GODDETVOORKWAMROEMLOZE DOOD VAN LANDEN-FORMULE Johansson ging in de vijfde ronde knock out Monsieur Jacques kwam echter niet ongeschonden uit de strijd Maris wonmaar Piet van Eysden werd van de baan geveegd Margriet is nog 2o héérlijk jong, zo écht een blad van déze tijd..! DINSDAG 21 JUNI 1960 Tour de France start zondag in Rijssel Iedereen was er verleden jaar van overtuigd, dat in de Tour de France 1959 de landen-formule een roemloze dood was gestorven. De macht van de extra-sportieve merken immers was langza merhand uitgegroeid tot een soort dictatuur in de wielersport. Niet de bonden, niet de organisatoren van grote wedstrijden hadden het nog langer alleen voor het zeggen, maar de stalbazen van de fabrie ken van koffiezet-apparaten, tandpasta, vermouth en andere dranken en van de benzine-maatschap- pijen begonnen de touwtjes in handen te nemen. Nauwelijks had Federico Bahamontes zijn triomfantelijke intocht als winnaar van de Tour 1959 in het Pare des Princes gehouden of baas Goddet pakte de trein naar Milaan om met de nieuwe invloedrijke mannen achter de schermen de onderhandelingen voor de Tour van dit jaar te openen. De wielerwereld wachtte in spanning op de resultaten van deze besprekingen. Want het uitleveren van „la grande bouclé" aan de extra- sportieven betekende volgens velen het degraderen van 's werelds grootste wielerevenement tot een tweederangs kermis. En daarbij wees men op de Giro d'Italia, die sportief gezien na de inmenging van deze buitenstaanders veel van de aantrekke lijkheid had verloren. Maar in Jacques Goddet hadden de wielerliefhebbers een groot voorvechter, wien9 intelligentie en overredingskracht geduchte wapens vormden tegen de aan val op Henri Desgrange's schepping. Enige tyd bleef de buitenwereld in het onzekere omtrent het resultaat van de onderhandelingen. En toen kon Goddet met trots in zijn blad „I'Equipe" bekend maken: de landen-formule blijft gehand haafd. Monsieur Jacques was qchter niet geheel ongeschonden uit de strijd ge komen. Hy had concessies moeten doen: onder meer had hij moeten besluiten om evenals de organisatoren van de andere grote wielerkrachtmetingen zijn ronde een paar dagen in te korten. Veel later bleek nogmaals de invloed van de extra- sportieven toen de Gaema's een startverbod voor de Tour kregen, hetgeen onder meer betekende, dat wederom Rik van Looy niet van de party kon zün. Jarenlang was het traditie om het ene jaar de bontgekleurde stoet renners vol- gens de wijzers van de klok rond „la belle France" te laten rijden om het vol gend Jaar in tegenovergestelde richting te vertrekken, dus „om de west". Dat idee hadden Goddet en zyn medewerkers het vorige jaar al laten varen. Toen werd evenals in 1958 de route om de noord en via de Atlantische kust gepre fereerd. En ook nu zal de karavaan na de start van zondag a.s. te Rijssel via Brussel ombuigen naar de invasiestran- den van 1944 om pas na negen vlakke etappes van tezamen 1850 km de klim naar de eerste toppen van de Pyreneeën te beginnen. Maar onder de druk van de dreigende concurrentie, want de extra-sportieven blijven op de loer liggen, besloot Goddet tot ingrijpende wijzigingen. Want be halve dat de Tour werd ingekort tot 21 etappes met slechts één rustdag zocht Goddet naar een mogelijkheid om wat meer leven te brengen in de aanloop naar het hooggebergte. Hij meende de juiste oplossing gevonden te hebben. De tijdrit in de bergen, die in 1958 (Mont Ventoux) en 1959 (Puy de Dome) in feite de beslissing forseerden ten gunste van de klimmers, werd geschrapt. Bo vendien werd de eerste individuele tijd rit, die in 1959 