PAULA BEN GOERION vervult grote rol in leven van haar man II.90 Peeks Cloppenburg Ben Goerion blijft nog twee dagen in ons land Zijn vergunningen voor sporttoto rechtsgeldig Hartelijke vrouw met 'n sterke zin voor humordie echtgenoot overal zeer trouw is gevolgd deze zaterdag herenmode-lip Tricot Sportshirts Ngrtzane Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 24 juni 1960 Derde blad no. 30081 (Van onze correspondente in Israël, Mirjam Gerzon) De woning in Jeruzalem van het echtpaar Ben Goerion bevindt zich in een rustige villabuurt, waar de bomen en huizen ouder zijn dan de staat Israël. Voor één van deze villa's staat een politie-agent, aan de binnenkant van het tuinhek voor de bescheiden ambtswoning van Israëls premier en minister van Defensie David Ben Goerion. Het is een der drie woningen waar Paula, zijn echtgenote, de scepter zwaait. Enige dagen per week slechts werkt de premier te Jeruzalem en ontvangt hij in zijn ambtswoning de officiële gasten en vrienden van zijn bijbel studie-groep. De overige dagen woont het echtpaar in Tel-Aviv, waar hun familie-woning staat en Ben Goerion overdag in zyn werkkamer in het ministerie van Defensie te vinden is. Maar verblijf in de kibboets viel haar aanvankelijk zwaar Echter wanneer zij maar enigszins kunnen, keren de Ben Goerions terug naar hun barakken-woning in de Kib boets Sde Boker. een van die verafge legen plekjes in de Negeb-woestijn, waar de natuur dreigend en liefdeloos is en het woestijnzand mens en dier dagelijks onbarmhartig geselt. Steeds trekt Paula met David mee. In ieder huis heerst die sfeer van rust en gezelligheid, die uitdrukking van Paula Ben Goerion complete toewijding voor haar echtgenoot. Het is een haast onmo gelijke taak, Paula Ben Goerion voor een vraaggesprek te ontmoeten. „Het is voor mij voldoende, dat ik de vrouw ben van Ben Goerion. Ik behoef niet ook nog de echtgenote van Israëls pre mier te zijn. Van dit soort publiciteit houd ik niet". Zij zélf heeft met deze formulering het beste haar grote toe wijding voor haar echtgenoot en haar gezin gekenschetst. Enige dagen voor hun beider vertrek naar Europa ging het tuinhek voor mij open en liep ik door de geurende en bloeiende bloemen tuin der Ben Goerions. waar geen tuinman aan te pas komt. Uit een Russisch miüieu Paula Ben Goerion ontvangt ons in haar kleine zit-slaapkamer. Boven de canapé hangt een groot portret van Ben Goerion, en profiel. Op de boekenkast staan oude foto's van het gezin Ben Jeruzalem^ Tel-Aviv of Sde Boker, werd Goerion en voordat ik goed en wel zit, besef ik, dat heel de kamer vol is van Ben Goerion. Zoals heel het huis inge richt schijnt, te zijn om hem, Paula's echtgenoot, volkomen rust en ontspan ning te geven. ^Waarom is dat vraag gesprek met mij eigenlijk zo nodig?", vroeg ze. „Omdat u zo'n grote rol in het leven van Ben Goerion inneemt", ant woordden wij. „Een mooie zin voor bo ven aan een artikel, maar veel meer kopij zit er niet in", was haar weder woord. 'ft Valt nogal mee. Als men eenmaal haar heiligdom is binnengetreden, dan blijft de hartelijke aard van Paula Ben Goerion niet lang schuil gaan, evenmin i als haar grote zin voor humor. De le- vensgeschiedenis van Paula is van het ogenblik af. dat zij als 23-jarig meisje in 1915 de 30-jarige David Ben Goerion in Amerika ontmoette, tamelijk tiek met die van haar echtgenoot. Toen het uit een Russisch milieu komende meisje aan de uit Palestina verbannen immigrant werd voorgesteld, maakte Ben Goerion eigenlijk weinig indruk: „Hij is klein, niet bepaald een mooie man en ik voelde niets voor het Zionis