SUNIL SUN1L WAST STRALEND WIT Tien jaar Koksschool in Leiden WITTER DAN DE WITSTE PÖE„ ISRAEL GAAT TIENDUIZEND BEDOEINEN VESTIGEN Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 juni 1960 Derde blad no. 30080 Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld 'r marsxa*sw*T£. e#s*ufr#w 't***emar Een „leger op klompen" draagt zorg voor het moreel van de troep Na al weer tien jaar is de Militaire Koksschool in Leiden gevestigd, een „leger op klompen", dat een belangrijk aandeel heeft in het moreel van de troep. Na een zware oefening terug in de kazerne is hetgeen va n„kokkie in de keuken" komt, immers het belangrijkst! Opleiding en voeding houden in de militaire maatschappij nauw verband met elkaar Staan deskundige instructeurs voor de opleiding borg, het zijn de mili taire koks, die zowel in het veldterrein als in de kazerne en ki de kantine er zorg voor dragen, dat de inwendige mens niet te kort komt. Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte poes verliest het van uw stralend witte was! De Koksschool blaast verzamelen. De door kapitein G. J. Lutz ont worpen tekening voor het titelblad van het lustrumprogramma. raai C. de Jongh, inspecteur der Inten dance. Na afloop van deze mars volgt voor genodigden in de manschappenkantine van de Doelenkazerne een ontvangst door de commandant van de Koksschool. 's Avonds om half zeven wordt op het UVS-terein een voetbalwedstrijd ge houden tussen het Ned. Militair Land machtteam en de Ned. kampioen za terdagmiddagvoetbal „Quick Boys" uit Katwijk. De opstelling van de elftallen is als volgt: Ned. Mil. Landmachtteam: doel Jan sen (NOAD), achter: v. d. Velde (HFC), en Kïela (Hermes DVS), midden: Eijker- broek (Hermes DVS), Rooders (RCH) en i Looyen (Volewijckers)voor: Brochen i (Willem II), Thai <MVV), Kerkhof 1 (Helmond)Maarschalkerweerd (HVC)I en Hollander (DWS/A). Quick Boys: doel: Den Hollander; achter: Blankenmeijer en Steenwijk; I midden: Van Duyn, Aandewiel en Viool; voor: Van Duijvenbode, v. d. Plas, v. d. Oever, Den Hollander en Pluimgraaff. De feestelijkheden worden 's avonds om negen uur besloten met een militaire taptoe op het Stadhuisplein. Russische journalisten gisteren in ons land Drie vooraanstaande Russische jour- j nalisten, die op uitnodiging van de Ne- derlandse regering een bezoek aan ons land brengen, zijn gistermiddag op Schiphol aangekomen. Zij zijn de heren A. A. Wischnewskii, plaatsvervangend directeur-generaal van het persbureau Tass, D. P. Gorjoenow, plaatsvervangend hoofdredacteur van „Prawda" en B. L. Leontiev, plaatsvervangend hoofdredac teur van „Literatoernaja Gazeta". Achtereenvolgens staan op het voor lopige programma bezoeken aan de Eerste en Tweede Kamer der Staten- Generaal, Wilton Feijenoord en een tocht door de havens van Rotterdam en de stad zelf, het Haagse gemeente-mu seum. een school, de Scheveningse vis- afslag, het Mauritshuis, het Rijksmu seum, de Hoogovens, de bloemenveiling in Aalsmeer, het Csaar Peterhuis in Zaandam, een tocht door Noord-Holland, het Concertgebouw te Amsterdam (Hol land Festival», de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland, de Landbouwhoge school in Wageningen, de Leidse Uni versiteit en het Delta-plan. Daarenboven zullen zij gesprekken voe ren met minister Luns en met baron Van Lijnden, hoofd van de afdeling Europa van het ministerie van Buiten landse Zaken, alsmede met leidende fi guren van het ministerie van Economi sche Zaken. In Amsterdam zullen zij o.a. Nederlandse collega's weerzien, die in de zomer van 1956 op uitnodiging van de Sovjetrussische regering een bezoek aan Rusland hebben gebracht. De journalisten reden onmiddellijk naar Den Haag. waar door het minis terie van Buitenlandse Zaken een lunch werd aangeboden. Men stelde hen op de hoogte van de arrestatie van een Russische student in Den Haag, die verdacht wordt van spionage. „Een onaangename verrassing voor ons", zo zei de heer Gorjoenow, „maar ik aarzel om aan te nemen, dat