0 - BEN GOERION verheugt zich in oud en jong Israels genegenheid In Aarlaiiderveen is naastenliefde een heel vanzelfsprekend begrip Tezamen met zijn boezemvriend (president) Ben Zwi werkte hij aan Israels nationaal tehuis lichtgewicht loafer ZWIJGGELD VOOR POHLMANN VAN ONGEVEER 300.000 M. Ouders kunnen zieke dochter dank zij de „36 bezoeken Kerkelijk Leven DONDERDAG 23 JUNI 1960 (Van onze correspondente in Israël, Mirjam Gerzon) „En gij, kinderen van het land, vrede en tot weerziens". Onder een stralend blauwe hemel brachten de luidsprekers op het vliegveld te Lydda Ben Goerions afscheidsgroet over. Daar stond Israels grote man, gereed zijn tweede Europareis binnen enkele maanden te aan vaarden: klein van statuur en gebruind in zijn lichte zomerpak met witte hemd en open kraag. Hij vertrok op een ogenblik, dat de strak blauwe hemel een schrille tegenstelling scheen te vormen met de onweerswolken, die zich samentrekken aan de Israëlische politieke hemel. Honderden Israëli's waren gekomen om van hun premier afscheid te nemen. Is deze 73-jarige Israëls geharnaste profeet"? Is deze ver beten en vaak impulsief-emotionele vechter hoofdzakelijk een autocra tische of eigenzinnige politicus? Hoe komt het, dat het nationale ver trouwen in het regime van deze 73-jarige staatsman, filosoof, politicus en publicist juist in uren van crisis tot uitdrukking komt en het publiek met een mengeling van vertedering en trots deze kleine man met zijn wild aan weerszijden van het hoofd uitfladderende witte haren met hun ogen tot in het vliegtuig wilde begeleiden? Hij geeft vorm aan idealen der jeugd Ben Goerion heeft zich slechts lang zaam kunnen neerleggen bij de plicht plegingen van formeel eerbetoon. Toen hij eenmaal de noodzakelijkheid en re delijkheid ervan inzag, heeft hij zich bij de internationale ên protocolaire spel regels neergelegd. Op Israëlische bodem echter veroorlooft hij zich, met zicht baar genoegen, het stijve protocol zo nu en dan te doorbreken. Iets, dat hij in het buitenland uit eerbied tegenover zijn gastheren nimmer in die mate zal doen- Ben Goerion en zijn vrienden, van wie de meesten hoge regeringsfuncties bekleden, begonnen 40 50 jaar geleden als arbeider in Palestina te werken. Zij schiepen bewust een arbeidersklasse, omdat zij ervan overtuigd waren, dat 'n staat zonder een gezonde joodse maat schappij er niet zou komen. En hiervoor was het nodig terug te gaan tot de eeuwenoude beroepen van boer en ar beider. Zij legden bewust uiterlijke ze kerheden af. Ben Goerion begon na zijn aankomst in Palestina in 1906 als 20- jarige onmiddellijk als arbeider in de citrusplantages te werken. Hij heeft, voordat hem enige jaren later de re dactie van een arbeiderskrant werd toe vertrouwd, in de wijnkelders en ver volgens als weg- en landarbeider ge werkt. Anders dan elders In Israël gaan vele dingen ande<rs dan elders. Ben Goerion en zijn vrienden creëerden bewust een precedent in de geschiedenis: zij beijverden zich voor de totstandkoming van 'n arbeidersklasse; eerst later werden de socialistische ar beidersbewegingen gevormd. Dit in te genstelling met andere landen, waar het socialisme ontstond als een belofte en remedie tegen het sedert eeuwen in be hoeftige omstandigheden levende arbei dersklasse. Ben Goerion heeft herhaal delijk, ook als politieke leider, niet ge schroomd precedenten te scheppen, overtuigd als hij steeds is geweest, dat een praktisch idealisme - geboren uit de historisch gevoelde noodzaak om een eigen nationaal tehuis te verwezenlij ken - vanzelfsprekend niet de geijkte paden van vorige generaties kan volgen. Als redacteur van het eerste arbei derdagblad in Palestina tekende de uit Rusland geïmmigreerde en in Plonsk (Polen) geboren David Green met de naam Ben Goerion, een der joodse ver zetshelden tegen de Romeinen. Teza men met zijn boezemvriend, de huidige president van Israël, Ben Zwi. ging Ben Goerion in Saloniki Turks recht stude ren, daar hij meende dat een diepere kennis van de Turkse wetgeving destijds noodzakelijk was. Kort nadat zij beiden voor een korte vakantie in 1915 waren teruggekeerd, werden