Te veel regen is schadelijker dan te weinig regen voor de gewassen Bulgaars student loste schoten op vrouwelijke prof.: IV2 jaar geëist ttulshoff De droogte en haar gevolgen (III) Stand landbouiv niet alarmerend STUDIEDRAMA TE WAGENINGEN Een tragedie van vergissingen Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 juni 1960 Derde blad no. 30078 Een hausse in beregenings-installaties (Speciale berichtgeving) Of aan de droogte-periode, die verleden jaar begon en zich gedurende maart en april weer heel duidelijk manifesteerde met daarentegen in mei enige regenval, hoewel nog onder normaal, een einde wordt toegeroepen, zullen de deskundigen van het K.N. M.I. te De Bilt pas over een aantal maanden kun nen bepalen. Maar er zijn natuurlijk méér mensen, die de ont wikkeling van het weer als 't ware op de voet volgen: de landbouwers en veehouders. Zij rekenen met periodes, die aanmerkelijk korter zijn. Het gaat hen er dan ook niet om, om wetenschap pelijk vast te stellen, of een bepaald weertype op een zeker moment nu als geëindigd beschouwd kan worden of niet, maar hoe de gewassen en het grasland er van dag tot dag voorstaan. Zij bena deren „het weer" van de praktische zijde: want regen en warmte gedurende enkele dagen betekenen voor hen veel meer dan voor de meteorologen, die bepaald niet van dag tot dag leven. Zij zien daarvan direct de resultaten in de stand van de gewassen. Gelukkig vallen uit de sector van de landbouw thans geen alarmerende be richten op te vangen, alhoewel medio mei jl. de stand van de landbouwgewas sen nog iets minder gunstig was dan in mei 1959. Was het op 10 mei - toen de directie akker- en weidebouw van het ministerie van Landbouw en Visserij weer een periodieke „doorlichting" hield - weliswaar zo, dat alle gewassen nog hard vocht en warmte nodig hadden, se dertdien is er echter weer wat regen ge vallen, zodat thans de toestand niet an ders dan verbeterd kan zijn. Hóéveel verbeterd, kan echter nog niet gezegd worden. Het verwerken van de gegevens kost immers tijd en wat hierboven ge zegd werd over de toestand op 10 mei, was pas begin deze maand in volle om vang bekend. Het analyseren van de stand van zaken bij de landbouw op de dag van vandaag is dus niet mogelijk Weliswaar weet iedere boer wel, hoe het Regering De Quay kampeert zonder tent „De economische expansie heeft alle economen, zelfs die van de vakbeweging, tot zwartgallige pessimisten gestempeld". Dit zei de heer D. Roemers, voorzitter van het NVV, op de driejaarlijkse alge mene vergadering van de Algemene Ned. Bedrijfsbond voor de tabakverwerkende industrieën in Utrecht. „De regering De Quay kampeert bij haar sociaal-economische politiek en in het bijzonder bij haar loonpolitiek, zon der tent", aldus de heer Roemers, die hieraan toevoegde dat dit alleen moge lijk is dank zij de gunstige economische ontwikkeling. Hij verklaarde voorts, dat de toetsing van de loonvoorstellen door de daarvoor aangewezen instanties wat globaler' zou moeten worden dan tot dusver het geval is geweest. Dit zou het in theorie bren gen van de praktijk zijn, zo zei hy, om dat de normen voor de huidige loon politiek door de overspannen arbeids markt niet kunnen worden gehanteerd. De heer Roemers heeft de indruk, dat er door de grote economische groei en de omstandigheid dat er nog langdurige arbeidsovereenkomsten lopen, alweer een nieuwe achterstand is ontstaan voor de werknemers. Het verschijnsel van de „achterblijvers" is overigens, ook dooi de gunstige economische ontwikkeling, niet zo erg als het NVV had gevreesd. De heer Roemers meent, dat dit mede te danken is aan de grote activiteit van de vakbeweging, waarbij met name het NVV in een moeilijke positie verkeerde, omdat het alles heeft moeten doen om het eigen gelijk te ondergraven. De heer Roemers deelde nog mee. dat het leden verlies van het NVV als gevolg van de bestedingsbeperking, voor een belangrijk deel is ingehaald. Hij wilde geen cijfers noemen. De NV V-voorzitter zei tenslotte, dat eenheid in het optreden van de drie vakcentralen in