pas op de zesde dag werd verreden, naar voren gehaald. Al op de eerste dag van de Tour na een 108 km lange aanloop naar Brussel zullen de azen nu kleur moeten bekennen in een 27.8 km lange rit tegen het horloge in de omgeving van de Belgische hoofdstad. Goddet hoopt op deze wijze de kansheb bers ook in de vlakke etappes voor de Pyreneeën tot strijd te dwingen. Landenformule Veruit de belangrykste stap deed God det echter ten aanzien van de samen stelling van het rennersveld. Om tege moet te komen aan de wensen van de Italianen, de Belgen en de Spanjaarden, die dank zü de zege van Bahamontes een stem in het kapittel hadden gekre gen, creëerde de Tourbaas nationale landenploegen van veertien renners. En het spreekt vanzelf, dat behalve deze landen ook Frankryk tot de uitverkore nen behoorde. Goddet ging nog verder. Terwijl hij kon weten, dat het vorige Jaar de drei gende breuk in de Nelux-ploeg, die in 1958 Charlie Gaul naar de eindzege had gereden, definitief was geworden, stelde Goddet in zijn aanvankelijke plannen toch weer een Nelux-combinatie op, die evenals de grote wielerlanden uit veer tien coureurs zou bestaan. Maar nu had de grote baas buiten de waard, in dit geval de sportcommissie van de KNWU, gerekend. De Nederlanders hielden het been stijf, verkozen desnoods niet in de Tour te starten en kregen hun zin. De Tourdirectie zwichtte voor de argumen ten van John van Eek en zijn commis sieleden, die terecht wezen op de recente successen van Jo de Roo in de Ronde van Sardinië, Ab Geldermans in de Waal se Pijl en de Ronde van Duitsland en van Jo de Haan in ParijsValenciennes, en besloot de oranjeploeg na een onder breking van twee jaar weer als een zelf standige ploeg te accepteren. Nederland werd ingedeeld bij de kleine formaties van acht man, waartoe ook de in de Tour als natie debuterende Duit sers en Britten en voorts de Zwitsers, de internationalen en vier Franse regionale ploegen behoren. In totaal zullen dus vier landenploe gen van veertien renners uit Rijssel ver trekken: Frankrijk, België, Italië en Spanje, vijf landenploegen van acht ren ners, te weten Nederland, Duitsland, Groot-Brittannië, Zwitserland en de „internationalen" en tenslotte vier regio nale Franse ploegen. Tezamen brengen si] een veld van 128 renners op de fiets. De favorieten Zal de Spaanse klimgeit Federico Ba hamontes erin slagen zijn tourzege van het vorige jaar te herhalen? In het be gin van dit seizoen kwamen er alarme rende berichten uit de Spaanse contreien. Bahamontes zou bij een val een dUbeen hebben gebroken. Maar drie weken later ■praken nieuwe berichten dat gerucht tegen want toen zat de Spaanse wieier- koning alweer op de fiets. En ook in de Ronde van Spanje was hu present. ZRn naam kwam tenminste op de deelne merslijst voor, maar Baha deed niet van «Ich spreken. En zo moet men dus af wachten of de man uit Toledo zich na dit negatieve optreden weer op het voor ste plan zal gaan bewegen. Het is trou wens toch moeiiyker dan vorige jaren om bepaalde favorieten aan te wüzen. Het bedanken van de groten uit de Giro, Jacques Anquetil en Charlie Gaul, beiden oud-Tourwinnaars, het ontbreken van Geminiani en Louison Bobet, die er na zijn echec van het vorige jaar nu toch echt niets meer voor voelt en het verbod aan Rik van Looy, heeft de kara vaan een aantal illustere figuren uit de wielersport onthouden. Men zou geneigd zyn juist daarom de kansen van Roger Rivière hoog aan te slaan. Maar de werelduurrecordhouder heeft dit jaar evenmin als Bahamontes getoond een dergelijke eer waardig te zijn. En eigen lijk is het precies zo gesteld met Henri Anglade, die