4>J Een burgemeester voor de veldmuizen KOKEN EEN TWEE-MINUIEN MYSTERIE UIT HET ARCHIEF VAN INSPECTEUR S. HERLOK ONS MENU GEMIDDELDE WESTDUITSER BEZORGD OVER GEZONDHEID MET JOKE JL ZATERDAG 25 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Verhaal voor de kleintjes De veldmuizen hadden geen koning. De veldmuizen hadden ook geen bur gemeester. De veldmuizen woonden heel gewoon bij elkaar In het veld. Heel rustig en eigenlijk een beetje saai. Ze konden nooit eens Iemand toejuichen, ze konden nooit eens ie mand bejubelen. Daarom zei op een goede dag een veldmuis tegen een groepje andere veldmuizen: „Als we nu eens een koning benoemden. Zou dat niet wat leven in de brouwerij brengen? Een koning die in een gou den koets op de veldweg rijdt, denk je dat eens in. En een echt koninklijk muizenpaleis dat 's avonds verlicht is zou dat niet enig zijn?" Het groepje veldmuizen was het daar onmiddellijk mee eens: dat zou enig zijn. Maar wie moest dan de koning worden? De dikste veldmuis die er is, vond een heel dikke veldmuis. Wel nee, waarom, zei een ander, waarom niet de magerste? Of de langste, zei de langste veld muis. Of de veldmuis die het snelste lopen kan. zei de kampioen-hardloper. Ik zie het al, zuchtte een oude wijze veldmuis, dat wordt niets. Dat wordt ruzie. We kunnen er om loten, zei de veldmuis, die het plan had bedacht. De oude wijze veldmuis dacht even na en zei toen: Nee, dat kan niet. Want waar halen wij een gouden koets vandaan en hoe komen we aan een echt paleis? De veldmuizen gaven toe, dat dit niet zo eenvoudig zou zijn. Maar een burgemeester, zei een slimme veldmuis, kan in een gewoon veldmulzenhol wonen. En hij hoeft niet in een gouden koets te rijden. Waarom benoemen we geen burge meester? Ja, waarom niet ,dat vonden de andere veldmuizen ook. Ik heb een hoge hoed, zei een deftige veldmuis. Ik geloof dat ik daar om het meest geschikt ben om burge meester te worden. Maar ik heb een ijzeren ketting, zoals burgemeesters die om de nek dragen, piepte een klein muisje, dus word ik de burgemeester. bedaarde veldmuis trok het lot waar „burgemeester" op stond en hij mocht dus burgemeester worden Hij kreeg de hoge hoed en een keurig jasje van de deftige veldmuis, hij kreeg de ijzeren ketting van het kleine muisje en toen was hij de burgemeester. We moeten de burgemeester een cadeau aanbieden, zei een muis en een ander zei: Ja, een boek want hU had gehoord, dat burgemeesters veel in boeken kijken. Ik heb liever een rozijnencake, zei de pasbenoemde burgemeester aar zelend. Dus bakte een veldmuizen- vrouwtje een heerlijke cake, die de burgemeester op het grote burgemees- tersfeest zou worden aangeboden. En alle kleine muizenjongetjes studeerden een feestlied in, dat ze de nieuwe bur gemeester zouden toezingen, en alle kleine muizenmeisjes leerden een aar- De nieuw benoemde burgemeester kreeg een rozijnen-cake. De veldmuizen moesten daar hard om lachen en het kleine muisje zelf lachte mee. Ze besloten er om te loten: al leen grote muizen mochten meedoen aan de loterij. Een heel vriendelijke, Heeft U een speurneus Dokter Hompink gooide met een mismoedig gebaar de wandelkaarten op de grond. „Ze zijn veel te gedetailleerd, Herlok", sprak hij klaaglijk, „we hebben er niets aan." Inspecteur Herlok moest toegeven, dat zijn ingenieuze kaarten alleen maar verwarring gesticht hadden. „Het is pas 9 uur," mompelde hy, welgemoed een mul bospad betredend. Harjans besloot Herlok maar