Architect Piacentini verwoestte de karakteristieke wijken van Rome... Laatste Berichten VERNIELER VAN STEDESCHOON Eigenlijke bevolking (kleine handwerkslieden) verdreven naar gruwelijke krotten rond de stad Verrassende effecten door zijn grootheidswaan bijna verdwenen Twee maal 50 jaar Voortman DINSDAG 21 JUNI 1960 (Van onze Romeinse correspondent, Adriaan Luijdjens) Het gebeurt heel zelden, dat iemands dood aanleiding wordt tot het schrijven van bijzonder onprettige artikelen aan zijn adres, tenzij de over ledene een dictator of ander soort tiran is geweest. In Italië heeft zich dit geval voorgedaan. Kort geleden is, bijna tachtig jaar oud, de architect Marcello Piacentini gestorven. In bladen van allerlei richting (de fascis tische uitgezonderd) heeft men hem herdacht als „de vernieler van Italië's stede schoon"En niet geheel ten onrechte. Piacentini heeft meer dan dertig jaar lang Italië gebouwd"Wanneer men de reisgidsen bestudeert krijgt men de indruk, dat bijv. heel Florence door Brunelleschi en Michel Angelo is gebouwd, heel Rome door Michel Angelo. Bernini en Borro- mini. Maar de werkzaamheid van al die werkelijk grote bouwmeesters bij elkaar, verzinkt in het niet bij die van Piacentini, die in alles wat er tussen 1925 en 1958 gebouwd werd, waar ook in Italië, op een of andere wijze de hand heeft gehad en het was naar onze mening zel den een gelukkige hand. Een man, die helaas door het lot sterk was begunstigd.... Voor een architect is het niet gemak kelijk een zo overheersende plaats in te nemen. Piacentini was door het lot begunstigd. In de eerste plaats was hij de zoon van een werkelijk belangrijk architect Pio Piacentini, die o.a. de Ro meinse Opera heeft gebouwd (later wat het uitwendige betreft door zijn zoon verknoeid), zodat hij een rijke en be langrijke cliëntèle erfde. In de tweede plaats stond hij volkomen onverschillig tegenover alles wat met de culturele zijde van zijn beroep te maken had. Hij bouwde classisistisch, vals-Romaans, vals-Gotlsch, monumentaal, .modem", precies wat men wilde en het enige doel dat hem voor ogen stond, was de „be langrijkste architect van Italië" te zijn, terwijl hij ook in Zuid-Amerika. waar hij veel beter op zijn plaats zou zijn ge weest, heel wat heeft gebouwd. Dit alles zou niet zo erg zjjn indien deze man o.i. niet gedurende een men senleven de ontwikkeling van de bouw kunde in Italië had tegengehouden en tal van edele, oude steden totaal had verknoeid. Sommigen menen, dat Bres cia het meest heeft te lijden gehad. In die stad sloopt hij het gehele middel eeuwse centrum en bouwde (in een pro vinciestad) de toenmaals hoogste wol kenkrabber van Italië, een heel groot en uiterst irrationeel postkantoor, een stadhuis, een paleis van justitie waar van men hetzelfde kan zeggen, en een zinloos plein .dat als „centrum" door de Brescianen nog altijd geschuwd wordt!! Als een olievlek Maar naar onze mening is Rome het ergst door deze bouwdictator geschon den. Zijn eerste werk was in 1911 het „tentoonstellingspaleis", een van de meest aanvaardbare scheppingen. In 1924 werd hij „architect van het fascis tisch regime" en begon hij zijn strijd tegen de toen nog bijna intacte schoon heid van het pauselijk, barokke Rome. De stad had door de eeuwen heen op waardige wijze haar taak van hoofdstad vervuld, eerst van de pauselijke staat, later van het koninkrijk Italië. Benoemd tot lid van de gemeentelijke commissie tot wijziging van het plan van stads uitbreiding, stelde Piacentini vast. dat men brede verkeerswegen moest aan leggen en zovee] mogelijk de oude, aan de grootsheid van het keizerlijk Rome herinnerende ruïnen moest blootleggen. En dat de stad zich moest uitbreiden om de oude kern heen. Reeds Garibaldi, die wel geen archi tect was maar een man van smaak, had na de verovering van Rome op de paus gezegd, dat de nieuwe hoofdstad moest verrijzen buiten de muren, uit sluitend ten oosten van de oude stad, zodat het monumentale geheel van