een jaar geleden de grote rebel in de Franse nationale ploeg was. Misschien heeft de grijze Marcel Bidot dit Jaar toch meer geluk dan in 1959, toen hij na ontstellend veel moeilijkhe den alle Franse favorieten in één ploeg onderbracht. Want het meest opmerke lijke feit bij de samenstelling van de Franse nationale equipe voor de komen de Tour was het ontbreken van de ge bruikelijke ruzies. Het zou erop kunnen wyzen, dat Bidot nog voor hij zijn defi nitieve keuze deed de onderlinge geschil len al uit de weg had geruimd. Moeten de favorieten dan gezocht wor den onder de Italianen of de Belgen? Want dat noch de Nederlanders, de Zwit sers, de Duitsers, de Engelsen, de inter nationalen of de regionalen een Tour winnaar kunnen opbrengen staat wel vast. Welnu, ook de Italianen en de Bel gen zouden niet met een gerust geweten een der hunnen als een toekomstige win naar naar voren durven schuiven. Oud wereldkampioen Ercole Baldini heeft een groter tegenstander dan de bergen ge vonden: zijn steeds toenemende gewicht, dat een extra handicap bij het zware klimmerswerk gaat vormen. Neen, Alfredo Binda heeft zijn hoop gevestigd op Gastone Nencini. De Bel gen tenslotte hebben niet de eenheid kunnen vinden, die nu eenmaal nood zakelijk is in een dergelyke zware etappenkoers. Integendeel, zij hadden het dit jaar nog moeilijker dan anders omdat Jean Aerts als ploegleider be dankte en Brik Schotte geen toestem ming van de Tour-leiding kreeg om zijn werk over te nemen. De keuze viel toen op de oud-wereldkampioen George Ronsse. Rond een kern van Tour-routiniers als Hoevenaers, Marcel Janssens, Jean Brankart en Planckaert werd een acht tal coureurs gerangschikt, van wie Mes- selis en Proost zonder pardon in eigen land als „derde rangs "-coureurs worden aangeduid. De Nederlanders Toen de sportcommissie met zoveel argumenten de tourleiding had weten te overtuigen van de noodzaak om een zelf standige Nederlandse ploeg in de Ronde van Frankrijk te laten starten stond de kern van deze equipe vast. Want terwyl wy een jaar geleden een maand voor de Tour met geen mogelykheid over „zeke ren" konden spreken, beschikt Neder land nu over een aantal jongere cou reurs, die in het buitenland van zich hadden doen spreken. Ab Geldermans, Jo de Haan, Jo de Roo en Coen Niesten hadden voor successen gezorgd, waar over de buitenlandse wielercriticl niet uitgesproken raakten, zy zouden de kern vormen van de Nederlandse ploeg. Dat was een uitgemaakte zaak. De grootste zorg van de sportcommissie en ploeglei der Klaas Buchli was deze debutanten een steuntje in de rug te geven in de gestalte van geroutineerde Tour-ryders. Onverwacht daagde daarbij de hulp op van Wim van Est, die na een uitste kende Ronde van Nederland bergen werk verzette in de Giro en zich ondanks zyn 37 jaar hy is de oudste renner van de Tour 1960 in de Nederlandse Tour- ploeg reed. Met de doorzetter Jaap Ker sten en de klimmers Piet Damen en Martin van den Borgh werd de ploeg gecompleteerd. Natuuriyk gaan de Nederlanders niet van start met ook maar de geringste hoop in Parys een der hunnen als Tour winnaar te kunnen presenteren. Daar voor is het talent van De Haan, De Roo en Geldermans nog te pril. Maar de kansen op aanmerkelijk grotere succes sen dan het vorige jaar zyn wel degelyk aanwezig. Ongetwyfeld zal Buchli in het grote spel een gooi willen doen naar de eerste plaats in de rangschikking van de kleine ploegen. En dat zou een eerste belangryke stap voor ons land zyn, om in de nabije toekomst weer een plaats onder de grote wielerlanden te veroveren. Wimbledonkampioenschappen Niemand zal er ook maar