Kasavoeboe (voorlopig) van de onafhankelijke BERIN! ƒ519.- staatshoofd Kongostaat F L N - afgezanten lieden in Parijs aangekomen TELEVISIE 1961 EDLY-RADIO SERVICE WEERBERICHT „Gedecentraliseerde republiek met autonomie voor provincies Zij bereiden de komst van een officiële delegatie voor Prijzenslag koelkasten tenws J Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 25 JUNI 1960 No. 30082 LEIDSCH DAGBLAD Directeur E. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21501 (Van onze Brusselse correspondent) Joseph Kasavoeboe is tot voorlopig staatshoofd van de onafhankelijke Kongostaat verkozen. De Kamer van afgevaardigden en de Senaat in verenigde vergadering gaven hem de voorkeur met 159 stemmen tegen 43 voor Jean Bolikango en elf blanco-stemmen. In de Senaat kreeg het kabinet-Loemoemba een meerderheid van zestig tegen twaalf stemmen. Het bericht kwam in de Belgische regeringskringen niet als een verrassing, en het touwtrekken tussen de twee grote politieke figuren van het nieuwe Kongo is thans beëindigd, zoals het weken geleden in de Belgische regeringskringen werd verwacht: Kasavoeboe staatshoofd en Loemoemba premier van de regering. Joseph Kasavoeboe is nu het voorlopig staatshoofd, daar het huidige parlement een constituante is. Pas over een jaar of twee jaren zal het Kongolese parlement namelijk aan het Kongolese volk een grondwet hebben geschonken, die zal be slissen welke staatsvorm de nieuwe staat zal aannemen. Brussel is tevreden over gang van zaken en liet tijdschema Naar het zich laat aanzien wordt Kongo niet een bondsrepubliek maar een gedecentraliseerde republiek met grote autonomie voor de zes provincies. Het zal een van de merkwaardige ge beurtenissen zijn van deze eeuw: de zoon van een Chinese koelie, die aan de spoorweg welke de Kongolese hoofdstad met de Atlantische havenstad Matadi verbindt, werkte, en van een Kongolese moeder van de Bakongo-stam, Joseph Kasavoeboe, wordt staatshoofd, 75 jaar nadat de Belgische koning, Leopold II, koning werd van de onafhankelijke Kongostaat (Kongo werd pas in 1908 een Belgische kolonie). Hoe snel de Kongolese leiders van idee veranderen, blijkt wel uit het feit dat Loemoemba nog donderdag aan Bolikango een brief had geschreven, waarin hij hem de verzekering gaf dat hij L. zo. steunen als kandidaat staatshoofd. Maar intussen slaagde Ka savoeboe erin een politiek akkoord te bereiken met Loemoemba. De Abako is in het kabinet-Loemoemba vertegen woordigd door één minister (Finan ciën). een staatssecretaris (Binnenland se Zaken) en een staatsminister. Dit gaf de doorslag en zo werd Kasavoeboe praktisch de enige kandidaat-staats hoofd. De regering Loemoemba legde gisteren de eed af in de handen van minister-resident Ganshof van der Meersch, die voor de Verenigde Kamers een toespraak hield over de zware ver antwoordelijkheid, die de nieuwe rege ring wacht. In Brussel arriveerde intus sen Ralph Bunche, de adjunct-secre- taris-generaal van de Verenigde Naties, op weg naar Leopoldstad en deze voerde besprekingen met de minister voor Kon- EERSTE NED. MILITAIREN IN LA COURTINE Het eerste convooi Nederlandse mili tairen is gistermiddag na een behouden reis in La Courtine gearriveerd. Dit is de tweede maal dat troepen van het Ne derlandse leger grote manoeuvres in de omgeving van deze plaats houden. Het convooi, dat uit ongeveer 60 voertuigen bestond, maakte de reis over het Franse grondgebied via Chalons, Bourger et La Chatre. en werd bij aan komst in La Courtine door de bevolking hartelijk ontvangen. Ook onderweg werden de Nederlandse militairen har telijk toegejuicht. Tevoren waren reeds speciale trei nen met materieel aangekomen. In de komende dagen wordt de aanvoer van Nederlandse soldaten versneld. Advertentie De beste bromfiets Is en bljjft de Eerste aanbetaling 194.— en 18 maan delijkse term tncl all riskverz f 30.- GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 ZONNIG EN WARM Voor morgen wordt in het gehele land overwegend zonnig en warm weer ver wacht. In het midden en zuiden van het land is daarbij nog een kleine kans op enkele verspreide onweersbuien in de namiddag. Dc winden zijn zwak tot ma tig, in hoofdzaak noordoost, maar zul len langs de kust tijdelijk van zee waaien. (Opgemaakt te 10 uur) 26 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 6.48 uur; onder: 22.