ONBEPERKTE TOTOPRIJZEN IN AMENDEMENTEN GEEIST Chiif Whip Argentinië wenst méér clan alleen een excuus WEERBERICHT GROTE PARLEMENTAIRE STRIJD BEGONNEN Ook dubbele maximuminzet (f2.-) en meer dan één sportprijsvraag BERINI ƒ519.- GEBR. HUISMAN op Ieders lil»! Veiligheidsraad over kwestie-Eichmann Zelfs de Russen geneigd Israels zaak in dit geval te steunen ELF DODEN BIJ BRAND IN MODEHUIS TE LIVERPOOL Ontploffing in wapenfabriek: 7 doden Nederlandse haalde 10.000 joodse kinderen uit klauwen van Eichmann! schilder zelf met (Dud <£JHte teuws j Opgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 23 JUNI 1960 No. 30089 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Vóór het zomerreces zal de wijziging loterij wet in de Tweede Kamer aan de orde gesteld worden. De Tweede Kamercommissie heeft over deze zaak thans eindverslag uitgebracht: het onderwerp is voldoende voorbereid. Onmiddellijk hebben enkele Kamerleden gereageerd. Nog voor de „parlementaire slag om de toto" is begonnen, liggen er op het bureau van minister Beerman enkele door vier Kamerleden ingezonden amendementen. Mr. dr. C. Berkhouwer (VVD) en mr. P. A. Blaisse (KVP) willen de maximuminzet van de voetbalpool verhogen van één tot twee gulden en de maximumprijs van 25.000 gulden laten verval len. Een onbeperkte hoofdprijs is hun suggestie. Mr. M. Vrolijk (P. v. d. A.) heeft volkomen onafhankelijk van zijn twee genoemde collega's een amendement van precies dezelfde strekking ingediend. Bovendien wil hij niet één, maar twee ver gunningen voor sportprijsvragen uitreiken: één voor de financie ring van de sport en lichamelijke vorming en één voor de finan ciering van activiteiten op het terrein van de volksgezondheid en van maatschappelijk, cultureel en charitatief werk. Mr. W. J. Geertsema (VVD) tenslotte is met een amendement naar voren gekomen, dat wanneer het zou worden aangenomen eveneens de mogelijkheid opent van meer dan één sporttoto. Sporttotalisator maakt opnieuw zijn bezwaren bekend Het bestuur van de Stichting Neder landse Sporttotalisator heeft er nog eens een schepje bovenop gedaan. De Tweede Kamer had al talrijke bezwa ren tegen het wetsontwerp van de ministers Beerman en Cals en nu heb ben de leden nog eens een nota van genoemde Stichting waarin verte genwoordigers van de Ned. Sportfede ratie en K.N.V.B. ontvangen, waar in deze zijn bezwaren nog eens kenbaar maakt .Dit naar aanleiding van de memorie van antwoord van de bewinds lieden, waarin deze vrijwel ongewijzigd zijn eenmaal ingenomen standpunt handhaaft. Vooral waar het de limite ring van prijzen en inleg en de voor gestelde verdeling van de inkomsten betreft, betekent dit standpunt even- zovele teleurstellingen voor de Stich ting Ned. Sporttotalisator. Men spreekt in de nu toegezonden nota dan ook zijn teleurstelling uit over het feit, dat de ministers „enerzijds geen rekening hebben gehouden met de in de loop van de laatste vier jaar verworven ervaring en anderzijds overwegingen la ten gelden, waarvoor geen goede gronden aanwezig zijn". KAN NIET SLAGEN Ten aanzien van de voorgestelde be perking van de prijzen, stelt de Stich ting, op grond van overeenkomstige er varingen in het buitenland (o.m. Dene marken), nogmaals dat een totalisator met een gelimiteerde prijs niet kan sla gen. Bij een limitering zal het publiek naar buitenlandse loterijen worden ge dreven en dus de door de ministers mo gelijk geachte kanalisering van de speel- zin niet worden bereikt. Betreurd wordt, dat in de memorie van antwoord door de ministers zonder meer werd voorbij gegaan aan de ge gevens met betrekking op de inleg. De inleg per deelnemer bedroeg gemiddeld f 1.45 per week en het stichtingsbestuur meent daaruit een normbesef bij het publiek te mogen afleiden dat de vrees van de ministers inzetten van ca. vijf procent van het weekinkomen over bodig maakt. De Stichting pleit voorts voor deel neming aan de toto in verenigingsver band, een werkmethode die in de me morie van antwoord wordt verworpen. Advertentie. De beste bromfiets is en blijft de Eerste aanbetaling t94.