Laatste nieuws Labour klemt zicli vast aan Amerika s H-wapen Meer klank en kleur voor Sint Laurentius in Voorschoten Engelse socialisten tegen een afzonderlijke Europese H-bom Eichmann saboteerde in juli '44 uitwisseling van Hongaarse joden DONDERDAG 23 JUNI 1960 Het katholiek volksdeel van Voor schoten heeft haar taak begrepen en doet haar plicht door de 37-jarige St.- Laurentiusharmonie voor de ondergang te behoeden door het verschaffen van een geheel nieuw instrumentarium. Een harmonie geeft kleur en fleur in de ge meenschap en een katholieke harmonie heeft bovendien nog een heel bijzondere taak, daar zij specifieke katholieke fees ten opluistert. Het zou een heel groot verlies voor heel Voorschoten zijn, in dien de Laurentiusharmonie door gebrek aan financien ontbonden zou worden. De leden van de harmonie getroosten zich grote offers; de contributie bedraagt ongeveer f30,— per jaar per lid. De be volking, die profiteert van de muziek vereniging moet daar ook enige offers voor over hebben. Dit was de kern van de rede welke door de heer G. Schrama, initiatiefnemer van het actie-comité, werd uitgesproken bij de overhandiging van de nieuwe instrumenten ter waar de van f 8.000,De heer C. P. Meegdes zag kans de harmonie In het pak te ste ken en te voorzien van nieuwe lesse naars, zodat in het vervolg de St.-Lau- rentiusharmonie gekleed gaat in een donkerblauwe broek met een bies op de buitennaad en een donkerblauw jasje met twee zilveren onderarm biezen. De voorzitter van de harmonie, de heer H. Lelieveld, roerde in zijn dank woord de diverse moeilijkheden nog even aan. De nood van de harmonie was zeer groot en met scheve blikken keken de leden van de harmonie wel eens naar hun naaste buren, die allen St.-Cecilea tot patrones hebben en schijnbaar min der zorgen hebben, er zijn echter apos telen en martelaren vervolgde de voor- PAUZECONCERT WAALSCHE KERK Woensdag 29 juni om één uur geeft Theo ten Hooven in de Waalsche Kerk aan de Breestraat een pauzeconcert met medewerking van de alt, mej. C. A. de Groot. Het programma luidt als volgt: Pre ludium g. kl .t. van J. S. Bach; vier de len uit de koraal partita over „Jesu, meine Freude" van J. G. Walther; „In deine Hande (alt) van J. S. Bach; Ga votte van S. Wesley; Allegro van B. Ga- luppi; „Sei Stille dem Herrn" (alt) van F. Mendelssohn-Bartholdy en Prelu dium b. kl. t. van J. S. Bach. UITSTAPJE LEERLINGEN DER CHR. NIJVERHEIDSSCHOOL Per rondvaartboot hebben 115 (bijna alle) leerlingen van de Chr. Nijverheids school voor meisjes „Boshuizen" giste ren een uitstapje naar Avifauna ge maakt. De mooie boottocht zelf was voor de meisjes al een prettige ervaring. Het gaf de gelegenheid een bekende om geving eens van de waterweg af te be kijken en daarbij weer veel mooie plek jes te ontdekken. In Avifauna werd vooral genoten in de speeltuin en in het zwembad. Na het nuttigen van de boterham hebben de meisjes het vogelpark bewonderd en paardgereden. Te vier uur gingen leerlingen en per soneel weer aan boord voor de terug reis en ook deze thuisvaart werd een genoeglijk tochtje, zodat om zes uur allen zeer voldaan aan de Rijn en Schie- kade aan wal stapten. Onze stadgenoot, de heer J. M. Ballego, is door het hoofdbestuur van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur voor de tijd van vijf jaar benoemd tot lid van de Commissie voor de Nomen clatuur en de bloemenkeuringen. sub commissie voor dahlia's. zitter, St.