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.33 en 16.57 u. Laagwater te 0.26 en 12.41 uur. (27/6 hoogwater te 5.07 en 17.29 uur, laagwater te 0.59 en 13.15 uur). go, Raymond Scheyven. De andere mi nister voor Kongo, de heer de Schrijver, is gistermiddag naar Leopoldstad ver trokken. Het doek valt aldus over de Kongolese kabinetsformatie en over de verkiezing van het staatshoofd. Men is in Brussel tevreden dat het allemaal zonder geweldpleging en, de Afrikaanse toestanden in aanmerking nemend, nog vrü snel is gegaan. Het tijdschema der onafhankelijkheid, vast gelegd op de eerste politieke ronde-tafel conferentie voor Kongo in Brussel, wordt totnutoe volkomen bijgehouden. De Braziliaans vliegtuig vermist: 53 doden? Een toestel van de Braziliaanse Luchtvaartmij. „Real Aerovias", met 53 personen aan boord, van wie 5 leden der bemanning, wordt sinds vrijdagavond vermist. Het was van Bello Horizonte op weg naar Rio de Janeiro. In de baai van Rio zijn inhissen wrakstukken waargenomen. Een helikopter is opgestegen om een onderzoek in te stellen. RUSSISCHE STUDENT BLIJFT IN HECHTENIS Op vordering van de officier van Jus titie te Den Haag is door de rechter commissaris een bevel tot bewaring af gegeven voor de Russische student. Han gende het verdere onderzoek zal door de justitie geen verder commentaar worden gegeven. Kongolese aandelen rijn gisteren voor de derde maal deze week met sprongen vooruit gegaan. Wie Kongolese aandelen op het hoog tepunt van de crisis heeft gekocht, ondermeer het kopermijn-aandeel Union Minière, het grootste bedrijf van Afrika, wint reeds vijftig gulden per stuk. An derzijds is in Brussel met enige gerust stelling ten aanzien van het door België gevoerde Kongolese beleid vernomen, dat generaal De Gaulle heeft toege stemd in de binnenkort tot stand te brengen onafhankelijkheid van vier Frans-Afrikaanse landen, namelijk de Ivoorkust, Nigeria, Dahomey en de Volta-republiek. Onze reisredacteur in Tokio Japan, een van de pilaren van het Amerikaanse defensiesysteem in de Stille Oceaan, wankelt door een politieke aardbeving: de massa demonstraties van studenten, arbei ders en intellectuelen tegen het ka binet Kisji en het Japans-Ameri kaanse veiligheidsverdrag. Als eni ge Nederlandse journalist is onze reisredacteur W. L. Brugsma, naar Tokio gevlogen om onze lezers in de komende spannende weken uit de eerste hand over deze gebeurtenis sen in te lichten. Hij begint, elders in dit blad, zijn nieuwe grote re portage vandaag met een sfeer beeld en een korte samenvatting van de politieke situatie in het land van de rijzende zon. Met een lijntoestel van „Tunis Air" zijn vanochtend twee afgezanten van de „voorlopige Algerijnse regering" naar Parijs vertrokken om de komst van een Algerijnse delegatie voor te bereiden, die met de Franse regering zal onderhandelen over een bestand. De afgezanten zijn Ahmed Boemendjel en de persoonlijke assistent van Ferhat Abbas, Ben Jabia. Als hun secretaris treedt Akiki ben Ammar op. Parijs vatte uitstel niet tragisch op Onze Parijse correspondent telefoneer de ons hedenochtend: Hij moge dan met toenemend onge duld worden verbeid, tragisch wenst men in Parijs het herhaalde uitstel van de komst van de Algerijnse vredesengel Ah med Boemendjel toch beslist niet op te nemen. Met een bewonderenswaardig op timisme put men hier zelfs eerder nog wat extra hoop voor een uiteindelijke goede afloop der bestandsbesprekingen uit de vertraging. Hoe nauwkeuriger de FLN-leiders eerst hun standpunten coör dineren, zo meent men thans, hoe vlot ter zal men straks tot positieve zaken kunnen komen. Of ook in die verwach ting de wens de vader der gedachte is, zal de toekomst weer eens moeten leren. Het schijnt echter dat generaal De Gaulle zijn ministers al heeft aange kondigd, dat de besprekingen met het FLN zeker van lange duur zullen zijn. Toch laat ook het staatshoofd zich door het trage begin zeker niet ontmoe digen. Het wordt iedere dag duidelijker dat, op de weinige extremistische