Amerika ontdekt zoetstof zonder bijsmaak! Goed jaar voor C.O.Y.S.-Leiden DINSDAG «1 JUNI 1960 „Geheim" bezoek van Dulles aan Bonn Gesprek met Gehlen (Van onze correspondent in Bonn) De chef van de Amerikaanse ge heime dienst Allan Dulles komt deze week naar Bonn. Dit bezoek wordt op alle mogelijke manieren zowel door Duitsers als door Amerikanen zoveel mogelijk geba gatelliseerd. Men weigert botweg te vertellen waarom en hoe Dulles te Bonn zal komen. Het gerucht gaat nu, dat hij een uitvoerig ge sprek zal hebben met de voormalige generaal Gehlen, de chef van de Westduitse inlichtingendienst. Minister v^n Defensie Strauss heeft voor zijn vertrek naar Ame rika onlangs gezegd, dat zijn land geen U-2-vliegtuigen voor het ver krijgen van inlichtingen over de Sovjet-Unie nodig heeft. Daarvoor, aldus Strauss, hebben wij Gehlen, en die doet zijn werk voortreffe lijk Ghelen gaat door voor een van de minst opvallende en minst gefotogra feerde vooraanstaande persoonlijkheden in de Bondsrepubliek. Hfj pleegt her haaldelijk bezoeken af te leggen aan het Palais Schaumburg, waar Bondskanse lier Adenauer zijn kanselarij heeft. Nog nimmer is hij daar bij een van de por tiers opgevallen, om de eenvoudige redèn dat hij steeds onder valse naam pleegt te worden aangediend. Men zegt nu te Bonn, dat dit ook met Allan Dulles zal geschieden. Een moei lijk geval overigens omdat deze nogal lijkt op zfjn overleden broer de voor malige minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles, die een graag geziene gast te Bonn was. Men neemt te Bonn ver der aan, dat Allan Dulles een Europese reis onderneemt voor gesprekken met de leiders van de geheime diensten der NAVO-landen over zaken betreffende de U-2. Nu de U-2-vluchten officieel van de baan zijn, zou het volgens Dulles en de zijnen noodzakelijk zijn, de samen werking met de Westeuropese geheime diensten nog intiemer te maken. Adenauer: Japan is een waarschuwing (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Ade nauer verklaarde gisteren voor het be stuur van de CDUBondsdagfractie te Bonn, dat de huidige politieke toestand in de wereild het noodzakelijk maakt geen duimbreed af tc wijken van de tot dusver gevolgde Westduitse buitenlandse politiek. Ilij vond de gebeurtenissen in Japan een waarschuwing van grote ernst vormen. Adenauer bleek bereid tot een ge meenschappelijke buitenlandse politiek zoals door do socialisten nu al weken lang wordt voorgesteld, onder voorwaar de, dat de oppositie partijen (de SPD en de liberale FDP) zich zullen aansluiten bij de totdusver gevolgde regeringspoli- tiek. Waarvan geen sprake zal kunnen zijn voor socialisten of liberalen... De CDU verklaarde zich met in stemming van de kanselier bereid tot het houden van een groot buitenlands politiek debat in de Bondsdag op 30 juni a.s.. De socialisten vrezen daarvan dat het een partijpolitiek festijn ten voordele van de CDU zal worden. Ze hebben daarom reeds aangekondigd dat Willy Brandt, de socialistische burge meester van West-Berlijn en waar schijnlijk de SPD-kandidaat voor het Bondskanselierschap in 1961, dan even eens in de Bondsdag zal spreken. Als lid van de Bondsraad heeft hij daartoe het recht. Daarmee hopen de socialisten 'n voldoend tegenwicht tegen Adenauer in het vuur te brengen. Maar het valt te betwijfelen of de SPD met deze „stunt" iets van twijfel zal wegnemen