te volgen. Opeens verhelderden de trieste trekken van de arts. „Daar brandt licht," riep hij, in de tegenovergestelde richting wijzend. „Daar kunnen ze ons vertellen waar we zijn!" Even later stonden ze vóór het zomerhuis „De Liaan". Harjans merkte op, dat dit het vakantieoord was waar vaak scholieren logeerden. „Bel maar aan, Har," zei Herlok. De vitale dame die opendeed sprak: „Komt U binnen, heren. Helaas treft U het niet: het hele huis staat op stelten. Eén van de meisjes is niet thuis gekomen, spoorloos verdwenenik was net van plan de politie te bellen Aan de achterzijde van het huis bevond zich een terras waar ze rustig het geval van alle kanten konden belichten. De directrice, mevrouw Hef tol, vertelde: „Sinds gisteren logeren hier 25 meisjes van de Landelijke Kunstnijver heidsschool. Ze zouden twee dagen blijven. Doris Eggels het meisje-in- kwestie was er vanmorgen alleen op uitgetrokkenDoris is de enige dochter van de wapenfabrikant Eggels, niet waar Herlok vroeg of hy een sigaret mocht opsteken en vervolgde: „Dat is toch de man die vorige week plotseling in het nieuws kwam door een geruchtmakende uitvinding? Een nieuw wapen of zo „Inderdaad, inspecteur en eerlijk gezegd maakte ik me zorgen over Doris. U hebt zelf kunnen lezen, dat fanatieke tegenstanders Eggels her haaldelijk dreigbrieven gestuurd hebben als hij niet afzag van zijn plannen, dan zou Op verzoek van Herlok werden degenen die Doris het laatst gezien had den Ijlings gehaald. Het waren mevrouw Leenappel, de huishoudster: Jenny Spas en Karin Kresse, twee meisjes die thuis gebleven waren; meneer Ranzige, de administrateur. De meisjes verklaarden: „Doris ging veel later weg dan de anderen ze had brieven zitten schrijven. Ze was in een rotbui, zag er belachelijk uit: vuurrode trui met dit weer! blue jeans, gele sandalen, onge kamde harenbespottelijk gewoon!" De huishoudster: „Ik liep net door de gang toen Doris beneden kwam. Mevrouw Heftol, die in de serre was riep haar. Even daarna hoorde ik een heidens lawaai maar ik had het veel te druk om te gaan kijken wat er aan de hand was Mevrouw Heftol: „Ja, ik zat alleen in de serre. Ik wilde Doris haar lunchpakket geven. Ze was zo onhebbelijk als een bakvis maar zijn kan.. griste het pakje van de tafelbl) de deur struikelde zeover 'n schoenveter die losgegaan wasze sleepte in haar val nog een tafeltje mee óók dat moet het lawaai geweest zijn, dat mevrouw Leenappel gehoord heeft. Ze gunde zich nauwelijks tyd om haar veters vast te makenholde door de voordeuren naar buiten. Ik heb haar daarna niet meer gezienwachtte op mijn broer, die me met de wagen zou komen ophalen Meneer Ranzige: „Vlak voordat Doris in de serre binnenging, kwam ik uit de eetzaal. Ze had twee brieven by zich en vroeg of ik die voor haar wilde posten. Ik heb ze later aan mevrouw Heftol gegeven, die ging tóch naar de stad „Juist, jazei Herlok, rookwolkjes in de nchting van de maan bla zend. Hy knipoogde vervolgens zo veelbetekenend tegen dit hemellichaam, dat Harjans onwillekeurig met de handboeien begon te rammelen. „Inder daad, Har," zei Herlok, „er is hier iemand die méér van deze verdwyning af weet en Vraag: WIE WORDT DOOR HERLOK AANGEWEZEN ALS DEGENE DIE ER MEER VAN WEET? opidoaioa pnjs dp irtvu uooiq mmi uva ojnn dp ui suoöioauoa ud t6ui6 pxvodoö wocnni joiu jocn puoqjsva suoq lojfdH mnoxadiu ;np udd iuvu Hopiou -siojoa lopuoz uouooqos 'uopopwos didö Ciz ödojp sdCsidiu op sudöpa ivopi iota