Russische studenten in Nederland der gelijke praktijken uitoefenen". Gisteravond heeft de chef van de di rectie voorlichting buitenland, van het ministerie van Buitenlandse Zaken, jhr. D. van der Brandeler, in Den Haag een cocktailparty gegeven om de Russische journalisten de gelegenheid te bieden de pers te ontmoeten Aanwezig waren o.a. jkvr. Van den Brandeler, de directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, dr. G. J. Lammers, verscheidene ambtenaren van deze dienst en van de directie voorlich ting van het ministerie van Buitenland se Zaken en Nederlandse en buiten landse journalisten. Miss Holland II naar Miami Beach Carina Verbeek, de 19-jarige Haagse mannequin, die bij de laatste Miss Hol- land -verkiezing dn Hülegom vierde werd, is gistermiddag van Schiphol naar Miami Beach in Amerika vertrokken, waar ze van 2 tot 10 juli a.s. als „Miss Holland de tweede" aan de Miss Uni- verse-verkiezjing zal deelnemen. Wel werd dn mei jJ. Ansje Schoon uiiit Amsterdam tot de mooiste jonge dame van Nederland uitgeroepen, maar intussen is zij al naar de Miss Europa- verkiezing In Beiroet geweest (waar ze geen succes boekte) en Katinka Bleeker, die in Hiïlegom tweede werd, zal in augustus uitgezonden worden naar de Miss International-verkiezing te Long Beach. Wie voor Nederland in oktober a.s. de Miss Wereld-strijd zal bijwonen, staat nog niet vast. Nummer drie uit de verkiezing te HilOegom ds wegens aHerlei kleine moei lijkheden uitgevallen voor uitzending naar Amerika. Daarom stapte gister middag dus de blonde Carina Verbeek, tweede uit het 5 kinderen tellende ge zin van een Haagse zakenman, voor de eerste maal in haar leven dn een vlieg tuig. Dat bracht haar eerst naar Parijs, dat als centrale verzamelplaats is aan gewezen voor alle Europese missen, die vandaag van de Franse hoofdstad per vliegtuig door zullen reizen naar New York. Carina Verbeek heeft in Nederland reeds enige publiciteit gehad als „Miss Tour" in de Ronde van Nederland. VERKEERSONGEVALLEN TIJDENS PINKSTERDAGEN Het Tweede-Kamerlid de heer Daams (P.v.d.A.) heeft de minister van Ver keer en Waterstaat schriftelijk ge vraagd: 1. Is het juist, dat het verkeer tij dens de pinksterdagen ten minste acht ongevallen met dodelijke afloop heeft geëist en voorts nog een aantal met zeer ernstige verwondingen? 2. Kan de minister doen nagaan, of in deze gevallen een 'in verhouding tot de verkeersdrukte te grote snelheid een rol heeft gespeeld? 3. Wil de minister zich op de hoogte doen stellen van de resultaten van de in West-DuitsHand bij wijze van proef gedurende een tweetal perioden doorge voerde algemene snelheidsbeperking op de wegen? 4. Wil de minister daarna een verge lijking trekken tussen enerzijds het re sultaat van deze Duitse proefneming, vergeleken bij de ongevallenfrequentie aldaar in voorafgaande jaren, en an derzijds de verhoudingscijfers inzake het aantal ernstige verkeersongelukken in ons land tijdens de pinksterdagen en die in voorafgaande jaren? 5. Is de minister bereid, als bedoeld vergelijkend onderzoek daartoe aanlei ding zou geven, ook in ons land in de komende weken met te verwachten grote verkeersdrukte tijdens zomerse weekeinden proeven te doen nemen met een soortgelijke algemene snel- heidsbeperkin g? INDIASE PRINSES BEZOCHT UTRECHT. Gistermorgen heeft Prinses Amrit Kaur uit India, die een 5-daags bezoek aan Nederland brengt, een aantal scho len dn Utrecht bezocht. Zij werd verge zeld door de wethouder van onderwijs, de heer H. v. d. Vlist, en een gemeen te-inspecteur van het onderwijs. De prinses Is arts en lid van het Indiase Hogerhuis. Zij is vijf jaar mi nister van volkshuisvesting in India ge weest. Tien generaals in Turkije met pensioen In Turkse zijn sinds de omwenteling van 27 mei tien generaals op pensioen gesteld, zo heeft een woordvoerder van het Comité voor Nationale Eenheid be kend gemaakt. Acht van de generaals, onder wie de voormalige stafchefs van het leger en de luchtmacht, bevinden