camera s Een bijzondere bloem: DE PASSIEBLOEM ROND EN VOETLICHT Hitchcock weerde de publiciteit Van scherpte-diepte en instellén ZATERDAG 25 JUNI WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 2 „Als een sprookjesvertellende vader" DE CAMERA MEE NAAR HET BUITENLAND De formule van zijn succes...? „Het is nogal eenvoudig. Plaats een heel gewone man in een buitengewone situatie. Houdt het verhaal op span ning tot de climax. Maar denk erom", Hitchcocks vinger gaat waarschuwend omhoog: „Het moet met humor ge bracht worden. Maak het vooral niet te ernstig, hoe gek, hoe vreemd het allemaal ook is. Het publiek wil maar één ding, het wil vermaakt worden". „Maar helaas, er zijn altijd mensen, die gewichtig willen doen. Ze zeggen plompverloren, dat dit verhaal of die scène is belachelijk, onwaarschijnlijk of zelfs ongelofelijk. Maar velen zullen zich het incident „GRAPPIG" Ook sex krijgt zijn plaats in een film van Hitchcock. „Maar dan alleen als het er om gaat een situatie te verklaren of om het verhaal te beginnen. Als men het pu bliek er teveel van geeft of onsma kelijk opgediend, ze zullen het je da nig kwalijk nemen. De handigheid is de reactie te peilen en dan iets in de geschiedenis te plaatsen, waar ze over kunnen lachen". Hitchcock wijt zijn voorliefde voor het bizarre en macabere aan zijn En gelse afkomst: ,In Engeland wordt het macabere altijd met humor behan deld. Drama en humor, "reugde en leed, hebben altijd hana-«l-hand ge gaan. Ik herinner mij een Engels grapje over een man, die tot de ga leien veroordeeld was. Hij wierp een zorgerlijke blik op de drempel van de deur en vroeg: „Is dat ding wel be trouwbaar?". Toen Alfred Hitchcock eens met een scenarioschrijver een moordscène door nam, hoorde men hem zeggen: „Zou het niet grappig zijn om hem op die manier dood te laten gaan 1. Bedenk dat de Nederlandse douane zeer soepel kan zijn, maar ook zeer lastig. En van fototoe stellen moet nu eenmaal bij de terugkomst in Nederland een iden titeitsbewijs getoond kunnen wor den. Heeft u dat niet, dan zou in zekere, letterlijke zin Leiden in last kunnen komen. Identiteitsbe wijzen kunnen worden afgehaald bij de inspecteur van invoerrech ten en accijnzen in de plaats uwer inwoning. Het toestel met beta lingsbewijs of verklaring van leve ring door de fotohandel moet mee gebracht worden. 2. Voor u uw vakantiereis aan vaardt: controleer het fototoestel op zijn goede werking, op stof en vingerafdrukken op de lens enz. Schiet liever nog even een filmpje ter controle op, dan op de plaats van de vakantie-bestemming te ervaren dat de camera er de brui aan geeft. 3. Neem naar zonnige gebie den geen ultra-snelle films mee. In de zomermaanden is een 17° Din film snel genoeg. Voor regen achtige dagen waarop heus ook gefotografeerd kan worden een film van 21* Din meenemen. En wie avondopnamen zonder behulp van flitslicht wil maken, kan dan zo'n ultragevoelige film van 24 27° Din gebruiken. 4. Vroeger zou men gelachen hebben om de amateur-fotograaf, die een zak met flitspoeder en lonten mee op reis nam. Maar menig gezellige vakantie-avond in hotel, kamphuis of tent is in beeld gebracht, omdat een amateur zo verstandig was geweest zijn wei nig plaats innemende flitsapparaat mee te nemen. Als 't even kan, een klein hoekje in de bagage ruimte inruimen voor dit verpakte zonlicht. 