COUP EN BLANC In Roelofarendsveen profiteert men al van de ruilverkaveling JUNI-RONDE Met de lirotopruiming is 1111 eindelijk een begin gemaakt Onze bridgernbriek Weersomstandigheden in maart waren ongunstig voor de visserij ZATERDAG 25 JUNI 1960 Minister De Pous opende synthetische rubberfabriek De minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous heeft gistermor gen bij de opening van de fabriek voor synthetische rubber van de Shell-Per- nis chemische bedrijven o.m. gezegd, dat Nederland door deze fabriek is gaan be horen tot de landen met een omvang rijke rubberproduktie. „Onze rubberverwerkende industrie, zal dus voortaan een belangrijk deel van haar grondstoffenbehoefte in eigen land kunn endekken", zo zei de minister. Hij legde er echter de nadruk op, dat hoe veel de eigen industrie ook afneemt, de produktie van de fabriek, toch voor een groot deel geëxporteerd zal worden. NED. BIJBELGENOOTSCHAP THANS 175.0000 LEDEN. Gistermiddag heeft het Ned. Bijbel genootschap zijn 175.000ste contribuant ingeschreven. Het is de heeT D. Muller te Oude Bildtzijl in Friesland. Knip deze letters uit Wilt U met Lexi naar Rome, bewaar dan deze advertentie en vraag nadere inlichtingen aan LEXINGTON afd. Z f' - Postbus 170 - Den Haag. Cultuurtechnische Dienst (25 jaar) heeft ook in deze streek geen gebrek aan werk Tot voor enige jaren ging het niet zo best in het tuinbouwcentrum Roelofarendsveen. In de winter at men er weinig, omdat men geen geld had om voldende eten te kopen en in de zomer had men geen tijd voor de maaltijden. Sinds de uitvoering van het ruilverkavelings- en streekontwikke- lingsplan vordert, gaat het veel beter in dit centrum. Er is nu vrijwel geen kweker meer die in de wintermaanden om ondersteuning komt vragen. Dit zei de burgemeester van Alkemade van welke gemeente het dorp Roelofarendsveen deel uitmaakt de heer Kolfschoten, aan het einde van de persbijeenkomst en -excursie, welke de Cultuurtechnische Dienst ter gelegenheid van het 25-jarige bestaan van deze instelling had georganiseerd. Waarschijnlijk had hij geen betere woorden kunnen kiezen om ir. S. Herweyer en zijn medewerkers te feliciteren met het zilveren jubileum. anjers. Voorts is er een begin gemaakt met de krotopruiming, die vanzelfspre kend gepaard gaat met de bouw van nieuwe woningen. Het slopen van ruim 250 krotwoningen vindt plaats in nau we samenwerking met het gemeente bestuur. De gemiddelde bedrijfsgrootte was er 0,30 ha. Er is naar gestreefd deze op 0,75 ha. te brengen. De daarvoor be nodigde grondoppervlakte heeft men o.a. verkregen door het dichtspuiten van sloten, hetgeen een landwinst opleverde van 23 ha. De excursie werd besloten met een bijeenkomst in paviljoen „De Brasem" een recreatiecentrum in het ruilverka- velingsgebied Roelofarendsveen. In deze bijeenkomst wees dr. ir. F. de Soet van de Cultuurtechnische Dienst erop, dat de ruilverkaveling in ons land een nationaal project is, van even grote importantie als de Zuiderzeewerken of het Deltaplan. Ruilverkavelingswerken zijn gereed of in uitvoering op een gebied van een kwart miljoen ha. Niet minder dan 1,2 miljoen ha. zal nog onder handen ge nomen moeten worden. Voor de meest dringende gebieden zal men voorlopig volstaan met de uitvoering van speciale of aanvullende werken. In ieder geval zal de Cultuurtechni sche Dienst in de eerstkomende jaren niet over gebrek aan werk behoeven te klagen! Vernieuwing platteland Er wordt in deze tijd veel gesproken vernieuwing van het platteland. Bij deze vernieuwing 6peelt de ruilverkaveling een grote rol. Onder ruilverkaveling ver staat men tegenwoordig niet alleen het opnieuw en beter indelen van de perce len, maar ook de uitvoering van grote werken, teneinde de betrokken gebie den te ontsluiten en er de waterstand te beheersen, zodat het agrarisch bedrijf er beter bestand is tegen de gevolgen van te veel of te weinig