io;oa owoojdósoi uoo xoao stiOQ jvpioop pioen ppmziooxoci 0X139 op ut trrrxnvi )dq )vp opirmpiioa C\z lOifdH cnnoiaopi epioomjuy dig rondedansje, dat ze op het feest zouden uitvoeren. De deftige veldmuis zou een lange toespraak houden over het nut van de deftigheid en de oude wyze muis zou een korte toespraak houden over het nut van de oude wijs heid. Daarna zouden alle aanwezigen veldmuizen een glaasje frambozensap krygen en tot slot zou de burgemees ter alle veldmuizen toespreken over het nut van een burgemeester. Het beloofde een prachtig feest te worden. En dat werd het ook. Het werd nog veel mooier dan iemand had kunnen denken. De muizenmeisjes dansten alsof ze nooit anders hadden gedaan, en de muizenjongens zongen als jonge nachtegalen. Niet iedereen begreep de toespraken, maar wel genoot iedereen van de limo nade. En de burgemeester liet de cake in blokjes snijden, zodat iedereen een blokje kon krygen. Dat was heel aar dig van de burgemeester, want hy had dolgraag zelf die cake opgepeuzeld. Ja en daarna hadden de veldmuizen dus een burgemeester. En als ze eens zin hadden in een feest, zeiden ze: Nu is het burgemeestersdag en daarom vieren we feest. Of: Vandaag is het burgerdag en dus vieren we feest. Dan juichten ze de burgemeester toe en de burgemeester zwaaide met een vlaggetje, of hy deelde een traktatie rond. Het leven van de veldmuizen was werkeiyk veel gezelliger gewor den! M. F. B. VAN DE WEEK De langste dag is alweer voorby, maar er zullen gelukkig nog heel veel zomerse dagen komen, want de zo mer is toch nog maar pas begonnen! De komende maanden zullen frisse slaatjes, zomerdranken en zomerse nagerechten nog in het middelpunt van de belangstelling staan. Allerlei koude melkdranken, welke vroeger eigenlyk uitsluitend in de horecabedryven werden geserveerd, kan men nu ook thuis gemakkelyk klaarmaken. Geef b.v. eens een ice cream soda. Het ys dat men ervoor nodig heeft, kan men zowel by de banketbakker als in yssalons en snackbars volop krygen. Onder in een hoog glas worden verse vruchtjes (aardbeien, kersen, frambozen of stukjes sinaasappel enz.) gelegd, een lepel limonadesi roop erop gegoten en daarop een schepje roomys gedaan. Het glas wordt verder met spuitwater byge- vuld en gegarneerd met wat styfge- slagen room, waarin vruchtjes zyn gelegd. Er wordt een bros wafeltje bygegeven. MAANDAG: Ramequin, tomatensla, koffievla. DINSDAG: Ovenschotel bloemkool, ham en aardappelen, yoghurt met kersen. WOENSDAG: Komkommers gevuld met elergelei, gepofte aardappelen, macaronischo tel met schuimkop. Sterk toegenomen belangstelling voor s.g. veredeld etenlang slapen, minder werken (Van onze correspondent in Bonn) De gemiddelde Westduitser, zo is dezer dagen uit een opinieonder zoek van het Neurenbergse instituut voor consumptiewaarneming ge bleken, wordt geplaagd door de angst voor zijn gezondheid. Hij vreest zich te overwerken Deze angst schijnt in alle lagen der Westduitse bevolking, in alle beroepen, in alle posities te heersen. Het is daarom niet verwonderlijk, dat op de vraag van de leider van bovengenoemd instituut, prof. Bergler, „wat dient II meer in de toekomst te gaan doen?" Het ant woord in zijn algemeenheid luidde: „minder werken, meer slapen, gezonder eten". Bergler had zijn vraag aan 2000 man in de Bonds republiek gesteld, 600 van hen antwoordden zelfs direct met een zin, die iets met hun gezondheid had te maken. Nieuwe „golf".... Er Is al eens op