-Laurentius is een martelaar en zijn volgelingen moeten het dus ook zijn. De geestelijk-adviseur, kapelaan J. Duivesteijn, memoreerde dat bij de op richting van de harmonie pastoor P. Meijer z.g. de harmonie zo maar een goed gebruikt instrumentarium verschaf te, de tijden zijn nu echter veranderd en kapelaan Duivesteijn kon alleen maar een geestelijk woordje geven en hij wens te dat in de harmonie weer de goede, oude, vertrouwde geest zal gaan heersen nu de grootste financiële zorgen verdwe nen zijn. Na een mars op de oude instrumenten geblazen te hebben, concerteerde de har monie in het Bondsgebouw voor de be sturen der standsorganisaties en vrien den van Laurentius en bewees dat zij nog steeds op een goed peil staat en wanneer zij volgend jaar weer kan gaan deelnemen aan concours waarschijnlijk niet met lege handen naar huis zal te rugkeren. De drumbandshow gaf een maximaal geluid in het Bondsgebouw en het slot kwam met een duo voor twee klarinetten, de heer H. Zonnneveld en mej. R. Lelieveld, aan de piano bege leid door de heer L. Havekes. WATER UIT „GOLF VAN BISCAJE" VOOR ARTIS Het motorschip Karachi van de Maat schappij Nederland is gisteravond met een merkwaardige lading de Amsterdam se haven binnengelopen. Kapitein P. Su- ringbroek heeft namelijk 200.000 liter zeewater uit de Golf van Biscaje mee gebracht op verzoek van Artis. De hoofd stedelijke dierentuin kan voor de zee- aquaria uitsluitend oceaanwater gebrui ken ofwel „water van de hoge zee". Of Artis geen water uit IJmuiden of Zandvoort had kunnen halen? Neen, het zeewater in de nabijheid van het vaste land bevat namelijk een te groot aantal micro-organismen waardoor de houd baarheid van dit water te gering is. In water met zoveel van deze micro-orga nismen. ook wel plankton genoemd, doen zich tijdens het transport verschijnselen voor, waardeor het water voor aquarium gebruik ongeschikt zou zijn. Het water dat door het motorschip Karachi is aan gevoerd, bevat een naar verhouding ge ring aantal micro-organismen. Het werd in de Golf van Biscaje in de dleptanken opgenomen. De ervaring heeft geleerd dat het water uit de „Golf" het beste beantwoordt aan de gestelde eisen. Het zeewater zal in lichters worden overgeslagen om naar Artis te worden getransporteerd. (Van onze Londense correspondent) Labours partijbestuur heeft gisteren zyn voorstellen over de socialistische defensiepolitiek, waarover in eigen kring zoveel onenigheid heerst, gepubliceerd, waarin het standpunt van oppositieleider Gaitskell volledig wordt gesteund. De verwachting was, dat het Britse Verbond van Vakverenigingen de verklaring gelyktydig zou goedkeuren, maar het hield nog een slag om de arm en zal pas op 1 juli zijn verklaring afleggen. Dit kwam als een verrassing. Labour vertrouwt echter, dat het vakverbond dezelfde lijn als zijzelf zal volgen. Het uitstel zou slechts een kwestie zijn van procedure, doch niet ontkend kan worden, dat het de mogelijkheid openlaat tot tweedracht en tot verhoogde agitatie van de bonden, welke zich hebben uitgesproken voor eenzijdige kernontwapening. Gaitskell krijgt nog een zware dobber OEGSTGEEST BURGERLIJKE STAND Geboren: Wllma W., dr. van A. A. Ger- brands en G. C. K. Beusekom. Ondertrouwd: A. Profijt, 67 jr. en E. Koppers, 55 Jr. Onze plaatsgenoot de heer B. Schippers slaagde in Den Haag voor een diploma radiomonteur en radiotechni cus. VOORSCHOTEN De heer P. de Mooy uit Voorschoten slaagde voor het examen vakbekwaam heid Kruideniersbedrijf (NIVA) te Rot terdam. BURGERLIJKE STAND Geboren: Prijna, dr. van L. Meints en B. Ravensbergën; Alberta C. M., dr. van C. J. Zonneveld en A. G. M. v. Marwijk; Bauke, zn. van W. T. Jellema en F. C. Thomson: Jaap, zn. van D. M. Brulln en M. Blesheuvel; Allee Y., dr. van D. C. Oudshoorn en J. A. Sollie; Cornells, zn. van A. Bevelander en P. Valk; Marlg je N., dr. van H. Griffioen en M. N. de Bode; Monique J. T., dr. van W. v. d. Geest en J. A. Walraven; Wilhelmina M. A., dr. van N. J. M. van Os en M. W. A. Nagel- kerke; Bernardus H., zn. van H. M. Ver- hoork en M. M. v. Haastrecht; Rudolf, zn. van A. C. van Straaten en L. M. v. d. Boon; Jolanda W. L., dr. van J. C. van Benten en J. G. Versluis; Dollnda L.. dr. van C. Klerkx en T. H. Dirksz; Johan E., zn. van A. Mol en A. M. M. van Amerom; Cornelia W., dr. van C. Snoep en M. Peters. Ondertrouwd: G. Vlsscher. 49 Jr. en M. Köster. 47 jr.; L. C. Voorhorst, 18 Jr. en L. M. Koppe. 