— en 18 maan delijkse term incl all riskverz f 30.- Hogewoerd 6668 PLAATSELIJK ONWEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Voor het noorden van het land: aanvankelijk nog zonnig en tame lijk warm met een overwegend matige oostelijke wind, later kans op enkele on weersbuien. Voor het zuiden van het land: ver anderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen of onweersbuien. Koeler, overwegend matige wind in hoofdzaak tussen zuid en west. (Opgemaakt te 11.15 uur) 24 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 5.03 uur: onder: 20.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.25 en 15.49 uur. Laagwater te 11.34 en 23.52 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Het inschakelen van verenigingen heeft een bijzonder goed en nuttig ef fect gesorteerd, aldus wordt in de nota gezegd, en bovendien een frappante kos tenbesparing opgeleverd. Bij de KNVB- toto beliepen in het afgelopen voetbal seizoen, bij een omzet van 24 miljoen gulden, de onkosten slechts ca. 3 procent Er wordt bovendien gewezen op het be langrijke psychologische effect van de zelfwerkzaamheid door sportlieden. TE HOOG Op het punt van de verdeling van de opbrengst i.e. de afdracht aan sociale- en culturele instellingen, is het stich tingsbestuur van mening dat het door de ministers voorgestelde percentage van 25 procent van de netto-opbrengst te hoog is. De suggesties in de memorie van antwoord gaan zelfs verder dan door deze instellingen (verenigd in het Comité Sportprijsvragen) werd gevraagd. De Stichting Nederlandse Sporttota lisator had het Comité Sportprijsvragen een aandeel van 5 procent van de net to-opbrengst bij een inleg tot 20 miljoen gulden aangeboden, plus eventueel 25 procent van de netto-opbrengst van een inleg boven 20 miljoen gulden (in de praktijk: 9 tot 15 procent bij een inleg variërend van 25 miljoen gulden tot 40 miljoen gulden). Het Comité Sportprijs vragen achtte dit voorstel niet aanvaard baar en vroeg een-derde van de netto opbrengst bij een inleg boven 10 miljoen gulden (20 tot 25 procent bij een inleg van 25 miljoen gulden tot 40 miljoen gulden). De memorie gaat evenwel uit van een vast percentage van 25 procent, welk percentage overeenkomst met dat in het toto-rapport van de KNVB, dat in 1956 werd samengesteld, doch waar van de zeer hoge verwachtingen ten aan zien van de inzetten aldus de nota inmiddels reeds lang door de feiten zijn achterhaald. OPLOSSING Het aanbod van de Stichting Neder landse Sporttotalisator aan het Comité Sportprijsvragen is, zo wordt gesteld, twee a drie keer zo groot als op grond van de gegroeide verhoudingen (i.e. de afdracht aan het Comité door een an dere toto-organisatie) rederlijkerwijs mocht worden verwacht. Het Stichtings bestuur meent dan ook mede gezien de enorme behoeften van de sport, die nog groter zullen worden bij de invoe ring van de vijfdaagse werkweek met de aanbieding ernstig naar een oplossing te hebben gestreefd. In de nota wordt tenslotte bezwaren gemaakt tegen de voorgestelde heffing van omzetbelasting op de eventuele na tionale sporttoto, welke bij een inleg van rond 25 miljoen gulden niet minder dan een miljoen gulden zou onttrekken aan het doel, waarvoor de prijsvraag wordt georganiseerd. Een dergelijke heffing mist, volgens de samenstellers van de nota, elke redelijkheid. Ter kennis van de Kamerleden wordt nog