aan denken de kleine Nederlandse ver tegenwoordiging een kans te geven op Wimbledon. Het officieuze wereldkampioenschap mag dan door de attractieve aanbiedingen van Jack Kramer vele prominente spelers hebben verloren, voor de Nederlandse tennissers is het speil- peil nog altijd te hoog om ook maar enige kans te maken. Maar juist daarom is de overwinning, die Maris gisteren in de eerste ronde van het heren enkelspel met 6-4, 6-3, 2-6, 6-4 behaalde op de Braziliaan Jose Mandarino zo'n byzonder prettige ver rassing. Helaas, een verrassing zonder conse quenties, want in de volgende ronde zal de Hagenaar moeten aantreden tegen niemand minder dan Neale Fraser, de als nummer één geplaatste Australiër. Maar toch de zege op zich was fraai. Jose Mandarino. hoewel niet behorend tot de topklasse, kan zich er tenslotte op beroemen tydens de onlangs gehou den kampioenschappen van West Enge land. een ster als de Amerikaanse reus Barry Mackay te hebben uitgeschakeld. Maar de Mandarino van nu was geen schaduw van de man, die toen op de baan stond. Zyn spel miste de accuratesse om ge- vaariyk te kunnen zyn. En hoewel Ma- ris te kampen had met een bepaald on zekere backhand en zeker niet op dreef was met zijn overhead-slagen was de Hagenaar over het algemeen genomen vaster in zyn slagen dan zyn Zuidame- rlkaanse tegenstander. Hy bleef ten minste onophoudeiyk druk uitoefenen tot hij tenslotte de gaten vond in de ver dediging van de Braziliaan. Piet van Eysden was heel wat minder op dreef dan Maris. Ook hy had het op te nemen tegen een Zuid-Amerikaan, n.l. de Mexicaan Rafael Osuna, maar had niet het geluk zyn tegenstander in een nonchalante bui te treffen. In min der dan een uur werd de Nederlander met 1-6, 3-6, 4-6 van de baan gespeeld Verrassingen deden zich op de eerste dag vrywel niet voor. hoewel de gehele eerste ronde van het herenenkelspel (64 wedstryden) werd afgewerkt. Ondanks het fraaie zomerweer waren er slechts 18.000 toeschouwers aanwezig, een aan tal dat ruim beneden het record van 30.000 ligt. De Australiër Rod Laver, vorig jaar in de finale verslagen, opende het pro gramma op het centre-court. Voor de roodharige, jongensachtige Laver was zyn party tegen de Engelsman Geoff Ward weinig meer dan een formaliteit en in ruim 50 minuten was het plei be slecht: 6-3, 6-0, 6-2. Laver is ditmaal als derde geplaatst, achter zyn landge noot Neale Fraser en de Amerikaan Bar ry Mackay, die eveneens op het cen tre court een uur en veertig minuten nodig had om de taaie Spanjaard Arilla te verslaan: 6-2, 6-4, 7-5. Een trieste noot op deze openingsdag was de nederlaag van Jaroslav Drobny, kampioen heren enkelspel in 1954, tegen de jonge Duitse Davis-cupspeler Wolf gang Stuck. De 38-jarige Drobny, die in tussen de Engelse nationaliteit heeft ver kregen, won de eerste set, maar ging vervolgens ten onder in zyn stryd tegen de warmte en het robuuste spel van de Duitser. Thomas Lejus bewees de vooruitgang van het Russische tennis door een over winning in straight sets op de Poolse Davis cup speler Weizlaw Gasiorek. De blonde Rus demonstreerde in deze partij een all-round speler te zyn en hy won zonder moeite: 6-2, 6-3, 6-4. HENGELSPORT VISCLUB „ONDER ONS" De Visclub „Onder Ons" hield in de Haarlemmervaart (gemeente Piet Gij- zenbrug) haar eerste competitiewedstryd in dit seizoen De uitslag was: 1. J. Rij ken 1310 gram; 2. P. Helversteyn 680 gr. 3. B. Schouten 590 gram, 4. E. Broek hof 480 gram, 5. J. Bos 290 gram, 6. H. Dongelmans 205 gram, 7. J. Paauw 190 gram, 8. H. van Houten 105 gram. 9. J. de Bruin 95 gram, 10. T. de Roode 95 gr. De Brasem hield zyn