me". Maar het duurde niet lang „omdat ik de uitzonderlijke kwaliteit van deze jongeman begreep". als soldaat in Palestina, toen onze eerste in Amerika werd géboren. Mijn familie en vrienden waren allen zeer tegen mijn huwelijk met deze voor hen irreële idealist, die mij nooit die burgerlijke zekerheden zou kunnen bieden, die zij mij van harte gunden". Hun. tweede, 'n zoon, werd in Londen geboren, „maar toen was ik al een echte Zionist", voegt Paula er glimlachend aan toe. „Waar om?" „Omdat ik met mijn man mee gereisd was naar Polen om zijn ouders aldaar te bezoeken. Toen ik voor het eerst de ellende en beslotenheid van een getto zag, kon ik Ben Goerions ideaal een sterke joodse soevereine staat ten volle begrijpen". Met ditzelfde begrip voor zijn idealen volgde Paula Ben Goerion haar echt genoot, toen hij in 1953 besloot zich uit het politieke leven terug te trekken in de pionierskolonie, diep in het hart van de woestyn. „Ben Goeron wilde des tijds de jeugd een voorbeeld stellen. Ik weet niet of hem dit gelukt is. Ik kan u wefl toevertrouwen, dat ik hete tranen gehuild heb uit wanhoop, toen ik deze armzalige plaats, de nederigste nederzetting in het land, zag. Geen elektriciteit en weinig water en meer zand dan vet in het eten in die warme houten barak, die onze gemeenschappe lijke eetzaal was. Maar waar Ben Goe rion wil, dat ik meetrek, volg ik hem". Afremmen en aanvullen Overal waar de verbazend vitale Ben Goerion heentrekt moet Paula wel mee, want alléén dan kan men gerust zijn. Zij is de enige die hem weet af te rem men en in haar huis waar dan ook, te het mooiste en grootste vertrek Ben Goerions studeerkamer door haar per soonlijk ingericht. Hier te midden van zijn geliefde boeken en in de huiselijke sfeer, kan de grote man in korte rust pauzen, zijn meneelijke batterij ten volle hervullen. Bijzonder ongaarne laat mevrouw Ben Goeron zich officieel aanspreken. '4 Liefst heeft zfi het, indien haar vrien den en kennissen haar gewoonweg Paula noemen. Met grote dankbaarheid besef fen de israëliërs Paula's belangrijke rol. Want het is voor een ieder duidelijk, dat slechts door haar toewijding en waakzaamheid hun 73-jarige premier, zijn. merkwaardige lichamelijke vitali teit en geestelijke spankracht heeft be houden. BUITENLANDS BEZOEK Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in de eerste 3 maanden van dit jaar in de Nederlandse hotels ruim 343D00 over- van buitenlandse gasten Vergeleken met de over eenkomstige periode van 1950 is het aan tal overnachtingen vrijwel gelijk geble ven. Een toeneming van het aantal over nachtingen kon worden geconstateerd voor de bezoekers uit Engeland en Schotland (stijging 4.000 of 10%) en de VB. (stijging 2.400 of 7%), het bezoek van geallieerde militairen nam toe met 1.900 of 8%. Een achteruitgang vergeleken met de overeenkomstige periode van 1959 ver toonde vooral het bezoek van gasten uit Duitsland (afname 13.000 of 15%), België en Luxemburg (afname 2.700 of 10%) en Noorwegen (afname 1.600 of 16%). Over deze achteruitgang merkt het CJB.S. op, dat in tegenstelling met 1959, dit jaar Pasen niet in het 1ste kwartaal viel, hetgeen van grote invloed is op het aantal overnachtingen van buitenlandse gasten in dit kwartaal. Italiaanse Import zuiver katoenen garens, krimp- en kreukvrij, zonnige Rivièra kleuren. Speciaal verlaagde prijs „Om uit te rusten van vermoeienissen De Israëlische minister-president een erehaag van kleine Jongensi en meis- r jes. In blauwe rokjes en broekjes _en „Geen zekerheid Van hun huwelijk af heeft Paula Ben Goerion, de grilligheden van het nood lot