Kwestie-Eiclxmaiiii uit de wereld 11a passende genoegdoening van Israël BERINI ƒ519.- WEERBERICHT Handige Amerikaanse manoeuvre door Argentinië stilzwijgend in de Veiligheidsraad aanvaard GEBR. HUISMAN ZEVEN SENSATIEPROCESSEN VOOR DUITSE RECHTBANKEN NIEUW A.N.W.B.-DENKBEELD VOOR WEEKEND RECREATIE Binnen de Randstad \3EQb Leidse verfhandel „de Valk' (9ud leuws .J Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 24 JUNI 1960 No. 30081 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Amerikaanse correspondent) De Veiligheidsraad heeft met acht stemmen voor en twee onthou dingen de Argentijnse resolutie aangenomen, waarin van Israël een „passende genoegdoening" wordt verlangd wegens de schending van Argentinië's soevereiniteit. Men zou dus kunnen zeggen, dat Israël een tik op de vingers heeft gekregen, doch de stok, waarmede de tik werd toegebracht, was dik in de watten gewikkeld. Eigenlijk moet men het resultaat van dit debat als een overwinning voor Israël beschouwen, want de grote Westerse mogendheden hebben allen verklaard, dat Argentinië, nadat Israël gisteren excuses had aangeboden en nadat deze resolutie in de raad was aanvaard, de passende genoegdoening had ontvangen, waar dit land om had gevraagd. Naar de opvatting dezer Westerse staten is de zaak hiermede dus uit de wereld. Na afloop van de stemming was het eigenlijke onderwerp van het debat vrijwel vergeten, toen Lodge en Sobolef elkaar in de haren vlogen over Sobo- lef's bewering, dat met name West- Duitsland veel oorlogsmisdadigers op hoge posten kent. Lodge bracht naar voren, dat Sobolef vergeten had te ver melden, dat Oost-Duitsland vele oud nazi's in hoge functies heeft. Sobolef antwoordde, dat hij niet zozeer tegen oud-partijleden was, dan wel tegen oor logsmisdadigers en revanchezoekers. Na enige ronden waren de representanten van Amerika en Rusland uitgeblaft en kon de zitting worden gesloten. Argentinië zal thans om uitlevering van Lodge verzoeken.... Aan Amerika komt hulde toe voor de subtiele manier, waarop dit land cut diplomatieke spel heeft gespeeld. Zoals men zich herinnert had de Argentijn zijn resolutie vaag gehouden, wel besef fend dat een scherpe resolutie weinig kans zou hebben vanwege de morele sympathie, die ten voordele van Israël werkte. Golda Meir, Israëls minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren reeds gevraagd, wat Argentinië's term „passende genoegdoening" precies bete kende. Van Argentinië's antwoord kon veel afhangen. Het was een knappe zet van Cabot Lodge, de vertegenwoordiger van Ame rika, dat hjj, nog voordat de Argentijn kon antwoorden, gisterochtend naar voren bracht, dat Amerika de resolutie door amendementen had versterkt en natuurlijk wilde steunen, doch dat men dit gedaan had omdat men de tekst al dus had opgevat, dat Argentinië een passende voldoening ontvangen zou hebben, door de excuses van Israël plus de aanvaarding dezer resolutie. Op die manier gaf Lodge een definitie van Ar gentinië's vage term, voordat de Argen tijn zulks kon doen! Argentinië was hierdoor in een moei lijk parket gekomen. Zou het met een definitie komen, die hogere eisen stelde, dan zou men de steun van Amerika en waarschijnlijk ook die van Engeland verspelen. Een stilzwijgende aanvaar ding van Amerika's uitleg was alles, wat er voor Argentinië opzat. Na de Ameri kaanse manoeuvre vertelde men in de wandelgangen het grapje, dat Argen tinië thans om uitlevering van Lodge zou verzoeken!! Russen en Polen: blanco Nadat de zaken aldus een gunstige keer voor Israël hadden