gewezen, dat de West duitse bevolking zich na de oorlog in verscheidene „golven" heeft bevonden. Vlak na de geldzuiverlng in 1948 heerste hier byvoorbeeld de eetgolf (Fresswel- letoen er nauwelijks genoeg voed sel was voor de mensen. Daarop volgde ondermeer de textielgolf, de autogolf, de buitenlandse-reizengolf. Thans spreekt men van de „veredeld eten-golf". De mensen vrezen kennelyk vroeg oud en veel te dik te worden en daardoor snel te zullen sterven. Vandaar dat 36% van de ondervraag den meende, dat men veel meer moet doen aan de eigen gezondheid: 32% was van mening, dat de vrye tyd beter be steed dient te worden: 16% pleitte voor een beschouweiyk rustig leven; 9% sprak over een eenvoudiger voeding. Uit de reeks antwoorden sprak vrees voor overmatig eten en veel te veel drinken, men pleitte, uit angst voor vet, voor rauwkost, fruit en groenten. Daarby viel op, dat in het byzonder mannen tussen de 30 en de 40 een zekere angst voor DONDERDAG: Stoofschotel spitskool, tomaten en kaas, kokosvla. VRIJDAG Garnalenragoüt of goulash, ryst, sla, gebakken griesmeelpunten. ZATERDAG: Stamppot rauwe andyvle met spek, hangop. ZONDAG: Toost met nieuwe haring, biefstuk, verse doperwtjes, aardappelen, aardbeien. Ramequin: In een beboterde vuurvaste schotel worden laagsgewys 150 gr. dunne sneetjes brood en 200 gr. jonge be legen in plakken gesneden kaas ge legd. Drie eieren worden met zout, peper en noot losgeklopt, liter melk erby gedaan en over het brood gego ten. Zodra het vocht erin is getrok ken wordt wat paneermeel over het brood gestrooid, een paar klontjes bo ter erop gelegd en de ramequin in pl.m. 30 min. in de oven gaar en licht bruin gebakken. Macaronischotel met schuimkop: 100 gr. macaroni, iets zout, liter melk, 2 eidooiers, 30 gr. maizena, 50 gr. suiker, vanillesuiker, 100 gr. ro- zUnen, 100 gr. bitterkoekjes. Voor de schuimkop: 2 eiwitten, 100 gr. suiker. De macaroni in water met wat zout gaar koken, met koud water afspoelen en uit laten lekken. Van de melk, ei dooiers, maizena, suiker en vanille suiker een vanillevla maken. De uit gelekte macaroni en de gewelde rozy- nen er doorheen roeren en het meng sel laag om laag met de bitterkoekjes in een vuurvaste schotel leggen. De eiwitten heel styf slaan, de suiker er door scheppen, de macaroni hiermee bedekken en er tot slot wat poedersui ker over strooien. De schotel pl.m. 1% uur in een lauwwarme oven zetten tot de schuimkop bros en lichtgekleurd is. Advertentie Nu Een wondermiddelWrijf een weinig Clipp h» de nog vochtige huid. Dit voor komt „afwashanden". U merkt 't na één behandeling: de huid blijft gaaf en soepel. Uw handen zijn zacht als fluweel hèt middel tegen afwashanden hun gewicht aan de dag legden en erop uit schynen te zyn minder te gaan eten. Naast dit resultaat van het onderzoek waaruit onmiskenbaar een zorg voor de gezondheid en een vrees voor overwer ken spreekt, staat een ander markant feit. Het was reeds bekend, dat in Ame rika mannen meer geld voor de verzor ging van hun uiterlyke verschijning uit geven dan vrouwen. Welnu, in West- Duitsland begint het daar ook op te iy- ken. De Westduitse man van thans, die succes wil hebben in de maatschappy, aldus wordt geredeneerd, moet er jong, slank en pittig uitzien. Een dikke man verkoopt slecht, leidt slecht, beweegt zich moeilyk, aldus de doorsnee mening. Daaruit concludeert men hoe in de Bondsrepubliek een werkkring heden ten dage de man vormt (of misvormt!) En volkomen tot in het absurde be heerst. Zó beheerst, dat hij last krygt van de zogenaamde manager-ziekte, waarvan een klein beetje interessant wordt geacht! Voor een teveel van die ziekte heeft de gemiddelde Westduitser echter een verschrikkelyke angst. Van daar zyn roep om gezond eten, lang slapen, minder werken Want de o.b.