aanvaard. „Mijn man vocht in 1917 Dordrecht krijgt een deel van Dubbeldam Kamer beslist dinsdag (Van onze parlementaire redacteur) Aan Dordrecht zal een kleine duizend hectaren, met ongeveer 850 inwoners van Dubbeldam, worden toegevoegd. Dat is niet zoveel als Dordrecht eigenlijk zou willen, maar voor die verdergaande wen sen bestaat in de Tweede Kamer geen meerderheid. Over een amendement van de heer Scheps (P. v. d. A.), dat voor een belangrijk deel gaat in de richting van de Dordtse verlangens, zal volgende week dinsdag worden gestemd, omdat eerst moet worden nagegaan of het technisch klopt. Het staat reeds vast, dat voor het amendement geen meerderheid is en daarom vroeg prof. Oud onder gelach of het dan niet praktische was het amendement maar direct te verwer pen. Met een grote kaart in zijn hand had de heer Scheps zijn amendement ver- dadigd, sprekend over een lijn-zus en een lijn-zo en een stukje hier en een stukje daar, enz. Niemand, die later het officiële verslag naleest, zal er iets van kunnen begrijpen zonder de kaart. Ook de Kamerleden konden gisteren het be toog niet volgen. Bij interruptie maakte de heer v. d. Wetering (CHU) zich be zorgd over een sloot. Alleen minister Toxopeus had de zaak door, omdat hy zelf in de omgeving van de Kil weg is geweest. AAN DE DOOD ONTSNAPT (Special eberichtgeving) Drie arbeiders zyn ternauwernood aan de dood ontsnapt doordat een in vol bedryf werken baggermolen van het aannemingsbedrijf N.V. H. Hageman en Zn. uit Zwolle kantelde. Toen het gevaarte plotseling slagzij begon te maken waren de mannen be- nedendeks. Vliegensvlug klommen zij naar boven en zonder zich te bedenken sprongen ze in het water en wisten zwemmend een sleepboot te bereiken. De baggermolen baggerde in het Zwarte- water toen ter hoogte van de monding van het nieuw te graven kanaal IJssel- Zwartewater. De oorzaak van het onge val is nog niet bekend en volgens de directie van de N.V. Hageman kan deze pas worden vastgespeld vatn&T de moten tfi gwicfafc, i Ben Goerion blijft twee dagen lan- JCUUU der in Nederland. Aanvankelijk iden- zou hij vanochtend per vliegtuig zijn vertrokken, maar hij blijft nog twee dagen bij de Israëlische am bassadeur in ons land, de heer H. A. Cidor, „om uit te rusten van de vermoeienissen", „Dus zuiver par ticulier" merkte de heer Cidor hieraan toe. Deze wenste zich overigens niet uit te laten over de vraag of Ben Goerion zijn vertrek uit Nederland heeft uitgesteld in verband met mogelijke besprekin gen. Gisterochtend heeft de Israëlische pre mier met zijn vrouw en dochter een kort bezoek gebracht aan de Portugese syna goge aan het Jonas Daniël Meyerplein in de hoofdstad. Dit is de oudste in ge bruik zijnde synagoge (in 1675 ingewijd) in West-Europa. Tien minuten later dan het programma aangaf arriveerde, on der luid gejuich en een uit de dichte me nigte opklaterend applaus, Ben Goerion bij de ingang van de synagoge, waar hij ontvangen werd door de voorzitter van de Parnassim der Portugees Israëlische gemeente, dr. E. A. Rodrigues Pereira. Het was een kostelijk moment toen de kleine 4-jarige Mirjam Palache een boeket witte anjers en korenbloemen aan mevrouw Ben Goerion, en de even eens 4-jarige Margalith Themans een gelijke ruiker aan de dochter van de pre mier aanbood. Mevrouw Ben Goerion gaf de kleine Mirjam, die bijkans geheel schuil ging achter de grote boeket, als dank een kusje. Op de zonnige binnenplaats stond witte bloesjes (de kleuren van de Is raëlische vlag) opgesteld waarlangs het hoge gezelschap zich naar de vergader zaal begaf. Plechtigheid Toen het gezelschap