Anders dan andere Kieler Woche Cor en Wil Guldemond wonnen opnieuw in Sharpie-klasse A J J i -«m Berechting dader vliegaanval op paleis van president Soekarno Kerkelijk Leven GAAT U MET VAKANTIE? DINSDAG tl JUNI I960 Splieth (Did.), Pisa ui (FrankrtJlO en do Fransman A. Debarge. Stellig heeft Maas duidelijk bewesen ln de totnutoe gezeilde wedstrijden, dat hij zeer goed meekomt in de topklasse van de Internationale Starklasse. Deze prestatie is des te groter wan neer men bedenkt, dat hy in Nederland niet kan oefenen om de eenvoudige re den, dat zijn Hi-Fi de enige Nederland se Starklasser is in wedstrydcontfitie. Tenslotte de Finnjollen. Hier speelde de afflauwende wind onze zeilers danig parten. Zowel Rinze Koopmans als Koos de Jong was met katoenen zwaarweer- zeilen aan start gekomen. Daarmede konden zij zich buitengewoon goed we ren in de eerste ronden, maar later was het niets meer gedaan. Alleen Koos de Jong kon zich met veel moeite achter de kopgroep hand haven en hi) wist als achtste te fi nishen. Het behoeft geen betoog, dat de groot meester Paul Elvström ook de tweede wedstrijd met een kolossale voorsprong won. Na hem kwam zijn landgenoot Börge Schwarz door de lijn, met daarachter H. Wind (Denemarken), W. Kuhweide (Did.) en H. W. Fritze (Did.). Rinze Koopmans behoorde toch nog tot de eerste tien met zijn tiende plaats. Jaap de Boer werd twaalfde terwijl D. Way- boer veertiende werd. r (Van onze zeilmedewerker) De tweede zeildag van de Kieler Woche bracht enige Nederlandse suc cessen. Het was een dag met harde noordwestelijke wind in de ochtend, die na het middaguur tegen de verwach ting in sterk afflauwde. Het was zelfs zo, dat de Stars op de binnenbaan vóór de jollen hun race moesten varen om dat buiten de golfslag voor deze schepen te gevaarlijk was. Voor het eerst werd nu ook vóór de marinehaven een wed strijd gevaren voor sloepen, waarin twee Nederlandse marine-teams het op moes ten nemen tegen ploegen uit Duitsland, Engeland, Denemarken, Zweden en de USA. De ploeg van sergeant-majoor Poppe deed het bijzonder goed. Zij voer aan de wind met een gedeelte van de bemanning, uithangend in trapézes. Dit leverde haar een enorme voorsprong op. Bootsman Dekker werd hier vijfde. De Nederlandse 12 m2-Sharpie-zeilers Cor en Wil Guldemond zorgden ook nu weer voor een klinkende zege. Ditmaal werd Cor Guldemond eerste en Wil Gul demond tweede. Toch waren er geduren de de race nog herhaaldelijk verschui vingen. Eerst had Cor Guldemond een mooie voorsprong, terwijl Wil ergens op de zesde plaats ver achter vertoefde. Dan kwam na het grote kruisrak in de tweede ronde M. Schrader (Did.) op kop te liggen met de sterk naar voren ge komen Wil Guldemond in tweede posi tie vóór Cor Guldemond. In de laatste ronde werden de rollen weer omge draaid. Schrader werd verdrongen en Cor Guldemond ging winnend voor Wil Guldemond door de aankomstlyn. Een fraaie race voer ltz I A. Visser in de draken. Na een slechte start aan het lijwaartse merkteken kwam hij als 20-ste uit het eerste kruisrak. Maar in de volgende rakken, waarbij het in de hoge golven Spaans toeging, wist hij plaats na plaats te veroveren en als ne gende te eindigen. De Duitser Hannes Ravenborg had aanvankelijk weer de leiding, maar ver stuurde zijn kansen. De wedstrijd werd op zeer verrassende wijze gewonnen door de Argentijn W. J. A. Salas Chaves voor R. Harmstorff (Did.) en G. Spangenberg (Did.). Ra venborg. die Duitsland zal vertegen woordigen in de Olympische zeilwed