KENTUKENT? Vliegcleskundigen: „Manoeuvres van piloot Kleyn verre van normaal!" ZAAK „TREK-AIR" Met een enkel woord Agenda DONDERDAG 23 JUNI 1960 In de gistermorgen voortgezette zitting van de rechtbank te vliegen onder de gegeven omstandighe- Maastricht tegen de Trek-Air-directeur zijn eerst verhoord de vader, de moeder en de zuster van de verongelukte piloot Ben Kleyn. Hun verklaringen waren vrijwel eensluidend over de gedragingen van hun zoon en broer op 13 januari, toen Ben Kleyn in Stolwijk voor enkele dagen thuis kwam en daar bij zijn ouders geïnformeerd had naar mogelijkheden om iets belangrijks te bewaren. Hij had stempel en lak van zijn vader meegekregen. Ben had iets verteld over een telefoon gesprek, dat hij op die dertiende januari met zijn patroon, de verdachte, gevoerd zou hebben en waarbij over een plan voor een overzeevlucht met de Fokker was gesproken, hetgeen Ben wel meende te kunnen i»fixen", zoals hij het toen uitdrukte. Familie: „vlieger niet medeplichtig" De avond voor de dag, waarop de Fokker verongelukte, 21 januari, had Ben Kleyn zijn ouderlijk huis opgebeld en zqn familie op de hoogte gesteld, zonder dat men daar overigens iets bij zonders in zag. Alle drie de gezinsleden zeiden, dat zij hun zoon en broer niet in staat achten mee te doen aan een complot om de Fokker opzettelijk te doen verongelukken om geldelijk gewin. Minder vlot ging het verhoor van de achttienjarige kantoorbediende A. M. C. Thijssen, die in een persfotozaak van de heer Fonteijn en tevens in het pen sion van de omomgekomen piloot werk zaam was. Slechts met veel moeite slaagde de president erin, deze getuige te brengen tot een rechtstreekse ver klaring, namelijk, dat hij op verzoek van de politie bij mevrouw Fonteijn ge ïnformeerd had of de verdachte in de late avond van zaterdag 23 januari, dus daags na het ongeluk, in het huis van Fonteijn was geweest. In de kamer van de omgekomen piloot lag immers op de tafel een verzegelde brief, welke de ge tuige en mevrouw Fonteijn onaange roerd hadden laten liggen. Tenslotte bevestigde deze getuige, dat mevrouw Fonteijn had toegegeven, maar deze herinnerde zich niets van deze zaak en vrijwel niets meer van wat er gebeurd was, omdat zij onder doktersbehande ling is wegens een geheugenstoornis. Fantast Het verhoor van de getuige J. T. Ver hoeven. sergeant-vlieger en vriend van Kleyn, heeft nogal wat moeilijkheden veroorzaakt. Deze getuige legde zulke aarzelende en ontwijkende verklaringen af over dingen, welke hij bij het verhoor door politie en rechtercommissaris na drukkelijk had gezegd, dat de president van de rechtbank, daarover opmerkin gen maakte. Enerzijds zei deze getuige toen zelf een fantast te zijn en dan dingen te zeggen, die hij niet kan ver antwoorden, anderzijds, dat hij sterk door het politieverhoor was beïnvloed. In dit velband gebruikte hij tot grote verontwaardiging van de president de uitdrukking „brain-washing". In tegenstelling tot de verklaring van mevrouw Fonteijn, dat Ben Kleyn op de avond voor het ongeluk tussen zeven en tien uur in het pension thuis was ge weest, hield de getuige Verhoeven yol, dat hq met nog een derde persoon met Kleyn was geweest. Ben Kleyn zou toen bq herhaling gesproken hebben over de mogelqkheden van redding als zijn Fokker boven zee moeilijkheden zou krijgen. De getuige Verhoeven had zqn vriend de tocht van de volgende dag wegens het slechte weer die avond af geraden. Blanco velletje De twee broers, Alb. Kleyn en Fop. Kleyn uit Stolwijk gaven gistermiddag volkomen met elkaar overeenstemmen de. verklaringen ten aanzien van hun achterdocht over het geval met het blanco velletje papier, dat in een ver zegelde enveloppe was gevonden op de kamer van hun omgekomen broer. Hun getuigenis was een herhaling van de reeds bekende feiten, dat de getui gen H. Dizy en J. Verhoeven de verze gelde enveloppe hadden weggehaald uit de pensionkamer van Ben Kleyn en dat de verdachte in het bijzijn van ge noemde mannen de brief had geopend, waarbij een blanco vel papier zou zijn aangetroffen. De twee broers, die in 'n onbewaakt ogenblik de volgende dag ermee akkoord gingen, dat brief en en veloppe