openingswedstryd te Koksmolen. De vangst viel tegen. Na 2xlt4 uur gevist te hebben was de uit slag als volgt: 1. J. de Wetering 950 gr.. 2. J. Hartevelt 870 gr, 3. P. Eradus 405 gram, 4. J. W. Planjer 295 gram, 5. J. Vos 245 gram, 6. J. Keizer 235 gram, 7. H. Vos 160 gram, 8. I. Floryn 95 gram, 9. S. Singerling 85 gram, 10. A. v. d. Vos 60 gram. WIELRENNEN Knecht Ernzer won Luxemburgse ronde Marcel Ernzer, die zich als trouwe helper van Charley Gaul meestal voor zyn „meester" moet opofferen, kwam maandag zelf in het middelpunt van de belangstelling door een overwinning in de Ronde van Luxemburg. Ernzer arriveerde in de vierde en laat ste etappe in dezelfde tyd als de win naar, de Belg Frans Demulder en behield daardoor de leiding in het algemeen klassement. De uitslag van de rit Die- kirch—Luxemburg (181 km) was: 1. Demulder (België) 5 uur 15 min. 29 sec., 2. Gaul (Lux.) z.t., 3. Rentmeester (Ned.) z.t., 4. Planckaert (België) z.t., 9. Damen (Ned.) z.t., 11. Van der Borgh (Ned.) z.t., 14. Niesten (Ned.) z.t., 21. Kersten (Ned.) z.t. Het eindklassement luidt: 1. Ernzer 22.18.24, 2. Bolzan (Lux.) 22.20.45, 3. Pintarelli (It.) 22.20.49, 4. Rentmeester 22.22.44, 5. Niesten 22.22.57, 8. Gaul 22.24.18, 10. Damen z.t., 11. Van der Steen 22.24.49, 14. Van der Borgh 22.25.31, 25. Kersten 22.34.23. Het bergklassement werd gewonnen door Ernzer met 19 punten, voor Gaul (13 punten) en de Belg Van den Bossche (10 punten). Eddy Pauwels zegevierde in Driedaagse van Antwerpen De Belg Eddy Pauwels heeft de Drie daagse van Antwerpen op zyn naam ge bracht. Op de derde en laatste dag won Butzen (België) de 225 km lange rit met start en finish in Antwerpen met een ti|d van 5 uur 49 minuten en 21 sec. De uitslag was verder: 2. Schroeders (B) z.t* 3. Van der Vecken (B) z.t., 4. Cou- vreur (B) z.t., 5. Adriaenssens (B) z.t., 12. Wim van Est (Ned.) 5.55.44, 34. ex aequo o.a. Rik van Looy (B), Pauwels (B) en Stolker (Ned.) allen 5.57.32, 58. Maliepaard (Ned.) 5.57.48, 59. Gelder mans (Ned.) 5.59.55. Tot degenen die opgaven behoorde onze landgenoot Jo de Roo. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Pauwels 15.40.29, 2. Wolfshol (Did) 15.42.10, 3. Troonbeeckx <B> 15.48.26, 4 Hermans (B) 15.46.17, 5. Van Looy <B) 15.48.22, 6. Stolker 15.48.43, 20. Maliepaard 15.57.40, 45. Anquetil (Fr) 16.10.11, 52. Geldermans 16.14.53, 54. Wim van Est 16.15.16. Piet van Est vervangt geblesseerde Jo de Haan Jo de Haan zal niet starten in de Ronde van Frankryk. Hy wordt ver- Vangen door Piet van Est. De Haan ,die vorige week tydens een wedstryd In Eindhoven ten val kwam, zal wegens de daarby opgelopen schou derblessure enige tijd niet mogen rijden. Ronde van Zwitserland De Zwitser Erwin Lutz heeft maan dag de vyfde etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Hy legde de 237 km van Lugano naar Thun af in 7 uur 25 min. 38 sec. (met bonificatie 7.25.08). De uitslag was verder: 2. Kurt Gimml (Zwits.) 7.26.40; 3. Traxel (Zwits.); 4. Tarri (It.); 5. Graf. (Zwits.); 6. Dante (It.); 7. Jef Lahaye Ned.); 11. Ruegg (Zwits.) allen in dezelfde tijd als Gim- mi. Het algemeen klassement luidt als volgt: 1. Ruegg 24.09.54; 2. Pizzoglio (It.) 24.12.28; 3. Gimmi (Zwits.) 24.12.31; 4. Strehler (Zwits.) 