zij gevangen ge nomen en door de Turkse overheid uit Palestina verbannen. Men ging er, te recht. van uit, dat hun invloed onder de joodse kolonisten te groot was. Toen beiden na endge omzwervingen in Ame rika aankwamen, wisten zij precies waarin hun taak lag: het scheppen van een sterke pioniersbeweging In Amerika en de vorming van een joodse brigade. Na een kort militaire trainingsperiode keerde Ben Goerion als vrijwillger en korporaal in het Britse leger terug onder generaal Allenby, die de Turken uit Pa lestina verdreef. Van zijn terugkeer af heeft Ben Goerion tot de politieke lei ders van de joodse bevolkingsgroep in Palestina behoord. Gedurende de laatste twee decennia concentreert hij een door sommigen niet ongevaarlijk geachte macht en bevoegdheden in eigen hand. Vertrouwen in „de ouwe" Schept de premier hiermede niet een gevaarlijk precedent voor de jonge, de mocratische staat, vragen velen zich af, die weten, dat een groot percentage der nieuw-aangekomen afkomstig is uit lan den achter het ijzeren gordijn of uit de Arabische wereld, waar de immigranten nooit met een democratisch staatsbestel in aanraking kwamen. Wanneer Ben Goerion hierop gewezen wordt, dan luidt zijn antwoord dat de veiligheid van de staat dit van hem eist. En bij deze toestand tussen oorlog en vrede legt de Israëli zich neer. Men vergeeft hem trouwens veel om dat hij herhaaldelijk zijn impulsieve Onze correspondente in Israël schreef bijgaand artikel bij het vertrek van 's lands premier en minister van Defensie David Ben Goerion, die thans in Europa ver toeft en ook voet op Nederlandse bodem zette. Illilllllllllllllllllllll aard en sterke emoties kan bedwingen en dan met durf en sterke realiteitszin op een eerder genomen besluit kan te rugkeren, zelfs indien dit zijn populari teit kan schaden. Deze persoonlijke moed verstevigt voortdurend bij zijn kiezerscorps het vertrouwen in het re gime van „de ouwe". Israëls jeugd vertoont een gezonde opstandigheid tegenover de politieke macht en strijdleuzen van de oudere generatie. Maar in „de ouwe", zoals ve len hem met vertedering en bewonde ring noemen, ziet de jeugd niet de re presentant van een oudere generatie. Hierin ligt tevens de grote verdienste van Ben Goerion, namelijk dat hij aan de idealen van de Israëlische jeugd herhaaldelijk vorm en uitdrukking kan geven. Massaal gelach Op het vliegveld te Lydda hebben wij deze nationale affectie voor Israëls pre mier gevoeld. Men volgde hem toen hij de buitenlandse diplomaten allen de hand drukte en men verheugde zich over de eerste foto's van Ben Goerions aankomst te Parijs, in een stemmig kos tuum compleet met das. Van zijn klein kinderen nam de premier nog eens ex tra hartelijk afscheid. Hij hief ze op, kuste ze, zette ze neer en liep weer terug naar de baby, die beduusd door zoveel microfoons en fotografen haar grootvader een afscheidskusje weigerde. Dan volgde weer het officiële gedeelte. Ben Goerion las zijn verklaring voor en de premier zou zichzelf niet zijn, indien in de geschreven tekst geen veranderingen kwamen! Na zijn afscheidsgroet voor de om ringenden en de aan de radio luiste rende natie, steeg er geen applaus op te Lydda. Het publiek leek gevangen in zijn eigen emoties. Kort daarop volgde ontspannen een massaal gelach: met forse sprongen, uitdagend en vol bra voure, rende Israëls vitale 73-jarige staatsman, met twee treden tegelijk de trappen op naar de ingang van het vliegtuig. Jongensachtig wachtte hij daarop zijn echtgenote en klein gevolg. „Nog altijd even wild, maar toch een groot man", was het commentaar van een soldaat, die, evenals zovelen, in hun premier en minister van Defensie de verpersoonlijking zien van oud en nieuw Israël. Advertentie Voor parelwitte tanoen Bestrijdt tandbederf Voor weekend en vakantie Sportief, luchtig, gemakkelijk. Structuurweefsel in diverse kleuren. SCHOONZUSTER VAN PRINS BERNHARD IN ONS LAND Met het KLM-toestel uit New York is gistermiddag Prinses Simone van Lippe Biesterfeld-Arnoux, een schoonzuster van Prins Bernhard, op Schiphol aange komen. Met haar 18-jarige Franse zoon Stephane