gebracht dat 886.456 personen van 18 jaar en ouder, alsmede besturen van 7427 sportverenigingen en van 44 sport bonden, hun adhesie met het verzoek van de Stichting Nederlandse Sporttotalisa tor om een ongelimiteerde toto hebben betuigd. Deze schriftelijke bewijzen van instemming werden vanmorgen om half twaalf aangeboden ter griffie van de Tweede Kamer. Het was een vracht wagen vol. (Advertentie) (Van onze Amerikaanse correspondent, dr. P. G. J. Korteweg) In New York, een stad met een uitzonderlijk grote joodse bevolkings groep, bestond uiteraard extra veel belangstelling voor de zitting van de Veiligheidsraad, waarin Argentinië een resolutie indiende omdat ogenten van Israël Eichmann op onwettige wijze uit Argentinië hebben ontvoerd. De resolutie, die in gematigde bewoordingen is gesteld, poneert, dat dergelijke daden, indien zij herhaald worden, de interna tionale vrede en veiligheid in gevaar kunnen brengen en eist van Israël „een pasende genoegdoening". Diverse leden van de Veiligheidsraad kiezen ongaarne partij in dit geschil en zij zouden 't liefst zien, dat Israël en Argentinië langs diplo matieke weg tot een compromis kwamen. Daarom was het voor velen een teleurstelling, dat Argentinië verklaarde, dat de ontmoeting Frondizi-Ben Goerion niet zal doorgaan, voordat de Veiligheidsraad een uitspraak heeft gedaan. RH Ü1UUJ—WÜ -'TT.!::;:- (Van onze Londense correspondent) Het was gisteren in Engeland een dag van rampen: bij een reusach tige brand in een modehuis van vijf verdiepingen in een van de drukste winkelstraten van Liverpool zijn ten minste elf mensen om het leven gekomen en er zijn evenveel gewonden. Verder kwamen bij een explosie in een staatswapenfabriek in Bishopton bij Glasgow zes men sen om het leven, terwijl een zevende later in een ziekenhuis overleed. In het modehuis werden de lichamen op de bovenste verdieping aan getroffen, vijf uur nadat de brand uitbrak. Een deel van deze verdie ping stortte echter tot in het souterrain omlaag. Daarom wordt gevreesd, dat er nog veel meer doden zijn, terwijl mogelijk andere slachtoffers nog leven, maar beklemd zitten onder het puin. Het kan volgens de brandweer nog dagen duren voor zij kunnen worden be reikt. Mogelijk nog meer slachtoffers De brand schijnt op de vierde verdie ping in het restaurant te zijn ontstaan, doordat een braadpan vlam vatte. De schade wordt op f. 20.000.000 geraamd. De brand in Liverpool was de grootste sinds de Duitse bombardementen. Het vuur brak op een van de bovenverdie pingen uit en verspreidde zich met razende snelheid. Driehonderd winkel meisjes en naar schatting 400 vrouwe lijke klanten moesten zich ijlings in veiligheid stellen. Vijftien mensen, die naar de bovense verdieping waren ge vlucht, zaten er gevangen en werden een prooi van vlammen en rook. De verkoolde lichamen werden later gevon den. Een man, die een aantal meisjes in veiligheid had gebracht, kwam om het leven, toen hij om zichzelf te redden door vijftien meter hoge vlammen om laag sprong. Hij viel door een glazen dak en stortte daarna nog van een hoogte van 25 meter neer. De politie was gister avond laat nog bezig na te gaan of er personen vermist werden. Op allerlei adressen werd bij ouders van de meisjes geïnformeerd of zij waren thuis gekomen. Het vuur werd met materiaal van vyf- Niemand in de raad verdedigde na tuurlijk de afschuwelijke misdaden van Eichmann, die behoort tot de hoofd schuldigen van de uitmoording van zes miljoen joden. Argentinië beklaagde zich alleen over de schending van haar soe vereiniteit. Mevrouw Golda Meir, Is- raëls minister van Buitenlandse Zaken, bood nogmaals Israëls verontschuldigin gen aan. omdat de Argentijnse wetten waren overtreden Uit de rede van