de huidige politieke con stellatie meer nodig is dan ooit sinds de oorlog om de invloed van de vakbewe ging op het sociaal-economisch leven te kunnen handhaven. Hü merkte in dit verband op, met meer dan gewone vreug de kennis te hebben genomen van de verklaring van de voorzitter van de KAB, de heer J. Middelhuis, dat bij de toe komstige structuur van de katholieke sociale organisaties ook rekening zal moeten worden gehouden met de ver houding tot het NVV en het CNV. er bij hem voorstaat, maar dat kan nog niets zeggen over het algemene beeld. Kan wat regenval hier zeer ten gunste hebben gewerkt, het uitblijven van neer slag elders zou daar de naald juist wel eens naar de andere kant hebben kun nen doen door slaan. Het is dus bepaald niet verantwoord om te zeggen: het gaat op dit moment bést! Dat zou maar een vage suppositie zijn. De droogte kan ook een scha delijke invloed op de bosbouw uitoefenen. Zo bijv. op de Lem- melerberg nabij Ómmen, waar de grond door het uitblijven van regenval zó „los" is geworden, dat een plotselinge regenbui een weg zonder meer kon wegspoelen. Maar ja, heeft men eenmaal een be paald gevaar aan den lijve ondervonden, dan is het niet anders dan menselijk om te trachten zich daartegen te wapenen. De betrokken fabrikanten zijn zakenlie den genoeg om dat goed te beseffen, maar het Nederlandse volk is als ge heel óók zakenman genoeg. Anders had het fameuze Deltaplan het immers nooit gehaald. Voor de eigen veiligheid heeft men dan ook meestentijds meer over, dan achteraf misschien nodig is geble ken. Maar dat is nu juist een kenmerk van volkskracht en zo beschouwd valt het te waarderen, dat de landbouwers zich pogen te wapenen tegen een droog tegevaar, dat - wie kan het eigenlijk zeggen? - straks misschien weer geruime tijd historie zal blijven. Redelijke grasproduktie De ontwikkeling van het grasland was dit jaar vroeg en verliep aanvankelijk gunstig. Het weer was dan ook bepaald zacht. De gemiddelde temperaturen overdag waren sedert november verle den jaar dan ook hoger dan de gemid delden, berekend over een groot aantal jaren, doch de periode van droogte en koude, die hierop volgde, bracht de gras- groei tijdelijk tot stilstand. De stand van het grasland was medio april be- Dr. J. L. v.d. Geer Leids lector Bij Koninklijk Besluit van 8 juni is met ingang van de dag waarop het ambt aanvaard zal worden, be noemd tot lector in de faculteit der Letteren en Wijsbegeerte der Leidse Universiteit dr. J. P. van de Geer, om onderwijs te geven in de experimentele psychologie en de psychologische statistiek. Dr. J. P. van de Geer werd op 21 juni 1926 te Rotterdam geboren. Hij studeerde in Leiden psychologie. Het kandidaats- en het doctoraalexamen werden beide cum laude afgelegd. Op 29 mei 1957 pro moveerde hij bij prof. dr. A. M. J. Cho rus eveneens cum laude op een disserta tie getiteld: „A Psychological Study of Problem Solving". Van zijn doctoraal examen af is dr. Van de Geer verbonden geweest aan het Psychologisch Instituut der Leidse Universiteit, laatstelijk als wetenschappelijk hoofdambtenaar, ter wijl hy van 16 september 1957 af tevens belast was met het onderwijs in de psy chologische statistiek. wat is special© hulshoff service Nieuwe mogelijkheden.... nieuwe vormen, nieuwe kleuren, nieuwe materialen. Zich inrichten nti wil allereerst zeggen.... weten wat er „te koop" is en dan verantwoord kiezen ADVIES VAM VAKMENSEN U wordt geadviseerd door mensen die „het naadje van de kous weten". OPNIEUW STOFFEREN Er zijn soms van die oude vertrouwde meubelen, die u niet graag weg doet De stofferingsafdeling van Hulshoff belast zich gaarne met het opnieuw stofferen. SHOP AT HOME SERVICE Thuis, in eigen omgeving, kunt •t u aan de hand van illustratie home i materiaal en stalen van stoffen 18 uw keus maken. CR1DIST-SERVZCB maakt het u (op gunstige voor waarden) mogelijk de betaling van uw aankopen over een langere tijd uit te spreiden. WONINGINRICHTING HULSHOFF SPUI 'S ORATINHAOI (Van onze Arnhemse correspondent) Om half zes gisteravond na een