strijden te Napels, werd zevende. Van de beide andere marine-draken is te melden, dat kapitein-ltz jhr. J. A. Feith uit de strijd moest omdat hij een merkteken raakte, terwijl ltz-arts II O.C. G. Coerkamp 32-ste werd. De equipe van Bob Maas deed het ook dit keer weer uitstekend in de Star klasse. In de eerste en een gedeelte van de tweede ronde lag Maas kort achter de wereldkampioen A. Straulino (It.), maar in het kruisrak werd hij door een verkeerde slag over bakboord naar de wal van Strander Bocht terug gezet tot de vijfde plaats achter Straulino, Bruno Boksers selecteren voor Rome De kandidaten voor een plaats in de Olympische amateurboksploeg hebben gisteravond in de Rivièrahal in Rotter dam een laatste selectie wedstrijd ge bokst tegen een team uit Bremen. Het NOC zal nu moeten beslissen of er bokseds naar Rome gaan en zo ja welke. Er kwamen slechts negen ..moge- lijken" in de ring, want de afgelopen week had het bestuur van de NOBB zelf de zwaarwéltergewicht Freek Hilster, die de reglementen overschreed, uit de ploeg genomen. De uitslagen waren: Vedergewicht: Jan de Rooy (Ned.) wint door interventie scheidsrechter in de le ronde van Helmut Machmeijer. Lichtweltergewicht: Jean Bouvrie (Ned.) wopv Walter Zalensky. Zwaarweltergewicht: Bep Kneppers (Ned wopv Friedo von Berg. Middengewicht: Bas van Duivenbode (Ned.) wint door opgave in de tweede ronde van Hans Hansen. Halfzwaargewicht: Eddie Kiks (Ned.) verl. door interventie scheidsrechter in de derde ronde van Ossa Dieter. Zwaarweltergewicht: Van der Wal wint door interventie van de scheids- Waterpol on i euws De competitie is tot de helft genaderd, een pont waarop de krachtsverhoudingen zich beginnen af te tekenen. Deze week zullen enkele wedstrijden dan ook reeds een indicatie kunnen geven, niet alleen op welke plaats van de ranglijst een zevental de helft beëindigt, maar ook welke dat uiteindelijk zal zün. De water- polocompetitie (8 tot 10 wedstrijden) geeft niet zo gek veel mogelijkheden tot verrassingen door conditieverandering enz. en dus is een helftstand van de competitie meestal een mooie afspiege ling van de eindstand. De Zijl krijgt woensdag a.s. een heel belangrijke wedstrijd te spelen, namelijk tegen de uit het Galvanotoernooi beken de tegenstander DWR uit Haarlem. In het toernooi is deze club de Kooibewo- ners meestal de baas, maar competitie, waarin het echt om de puntjes gaat, is heel wat anders. Toch zien wij De Zijl deze wedstrijd nog niet winnen. Anders staat het met De Sleutelstad, die don derdagavond het tot nu toe puntloze Surae uit Breda op bezoek krijgt. Waar De Sleutelstad het goed doet deze com petitie en de Bredenaars, die enkele Jaren terug een prima ploeg hadden, er nu niet veel meer van maken, geven wij de punten ruimschoots aan onze stad genoten. Vrijdagavond speelt de LZC tegen HVGB in Haarlem en dit kan wel eens een interessante wedstrijd worden. HVGB, de ex-eerste klasser, heeft tot nu toe alle wedstrijden gewonnen, maar is door een protest weer twee punten kwijt geraakt. De LZC heeft de handicap met enkele examenjongens te zitten, maar de reserve Henk Versluis, doet het nog uit stekend. Winnen zien wij de Leidenaren overigens niet. Dan de Watervrienden. Zij spelen deze competitie een beetje aarzelend. In we zen een aardig spelende, felle ploeg is er vorig jaar een beetje de fut uit geraakt en het lijkt wel haast of de ploeg nog zoekt naar het evenwicht. De Water vrienden verliezen wedstrijden en spelen gelijk tegen ploegen waar