20 Jr. Getrouwd: J. Kesseler en G. H. de Blank H. G. F. Grüter en W. J. M. van der Bol; A. D. J. Verburg en C. M. Niersman; G. J. Llnders en M. T. van Mellgaarden; A. L. J. A. Hulbers en T. v. d. Krogt; D. N. Zuijderduln en H. IJ. Aukema; W. de Ridder en E. Heppenstrijdt. WARMOND BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: M. J. Kollau, 24 jr. en A. Zevenhoven, 24 Jr.; B. Voors, 21 Jr. en L. M. Kwat. De verklaring van de Labourpartij zal zo goed als zeker op verzet stui ten van Gaitskells tegenspeler Frank Cousins, de algemene secretaris van de machtige Transportarbeidersbond, die over één miljoen stemmen be schikt, en bij de andere vakbondslei ders, die alle kernwapens willen af schaffen omdat ten opzichte van hen geen enkele concessie is gedaan. De verklaring gaat er vanuit, dat Engeland in de jaren '60, wanneer de V-bommenwerpers verouderd zullen zijn, geen onafhankelijke nucleaire macht meer kan vormen. Vermeden wordt echter het gebruik van kernwa pens als immoreel te veroordelen. In- I tegendeel, Labour klemt zich vast aan het Amerikaanse H-wapen en spreekt zich uit tegen de fabricage van een af zonderlijke Europese H-bom. Een van de belangrijkste dingen is juist,, dat de verspreiding van de H-bom buiten de landen, welke deze thans bezitten, moet worden voorkomen. Engeland zal in de NAVO moeten blijven, beschermd door de paraplu van de Amerikaanse H-bommen en de hiermee gewapende Amerikaanse strategische luchtmacht, welke over haar bases in Engeland zal moeten blijven beschikken. Deze bases zijn trouwens destijds tot stand geko men onder een Labour-regering Engeland zal ook het initiatief moe ten nemen tot bewapeningsbeperking in centraal-Europa, als een eerste stap tot politieke en militaire neutralisering. Communistisch-China zal moeten deel nemen aan alle toekomstige ontwape ningsgesprekken. De NAVO-politiek zal moeten worden herzien om te verze keren, dat het Westen nooit het eerst de H-bom gebruikt en ook nooit zal dreigen zulks te doen. De afhankelijkheid van de NAVO van de H-bom zal dienen te worden ver minderd. De NAVO-raad zal moeten worden verstevigd en er zal groter coördinatie moeten komen ten behoeve van een doelmatige politieke controle over de kernwapens. Alles gaat er in Toto op 6 juli in Tweede Kamer (Van onze parlementaire redacteur) De voorzitter van de Tweede Kamer heeft vanmiddag de verwachting uitge sproken de voetbaltoto en de sportnota op woensdag 6 juli aan de orde te kun nen stellen. De Tweede Kamer heeft vanmiddag met 42 tegen 62 stemmen de motie ver worpen van de PvdA, waarin het onge wenst werd genoemd, dat Nederland uit nationaal politieke overwegingen ta ken op zich neemt, die afbreuk doen aan onze NAVO-verplichtingen en waarin tevens de regering uitgenodigd werd bij het overleg in de NAVO uit te gaan van verkorting van de diensttijd. Voor de motie stemden PvdA en PSP. De drie communisten waren niet aan wezig in de zaal. Zij zijn tegen de NAVO-verplichtingen, zodat zij niet voor de motie konden stemmen, maar zij wil den ook niet tegen stemmen. Daarom bleven zij weg. Nederlandse emigranten vlogen naar Amerika Voor de eerste maal in 14 jaar is gis teravond een groep Nederlandse emi granten naar Amerika gevlogen in een toestel van de Pan American Airways. Tot dusverre werden onze emigranten per schip of door de KLM naar hun nieuwe vaderland gebracht. De Amerikaanse regering was echter van mening, dat nu de V.S. niet alleen duizenden immigranten opnemen, maar bovendien een deel van de reiskosten betaalt, het vervoer niet alleen aan Ne derlands maatschappijen moet worden toegewezen. Daarom heeft de intergou vernementele migratiecommissie te Ge- nève (ICEM), een organisatie, waarin 27 landen samenwerken, die als voornaam ste taak heeft vluchtelingen, waar ook ter wereld, te transporteren naar een ander land, thans het vervoer van 500 emigranten toegekend aan de Pan Ame rican Airways. Gisteravond vertrokken de eerste 100 van hen, allen afkomstig uit het voor malig Ned. Indië en allen gerepatrieerd na de souvereniteits-overdracht. Het me rendeel bestond uit Indische Nederlan ders. Zij mogen zich in Amerika een nieuw bestaan opbouwen dankzij de Pas- tore-Walter wet, zo genoemd naar twee