24.12.47; 5. Lutz 24.13.36. GYMNASTIEK Beroep ingetrokken De turnsters Riekje Leibbrand en Ri- ni de Wolf en hun trainer Gerard van Nieuwpoort, die zich tot de commissie van beroep van het KNGV hadden ge wend, omdat zij zich voelden aangetast in hun eer en goede naam, hebben de uitspraak van dit college niet afge wacht. Het Amsterdamse drietal heeft het door hen ingestelde beroep tegen het KNGV ingetrokken. Zoals men weet, begon de kwestie, toen Riekje Leibbrand en Rini de Wolf ondanks hun prestaties niet werden opgenomen in de Olympische trainings, ploeg. Van de zyde van het KNGV werd in een op 2 februari gehouden persconferentie de reden van dit be sluit uiteengezet. De beide turnsters en de trainer van KDO, de heer Van Nieuwpoort achtten zich door de uitdrukkingen, die namens het KNGV op deze persconferentie wer den gebezigd in hun eer en goede naam aangetast en wendden zich tot de com missie van beroep van het KNGV. Nog voordat de commissie van beroep haar standpunt heeft kunnen bepalen, werd bericht ontvangen dat de twee Amsterdamse turnsters en de heer Van Nieuwpoort het beroep hadden ingetrok ken. VOETBAL UVS „mogelijken" tegen Roodenburg Vrijdagavond a.s. speelt op het UVS- terrein een elftal, samengesteld uit kan didaten voor een contract bij de Leidse semiprofclub, een wedstrijd tegen Roo denburg. De samenstelling van het elftal publi ceren wjj in de loop van deze week. even als de aanvangstijd van de wedstrijd. Schaap terug bij 't Gooi (Speciale berichtgeving) Na een driejarig verbiyf in de ere divisieclub „Sportclub Enschede" zal Ri- nus Schaap weer naar zyn oude club ,,'t Gooi" terugkeren. Ir. J. W. Kips 80 jaar Maandag a.s. bereikt ir. J. w. Kips, oud-voorzitter van de KNVB (1919 1930de leeftyd van de zeer sterken. DUIVENSPORT P.V. „HET OOSTEN" Wedvlucht vanaf Chateauroux <pl.m. 625 km). Windstil. Gelost om 5 uur. De le vogel bereikte zyn hok om 15.3935. laatste prijswinnende duif om 18.18.28. B. ter Beek 1-2, D. Sommenga, 3. J. R. Smits 4-7-8, S Flippo 5, Ch Seller 6. K. v d. Berg 9. J. Roest 10. Voorts werd een vlucht gehouden van- al Pt. St.-Maxence. Pl.m. 340 km. Ge lost om 9.30 uur. Ie prijswinnende duif om 14-16-07, laatste om 15-01-51, J. R. Smits 1, J. Maryt 2, E. v. d. Hooff 3. J. Roest 4-6-8, B. Singellng 5, D. Sonnen- ga 7-10, S. Flippo 9. (Advertentie) Patterson herovert wereldtitel Floyd Patterson heeft gister avond te New York een schitte rende revanche genomen op Inge- mar Johansson. Een jaar nadat hij in de derde ronde was uitgegaan op een serie rechtsen van de Zweed, heeft hij dank zij enkele verbluffend harde linksen de rollen omgekeerd en is hij de eerste zwaargewichtkampioen geworden die een verloren wereldtitel heeft teruggewonnen. Johansson begon als favoriet, maar hy toonde minder zelfvertrouwen dan de vorige maal. Patterson had van de aanvang af het initiatief, hy was wat zwaarder geworden het gewichtsver- schil tussen de twee was nu slechts 2 j kilo Johansson woog 88.340 kg tegen Patterson 86.180 kg sinds Juni 1959, maar bleek niets aan snelheid te hebben ingeboet. Met zyn linksen trof hy al dadeiyk de ogen van de Zweed en zyn I gehele manier van bllmsemsnel inkomen on met beide vuisten toestoten scheen Johansson van de wys te brengen. De eerste ronde was met groot puntenver- schil voor de uitdager. In de tweede ronde was de titelhouder I wat meer op zyn gemak en kon hy en- I kele harde treffers plaatsen. .Volgens sommige experts won hy de tweede ronde. Maar in de derde ronde en de vierde ronde werd hij weer herhaalde- lyk verrast door de bliksemsnelle aan vallen van zyn grimmige tegenstander, die zyn aanhangers een Jaar geleden I teleurgesteld had, maar thans weer even vastberaden en doeltreffend bokste als toen hy de geduchte Archie Moore, wereldkampioen halfzwaargewicht, bui ten gevecht stelde. De neger trof hem herhaaldelyk zowel op het gelaat als tegen maag en ribben, en Johansson zag geen kans hem van repliek te dienen. De befaamde rechtse, waartegen geen vlees