zich in hechtenis. Wellicht zal ook een onderzoek worden ingesteld naar de activiteit van de overige twee generaals. De woordvoerder deelde voorts mee, 1 dat 95 procent van de afgevaardigden van de Democratische partij van oud- premier Menderes krachtens een speciaal bankakkoord al zijn gehele jaarwedde 1 over 1960 had ontvangen. Er is een on derzoek aan de gang naar aanleiding van beweringen, dat de vrouwen en dochters van aanhangers van het ver- dreven regime hoge salarissen hebben ontvangen als hoofden van verschillende I organisaties. In Ankara en Istanboel blijft de staat j van beleg van kracht. Dit was om het onderzoek naar het optreden van het vorige bewind zo snel mogelijk te kun nen voltooien, aldus de woordvoerder van het Comité voor Nationale Eenheid. Hittegolf in Spanje Spanje is de zomer ingegaan onder een buitengewone hittegolf: in Cordova en Sevilla bereikte het kwik, in de scha duw, een hoogte van 41 graden, en in Toledo en Madrid van 37 graden C. Vorig jaar op hetzelfde tijdstip kwam de ther mometer in Madrid op nog geen 30 gra den. De weerkundigen verwachten over het gehele Iberische schiereiland een buitengewoon warme zomer. Afwijzende Indonesische reactie Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Indonesië denkbeeld van de leider van de Labour- oppositie in het Australische Parlement, Calwell, van de hand wijst. Cal well had de wens te kennen gegeven, dat Austra lië, Nederland en Indonesië een overeen komst moeten aangaan om de vrede in Nieuw-Guinea te bewaren tot de bevol king aldaar in staat zal zijn, zelf over haar lot te beslissen. De woordvoerder herhaalde het Indonesische standpunt, dat de soevereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea aan Indonesië moet wor den overgedragen. Situatie varkensmarkt niet bemoedigend De voorzitter van de Nederlandse Bond van Varkenshandelaren, de heer J. Lok, heeft gisteren tijdens de 33ste algemene ledenvergadering van deze bond in Hillegom verklaard, dat de hui dige situatie op de varkensmarkt niet bemoedigend is. In de afgelopen jaren is het wel ge gaan met de Nederlandse vee- en vlees economie, alleen met de varkensmarkt is het misgelopen, zei hij. Een der oor zaken hiervan was naar zijn mening de opvoering van de produktie. Onder de omstandigheden van de vergrote produktie komen volgens de heer Lok de producenten in een moei lijke positie te verkeren. De markt, zei hij, stoort zich niet aan filosofie, maar richt zich naar de behoefte. Vraag en aanbod worden geformeerd door de we reldsituatie. De vleeswarenexport houdt verband met de ontwikkeling van de Euromarkt. Gezien deze werkelijkheid is de huidige situatie op de varkensmarkt niet bemoedigend. Men zal zich volgens de bondsvoor zitter moeten blijven bemoeien met de afzet en de prijsregeling. Het varken leent zich als massa-artikel voor cen trale in- en verkoop, prijsregeling, clas sificatie e.d. Daarom is een goede orga nisatie van de varkensmarkt belangrijk, en zelfs een levenskwestie. Gelijktijdige bouw Coen- en IJtunnels onverantwoord De minister van Verkeer en Water staat schrijft aan de Eerste Kamer in zijn Memorie van Antwoord op de be groting 1960, dat hij gelijktijdige bouw van de Coen tunnel en de IJtunnel eco nomisch niet verantwoord acht. Of schoon de groei van het automobielver- keer hogere toekomstprognoses toelaat is het de vraag of die groei in steden, welke congestie vertonen, niet belangrijk minder groot zal zijn. De minister acht het waarschijnlijk, dat de verbindingen over IJ en Noord- zeekanaal in het midden der zestiger Jaren niet meer toereikend zullen zijn. Het is daarom gewenst, dat binnen korte tijd met tunnelbouw begonnen wordt. Ten aanzien van het standpunt van het gemeentebestuur van Amsterdam, dat het geen verantwoordelijkheid voor een goede afwikkeling van het verkeer binnen de grenzen van Amsterdam kan aanvaarden, tenzij tot de bouw van de IJ-tunnel wordt overgegaan, merkt de minister op, dat