Amerikaanse congresleden, die zich voor de toelating van extra contingenten Ne derlanders bijzonder hebben ingespan nen. Talloze instellingen dragen tezamen de organisatie van deze emigratie, zoals de Nederlandse emigratiedienst en de „Sponsors" in de V.S., die de immigran ten opvangen, voor huizen en voor be trekkingen zorgen. Zo wordt de groep, die gisteravond vertrok in hoofdzaak opgevangen door de Church World Ser vice en het National Catholic Welfare Committee. De emigratie van deze uit Indonesië gerepatrieerden valt geheel buiten het normale jaarlijkse quotum van 3136 per sonen, die Amerika uit Nederland toe laat. Volgens de Pastore-Walterwet deze verklaring van uit, dat alleen de Verenigde Staten de H-bom en de bij behorende raketten zullen bezitten, hoe wel Engeland zelf voorlopig nog Ame rikaans H-bom materiaal zal kunnen aanschaffen. De betekenis van de mislukking van de Blue Streak, de enige verdragende Britse raket, is, dat de Westelijke stra tegie aan de Verenigde Staten moest worden overgelaten. Een feit, dat ook in Britse regeringskringen ruiterlijk wordt erkend. Vandaar, dat men sym pathie heeft voor Labours standpunt, dat nieuwe politieke richtlijnen van de NAVO niet alleen collectieve ver dediging moeten waarborgen, maar ook een collectieve strategische controle. De eerste taak van de Labour-leiders is, dit plan tegen het verzet van de eenzydige kernontwapenaars ln, aan genomen te krjjgen op het komende Labourpartycongres in oktober. Het zal een zware dobber worden. Dominici op vrije voeten? (Van onze Parijse correspondent) Er schijnt ernstig sprake van te zijn, ofschoon de kranteberichten dienaangaande ons door het minis terie van Justitie vanmorgen niet bevestigd konden worden, dat Gaston Dominici, die met zijn 83 jaren vandaag de oudste gevan gene van Frankrijk is, binnenkort op vrije voeten zal worden gesteld. Gaston Dominici. de „patriarch" van de boerderij ..La Grande Terre" in de dorre Provence, voor wie zijn hele fa milie sinds onheuglijke tijden sidderde, werd in november 1954 tot de doodstraf veroordeeld omdat hij schuldig zou zijn bevonden het proces had een verre van overtuigend verloop van drievou dige moord op de voormalige Engelse voedselcommissaris uit de oorlog. Drum mond, diens vrouw en zijn tienjarig dochtertje Elisabeth, die op zijn erf kampeerden In 1957, drie jaar later dus, werd het vonnis, waarvan de voltrekking toen derhalve al op de lange baan was geschoven, tot levenslange dwangarbeid „verzacht". Een straf, die dus evenmin is uitgevoerd want Gaston Dominici zit totnutoe nog altijd in de zwaar bewaak te gevangenis .Des Baumettes" te Mar seille opgesloten. Met behulp van een vliegtuig en pre- cisiecamera's wisten de Parijse geïllu streerde weekbladen van tijd tot tijd nog foto's van hem te maken en te pu bliceren. Volgens die reportages is er van de autoritaire landbouwer die zijn complete onschuld tegen alle waar schijnlijkheden in tot het laatste mo ment poogde op te houden, weinig meer over dan een gebogen wrak dat zich op twee wandelstokken nog slechts strompelend voort weet te bewegen. Het zou dan ook zeker een daad van elemen taire menselijkheid zijn deze grijsaard, die bovendien volkómen seniel moet zijn geworden, nu maar uit zijn cel te ontslaan om hem toe te staan in zijn eigen bed te sterven. Zijn twee zonen en dochters die hem tijdens het proces afwisselend verdedigden en beschuldig den sohijnen in ieder geval nu wel be reid te zijn hun stokoude vader weer in de boezem van hun familiegemeen schap op te nemen. Op het ministerie van Justitie in Parijs verklaarde men ons hedenoch tend niettemin, dat een officieel gratie verzoek van Dominioi's beroemde advo caat mr. Floriot niet was ingediend. Zo'n verzoek moet eerst door ver schillende departementale instanties worden onderzocht alvorens aan het staatshoofd te kunnen worden voorge legd. In elk geval heeft de president der Franse republiek, generaal Charles de Gaulle, zich op dit moment nog niet met het geval-Dominici beziggehouden. wordt