lange vermoeiende zitting sprak eindelijk de officier van Justitie bij de Arnhemse rechtbank, mr. J. van IJsendoorn, na een uitstekend requisitoir de eis uit, namelijk een jaar en zes maanden met aftrek en verbeurd verklaring van het pistool met munitie tegen een 34-jarige Bulgaarse student. De Bulgaar stond terecht omdat hij op 2 januari j.l. een poging had gedaan mevrouw prof. dr. G. A. ReindersGouwental en haar echtgenoot, de emeritus hoogleraar prof. dr. E. Reinders, van het leven te beroven door op korte afstand enkele schoten af te vuren. propacdeutisch examen lag. Hij was niet in staat om het practicum te volgen. Verschil in niveau Prof. dr. ir. J. F. Kools, hoogleraar in Wageningen en secretaris van de exa mencommissie, als getuige gehoord, zei dat verdachte vrijstelling had gekregen voor enkele tentamina op grond van de afgelegde examens aan de universiteit van Skolpje. „Ik heb aan deze vrijstelling zelf geen deel gehad", aldus de professor. „Ten i kans, in Wageningen". Hij was zeer opzichte van de buitenlandse studenten j vriendelijk, zorgzaam, geduldig, maar doen wij inderdaad wel eens water in de werd later zwaarmoedig. Hij was zeer ge- wijn en er zijn zelfs stemmen tegen op- i hecht aan zijn ouders, die door zijn gegaan. Wij hebben immers in Wage-vlucht in het concentratiekamp terecht ningen een reputatie op te houden, ook zijn gekomen. De Bulgaar verklaarde la ten opzichte van het buitenland. Men v' *v,° weet dat zelfs degenen, die eindexamen HBS en Gymnasium hebben gedaan meestal het propaedeutisch examen nog niet halen. Dit percentage bedraagt 45. Natuurlijk kunnen er voor buitenland se studenten taalmoeilijkheden zijn, maar deze zijn oplosbaar. „Ikzelf," aldus de hoogleraar, heb in de jaren '42-'44 Japans moeten leren onder buitenge woon moeilyke omstandigheden, maar als er een ondergrond is en er zijn de capaciteiten, dan lukt het altijd". President: „Mag ik ten opzichte van de universiteit van Skolpje het zo zeg gen, dat er tussen Skolpje en Wagenin- voor zijn propaedeutisch examen. Hier heeft men opnieuw een vergissing be gaan. Dit is geen verwijt en zeker niet een verwijt aan de Landbouwhogeschool, omdat deze ook pas later heeft ingezien wat de vooropleiding van de Bulgaar was. Men kende b.v. deze vooropleiding van de Hongaren wel. Had men begin 1959 verdachte onder het oog gebracht, dat hij met de studie te hoog greep en had men hem in een passende maat schappelijke richting gestuurd, dan was er, aldus de officier, niets gebeurd. Mr. IJzendoorn vervolgde zijn betoog met op te merken, dat er allerlei maatregelen zijn genomen welke de indruk wekten op verdachte persoonlijk te zijn gericht. Zonder twijfel heeft de dominerende per soonlijkheid van mevrouw dr. Reinders wier aanwezigheid in het laboratorium als het ware voelbaar was, een grote rol gespeeld bij deze zaak. Door de ontmoe tingen met mevrouw Reinders en ver dachte hebben de feiten bij verdachte een kleur gekregen, welke zij waar schijnlijk niet bezitten. Maar wat ver dachte feitelijk een morele klap heeft gegeven, dat is een brief, die mevrouw Reinders aan andere hoogleraren heefi geschreven omtrent de vorderingen die hij heeft gemaakt. Deze brief is in han den gekomen van de Bulgaar en dat was een fout, aldus de Officier. Mevr. Reinders is bij de Bulgaar en personifi catie geworden van alles wat tegen hem was. Mr. IJzendoorn meende, dat hier spra- - ke is van een poging tot doodslag zon- ter tegenover mevrouw Koenigs, dat me-1 der voorbe(jachte rade, want de Bul- Zwaarmoedig De getuige décharge, mevrouw Koe nigs uit Wageningen, vertelde dat de Bulgaar een tijdlang bij haar thuis is geweest en huiselijk verkeer heeft ge had. Hij was dankbaar in ons land te zijn, want zei hij: „Dit is mijn laatste vrouw dr. Reinders hem wel eens af snauwde en hem als maar dingen vroeg. Deze hoogleraar zou ook gezegd heb ben: „Je kunt een vrijstelling krijgen als je vertrekt. Verdachte kreeg de indruk, dat prof. Reinders andere professoren inlichtte over zijn vorderingen. „Bovendien, aldus