genomen, kon ook Frankrijk zich aansluiten bij Ame rika's interpretatie en zijn stem aan de resolutie geven. Sobolef, de vertegen woordiger van de Sovjet-Unie, trachtte Argentinië nog extra dwars te zitten door „ja" of „neen" te verlangen op zijn vraag, of Argentinië onder een passende genoegdoening uitlevering van Eich- mann verstond. De Argentijn moest deze vraag omzeilen door te verklaren, dat de tekst voor zichzelf moest spreken en dat geen staat verplicht was de tekst in de raad te interpreteren, doch dat een loyale uitvoering van de resolutie de plicht van alle VJï.-leden was. Offi cieel heeft men Argentinië's klacht ge grond verklaard, doch de genoegdoe ning, die men heeft toegekend, was broodmager. Polen en de Sovjet-Unie wensten niet voor de resolutie te stemmen en zelfs geen zege op papier te geven aan Ar gentinië, dat zoveel oorlogsmisdadigers ongestraft laat. Zoals verwacht kon worden, stemden deze twee staten blanco. Argentinië nam als betrokken partij niet deel aan de stemming. Advertentie. De beste bromfiets 19 en blijft de Eerste aanbetaling 194.— en 18 maan delijkse term, incl all riskverz f30.- Hogewoerd 6668 OVERWEGEND ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Warm en overwegend zonnig weer maar ook enkele verspreid voor komende onweersbuien, voornamelijk in het midden en zuiden van het land. Zwakke tot matige, langs de Wadden af en toe vrij krachtige wind in hoofd zaak tussen oost in noordoost. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 JUNI Zon op: 4.21 uur onder: 21.04 uur; Maan op: 5:53 uur; onder: 21.35 uur; Hoogwater te Katwijk te 4.00 en 16.25 uur; Laagwater te 12.09 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Advertentie) die lekkere shag in de handige doos SCHIPPER VIEL IN RUIM (Van onze Zeeuwse correspondent) Op de Oosterschelde, in de buurt van het stadje Tholen (Z.) is gistermiddag de 64-jarige Bakken-Schipper C. Kegge uit Tholen op vreselijke wijze om het leven gekomen. De schipper was met zijn onderlosser D.N.S. 4 achter de sleepboot „Genius" bezig zijn onderlosser leeg te storten in de Oosterschelde. Juist toen hij de kleppen geopend had zag de sleepbootkapitein tot zijn grote ontsteltenis de heer Kegge achterover in het geopende ruim van de onderlosser vallen. De kapitein schoot onmiddellijk te hulp, maar de schipper was reeds met de modder en het zand naar de bodem van de Oosterschelde gespoeld. De Rijks politie te water te Wemeldinge heeft nog een uur gedregd, maar het water is ter plaatset erg diep en er staat een sterke stroom zodat de pogingen op niets uit liepen. De heer Kegge laat een vrouw en twee meerderjarige kinderen na. Verzoening tussen de Kongolese leiders (Van onze Brusselse correspondent) Dc Kongolese leider Patrice Loemoemba heeft gisteravond zijn kabinet aan de Belgische minister resident Ganshof van der Meersch voorgesteld. Het is een kabinet, waarin alle Kongolese partijen zijn vertegenwoordigd, met uitzonde ring van de Nationaal Kongolese Beweging van Loemoemba's groot ste tegenstander, Albert Kalonji. De gematigde Nationaal-progres- sistische partij van Bolya, die 22 zetels in de Kamer heeft, de Cona kat, de grootste partij van Katanga en andere kleine partijen zijn in de regering vertegenwoordigd. In totaal zijn er niet minder dan 22 ministers, 8 staatssecretarissen en 3 ministers van staat. Loemoemba verklaarde, dat hij Jean Bolikango zal steunen als kandidaat voor het hoge ambt van staatshoofd. Bolikango is in Brussel een zeer beken de figuur. Door minister Van Hemel- rijck