had plaats geno men opende de Israëlische gezant, de heer H. A. Cidor, alle deuren van de Heilige Arke,. Na een korte plechtigheid begaven de premier en zijn gezelschap zich naar de Heilige Arke en bezichtigden daar o.m. de gebedsrollen ,die met zilveren remo- niën versierd zijn. Hoewel het niet officieel in het pro gramma was opgenomen bracht de pre mier toch nog een kort bezoek aan de bibliotheek. Op de binnenplaats hadden zich in tussen de jongeren en de ouderen, die de bijeenkomst in de synagoge hadden bijgewoond, in dichte drommen om de auto van de premier opgesteld. Slechts met de grootste moeite konden de agen ten en de rechercheurs een doorgang naar de wagen voor Ben Goerion vrij houden. Lachend schudde de Israëlische staatsman de handen van enkele jongens en meisjes voor hij instapte. De bijeen komst in de synagoge werd ook bijge woond door de burgemeester van Am sterdam, mr. G. van Hall. Receptie In snelle vaart vertrokken de wagens naar het Carlton Hotel waar een recep tie werd gehouden. Staande op een met talrijke bloem stukken gedecoreerd podium drukten Ben Goerion en zijn echtgenote vele handen, voornamelijk van leden van de joodse gemeenschap in ons land. Ben Goerion, die er vermoeid uit zag, begaf zich vervolgens naar een rustig hoekje in de zaal, waar hy gezeten aan een ta feltje een gesprek met ambassadeur Ci dor, waarbij de premier zijn agenda soms raadpleegde, geregeld onderbrak om zich op vriendelijke en ongedwongen wijze te onderhouden met de vele gas ten. Naar Floriade Klokslag één uur begaven Ben Goe rion en zijn gezelschap, nadat de aan wezigen het Israëlische volkslied hadden gezongen, zich door een erehaag van ap- plaudiserende bezoekers, naar een klei nere zaal, waar de lunch werd gebruikt. Buiten wachtten inmiddels reeds vele leden van de joodse gemeenschap, die geen kaart voor de receptie hadden kun nen bemachtigen, op het vertrek van het gezelschap, 's Middags vertrok me vrouw Ben Goerion naar Rotterdam voor een bezoek aan de Floriade, terwijl de Israëlische premier in de Israëlische am bassade in Den Haag ongeveer 75 jood se studenten en scholieren uit Neder land, Frankrijk en België ontving. In zijn gesprekken met deze jonge mensen, onder wie het verlangen leeft zich binnenkort of na verloop van enige tijd in Israël te vestigen, wees de pre mier op het verschil tussen Nederland, dat tegen het water strijdt, en Israël, dat juist strijd levert om water te krij gen. De Israëliërs kunnen veel van de Ne derlanders leren en zij zullen erin sla gen van Israël een tuin te maken als Nederland, aldus premier Ben Goerion. ,s Avonds bood de Israëlische minister president de Nederlandse regering een diner aan in Kasteel Oud-Wassenaar. Aanwezig waren onder meer de op- perceremoniemeester van H. M. de Ko ningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, de pre sident van de Hoge Raad mr. J. Don- ner, en de ministers van Buitenlandse Zawken, van Justitie, van Binnenlandse Zaken, van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid en van Economische Zaken, respectievelijk mr. J. M. A. H. Luns, mr. A. W. C. Beerman, mr. E. H. Toxopeus, mr. J. van Aartsen en de heer J. W. de Pous. Verder waren aanwezig de ambas sadeurs van Israël, de heer H. A. Cidor, van Frankrijk, baron De Beauverger en van België, baron Van der Straten- Waillet, en verscheidene andere voor aanstaande personen. Juristen vragen zich af: De voorzitter van de Nederlandse Ju ristenvereniging, prof. mr. G. de Grooth heeft in zijn openingswoord van de twee dagen durende Jaarvergadering te Nij megen de vraag opgewordpen