het pauselijk Rome. zoals het door de eeuwen heen gegroeid was, in zijn ge heel bewaard zou kunnen blijven. Dit is het moderne gezichtspunt inzake ste denbouwkunde en de beste voorbeelden vindt men in Marokko, waar Liautey de oude Arabische steden intact heeft we ten te bewaren. In Rome werd die raad van Garibaldi in de wind geslagen, maar de ontwikkeling der stad in „de vorm van een olievlek" begon eerst met Piacentini. En maar slopen Natuurlijk werden toen de oude, smalle straten van het centrum drukke verkeerswegen, iets waar ze niet op be rekend waren, en men begon te slopen. Voor Rome geldt dat het bijna gelukkig was, dat op zeker ogenblik de oorlog uitbrak, zodat niet alle verwoestende plannen van Piacentini konden worden uitgevoerd. Anders zou hier viervijfde van de pauselijke stad zijn verdwenen. Rondom het Capitool werden oeroude ten dele nog middeleeuwse wijken ge sloopt tot men de naakte, lelijke heuvel overhield. Alleen maar met het doel dat de „Duce" vanuit het Palazzo Venezla het Colosseum zou kunnen zien (dat tot symbool der imperiale grootheid werd verheven), werden enorme wijken gesloopt, heuvels weggegraven en een brede verkeersweg aangelegd, met als gevolg, dat het nooit meer mogelijk zal zijn vast te stellen op welke wijze het Forum Romanum der vroege Romeinse oudheid samenhangt met de keizerfora. Die laatste werden ten dele en in aller ijl (dus met verlies van de archeolo gisch waardevolle bijzonderheden) uit gegraven en op naar wij menen vrij willekeurige wijze gerestaureerd. Een tweede gevolg van die nieuwe brede verkeersweg was, dat het oude Corso, de hoofdstraat van Rome, plot seling een veel te groot verkeer te ver werken kreeg. Piacentini vond dat niet erg en wilde een parallelstraat van het Corso aanleggen, wat nog ernstiger verlies zou hebben betekend. Het karak teristieke pleintje voor de Trevifontein vond hij te klein (monumenten moeten üggen aan het einde van grote, brede straten, zodat men ze van een afstand kan zien, was zjjn leer, waarbij hij over het hoofd zag dat elke kerkgevel, elke fontein van een afstand gezien klein lijkt en niet monumentaal). Hij droomde derhalve van een plein (in werkelijkheid een brede straat) voor de Trevifontein, zo groot dat men ook die fontein van Piazza Venezia af zou kun nen zien. „Plebs uit het centrum" Er zat nog een idee acht-er die sloperij Rome moest een „imperiale stad" wor den en Mussolini, een echt vader van het vaderland, verkondigde: „Het plebs dient verre te worden gehouden van het historisch centrum". Vandaar dat de eigenlijke bevolking van Rome. kleine handwerkslieden, want deze stad heeft nu eenmaal geen industrie, -werd ver dreven naar gruwelijke krotwoningen in „gehuchten" (Borgate) die rondom de stad liggen. De oude concertzaal van Rome, het Augusteum, gebouwd op de schaarse resten van de grafheuvel van Keizer Augustus, werd gesloopt. De ruïnen (schilderachtig als een uitgeholde kies) werden „blootgelegd", en een plein, heel groot en pompeus, verrees rondom dat graf, ten koste van een der mooiste achttiende-eeuwse wijken van Rome. De verzoening van Lateranen bracht Piacentini op een ander idee. Nu Mus solini Italië had „teruggegeven aan God" was het wenselijk dat de Italia nen het symbool van hun godsdienst zouden kunnen zien van de plaats af waar zij geacht werden het meest te verkeren, het terras van het café Arag- no. De afstand is maar een kilometer of vier, wat daar tussen is kan men af breken. Aan deze opvatting viel de ge hele wijk Borgo ten prooi en al ziet men dan tegenwoordig de Sint Pieter van de Tiber af. dit is geen werkelijk voordeel. Mistroostig Rome Is altijd de stad geweest der verrassingen. Uit een smal, bochtig straatje komend, staat men plotseling op een wijds plein, of voor een grootse kerkgevel. Ook de Sint Pieter was vroe ger een verrassing. Nu loopt men er domweg naar toe, ziet de kerk al op 'n kilometer afstand (zodat zij niet eens „groot" meer lijkt) en de nieuwe