5. Wees verstandig en sluit liever bij uw reisbureau voor uw waardevolle camera-bezit een reis verzekering af dan te moeten erva ren dat de gehele uitrusting b.v. door het vakkundig .mollen" van een auto-ruitje spoorloos is ver dwenen. Alfred Hitchcock in een vrolijk gesprek met Janet Leigh, een van de hoofdrol vertolksters in „Psycho". Toen de „meester van de spanninghaar vroeg voor deze rol, was ze meteen enthousiast om onder zijn leiding te gaan werken, al was haar plaats in de geschiedenis niet zo bijster sympathiek. „Ik be gin meteen al met een fortuin te stelen". Maar als afwisseling van de drama's en komedies, waarin mevrouw Tony Curtis regelmatig op het witte doek verschijnt,, had zo'n thriller toch ook wel zijn bekoring. Alfred Hitchcock had voor ditmaal alle normale publiciteits- maatregelen eens heel ver van zich afgezet. Het is te doen gebruikelijk, dat dat filmmaatschappij reeds lang voor met de opnamen begonnen wordt op de grote publiciteits- trom gaat slaan om de nieuw te maken film maar zoveel mogelijk in de aandacht te plaatsen. Tijdens de opnamen zijn de film mensen vaak omgeven door pers mensen, die in die filmmakerij altijd wel een aardig verhaaltje kunnen ontdekken. Voor de filmmaatschappij zijn het nage noeg altijd welkome gasten Maar Alfred Hitchcock had het weer eens anders bedacht. Niet alleen depersmensen, maaralle bezoekers werden van de „set" zo als men de plaats van opname nu eenmaal noemt geweerd. Niemand kreeg ook maar een schijn van kans om een van de acteurs of actrices een interviewtje af te nemen. Dat was op straffe van contractbreuk verboden. Een inhoudsbeschrijving van de film werd veiligheidshalve maar niet eens gemaakt en scènefoto's bleven stevig achter slot en grendel tot na de pre mière. NIET TE VER En de gebruikelijke vertoningen ble ven ditmaal ook achterwege. Deze ongebruikelijke geheimzinnigheidscam pagne was uiteraard een idee van Hitchcock zelf. Hij had er bij Pa ramount zelfs op aangedrongen, dat gedurende de laatste dertig minuten van de film de bezoekers de zaal moesten verlatenMaar dat was de maatschappij toch wat te bar. Alles goed en wel, het geheim van „Psycho" mocht tot het einde toe be waard blijven, maar je kan niet al te ver gaan tegenover je klanten. „Maar het plezier van het publiek ligt juist in het niet weten waar het om gaat", pleitte Hitchcock nog. Vergeefs echter. Hij moest wel iets van het verhaal prijsgeven. Maar niet veel. Het enige, dat men te weten kon komen is, dat het verhaal gaat over een jonge vrouw, die een fortuin Steelt en in contact komt met een sympathieke jongeman, wiens moeder echter een moordzuch tige maniak is. Ondanks de gebrekkig heid van dit gegeven, doet het ver moeden, dat het voldoende elementen bevat voor een „echte" nieuwe Hitch cock. Van het eerste moment af, dat Hitchcock de filmrechten verkocht van het boek „Psycho" van Robert Bloch. heeft hij gebroken met alle principes van filmpubliciteit. De titel werd enige tijd geheim gehouden, men sprak over het onderwerp als „de nieuwe Hitch cock", wat voldoende schokkende ele menten impliceerde. Overigens moet men tegen deze filmregisseur nooit zeggen, dat hij schokkende films maakt en zeker niet, waar het deze fibn be treft. Hij omschrijft het zelf als een verhaal van „abstracte sex". Waar mee we niet veel wijzer zijn geworden. VOLGENDE De volgende film, welke Hitchcock voor Paramount gaat produceren en regisseren is gebaseerd op een verhaal van Paul Stanton „Village of stars", dat wel reeds in Reader's Digest heeft gestaan, maar als boek nog op de markt moet verschijnen. En daarom heeft Hitchcock opnieuw het plan om alles zoveel mogelijk geheim te hou den tot het boek is verschenen „Daar na zegt hij veelzeggend glimlachend, „zullen miljoenen denken, dat zij we ten, wat ik van plan ben te