scherp slijpers na, die niettemin steeds virtuoos goochelen met de duizenden nieuwe vol gelingen die ze de laatste dagen voor him Frans Algerije zouden hebben gere kruteerd, de overgrote meerderheid van Dit nummer bestaat uit 16 pagilK)-'8 en een Bijvoegsel 1. het volk na alleen maar naar een spoe dige vrede haakt. De president der re publiek kan meer dan ooit tevoren put ten uit het haast unanieme vertrouwen waarmee Frankrijk bereid is zijn con structieve beleid gericht op vrede te steunen. Gisteren hebben ook de drie grote vak centrales, welke de gehele werkende be volking van Frankrijk vertegenwoordi gen een manifest gepubliceerd waarin op breedvoerige onderhandelingen met de Alt -ijnse nationalisten wordt aange drongen. Bij gebrek aan een officiële boodschap per keerde gisteren wel de bekende Frans- A l *erijnse schrijver-journalist Jean Amrouche uit Tunis naar Parijs terug, nadat hij daar met de premier der voorlopige Algerijnse regering Ferhat Abbas had gedejeuneerd. Hoewel Am rouche het gerucht ontkende, dat hij 'n officieuze bemiddelingsmissie zou heb ben volbracht, wist hij toch wel mee te delen, dat de Algerijnse leiders een zeer groot vertrouwen behielden in de poli tiek van generaal De Gaulle. Dat ver trouwen was echter, zo wenste Amrouche te onderstrepen, uitdrukkelijk aan de persoon van de Franse president-gene raal verbonden en alles wat uit de koker van premier Michel Debré komt, staat, zo verzekerde hij, bij de Algerijnse FLN- leiders in een zeer verdachte reuk. Generaal De Gaulle is zelf zeker niet de laatste om overtuigd te blijven van de onvervangbare rol, die hij ook in deze beslissende wending der geschiedenis weer te spelen heeft. De hele voorberei ding van de eerste fase, die dus nog niet officieel geopend is, wordt door De Gaulle persoonlijk geleid en gecontro leerd cn ook nu laat hij zelfs zijn mi nisters vrijwel in onzekerheid over de stand van zaken en de procedure, die hij bij de vredesonderhandelingen verder denkt te zullen volgen. Dat de generaal met het oog op de tegenstand en obstructie waarmee zowel in hoge militaire als in hoge ambtelijke kringen nog altijd gerekend zal moeten worden, zeker wel zijn gegronde reden heeft om ook nu de grootst mogelijke discretie te betrachten, kan trouwend moeilijk worden ontkend. En daarop houdt, na een kleine week tevergeefs naar de toekomst van de Algerijnse boodschapper te hebben uitgekeken, voorlopig ook het Franse volk 't maar. Invloed van prijsverlaging Boterafzet nam sterk toe (Van onze Haagse redactie) Hoewel het Produktschap voor Zuivel de afzetontwikkeling steeds in vierweke- lijkse perioden volgt en dus nog niet over concreet cijfermateriaal beschikt, kan toch reeds geconstateerd worden, dat na de laatste prijsmaatregelen de afzet van boter, zowel op de binnen- als de bui tenlandse markt, sterk is toegenomen. Er zijn zelfs al winkels, wier voorraad krap begint te worden, al is dat meestal slechts een kwestie van aanvoer. Hoe hoog de omzet op de binnenland se markt is geworden, valt niet te zeg gen. Gemiddeld bedroeg die in normale omstandigheden 800 tot 900 ton per week. Het is zeer goed mogelijk, dat die hoeveelheid onder invloed van de prijs verlaging met een kwartje per half pond is verdubbeld. Tijdens een internationaal con cours hippique te Enschede heeft Prinses Irene deelgenomen aan da wedstrijd om de Prijs voor Rijtui gen. Zij werd tweede. Vooral de uitvoer naar Engeland heeft zich de laatste weken opmerkelijk ont wikkeld. Sinds het Produktschap besloot ter versteviging van de Nederlandse po sitie op de Engelse markt, waar de De nen en de Nieuwzeelanders een bevoor rechte plaats innemen, een toeslag van 70 cent per kilogram te geven, kan men daar scherp concurreren. De afzet in Engeland is dan ook van 200 tot 850 ton per week opgelopen. Een en ander heeft het bestuur van het Produktschap aanleiding gegeven met ingang van 27 juni, de toeslag voor de boterexport naar Engeland tot 60 cent per kilogram te verlagen. Bovendien be gint de produktie, nu de tijd van hel afkalven verstreken is, weer te vermin deren. Bedroeg de boteropbrengst in da eerste week van juni nog 2800 ton, deza is thans