-methode is beter om de volgende redenen: o.b. geeft Onmerkbare Bescherming: o.b. tampons, inwendig gedragen, voelt men niet. merkt men niet. ziet men niet Gemakkelijke toepassing: Bij o.b. tampons heeft men geen schuif- koker nodig. Men kan ze meenemen in het kleinste tasje en na gebruik onge merkt wegdoen. Volkomen bewegingsvrijheid: Niet langer gehinderd door gordel, zwachtel of spelden, kunt u gewoon alles blijven doen: sport, fietsen, dam sen, uitgaan, baden enz. Onopvallend o.b. tampons kunnen zich niet aftekenen onder dunne, nauwsluitende kleding ol badpak. Absoluut safe: Men voelt zich overal en onder alle om standigheden veilig beschermd. Medisch verantwoord: Wetenschappelijk onderzoek in Ame rika en vele Europese landen heeft aan getoond. dat de o.b. methode aan alle eisen van de moderne hygiëne voldoet. Wie heeft er trek in iets zoets? Allemaal 7 Dan pellen we eerst zoveel apenootjes, dat we een kopje vol hebben. Een pannetje met een dikke bodem vullen we met twee kopjes suiker en verder staat er nog klaar: 1 theelepel boter, een ietsje zout. Nu eerst de suiker smelten. Dat is een mooi werkje voor Jou, Kokkie! Goed bUjven roeren tot het gesmolten ls en het lichtbruin wordt. Op een lage vlam, hoor! Jan en Dolf breken de nootjes in de helft of met een stamper nog kleiner. tampons de moderne hygiëne Per pakje van 10 tampons voldoende voor maandelijks gebruik. Normaal f 1.Speciaal f 1.25 WONDEREN DER NATUUR erwrrr rrrrrr r rrrr r rrrrrr 1 rrrrr r< rrrrr r rrrrrri rrrrr ri rrrrr n rrrrr rrrrr t rrrrr'1 r r r-rr r r rrr r OS>-T a - 'i o r V\ IaaaÏ Is de suiker lichtbruin? Dan de vlam nog kleiner draaien en de nootjes, boter en zout by de suiker doen en goed roeren. Het mag niet donkerbruin worden, want dan is het zo bitter! De grootste vorm van leven op aarde is in Californië te vinden. Het is de mammoetboom, die zo dik is, dat 20 vol wassenen hem met gestrekte armen nog niet kunnen omspannen. De hoogte evenaart niet zelden die van een wolkenkrabber van 30 verdiepingen. Eén boom kan voldoen de hout leveren voor het bouwen van 20 huizen van elk 10 kamers. Ook de leeftyd is verwonderlyk, zoals 't derde plaatje ons toont. Men kent zelfs mammoetbomen, die ontstaan zijn, toen de Egyptische piramiden gebouwd werden. Ze hadden das aan het begin van de Christeiyke Jaartelling reeds een eerbiedwaardige leeftyd. Het merkwaardigste is echter toch de grote levenskracht, die deze bomen bezitten. Ook de oudste brengen nog steeds vruchten voort, die ïyken op een dennekegel. Hierin zit zaad, zó klein, zó licht, dat er ruim 100 in een gram gaan. Niemand zag ooit een mammoetboom die van ouderdom was doodgegaan. Natuuriyk zyn ze niet bestand tegen grote natuurrampen. Hoe oud ze kunnen worden, weet men dus nog niet, maar ze hebben nu al bewezen, niet alleen de grootste, maar ook een van de oudste levende scheppingen op aarde te zyn. Nu de hete massa dun uitgieten op een platte schotel en als het byna is afgekoeld in vlerkante stukjes sny- den van 4x4 cm. of zo maar in stukjes. En nu niet alles ineens op snoepen, hoort

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 15