water. Het ruil- verkavelen impliceert ook verbetering van de woongelegenheid en andere so ciale elementen, kortom het welzijn van de gehele bevolking. Motor De Cultuurtechnische Dienst is om zo te zeggen de motor van de ruilverkave ling. Deze dienst ontwerpt de plannen, in samenwerking met lokale instanties, en voert deze uit. Haar aandeel in de reconstructie van het platteland is dan ook zeer groot. Hoe die reconstructie zich ontwikkelt, hebben wij kunnen zien tijdens de ex cursie voor de pers, welke dezer dagen is gehouden. Er werd een bezoek gebracht aan vier ruilverkavelingsgebieden, die elk een eigen karakter hebben, nl. die Maarsse- veense Plassen, Vleuten, Zegveld en Roelofsarendsveen. Oud tuinbouwgebied Het laatste ruilverkavelingsgebied dat werd bezocht was dat van Roelofarends veen, een oud tuinbouwgebied, waar verschillende werken thans in uitvoe ring zijn en waar de bevolking de eerste vruchten van de ruilverkaveling reeds heeft geplukt. In dit gebied was het vervoer tot voor kort hoofdzakelijk aangewezen op scheepvaart. Ongeveer 270 bedrijven hadden in totaal 600 percelen in ge bruik! De zwoegende bevolking was er voor een belangrijk deel gehuisvest in krotten. De staand-glasbedrijven waren er vrijwel uitsluitend nabij de langge rekte kern. Wat verder achteraf vond men nog wat plat-glas. In nog meer ge- isoleerde streken werd slechts volle- grondstuinbouw uitgeoefend. In deze streken bleek echter het agrarisch be drijf niet lonend. De aanleg van wegen heeft het mogelijk gemaakt in die ge bieden bedrijven te stichten met veel staand glas. Het zijn voortreffelijk inge richte bedrijven, die voor de toekomst van het tuinbouwcentrum Roelofarends veen veel beloven. Nieuwe woningen In dit centrum is naast de teelt van groente en fruit een bloemencultuur ontstaan, met name die van bollen en Het nieuwe bedrijf van de tuinder S. Loos, die vooruitlopend op het plan van toedeling reeds een kavel toegewezen heeft gekregen. Nog niet zo heel lang geleden woonde het gezin in de oude dorpskern. VERSCHONINGSRECHT MAATSCHAPPELIJK WERKSTER. De civiele kamer van het Gerechtshof te Amsterdam heeft, vervroegd uit spraak doende, in het proces over het beroep, dat een psychiatrisch geschoolde maatschappelijk werkster had gedaan op het verschoningsrecht, bepaald dat op 0 september as. geen arrest zal wor den gewezen doch partijen opnieuw zullen worden gehoord voor het geven van nadere Inlichtingen aan het hof. Frondizi in Brussel (Van onze Brusselse correspondent) De Argentijnse president Arturo Fron dizi, mevr. Elena Frondizi, de Argen tijnse Nobelprijswinnaar prof. dr. Ber nardo Houssay en een talrijk Argen tijns gevolg van zakenlieden en journa listen zijn gisteren in Brussel geariveerd voor het staatsbezoek aan Koning Bou- dewijn en aan België. Gedurende zyn rede aan een gisteren in het paleis van Brussel gehouden staatsdiner heeft pre sident Frondizi Koning Boudewijn uitge nodigd voor een tegenbezoek aan Ar gentinië. Koning Boudewijn heeft de in vitatie aanvaard. In zijn rede herin derde Koning Boudewyn aan het histo risch feit dat de Argentijnse bevrijder generaal San Martin van 1824-1831 in België verbleef. Het ministerie van Buitenlandse Za ken deelt mee, dat de president van Ar gentinië, Z. E. Arturo Frondizi, en me vrouw Frondizi en hun gevolg van 1-4 juli een officieel bezoek aan ons land zullen brengen. Het presidentiele gezelschap zal 's morgens per speciale trein by Olden- zaal de Nederlandse grens bereiken. Vandaar wordt de reis voortgezet tot Baarn, waar wordt uitgestapt teneinde een bezoek aan H.M. de Koningin te Soestdijk te brengen. Prins Bernhard zal op het station te Baarn ter begroeting aanwezig zyn. Per auto wordt vervolgens van het paleis Soestdijk naar Amsterdam gere den, waar de president officieel door de Raad van Ministers zal worden ont vangen. Na het leggen van een krans bij het nationaal monument zal de Raad van Ministers te Amsterdam een offi cieel noenmaal aanbieden. 