aan driemaal dit aantal, dus ca. 9200 gerepatrieerden een extra visum verstrekt. Gehoopt wordt, dat dit nog zal worden uitgebreid tot het dubbele. Tot dusverre zijn 5200 gerepatrieerden van Nederland naar Amerika vertrokken. Géén Polaris voor Westduitse leger Strauss maakte een goede indruk in de Ver. Staten (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Defensie Strauss verklaarde gistermiddag op een persconferentie in Bonn, dat het nieuwe Westduitse leger in geen geval zal wor den uitgerust met de tot 2500 kilometer reikende Polarisraketten. Ook wil men van Duitse kant geen controle uitoefe nen op de voorraden atoomwapenen die in de Bondsrepubliek voor andere NA VO-partners zijn opgeslagen. Strauss legde er de nadruk op, dat alle speculaties over de Duitse bewape ning met raketten voor langere afstan den nonsens zijn. De verhouding op militair gebied van Bonn tot het Atlan tische bondgenootschap berust niet, zo luidt het Westduitse standpunt op strategische wapens. De Westduitse rol in de NAVO gaat uit van het feit, dat Bonn in geen geval het grote zwaard bij een mogelijke aan val zal hanteren. Het nieuwe Westduitse leger is er om in een strategische Europese zone, waarin zich van atoom wapens voorziene divisies bevonden, een soort politieke tegendruk op de Sovjet- russische macht uit te oefenen. Niet meer, ook niet minder. Polaris-raketten kunnen daarenboven alleen voor de NAVO worden voorgeschreven. Tot dus ver zyn van de zijde van de NAVO geen besluiten genomen om deze raketten voor de diverse NAVO-partners te be stemmen. Het bezoek van Strauss aan Amerika heeft, zo zegt men in Bonn, èn voor deze nog jonge minister zelf èn voor de Bondsrepubliek vruchten afgeworpen. Voor Strauss: deze energieke persoonlijk heid, die genoemd wordt als de opvolger van minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano en zelfs als kandidaat voor het kanselierschap in een verdere toekomst, heeft zich in de Verenigde Staten opnieuw kunnen aandienen als een bijzonder trouw aanhanger van de Atlantische samenwerking. Zijns inziens gaat de NAVO-alliantie boven de ten dens in Europa om dit werelddeel in het middelpunt te plaatsen! In de toekomstige Westduitse politiek uitgedrukt zou men daaruit kunnen af leiden, dat een eventuele toekomstige Westduitse Bondskanselier Strauss op grond van zyn Atlantische gedachten voor het Westen als een waardig opvol ger dient te worden aangezien van de even trouwe „Atlanticus" Adenauer....! Voobereiding herziening In de Memorie van Antwoord inzake de Rijksbegroting 1960 van het Depar tement van Verkeer en Waterstaat heeft de minister aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat mr. A. D. Belief an te, destijd raadadviseur in algemene dienst bij het ministerie van Justitie thans hoogleraar aan de Gemeentelijke Uni versiteit van Amsterdam, ingevolge zijn opdracht tot algehele herziening van de wegenverkeerswetgeving met een aantal naburige landen omtrent de harmonisa tie van de voornaamste verkeersregels in overleg is getreden. Naar verwachting zal dit overleg in het a.s. najaar zijn beëindigd, waarna de daaruit resulte rende voorstellen ter goedkeuring aan de verantwoordelijke ministers zullen worden voorgelgda Het ligt in de bedoeling dat prof. Bel in fan te het resultaat van het ge voerde overleg in een ontwerp van een nieuw wegenverkeersreglement zal ver werken. De minister is van oordeel, dat met het tot stand brengen van dit Ne derlandse reglement niet gewacht be hoeft te worden tot ook de buitenland se wetgeving zich aan het internatio naal overleg zal hebben aangepast. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 23 Juni Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: aardbeien 100- 125, pruimen 100-125, snijbonen 90-120, stambonen 155-205, tuinbonen 21-25, kro ten 28-35, rode kool 26, groene kool 25-27, spitskool 5-11, postelein 16-27, rabarber 6-12, spinazie 7-29, tomaten 95-135. Per 100 stuks: perziken 15-41, bloemkool 15- 51, sla 3-6.70. Per 100 bos: bospeen 19- 40, kroten 7-12, selderij 2-5, uien 38-40. BARNEVELD. 