mevrouw Koenigs, heb ik gehoord, dat verdachte meermalen grievend is be handeld. Hij zat zwaar in de put, omdat hij in september '59 geen examen mocht doen. Toen begon de Bulgaar te drin- gaar heeft duidelijk maatregelen willen treffen die wijzen op zelfmoord. Hij heeft op de heer en mevrouw Reinders verder geen schoten gelost en hij heeft zich vrijwillig gemeld bij de politie. Omstreden De raadsman, mr. Muller, vond het vooral belangrijk wat de figuur van me vrouw Reinders is. Zij is in de gemeen schap van de hogeschool een omstreden figuur. „Als ik bepaalde onaangename ken. Eind november kwam hij zeer wan- j di"ngen van haar zeggen dan doe ik 0~.., ---=hopig by ons aldus getuige. „Hij zei dat I dat in het beiang van de zaak", zei de gen een groot niveau-verschil bestaat? j zyn toelage van het Universitair Asyl- verdediger. verdachte heeft in 1942 met Getuige: „Inderdaad. Het is altijd i fonds nu wel zou worden ingetrokken dg Duitse bezetting kennis gemaakt, in moeilijk, wanneer de ene universiteitOp een gegeven ogenblik verklaarde 1Q44 mpt dp Russische. Hii wilde in 1947 kritiek uitoefent op de andere, maar zo hijzy (mevr. dr. Reinders) zal eenmaal Achterstan(> r* •ïaten Pessimistisch zijn de lanlbouwdeskundi- gen gelukkig niet. Behoudens een enke le uitzondering, zullen de landbouwge wassen nog alle achterstand in kunnen halen. Wat in dit geval van groot belang is: een teveel aan regen is schadelijker voor de gewassen dan een tekort aan neerslagMen kan dat trouwens - ook als volslagen leek op het gebied van de landbouw - met eigen ogen zien. Hoe veel plantsoenen gaven verleden jaar niet een somber beeld van vergeeld en verdroogd gras te zien en hoe snel heeft men het groen, nadat enige regen was gevallen, weer zien terugkeren. De scha delijke gevolgen van de droogte waren dus weer snel te boven gekomen. En van vakanties, doorgebracht buiten de stad, kan men zich ongetwijfeld ook nog wel herinneren, dat regen op bepaalde mo menten de landbouwers bepaald niet te stade moet zijn gekomen. De waarde van oogsten kan door die regen immers (aanzienlijk) teruglopen Als typische reactie op de ellende, die de droogte van 1959 met zich heeft mee gebracht, hebben thans vele landbou wers „regenmachines" besteld, installa ties dus, die grote oppervlakten gewas met opgepompt of anderszins verkregen water kunnen besproeien. De vraag naar deze machines is zelfs zó groot gewor den, dat de fabrikanten de orders niet meer kunnen bijhouden. Het blijft na tuurlijk chter de grote vraag, in hoe verre deze toch vrij kostbare apparatuur straks zijn vruchten zal afwerpen. Langdurige droogte-periodes komen immers niet periodiek voor en het ge vaar bestaat dus dat deze apparatuur wel eens over te lange periodes dood ka pitaal blijft. Enkele hoogst gevoelige meetin strumenten van het KNMI, te De Bilt, staande in een speciaal ont worpen kastje op de top van de weertoren. Rechts dr. H. ten Kate, de man die ons in de geheimen van weer en klimaat heeft inge wijd. langrijk beter dan op 10 mei jl. De her- groei van de afgewiede of gemaaide per celen verliep toen echter zeer traag. In het noordoosten van Noord-Brabant moest men zelfs reeds percelen, welke voor hooi- en kuilwinning waren be stemd, voor beweiding in gebruik nemen. Van de vroege grasgroei werd anderzijds echter weer geprofiteerd door het vee vroeg in de weide te brengen en door kuilgras te winnen. Met een flinke hoe veelheid regen en wat hogere tempera turen zou de grasgroei - zo viel uit de gegevens van 10 mei te concluderen - weer spoedig op gang komen. Welnu, er I is gelukkig weer wat regen gevallen en de temperaturen zijn in ieder geval niet gezakt. Voor het grasland is dat alleen maar gunstig geweest. De landbouwgewassen vormen eigenlijk een hoofdstuk apart. Over deze materie daarom in een vol gende beschouwing meer. zou men het kunnen noemen. Evenwel l valt bij een noeste vlijt veel te bereiken. Wij kennen mensen, die onderwyzers- i examens hebben afgelegd en die zo hard hebben gewerkt, dat zij uiteindelijk hoog leraar