de Argentijn kor. men echter wel opmaken, dat zijn land „herstel van het geschon den recht" verlangde en in dit stadium althans geen genoegen wenste te nemen met alleen deze verontschuldiging. Op dit moment valt nog niet te voor spellen wat het resultaat van het debat zal zijn. Engeland zou het liefst zien, dat de partijen buiten de raad tot een vergelijk kwamen Toch zijn de Engelsen wel bereid voor de Argentijnse resolutie te stemmen, m.ts deze geamendeerd wordt volgens de twee wensen van de Amerikanen. Lodge stelde namens de Ver. Staten twee amendementen voor, waarin de wens wordt uitgesproken, dat Eichmann t recht zal staan voor zijn misdaden plus de hoop, dat de betrek kingen tussen Israël en Argentinië vriendschappelijk blijven. Det Russen, die in de Ver. Naties veelal partij kiezen tegen Israël, zijn in dit geval toch geneigd Israëls zaak te steunen! De Rus beschuldigde Argenti nië ervan niet te hebben voldaan aan de uitleveringsplicht met betrekking tot oorlogsmisdadigers. Hij maakte van de gelegenheid gebruik de stelling te pone ren, dat vele oud-nazi's posities van be lang bekleden in West-Duitsland en de NAVO, maar daarom is het toch nog niet noodzakelijk, dat de Russen de Ar gentijnse resolutie door een veto zullen torpederen. Het is mogelijk dat Rus land, Polen en Frankrijk zich van stem ming zullen onthouden. Het was wel een merkwaardige samen loop van omstandigheden, dat juist op deze dag Rockwell, de leider van een zeer kleine nazi-groep in Amerika, in New York verscheen om een vergun ning aan te vragen voor een bijeenkomst op 4 juli op een plein te New York! De politie moest de man beschermen tegen een verontwaardigde menigte. Wagner, de burgemeester van New York besloot terstond, dat geen vergunningen voor een dergelijke meeting zal worden gege ven. Een nazi-betoging in New York zou leiden tot een grote vechtpartij, waaraan de politie een einde zou moeten maken Hoe onbetekend deze nazi-groep in dit land ook is, toch was het wel nuttig, dat Golda Meir in de Ver. Naties geci teerd heeft uit verslagen van het Neu- renbergse proces, dat herinnert aan de vreselijke misdaden, die mensen als1 Eichmann op hun geweten hebben. tien brandweerwagens bestreden, welke uit de wijde omgeving waren samenge trokken. Tot ver in de omtrek was de brand te zien. Voorkomen kon worden, dat het vuur naar andere percelen over sloeg. De ontploffing in de wapenfabriek in Bishopton (zeven doden) ontstond in de ondergrondse hydroglycerine-afdeling. Van de 2000 arbeiders konden de mees ten zich uit de voeten maken. De huizen schudden over een afstand van dertig kilometer en het geluid van de ontplof fing werd op nog veel grotere afstand gehoord. De explosie werd gevolgd door een oranjekleurige steekvlam, welke hoog de lucht in schoot. Er ontstond veel rook. Uren na de ontploffing stond een deel der fabriek nog in vuur en vlam. Drie gebouwen werden vernield en de andere delen van het bedrijf, evenals panden buiten het fabrieksterrein, liepen ernstige schade op. lammer, als U dit artikel mist! Loemoemba vrijwel geslaagd met vorming van regering Volgens hedenochtend uit Leopold- stad in Brussel ontvangen berichten is de kans groot, dat Kongo juist een week voor zijn onafhankelijkheid een regering zal hebben. De Kongolese nationalisti sche leider Patrice Loemoemba heeft in beginsel de medewerking gekregen van zijn voornaamste tegenstander, Kasa- voeboe en andere leiders van het kartel, dat tegen zijn Kongolese Nationale Be weging in het leven was geroepen. In de Kongolese hoofdstad worden thans besprekingen gevoerd over de verdeling van de ministerszetels. Over een pro gramma van het eventuele kabinet- Loemoemba is nog niets bekend. Een nog niet opgeloste