Op wielen en vraagtekens naar slot van liet lustrum festijn Dr. B. W. Schaper gewoon Leids hoogleraar algemene geschiedenis Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 23 juni 1960 Tweede blad no. 30080 ZET u maar in de krant dat de portier van Zestienhoven d'r gek van geworden is, zei ons de por tier van Zestienhoven, en wij doen het graag. Niet alleen om deze portier een plezier te doen, maar ook omdat zijn mening zo opmerkelijk is. We hebben natuurlijk niet de mening van alle deelnemers aan de Lustrum Rallye 1960 kunnen vragen, maar ieder was zeer in zijn nopjes, en dat mag toch ook wel in de krant, want we geven het u te doen na een reeks uiterst vermoeiende feestelijkheden een uur of drie (of nog veel langer) door Zuid hollands weilanden te toeren, en dan nog immer in uw nopjes te zijn. Nu hadden de portier en zün colle ga's op het vliegveld Zestienhoven het natuurlijk niet erg gemakkelijk. Op vliegvelden vigeren de meest verba zingwekkende verbodsbepalingen voor de leek, en de bewakers van zo'n vlieg veld moeten zorgen dat aan die bepa lingen de hand wordt gehouden. Ze waren zo druk in de weer met te zor gen dat de auto's te juister plaatse werden geparkeerd, dat niemand rookte op plaatsen waar dat niet mocht, en dat er niemand op het gras onder neer komende parachutisten ging staan. „We kenne de verantwoordelijkheid niet dragen, meneer", was een kreet die nogal eens opklonk, en terecht, want, lezer, meen niet, dat wij geen begrip hebben voor de taak van de bewakers, of dat deze bewakers geen begrip had den voor het feit, dat zij zo'n kleine anderhalfduizend studenten te gast hadden; integendeel, zij vonden het prettig. Maar wij lopen aanmerkelijk op ons verslag vooruit. OM bij het begin dan te beginnen. Om kwart voor twee gistermid dag startten de eerste deelne mers aan de Lustrum Rallye 1960 van het Schuttersveld. Zoals dat gaat bij een studentenrallye waren er verschei dene juwelen van auto's te zien: een vrij gave, maar zeer oude Rolls Royce waarin wij de cabaretier Jaap Fischer zagen, en een lief oud rood kavalje dat reclame maakte voor een limonade- merk, maakten de meeste indruk op ons. Er waren drie parkoersen uitgezet, die ieder om een uur of vijf op een geheim doel bijeen zouden brengen. Als men zou verdwalen, kon men in uiterste wanhoop het zegel van zijn nood-envelop" verbreken om dan het verlossende woord te lezen: Jammer! Het wós toch Vliegveld Zestienhöven bij Rotterdam". Alle drie routes begonnen met de op dracht „Ga linksaf en blijf singelen tot eft met het Herenenkelspel". Ver scheidene deelnemers hadden al moei lijkheden met het oplossen van deze kryptogrammatische regel, maar de meesten begrepen toch dat het er om ging de Herensingel tot het eind toe af te rijden. Daarna ging ieder zijns weegs, dat wil zeggen: één van de drie uitgezette routes. Uw verslaggever volgde route III, en kreeg o.a. met de volgende moeilijkheden te kampen. WIJ moesten bij „karbonades" linksaf slaan. Karbonades wor den van varkens gemaakt, dus bij een varkenskot sloegen we links af. LEIDSE UNIVERSITEIT Op 27 Juni wordt het Universitaire In lichtingenbureau geopend. Het zal tot eind september al die inlichtingen en documentatie op het gebied van studie en verenigingsleven verstrekken, die vooral voor de aankomende studenten nuttig zijn. Het bureau, dat gevestigd is in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73, is dagelijks geopend in de ochtend- en middaguren. