst „Licht over Lelden". 8 uur nam. Pieterskerk: Holland Festival Gem. Toonkunstkoor en Concertgebouworkest. „Hohe Messe". 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfsuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Den Burcht: Evangellsatlesamenkomst „Licht over Leiden". 8 uur nam. Waalse Kerk: Pauze-concert Theo ten Hooven (orgel) en mej. C. A. de Groot (alt) 1 uur nam. DONDERDAG Breestraat 19: Jaarvergadering Leidse Chr. Oranjevereniging. 8 uur nam. Den Burcht: Evangellsatlesamenkomst „Licht over Leiden". 8 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Stadhuis: Lustrum Koksschool. Défilé militaire troepen. 10.30 uur voorm. Stadhuisplein: Lustrum Koksschool. Taptoe. 9 uur nam. UVS-terreln: Lustrum Koksschool. Voet balwedstrijd Ned. Mil. Landmachtteam Quick Boys. 6.30 uur nam. Den Burcht: Evangellsatlesamenkomst „Licht over Lelden". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Studio „Een gentleman wordt geen sheriff". (Alle leeftijden). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor „Nachtclub Zum Silbermond". (18 jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 u.; zondag: 2.30, 4.4b, 7 en 9.15 uur. Casino „Llebe Jazz und Ubermut". (Alle leeftijden). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Les héros sont fatigués". (18 jaar). Lldo „La dolce vlta". (18 Jaar). Da gelijks 2.30 en 8 uur. Trianon „Vrouwenjagers". (18 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex „De koningin van planeet Venus" (14 Jaar). Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur; zondag 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Notre Dame de Paris". Astra- theater Wassenaar Zaterdag en zondag 7 en 9.15 uur Lemmy caution ln het mysterie der twee vrouwen (18 Jaar). Maandag, dinsdag, woensdag 8 uur: „The Iron petticoat" (14 Jaar). Donderdag 8 uur: „Morgen is te laat" (14 Jaar). Zondag en woensdag 2.30 uur: „De Goudzoekers". (Alle leeftijden). TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse schilders. (Tot 10 lull) Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg) Tentoonstelling Lelds Kunstcentrum Werkdagen 25 en 79 uur nam.; zon dag 25 uur nam (t/m 1 lull) Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Go(]ententoonstel ling (tot 27 juli) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark I: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van Oudheden. Tentoon stelling „Huls en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid" (Tm 3 lull) Lakenhal: Verzameling dr A Welcker Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur (Tot 27 juli) ZONDAGSDIENST DER HUISARTSEN. Voor spoedgevallen zijn van zaterdag middag 14 uur tot maandagmorgen 8 uur bereid waar te nemen de doktoren Postel, tel. 23089, Pleiter, tel. 31337, Brand. tel. 26946, Verhoef, tel. 32505 en Kortmann, tel. 21491. Te Oegstgeest de doktoren Van Wal cheren, tel. 22030 en Van der Vliet-De Vries, tel. 22331. Te Leiden is geopend Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807. Bovendien ge opend tot zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Hooigracht 48. tel. 21060. De Oegstgeester Apotheek, Wilhelmina- park 8, tel. 26274, is 's zondags geopend van 12-13 en 's avonds na 18 uur. B(j geen gehoor b(j üw huisarts of specialist (of diens waarnemer»*, bel op dokterstelefoon 22222. zing) 16.15 The Brains Trust. 17.00 V. d. kind. 17.50 Money Matters, praatje. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en Journ. 18.45 Lichte muz. 19.30 Brief uit Amerika. 19.45 Godsd. irogr. 20.25 Liefdadigh.opr. 20.30 Hoorsp. _1.00 Nws. 21.15 Discussies. 22.15 Ork. conc. 2.50 Epiloog. 23.00 Nws. en weer ber. 23.06-23.31 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Rep., daarna: Verz.progr. 13.15 Ge var. progr. 13.40 Autoraces te Le Mans. 13.45 Hoorsp. 14.15 Gevar. progr. 14.44 Autoraces te Le Mans. 14.46 Fllmprogr. 15.30 Gevar. muz. 16.30 Autoraces te Le Mans. 16.45 Hoorsp. 17.15 Interviews en gram. 17.58 Intermezzo. 18.00 Samenzang 18.30 Hersengym. 19.00 Hoorsp. 19.30 Nws. 21.00 Gevar. progr. 22.00 Popul. muz. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. 23.30 Popul. muz. v. vroeger. 23.50 Avondgebeden. 23.55 24.00 Nws. N'ordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Opera-fragm. 13.00 Nws. 13.10 Amus.- muz. 14.30 Jeugdkoor en lnstrum. ens. 15.00 Amus.muz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Ork.conc. 18.50 Zangrecital. 19.00 Nws. 20.00 Dans- en amusmuz. 21.45 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.30 Dansmuz. 23.30 Lichte muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork.conc. 1.00 Weerber. en gevar. muz. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.35 Hoorsp. 15 45 Rose-Marie, operette. 17.30 Gram. 18.00 Ork.conc. 19.40 Lichte muz. 20 15 Hedendaagse Franse muz. 22.15 Gram. 22.45 Nws. 2.50 Gram. 23.30 Nws. 23.52- 24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.15 Amus.muz. 12.30 Weer ber. 12.35 Amus.mezu. (verv.) 13.00 Nws. en weerber. 13.15 V. d. sold. 14.00 Gram. 15.00 Pianospel. 16.15 Gram. (Tussen 16.00 en 17.00 Rep. Tour de France) 16.45 Gram. 17.00 Sport en nws. 17.05 Gram. 17.45 en 18 00 Gram. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Gram. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Ork.conc. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Instr. trio. 17.50 Gram. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.10 Jazzmuz. 22.55 Nws. VOOR MAANDAG 27 JUNI Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gram. en sport- uitsl. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Theo logische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Voordr. 11.45 Gram. 12.00 Cello en plano. 12.25 Voor de boer en tuinder, praatje. 