straat heeft iets mistroostigs. Het is als de toegangsweg tot het etablissement in een negentiende-eeuws „Spa", maar dan een badplaats alleen voor oude dametjes en gepensioneerde kolonels, die al wan delend naar het Kurhaus (pardon, de Sint Pieterskerk) onderweg de model len kunnen bekijken van hun toekom stige grafstenen, in de vorm van een hele reeks kleine obeliskjes. Piacentini heeft tot zijn laatste le vensdag toe strijd gevoerd tegen de mo derne bouwkunst. Bij hem moesten het bogen en zuilen zijn en retorische ver sierselen. De universiteitsstad van Rome en de gebouwen van de „Wereldtentoon_ stelling 1942" getuigen daarvan. Om deze architect bewoog zich een gehele stoet van volgelingen, die een „school" vormden en tezamen de ..Lictorenstijl" doorvoerden. Thans is die tijd voorbij en heeft ook Italië weer betekenis in de hedendaagse bouwkunst, maar een ge heel tijdperk (1920 tot 1955) heeft hier onder de invloed gestaan van een man die buiten de culturele stromingen van. zijn tijd stond. Druk bezochte recepties Gisteren was het vijftig jaar geleden, dat de thans 69-jarige heer J. A. Voort man met een ijskarretje men kon al een ijsje van één cent krijgen de straat opging en daarmede de grond slag legde voor een in omvang sterk gegroeid bedrijf, met een cafetaria op de Haarlemmerstraat, een moderne consumptie-ijsfabriek aan de Van der Werfstraat een vaste standplaats op de Hoogstraat en filialen aan de Lage Rijn dijk, de Morsweg en de Sophiastraat en in Noordwijk. Als één-mans-zaak" begonnen vinden thans ruim 25 perso nen werk in dit jubilerende bedrijf. Nu al weer 28 jaar wordt de heer Voortman trouw terzijde gestaan door zijn zoon, de heer A. Voortman, onder wiens leiding deze uitbreidingen mede tot stand kwamen. Ter gelegenheid van dit gouden jubi leum vond gistermiddag in de cafe taria aan de Haarlemmerstraat een zeer druk bezochte receptie plaats. De heer C. F. Meerpoel, ondervoor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, die grote bewondering had voor de snelle groei van het bedrijf en de ondernemingszin van de heer Voortman, bood de bren- zen legpenning van de K. van K. aan. Onder de velen, die deze middag ver der gelukwensen aanboden, waren o.m. wethouder A. J. Jongeleen namens het gemeentebestuur, de heer M. Weima en T. C. Sonnenberg, resp. directeur en alg. adj. directeur van de Markt- en Havendienst, t de heren S. M. Borger- ding en G. 'van Weelden namens de V.V.V., de heren J. C. J. Lambermont en J. H. van der Kloot, resp. voorzit ter en secretaris van de Leidse Mid denstandscentrale, de heer F. v. d. Scheer van de afdeling Bijzondere Wet ten van het Politiebureau, het bestuur van de Stichting ,,Puik en Duin" en het Lichtweekcomité Eerste Haarlem merstraat", van welk bestuur de heer A. Voortman voorzitter is, en voorts vele zakenrelaties en vrienden van de familie Voortman. Tal van geschenken en circa honderd bloemstukken vorm den de stoffelijke blijken van dank en hulde voor de in deze halve eeuw be reikte resultaten. Aan deze receptie ging In de och tenduren een huldiging van het perso neel vooraf. Namens dit personeel bood de heer A. Neuteboom de firmanten een neonverlichting en een persoonlijk geschenk aan. Wederkerig bood de heer A. Voortman de vrouwelijke personeels leden een» zilver bonbonschaaltje met inscriptie en de heren een sigaretten aansteker aan. NOG EEN VOORTMAN-JUBILEUM Er was deze dag nog een Voortman- jubileum. Het was de heer J. H. A. Voortman in de Van der Werfstraat/ hoek Janvossensteeg, die eveneens het feit herdacht, dat hij vijftig jaar ge leden een consumptie-ijsfabriekje be gonnen was, dat thans uitgebreid is tot een bloeiende zaak. Deze jubile- WARMOND P.V. „WARMOND" Uitslag wedvlucht Tergnier, 296 km. Aankomst eerste duif 13.31.54, laatste prijsduif 13.57.29 uur. Uitslagen: dr. J. Venker 1; H. Kortekaas 2, 9; J. van Seggelen 3, 8; Chr. Braun 4, 7; J. Smeeds 5; A. v. d. Nieuwendijk 6, 10. DS. II. K. JONKMAN NAAR