of de af gegeven vergunningen tot het houden van voetbalpools niet ongeldig zyn, zo dat nog elke dag met toestemming van de minister van Justitie overtreding van de loterij wet plaats heeft. Naar de stellige overtuiging van prof. De Grooth zou de Hoge Raad, voor deze vraag geplaatst, haar bevestigend be antwoorden. De vergunning, krachtens art. 3 van de loterywet, waaraan de thans week in week uit spelende voet balpool haar geldigheid moet ontlenen voldoet slechts in wat in woorden is ge formuleerd .aan de in dat artikel gestel de eisen. In werkelijkheid wordt om geldprijzen gespeeld en geen zinnig mens kan volhouden, dat de lotery uit sluitend strekt ter bevordering van het algemeen belang. De woorden van de vergunning vormen slechts de facade, waarachter een in wezen ongeoorloofde lotery schuil gaat. De regering ondergraaft daarmee zei prof. De Grooth tenslotte de eer bied voor de nog steeds in ons rechtsbe wustzijn erkende beginselen van de loterijwet 1905 en geeft daarmee een voorbeeld van wetsontduiking van over heidswege, dat niet genoeg gelaakt en betreurd kan worden. Een privaatrechtelijke rechtspersoon (de KNVB) wendde zich in het begin tot de regering met een concreet voor stel voor een nationale voetbalpool in weerwil van de loterijwet. Door de toen malige kabinetscrisis taleef de reactie van de regering enige maanden uit. De vereniging ging toen in alle open- lij kheid een verboden lotery organiseren en de regering vond het onrechtvaardig, dat van die flagrante en voortdurende wetsovertreding, op grote schaal ge pleegd, aanstonds een vervolging zou worden ingesteld. Justitie bleef passief, behalve dat na geruime tijd een vervolging werd inge steld, gedurende de ganse loop waarvan echter aan de feitelijke voortzetting van het onwettig bedrijf geen strobreed in de weg werd gelegd. Het was niet aan te nemen, dat een zinnig mens het ver weer van de KNVB een kans kon geven. Na de uitspraak van de Hoge Raad, die de voetbalpool verklaarde te zijn in strijd met de loterijwet, ging de heer Brunt, secretaris van de KNVB één deurtje verder by Justitie binnen. Hij kon een uur na het arrest met een vergunning van de minister, ondanks het zo juist gewezen arrest, zijn bond verblijden en ondanks het feit, dat 's ministers ambtsvoorganger had be toogd, dat de loterywet een vergunning niet toeliet omdat er geldprijzen werden uitgeloofd en het niet ging om een doel van wetenschap, kunst of een ander al gemeen belang. Ook bij de voorwaarden heeft men lippendienst bewezen aan de woorden der wet. Intussen groeit en bloeit de onwettige lotery van de KNVB! (Advertentie) Ook de MNA wil in Parijs meepraten De onder leiding van Messali Hadj staande .Algerijnse Nationale Beweging" (MNA), die een meer gematigde koers stuurt dan het „Nationale Bevrijdings front" (FLN)de politieke organisatie der Algerijnse rebellen, heeft in een ver klaring, die op het bureau van presi dent De Gaulle werd overhandigd, het recht op vertegenwoordiging opgeëist in besprekingen over een staken der vijan delijkheden in Algerije. Hierin wordt onder meer gezegd dat de MNA, die zegt de enige politieke partij te zyn, die in de afgelopen 35 jaar heeft gepleit voor onafhankelijk heid en eenheid der Noordafrikaanse landen, een afvaardiging, onder leiding van haar secretaris-generaal, Moelai Merbah, heeft samengesteld, om aan de besprekingen over een algerijns bestand deel te nemen. Volgens zegslieden, die in verbinding staan met het bureau van De Gaulle, is het onwaarschijnlijk, dat het verzoek van de MNA zal worden ingewilligd. Zij wijzen erop, dat De