werden verbrand, hielden voor de rechtbank vol, er vast van overtuigd te zijn, dat er een echte brief, dan wel een ander stuk van hun broer was ge weest. maar dat brief of document op de een of andere wijze was verdwenen Een intermezzo in de eigenlijke straf zaak vormde de behandeling door de rechtbank van tenlastegelegde belas tingfraude. De hoofdcontroleur van be lastingen bq de fiscale recherche, de heer D. van Male uit Arnhem, deed me. dedelingen over het boekenonderzoek in de bouwmaterialenhandel en het luchtreclamebedrqf. Hij constateerde een vrij sterke achteruitgang van zaken in de bouwmaterialenhandel. maar een stijging in de verdiensten van „Trek- Air". Hij had de indruk, dat verdachte de ene werkzaamheid voor de andere liet wqken. Het fiscaal vermogen achtte de deskundigen van zodanig betrekkelijk belang, dat de betreffende kredietinstel ling ten hoogste één reclamevliegtuig voor „Trek-Air" zou willen financieren. Over de kwestie der valse inkomsten- opgave werd met verdachte nog van ge dachten gewisseld, zonder dat een der partijen haar standpunt prqs gaf. De officier van Justitie had twee vliegdeskundigen gedagvaard om de rechtbank voor te lichten omtrent de betekenis van de vliegbewegingen, die opvarenden van de Noorse tanker „Sa- gona" in het Kanaal ter hoogte van Do. ver hadden waargenomen, toen de Fok ker van „Trek-Air" omstreeks een uur in de middag van 22 januari nabq het schip vloog. Over hun waarnemingen hebben twee matrozen en een bootsman eerst in Rotterdam en later op Schiphol tegenover de Rijkspolitie uitvoerige ver klaringen afgelegd, die uiteindelijk wel met elkaar overeen kwamen, al waren de deskundigen van oordeel, dat de zelfde vliegbewegingen door deze leken op verschillende wijze waren uitgelegd. Het kwam er op neer en de des kundigen demonstreerden dit met een speelgoedvliegtuigje en een uit papier geknipt oceaanschip dat de ..Fokker" op vrij geringe afstand dwars op het schip kwam toevliegen, daarna wendde in de vaarrichting en dan zeer stijl op trok. waardoor het vliegtuig een rol- beweging maakte. Deze zo dicht boven zee door de vrij zware „Fokker" met be perkt motorvermogen uitgevoerde ma noeuvre werd daarna nog eens her haald. Maar nu trok het vliegtuig nog sneller en stijler op, waardoor het toes tel „flickte" en er op de rug vliegend uitkwam. Vrij onbestuurbaar maakte het vliegtuig, dat bijna geen snelheid meer had, een samenklap over de dwarsas en gleed, half dalend, half afglijdend, tot boven het water om daarna in de golven te verdwijnen. Beide deskundigen hebben, near aan leiding van vragen van de president, ter zitting verklaard, dat deze wijze van den hoogst roekeloos was en dat derge. lijke manoeuvres zelfs op vrij grote hoogte nog een zeker risico voor de be stuurder meebrengen. De 32-jarige officier-vlieger P. G. v- Sprundel uit Rijen, de eerste der twee gehoorde deskundigen, was van oordeel, dat hier tegen alle regels van vlieg veiligheid in was gevlogen. De piloot moet zo gemanoeuvreerd hebben in een toestand, waarin hij zichzelf niet mees ter was. Ook de 60-jarige, thans gepensio neerde marinevlieger M. J. Th. van Vor- selen uit Den Haag, met een langjarige ervaring al« vlieger en als Instructeur, was van oordeel, dat hier van normaal vliegen absoluut geen sprake was. De piloot moet geweten hebben, aldus deze getuige, dat dit manoeuvreren fataal zou worden. Deskundige Van Sprundel heeft, vlak voordat de rechtbank het verhoor der getuigen charge ging af sluiten, nog enig opzien veroorzaakt door de mededeling, dat het pakje, dat tijdens het rondvliegen bij het schip uit het vliegtuig naar beneden kwam, onder geen beding uit het toestel geval len kan zijn. Het moet opzettelijk uit de cockpit geworpen zijn door de piloot. Passie (Van onze t.v.