dit niet tegen hoeft. Hoewel de Leidenaren dus o.i. sterker zijn dan hun tegenstanders van woensdag, SZPC, zetten wij toch een vraagteken achter het resultaat. Gespeeld is er overigens nog genoeg de laatste dagen. De LZC speelde een slechte wedstrijd tegen DAW, waarin door de spelers meer gepraat dan gespeeld werd. Dit kostte een van de Alkmaarders niet alleen een strafworp maar tenslotte ook nog een uit het water zenden voor de hele wedstrijd. Met veel moeite en pijn rechter in de derde ronde van Wiilfried Huschke. Lichtweltergewicht: Wtm Gerlach (Ned-) wop van Udo Schulz. Zwaarweltergewicht: Frits Wolters (Ned.) wop van Gunther Jenss. Weltergewlcht: Aad Jansen (Ned.) wop van Rudolf Hauschka. Zwaargewicht: Koos van (Jer Schel ling (Ned.) onbeslist tegen Erich Ippens. De eindstand werd 173 ln het voor deel van Nederland. PAARD EXPORT Starten Hairos II nog onzeker Het is nog niet zeker of Hairos H, de leider in het klassement voor het Europees kampioenschap draven, die zich afgelopen vrUdag bij de Grote Prijs van Recklinghausen ln Duitsland blesseerde, zondag op Duindigt zal kun nen uitkomen in de Grote Prijs der Lage Landen. Het paard raakte zich toen aan de binnenkant van het rechtervoorbeen, waar op de kroonrand een ruim vijf centimeter grote wond ontstond. Het been is maandag open gemaakt, maar men acht het zeer twijfelachtig of de hengst, waarmee onder deze omstan digheden natuurlijk niet gewerkt kan worden, zondag zijn leiderspositie in de achfste koers van het Grand Circuit zal kunnen verdedigen. Dankzij zijn goede prestaties in de voorgaande dra verijen kan het Europees kampioen schap echter vrijwel zeker niet meer aan de zoon van Kairos voorbijgaan. Na zeven races heeft Hairos II name lijk 16 punten, zijn naaste belagers, de Franse klassepaarden Honoré II en Kaid D, die beide op Duindigt zullen starten, staan met 41 punten op de lijst. Er resten nog vier koersen, «nl. Duin digt. Rome, Berlijn en Milaan. Loopt de Frans-Nederlandse hengst helemaal niet meer, dan komt zijn totaal op (16 plus vier maal 8) 48 punten. Honoré II of Kaid D zou dan viermaal achtereen moeten winnen wat vrijwel onmoge lijk is om met 45 punten (41 plus 4x1) onder het totaal van Hairos II te komen. Indien de twee Fransen zondag niet onder de eerste vier eindi gen, is Hairos II reeds Europees kam pioen, onafhankelijk of hij nog een keer start of niet. konden de Leidenaren toen al kletsend winnen (32). De Zijl-reserves hebben in Naarden gekorfbald. Deze conclusie moet men tenminste trekken uit de uitslag (8—8), bereikt tegen de Vest-reserves. Wel Jam mer van de punten, want de Leidenaren hebben met 51 voorgestaan. Er was nog meer jammer deze week, want in Waddinxveen was het weer mis tussen een Leidse vereniging en de plaatselijke ploeg. De Zijl 3, op bezoek bij Gouwe 2, kreeg het aan de stok met tegenstander en scheidsrechter. Maar ondanks het feit dat een van de Zijlspelers er voor de hele wedstrijd uit gestuurd werd, wis ten de Leidenaren toch te winnen (01). De Sleutelstad-reserves bij de dames speelden tegen de dames van de LZC evenals de reserves adspirantenploegen dat tegen elkaar deden. De dames deel den de punten (22), de jongens van De Sleutelstad wonnen van de LZC- jongens met 31. cp®/»,: Hij teas lid van ondermijnende organisatie Daniel Maoekar, de 28-jarige Indonesische luchtmachtpiloot, die op 9 maart jJ. uit de lucht salvo's mitrailleurvuur afgaf op het paleis van president Soekarno te Djakarta, heeft in de gisteren begonnen