23 Juni Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld-Ede: weekaanvoer: circa 800.000 stuks, waarvan er thans 411.610 werden geveild. Handel vlug. Prijzen: eieren van 41-45 gr. 7.70-8.94. 45- 50 gr. 9.21-10.78. 50-58 gr. 10.81-12.30. 58-63 gr. 12.52-13.32, 63-70 gr. 13.40-14, alles per 100 stuks. Eierveiling SJ3.E.: Aanvoer 547.953 st. Handel vlug. Prijzen: eieren van 58-63 gr. 12.12-13.08, 63-65 gr. 14.14-14.40, eende eieren 57-67 gr. 9-9.26, 67-73 gr. 9.34- 10.52, alles per 100 stuks. Eiermarkt: Aanvoer 1.500.000 stuks. Handel vlug. Prijzen: eieren van 60-65 gr. 13.10-13.90, algemene prijs 13.50 per 100 stuks, kiloprys 2.20, basis 61% gr. Eieren van 40-52 gr. 8-11.75. AALSMEER. 22 Juni C.V. Centrale Aalsmeerse Veiling G.A.: Snijbloemen: Gerbera 15-30, Amaryllis 6-12, Lelies 30- 53, Violieren 5-12, Clematis 20-34. Pioe nen 8-16, Eremurus 20-32, Bouvardla 10- 22, per stuk. Iris 25-45, Lathyrus 15-38, Colvillei 80-110. Ornlthogalum 75-120, Zinnia 10-23, Gladiolen 75-115, per bos. GOUDA, 23 Juni Kaasmarkt: Aan gevoerd 143 partijen. De prijzen waren: voor le kwaliteit per kg. 1.90-1.99, 2e kwaliteit 1.80-1.89 en extra kwaliteit 2.00- 2.16. Handel was goed- KATWIJK AAN DEN RIJN. 22 Juni Groenteveiling: waspeen Al (per kist) 7.90-9.30. idem A2 4.40-6.90, idem BI 9. bospeen 1 (per 100 bos» 29-34, idem 2 25-27, sla Al (per 100 st.) 3-5.40, bloem kool Al (per 100 st.) 37-53, idem A2 26- 33. kroten (per kist) 4.50-6.50, idem (per 100 bos) 5-13, poot-uien 21-24, sjalot ten 18-21. tuinbonen 22-32. spinazie 8- 15, andijvie 12-18, doperwten 88, prln- sessenbonen (per kg.) 1.61-1.64, spitskool 10-11, peterselie (per 100 bos) 4-6, krul- peterselie (per 100 bos) 11-12, selderij (per 100 bos) 6-10, bonekruld (per 100 bos) 3-6, aardbeien (per doosje 250 gr.) waarvan 11.000 kg. voor export werd ver kocht; bospeen 5000 bos, waarvan 1500 bos voor export werd verkocht; sla 19.000 stuks. RIJNSBURG. 22 Juni Groenteveiling: Uien 16-27 per kg. Radijs 3-6.50, peterse lie 6.70-8.10, bonekruid 4.50-6.50, bosprei 13, krulpeterselie 12„ alles per 100 bos. Spitskool 8 per kg. Bloemkool 10-29 per stuk. Kroten 5.30-9.50 per bos. Sla 3.10- 5.10 per 100 stuks, tuinbonen 22 per kg. erwten 69-84 per kg. prei 44 per kg. Colvillei 280-360, Charme 700-820, Talma 1.00-120, Zinnia's 230-260, Centaurea wit 180-200, idem geel 180, Tuinanjers 120-140 Wirral Supreme 450-580, Anjers: Sim Der by 10-11, Sim roze 9-10, Sim wit 8-10, Tangerlum 19-20, Gladiolen: Acca Lau- rentia 15, Frlenship 15, Abu Hassan 12. Plerson 9-10. Joh. Strauss 19-20, Campa- nua Pyrenidalis wit en blauw 11. alles per 100. Salldago 37-40, Engelse Iris 35- 46-55, Herls 16-20, Ridderspoor 50-55, Se- getum bont 30-33. idem geel 25-30, Cln- themus 30-34, alles per bos. Verklaring van ingenieur André Bliss Een in Hongarije ge boren joodse ingenieur, André Biss, heeft ten be hoeve van het Europees kantoor van het Ameri kaans Joodse Comité, dat te Parijs gevestigd is, een verklaring afgelegd, waarin hij vaststelt dat Adolf Eichmann alles heeft gedaan wat hij kon om de eventuele emigra tie van joden uit Europa tegen te gaan. Biss heeft in een brief aan premier Ben Goerion meegedeeld, dat hij bereid is als ge tuige tegen Adolf Eich mann te worden gehoord. Volgens Biss zou de gehele joodse gemeen schap van Hongarije vol ledig uitgeroeid zijn als het alleen aan Eichmann had gelegen. ..Hij heeft op alle mogelijke manie ren gepoogd Himmlers opdracht om met ons te onderhandelen te sabote ren en vertelde mij en Rudolf Kastner in juli 1944 verheugd, dat de onderhandelingen mislukt waren". Met Joel Brandt had Biss met Eichmann on derhandeld over de uit wisseling van een mil joen joden tegen 10.000 vrachtwagens voor Duits land. Biss was lid van de Joodse Raad en werkte mee aan een ge heime organisatie, die zich ten doel had gesteld zoveel mogelijk joden te redden. Deze organisatie, die bekend is geworden als de ,,Vaada", heeft ongeveer 114.000 joden uit de handen van