-medewerker) Tussen Almelo en Hengelo in het landschap Ambt Delden, gelegen in het schone Twente, is iets in gang gezet, waarvan we waarschijnlijk van nu af aan jaarlijks meer zullen horen. De passiespelen in Tegelen, schep ping van pater Scheurs, zijn welbe kend. Maar nu heeft de bekende ka tholieke toneelschrijver Jan Naaykens ook 'n passiespel geschreven en dat zal elk seizoen in Overijssel worden opge voerd. Jan Willem Hofstra liet zonder commentaar een paar filmflitsen van beide spelen zien en daarbij viel het op, hoezeer Naaykens met één slag de kroon schijnt te zullen gaan spannen. Dat zat werkelijk niet alleen in de spe lers, die een aanzienlijk groter drama tische kracht ontwikkelde dan hun con fraters, maar vooral in het veel mo derner levensgevoel, toch evangelisch aandoend, dat het stuk van Naaykens ademde. Hofstra werd afgelost door Van Dom burg, die van geen ophouden wist om het produkt (een regelrecht kunstsAxk zonder muziek en commentaar) van de vurige liefde van Van der Horst voor Suriname aan te bevelen. Daar zat wel een wringing xn opzet van presentatie en uitvoering, want het was alles actie, wat de film ademde en het was alles langademigheid, wat Van Domburg had te bieden. De geïnteresseerden kunnen vanavond de filmpoëet Van der Horst zelf beluisteren, want niet alleen dat hij aanwezig zal zijn bij de royal performance", maar op de film komt hij tevens op het scherm, zich onder werpend aan een vraaggesprek. In het KRO-programma kwam de éénmansopera ,,De kapelmeester", een aangelegenheid, die ons weinig zei. Het leek gekker dan het was om daarna Walter Kous met zijn musicbox te laten voordraven. Het was tot heden nimmer een succes gebleken, maar nu er wat meer geld aan gespendeerd werd, had het ineens een aanzienlijk beter niveau. Kous onthulde aardige achtergronden van zijn medewerksters. Daar was bijvoorbeeld de bijzondere Kay Cavendish, die het uitstekend deed. Niet minder bijzonder was Leesa (Bess) Foster, ook al een ontwape nende persoonlijkheid, rijper dan enige jaren geleden, maar met niet minder charme en persoonlijkheid. We hadden ons gespitst op de docu mentaire over ontspoorde kinderen, handelend over de jeugdcriminaRteit en haar oorzaken. Zo duidelijk en pri mitief die criminaliteit werd aange duid, zo duister bleven op de film de oorzaken, die dieper dan voorheen zou den liggen (logisch, omdat de armoe een geringer rol speelt en door de rijk dom vervangen schijnt) en andere ver men hebben. Die vormen werden dan uitvoerig uit de doeken gedaan met filmflitsen van verdorven jeugd, on dergedompeld in erotiek. Het aantal delinquenten zou in 30 jaar verdub beld zijn, maar het aantal mensen, dat zich er mee bezig houdt, zal wel het tienvoudige van voorheen bedragen. Door al dit gedrang speelt niettemin een benauwende eenzaamheid een grote rol. Maar het is niet onze bedoeling er schertsend over te rapporteren. Wat ons geboden werd, was het echter naar onze mening echt (nog) niet. Hier is een groter talent, een rijper inzicht, een dieper reikende beeldende kracht nodig om er een aannemelijk en richtinggevend geheel van te maken. Het bleef in de goede bedoelingen ste ken. ,,Leer als mens te leven", werd de jeugd als motto meegegeven. Leer als kunstenaar uw boodschap te bren gen, zou onze variant kunnen zijn, ware het niet, dat men het kunstenaar schap niet leren kan, maar er mee ge zegend moet zijn. Monseigneur Diepenbrock liet een nieuw, zeer -oecumenisch gericht ge luid horen, dat het aanhoren dubbel waard was. Een opmerkelijke afslui ting, die rust en beheersing vroeg na een avond, die zozeer in het teken van de passie stond. Ben Goerion sprak met minister Luns Regeringsdiner in Den Haag De Israëlische minister-president David Ben Goerion, is vandaag de tweede dag van zijn bezoek aan Nederland begonnen met een ge sprek met de minister van Buiten landse Zaken, mr. J. Luns, dat één uur en tien minuten heeft geduurd. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde vanochtend desgevraagd mee, dat gesproken is over Euro pese problemen, met name over de Europese Economische Gemeen schap, en over bilaterale kwesties. De Israëlische premier heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de zaak-Eichmann. Aan het gesprek, dat in een vriend schappelijke sfeer werd gehouden, werd ook deelgenomen door de staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Houten, de Israëlische ambassa deur in Nederland, de heer H. A. Cidor, en de plaatsvervangend secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenland se Zaken, dr. E. O. baron van Boeteze- laer. Na dit bezoek aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag begaf de Israëlische premier zich naar Am sterdam. Gisteravond bood de Nederlandse mi nisterraad de Israëlische minister-pre sident een regeringsdiner aan, waaraan minister-president prof. dr. J. E. de Quay in een tafelrede zei, dat de spe ciale sympathie van het Nederlandse volk voor Israël in de geschiedenis wor telt. Deze vriendschap is versterkt in één van de meest bewogen tijdperken uit Nederlands nationale bestaan de tweede wereldoorlog. Het oneindige leed onder een gemeenschappelijke onder drukker, vooral voor de joodse gemeen schap, heeft de ziel van het Nederland se volk tot in het diepst geroerd. De solidariteit van de twee volken da teert van oneindig ver in de geschiede nis. Lang voordat de joden onder de Nederlanders kwamen, verkondigden joodse profeten hun geloof zoals het is neergelegd in het Oude Testament, al dus premier De Quay aan het diner dat in Hotel Wittebrug in Den Haag werd gegeven. De Nederlandse premier schetste ver volgens de geschiedenis van de joden in Nederland. Hij herinnerde eraan, dat in het laatst van de vijftiende en in het begin van de zestiende eeuw grote aan tallen joden, die verdreven waren uit Spanje en Portugal, zich in Nederland, in het bijzonder in Amsterdam, hebben bevestigd. Er waren vele joden onder de edelen die in 1565 het smeekschrift bij Margaretha van Parma hebben inge diend. Tegen het einde van de zestien de eeuw kregen de joden uit Portugal dezelfde status als de burgers van de republiek. In de zeventiende eeuw ont stond in Amsterdam een sterke ge- gemeente van duitse joden die later werd versterkt door joden uit Polen en Litauen. Na erop te hebben gewezen, dat Rem brandt in zqn schilderij op welspreken de wijze uiting heeft gegeven aan de karakteristieke vorm van het samen gaan van joden en niet-joden in Am sterdam, zei premier De Quay, dat het joodse bevolkingsdeel zijn onuitwisbaar stempel op deze stad heeft gedrukt. La ter in de achttiende eeuw trok Den Haag joodse patriciërs. Hij herinnerde aan het heel belang rijke werk, dat de joden in Nederland hebben gedaan op het gebied van kun sten, wetenschappen en handel. Hij noemde o.m. de Hebreeuwse drukkerij en de diamantslijperij. Premier De Quay bracht vervolgens een dronk uit op de gezondheid van premier Ben Goerion en op de welvaart van Israël. (Advertentie) De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland BINNENLAND Op tragische wqze is gistermorgen een één-jarig kindje aan de Engweg te Hoogland om het leven gekomen. Het kindje dat ln de box zat is, doordat het met een koordje van zijn truitje aan een haak van de box was vastgeraakt, ln ademnood gekomen en gestikt. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de Prov. Staten van Zuid-Holland heeft de heer C. A. Ver kade te 's-Gravenhage benoemd ln de vacature, die door het aftreden van het KVP-lid, de heer C. W. J. M. de Ruyter, was ontstaan. De heer Verkade ls giste ren bij besluit benoemd verklaard. H.M. de Koningin heeft een bron zen medaille beschikbaar gesteld als prqs voor de Internationale verzamelaarsten toonstelling „Curiosa 61", die het vol gende jaar van 4 tot en met 14 augustus ln Den Haag zal worden gehouden. Deze expositie is georganiseerd ter gelegenheid van het 10-Jarlge bestaan van de Neder landse verenigixxg „De Verzamelaar". In een buitengewone zitting van de gemeenteraad van Venlo is gisteravond aan prof. H. C. J. H. Gelissen, directeur van de Provinciale Limburgse Elektrlci- teits Maatschappq, de gouden erepenning van de stad Venlo uitgereikt. De Katholieke Politiebond „St.-Mi- chael" heeft zich gistermorgen ln Utrecht op de tweede dag van zijn tweejaarlhks congres, zonder hoofdelijke stemming uitgesproken voor de oprichting van één katholieke vakcentrale, waarbij alle ka tholieke beroeps- en vakorganisaties rechtstreeks zqn aangesloten en waarin de uitvoerende, mediale en leidingge vende groeperingen aanwezig zijn. Mr. F. P. M. Prlck, hoofdcommis saris van politie te Nqmegen, heeft gis termiddag tijdens een buitengewone zit ting van de R.