berechting van zijn zaak voor een speciale krijgsraad van de luchtmacht verklaard, dat hij deel had uitgemaakt van een ondermijnende organisatie, genaamd „Het nationale vredesfront". Deze groep, waarvan ook Sam Karoendeng en een oudere broeder van beklaagde, Herman Maoekar, deel uitmaakten, was voornemens, in de eerste week van maart, in samenwerking met de Daroel Islam, een aanval te doen op Djakarta. Deze datum werd later verschoven naar 9 maart, de dag van Maoekaris beschieting van het Paleis. Maoekar gaf als doel van de beraamde aanval op Djakarta op, dat men hier mede president Soekarno wilde nopen tot een wapenstilstand met de opstan dige beweging in Indonesië. De auditeur-militair Prodjoradono heeft Maoekar in zijn aanlklaoht een achttal feiten ten laste gelegd, waaron der het deelnemen aan een onwettige ondermijnende organisatie, hulp aan de vijand gedurende de staat van oorlog en net onbevoegd gebruikmaken van vuur wapenen met het doel, mensen te doden. Indien het ten laste gelegde wordt be wezen, kan hiervoor de doodstraf wor den uitgesproken. „Nuttige rol" President Tito van Joego-Slavië en het staatshoofd van de V.A.R., president Nasser, die een officieel bezoek van een week aan Joego-Slavië heeft gebracht, hebben gisteren naf afloop van hun besprekingen op het eiland Brioni een communiqué uitgegeven, waarin zij als hun mening te kennen geven, dat de niet-verbonden landen internationaal een steeds nuttigere rol kunnen spelen. „De handhaving van de vrede en veilig heid in de wereld is een zaak waarvoor alle landen verantwoordelijk zijn en niet alleen maar grote mogendheden", aldus de twee leiders. Zij zeggen, dat bij hun overleg op nieuw gebleken is, dat zij het op het gebied van de internationale politiek in grote mate eens zijn en dat zy tezamen willen ijveren voor een verbetering van de internationale betrekkingen. Zij zyn van oordeel, dat de jongste ontwapeningsvoorstellen van de Sovjet- Unie de weg naar een akkoord openen. Voorts betuigen zij opnieuw hun steun aan de resoluties van de conferentie van Bandoeng. Naar him overtuiging zal beëindiging van de oorlog in Algerije op basis van het zelfbeschikkingsrecht van de Algerijnen een essentiële bijdrage tot de wereldvrede leveren. De Palestijnse kwestie moet huns inziens worden ge regeld overeenkomstig het handvest van de V.N. en de resoluties die de Algemene Vergadering van de volkerenorganisatie over Palestina heeft aangenomen. De apartheidspolitiek van Zuid-Afrika wordt in het communiqué veroordeeld. Een gemengde commissie op ministe rieel niveau van de twee landen zal de mogelijkheden onderzoeken tot verbete ring van de onderlinge betrekkingen op economisch, technisch en industrieel ge bied. Thans ontkende Maoekar de bedoeling te hebben gehad, de president te doden, daar het hem bekend was, dat Soekarno op het tijdstip van de aanval in een be lendend gebouw van het paleis een be spreking had met de opperste advies raad van de Republiek. Bij Maoekar's 'ludhtaanval had hij ook de vissersdessa Tjilintjing nabij Tandjong Prlok be schoten, waardoor 17 mensen werden gewond. Hij verklaarde, dat Tjilintjing niet zijn doelwit was geweest, maar de olie-opslagplaats van de BPM ernaast, en de haven van Tandjong Priok. De auditeur-militair deelde mee, dat hij 13 getuigen a charge zou oproepen, die eveneens zouden moeten getuigen tegen Sam Karoendeng. De publieke tribune van de rechtszaal in het hoofdkwartier van de luchtmacht te Djakarta was overvol. Het gebouw