die in de openbare mening was ontstaan over het voortdurend hameren door de socialis tische leiders op het aambeeld der ge meenschappelijke buitenlandse politiek Nadat juist zijzelf jarenlang een brede kloof tussen hun eigen opvattingen en die van Ad"nauer en de zijnen hadden geschapen. Vooral in de partij afdelin gen van de SPD heerst een zekere on rust over de nieuwe koers van de partij en leiding. Na de vakanties weer voor de deur staan en een ieder vooral bij zonnige dagen verlangende blikken naar de kalender werpt, kan dit plaatje dat wij maakten in het Zuideinde te Nieuwkoop wellicht de vakantiestemming nog wat verhogen. Hopelijk zullen deze zomer nog vele zonnige dagen vol- gen. (Foto Leidsch Dagblad) het is nu nlc-i erg meer om geeu suiker gebruiken In Amerika is een nieuwe zoetstof ontdekt met zulk een zuivere smaak, dat men in de hele wereld enthousiast is. Eerst was ze vrij kostbaar, maar nu wordt Sucrosa tegen een billijke prijs ver krijgbaar gesteld. Plastic koker êt 125 tabl. f 0,95 Voordelige flacon 500 tabl. f 2,95 de nieuwe zoetstof zonder saccharine Originele wedstrijd Dulvenllefhebbers uit Rijssel in Noord- Frankrijk daagden dezer dagen de leden van een vliegclub uit een wedstrijd te houden tegen postduiven. Een postduif vindt gemakkelijk de weg naar huis te rug na op een onbekend punt te zijn los gelaten. „Maar jullie kunnen dat niet zonder radio", zo zelden zij tegen de sportvliegers. Deze lieten dit niet op zich zitten en er werd een wedstrijd ge organiseerd. Tien piloten werden geblinddoekt naar een onbekend vliegveld gebracht en wer den daar tegelijk met de duiven „los gelaten". De strijd eindigde onbeslist. Enkele piloten waren eerder thuis dan de dui ven, maar de overige landden op plaat sen, ver van huis. Eenvoudige controle op reizigersverkeer (Van onze Haagse redactie) De regering streeft ernaar de con- ole op het reizigersverkeer aan de bin nengrenzen van de Benelux zodanig te vereenvoudigen, dat die controle in het merendeel der gevallen nauwelijks merkbaar zal zUn. Afdeling Leiden kwam bijeen Het is riskant om in juni nog een bij eenkomst van een politieke partij te be leggen. Velen zijn reeds met vakantie, terwijl de poütieke belangstelling in de zomerma anden niet zo groot is. De afdeling Leiden van de C.H. Unie, welke gisteravond in tearoom-restaurant Van der Heijden een bijeenkomst had belegd, heeft echter niet over gebrek aan belangstelling te klagen gehad. Circa 100 personen hebben deze avond geluisterd naar een uiteenzetting van de afdelings voorzitter, de heer D. van der Kwaak over „Het Deltagebied en de randstad Holland" en een lezing van mr. dr. K. de Vries over „Hoedemaker en wij". In zijn inleidend woord wees de heer Van der Kwaak er o.m. op, dat het per soonsbesef bij velen is vervlakt. Veler gedachtengang wordt beheerst door het geen anderen via radio, t.v. en pers ver kondigen. Als christen hebben wij, al dus spreker, echter de taak om in het geloof gezamenlijk op te trekken tegen de geest van deze tijd. De wereld zullen wij moeten zien als het domein van God, in welke wereld wU werkzaam mogen zijn als instrumenten in Zijn hand. Nadat hierna het financieel verslag van de penning" :c esteresse was uitgebracht er is een klein batig saldo hield mr. dr. De Vries een interessante cau serie over het leven en de persoon en de godsdienstige en