Archibald de Watzdorf reed zij na haar aankomst in een hofauto naar paleis Soestdijk. Het betreft een particulier bezoek. Prinses Simone is de echtgenote van Prins Bernhards broer, Prins Aschwin, die in New York conservator van een museum is. Weer ontkenning, dat hij dader sou zijn (Van onze correspondent in onn) In het Frankforter proces tegen de 38-jarige handelsreiziger Heinz Pohlmann, verdacht van moord op de 24-jarige „Lebedame" Rosemarie Nitribitt op 29 oktober 1957, kwam het gisteren tot een nieuwe ontkenning van de beklaagde. Daaren boven vuurde de officier van Justitie een reeks vragen op hem af over discrete aanbiedingen ten bedrage van niet minder dan 270.000 mark als Pohlmann zou zwijgen over Rosemarie's klanten Pohlmann bekende, dat twee jaar na Nitribitts dood een onbekende hem via een Hamburgse advocaat een eerste aanbod had gedaan. De onbekende bood aan 50.000 mark te betalen als Pohlmann zou afzien va niedere publicistische activiteit over de prostitué en de in zijn bezit zijnde papieren over haar a?n de advocaat zou geven. openbaarheid te worden getrokken. Zij het slechts véég! Dat zou voor de be trokkenen waarschijnlijk uitlopen op de grootste moeilijkheden in hun gezin en in hun maatschappelijke positie. Pohlmann moest de onderhandelingen over dit gigantische project in feite een nieuw vegeteren op de moord van zijn vriendin! afbreken toen de Westduitse persraad erin slaagde na een weekbladartikel de verdere publi- katies over Nitribitt te doen staken. Wat verdachte zelf over de dader denkt De Frankforter handelsreiziger schijnt daar gretig op in te zijn gegaan: hij kreeg in 1959 20.000 mark en zou een jaar later nog eens 20.000 mark en in februari 1961 10.000 mark krijgen. Pohlmann bestreed gisteren dat het hier om zogenaamd zwijggeld ging. ,Men wilde van mij", zo zei hij, „een voudig de rechten op het verhaal over Rosemarie afkopen". In feite werd hier evenwel de affaire-Nitribitt een regel recht schandaal! Daarnaast bleken zich destijds nog andere perspectieven voor Pohlmann in de zaak-Nitribitt te zullen openen. Onbekenden boden hem een kwart mil joen aan als hij zou afzien van alle pu- blikaties en filmprojecten. Het werd ook hier duidelijk dat bepaalde, blijk baar vermogende Duitsers, die veel vuldig contact met Nitribitt hadden gehad en door de nauwgezette prostitué nauwkeurig in haar zakagenda als betrof het de boekhouding van een be drijfje! waren genoteerd, bang wa ren via weekbladartikel of films in de (Van onze Alphense correspondent) Toen in augustus 1956 een polio-epidemie in vele delen van ons land slachtoffers maakte, bleef ook Aarlanderveen voor de gevreesde ziekte niet bespaard. Het levenslustige en graag geziene 16-jarige dochtertje van het landbouwersgezin Groot, Trudy, voelde zich in die dagen niet meer zo. fit. En al spoedig wezen de verschijnselen uit, dat Trudy, die tot dat ogenblik kerngezond was. ook getroffen was door polio. Zij werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar haar moeder gedutende de eerste weken niet van haar ziekbed week. Boven dien kwam haar vader haar elke avond bezoeken. Het meisje was bewus teloos en kreeg zuurstof toegediend. Pluim voor politie en circusdirectie Iedere Aarlanderveender leefde mee met de zieke. Men hoopte haar weer gauw terug te zien. Een ydele hoop ove rigens, welke nog steeds niet in vervul ling is gegaan. Trudy ligt nog steeds in een ziekenhuis. Nu is dat het Zuider ziekenhuis in Den Haag, waar zij op de poliozaal is opgenomen. Elke dag naar Leiden trekken was voor de ouders niet zo moeilijk. De busverbinding tussen beide plaatsen is namelijk uitstekend. Vele moeilijkheden Toen men het na enige tijd voor Trudy beter oordeelde, dat zij zou worden op genomen in het reeds genoemde Haagse ziekenhuis, om in een speciale kliniek voor polio-patiënten te worden behan deld, waren die moeilijkheden er wel degelijk. En het waren vele moeilijk heden, waarmee het beproefde ouderpaar te kampen had. Vooral het bezoekuur lag voor het echtpaar Groot erg ongunstig. Bovendien duurde de reis te lang. Dagelijks immers gingen de beer en mevrouw