zyn geworden". President: „Was het voor verdachte nu niet zo, dat het voor hem zeer zwaar was om te studeren in Wageningen?" Welwillendheid Getuige: „Op grond van de gegevens, die wij ontvangen hebben, zou hij eigen lijk amper zijn kandidaatsexamen kun nen afleggen. Dit is namelijk het oor deel geweest van de faculteit. Wij heb ben echter gezegd: hij heeft verschillen de vakken gedaan blijkens een lystje, dat hem is overhandigd destijds door de universiteit van Skolpje, waaraan hij inderdaad gestudeerd heeft. Laten wij dus met de nodige welwillendheid een vrijstelling geven van enkele tentamina, President: „Maar moet zo'n student tenslotte toch eigenlijk niet vastlopen, ongeacht welke hoogleraar hij heeft?" Getuige: „Of dit nu altijd nodig is, weet ik niet, maar deze student kon het niet. Dit was b.v. het geval met wis kunde, dit was ook het geval met an dere vakken. En uit contact met andere hoogleraren is wel gebleken, dat de man geen voldoende wetenschappelijke basis had en waarschijnlijk ook geen aanleg. Maar het is beslist niet zo, dat een hoog leraar een kandidaatsexamen kan te genhouden en de veronderstelling van verdachte, dat mevrouw dr. Reinders in de bijeenkomst van hoogleraren een pes simistische kijk op hem had en dat deze kijk dus beslissend zou zijn geweest, is onjuist. Tenslotte hebben de hoogleraren geblameerd worden, maar dan is het te laat. Ik kreeg toen het gevoel", zei ge tuige. „Er gaat wat gebeuren, maar ik wist niet wat. Op 2 januari is verdachte bij mevr. Koenig geweest. Hij bracht een sche merlamp en een kussen terug. Hij was opgewekt en zei: „Het is zover ik ga weg". Mijn man en de Bulgaar hebben nog een glaasje cognac gedronken". Verdachte had een een paar brieven bij zich en zei: Ik wil niet hebben, dat u die brieven openmaakt dan nadat ik vijf dagen lang ben verdwenen." Hij gaf verschillende dingen weg, waaronder een horloge. „Hoor ik nog wat van je", had mevrouw Koenig gevraagd. Neen. want 1944 met de Russische. Hij wilde in 1947 in Sofia studeren in de bosbouwkunde. Hij was daar secretaris van de oppositie partij, maar toen de voorzitter van die partij werd doodgeschoten, meende hij het beste te doen door te vluchten. Hij werd medio januari op de grens tussen Joego-Slavië en Bulgarije besche ten in een mijnenveld. Hij liep door een ijskoude rivier en werd door de Joego- slaven toegelaten als politiek vluchte ling. Dat alles speelde zich af in de tijd dat tussen Joego-Slavië en Rusland geen goede verhouding heerste. Later toen dit veranderde, werden alle anti-communis ten in de gevangenis gezet en ook ver dachte onderging dit lot. Men moet zich dit alles realiseren, aldus de verdediger, Nederlands zal niet meer over mijn lip- en ook dat deze man geen woord Neder- pen komen had verdachte gezegd. lands kent. De president bracht vervolgens hetuitspraak in deze zaak is bepaald op psychiatrisch rapport naar voren, waarin i dinsd^ 28 juni sprake is van een innerlijke ontreddering met agressieve tendenzen. Voor dit ge val kan verminderde toerekeningsvat baarheid aannemelijk worden geacht. Vergissingen De officier zei in zijn requisitoir dat men zou kunnen spreken van een trage die van vergissingen. Het was in de eer ste plaats een vergissing van deze man om in Wageningen te beginnen met een studie, omdat hier eigenlijk een onjuist inzicht was. Dit is door misverstanden gesteund. Wanneer men voor deze zaak een motto zou kiezen, dan zou men de woorden kunnen gebruiken: „Feiten zon der gevoel zijn leeg, gevoel zonder fei ten is blind." De weg van dit drama, aldus vervolg de de officier, begon in het Macedoni sche deel van Bulgarije, waar men een geheel andere samenleving kent. Daar altijd een verschillende visie op de kan- wordt de studie aan een hogeschool didaat." Zelfovertuigd President Prasad van India is gis teren te Moskou aangekomen voor een oificieel bezoek van twee weken aan de Sovjet-Unie. Hij beantwoordt hiermee het bezoek dat de voormalige Sovletrussische president. WorosJUof, aan India bracht. Prasad werd "igS? door