werd hij benoemd tot adjunct commissaris-generaal van de informatie in Leopoldstad, nadat hij sedert de We reldtentoonstelling in de informatie diensten van Belgisch Kongo in Brussel een opleiding had gekregen als directeur van de informatie voor de Kongolese pers. Het is dus in feite een journalist die een serieuze kans maakt om als eerste staatshoofd van Kongo te wor den gekozen. Bolikango is een zeer be minnelijk man, die nooit zijn pro-Bel gische gevoelens onder stoelen of ban ken heeft gestoken en die zyn gezond heid voornamelijk in de twee ronde tafelconferenties voor Kongo manifes teerde, vaak tegen Loemoemba. De ver zoening van de beide Kongolese leiders is. wanneer men het politieke spel ach ter de schermen gadeslaat, dan ook wel een van de belangrijke nieuwe feiten in Leopoldstad. Bolikango is jarenlang on derwijzer geweest en in Leopoldstad waar de nieuwe politici van het onaf hankelijke Kongo zelden ouder zijn dan 30 jaar, hebben de meesten onder hen bij meester Bolikango op de schoolban ken gezeten. Bolikango is een Bangala, zeer groot en krachtig gebouwd, en die over een groot redenaarstalent beschikt. Gisteravond verklaarde Loemoemba, vlak voor dat hij een nieuw bezoek aan de Belgische minister-resident zou bren gen, dat hij een voorstel had ontvangen van Joseph Kasavoeboe. de president van de Abako. Dit voorstel kwam er op neer dat de Abako voor haar medewer king aan de regering een staatsminister zou krijgen, evenals de portefeuille van Financiën en een staatssecretariaat voor Binnenlandse Zaken. Loemoemba aanvaardde dit voorstel zeer prompt. Op de vraag of hiermee de kansen van Joseph Kasavoeboe als staatshoofd plotseling veel groter werden, antwoord de Loemoemba dat hij de Kamer van Afgevaardigden en de Senaat geheel vrij zou laten om zich over de beide kandidaten Joseph Kasavoeboe en Jean Bolikango uit te spreken. Koning Boudewijn zou vandaag nog de Koninklijke besluiten ondertekenen, waarbij de minister-president cn de andere leden van de eerste regering van Kongo worden benoemd. Toch zijn misdaad en corruptie allerminst schering en inslag in de Bondsrepubliek In deze week worden de Westduitsers via krant, radio en televisie geconfronteerd met niet minder dan zeven grote sensationele processen! Het lijkt alsof de Bondsrepubliek overspoeld wordt door een golf van rechtszittingen zonder dat men overigens kan zeggen, dat in dit land corruptie, uitwassen en ergerlijke misdaden nu schering en inslag zijn. Deze zeven processen kan men als volgt samenvatten. Proces-F riedmann in Miiiichen Het proces-Pohlmann-Nitribitt, waar bij, als gemeld, een 38-jarige handels reiziger verdacht wordt in 1957 de be faamde prostitué Rosemarie Nitribitt te hebben vermoord. Pohlmann ontkent al dagen lang, maar het feit dat hij geen alibi heeft is in zijn nadeel. Gisteren kwam er voor hem wat licht aan de duistere hemel: er verscheen een brief ter tafel waarin twee onbekende man nen meedeelden dat zij Rosemarie heb ben gewurgd en beroofd Het proces-Rademacher tegen de 20- jarige jongen van die naam, die een half jaar geleden de stad Lüneburg terrori seerde met reeksen brandstichtingen. Vlak voor het vonnis zou vallen (eis was vijftien jaar tuchthuis) kwam Rade- macher op enkele bekentenissen terug. Dan is er het proces-Friedmann, dat gisteren te München begon. Het gaat hier om Werner Friedmann tot voor kort hoofdredacteur van een der drie grootste Westduitse landelijke bladen, de Süddeutsche Zeitung. De man gold als een publicist van naam, was onafhanke lijk en had grote