Groot om 4 uur van huis en keerden pas om 11 uur 's avonds terug in Aarlanderveen. Daar tussen lag een vermoeiende reis met bussen en treinen en een altijd weer aangrijpend bezoek aan hun zieke Trudy. Voorts zaten zij er altijd over in, hoe hun andere kinderen, die aan de zorg van de op een na oudste dochter waren toe vertrouwd, het wel zouden maken Vrienden van het gezin Groot hadden deze gang van zaken reeds enige tijd met zorg gade geslagen. Uiteindelijk infor meerden zij zo hier en daar eens voor zichtig of er niet geholpen zou kunnen worden. of het regende dat het goot, om zes uur stond er een auto voor het huis van de heer Wingelaar in het Zuideinde. Goed ze (1) Op een dag kwam „een van de 36" ten gevolge van opstoppingen onderweg te laat bij het ziekenhuis aan. Om zo wei nig mogelijk tijd te verliezen zette hij zijn wagen maar snel ergens neer. Hij mocht daar echter niet parkeren. Prompt schoof de Haagse politie een briefje tus sen zijn ruitenwisser, waarop stond, dat hij een proces-verbaal tegemoet kon zien. De eigenaar van deze auto, een KLM- vlieger, ging de volgende dag naar Den Haag, waar hij het een en ander met de hoogste politie-autoriteiten besprak. Het briefje werd verscheurd De KLM- vlieger heeft er nooit meer iets van ge hoord. Goed ze (2) Toen het circus Krone in Den Haag zijn enorme tenten had opge slagen, ging de directrice van het Zuiderziekenhuis de „zaak Trudy Groot" hespreken met de directeur van het circus. Zij vertelde, dat haar patiënt zo graag een voorstelling van het circus zou hijwonen. Wij zul len kort zijn. Trudy hèèft, liggend in haar bed, op een van de beste plaat sen de hele voorstelling gezien. De voorbereidingen, die hiervoor, met behulp van het hele circuspersoneel moesten worden getroffen, waren vele. Men had het er echter graag voor over. Ere-lijst Hier volgt de erelijst van hen die het dagelijks vervoer met hun eigen auto verzorgen: E. van Doom, Gebr. Eijkelenboom, fa. A. Blom, A. van Egmond, G. Boekesteijn, J. Bos, J. Hoogeveen, J. Rodenburg, J. W. Gerritsen, J. P. van Wijk, fa. C. van 't Riet, W. C. v. d. Bijl, P. v. Leeu- wen, C. Kempenaar, C. J. Kempen, Jac. van Vliet, Jac. Rozenstraten, P. Verdonk, A. Angenent, Mevrouw m Rodenburg, J. Burggraaf, H. Broek- huijzen, A. van Muiswinkel, T. D. Kempenaar, H. M. Kokr H. N. Pen- n nings, J. van der Knijff, J. Poot, L. f| van Amersfoort, J. Sanders, A. van Soest, W. Visser, dokter v. d. Wind- Peereboom Voller, C. v. d. Bijl en J. m Oudshoorn. Reserves: M. Keizer, C. s Tolk. L. Verduyn en mevrouw Bergsma-Lucas. lllillllll „De 36 van Aarlanderveen" zorgen ook, dat er van tijd «öt tijd een Moemetje is voor Trudy. Voor zover mogelijk gaan zij ook vaak mee naar de zaal, waar Trudy ligt om de groeten van alle inwoners van Aarlanderveen over te brengen. Buren- plicht en naastenliefde zijn voor de Aar- landerveners beslist geen holle frasen. Trudy's ziekte is hardnekkig en van langdurige aard. Het meeleven van de bevolking van Aarlanderveen moet toch wel bijdragen aan haar herstel. Trudy is haar dorpsgenoten (in de allerbeste betekenis van het woord) dan ook bij zonder dankbaar. Nog dankbaarder is Trudy, dat zij een heel enkele keer met medeneming van al haar voor haar her stel noodzakelijk apparatuur, voor enkele uren een bezoek mag brengen aan haar ouderlijke woning achter de Hoge Rijn dijk. Enige verpleegsters en een dokter gaan dan mee. (Hoewel het niet gebruikelijk is, dat de redactie commentaar geeft op een dergelijk verhalend artikel, menen wij voor dit bijzondere geval toch een uit zondering te moeten maken. Wat in Aar landerveen wordt gedaan, verdient eigenlijk in elke besloten dorpsgemeen schap navolging. In Aarlanderveen wordt bewezen, dat een klein volk niet louter en alleen in tijden van nood groot kan zijn. Hulde voor zoveel bewijs van mede leven met een zo zwaar getroffen een voudig landbouwersgezin! Red. L.D.). De auto staat klaar instappen maar (Foto Leidsch Dagblad) Spontaan Pleegde een vrouw de moord? Hoewel Pohlmann ook gisteren danig in het nauw werd gebracht, kwam hij er niet toe enige bekentenis af te leg gen. Op