ZENDINGSHUIS OEGSTGEEST Ds. H. K. Jonkman, hervormd predi kant te Nieuw Beerta (Gr.) heeft de benoeming tot predikant-directeur van het Zendingshuis te Oegstgeest aange nomen. rende heer Voortman heeft zich vooral toegelegd op de bereiding van het ijs en dat doet hij nu nog. Na in 1910 be gonnen te zijn met de ijsbereiding door middel van met de hand aangedreven machines, is in de afgelopen 50 jaar veel veranderd. Thans wordt het ijs bereid in elektrische ijsmachines en met behulp van koeltechnische appa raten. De heer Voortman heeft vijf vaste standplaatsen in Leiden, te weten: Bo termarkt, Pelikaanstraat, Hoge Rijn dijk, Leidse Hout en Houtlaan. In het hoogseizoen gaan 10 carriers er dage lijks op uit om het consumptie-ijs aan de man te brengen. Dit alles werd gisteren gememoreerd tijdens een feestelijke herdenking van dit gouden jubileum. Wethouder A. J. Jongeleen sprak een kort felicitatie woord en ook de directeur van de Markt- en Havendienst M. Weima, gaf blijk van zijn belangstelling. Voorts boden talrijke zakenrelaties bloemstuk ken aan. LEIDERDORP Pluim voor Hennie en Stef Twee jongens, Hennie Spek, Hoofd straat en Stef Blom, leerling 6de-klasse R.-K. Engelendaalschool, mochten gis teravond op het raadhuis komen, omdat burgemeester Van Diepeningen hun per soonlijk hun verkeersdiploma wilde geven. Zij waren namelijk de enigen, die bij het verkeersexamen, zowel vóór het schriftelijk als voor het mondelinge ge deelte geen enkele fout gemaakt. Omdat verleden jaar de praktische verkeers- exameys niet waren afgenomen, moesten dit jaar èn de leerlingen van de vijfde klasse en die van de zesdeklasse een verkeersexamen afleggen. In het totaal waren het 369 leerlingen. De burgemees ter wees erop, dat, met het steeds toe nemende verkeer, het zo belangrijk is van jongs af aan goed de verkeersregels te kennen. Burgemeester feliciteerde beide jon gens dan ook hartelijk en overhandigde ze als beloning een boekenbon. Namens de Vereniging Veilig Verkeer was de voorzitter, de heer J. Wessels, aanwezig en het bestuurslid, de oud-adjudant van de Rijkspolitie, E. Kranenburg. Met ingang van donderdag 23 juni zal de voetgangersovergang van Rijksweg 4A over de Rijn afgesloten worden. By de aanleg is de trap aan de Leiderdorp- se kant veel te stijl gemaakt, het is vrijwel ondoenlijk om met een fiets van de trap af te komen. In de Leiderdorpse raad zijn er vragen over gesteld en nadat B. en W. contact hebben opgenomen met Rijkswaterstaat is het nu zo ver gekomen, dat er een nieuwe trap komt. De werkzaamheden zullen worden uit gevoerd door de firma Wemink uit Leiden, onder directie van Rijkswater staat. De verwachting is, dat de nieuwe trap op 1 september as. in gebruik zal kunnen worden genomen. Drie minderjarigen uit Den Haag spoorloos (Van onze Haagse redactie) Door de Haagse politie wordt namens de ouders de opsporing, aanhouding en terugbrenging verzocht van: Wislana Schouten, geboren 15 maart 1946, Saskia Harmelink, geboren 21 augustus 1946 en Hendrikus Leo Gerardus Sevriens, gebo ren 10 augustus 1943, allen wonende te Den Haag. De drie jongelui zijn sedert 16 juni jj. spoorloos. Vermoed wordt, dat zjj in eikaars gezelschap zjjn. De beide meisjes zijn scholieren, de jongeman is drukker en heeft voordien enige tijd gevaren. Zij werden het laatst gesignaleerd in Blerick in de provincie Zuid-Limburg. WEEKBLAD T.V. STAAKT ZIJN VERSCHIJNING (Van onze Amsterdamse corrsepondent) De 50.000 abonnees van het weekblad T.V. hebben dezer dagen het laatste nummer van dit vrije en onafhankelijke radio- en televisietijdschrift ontvangen. De uitgeefster, de N.V. Eenplicator, een dochtermaatschappij van uitgeverij Mis set te Doetinchem, heeft besloten de exploitatie van het blad per 1 juli a.s. stop te zetten. Voor hoofdredacteur P. de Ruwe en zijn medewerkers, die in ruim anderhalf jaar een weekblad hebben opgebouwd, dat qua typografische en redactionele verzorging zijn weerga niet vond, is deze maatregel