Eich mann kunnen redden. Het Getto van Boedapest werd bijvoorbeeld ge vrijwaard van de maat regelen (lees: volledige uitroeiing), die Eichmann bij de nadering van het Russische leger had be raamd, omdat Biss Eich mann telegrammen zond waaruit zou kunnen blij ken dat er voor hem in Zwitserland een tegoed van enkele miljoenen Zwitserse franken was gestort. Die telegrammen waren echt, maar de te goeden bestonden niet! Kastner is later ver moord omdat verschei dene joden in de mening verkeerden dat hij teveel met de Duitsers had sa mengewerkt. Biss raakt met zijn woorden en meer nog met de bewij zen die hij zegt te bezit ten aan een teer punt, waarover in joodse krin gen veel te doen is. Het wordt niet uitgesloten ge acht dat zijn mededelin gen nieuwe tweedracht zouden zaaien. De verkla ringen van Biss zouden een slag voor Eichmann zijn. Tot dusver heeft deze gezegd meermalen toegelaten te hebben dat pogingen werden gedaan om joden te redden. Als nu bewezen kan worden dat hij integendeel der gelijke pogingen heeft ge saboteerd komt zijn zaak er helemaal slecht voor te staan. BEURSOVERZICHT Ook Unilevers boven de duizend procent Amsterdam, 23 juni Bij flinke omzetten was de stemming vandaag voor de internationale waarden bij opening opnieuw „willig" als gevolg van aanhoudende buitenlandse aanko pen en lokale speculatieve vraag. Aan de hausse wordt weinig weerstand geboden door gebrek aan verkooporders. Deze worden, zoals reeds eerder gezegd, steeds geringer naarmate de koersen stijgen. De Philips en Unileverwaarden vestigden vandaag nieuwe hoogterecords aller tij den. Ook Kon. Olies lagen zeer vast in TRACTOR RIJDT VAN DIJK: JONGEN GEDOOD (Speciale berichtgeving) De 16-jarige W. H. Derks uit Nijme gen is vanochtend omstreeks 6 uur in de Ooy-polder om het leven gekomen bij een ongeluk met een landbouw-tractor. De tractor, die bestuurd werd door een landbouwer uit Nijmegen haalde op de Kadijk een door een paard getrokken wagen in. Daarbij is de tractor met de linkerwielen in de berm geraakt en van de dijk gevallen, die ter plaatse ongeveer twee meter hoog is. De jongen, die op het linker spatbord zat, kwam evenals de bestuurder onder de tractor terecht en werd waarschijn lijk opslag gedood. De chauffeur is met ogenschijnlijk lichte verwondingen in het St.-Canisius-ziekenhuis te Nijme gen opgenomen. AUTO IN TWEEËN: BESTUURDER OVERLEDEN Gisteravond is de 37-jarige D. Boele uit Alkmaar op het kruispunt Zuidenweg Middenweg in de Beemster met zijn personenwagen verongelukt. Een van links komende zware vrachtauto, gela den met zand, greep zijn wagen, waar door deze tegen een boom werd geslin gerd en in tweeën werd gespleten. De heer Boele werd hierbij uit zijn auto ge slingerd en kwam in de sloot langs de weg terecht. Hij was op slag dood. De vrachtwagenbestuurder werd licht ge wond. de markt. In Wall Street lagen deze aandelen gisteren zeer gevraagd in de markt en sloten aldaar 1% dollar ho ger. Dit stimuleerde Amsterdam waar de aandelen vanmiddag op f. 148.40 circa vier gulden boven de vorige slotkoers uitkwamen. De omzet van woensdag in dit fonds bedroeg 41.150 stuks. Een der gelijke omzet werd in lange tijd niet be reikt. Philips wederom sterk gevraagd door Zwitserland en Amerika en noteer de op 1270 circa 30 punten boven de vo rige slotkoers. Unilevers passeerden met glans de grens van 1000 procent bij een notering van 1020. Bij de opening werd in deze hoek hevige strijd gevoerd voor de vaststelling van de eerste en voor de beurs zo belangrijke koers in verband met middenkoersvraag of middenkoers aanbod. De margarinewaarden boekten op 1020 een koerswinst van ruim 30 pun ten ten opzichte van de vorige slotkoers. AKU's vielen met een winst van 3 pun ten op 582 tegen. Hoogovens lagen ge vraagd in de markt op 853, tegen een vo rige slotkoers van 838. Dit fonds is thans officieel ter beurze in de rij van de „in ternationale" waarden opgenomen. Toch waren de koersen van alle bovengenoem de fondsen gedurende de niet-officiële ochtendhandel van vandaag