de vraag of hy de dader kende zei hü: „Ik heb daar elf maanden over nagedacht. De daad kan niet door een man zyn gepleegd. Immers, er is een gevecht in Nitribitts kamer geweest waarby het nogal heftig moet zyn toe gegaan. Een man had zo'n gevecht voor de moord niet nodig. Denkt u zich my eens in: ik weeg 200 pond en Rosemarie woog net aan 110 pond Daarmee verschafte de handelsreiziger zich overigens geen alibi: de aanwyzin- gen gaan nog altyd in zyn richting Een van de inwoners van het dorp kwam toen op de gedachte te tracht ten de ouders enkele keren per week met de auto naar Den Haag en weer terug te brengen. De man, wiens naam niet mag worden genoemd, pakte de telefoon en zette zijn plan aan een van zijn naaste vrienden uiteen. Aangemoedigd door het enthousiasme, waarmee deze reageerde, kreeg hy al gauw van 25 autobezitters in Aarlander veen de toezegging, dat zij gaarne bereid waren hun wagen met chauffeur be schikbaar te stellen. Typerend voor de gemeenschapszin in Aarlanderveen was het dat niemand, van welke geloofsrich ting ook, maar het geringste bezwaar maakte. Erezaak Integendeel. Men vond het een eer het beproefde echtpaar te mogen helpen. Enige wat achteraf wonende veehouders, die om deze reden niet waren lastig ge vallen, kregen lucht van het plan en be schouwden het eveneens een erezaak om alsnog bij de vervoersdienst te worden ingeschakeld. Het slot van het liedje was, dat alle autobezitters in Aarlanderveen (het zijn er 36) zich bereid verklaarden voor het dagelijkse vervoer van het echt paar naar Den Haag te zorgen. En zij doen nog steeds hun wat zij noemen plicht. Het ziet er naar uit, dat zulks ook in de toekomst het geval zal zijn. De organisatie van de „vervoersdienst" berust by de heer H. M. Kok. Er werd een lijst opgesteld, welke een half jaar geldig is. Op die lyst komen de namen van de 36 autobezitters voor en de data, waarop zij voor vervoer moeten zorgen. Elke avond omstreeks zes uur kan men een auto voor de deur van de heer T. Wingelaar zien staan, van waar uit de tocht naar Den Haag begint. Iedereen heeft zich altijd keurig aan de op de lijst vermelde data gehouden. Of de wegen nu glad waren, of het vroor dat het kraakte, Haags jongetje verdronken Het vijfjarige jongetje Willem van Rumpt is gisteren omstreeks zes uur in een vaart in de groente- en fruitmarkt aan de Fruitweg in Den Haag gevallen en verdronken. Het jongetje was met zijn vader, die grossier in groente en fruit is. meegegaan naar diens opslag ruimte. De vader kon zijn zoontje op 'n gegeven ogenblik nergens vinden. Twee portiers van de markt gingen onmiddel lijk dreggen. Korte tijd later haalden zij het stoffelijk overschot op. Haarlemse oplichter gearresteerd (Speciale berichtgeving) De Haarlemse recherche heeft op 2 juni een 21-jarige inwoner van Haarlem gearresteerd, die met hulp van colpor teurs sinds augustus van vorig jaar in tientallen gemeenten In Noord- en Zuid- Holland op grote schaal het publiek zou hebben opgelicht met de verkoop van boenwas, zeep en shampo, waarbij werd gesuggereerd dat deze produkten ge maakt waren door blinden en minder- validen en dat ook de opbrengst gedeel- telyk voor deze mensen bestemd was. De jongeman maakte een winst van 242%, waarvan hy gemiddeld 30 aan de colporteurs gaf. In het afgelopen half jaar bereikte hy een bruto-omzet van f. 18.000. Het grootste deel joeg verdach te er door bij het spelen aan gokauto maten in café's. Bij zijn arrestatie had hij een zakelijke schuld van f. 2500. Als vlag om de lading te dekken had de Haarlemmer een 58-jarige invalide NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam Ph. W. Berg- kotte te Ooeterbeek. GEREF. KERKEN Beroepen te Paesena en Moddergat A. C. van Beek Jr., kand. te Woerden. CHR. GEREF. KERKEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN knecht in dienst, die de potjes met was e.d. vulde. De jongeman liet de colpor teurs keurig uitziende legitimatiebewij zen met een foto, kantoor en fabrieks- adres en een rood stempel „minder-va- liden werkplaats Aurora" gebruiken.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 13