ondanks uitvoerige beschouwingen over het toekomstige stadsverkeer het gemeentebestuur hem niet heeft kunnen overtuigen, dat in dit zeer gecompliceerde vraagstuk alles tezamen genomen het eerst bouwen van een Coeritunnel in dit opzicht minder of in belangrijke mate minder resul taat zou geven van het eerst maken van een IJ-tunnel. Hierbij moet bedacht worden dat toevoer naar het centrale gedeelte van de stad van een grote ver keersstroom. die vele elementen bevat die daar niet te maken hebbent, op zeer hinderlijke wijze zou bijdragen tot de i verkeerscongestie daarin. Voorts denkt hij wellicht meer dan het gemeentebe stuur ook aan de belangen van het door. gaande verkeer. De minister deelt de opinie van een aantal Kamerleden, dat de lagere kosten van de Coentunnel een krachtig argu ment voor de keuze daarvan vormen en voorts dat Amsterdam-Noord ook van deze tunnel veel profijt zal trekken. Maximumsnelheden buitenwegen aanstaande Een voorstel tot invoering van maxi- mumsnelheden op wegen buiten de be bouwde kommen is aanstaande. Het is een onderdeel van een voorstel tot wij ziging van het Wegenverkeersreglement, dat het Departement van Verkeer en Waterstaat reeds heeft verlaten, aldus deelt minister Korthals in de memorie van antwoord op de begroting 1960 me de. Bij deze wijziging is ook betrokken het invoeren van met knipperbollen voorziene zebra-oversteekplaatsen op wegen buiten de bebouwde kommen. Te zelfdertijd zullen die knipperbollen uit de bebouwde kommen verdwijnen en zullen daar de zebra-paden volledige bescherming aan de voetgangers verle nen. Knipperbollen in de bebouwde kom men worden, gezien de maximumsnel heid, te kostbaar en overbodig geacht. Over het invoeren van maximumsnel heden op de buitenwegen deelt de mi nister nog mede, van de commissie vei ligheid wegverkeer bericht te hebben ge kregen, dat de vertegenwoordigers van de KNAC en de ANWB in de commissie geen bezwaren hebben gemaakt met be trekking tot het beginsel van een alge mene snelheidsregeling op wegen buiten de bebouwde kommen. Over het invoe ren van minimum-snelheden wacht de minister nog op advies. (Advertentie) Prinses Simone van Lippe Bies- particulier bezoek aan ons land en terfeld-Arnoux, schoonzuster Prins Bernhard, is gisteren met haar zoon Stephan Archibald op Schip hol aangekomen. Zij brengen een vertrokken onmiddellijk na aan komst op Schiphol naar Soestdijk. De gasten op de trap van het vlieg- tuig. VRIJSPRAAG IN KOELKASTAFFAÏRE Geen overtreding van huurkoopbesluit (Van onze Haagse redactie) Het Haagse Gerechtshof heeft een vrijsprekend vonnis gewezen in de zaak tegen een Amsterdams technisch bureau, dat door de Amsterdamse politierechter en door het gerechtshof aldaar wegens overtreding van het huurkoopbesluit was veroordeeld tot een boete van f. 400. De zaak was door de Hoge Raad naar het Haagse gerechtshof venvezen. De bewuste firma is de eerste geweest, die de krachtens het huurkoopbesluit vereiste huurkoopaanbetaling had om zeild. door koelkasten aan het publiek te verhuren - voor een half jaar of een jaar - waarna pas een huurkoopcontract werd opgemaakt. De reeds betaalde huurpenningen werden dan als aanbeta ling aangemerkt. Het O.M. stelde zich op het standpunt dat op deze wijze ver kapte huurkopen tot stand kwamen, zonder dat aan de wettelijke eisen was voldaan. De huurprijs van de koelkasten zou ook veel hoger zijn geweest dan gebrui kelijk is. De Hoge Raad verwees de zaak naar het Haagse Hof om dit laatste te onderzoeken. Het Hof achtte een en an der niet voldoende bewezen. Plan zal in vier jaar worden uitgeroerd Dit jaar wordt begonnen met de uitvoering van een project tot de vestiging van een tienduizend no madische bedoeïenen in steden. De bedoeïenen, die eeuwenlang een armelijk leven hebben geleid in het woeste zuiden van het huidige Israël, met hun schapen-, geiten en kamelenkudden van weide naar weide trek kend, vormen een ver trouwde en schilderachti ge noot in het landschap. De