president Brezjnel en de. twee eerste rlce-premlers. Mlkojan en Kwygln. De volgende getuige a décharge, ir. F. Schneider, landbouwkundig ingenieur in Boskoop, was in juni 1956 o.m. we tenschappelijk hoofdambtenaar in Wa geningen en gaf op verzoek van de raadsman, mr. N. M. Muller, een conclu sie ten opzichte van de houding van me vrouw dr. Reinders. „Toen ik uit het la boratorium wegging", aldus deze getuige, zei mevrouw Reinders zoiets als „dat is het einde van je carriere", want alleen onder haar leiding kan er haars inziens wat bereikt worden. Mevrouw Reinders was erg overtuigd van haar verdiensten. Het bleek trou wens, dat verschillende studenten me vrouw Reinders helemaal niet lagen. Zij gaf haar verantwoordelijkheid moeilijk uit handen en wij voelden ons soms als assistenen en min of meer kwajongens", meer gezien als een zaak van standing en hier in Nederland is het tenslotte meer en zaak van aanleg. Daarginds is vooral de sociale positie verbonden aan de studie. Het doel van verdachte was dan ook zijn ouders te helpen. Hij is uit Sofia gevlucht en kwam in Skolpje. Uit eindelijk is hij terechtgekomen in een vluchtelingenkamp in Triest en via de Oecumenische Raad van Kerken in Ne derland. De officier schetste de moei lijkheden, die vreemdelingen hier onder vinden. wanneer ^ij de taal amper ken nen. Dit brengt mee dat zij wel eens achterdochtig worden. Nu stond ver dachte als Bulgaar helemaal alleen en de studie in zyn land was geheel anders georiënteerd. Hij kende geen enkele Westerse taal en ook al had hij de beste bedoelingen, wat trouwens ook de hoog leraren hadden, hij kon het in Wagenin gen beslist niet aan". Ik zou echter uit drukkelijk willen vragen, dat verdachte eens inzicht krijgt in zijn eigen moge lijkheden en dat hij de zekerheid ont- aldus deze getuige. Ir. Schneider wist vangt, dat men hem met de beste bedoe- ook te vertellen, dat de Bulgaarse stu- lingen is tegemoetce'reden. dent eens als een leerling van een la gere school het demonstratielaborato rium werd uitgestuurd, omdat hij een stukje hout verkeerd had opgepakt. Hij gaf evenwel toe, dat de kennis van de Bulgaar beslist ver beneden die voor een Hoge verwachtingen Vast staat ook, dat hij in Wageningen is begonnen met hoge verwachtingen, omdat hij vrijstellingen heeft gekregen' te verwachten. Spaan «-Portugese besprekingen Het Spaanse staatshoofd, generaal Franco en de Portugese premier, dr. Sa- lazar, hebben gisteren voor het eerst sedert juli 1957 besprekingen gevoerd, naar men gelooft over gemeenschappe lijke economische, defensie- en andere problemen. Zij kwamen met de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken en de Portugese minister van Defensie bijeen in Merida in de Spaanse provincie Ba- jadoz op een vijftig km van de Portu gese grens. Dit is in doorgaans betrouw bare kringen in Madrid meegedeeld. Er was in 1957 sprake van een ge meenschappelijke Iberische markt, maar daarvan is niets gekomen. Spanje wenst nauwere economische samenwerking met zijn buurland. Portugal is lid van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA). Spanje behoort noch tot de EVA noch tot de Europese Economische Gemeen schap (Euromarkt). Spanje wil eerst zijn economische stabilisatieprogram, waar van de uitvoering ln juli j.l. begon, ver wezenlijken en zijn industrie moderni seren. Beide landen zijn bezorgd over de jong ste ongunstige ontwikkelingen voor het Westen in de internationale politiek. Spanje heeft drie grote Amerikaanse luchtbases en een marinebasis. Portugal is lid van de Noordatlantische-Verdrags- organisatie (NAVO). De caudillo keert naar verwachting morgen naar Madrid terug. Mr. HELB NAAR MOSKOU Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren medeeedeeld dat binnenkort de benoe ming is te verwachten van jhr. mr. G. Beelacrts van Blokland, laatstelijk am bassadeur te Lima, tot ambassadeur te New Delhi. Hij zal als zodanig mr. II. A. Helb opvolgen wiens benoeming tot ambassadeur in Moskou binnenkort is

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 5