12.30 Land- en tuinbmeded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.35 Gram. 15.15 Gram. 15.35 Vo- kaal ens. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Pianorecital. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. kind. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsultz.: Op zoek naar Nleuw- Gulnea's mineralen, door dr. H. Th. Ver stappen. NCRV: 18.00 Kerkorgel. 18.30 Vokale en Instrumentale groepen. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte muz. 19.30 Radio- krant. 19.50 Gram. 20.30 Orde of chaos ln het hart van Afrika?, lezing. 20.45 Gram. 21.00 Muzikale ontmoeting van luisteraars. 21.30 Altviool en plano. 22.00 Volk en saat, parlementair commentaar. 22.15 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Gram. 23.30 Gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vr. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. 11.30 Gram. 1.50 Pollt. praatje. 12.00 Hammondorgelspel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland, lezing. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Plano duo en soliste. 13.45 Relsverh. 14.00 Hol land Festival 1960: Het Danzl-kwintet. 14.30 Gevar. muz. 15.50 Gram. 16.00 V. d. oudere luisteraars. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Versierde vakantletips. 17.40 Nws. uit de Kongo. 17.50 Militair comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Tour de France. 18.30 Lichte muz. 18.50 Open baar kunstbezit. 19.00 Pari. overz. 19.15 Regeringsultz.: Land in zicht! Waarop ls ae koers gericht? De Zilvervloot besluit zijn reis om de wereld. Een prijsvraag voor Jongeren, met aantrekkelijke prij zen. 19.30 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Dansmuz. 20.30 Genoeg om samen van te leven, klankb. 20.55 Tour de France. 21.05 Holland-Festival: Concertgeb.ork., Groot Omroepkoor en sol. 22.30 Nws. 22.40 Israël lezing (II). 22.55 Gram. 23.15 Lichte muz. 23.55-24.00 Nws. (Over de 4e J(jn van 1820 uur) I: Paul Hlndemlth. 1. Sonate voor harp Massig schnell. Lebhaft. Sehr langsam. Nicanor Zabaleta, harp; 2. Symphonie „Die Harmonie der Welt". Musica instrumen talis. Musica Humana. Musica Mundana. Phllharmonisch Orkest van Berlijn olv. Paul Hlndemlth. II: Ludwlg van Beethoven Symphonie nr. 9 ln d kl. t. op 125 (met slotkoor uit Schiller's ode „An die Freude"). Allegro ma non troppo, un poco maestoso. Molto vivace. Adagio molto e cantabile. Presto Clara Ebers, sopraan; Gertrude Pltzlnger, alt; Walther Ludwlg, tenor; Ferdinand Frantz, bariton. Koor en Orkest* van de Beierse Radio. Dirigent: Eugen Jochum. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: Evtl. filmverslag Tour de France. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Ork.conc. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 13.40 Schoolradio. 15.00 Rep. tennlswedstr. Wimbledon. 15.15 Hoorsp. 15.25 Hoorsp. 16.15 Rep. tennls wedstr. Wimbledon. 17.00 V. d. kind. 17.30 Amus.muz. 17.50 Progr.overz. 17.55 Weer ber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Gevar. progr. 19.30 Conversatie. 20.00 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Hoorsp. 22.45 Pari. overz. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Pianorecital. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 123.00 Gevar. muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gevar. progr. 13.15 Cricket test match 13.30 Nws. Ij cricket test match 13.40 Intermezzo. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw (Om 14.30 Nws.) 15.00 Gevar. muz. 15.15 Gevar. muz. (Om 15.30 Nws.) 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en Mrs. Da le's dagboek. 16.45 Uitsl. v. races en ge var. muz. 17.30 Nws. en Wimbledon. 18.00 Cricket test match. 18.34 Weerber. nws. en act. 18.40 Wimbledon. 18.45 Hoor spel. 19.00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. muz. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Nws. en waar verhaal. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws.) 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. 22.40 Gevar. muz. (Om 23.30 Nws.) 23.55-24.00 Nws. N'ordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Planorecital. 13.00 Nws. 13.15 Ope- rettemuz. 16.05 Ork.conc. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork.conc. 21.45 Nws. 22.10 Jazzmuz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Amusprogr. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.00 Weerber. Daarna: Gevar. muziek. Frankrijk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork.conc. 13.30 Gram. 14.25 Gram. 14.30 Ork.conc. 16.30 Gram. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.16 Gram. 19.30 Gevar. muz. 20.05 Ork.conc. 22.20 Gram. 23.10 Kamermuz. 23.52-24.00 Weer ber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.35 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. en weerber. 13.15 Gram. 14.00 Ork.conc. 15.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.06 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.18 Koer sen. 17.20 Lichte muz. 17.45 Franse les. 18.00 Protest, ultz. 18.15 Gram. 18.20 V.d. sold. 18.45 Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 20.40 Kunst- kaleidoscoop. 20.55 Kamermuz. 21.30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22.15 Spaanse en Vlaamse muz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. 23 00 V. d. zeelleden. 484 m.: 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.03 Ork.conc. 16.07 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Werken v. Belgische componisten. 17.20 lnstrum. trio. 18.40 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Operettemuz. 20.58 Gram. 2.10 Jazzmuz. 22.55 Nws.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2