beneden de 2600 ton gedaald. Deze knappe meisjes stapten op het Parijse vliegveld Orly in het vliegtuig naar Amerika, allen be zield met één gedachte en één ver langen: het veroveren van de titel pan Miss Universe in Florida. Van zelfsprekend moest er op de trap naar het toestel nog een plaatje ge maakt worden. Even vriendelijk wuiven". De charmante juffrouw onder het donkere pijltje is onze Nederlandse hoopt Carina Ver beeld Vuurduivel werd door zijn zuster geholpen (Van onze correspondent in Bonn) In het proces tegen dc 20-jarige Herbert Rademacher, die er van verdacht wordt in een orgie van brandstichtingen een reeks oude Lüneburgse gebouwen in vlammen te hebben doen opgaan, is niets meer overgebleven van de „vol maakte gangster". Nadat bij een deel van zijn bekentenissen had herroepen, bekende hij gisteren, dat zijn zuster Inge hem bij zijn „werk" heeft geholpen. Het meisje werd gearresteerd. Het staat vast, dat zij op de hoogte was van Rademacher terroristische acties in Liineburg en dat zij zelfs heeft meegeholpen bij het stichten van enkele branden. Daarmee ver valt de op de borst klopperij van de jonge bandiet, die steeds heeft ge zegd, dat hij alleen alle branden had gesticht. Rademacher wierp het masker van „perfecte en koude bandiet" van zich af toen de officier van Justitie in zijn proces hem beschouwde als een volwas sene en de maximumstraf 15 jaar tuchthuis, met daarna ter beschikking stelling van de Justitie tegen hem eiste. Op dat ogenblik besefte Rade macher, dat er geen enkele kans meer voor hem was om als minderjarige te worden behandeld en om opnieuw voor een jeugdrechter te worden gebracht* 110 liter van f532,— voor f 450,— 140 liter van f 660, voor f 555,— ALASKA 120 liter van f610,— voor f 475, 135 liter, ALLEEN bjj ONS f450,— Ook andere merken. (Advertentie) Alléén bg ons 53 cm. automatic f 798,— T.V. EXPERTS MORSSTR. 20, TEL. 33975, LEIDEN met de mogelijkheid van een lage straf. Hij hen-iep direct na de uitspraak een deel van zijn bekentenissen en sleurde gisteren zijn zuster Inge mee in het verderf. Rademacher bekende, dat hij een paar brandstichtingen, die hij niet had gepleegd, heeft bekend, om maar van zo veel mogelijk misdaden beschul digd te worden. ..Ik wilde opscheppen" verklaarde hij, „ik moest zoveel mogelijk gevallen op mijn rekening hebben om mijn vrienden in de gevangenis te im poneren. Zij moesten over mij, de voor heen dikwijls geplaagde beginneling Rademacher, spreken als de koning van de onderwereld. Ik moest bovendien toch mijn naam als vuurduivel van Lüneburg eer aan doen1" De in de grond van de zaak blijkbaar nogal slappe jongeman vertelde als een kleine jongen, dat hij „graag het record van 300 misdaden had willen halen". In elk geval heeft hij thans met het intrek ken van enige bekentenissen en de arrestatie van zijn zuster bereikt, dat het proces voor een groot deel opnieuw zal moeten worden gehouden. Of dit alles iets zal afdoen van zijn straf wordt be twijfeld. Advertentie PHILIPS PORTABLE RADIO'S, T a. f 13S.— I1JM persoonlijke service TRANSISTOR AUTOPORTABLE f248.—. Uit het Leidsch Dagblad van 26 Juny 1860: De Minister van Justitie heeft uit een zich onlangs in een der huizen van arrest opgedaan geval, dat zich een persoon had aange meld tot het ondergaan der ge vangenisstraf, waartoe een ander was veroordeeld, zich gedragende, alsof hij zelf de veroordeelde was, aanleiding genomen, om bij circu laire eenige voorschriften te geven ten einde de identiteit der veroor deelden, die in de gevangenis worden opgenomen, te verzekeren. (Brievenbus) V. D. klaagt over de weinige zorg, die er gedragen wordt voor de veiligheid van per sonen in Leiden: bij het doorvaren met een roeischuitje met dames door de bruggen op de Heeren gracht wordt men be spogen, met zand gegooid en nog veel meer. Zou het niet goed zijn de agenten nog te vermeerderen, en het getal nachtwakers, die toch niet veel meer dan voor brandwakers, te verminderen, en dan hier en daar binnen de stad politiewachten te laten vestigenf Te Rotterdam is elk bruggewachter bijv. politie beambte en oefent politietoezigt uit.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1