politieke inzichten van Hoedemaker, wiens uitspraken voor een deel nog zijn terug te vinden in het be ginselprogram der C.H.U. Duidelijk zette spreker uiteen, dat het Hoedemaker als predikant, hoogleraar en politicus niet begonnen was om het christelijk volks deel, doch om heel de kerk en heel het volk. Hij was meer een man van visie, dan van een systeem. Zijn idealisme kwam voort uit zijn geloof. De dierbaar heid van de Christus heeft hem in zijn prediking nooit losgelaten. Uitvoerig schonk spreker aandacht aan de menig vuldige contacten, welke Hoedemaker had met mannen als b.v. Abraham Kuy- per en De Savomln Lohman. Voor Hoe demaker draaide alles om de verhouing kerk en staat. Op grond van Romeinen 13 de overheid is Gods dienaresse was voor hem een scheiding tussen kerk en staat onaanvaardbaar. Vijftig jaar na zijn dood herdenken wij, aldus spreker, met groot respect en dankbaarheid hetgeen Hoedemaker voor ons land in kerkelijk en politiek opzicht heeft betekend en nog steeds betekent. Na de pauze gaf de heer Van der Kwaak de aanwezigen een indruk van de grote omvang van het Deltagebied en de plaats, welke de randstad Holland straks zal gaan lnemen. Tijdens deze bijeenkomst, welke werd afgewisseld met declamatie van mevr. De Jonge, werd oJ.v. de heren B. de Kier en M. I. de Jonge een politieke quiz ge houden. Omstreeks drie uur gistermiddag is het droge gras langs de spoorbaan Lei- den-Amsterdam ter hoogte van het kan toor van de Vuurwerkfabriek Kat in brand geraakt. De brandweer bluste het vuur met twee stralen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het wegwerpen van een brandende sigaret uit de trein. Dronken achter stuur EN GEEN RIJBEWIJS Vannacht omstreeks twee uur heeft een automobilist, die onder invloed van sterke drank verkeerde, een drietal ge parkeerde auto's op de Burggravenlaan aangereden en vrij ernstig beschadigd. De bestuurder, een 29-jarige caféhou der uit Leiden, was niet in het bezit van een rijbewijs en reed in een geleende wagen. De groepen Leiden en omstreken van de Centrale Organisatie van Voetbal scheidsrechters kan terugzien op een goed jaar. Dit is wel duidelijk gebleken tijdens de jaarvergaderlng, welke giste ren onder leiding van voorzitter Th. W. van dor Klugt in „De Kleine Burcht' werd gehouden. De tevredenheid, waar aan de voorzitter in zijn openingswoord uiting had gegeven, kon men nog eens terugvinden in het jaarverslag van de secretaris, de heer G. van Strien en zelfs in de balans van de penningmees ter, de heer A. van der Velden, die een klein batig saldo had kunnen over houden. Alles in majeur dus, temeer daar de heer Van Strien ook nog een ledenwinst van circa tien procent kon melden. In totaal heeft deze Leidse organisatie nu zo'n 140 leden. Hetgeen echter niet wil zeggen, dat er niet meer bij kunnen. Het scheidsrechterkorps behoeft nog altijd aanvulling. Na een korte discussie over de wijze van inning van de contributie werd ook de begroting voor het ko mende jaar onveranderd geaccepteerd. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging in de leiding. Op grond van de reglementen waren de eerste secretaris, de heer Van Strien. de penningmeester, de heer V. d. Velden en de tweede voor zitter, de heer C. van der Lelie aan de beurt om af te treden. Maar ze waren herkiesbaar, er waren geen tegenkandi daten ingediend en dus werd dit trio herkozen. De kascommissie voor het komende Jaar zal bestaan uit de heren H. H. Fennes, H. Neuteboom en A. G. Schor- dijk. Tenslotte de rondvraag. Onder ande- ren kreeg de heer Damen het woord. I Hij suggereerde een verplichte sport keuring voor de scheidsrechter. Een ge dachte, die gaama door het bestuur werd overgenomen en te bevoegder plaatse zal worden gedeponeerd. Het lid van verdienste, de heer Amoldus, dankte namens de leden het bestuur voor het gevoerde beleid. Na deze te vredenheidsbetuiging kon de voorzitter het was toen alweer kwart voor elf de ongeveer 45 opgekomen leden bedan ken voor hun belangstelling. CHR. GYMNASTIEKVER. D.O.S. De uitslagen van de onderlinge wed strijden van DOS luiden: Meisjes (Franchimontlaan) 912 Jaar: 1. W. van Hemert, 2. M. v. Weeren, 3. T. Breedeveld; 1214 jaar (le graad)1. J. Kamphues, 2. M. Mooldijk, 3. A. Bou- wens; 1214 jaar (2e graad): 1. J. Gay- kema, 2. N. Burger, 3. A. de Zwijger. Meisjes (v. Vollenhovenkadei 912 jaar: 1. A. de Vries, 2. F. Lopescardozo, 3. H. Buisman: 1214 jaar: I. Breedeveld, 2. B. Welt, 3. R. v. Es. Meisjes (Morsweg) 912 jaar: 1. N. Kiel. 2. L. Woudenberg. 3. R. Mielo; 12 14 jaar (le graad)1. J. Kiel, 2. A. Lee mans, 3. T. Lepelaar: 1214 jaar (2e graad): 1. M. Zuldema, A. Solli, 3. M. Soet. Jongens (Franchimontlaan) 912 jaar I. H. Schreuder. 2 H. v. Vliet. J. Fengler; 12—15 jaar: 1. K. v. Kralingen, 2. T. v. Ees, 3. L. van Tongeren. Jongens (Morsweg) 9—12 jaar: 1. E. Nap, 2. G. v. Beek, 3. P. Hemerik; 12—15 jaar: 1. D. v. d. Berg, 2. J. v. Klaveren, 3. H. Stouten. Meisjes 14—17 jaar: 3e graad: 1. E. v. d. Heijden, 2. T. v. d. Blelj, 3. M. Mos terd; 2e graad: 1. T. v. d. Berg, 2. T. de Boer, 3. I. Lijbers; le graad: 1. A. Plat- teel, 2. G. Jonker, 3. A. v. d. Kwaak. Dames: 2e graad: 1. H. Sasburg, 2. M. Kwestro, 3. -A. v. d. Keur; le graad: 1. C. Boelee (kampioen 3x), 2. C. Nap, 3. B. v. Houten. Heren 2e graad: 1. J. Breedeveld, 2. H. de Vries, 3. B. Breedeveld; le graad: J. Meer poel (kampioen 3x). Extra prijs evenwichtsbalk leden bo ven 14 Jaar: mej. A. Platteel. De wisselbekers kwamen definitief in het bezit van mej. C. Boelee en J. Meer- poel. Verkeersdeskundigen uit Luxemburg in Leiden Een gezelschap Luxemburgse verkeers deskundigen, waaronder de Luxem burgse minister van verkeer, Grégoire, brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Hedenochtend vertoefde het gezelschap korte tijd in Leiden, waar het arriveerde met de directietrein van de NS. In Leiden werden twee objecten bezichtigd, nnmelijk de zepr modern ge bouwde en Ingericht' goederenloods van de spoorwegen aan de Haagweg en het automatisohe N-X baanbeveiligimgssys- teem in het hoofdstation. Wagen over de kop: twee gewonden Gistermiddag heeft zich op de Rijks weg bij Naarden een ongeval voorge daan. dat gezien de omstandigheden nog betrekkelijk goed is afgelopen. De 64-Jarige pater Carel de Ry-Van Beest Halle kwam in een grote auto met een snelheid van 100 kilometer over de Rijksweg. In zijn wagen vervoerde hij nog 7 jongens uit Jongensstad met wie hij op weg was naar Huizen om daar pony te gaan rijden. Ter hoogte van het Naardense tuindorp Keverdük klap te de rechter-achterband van de auto, waardoor deze zeer moeilijk bestuurbaar werd. De pater slaagde erin, de wagen nog even op de weg te houden, maar toen de weg een bocht naar links maak te en de pater daarom naar rechts bij stuurde, sloeg de auto enige malen over de kop. De pater werd uit de wagen ge slingerd en kwam in een sloot terecht met het hoofd in de modder en de be nen omhoog. Enige van de jongens vie len ook uit de auto. Een passerende automobilist, die het ongeval had zien gebeuren, sprong uit zijn wagen en ter stond in de sloot, waar hij erin slaagde de pater uit zijn benarde positie te be vrijden. Pater de Ry en een van de Jon gens. die gewond was, werden naar het St.