zeer teleurstellend. Pogingen om een nieuwe uitgever te vinden om het weekblad T.V. in huidige of andere vorm voort te zetten, hebben tot dusver nog geen succes gehad. Naar verluidt zijn thans nieuwe onderhandelingen gaande, de heer De Ruwe wenste zich echter vooralsnog van commentaar te onthouden. Nalatenschap „Blonde Dolly" aanvaard Zonder discussie en hoofdelijke stem ming hebben Provinciale Staten van Noord-Holland vanmorgen het voorstel van Ged. Staten aangenomen tot het aanvaarden van de nalatenschap van mevrouw S. A. J. Niemans (Blonde Dolly), die op 31 oktober 1959 in 's-Gra- venhage is overleden, onder het voor recht van boedelbeschrijving, ten be hoeve van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Aan de erfstelling heeft zij het verzoek verbonden dat haar moeder, die in het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort wordt ver pleegd, de best mogelijke verzorging zal worden gegeven. Het Nederlands Kankerinstituut heeft het andere deel van de nalatenschap, eveneens onder het voorrecht van boedelbeschrijving, aanvaard. In het Kielerkanaal is vannacht het 500 ton metende Nederlandse vaar tuig Uranus van de rederij N.V. Kust vaart Unie te Groningen, ha een aan varing met het eveneens Nederlandse schip Themis van de KNSM in Amster dam, gezonken. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 21 Juni Coöp. Groente- en Fruitveiling: Per 100 kg.: aardbeien 120- 160, pruimen 100-120, aardappelen 39-43, andijvie 15-28, doperwten 50-70, peulen 70-135, snijbonen 95-115, stambonen 160- 205, tuinbonen 23-28, kroten 35-39, spits kool 8-19, postelein 15-35. rabarber 7-12, spinazie 25-44. tomaten 55-120. waspeen 44-50. Per 100 stuks: perziken 15-30. bloemkool 15-45, komkommers 20-43. Per 100 bos: bospeen 27-42, kroten 11-16, pe terselie 6-8, selderij 3-5.90. LEIDEN, 21 Juni Vette varkens- markt: Aangevoerd 165 vette varkens. Notering per kg. levend gewicht: zware varkens geen notering, lichte varkens 1.48-1.58, slagersvarkens 1.54-1.56, zeugen 1.08-1.15. Handel was vlot. BOSKOOP, 20 Juni „De Boskoopsche Veiling": Newyorker 170-120, Duisburg 160-150, gemengd 24-45, Butterfly 140-100, Hadley 100-50, Vlerlanden 220-100. Bet- tertlmes 70-50. Pechtold 90-55, Rosalan- dia 40-30, witte Butterfly 300, Astrome- rla 80-65, Campanula wit 20-55, idem blauw 14-65, Clematis Durandi 280-210, Goudbonte Lugustrum 68, Worelds Su preme 34-49. Anemonen 16-13, Esther Read 54-52, Sweetheart 60-80, Nymph 150- 270. Wolf Glorie 160-130, Aria 55-40, Fair King 280-230, Else Poulsen 50-45-72. Molin Rouge 90-180. Ellen Poulsen 49, Juweeltje 200-150, White Sweetheart 60- 50. Begonia in pot 38, Begonia roze 25, Bladgonla 38, Ampelopsls elegans 75. RIJNSBURG, 20 Juni Bloemenvei ling Flora: Scabiosa 190-250, Eremures 14-15, Vlolieren 750-850, Campanula Py- rimidales 7-9, Delphinium 11-14, Margrie ten 150-200, Korenbloemen 80-120, Col- vlllei 260-300, Wilhelmlna 8, Nymph 12- 14, Renonkels gemengd 120-180, Achelia 170-200, Gallardia 250-260, Wirral Supre me 4-6, Gladiolen: Pierson 8-10, Abu Has san 9-11, Joh. Strauss 17-18, Friendship 16-17, Anjers: Sim wit 8-10, Sim Derby 9-12, Sim roze 7-10, Tangerin 19-20, Chocking Pink 10-11, alles per 100. Go- detia 75. Engels Iris 40-46, Lathprus ge mengd 39-40, Segetum 25-28, per bos. Lelie wit 18-19 per kelk. Groenteveiling: Sla 300-520 per 100 krop. Bloemkool 10-25 per 100 stuks. Bospeen 23-25, peterselie 6-11.10, boskro- ten 10-11, radijs 570-640, bonekruld 180- 280, selderij 7.80 per 100 bos, uitjes 17-18 per 100 kg. KATWIJK AAN DEN RIJN. 20 Juni Groenteveiling: bloemkool Al (per 100 st.) 35-52, idem A2 16-31, sla Al (per 100 st.) 3.20-6.20, idem A2 3-3.60, bospeen (per 100 bos) 35-46, waspeen Al (per kist) 7.80-10.10, idem A2 (per 10 st.) 2.10-8.10. idem BI (per 10 st.) 6.90-7.50, kroten (per 100 kg.) 6.70-7.20, kroten (per 100 bos) 9-12, spinazie 19-26, pootuien 19-24, sjalotten 17-19, andfjvie 15-25, postelein 28-30, tuinbonen 