Gaulle's uitnodiging tot de leiders van de FLN en niet tot die van de MNA was gericht. De MNA zou wel kunnen deelnemen aan bespre kingen over de toekomst van Algerije nadat de vrede aldaar hersteld zou zyn. Toch weer Stevenson? James Doyle, een der leiders van de Democratische partij in Wisconsin, heeft gisteren bekendgemaakt dat er 'n nationale beweging is opgericht die zal streven naar kandidaatstelling van Stevenson voor het presidentschap der VS. Hy voorspelde dat Stevenson door de Democratische conventie na ver scheidene stemmingen tot kandidaat zal worden gekozen. Doyle deelde verder mee dat het na- tionale comité der partij had geweigerd I kantoren te verschaffen aan aanban- gers van Stevenson in het hotel waar het hoofdkwartier der conventie zal worden gevestigd. In een rede te Springfield heeft Ste venson gisteren de toekomstige kandi- daten voor het presidentschap verzocht. Kroesjtsjef buiten de verkiezingscam pagne te houden, daar diens doel is de j Amerikanen te verzwakken en te ver- delen. Het voornaamste vraagstuk voor de Verenigde Staten acht Stevenson de be trekkingen met de Sovjet-Unie en Rood-China. De manier waarop dit j vraagstuk door de kandidaten voor het presidentschap zou kunnen worden be handeld was niet een kwestie van het weten wie zacht of wie hard is, maar te weten wie verstandig en wie dom is. Stevenson is van mening, dat de Ver- j enigde Staten de Sovjet-Unie het ini- tiatief hebben gelaten wat betreft het streven naar vrede en ontwapening. Daarom waren het prestige en de in vloed van Amerika in het buitenland verminderd. De Democratische leider zei voorts, dat met het voorgenomen bezoek van Eisenhower aan Japan precies het te genovergestelde bereikt is van wat be oogd werd: het verdrag van de regering Kisji is vernietigd en het nieuwe veilig heidsverdrag tussen Japan en de VS in gevaar gebracht. Worms wil onderhandelen over een Kruppbedrijf De Haagse schroothandelaar, de heer L. Worms, heeft in een brief aan de Westduitse minister van Economische Zaken gevraagd een mogelijkheid te openen voor onderhandelingen over de aankoop van het hoogovenbedrijf Rhein- hausen, dat tot het Kruppconcern be hoort. Volgens de heer Worms produ ceert dit bedrijf vijf miljoen ton staal per jaar. De heer Worms acht zich hier- I toe gerechtigd omdat volgens hem een groep staalindustrielen uit Wall Street, i New York, hem steun heeft aangeboden I voor deze aankoop en bereid is de pro- duktie op lange termijn af te nemen. I Op de tweede dag van zijn be zoek aan ons land kwam Ben Goe- dion gisteren naar de Portugese sy nagoge te Amsterdam. Met een vriendelijk gebaar dankte hij het vierjarige meisje, dat zijn echtge note (Hnks) bij d% tadQtoeting bloe men aanbood MOOIE, GAVE HANDEN Mooie, wérkelijk verzorg de handen, ondanks af was en ander huishoude lijk werk, dank zi; HANOCREME demookt met nertsal. afkom stig van de edele nerts. t/2 an is genoeg voor beide handen'. ïtn produkt vm N.V.PHIUPS-DUPHAR L J Volgend jaar onbemande maanraket der V.S.? De directeur van de NASA, het Ame rikaanse Bureau voor Lucht- en Ruim tevaart, heeft in een voordracht voor de Universiteit van West-Michigan mede gedeeld dat de Verenigde Staten zullen trachten eind 1961 of begin 1962 een on bemande raket naar de maan te zenden. In 1970 hopen de Verenigde Staten een mens op de maan te doen landen. Voorts verklaarde hij dat de NASA en de commissie voor atoomenergie ver wachten in 1965 in staat te zjjn de eer ste door kernenergie aangedreven raket in een baan om de aarde te zenden.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9