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Cornelia Petronella, dr. van N. C. On derwater en D. Imthorn; Lucas Petrus Johannes, zn. van C. H. G. van 't Hart en A. M. Oomen; Cornells Joannes, zn. van M. H. Langeveld en T. G. Rotteveel: Inez Déslrée, dr. van H. Swanenburg en M. M. de Vrind; Jacqueline Yvonne, dr. van A. Kooreman en H. Aben; Peter, zn. van G. G. Kneijber en M. N. Timmers; Aloy6lus Gerardus Maria, zn. van A. G. C. de Frankrijker en J. M. M. Straathof; Robert Jan Jacob, dr. van W. G. Mulder en H. J. Hendriksen; Frans, zn. van J. de Geus en B. Bosman; Gerard, zn. van G. Bleljenberg en R. de Roode; Anita, dr. van L. H. Janssen en E. van der Kamp; Hendrlkus Johannes, zn. van T. de Moolj en J. C. Vlilbrlef; Cornelia Maria, dr. van T. de Mooi) en J, C. Vlilbrlef; Jacob Pie- ter, zn. van H. A. P. Brouwer en M. J. Doets. OVERLEDEN W. Alphenaar, 83 Jr., man; D. J. Wal- laart, 70 Jr., man; J. Laurier, 69 Jr., man; L. J. J. Breas, 77 Jr. man. In Oud Ade hebben we een opdracht uitgevoerd, die bestond in het wuiven naar de dienstdoende schooljuffrouw. We moesten haar reactie noteren: ze wuifde terug. We hebben ons wel afge vraagd waar zo'n dienstdoende school juffrouw in hemelsnaam plezier in heeft. In verscheidene parkoersen was de opdracht vervat dat men de richting van zijn waarschijnlijke politieke over tuiging moest volgen. Het zal u niet verbazen dat de meeste Leidse stu denten instinctief rechts kozen, wat dan ook de bedoeling bleek te zijn. Op Route I moest men o.a. een Tro jaanse vorstin links laten liggen. Dat sloeg natuurlijk op een boerenhoeve die Helena heette. Hier en daar bevonden zich uiter aard controleposten langs de weg. Daar moest men een stempeltje halen. Wie zijn kaart goed had laten afstempelen, kreeg daar dan het opwekkende zin netje: „Herstel Minerva", uitgebreid met wat plaatjes, te staan. Voorts wa ren sommige van deze controleposten bereid de pitten van een pond kersen in ontvangst te nemen, als bewijs dat men tevoren de opdracht om zo'n pond te kopen correct had uitgevoerd. Het trof ons dat deze controleposten wer den bezet door leden van het Gronings Studenten Corps. Was dat nu om de leden van het LSC te ontlasten en vrij te maken voor hun eigen lustrum of was dat vanwege de bijna notoire eer lijkheid van de Groningers? In ieder geval waren het bijzonder aangename posters. i Cruys Voorbergh, die alweer ge heel opgeknapt was van de ver moeienissen van de Faustregie, reik te gisteravond de prijzen uit aan de winnaars van de lustrumrally e. HET tweede deel van de route be stond uit het „bolletje-pijltje systeem". Deze fascinerende naam betekende dat men een aantal zeer beknopte situatie-schetsjes voor zich had, waarop de rijrichting stond aangegeven. Het viel niet steeds mee om daar uit te komen, om dan tevens geen controlepost te missen en om dan bovendien ook nog een enkele op dracht op het juiste moment uit te voe ren. Wij zagen op onze weg verschei- denen het eens rustig uitpraten in een berm, we zagen anderen nerveus heen en weer jagen tussen hoog opwaaiend stof op rustieke weggetjes, en we zagen onszelf ook wel eens mistasten, maar dêit hoeft uiteraard nooit zo uitgebreid in de krant. HET derde deel van de route moest men kaartrijden. Een Groninger, die zich een heerlijke strandstoel had aangeschaft, zag erop toe dat iedere deelnemer eerst 200 meter ach- In Ter Aar moesten de deelnemers heel ivat piekerenvoordat ze tot de ontdekking kwamen dat zij hier een soort zelfbedieningsstempelpost moesten passeren. Eindexamens Rembrandt-lyceum Geslaagd voor het eindexamen afd. h.b.s.-B: H. W. J. Blote, J. W. Cornelisse met lof, K. J. Fluyt, D. J. de Graaf, Oegstgeest, J. G. van der Laan, J. W. Metselaar, Oegstgeest, R. Moolenbeek, R. P. Nitzsche, Den Haag, L. P. Rynsburger, Leiderdorp, R. J. Sirre, Wassenaar, J. J. G. S. Taconis, J. T. Ubbink, W. A. D. Bossard, Leiderdorp, A. W. F. David, Rika Eisma, Voorschoten, Lida van Gro ningen, W. J. de Jongh, Oegstgeest, S. P. Ouwerkerk, Leiderdorp, P. Pieper, Hille- gom, J. de Vink, F. J. Voorhorst, Th. Vossepoel, Marjan Wilschut. Afgewezen 11 kandidaten. Waar geen plaatsnaam bij vermeld is, is deze Leiden. PROMOTIE LEIDSE UNIVERSITEIT Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Studies