kaarsrechte houding Ier bedoeïenenvrouwen, de ruiter kunst der mannen en hun steeds gelijk geble ven manier van leven in kampen van lage, zwarte tenten hebben meer dan één schrijver stof gegeven voor romantische verha len. Door opeenvolgende droge seizoenen in behoef tige omstandigheden ge komen en omdat zij hun kinderen betere levens kansen willen verzekeren, hebben de bedoeïenen echter het aanbod van de Israëlische regering voor vestiging van twee-derden van hun aantal in steden aanvaard. De te vestigen gezinnen zullen onder advies van de regering door de stam men zelf worden uitgeko zen. Deze gezinnen wor den dan ondergebracht in nieuwe woningen in Beer- sjeba, een druk ontwikke lingscentrum in het zui den, Lydda, bi) het inter nationale vliegveld en Ramble aan de weg Jeru- zalem-Tel Avlv. Deze drie steden waren voor de stichting van de staat Is raël Arabische wooncen- tra. Voor degenen die niet naar de steden willen, worden permanente wo ningen gebouwd in de Ne- geb. Het project zal in een periode van vier jaar wor den uitgevoerd. De helft van de op ongeveer 25 miljoen gulden geschatte kosten zal door de re gering worden gedragen en de andere helft wordt de bedoeïenen verstrekt in de vorm van leningen op lange termijn tegen zeer gemakkelijke voor waarden. De gevestigde bedoeïe nen zullen om te beginnen tewerk gesteld worden als seizoen- en landarbeiders, b.v. voor de citruspluk. Doch dit niet alleen, ook in tijden, dat ons land door een grote ramp wordt getroffen wij denken hier aan de watersnoodramp van februari 1953 vindt men de manschappen van de Koksschool op hun post. Duizenden por ties eten en tienduizenden koppen soep werden in 1953 in de overstroomde ge bieden klaargemaakt en gedistribueerd. En verzorgde de Kokschool niet onlangs binnen een tijdsverloop van een uur een .monstermaaltijd" van ruim drieduizend personen in de Haagse Houtrusthallen, toen daar het lustrumcongres van de Bond van Ned. Militaire Oorlogsslacht offers werd gehouden? Op ieder terrein staan de manschappen van de Leidse Koksschool hun mannetje! Het zijn hier echter niet alleen koks, die lange messen dragen, de school leidt tevens op tot messbediende, zowel in vredes- als oor logstijd, menage-meester en hofmees ter, welke opleiding zich uitstrekt over alle wapens en dienstvakken, zodat het zelfs juister zou zijn om van een vak-, dan van een koksschool te spreken. Indachtig aan het gezegde, dat „de boog niet altijd gespannen kan zijn", is er voor de officieren, onderofficieren en manschappen op vrijdag 1 juli een ge varieerde lustrumviering, waaraan ook de Kon. Militaire Kapel zal medewerken, op touw gezet. Een programma, dat zich vrijwel geheel in de Leidse Hout afspeelt en waarop diverse takken van sport voorkomen. Tijdens de afwerking van dit programma zal de K.M.K. zich presen teren in een grote showexercitie. De prijsuitreiking geschiedt door de commandant van de Koksschool, luit.- kolonel Th. Wessels. 's Avonds zijn de militairen bijeen in de Stadsgehoorzaal, waar o.l.v. Peter Piekos een cabaretvoorstelling plaats vindt. Alvorens zaterdag 2 juli voor een weekeinde af te zwaaien wonen de man schappen nog een fimvoorstelling in het Luxortheater bij. Feest voor de burgerij Evenals de studenten het is tijdens de burgerijdagen gebleken weten de „Leidse" militairen zich ook nauw ver bonden met de burgerij. Deze militaire burgerijdag valt op donderdag 30 juni. Na een vlaggenparade op het terein van de Doelenkazerne, volgt om 9.45 uur een mars door de stad. Aan deze mars nemen pl.m. 800 manschappen, een de tachement van „Pro Patria" en de Ge nie-Kapel uit 's-Hertogenbosch deel. De route van deze mars is als volgt: Rembrandtstraat, Witte Singel, Zoeter- woudse Singel, Jan van Houtbrug, Kore- vaarstraat, Breestraat, Noordeinde en terug naar de kazerne. Voor het Stad huis om precies 10.30 uur zullen de troepen defileren voor de brigade-gene-

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9