moeilijkheid is die van het staatshoofd. Zowel Kasa- voeboe als Bolikango, die tot de gema tigde Kongolese politici wordt gerekend, hebben zich kandidaat gesteld en naar Loemoemba mededeelde zou ook over deze kwestie in de loop van vandaag definitief worden beslist. Loemoemba verklaarde, dat zijn besprekingen de af gelopen 24 uur zijn gevoerd in een „geest van verzoening". Loemoemba leed gisteravond een ne derlaag daar zijn kandidaat voor het voorzitterschap van de nieuwe Senaat met twee stemmen verschil is verslagen door een kandidaat van de aanhangers van Kasavoeboe, Loemoemba's grootste tegenstander in de strijd om de macht in Kongo. Deze nederlaag kwam als een verrassing na de overwinning van Loe moemba onlangs in de Tweede Kamer waar zijn kandidaat tot voorzitter werd gekozen. Prinses Irene woonde gisteren het congres van de Ned. Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd bij. Het 14-jarige dochtertje van de secretaris Truus Bakker bood haar bloemen aan. ter wijl voorzitter mr. G. Ch. Aalders en burgemeester mr. G. van Hall (uiterst rechts) toezien. Oorlogsmisdadigers gepakt en berecht Het Oostenrijks ministerie van Justitie heeft meegedeeld, dat de 45-jarige dr. Egon Schönpflug, hoofd personele zaken van een Oostenrijkse steenkolenmijn, is gearresteerd op de aanklacht van het deelnemen aan het doodschieten van jo den tijdens de jongste wereldoorlog. De Westduitse autoriteiten hebben aan de Oostenrijkse Justitie documenten doen toekomen over het optreden van Schön pflug tjjdens de oorlog in het oosten van de door Duitsland bezette gebieden. Het parket van Bonn heeft gisteren de arrestatie, in het begin van dit jaar, be kendgemaakt van de ex-generaal der SS Wilhelm Koppe, voormalig politie chef en gouwleider van het gebied van Poznan. Hy zou verantwoordelijk zijn voor de uitroeiing van de joden in dit gebied. De mededeling werd nu pas ge daan omdat men niet zeker was van de identiteit van Koppe, die onder een val se naam leefde. De voormalige SS-bewaker Wolfgang Seuss is gisteren te München tot levens lang veroordeeld wegens het vermoor den van een joodse gevangene in het concentratiekamp Dachau. In 1937 had hij de gevangene in een betonmolen ge gooid en de machine in werking gesteld. Volgens de openbare aanklager had Seuss, thans 53 jaar, tussen 1933 en 1942 in Dachau vrijwel dagelijks gevangeneji mishandeld. Wilde staking in Liverpool In de haven van Liverpool staken thans meer dan tienduizend man. Er liggen 87 schepen op lossing of lading te wachten. Het is een wilde staking om een overuren-kwestie. Het spant ook weer bij de Engelse spoorwegen, waar het personeel opnieuw met een staking 'eigt omdat bij het vorige con flict g- f ne beloften niet zouden zijn ingelost. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkcns-tjallema produkt Uit het Leidsch Dagblad van 23 Juny 1860: Woensdag had te Katwijk een verschrikkelijk ongeval plaats. Zeker persoon begaf zich in de duinen, en schijnt een konijnenhol te hebben ontdekt; begeerig naar de zich daarin bevindende konij nen, gaat hij in het hol, doch met dat noodlottig gevolg, dat hij door eene losbrekende aardlaag er niet weder uit kon komen; en in den grond is gesmoord. Donderdag is het lijk door zijnen vader gevon den; vólgens de gewrongen ge laatstrékken schijnt hij eenen zeer rerschrikkelijken doodstrijd te heb ben gehad. Advertentie: Mevrouio Adelaide Ristori zal met haar vergezellend gezélschap Italiaansche Tooneel- spelers, te 's-Gravenhage twee buitengewone voorstellingen geven en wel op Zaterdag S3 en Maan dag 25 Juny. De eerste zal bestaan uit: Judith, Freurspel in vijf bedrijven, dooi den heer Jaconettx.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1