of enhanced solar radio emis sion at frequencies near 200MHz", de heer A. D. Fokker jr., geboren te Apel doorn en thans wonende te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit is geslaagd voor het doet. ex. Nederlandse taal- en letterkunde mej. L. Wemelsfelder (Den Haag). Onze stadgenoot, de heer F. W. E. de Haan is benoemd tot lid en onder voorzitter van de in Den Haag zetelende examencommissie aantekening lichame lijke oefening onderwijzer 1960. Rijnlands Lyceum Aan het Rijnlands Lyceum te Wasse naar slaagden voor het einddiploma gymnasium B: de dames: M. van Splun- teren te Oegstgeest en E. F. Vreede te Wassenaar en de heren: A. M. van den Bergh, Wassenaar, Th. A. van den Bergh, Wassenaar, Th. N. Brouwer, Oegstgeest, Th. O. J. Gheyselinck, Wassenaar, C. P. Jongkoen, 's-Gravenhage, A. Lagendijk, Wassenaar, W. J. Lanting, Wassenaar, C. J. A. van Lede, Wassenaar. Er werden geen kandidaten afgewezen. Geslaagd voor het einddiploma gym nasium A: de dames: P. C. Feith te Wassenaar, J. M. Fossen, Wassenaar, O. L. van Randwijck, Oegstgeest. Het exa men van de afdeling gymnasium A wordt nog voortgezet. Er werden geen kandida ten afgewezen. EERSTE PAAL VOOR GEREF. WIJKCENTRUM De eerste paal van de 137 palen, welke de fundering zullen vormen van een ge reformeerd wijkcentrum in de omgeving van de Kooilaan, is gistermiddag in de grond geheid door de heer C. Kral, lid van de Geref. Wijkkerkeraad. De funde ring bestaat geheel uit houten palen, welke van een zogenaamde betonnen „opzet" zijn voorzien. Het wijkcentrum zal vermoedelijk in het eerste kwartaal van het volgende jaar gereed zijn. De plechtigheid droeg een onofficieel karakter en werd bijgewoond door leden van de Raad van Beheer en tal van ge reformeerde wijkbewoners. teruit reed, en zich daarna stortte in het kaartleesavontuur. Die kaartlees- tocht begon in Waddinxveen, en moest dan via Zaandam en Amsterdam lei den naar Schiphol, welk vliegveld vol gens de kaart ten zuidwesten van Wad dinxveen lag. Wij geloven niet dat enig deelnemer in dit grapje is getrapt, en meteen maar spoorslags naar Amster dam is gereden. „Amsterdam" was natuurlijk Rotterdam, maar het viel desalniettemin bepaald niet mee om er te komen volgens de aangegeven route. Het viel in ieder geval ons niet mee, en nog zeer geruime tijd na ons kwamen ralleyrijders binnen, die met vermoeide glimlach zeiden dat het toch een aardige tocht was geweest, en daar hadden ze ongetwijfeld gelijk in. HET traditionele einde van iedere rallye is een klassificatiewed- strijd. Die was hier op Zestien hoven zo ingericht, dat na het start schot de chauffeurs van de twee elkaar bestrijdende equipes eerst een luchtbal lonnetje moesten stukblazen. Daar werd weieens bij „gematst", doordat men het ballonnetje maar stuk kneep, maar men moet niet al te nauw kijken, vinden wij. Daarna moest de chauf feur zijn wagen starten, langs een em mer water rijden, die een van zijn mee rijders op een volgend tafeltje moest plaatsen. Vervolgens moest een mee rijder op een autoped een rondje om de auto fietsen, dan moest men de auto tussen een rij paaltjes laveren en tenslotte terugracen over een grasveld. Het gegier van remmen en het gejoel van omstanders was niet van de lucht. Een van de deelnemers slaagde erin een kratje bier omver te rijden tot grote woede van de wedstrijdcommis sarissen, die daaruit hun moreel hoog moesten houden. De winnaars Grand Prix: Smit Azon, 0 strafpunten klas- sementsproeven 1 min. 33 sec. Routewinnaars: Route I: Smit Azon. Route II: Van Dishoeck, 60 straf- punten; tevens winnaar reünis- tenklasse. Route III: Sombeek, 0 strafp. Klassementsproeven: 1. Stok, 1 min. 2 sec. 2. Ad. Kamp, 1 min. 33 sec. Algehele pechprijs: De Nauw. Een troostprijs voor de klasse mentsproeven ging naar de lus- trumcommissie TERWIJL men het vliegveld bezich tigde, werd het