-Gerardus Majella-ziekenhuis te Bussum gebracht, de zes andere Jongens door een passerende automobilist weer naar huis in Amsterdam. Later kon de jongen uit het ziekenhuis ook naar huis terugkeren, maar de pater moest op genomen blijven met een schouderfrac tuur en een shock. Vrouw bij Zuidpier te IJmuiden overleden Vannacht is een 50-jarlge Amster damse vrouw, mevrouw Tijms-Zwart, op het plateau bij de Zuidpier te IJmuiden overleden. De Velsense politie deelde vanmorgen mee, dat mevrouw Tfjms een ongeval is overkomen, maar in verband met het onderzoek konden geen nadere mededelingen over de aard van dit on geval worden verstrekt. Mevrouw Tijms was bewoonster van een zomerhuisje op het strand te IJmuiden. De politie van Velsen heeft getuigen verzocht, die zich Sooi van den Eijnden is weer in actie De Belgische veekoopman Sooi van dien Eijnden lieeft gisteren de aandacht weer op zich willen vestigen. Op het voormalige betwiste gebied te Baarle bij uitspraak van het Internationaal Gerechtshof aan België toegewezen heeft hij zeven grote platen met op schriften aangebracht, waarop hij een aantal grieven tegen de Nederlandse overheid uit. Op de biljetten staat te lezen: „Hoever staan we na één jaar uitspraak, wanneer wordt hier enclave 91 en 92 afgebakend?". „Hoelang blij ven Belgische boeren van Baarle-Hertog het dulden met deze weg als vriie door gang?". „Wanneer volbrengen die grote heren hun belofte van samenkomst te Baarle-Hertog?". Op het vierde bord is een ezel getekend met als bijschrift: „Hier is grauwtje, de grote leugenaar van Baarle-Nassau". Verder op de vol gende borden: „20 juni 1959, dag der bevrijding van het Nederlandse ge bluf'. Bewijs me. heren, van wie deze weg is" en „dit zijn de borden, die hier eertijds hingen. Is het waarheid of niet?" NIEUWE UITGAVEN. De wonderlamp, door M. Voegeli. en De reis rond Kanp Hoorn, door K. v. d. Geest. Uitg.: Ploegsma. Amsterdam. Vlucht naar het einde, het levensavon tuur van A. de Salnt-Èxupéry. door P. Bourtembourg. Maraboe-pocket. Ultg.: Meulenhoff Co. N.V., Amsterdam. Het Leidsch Dagblad Als van ouds d© MEEST GELEZEN COURANT van Leiden en Omstreken. vannacht tussen twaalf uur en half drie in de omgeving hebben bevonden en eventueel iets hebben opgemerkt, zich te melden. Geen tegemoetkoming wederinrichtingskosten Minister Luns is niet bereid af te wijken van de regel dat zij, die voor de Japanse bezetting, óm welke reden of onder welke omstandigheden dan ook, naar buiten Indonesië zijn uibgewek* buiben de ten behoeve van Indische oorlogsslachtoffers getroffen voorzienin gen vallen. Hij laat dit weten in een brief aan de Tweede Kamer over een adres van een inwoner van Goes, die om een tegemoetkoming in wederin richtingskosten had gevraagd. Bij opvolging van het voorstel der kamer, zo meent de minister, zou een heel nieuwe figuur worden