's Middags vertrekt het presidentiele gezelschap naar Wassenaar, waar de president zijn intrek neemt in een hotel. *s Avonds biedt H.M. de Koningin een diner aan in het Huis ten Bosch. Op zaterdag 2 juli vindt 's ochtends een samenkomst plaats te Wassenaar van de president en zijn medewerkers met een aantal Nederlandse ministers. Daarna vertrekt het presidentiele ge zelschap naar Rotterdam waar een rond vaart door de havens zal worden ge maakt. Aan boord zal een wandelend de jeuner worden geserveerd. 's Middags zal een samenkomst plaats vinden in Wassenaar met vooraanstaan de personen uit Nederlandse industriële en handelskringen. 's Avonds biedt president Frondizi in Wassenaar een contra-diner aan. Voor zondag 3 juli zijn geen officiële functies voorzien. Op maandag 4 juli vertrekken presi dent en mevrouw Frondizi 's morgens per vliegtuig naar Londen. Bridgevraag van deze week: Als zuid hebt ge volgend spel: Sch. A H 5; Ha. V 4; Ru. A B 7 5 4; KI. V 6 2 Ge opent 1 ruiten, de tegenpar tij past en Uw partner biedt 1 schoppen. En wat zoudt ge ge boden hebben na 1 ruiten-1 har ten? Antwoord elders op deze pa gina. Het bridgespel telt vele vreemde namen die niet, of nauwelijks, in goed Nederlands te vertalen zouden zijn. Wat vindt u bijv. van de (Franse) naam „Coup en blanc"t Een letter lijke vertaling zou zo ongeveer neer komen op een „slag in het niets", maar dat klinkt natuurlijk alleen maar dwaas. L e coup en blanc is een speelioijze, waarbij men als de leider van het spel ervoor zorgt, dat de ver bindingen tussen de tegenstanders ver broken worden; hij bereikt dit, door meestaléén enkele kleine kaart ener bijkleur in eigen hand of op tafel te (Advertentie) v. Vraagt Uw Apotheker ot Drogist (Van een onzer redacteuren) De weersomstandigheden waren in maart, ongunstig voor de visserij. De eerste dagen van maart gaven harde wind uit westelijke richtingen daarna ruimende wind naar het oosten. Tot het eind van deze maand was het weer tamelijk guur en droog met veelal harde bries. Zowel in de noordelijke als in de zuidelijke Noordzee moesten de treiters en de loggers de visserij van tijd tot tijd staken en wachten op beter weer. Ook de kotters en kustvaartuigen hadden een aantal verletdagen wegens harde wind en moesten enige keren van zee vluchten wegens opkomend slecht weer. Een 65-tal motortreilers (grote motor- van de prijzen van rondvis bij gelijk- loggers van 500 tot 1000 pk) nam deel tydige aanvoer van een flink aantal aan de treilvissery op verse vis en viste vaartuigen. Door de hoge prijzen van tussen 58° 30' N.61°30' N. en tussen tong waren de resultaten van de kleinere 2°4° O.L., waar haring, koolvis, wijting, loggers bevredigend, makreel, schelvis en kabeljauw werden Een 45-tal kotters van 240500 pk gevangen. opereerde tussen 52° 30' N.55°-30 N. en Voorts viste een 91-tal kleinere loggers tussen 3° 07° O., waar schol, tong, (240500 pk) tussen 53° N. en 60°30' schar, wijting, kabeljauw en tarbot wer- N. en tussen 3° O.6° O. Deze schepen den gevangen. De resultaten waren over vingen schol, tong, schar, wijting en het algemeen bevredigend. kabeljauw. Zeer matig Bovengenoemde treilers en loggers maakten reizen van 5 tot 15 dagen. De resultaten van de motortreilers waren over het algemeen zeer matig; enkele schepen besomden na één reis f. 30.000 of meer, doch het grootste gedeelte had matige tot niet lonende resultaten, het geen vooral te wijten was van het dalen Aan de Noordkade, in het centrum van Roelofarendsveen, worden de krotwoningen gesloopt. Een 167-tal kotters van 120240 pk viste vanaf de gronden langs de Neder landse kust en het Diepwater Kanaal tot in de „P" boeienlijn en ving tong, schol, schar en wijting. Over het alge meen waren de tongvangsten bevredi gend, doch nabij de kust werd weinig schol gevangen. Verder