hoger met als hoogste koers voor AKU op 593, Phi lips 1285, Unilevers 1047, Hoogovens 868 en Kon. Olies op f. 148.40. Om circa 12 uur werd bekend dat het officiële En gelse disconto, zoals werd verwacht, was verhoogd van 5 tot 6 procent. Dit had toen koerscorrecties tot gevolg. Scheepvaarten kalm met weinig ver andering en van de cultures lag Deli iets hoger in de markt. Staatsfondsen bij rustige handel doorelkaar prijshoudend. Volgens beurskringen zal de Engelse dis contoverhoging niet van invloed zijn op het Nederlandse disconto omdat in Ne derland thans gelden binnenvloeien door verkopen van aandelen en het toerisme. In de lokale sector waren de bier-aande len 10 tot 20 punten hoger en werden de grote banken boven de slotkoersen van gisteren geadviseerd. Prolongatie 3% procent. WISSELKOERSEN Amsterdam, 23 juni. Londen 10.57%—10.57%, New York 3.76%—3.77Vs. Montreal 3.83fJ—3.83+3, Parijs 76.89%—76.94%, Brussel 7.56%— 7.56%, Frankfort 90.39—90.44, Stock holm 73.04—73.09. Zürich 87.37%— 87.43%, Milaan 60.71%—60.76%, Kopen hagen 54.67—54.72, Oslo 52.81—52.86, Wenen 14.51%—14.52%, Lissabon 13.17% —13.19%. Beurs van Amsterdam Woensdag 22 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '58 4% 100% 100% Ned '59 4% 100,V Ned '59 4% 981* 98% B Ned. '60II 4% 100J* 100% Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obi. 3% 78GB Ned. '47 3% (3) 93% 93% Ned. *51 3% 96% 96% Ned '53 (3%) 93ft 93% Ned '56 3% 93% 93% Ned '48 3% 86% 8614 Ned '54 3% 86% 861* Ned '55 I 3% 88,V 88% Ned. "55 II 3V4 90,V 90% Ned. *37 3 91 91% Dollarlng '47 3 91% 92 Investeringscert 3 97 GB 97 Ned 62-64 3 98 98 Indië *37 A 3 9314 93% Grootboek '46 3 89,^ Ned. W£ 6% 109,V 108% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35 34% Nat. Handelsbank 164 165 Ned Handelmij. 282GB 300B Amst Rubber 117 115%GB H.VA 172% 171% Senembab 560 560 A.K.U579% 576% Berkel's Patent (v.) 347 339% Calvé Delft cert 940 978 GB DeU Mi).en (Ver.) 189.70 191.30 Kon Pap v Gelder 330 GB 334 Hoogovens eert 838 839 Müller en Co N£ 448 459% Ned Kabelfabr 627GB 620GB Philips 1240% 1267 Philips pref 315 GB 325 GB Onliever 989 1019 Wilton Feyenoord 201% 205 GB BiiltoD 2de r 385 389 Dordtse Olie gew 698% 710% Kon Olie (f20.— 147 150 idem (50 f20.— 144.70 147.85 HoU Amer lijn 139% 141% Java China Paket 145 143 Kill 103 103.10 Kon Ned Stmv MU 183 184% Kon Paket Mi) 134% 134% Stoomvaart Mij Ned 166% 168% Nleveit Goudr eert 144% 144% v Ommeren eert 272% 271% Kon Rott Lloyd 145 147%GB Ned Scheepv Unie 145% 145% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% idem '48 (3%) 93% 93% R'dam '52-1 (4%) 97% 92 ld. ld "37 I-n (3%) 94% 94% Z.-Holland '56 (4%) 97A Bankwezen Bank N. G. '58 (5%) id. N.WB. '52 (4%) Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 Premieleningen A'dam "53 3 A'dam '51 I 2% A'dam *56 1 2% A'dam '56 n 2% A'dam '56 III 2% Eindhoven '54 2% Enschede '54 2% Den Haag *52 I 2% Idem H 2% R'dam '52 I 2% Idem n 2% Idem *57 2% Utrecht -52 2% Z.-HoU 1957 2% 104,V 96% 100% 83% 78% 94% 93% 78% 78% 85% 87% 87% 88 97% 87% 92% 102 83% 78% 94% 93% 78% 78% 85% 96 97% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Robeco 241 Amst Bank 350 HB.U eert 224 Rott Bank 300 Twentsche Bank 277% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 455 BorsumiJ 61 K N Edmet A-AA 100 [dem pref wd 107 Electrolasmii 335 Kon Ned Grofsm 167 Holl Constructie 530 lng Our v Bouwnyv 264 Internatlo 153 Int Kunststofl Ind 65% Leldse Wolspinnerii 440 Rott Droogtlofc Mil 620 Sikkens Groep 798 Ver Touwta brieken 340 Walvisvaart 119% Wernlnk'8 Betonm 150% Van Wijk en Heringa 115 Zaalberg 120 Spoorwegen Dell Spoorwee Mij 6% Am e rik fondsen Canadian Pacific R 25A Intern NlckeJ 108% Anaconda 50% Bethlehem Steel 43% Cities Service 41% General Motors 43% Kennecott 76% Republic Stee) 61% Shell OU 68% Union Pacific 26% ün. States 8teeJ 79% 243.50 351 225% 305 279 458 63 167 539 265 152 450 629 800 350 120 145 114% 121 25% 108 51% 45% 41% 44A 78% 62 70% 26% 80%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7