invloed op de Beierse en ook wel de politiek. In geheel West- Duitsland stond hij bekend als een voor- I treffelijk journalist, die van zijn krant I een gerenommeerd blad had weten te maken. Friedmann onderhield jaren lang relaties met een thans 21-jarig meisje, dat als kantoorbediende op de administratie van zijn krant werkte. Friedmann staat thans terecht wegens een vergrijp tegen de goede zeden en nog wel tegen een meisje, dat een on dergeschikte van hem was. De reporter Sommer, die zijn kamer beschikbaar had gesteld, staat terecht wegens kop pelarij. Eerstgenoemde bevindt zich al zes weken in hechtenis. Op de achter grond van dit proces staat dan nog een scherp gevecht tussen Beierse kranten waarvan enige het proces van Fried mann met een waar genoegen aan het lezend publiek opdienen Slot pag. 2 Advertentie KOELKASTEN vanaf f 225.— bij DE elektro-speciaalzaak Naar aaneengesloten „groene zone (Van onze Haagse redactie) De ANWB ziet de recreatiemogelijkheden in de toekomst voor de inwoners van de Randstad Holland met zorg tegemoet. Het wonen in de stad, het werk in de bedrijven, de toeneming van de spanningen en het tempo van het dagelijks leven zullen een massale behoefte doen ontstaan aan recreatie in de open lucht. De verdere motorisering van de massa en vooral de invoering van de geheel vrije zaterdag zal gedurende elk weekeinde een recreatie-vloed veroorzaken waarvan men zich nu nog nauwelijks een voorstelling kan maken. Zowel door de Rijksdienst voor het Nationale Plan als door de Provinciale Planologische Dienst van Zuid-Holland wordt aanbevolen groene stroken tussen de afzonderlijke stedelijke agglomeraties van de Randstad te handhaven en voor de open lucht recreatie geschikt te maken. De A.N.W.B. is van mening, dat een massa-recreatiegebied in het hart van de Randstad in een zeer grote behoefte zal voorzien. Bovendien zal dit recrea tiegebied de druk op recreatiegebieden buiten de Randstad en de daarmee ge paard gaande verkeersspanningen ver minderen. In de recreatienota. die in 1957 door Ged. Staten van Zuid-Holland is uitgebracht, wordt de ontwikkeling van de recreatie binnen de Randstad voornamelijk gezocht in de aanleg van rijwielpaden door de gehele provincie. Verder stelt men zich voor om langs de wegen en rijwielpaden gelegenheid te scheppen om zich te verpozen op de wegbermen en in de beplantingsstroken die daarvoor aangelegd zouden kunnen worden. Men meent dat hiermee reeds een groot toeristisch belang gediend zou zyn, maar dat het polderland toch nog niet voldoet aan de eisen, die de massa-recreatie in de toekomst zal stellen. Als voorlopig denkbeeld stelt de Bond zich voor dat een recreatiegebied met handhaving van zoveel mogelijk agrarische bedrijven zich zou kun nen uitstrekken van de Kralingernout te Rotterdam tot het Amsterdamse Bos, een aaneengesloten ..groene zone", welke de vorm van een parklandschap zou moeten verkrijgen. Een dergelijk groot recreatiegebied zal tevens een waarborg vormen tegen het in de verre toekomst dichtgroeien van de Randstad tot een grote metro pool. Thans worden gegevens verzameld die ter beschikking van de overheid zullen worden gesteld en die naar men hoopt dan als uitgangspunt zul len dienen voor maatregelen van over heidswege ter bevordering van het stichten van een groot recreatiegebied in het hart van de Randstad. In Den Haag werd gisteren de première gegeven van de film „Faja Lobi" van Herman van der Horst. Koningin Juliana, die de voorstel ling bijwoonde, in gesprek met de cineast. Argentinië en Israël