uit de kust waren deze vangsten ruimer. De vangst van wijting was overvloedig, maar een groot deel werd nog al eens naar de vismeel- fabrieken afgevoerd wegens gebrek aan vraag naar deze verse vis. Niettegen staande veelvuldig ongunstig weer waren de resultaten nog bevredigend. Door het ongunstige weer hadden de kleinere kot ters met een vermogen onder de 120 pk matige tot slechte resultaten. De scheep jes van de kust visten niet met de zee- vistreil. In de tweede helft van maart voeren enige schepen met de haringtreil naar de Ierse Zee om, evenals in maart 1959, op makreel te vissen. De vangsten vielen nu tegen, zodat aan het einde van de maand geen van de schepen nog terug was uit de Ierse Zee. Een motorkotter van Scheveningen viste in maart met de haringtreil in de Zandvoortse Gaten en op de New Zealand Grounds. In reisjes van 2 tot 3 dagen werden 50 tot 100 kisten wijting en 5 tot 50 kisten haring gevangen; deze resultaten waren dus bevredigend. In het begin van maart probeerden enige spannen haring of sprot te vangen, doch met weinig resultaat, zodat alle schepen weer teruggingen op de zeevis- treil. In de week van 14 tot «19 maart viste een span uit Ouddorp en Stellen dam gedurende 6 nachten op gul nabij Cadzand: totaal ving men 5070 kg, waarvoor f. 2250 werd besomd. In de daaropvolgende week viste twee spannen op gul nabij de Zeeuwse kust, doch met minder resultaten. Vrij goed verwijderen, zodat de tegenstanders elkaar in die kleur niet meer aan slag kunnen brengen daar de leider nu kan introeven. Het is een spectaculaire speelwyze, die ik nog onlangs bij een internationaal parentoernooi in Napels zag toepassen. Hieronder volgt het spel, waarby goed te zien is wat met deze geheimzinnige „Coup" wordt bedoeld; Sch. 10 5 Ha. H B 8 6 4 Ru. V 10 7 3 KI. 8 2 Sch. A H 4 Sch. 6 3 Ha. 9 5 2 N Ha. 10 7 Ru. B 4 WO Ru. 9 8 6 2 KI. H V 10 9 6 Z KI. A 7 5 4 3 Sch. V B 9 8 7 2 Ha. A V 3 Ru. A H 5 KI. B West was gever, niemand kwetsbaar. Het bieden ging: west 1 klaveren - noord pas - oost 2 klaveren - zuid 3 schoppen - west pas - noord 4 schoppen - allen pasten. Natuurlijk hadden ow een betrekkelijk goedkoop redbod kunnen doen van 5 klaveren (2 down), doch west achtte de kansen om 4 schoppen down te spelen gróót genoeg om te passen. West speelde ruitenboer voor - z(jn speelplan was duidelijk en goed: éérst ruitenboer, met troef aan slag en wéér ruiten, nogmaals met troef aan slag - hierna partner oost aan slag brengen in klaveren, waarna oost door het spelen van een derde ruiten west zou kunnen laten in troeven Hetgeen dan één down zou betekenen. Zuid, die 4 schoppen moest spelen, had géén X-stralen nodig om te zien wat hem boven het hoofd hing. Als de ruitenboer een singleton was, was hij (zuid) reddeloos verloren, doch als het een tweekaart was leek redding niet on mogelijk. Daartoe was o.a. nodig, dat west óók aas-heer van troef had - en ge zien wests openingsbod was dat niet on waarschijnlijk. Nadat zuid de ruitenboer in eigen hand genomen had met ruitenaas, paste zuid de coup en blanc toe: hij speelde klaverenboer na! Oost kon deze slag eventueel wel nemen met klaverenaas, doch west had nu nog geen renonce in ruiten. Oost kon ruiten naspelen, zuid nam en ging troeftrekken. Twee malen kwam west dus nog aan slag, doch zijn klaverenbrug met partner oost was op geblazen - west kon oost niet meer aan slag krijgen en het contract werd gewonnen. Het zal U duidelijk geworden zijn, dat indien zuid in slag 2 automatisch be gonnen was met troefspelen, hij één down gegaan zou zijn. Onthoudt U eens deze fraaie coup! H. W. FILARSKI Antwoord op wekelijkse bridgevraag: Een algemene tendens is, dergelijke spel len met 2 sansatout - of 3 schoppen - te overbieden. Lange ervaring leert, dat het in twijfelgevallen beter is niet èilles ineens uit te verkopen - vandaar dat zuid volstaan moet met 2 schoppen; kan noord geen