en bloed bestand heette te zyn, kwam niet meer in het geding. Het einde In de vyfde ronde kwam het einde. Uit een clinch plaatste Patterson een harde rechtse op het gezwollen gezicht Dragon Gokl Cup Aan de wedstryden om de Internatio nal Dragon Cup, die dit jaar in Neder land en wel op 5, 6, 7, 9, en 10 juli op het IJsselmeer gehouden worden, ne men niet minder dan 38 zeilers uit 11 verschillende landen deel. Er komen draken uit Denemarken, Canada, Italië, Duitsland, Frankrijk, Argentinië, Enge land, Griekenland, België, Noorwegen en Nederland. Een groot aantal van de deelnemers is reeds aangewezen hun land in Napels by de Olympische zeilwedstryden te vertegenwoordigen en deze zeilers be schouwen de races om de Dragon Cup dan ook als een laatste en welkome voorbereiding. Bekende zeilers die naar Muiden komen zyn kroonprins Kon- stantin van Griekenland, de Argentijn Chaves, de Duitser Ravenborg, de Noor Torvaldsen, Walter Wlndeyer uit Cana da, de winnaar van de Dragon Gold Cup 1959 die toen naby Kopenhagen verzeild werden de Deen Ole Berntsen. die alle naar de Olympische Spelen gaan Ver der de Italiaan Sorrentino, Warrer (De nemarken) Graham Mann (Engeland) en de Belg Elleboudt die een draak van Koning Boudewyn zeilt. Van de 12 Ne derlanders noemen we de Olympische zeiler Van Duyi met de Trintel 2 en zyn sparringpartner Oor Groot met de Semper Vagans 2. FLOYD PATTERSON van Johansson en daarna een linkse tegen de lever. De Zweed was reeds vele malen op dezelfde plaatsen geraakt. Hy liet zyn dekking zakken en moest toen onmiddellyk wéér een linkse, ditmaal tegen de kin, incasseren. Want Patterson die de zege binnen zyn bereik zag, had de opening gezien en er meteen gebruik van gemaakt. De Zweed ging neer en wachtte, met één knie op het canvas, tot de scheidsrechter tot „acht" geteld had. Toen kwam hy overeind, maar hy was niet geheel hersteld en had vrywel geen verweer tegen Patterson, die, snel als een panter, zyn aanval voortzette. Een geweldig harde en prachtig ge timede linkse trof de kaak, en dat be tekende droomland voor de Zweed, en roem voor Patterson aan wlen gelukt is wat noch Joe Louis, noch Dempsey. noch Jeffries, noch Jim Corbett noch aan enige andere vermaarde zwaargewicht kampioen in het verleden gelukt was: het terugwinnen van de eenmaal ver loren wereldtitel. Hy werd door de 45.000 toeschouwers minutenlang toegejuicht, terwyl de Zweed, met vier dokters om zich heen, languit op het canvas lag. Volgens de scheidsrechter Arthur Mer- cante, had Patterson de eerste en de vierde ronde gewonnen, Johansson de tweede, en was de derde geiyk opgegaan. De beide ringrechters hadden beiden Patterson winnaar van de eerste, de derde en de vierde ronde, en Johansson van de tweede. Recette De organisatoren raamden, dat het duel in totaal meer dan drie miljoen dollar zou opbrengen. Men schatte het aantal toeschouwers op 35.000 a 40.000. en de totale kaartenverkoop op 800.000 dollar. Voor twee miljoen dollar zouden de 500.000 boksliefhebbers zorgen die in 231 schouwburg- en bioscoopzalen de t.v. uitzending volgden, een bedrag waarvan de helft aan de schouwburger en de helft aan de organisatie ten deel zou vallen. Radio-rechten in de Verenigde Staten zouden netto 170.000 dollar op brengen. dezelfde rechten voor Europa 100.000 dollar, en de filmrechten n- minste 200.000 dollar. Johansson en Patterson krygen ieder 25 percent van de recette van de Polo Grounds, waar de wedstryd gehouden werd. In totaal zullen de boksera leder meer dan een half miljoen dollar aan de wed stryd verdienen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7