-K. Politiebond „St.-Ml- chael" een pleidooi gehouden voor meer centralisatie bij de Nederlandse politie. Zijn toespraak was getiteld: „Na vijftien jaren". Gistermiddag ls de 47-Jarige mon teur Aaldert Honders, gewoond hebbend aan de Kerkweg ln Utrecht, bij een brand in een garage aan het Stuyvesantpleln ln Den Haag omgekomen. BUITENLAND Russische geologen hebben in het westen van Siberië een uitgestrekt on dergronds warmwatermeer ontdekt, zo groot als de Kaspische Zee! De United States Operations Mis sion studiegroep, die Israël onlangs be zocht om het vreemdelingenverkeer te be studeren, voorspelt dat Israël over vijf laar zijn Inkomsten uit het toerisme zal hebben verdrievoudigd. Het vorige bezoek van de uit drie personen bestaande groep vond vier jaar geleden plaats en het rap port, dat toen werd uitgebracht was een opmerkeiqk Juist analyse van het vreem delingenverkeer en de vooruitzichten daarvan. Valdivia (Chili) ls gisterochtend weer getroffen door een aardbeving, waardoor paniek onder de bevolking ontstond. Men weet nog niet hoe groot de schade ls en of er slachtoffers te betreuren zqn. Later teisterde een tweede schok Puerto Montt. De gevolgen hiervan zijn ook nog niet bekend. Volgens een rapport van de Bir- maanse gezondheidsdienst zijn er op het ogenblik ln Birma 200.000 leprahjders. Hiervan zijn er echter 69.000 geregis treerd. Dit Jaar hoopt de Blrmaanse re gering met hulp van de Wereldgezond heidsraad en de Unicef 60.000 patiënten te behandelen. In Chavakachcheri. op het eiland Ceylon, zijn zestien bedevaartgangers om het leven gekomen, toen de autobus, waarmee zij opweg waren naar een r.-k. bedehuls. omsloeg en vlam vatte. Veer tien van de vierentwintig passagiers kwamen ln de vlammen om, terwijl twee anderen later ln een ziekenhuis aan hun verwondingen bezweken. De Phllippijnse militaire autoritei ten hebben gisteren een komplot om president Carlos P. Garcia te vermoorden ontdekt. Het komplot bleek uit documen ten, die op een gevangengenomen com munistische commandant aer „huks", de Phllippijnse opstandelingen, in beslag waren genomen. Op het noofd van deze commandant, Silvestre Llwanag. alias Linda Ble, die als no. 3 op de iqst van gezochte Hukleiders voorkwam, was een prijs gesteld van 50.000 pesos. Volgens plaatseiqke persberichten zouden deze documenten ook plannen hebben bevat om andere hoge regeringsfunctionarissen om het leven te brengen. Te Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, ls gisteren officieel bekendgemaakt, dat de Brits-Cyprische onderhandelingen over de Britse bases op het eiland - het voor naamste struikelblok voor algehele over eenstemming vandaag na een Impasse van zeven weken, zouden worden hervat. Aartsbisschop Makarlos eiste op 6 mei. de dag waarop de onderhandelingen werden afgebroken, dat de Britse bases aan Cy prus zouden worden overgedragen, zodra zij voor Groot-Brlttannlë niet meer nodig zouden zqn. Op een kunstveiling bij Sothebys ln Londen heeft een schilderq van Aert van Gelder, daterend van 1722 en voorstellend Boerhaave, de Nederlandse grondlegger van de moderne geneeskunde, met zijn gezin, een prijs van 15.000 pond sterling (ruim 150.000 gulden) opgebracht. Een kanaalgezicht van de Italiaanse schilder Francesco Guardl bracht eenzelfde prijs op. Het personeel van de openbare ver voersdiensten in Parqs, waar in de af gelopen twee maanden talrijke afwisselen de korte stakingen zijn voorgekomen, door de regering gevorderd ter voor! mlng van dergelijke acties, waarvoor Russische plaatsvervangende pre- nastas Mikolan, ls vandaag naar gevorderd B__„--jke thans straffen kunnen worden uitgedeeld, De stakingen werden gehouden ter on dersteuning van looneisen. Een Oostenrijkse expeditie van vijf man is er op 9 Juni ln geslaagd de top van de 7.900 meter hoge Distaghll ln de Karakoroem (Noord-Kasjmlr) te berei ken. De zeer Jeugdige bergbeklimmer Diether Marchart (20 jaar) en de 25- jarlge Günther Starker legden de laatste etappe af zonder van zuurstofmaskers gebruik te maken, De mier Anastas Oslo vertrokken. Hij zal daar de opening van een Russische industrie-tentoonstel ling bijwonen. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt bezig te zijn met de ont wikkeling van een verbeterde uitvoering van het Intercontinentale ballistische projectiel „Titan". Deze nieuwe uitvoe ring, die de naam „Titan 2" zal dragen, kan slechts enkele seconden nadat de order tot vuren ls gegeven, rechtstreeks van de ondergrondse lanceerbasis worden afgeschoten. Het tegenwoordige model wordt, ter bescherming, onder de grond bewaard, en wordt voor het lanceren met een lift naar boven gebracht, waar met het afvuren nog enkele minuten gemoeid zijn. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. NCRV: 18.30 Accordeonspel. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Vocaal ens. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Kerk bouw in Chatillon-Collgny, lezing. 21.30 Lichte muz. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Gram. 22.30 Nws. en SOS-ber. 22.40 Zaal- sportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconc. 23.30 Platennleuws. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Journ. 19.00 Gevar. progr. voor de militairen. 19.45 Gesproken brief. 19.50 Wimbledon tennlskamp. 20.00 Nws. 20.05 Anjer-actie 1960. 20.10 L'rle de Merlin ou le monde renversé, komische opera. 21.20 Atlantische Jeugd, lezing. 21.35 Gitaar spel. 22.10 Gram. 22.30 Nws., beursber. en SOS-ber. 22.45 Lichte muz. 23.00 Sportact. 23.10 Dagboek van een grootvader, hoorsp. 23.40 Gram. 23.65-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.20 Televlzler. 20.30 Portret van een filmer. 21.00 Suiker, spel. 22.20 Einde. Admiraal Arieigh Burke naar ons land De bevelhebber van de Amerikaanse zeestrijd krachten. admiraal Arieigh Burke, zal op 28 juni een tweedaags be zoek aan Nederland beginnen. De admi raal zal o.m. ontvangen worden door de minister van Defensie, ir. S. H. Visser, door de Staatssecretaris van Defensie (Marine), de heer P. J. S. de Jong, en de bevelhebber der zeestrijdkrachten vice-admiraal L. Brouwer. Admiraal Burke, die voor zijn Nederlandse reis twee dagen in België verbleef, zal op 29 juni een bezoek aan de Marinebasis Den Helder brengen. Na dit bezoek zal ad miraal Burke naar het vliegveld Zes- tienihoven bij Rotterdam vliegen. DONDERDAG Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's getuigen. 7.25 uur nam. Warmond. MuziekteentConcert Warmonds Fanfare. 8 uur nam. VRIJDAG Ant. Clubhuls: Diploma-uitreiking Kon. Ned, Ver. E.H.B.O. 7.30 uur nam. Garenmarkt: K. en O.-excursie naar de Blesbosch. 7.45 uur nam. Schouwburg: Uitvoering Operetteklas sen Muziekschool Mij. voor Toonkunst. 7.30 uur nam. Stationsplein: Bezoek Ned. Chr. Relsver. aan „Elckerlyc" ln Prinsenhof te Delft. 7.30 uur nam. ZATERDAG Breestraat 19: Evang. Christengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Doopsgez. Kerk. Adventkerk: 10-11 uur voorm. bijbelstudie; 11 uur ds. K. C. van Oossanen. PieterskerkhofOpening demonstraties padvlnderq. 3 uur nam. Stadsgehoorzaal: Feestavond Ned. Roto gravure Mq. 8 uur nam. Tites Brandsmalaan 150: Opening club gebouw Moderne Jeugdraad. 3.30 uur nam. ZONDAG Gerecht 10: Eredienst Soefl-beweging. Spr. mevr. mr. J. M. Kunst. 11 uur v.m. Hogewoerd 175: Openbare toespraak Station N.S.: Excursie Kona Ned. Na tuurhistorische Ver. naar de Kamerlkse Nessen. 8.01 uur voorm. Het Wapen van Voorschoten: Verjaar- dagsrlt Bromfietsclub B.C.V. 1.30 uur n.m. Wassenaar. Landgoed Dulnrell Hondenrally Kynologenver. Rqnland. Aanvang 1 uur ham. MAANDAG In den Vergulden Turk: Aandeelhou dersvergadering NV Boekhandel en Druk kerij V.h. E. J. Brlll. 11.30 uur voorm. Zomerzorg: Ver. van Oud-leerlingen der Ambachtsschool. Spr. H. A. Somberg over de Afrika-reis van de Fokker F 27 Friendship. 8 uur nam. Oegstgeest. (Hofbrouckerlaan 3): Aandeelhoudersverg. Rexim Appendages NV. 2 uur nam. DINSDAG Pieterskerk: Holland Festival Gem. Toonkunstkoor en Concertgebouworkest. „Hohe Messe". 7.45 uur nam. WOENSDAG Acad. Ziekenhuis (kerkzaal): Halfsuur van Bezinning. 12.50-1.20 uur nam. Pieterskerk: Avondstilte te 7.30 uur nam. Rehoboth: Ledenvergadering Bond van Chr. Plattelandsvrouwen. 8 uur nam. BIOSCOPEN Studio: „Wlr Wunderkinder". (Alle leef- tqden). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur: zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Kamerkatjes van de luchtmacht" (A.I.). Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het zoete leven". 18 Jaar. Dagel. 2.30 en 8 uur. Trianon: „Goliath en de barbaren". (14 Jaar). Dagelqks: 2.30, 7 en 9.15 uur; zondag: 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Casino „Getuige charge". 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „Met een bajonet in de rug". 14 Jr Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur; zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Astra-theater Wassenaar: zaterdag-en-zon- dag 7 en 9.15 uur En dat we toffe jongens zqn (Follow a star). A.l. Maandag - dinsdag - woensdag 8 uur „Ik was Monty's dubbelganger" (I was Monty's double). 14 Jaar. Donderdag 8 uur „Seven hills of Rome" A.l. Zondag en woensdag 2.30 uur. uur. „George Formby wint". Alle leeft. TENTOONSTELLINGEN Academie: Lustrumtentoonstelling werk van Nederlandse schilders. (Tot 10 lull). Boerhaavezalen (Vrouwenkerksteeg) Tentoonstelling Leids Kunstcentrum. Werkdagen 25 en 79 uur nam.; zon dag 25 uur nam. (t/m 1 juli). Hortus Botanicus: Tentoonstelling he dendaagse Nederlandse beeldhouwkunst. Lakenhal: Jan van Goqententoonstel- llng. (tot 27 juli) Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d Werfpark 1: Tentoonstelling geolo gie van Nederland Op werkdagen van 10 12 en 24 Zon- en feestdagen 24 uur Rijksmuseum van OudhedenTentoon stelling ..Huls en huisraad ln de Griekse en Romeinse oudheid" (T.m 3 juli) Lakenhal: Verzameling dr. A. Wclcker. Werkdagen 10-17 uur; zondags 13-17 uur. (Tot 27 Juli). AVOND- EN NACHTDIENST DER APOTHEKEN. Te Leiden zijn geopend de Havenapo theek, Haven 18, tel. 20085 en de Doeza- Apotheek, Doezastraat 31. tel. 21313. Bij geen gehoor ojj (Jw huisarts ol specialist (of diens waarnemers), bel op dokterstelefoon 22222. VOOR VRIJDAG 24 JUNI Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.15 Inl. Hoogmis. 8.20 Hoogmis. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.60 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lich te muz. 13.45 Gram. 14.00 Ork. en sol. 14.30 Pianorecital. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Gram. 17.00 Boek- bespr. 17.15 Kinderkoor. (In de pauze: gram.) 17.30 Rep. Wimbledon. 17.40 Beurs ber. 17.45 Instrum. ens. en zang. KRO: 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Lichte muz. 18.50 Regerlngsultz.: Emigratieru briek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memo- Jandum. 19.30 Pol. praatje. 19.40 Verz. progr. v. d. militairen. 20.30 Water in Europa, klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Cabaretprogr. 21.50 Zangrecital. 22.15 Ka- mermuz. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Christus de Sterke en liefdevolle mens onder de mensen, lezing. 22.50 Gevar. progr. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Voor de oude dag. lezing. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.16 Pianorecital. 11.35 Gram. AVRO: 12.00 Lichte muz. 12.20 Regeringsultz.Ultz. voor de landb. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillonspel en draalorgel- muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Dansmuz. 13.55 Beursber. 14.00 Twee violen en cello. 14.30 Herdenklngsprogr. 14.50 Gram. 15.05 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Lichte muz. 17.25 Versierde vakantletlps. 17.50 Act. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Vlaamse noti ties. 18.20 Latqnse muz. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Het platteland nu, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Albrecht Roden- bach, klankb. 20.35 De mens en zqn werk, lezing. 20.50 De Europese verkiezingen, le zing. VARA: 21.00 Quiz. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muz. revue. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e ïqn, van 18-20 uur) Gloacchino Rossini „Le Comte Ory". Opera ln twee bedrijven. Medewerkenden: Graaf Ory, Juan Onclna, tenor; Raimbaud vriend van Graaf Ory, Michel Roux, bas; Een Jong edelman. Dermot Trov, tenor. De gouverneur van Graaf Ory, Ian Wal lace, bas; Isoller, page van Graaf Ory, Co- ra Canne-Meijer, mezzo-sporaan; Gravin Adële, Sari Barabas, sopraan; Ragonde, ge zelschapsdame van Gravin Adèle, Monica Sinclair, alt; Allee, een Jong boerenmeisje, Jeanette Sinclear, sopraan; The Glynde- bourne Festival Orchestra and Chorus. Di rigent: Vlttorio Gul. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Weekoverz. NCRV: 20.30 Progr. over de havenarbeid. 21.00 Licht progr. 21.25 Fllmprogr. 22.00 Wat ben lk?, lezing. NTS: 22.15-23.00 Intern. Festival v. millt. muz. BUITENLANDSE PROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.00 Lichte muz. 12.45 Meded. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogtepunten, v. d. progr. v. d. afgelopen week. 14.00 Schoolradio. 15.00 Wimbledon. 15.15 Brie- venbeantw. 15.45 Ork. conc. 16.45 Wimble don. 17.00 Voor de kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Lezing. 19.15 A Midsummer Night's Dream opera. (20.00 Lezing en om 21.00 Nws.) 22.00 Gram. 22.15 Gevar. progr. 22.45 Pari, overz. 22.55 Wetensch. nws. 23.00 Nws. en weerber. 23.06-23.36 Kamermuz. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Nws. en gevar. muz. 13.00 Gram. 13.15 Cricket Test Match 13.30 Nws. en cricketultsl. 13.40 Intermez zo. 13.45 Voor de kind. 14.00 Voor de vrouw. (Om 14.30 Nws.). 15.00 Mlllt. ork. (Om 15.30 Nws.). 15.45 Lichte muz. 16.30 Nws. en mrs. Dale's dagb. 16.45 Uitsl. races en gevar. progr. 17.30 Nws. en Wimbledon. 18.00 Cricket Test Match. 18.34 Weerber., nws. en act. 18.40 Wimbledon. 18.45 Hoor spel. 19.00 Journ. 19.25 Sport. 19.30 Nws. en gevar. progr. 20.00 Samenzang. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. (Om 21.30 Nws.). 22.30 Nws. 22.40 Ouderw. dansmuz. 23.30 Nws. en lichte muz. 23.55- 24.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.05 Volksliederen en -dansen. 17.00 Nws. 17.40 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.35 Die Lustlgen Welber von Windsor, opera. 22.00 Nws. 23.45 Ork. conc. en solist. 24.00 Nws. 0.10 Gevar. muz. 1.00 Weerber. Daar na: Gevar. muz. FrankrUk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 18.30 Nieuwe gram. 19.16 Kamermuz. 20.05 Opera, muz, 23.16 Kamermuz. 23.52-24.00 Weerber. en nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weer ber. 12.34 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. (In de pauze: Gram.). 14,00 Orpheus und Euridice, opera. 15.30 Ork. conc. 16.00 Koersen. 16.06 Lichte muz. 16.30 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.35 Gram. 17.45 Duitse les. 18.00 Gram. 18.10 Boekbespr. 18.20 Voor de sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Wedstr. schoolkoor. 20.00 Symf. ork. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Symf. ork. (verv.) 21.30 Pianorecital. 22.00 Nws. 22.15 Ka mermuz. 22.55-23.00 Nws. 484 m. 12.02 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Omr. ork. en solist. 15.00 Gram. 16.07 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.10 Gevar. muz. 18.38 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Piano- wedstr. Koningin Elisabeth. 22.00 Wereld- nws. 22.10 Gevar. muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur) a o. tp S q S cs s-sS «S a g» IS s ss Ypenbuxg Vllssingen Eelde De Bilt Twenthe Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriqn Frankfurt München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck BelgTado Athene Rome AJacclo Madrid Mallorca Lissabon licht bew licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. onbewolkt lioht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. geh. bew. licht bew. licht bew. geh. bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt geh. bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew, licht bew. onbewolkt licht bew. ono a 6 20 6 18 5 22 8 23 2 18 2 21 4 18 ono ono ono ono 3 23 ono 3 24 n 5 21 ozo 3 23 wnw 1 24 w .stlil 20 1 18 12 0 12 0 10 0.1 14 0 14 0 12 0 9 0 5 26 16 0 2 35 1 1 w w.stll w.stll 31 n 4 25 ozo 3 22 no 3 26 W^tll 21 W-StLl w.stll w.stll w.stll Witll 26 28 5 22 w.stll w.stll 30 ono 2 29 w.stll 36 w.stll 33 n 7 10 0 12 0 18 0 19 0

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 2