31-32, rabarber 10-15, peterselie (per 100 bos) 7-12, krulpeter- selle (per 100 bos) 12, selderij (per 100 bos) 6-10, bonekruld (per 100 bos) 6, komkommers (per 100 st.) 15-35, aard beien (per doosje 250 gr.) 27-35. Aan voeren: sla 37.000 stuks; bospeen 3700 bos. waarvan 2290 bos voor exoort werd ROELOFARENDSVEEN, 20 Juni Bloe menveiling: Colvilleis 20-38, idem Spit fire 50-69, Idem Nymph 1.35, idem Wil helmlna 1.00-1.17, Esther Read 7-24, Wir- rals Supreme 13-52, Alstroemeria 34-56, Lathyrus 20-31, Dahlia 50-70, Spirea 20- 29, Trltonia 16-26, Anemonen 8-12 per bos. Am. Anjers: Sim raod 5-11, roze Sim 4-10, idem wit 4-7, Harvest Moon 9-10, Brenner 3-7, Rozen 4-15, Lelies 11-20, Or- nlthogalum 6-14, per stuk. Groenteveiling: Aardbeien I 30-51, idem II 17-36 per 2% ons doos. Kropsla 3-8, bloemkool 10-31, bospeen 16-32, kom kommers 14-26, augurken D 48-60, kas- snljbonen I 100-115, idem II 80-95, idem stek 50-75, peulen I 401100, idem II 25- 28. doperwten 21-38, kapucijners 18-41, tuinbonen 19-23 per 100 kg. TER-AAR, 20 Juni Groenteveiling: Kassnilbonen 95-1.30, Idem B 63-91, Idem stek $7-58, stamprinsessenbonen 1.80, peulen 52-1.10, Idem B 28-49. doppers 38- 53. kapdoppers 26-46, blauwschokkers 67- 77. witte capucijners 52-58, tuinbonen 18- 22. tomaten A 81-1.09. Idem B 78-1.01, idem C 58-97, idem CC 41-47, Idem afw. 28, andijvie 17-27, spitskool 5-12, nieuwe aardappelen 31-39, Idem kriel 10-25, was peen 11-21, augurken 21-31, rabarber 7. komkommers stek 9-13, aardappelen 14, alles per kg. Sla 3-7.40 per 100 stuks. Bloemkool A 30-40, Idem B 17-29, Idem C 10-13, komkommers 9-33, alles per stuk. Bonekruld 5-7. boskroten 7-11, bospeen 13-24, peterselie 6. selderij 2. alles per bos. ardbelen 2.50-2 "7 per slof, idem 28- 35 per doosje. ROTTERDAM, 21 Juni. Veemarkt. Aan voer In totaal 3517. Weektotaal 5653. Vette koelen en ossen 300. gebrulksvee 655. vette kalveren 965, gTaskalveren 100 nuchtere kalveren 529, varkens 4. biggen 16, paaTden 66. veulens 8. schapen of lammeren 105, welde/zuiglammeren 736. bokken of geiten 23. Prils per kg.: vette koelen le kw. 290 320 2e "kw. 265—285, 3e kw. 250—260; vette kalveren 260290, 230260, 210 230, slachtpaarden 240, 200. 190. Prijs per stuk :graskalveren 440, 360, 260; nuchtere kalveren 70. 60. 54; exportvarkens 78. 70. 60; biggen 48. 40, 36; schapen 110, 90. 70; welde/Bulglammeren 80, 60, 50; kalfkoeien 1270, 1100, 900; melkkoeien 1270, 1100. 900; vare koelen 880, 780. 670; vaarzen 930, 700, 60O; pinken 560, 500, 400. John de Freeze ten grave gedragen VELE COLLEGA'S AANWEZIG (Van onze Amsterdamse correspondent) Op de begraafplaats Zorgvlied aan de Amsteldijk te Amsterdam hebben van morgen enige honderden vertegenwoor digers uit toneel- en radiowereld een laatste groet gebracht aan de vorige week zo plotseling om het leven geko men acteur John de Freeze. In de aula waar bü binnenkomst het Adagio uit het tweede orgelconcert van Bach klonk zagen wjj o.m. Caro van Eyck, Wiesje Bouwmeester, Cruys Voorbergh, Elise Hoomans, Magda Janssens, Mien van KerckhovenKling, Enny Mols—de Leeuwe, Hans Tiemeyer, Fred Sterne- berg, Johan Bodegraven, Herbert Joeks, Flip van der Schalie en de heer Van der Veen, directeur van de NCRV. Namens de toneelgroep Theater waar van de overledene deel uitmaakte schet ste Rob de Vries hem als een man, die een grote worsteling doormaakte bij het zoeken naar de manier, waarop hij zijn onmiskenbare talenten als acteur zou uiten. John de Freeze hield van zijn vak. Zijn hulpvaardigheid kende geen gren zen en zijn liefde voor de medemens kan velen tot voorbeeld strekken, aldus de heer De Vries. Jan van Ees sprak een afscheidswoord namens de „Vrienden van Hilversum" bij welke woorden Kommer Kleijn na mens de N.R.U. aansloot. „Hij was een goed en enthousiast mens, die veel hield van het werk en het leven". Tenslotte bracht Jac. Snoek uit naam van de collega's van toneelgroep Theater een laatste groet. Terwijl het orgel zacht Mozart's „In diesem heil'gen Halle" speelde, volgden vrouw en kinderen, vrienden en bekenden de met bloemen bedekte baar naar de groeve. Tapijtdief krijgt 18 maanden (Speciale berichtgeving) De Zwolse Rechtbank heeft vanoch tend een 45-jarige technische hoofd ambtenaar, die in Zwolle op kamers woonde, wegens diefstal van tapijten op de Veluwe veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek en voorwaardelijke ter beschikkingstelling met een proeftijd van drie jaar. Verder zal hij zich moeten gedragen naar de aanwijzingen van de vereniging, die zich met het toezicht en de eventuele behan deling belast. UITBREIDING DER R .D.M. Voor ruim f 5 miljoen grond te koop gevraagd (Speciale berichtgeving) De N.V. de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij heeft plannen om grote en intensieve uitbreiding te geven aan haar dochtermaatschappij aan de Wilhelmi- nahaven te Schiedam de N.V. Scheeps bouw Maatschappij Nieuwe Waterweg, welke uitbreiding nodig blijkt als gevolg van de grootse ontwikkeling van het nieuwe waterweggebied en tevens omdat de R.D.M. in haar bedrijf aan de Hey- plaat te Rotterdam-zuid geen uitbrei dingsmogelijkheden meer heeft. Om die uitbreiding te Schiedam ten uitvoer te kunnen brengen heeft de R.D.M. het college van B. en W. van Schiedam verzocht de grond waarop de werf „De Nieuwe Waterweg" ligt en die men nu in erfpacht heeft, te mogen kopen. Het betreft een terrein van 185.620 m2, waarvoor de R.D.M. de som van f. 5.000.000 wil betalen. Bij deze prijs komt een bedrag van f. 250.000 als rente over de drie gelijke termijnen waarin de koopsom zal worden afgelost. B. en W. van Schiedam hebben de gemeenteraad voorgesteld deze transactie waarin zij een groot belang voor de ge meenschap zien, goed te keuren. MOTIE VERWORPEN VERGOEDING STUDIEKOSTEN (Van onze parlementaire redacteur) Drie weken geleden, bjj de bespre king in de Tweede Kamer van de tweede nota inzake voorzieningen ten behoeve van studenten, heeft de heer Tans (P.v.d.A.) een motie ingediend, waarin de regering werd verzocht het stelsel van renteloze voorschotten voor studie op te heffen en een wettelijke regeling te ontwerpen, die onder voor allen gelijkelijk geldende toelatings eisen, recht geeft op een vergoeding van studiekosten, waarvan de hoogte afhankelijk is van de draagkracht van de ouders. Vanmiddag is deze motie met 41 te gen 78 stemmen verworpen. Vóór stem den alleen P.v.d.A. en P.S.P. De heer Laan (K.V.P.) achtte de tyd nog niet rijp voor de bedoeling van de motie. De heer Kieft (A.R.) verklaarde ver trouwen te hebben in het beurzenbe- leid. De heer Diepenhorst (C.H.) had bezwaar tegen het automatisme en ook mevrouw KuiperStruijk (V.V.D.) wees de motie af omdat er drie weken geleden geen behoorlijke discussie over is gevoerd, daar de motie te laat werd ingediend. BEURSOVERZICHT Internationale waarden in reactie AMSTERDAM, 21 Juni Over de gehele linie ondergingen de internationale waarden vanmiddag een koersreactie op de „willige" stemming van gisteren. De markt verkreeg hier door een geheel ander beeld vergeleken bij gisteren. De handel was ook veel kalmer ten opzichte van die van de vorige dag toen het publiek, vooral in de lokale waarden stapte. Wall Street wil nog steeds niets van hogere koersen weten en sloot ook gisteren iets lager. Op de beurs van Parijs, Londen en West-Duitsland was de stemming van daag goed prijshoudend tot iets hoger. Dit weerhield het Damrak ervan om tot verkopen op grote schaal over te gaan. Hier en daar werden wat winstnemin gen getroffen en aangezien de buiten landse vraag deze keer niet sterk ge noeg bleek te zijn, moesten koersverlie zen worden geïncasseerd. In AKU's was nogal wat beweging want de koers schommelde van de 565 tot de 569 en herhaalde dit tot tweemaal toe. De rayonaandelen verlieten de markt op circa 565, tegen een slotkoers van giste ren op 5791/4. Philips op 1205 circa tien punten lager evenals Unilevers op 967. Kon. Olies verloren