langzamerhand tijd dat de Leidse parachutisten kwamen. Die verschenen dan ook. Op Ypenburg waren ze ingestapt en van niet zeer grote hoogte werden ze boven Zestienhoven uitgeworpen, waar ze keu rig midden op het vliegveld neer kwamen. Naarmate het later werd, ging het groeiende aantal aanwezigen, onder wie ook Prinses Beatrix zich bevond, zich concentreren om de hangar waar bars en eetstalletjes waren ingericht. Men ging er de inwendige mens ver sterken. Sommigen strekten zich uit in het gras in de zon en genoten van het mooie weer en andere zaken en weer anderen waagden een dansje. Om halfnegen vroeg Cruys Voorbergh het woord om -de prijswinnaars van de rallye aan te kondigen. De winnaar van de Grand Prix kreeg een enorme beker en er waren verder veel aardige prijzen voor de andere winnaars. Er is nog lang daarna gedanst, men heeft naar de film gekeken, en ten slotte is men zich gaan vermaken op een slotfeest op de Floriade. Maar dat zijn besloten zaken, waarvan u even min een verslag verwacht als van uw eigen huiselijke feestjes. Het 77ste Vistrum is ten einde. Leiden rust uit. Een oud-gediende gaat welge moed van het Schuttersveld op weg naar het vooralsnog in nevelen ge hulde einddoel van de lustrumrallye Tien studenten-pora's Tien studenten of oud-alumni kwamen gisteren naar het terrein zweven, waar de deelnemers aan de lustrum rallye inmiddels wa ren gearriveerd: Zestienhoven. Het waren mr. F. Molhuysen die als „marker" de eerste para chutesprong maakte, en drie groe pen van drie, achtereenvolgens mr. M. Smulders, F. E. Pels Rijcken, jkvr. R. W. D. M. Ser- raris, W. J. P. van Notten, A. W- van Moorsel, G. Schoemaker, C. E. van Voorthuysen, J. B. Visser en G. B. Wenckebach. Deze pa rachutisten hebben onlangs ook gesprongen bij de grote militaire oefening op de heide van Oirschot. Een merkwaardig onderdeel van I van elke deelnemende wagen moest de klassementsproef: een inzittende een rondje per step maken Toelatingsexamen gymnasium Tot de eersteklasse van het Stedelyk Gymnasium zijn toegelaten: Annelieke de Bruyn, Frederike Doeleman, Mark Job Dresden, Abraham Flippo, Marjan Galestin te Noordwijk a/Zee, Elselien Haantjes, Ankie Heijmans, Sander Hila- rius, Peter Jansen, Lisette de Jong, Eli sabeth de Jonge te Katwijk, Addy Kap pers te Noordwijk a/Zee, Richard Kas ten, Adriaan Kist te Oegstgeest, Freddie de Koning, Kees Korthals, Marjon Kruyt, Felix Luitwieler te Leiderdorp, Marian Nap, Gerrit-Jan van Oven te Oegstgeest, F rank Ouwerkerk, Cns Peet- sold, Yvonne van Rooyen, Elma Roosen- schoon, Tjeérd van Rij, Christiaan Sara- ber te Voorschoten, Els Schimmel te Noordwyk a/Zee, Bert Schotanus te Oegstgeest, Bert Schwartz te Valken burg, Ewout Sirks te Voorschoten, Niels Smith te Voorschoten, Ingrid Sorgedra- ger, Veronica Steinbach, Minze-Jan Tonkens, Jeannette Tjerkstra, Mar- tientje Verwey te Warmond, Ineke van Vliet, Jan de Vries te Noordwijk a/Zee, Madeleine de Vries, Matthijs van de Waal, Yvonne Wijntjes te Voorschoten, Ineke Zuidema, Hilde Zwolle te Leider dorp, Sjoerd van Dok te Noordwijk/B., Wieneke Meyer, Marjolyn Steenhauer, Frans Heynen, Els Frielink, Patricia Logeman (voorw.). Waar geen plaatsnaam vermeld wordt, is deze Leiden. Twaalf kandidaten wer den afgewezen. Nieuwe instrumenten voor „,De Sperwers" GROTE GIFT UIT ANJERFONDS Hoewel het Accordeonjeugdorkest „De Sperwers" nog maar enkele jaren be staat, is het door haar studie en repete ren toch al zo ver gevorderd, dat vorig jaar meegedaan werd aan nationale con coursen. Hier werden twee eerste pryzen be haald. Ook door het optreden in zieken huizen, sanatoria en voor ouden van dagen heeft dit jeugdorkest reeds een goede naam gekregen. In dit verband heeft het bestuur van het „Anjerfonds" besloten deze vereni ging met een gift van f935— te veras sen, waardoor de aankoop van een drum stel, jeugdpauken en