gaan doen Of het Inderdaad zo is? Eerlijk gezegd, we betwijfelen het...! Hoe ziet Hitchcock zichzelf? ,,Als een toegewijd vader, die een kindje op zijn schoot een sprookje vertelt Tenminste, zo schetste hij zichzelf: „Een film is eigenlijk niets anders dan een sprookje vertellen op een andere manier. Het gaat er in hoofdzaak om het publiek te laten afvragen: „Wat volgt er nu?", precies op dezelfde wijze als een kind dat altijd vraagt". Hitchcock werpt een denkbeeldige vislijn uit. „Men moet spelen met het publiek, zoals men met een vis pleegt te spe len, daar trek Je een beetje, daar geef je wat. De mensen vinden het leuk om eerst in de ene richting te worden geslingerd om prompt daarop in een andere te worden getrokken. Het enige probleem, waarvoor een filmer zich gesteld ziet is er voor te zorgen, dat het witte doek zo interessant blijft, dat niemand de neiging krijgt ergens anders naar te kijken". tijdens de tweede wereldoorlog herin neren, toen een van de topnazi's Ru- dolf Hess van Duitsland naar Schot land overvloog en de geallieerden voorstelden om er eens rustig bij te gaan zitten en de dingen even met hem te bepraten. Als een filmmaker zoiets op het witte doek had durven brengen, zou hij het vak zijn uitgelachen. Zoiets zou onmogelijk kunnen gebeuren alleen het gebeurde Omdat de vakantietijd voor tienduizenden nu eenmaal een speciale foto-tijd inluidt, zullen we de eerstkomende weken deze kolommen liever aan tips voor de opname-praktijk besteden dan aan theorie. Maar.... belofte maakt schuld, en daarom eerst nog even iets over de scherpte-diepte, die we de vorige week aantipten. Scherpte-diepte duidt aan, dat niet alleen het voorwerp waarom U bjj het fotograferen hebt ingesteld, scherp op de foto wordt weergegeven, maar ook dingen, die er vlak vóór of er iets verder achter staan. Gelukkig maar, dat die scherpte diepte bestaat, anders zou het wel heel moeilijk worden een goede foto te maken. Stel u voor, dat bij een opname van een leuk draaiorgel in de straat alleen, maar dan ook uit sluitend, de voorkant van het orgel, waarop u instelde, scherp werd afge beeld en dat al het andere er omheen geheel wazig zou worden! Een land schapsopname zou dan ook niet te maken zijn, want óf het zeer nabije, óf de middenpartij, óf alleen de verre verte zou scherp worden. Dat vermo gen van de lens om een deel van de ruimte scherp weer te geven wordt groter, naarmate de lensopening klei ner wordt. Wie het diafragma van zijn kleinbeeldcamera op bijvoorbeeld f ll draait en de afstandsinstelling op 3 meter zet. bereikt al 'n scherpte in de diepte, die reikt van even vóór 2 meter tot aan 10 meter toe. Alles wat zich tussen 2 en 10 meter bevindt wordt dus goed scherp afgebeeld, terwijl hij toch ingesteld had op 3 me ter. Bij instelling op 5 meter bij die zelfde lensopening f=ll reikt de m. 1.5 2 wanneer we het model op 1% meter van het toestel plaatsen, ongeveer van 1,2 meter tot 2 meter. Daarvóór en daarachter wordt wat opgenomen is enigszins wazig. Maar een onscherpe achtergrond bij een portret werkt vrij wel altijd aangenaam. De figuur komt dan los van de omgeving, waar door een meer plastische werking ontstaat. Nu neemt de scherpte naar achte ren sneller toe dan naar voren. In welke mate dit geschiedt, kunt u ge makkelijk aflezen van de scherpte diepte-ring, die op vrijwel alle came ra's, welke niet al te oud zijn, is aangebracht. Meestal bevindt deze afleesschaal zich rondom de lens. Hij bestaat uit tweemaal de reeks van getallen, die de verschillende lens openingen aangeven. De ene reeks is rechts, de