opnieuw terrein en noteerden op f. 138.70 circa f. 1.50 bene den de vorige slotprijs. Hoogovens (om zet gisteren nominaal f. 311.500) verloor op 825 ruim 20 punten. De handel in bovengenoemde koersen was kalm. Scheepvaarten rustig doch merendeels een weinig boven het vorige slotpeil. Flinke belangstelling was er vanmiddag in de cultuursector voor aandelen HVA, die opliepen van 169 tot 171. Op deze prijes behaalde dit fonds een koerswinst van circa 5 punten ten opzichte van het vorige slot. In deze hoek was één spe ciale koper aanwezig. Deli een weinig lager bij geringe omzetten. Staatsfond sen door elkaar hoger. In de lokale sector was de handel een stuk minder dan die van gisteren. De bier-aandelen waren vast en de grootbanken doorelkaar iets hoger. WISSELKOERSEN Amsterdam, 21 juni. Londen 10.56%—10.56%, New York 3.76%3.77%, Montreal 3.84—3.84'i, Parüs 76.89%—76.94%, Brussel 7.56% —7.56%, Frankfort 90.38%—90.43%, Stockholm 73.02—73.07, Zürich 87.38— 87.43, Milaan 60.72%—60.77%, Kopen hagen 54.64%—54.69%, Oslo 52.78%— 52.83, Wenen 14.52%—14.53%, Lissabon 13.16%—13.18. Beurs van Amsterdam Dinsdag 21 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned '58 4% 100% 100% Ned '59 4% 100% 100% Ned '59 4% 9898% Ned. '60II 4% 100% 100% Ned '53 3% 93ÜGB 93HGB Grootboek obi. 3% 78GB Ned '47 3% (3) 93% 93%GL Ned '51 3% 95 %B 96 B Ned '53 (3%) 93% 93% Ned '56 3% 93% 93 ft Ned '48 3% 86% 86% Ned *54 3% 86% 86% Ned '55 I 3% 88% 88% Ned '55 II 3V4 90% 90% Ned '37 3 91 Dollarlng '47 3 92% 92 fnvesteringscert 3.. 96% 96(1 Ned 62-64 3 97fg 98 GL Indië "37 A 3 93ft 93% Grootboek '46 3 89ft Ned WB 6% 109 109ft ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 34% 34% Nat. Handelsbank 166 166 Ned Handelmij. 272% 275GB Amst. Rubber 115% 116% H.VA166% 171% Senembah 561 560 ABU579% 565% Berkel's Patent (v.) 350GB 347 Calvé Delft cert. 938 927 Dell Mij.en (Ver.) 193.30 191.20 Kon Pap v Gelder 327GB 328 Hoogovens eert848 822% MUller en Co. NB 440GB 440 Ned Kabelfabr. 630GB 625GB Philips 1216 1206% Philips pref.307 308 GB Unilever 977% 964% Wilton Feyenoord 203L 197 Bill ton 2de r 385 381 Dordtse Olie gew. 675 672 Kon Olie (f20.—142 142 idem (50 f20.—) 140.10 139.30 Holl Amer iyn 139% 140 Java China Paket 145% 145 KLJJ 107.50 104 Kon Ned 8tmv Mü 181% 183% Kon Paket My 134 133% Stoomvaart My Ned 167 168 Nlevelt Goudr eert 146% 146% v OmmereD eert 274% 270% Kon Rott Lloyd 146 146 Ned Scheepv Unie 146% 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam 47 i3%> 3 93% 93% idem 48 (3%) 93% R'dam '52-1 (4%) 97% 97% td ld -37 I-n (3%) 93% Z.-Holland '56 (4%) 97% 97% Bank N. G. '58 (5%) 104ft 104 id. N WB '52 (4%) 98 98 Industr. Obligaties Philips Dollar lng *51 94% 95 Premieleningen A'dam *53 3 100B 100 B A'dam '51 I 2% 83% 78 A'dam '56 I 2%78% 78% A'dam -56 O 2% 94% 94% A'dam '56 m 2% 94 93% Eindhoven '54 2% 78% 78% Enschede'54 2% 78% 78% Den Haag 52 1 2% 84% 86% Idem II 2% 89 88L R'dam *52 I 2% 87% Idem II 2% 89B 89% Idem '57 2% 96% 96% Utrecht '52 2% 90L 89% Z.-Holl 1957 2% 94L 91% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstelllngen Robeco 238 238.50 Amst. Bank 347% 349% HB.U eert221% 222 Rott. Bank 299 298 Twentsche Bank 277% Industrie Ondernemingen Albert Heyn450B 450 B Borsumy63% 61 K. N Ed-met. A-AA 99 100 Idem pref wd. 107 Electrolasmy 332 332 Kon Ned Grofsm 166 166 Holl Constructie 530 Lng our v Bouwnyv 263 263 tnternaüo 153 153 Int. Kunststof! Ind 65% Leidse Wolsplnnery 428 430 Rott Droogdok My 609 610 Slkkens Groep 710 252 Ver. Touwfabrleken 330 330 Walvisvaart 118% Wemlnk'e Betonm. 154 153% Van wyk en Heringa 110% 114 Zaalberg 118 118 Spoorwegen Deli Spoorweg My 6% 6% Amertk fondsen Canadian Pacific R 25 25 Intern NlckeJ 108% 109 Anaconda 51ft 51% Bethiehem Steel 45% 44% Cl tie? Service 41 40% General Motors 44% 43% Kennecott 77% 77% Republic Steel 61% 60 Shell OU 66 66%. Onion Pacific 25% 25% ün States Steel 82 79%

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9