President Frondizi van Argentinië heeft vandaag op een persconferentie in Parijs gezegd, dat het besluit van de Veiligheidsraad in de zaak-Eichmann „volstrekt bevredigend" is. Over de „be hoorlijke genoegdoening" zou nu wor den gesproken hetzij tussen Argentinië en Israël rechtstreeks, hetzij via een in ternationaal orgaan. Frondizi, die van daag uit Parijs naar Brussel zou ver trekken, zei in antwoord op een vraag dat het besluit van de Veiligheidsraad een onderhoud met premier Ben Goe- rion van Israël onnodig maakt. De Israëlische minister-president, Ben Goerion, heeft vanochtend op een pers conferentie in Den Haag gezegd, dat htf de Argentijnse president alleen in Ne derland kan ontmoeten want zaterdag kan hij, Ben Goerion, niet reizen en zondag gaat hij weg. Hij voegde er ech ter aan toe helemaal niet te weten of er wel een bijeenkomst met president Frondizi zou komen. De grote doelen van de Israëlische po litiek zijn, aldus Ben Goerion: „De jo den die elders wonen, de gelegenheid te geven zich in Israël te vestigen, de woestijn te herscheppen in bouwland, een betere maatschappij en de vrede. Advertentie. Officiële dealer van: VERF VAN VETTEWINKEL TOKION LAKKEN VALSPAR AUTOLAKKEN WIENESE LADDERS SPHINX KWASTEN Aalmarkt 4 enegouwen Tel. 32176 LAMMERMARKT 3 - LEIDEN - TELEFOON 33909 Verkoop uitsluitend engros. Dr. Soetomo brengt klacht in Tegen Soekarno en zijn kabinet Het voormalige lid van het Indone sische parlement dr. Soetomo heeft gis teren een klacht bij het Indonesische Opperste Gerechtshof ingediend tegen president Soekarno en zijn kabinet, die hij beschuldigt van schending van de grondwet en het vervangen van de door het volk gekozen afgevaardigden door benoemde leden. Het gekozen Parlement, waarin dr. Soetomo de leiding had van de Indone sische Volkspartij, werd 5 maart jJ. door Soekarno ontbonden omdat h et, naar zijn mening, in onvoldoende mate met de regering-Djoeanda had samengewerkt. Het „Parlement der benoemden", waarin aangewezen politici en vertegen woordigers van bepaalde maatschappe lijke groeperingen, zoals de strijdkrach ten, zitting hebben, komt morgen bijeen. Leden van de Democratische Liga, een organisatie van gematigde en rechtse politici, die in het leven werd geroepen om de strijd tegen het „Parlement der benoemden" aan te binden, hebben ver slaggevers meegedeeld dat premier ir. Djoeanda hen heeft uitgenodigd in de loop van de volgende week besprekingen I met hem te voeren. Uit het Leidsch Dagblad van 25 Juny 1860: Vrijdagmorgen te 10 uren heeft op plegtige wijze de hijzitting op de burgerlijke begraafplaats plaats gehad, van waar het later naar Turkije zal worden overgevoerd, van het lijk van prins Caradja, in leven buitengewoon gezant en Mi nister van de Verhevene Porte bij het Nederlandsche hof. De trein werd geopend door een detache ment dragonders, onder commando van een officier. Het lijk werd door de Ministers van België, Rusland, Groot-Brittannië en den Nederland- schen Minister van Buitenlandsche Zaken in de lijkkoets geplaatst. Achter de lijkkoets vólgde een 26-tal koetsen Men verzekert ons, dat het klassikaal bestuur van Leiden af wijzend beschikt heeft op het ver zoek van Diakenen der Nederd. Herv. gem. alhier, ter bekoming van de vereischte magtiging om een gedeelte van de aan de dia conie toekomende kapitalen, inge schreven op het Grootboek der Nationale Schuld, te mogen gebrui ken tot het bouwen van een veer tigtal arbeiderswoningen op het plein der Verwerstraat.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1