andere links van de instel- streep voor de afstand gegraveerd. Wanneer we de ronde vorm waarin deze getallen om de lens staan ver vangen door een rechte, dan krijgen we in enigszins vereenvoudigde vorm het onderstaande: Uit deze figuur kunt u dus aflezen, dat bij een instelling op 3 meter bij lensopening f=8 de scherpte-diepte van 2 tot pl.m. 6 meter en bij lens opening f=16 van 1 Vt meter tot on eindig reikt. (Voor de kritische lezer, die weet, dat ook de brandpunts afstand van de lens een rol speelt bij de scherpte-diepte, vermelden we even dat bovengenoemde getallen gelden bij een tegenwoordig veel toe gepaste brandpuntsafstand van 4,5 cm.). Wanneer u voortaan foto's maakt, let dan eens even op die scherpte-diepte-rlng. U kunt daarmee direct vaststellen of de boom op de voorgrond ook scherp in het beeld van uw landschapsopname komt, wan neer u op een bepaalde afstand instelt en een gunstig diafragma kiest. De passiflora caerulea. scherpte van even vóór de 3 meter tot aan oneindig. horizon). Nu is het niet nodig, dat elke op name tot aan de horizon scherp is. Denk maar even aan portret-opnamen buiten. Die kunnen beter met een wat grotere lensopening worden gemaakt. BU het diafragma f 8 reikt de scherpte van een kleinbeeldcamera, Passiflora caerulea is één van de meest bekende soorten. Er zUn vele passiesoorten, doch lang allemaal zUn ze niet ge schikt voor kamercultuur. Van de caerulea met mooie blauwe bloemen zal men evenwel veel plezier hebben en die wordt tegenwoordig veel door de bloe mist als potplant gekweekt. Het is verleideipk die plant binnens huis te houden, doch het is veel beter het niet te doen. Ze heeft het 's zomers veel meer naar haar zin in de tuin, doch dan dient men voor haar wel een zeer zonnig en beschut plekje op te zoeken. Op de volle wind heeft ze het heus niet naar haar zin. Het is een klimplant en de lange scheuten zal men dus moeten leiden. Ze kan in de zomermaanden veel water heb ben; het is wel nuttig haar elke dag water te geven en ook vindt ze het prettig elke week bemest te worden. Voor dit doel kan men gebruik maken van de be kende kamerplantenkunstmest. Van oude, overgehouden plan ten zal men veel meer bloemen kunnen verwachten dan van de jonge; ze kunnen heel goed over gehouden worden. Soms lukt dat zelfs wel buiten in de volle grond van de tuin. Doch daarop moet men toch maar niet te veel rekenen en dan zal men ze ook moeten afdek ken. Het is toch nuttig steeds enkele jonge exemplaren bin nenshuis in voorraad te hebben. Het is veel beter de plant na half oktober binnen te brengen? Ze kan dan een licht en koel plekje hebben. VorstvrU is al voldoende en dan staakt men ook de bemesting en behoeft men weinig water te geven: slechts zó veel dat alleen de slappe stengels groen blUven. Het is dus beslist niet erg als alle bladeren geel worden en afvallen. Vroeg in het voorjaar kan men de lange scheuten dan een flink eind terug snoeien en zet men haar in een grotere pot. Ze krügt dan volop water en zal op een zonnig plekje gezet moeten worden. Spoedig zal men dan de jonge scheuten tot ontwikkeling zien komen. Als ze half mei met pot en al in de tuin wordt ingegraven, kan men daar spoedig de schone bloemen verwachten. Ze blüven maar één dag open, doch er komen er dagelijks zo veel, dat dit geen beletsel behoeft te vor men. De passiebloem k^n men voortkweken door middel van stekken. Dat kan men nu wel doen: jonge scheuten vormen gemakkelük wortels als ze in een potje met zanderige grond worden gezet. G. KROMDIJK.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 14