verder bod meer vinden, dan is de manche tóch bijzonder twijfelach tig. Als het bieden gaat 1 ruiten - 1 harten, is 2 sa eveneens óverboden; het spel is inderdaad een tikkeltje tè mooi voor een simpele herbieding van 1 sa., zodat zuid nu maar een compromis moet vinden met 1 schoppen. Speelt men de sterke sa (16-18 punten) dan worden alle herbiedingsproblemen vermeden, door met 1 sa te openen. In maart j.l. werd de garnalen'visserij buitengaats gehinderd door, harde veelal Oostenwind. In het rayon noord en zuid waren de resultaten vrij goed. In totaal werd in maart een hoeveel heid van 10.026.690 kg aangevoerd voor f. 6.369.195 (in maart 1959: 7.544.033 kg voor f. 5.329.349). Verse haring was het belangrijkste aanvoerartikel, namelijk 3.6 miljoen kg. (Maart 1959 0.7 miljoen kg). Verse makreel werd ook in grote hoeveelheden aangevoerd. Deze maand was de aanvoer 1.3 miljoen kg (v.j. 0.5 miljoen kg). Verder kwam de schol ook behoorlijk voor de dag met 1.3 miljoen kg (v.j. 1.6 miljoen kg). De meeste vis soorten noteerden hoger in prijs dan in maart van het vorige jaar, behalve verse haring. De gemiddelde prijs per kg hier voor was f. 0.25 (v.j. f. 0.40), die van makreel f. 0.26 (v.j. f. 0.41). Gedurende deze maand werden 322 ka. Steurharing aangevoerd (v.j. 735 ka.). Dit was in hoofdzaak yle haring. Er werden nog 973 kantjes steurharing geïmporteerd (v.j. maart 3000 ka.). Deze haring was afkomstig van Dunmore en Noord-Ierland (Dovegal). Van de 3.6 miljoen kg aangevoerde verse haring ging 12% naar de vismeel fabriek v.j. maart 3%). Gedurende maart 1960 kwamen ook nog enige Duitse kotters in IJmuiden binnen, die zogenaamde industrieharing aan boord hadden. Deze haring was in hoofdzaak afkomstig van de Silverpit. De kopers van verse haring hier ter lande waren de binnenlandse handel, de stomerijen, de visconservenf abrieken. alsmede de exporthandel voor verzen ding naar België, Oost-Duitsland en West-Duitsland. De uitvoer van gezouten haring be droeg in maart uitgedrukt in vaten met een netto visgewicht van 100 kg 23.328 vaten tegen 12.460 vaten in de overeenkomstige maand van het vorige jaar. De verzending vond ondei meer plaats naar: Eelgiè. Denemarken, West- Duitdsland. Frankryk, Israël en Noor wegen. Een en ander lezen wy in Visserij- nieuws. Prijswinnaars Pinksterpuzzel Wij zijn U nog steeds de oplossing van de Pinksterpuzzel schuldig: sindsdien hebben wij de wekelijkse puzzel niet meer gepubliceerd. Binnenkort hopen wij daarmee door te gaan, doch thans slechts de oplossing van die dubbele optelling met gelyke sommen. Wij zullen niet de gehele beredenering volgen, maar slechts de hoofdlijn aan geven. Deelbaarheid door 9 betekent dat de som der cijfers deelbaar is door 9. Dus 5EN6 is deelbaar door 9 en E+N is dus 7 of 16. Maar zij mogen slechts 1 ver schillen gezien de optelling der tiental len in de opgave. Mede op andere gron de is daardoor vast te stellen dat E=4 en N=3. De som der cijfers van 0 t/m 9 be draagt 45. Daarbij komen een 5 en een 6 extra, bovendien tweemaal een N (dus 6) en eenmaal een E (dus 4), hetgeen tezamen 66 is. Bovendien komt er nog een I bij, en dit totaal moet deelbaar zijn door 9. Het totaal generaal der cijfers moet dus 72 bedragen waardoor vaststaat dat 1=6. Nu staat ook vast dat K+R= 2. Uit proberen blijkt dat alleen K=2 en R=0 mogelijk is. Resteren nog maar enkele cijfers, die slechts op één manier zo danig kunnen worden ingevuld, dat alle getallen deelbaar zijn door 9 en de som men aan elkaar gelijk zyn. De uiteindelijke oplossing luidde: 5436 7632 8136 5940 13572^= 13572 De eerste prys van f. 5,werd toege kend aan de heer L. Vister,, Haven 20 te Leiden, de twee prijzen van f. 2,50 aan de heer G. F. Visser, Floralaan 37 te Oegstgeest en aan de heer J. Seller, Oude Rijn 29 te Leiden. De pryzen worden de winnaars toege zonden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 12