een basaccordeon nu werkelijkheid kan worden. Moge dit een stimulans zijn voor vele verenigingen om collectanten te zenden op Anjerdag, welke zaterdag 2 juli ge houden wordt. Bij Koninklijk besluit van 10 juni j.L is met ingang van de dag waarop het ambt aanvaard zal worden benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de algemene geschiedenis, dr. B. W. Schaper. Prof. dr. B. W. Schaper werd op 3 februari 1907 te Voorburg geboren. Hij studeerde geschiedenis te Leiden en leg de op 7 april 1933 het doctoraal examen af. Daarna was hij werkzaam in de journalistiek en sedert de oorlog als leraar by het gymnasiaal onderwijs, laatstelijk als leraar aan het Vossius Gymnasium te Amsterdam. Op 23 sep tember 1953 promoveerde hy in Leiden tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte op een dissertatie getiteld: .Albert Tho mas; dertig jaar sociaal reformisme". De promotie geschiedde cum laude. Als promotor trad op prof. dr. Th. J. G. Locher. Dominee beroofd van agenda met preekafspraken De diefstal van twee akten tassen heeft de Amsterdamse dominee W. A. Smit in grote verlegenheid gebracht: in een van de tassen zat een agenda, en in die agenda staan de preekafspraken voor de komende anderhalf jaar ver meld. Ds. Smit weet niet meer waar en wanneer hij moet preken. De predikant had zijn auto gepar keerd op de Prins Hendrikkade voor de Sint Nicolaaskerk. Toen hij na enkele uren afwezigheid terugkeerde bleek een ruitje van de wagen te zijn vernield en de beide tassen waren verdwenen. In de ene tas zat een bedrag van circa 125 gulden, in de andere de agenda met de preekafspraken tot einde 1961. SAMENSPREKING GEREFORMEERDE EN HERVORMDE SYNODE Als gevolg van het besluit van de synode van de N.-H. Kerk en die van de Geref. Kerken om op gezette tijden een samenspreking te hebben, heeft in het begin van deze week in het gebouw van de synode van de N.-H. Kerk in Den Haag een eerste overleg plaats gevonden tussen de moderamina van beide syno den. In 1956 kreeg hij aan de Universiteit van Amsterdam een onderwysopdracht in de politieke wetenschap en gaf aldaar een jaar college over staatkundige ideeëngeschiedenis. Met ingang van 1 september 1957 werd hij aan de Leidse Universiteit benoemd tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar met een onderwijs opdracht in de algemene geschiedenis. Eenheidsstreven als tijdsverschijnsel Tijdens de Jaarvergadering van ae organisatie ter bevordering van het werk van de Internationale Raad van Christelijke Kerken heeft ds. J. H. Vede- ma uit Apeldoorn in Utrecht gesproken over ,,Het eenheidsstreven als tijdver schijnsel". Hij verklaarde, dat er symptomen van een eenheidsstreven vallen te bespeu ren op elk gebied, het religieuze zowel als het politieke en sociale. In onze tijd is de massamens in wording, aldus ds. Velema, en daaraan gepaard gaat het verlies aan verantwoordelijkheidsgevoel. Met zijn zorgen raakt de mens zijn verantwoordelijkheid en idealen kwijt, zo zei spreker, en zo wordt hij de weg van de massa opgedreven. Het eenheidsstreven gaat de religie niet voorbij. Hier gaat echter, volgens ds. Velema, het rode stoplicht branden, omdat de kerk van een andere orde is dan de wereld en daaraan ook niet ge lijkgeschakeld kan worden. Als kerk en wereld zich in dezelfde richting bewe gen dreigt er naar zijn oordeel groot gevaar, omdat de kerk dan haar be staansreden en -recht verliest. Nivellering van de waarheid is in strijd met de waarheid, zo zei ds. Velema, die hieraan toevoegde, dat het eenheidsstreven op elk gebied het bed spreidt van de antichrist. Hij stelde echter nadrukkelijk, dat niet elk eenheidsstreven te veroor delen is. Men dient echter onderscheid te maken tussen de schriftuurlijke en de onschriftuurlijke eenheid die wordt nagejaagd uit seculaire motieven.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3