geschapen, namelijk het verlenen va.n een vergoe ding dn de vorm van een tegemoetko ming in de wederinrichtingskosten we gens het bij de uitwijking uit Indonesië gelopen risico en-of daarbij getoonde initiatief en durf, waarbij de rehabili tatieregelingen niet bedoeld zijn en ook geen ruimte laten. EEN NIEUWE ACTIE: „VAKANTIE EN VERKEER" Het Verbond voor Veilig Verkeer voert zjjn actie voor de maanden juni en juli onder het thema „Vakantie en Verkeer". Door middel van affiches en korte artikeltjes zullen de Nederlandse weggebruikers deze zomer nog eens extra gemaand worden, in het verkeer alle mogelijke voorzichtigheid te be trachten. In Nederland eist het verkeer in de vakantiemaanden juli en augustus meer slachtoffers dan in de overige maanden van het jaar. In juli en augustus 1959 vielen er respectievelijk 170 en 153 verkeersdoden, bij een maandelijks gemiddelde van 140. Eenzelfde ervaring werd in 1958 op gedaan met de voor de maanden juli en augustus opvallend hoge dodencij fers 194 en 188 bij het gemiddelde van 133. De slogans van het VVV voor de zomeractie 1960 zijn „Op de weg geen struisvogelpolitiek", „Op de Autobahn geen kinderspel". ..Laat het aan de vakman over", „De berm ls geen theo- tuin" en „Vakantieverkeer, doe ge woon". Nunspeets probleem: zwemmen op zondag Nunspeet zit met een dringend pro bleem. Het nu reeds 25 jaar bestaande Pesie's zwembad aldaar mag op zondag niet geopend zijn. Op deze voorwaarde heeft de gemeenteraad destijds aan de heer Pesie de gronden voor het bad ln erf pacht afgestaan. Zondags dicht en daar mee basta. Zo is nog altijd het parool. 1 Aan de andere kant komen er in Nun speet steeds meer mensen, die hiermee reen genoegen nemen. Vooral onder de honderden, die de laatste jaren in het i dorp zijn komen wonen, vormt zich een steeds krachtiger oppositie. Ook de mi- I litalren, die bij Nunspeet gelegerd zijn, zijn hierover zeer gebelgd. Onlangs is de kwestie weer in de raad ter sprake geweest. Het bleek, dat enkele raadsle den van rechtse groeperingen geen be zwaar hadden tegen opening van het bad op zondag, mits dit alleen na kerk tijd zou gebeuren. Toch blijft de situa tie zoals zij was. Velen gaan nu naar zee en zwemmen daar naar hartelust. Anderen gaan naar de waskolk en zwemmen daar geheel zonder toezicht hetgeen reeds enige malen tot ernstige klachten heeft geleld. Deze klachten waren bepaald niet geheel ongegrond. Zondag arriveerde er bij „Pesie's Bad" een autobus vol Bussumers, die volgens de voorschriften geen toegang tot het bad konden verkrijgen. Het bad- person eel verwees hun naar „Nunspeet aan zee". Hiermee nam het gezelschap gec.i genoegen en er ontstonden enige moeilijkheden. Maar tenslotte vertrok het gezelschap toch. Het ging door naar Naarmate de datum van de on afhankelijkheid nadert, groeit de stroom evacués, vooral van vrou wen en kinderen, die het veilige Belgische moederland verkiezen bo ven de onzekerheid van de rumoe rige Kongo. Op het vliegveld bij Brussel komen de vliegtuigen met vrouwen en kinderen met steeds kortere tussenpozen aan. Epe. Men wenste in een zwembad te zwemmen en niet in zee. In verband met het jubileum van Pp.sie's bad kwam onlangs de wethouder, de heer L. Bosch, de heer J. Pesie ge lukwensen. Na zijn toespraak brulde een spreekkoor: „Zwembad 's zondagó open

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 6