werd tijdens het proces zwaar bewaakt door valschermtroepen en militaire po litie. „Volkerenmoord in Tibet en schending van mensenrechten" De Chinese autoriteiten in Tibet heb ben de meeste rechten van de mens, zo als die zjjn vastgelegd in de universele verklaring over deze rechten, geschon den. Dit valt te lezen in een verslag van een subcommissie van negen man uit de Internationale Commissie van juristen. In Tibet zijn op grote schaal mensen gedood. Deze „slachtpartijen" stonden in geen enkele verhouding tot de militaire acties om de „opstand" van de Tibeta- nen te onderdrukken, aldus het verslag. De subcommissie heeft voorts vastgesteld dat er in Tibet genocide (volkerenmoord) is gepleegd om de Tibetanen als religieu ze groep te vernietigen. Zy heeft echter geen voldoende bewijs kunnen vinden voor de bewering dat er genocide is ge pleegd om de Tibetanen als volk of eth- nische groepering uit te roeien. De commissie is verder van ordeel, dat Tibet, hoewel het door in 1951 met com- munistisch-China de „overeenkomst voor vreedzame middelen ter bevrijding van „Tibet" te ondertekenen, in feite afstand van zyn onafhankelijkheid heeft gedaan, feitelijk weer onafhankelijk is, omdat het in maart 1959 deze overeenkomst ge rechtvaardigd heeft verworpen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Spijkenisse M. G. L. den Boer te Chaam; naar Sneek als pre dikant voor buitengewone werkzaamhe den (arbeid onder de vrijz. hervormden) rothenkJ. J. Halma te Lekkum. GEREF. KERKEN Beroepen te Aduard J. Brouwer te Rhenen-Heelsum; te Westeremden J. Zijp, kand. te Delft. Aangenomen naar Maas tricht D. Kronemeijer te Oppenhulzen. Bedankt voor Schiedam G. Heljerman te N1J verdal. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Eemdljk B. Bljleveld te Noordeloos. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Musselkanaal C. Z11 lstra te Franeker. BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Gronlngen-zuld J. A. Brandsma te Heerenveen. GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK De generale synode der NH-Kerk zal van 27 tot en met 30 juni op „Woud- schoten" te Zeist vergaderen. De synode zal de behandeling voortzetten van het concept-herd exlyk schrijven over „De kerk en de pinkstergroepen" waarmee in de vorige vergadering werd begonnen. Verder zal aan de orde komen een rapport inzake de differentiatie van de functie en rechtspositie van de predi kanten. Wegens de benoeming van de rector van het theologisch seminarium, dr. H. Berkhof tot hoogleraar in Leiden zal een nieuwe rector worden benoemd. DS. J. J. TALENS OVERLEDEN In de ouderdom van 86 jaar is te Warnsveld overleden ds. J. J. Talens, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Talens werd op 24 april 1898 te Niekerk (Gr.) in het predikambt beves tigd. Hij diende daarna de gemeenten van Bierum en Garrelsweer. PROF. DR. J. C. HOEKENDIJK NAAR AMERIKA Prof. dr. J. C. Hoekendijk, hoogleraar in de theologie in de bijbelse en prakti sche godgeleerdheid, alsook in het apos tolaat, aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, is benoemd tot hoogleraar aan het „Hartford Seminary" te Connecti cut (USA). Indien prof. Hoekendijk deze benoeming niet mocht aanvaarden, is hij uitgenodigd enkele maanden als gast hoogleraar college te willen komen ge ven in de theologie van de zending. KERKELIJKE EENHEID Zaterdagmiddag is in „Tivoli" te Utrecht een bijeenkomst gehouden van leden van de Geref. Kerken en de Ge- ref. Kerken (vrijgemaakt) om het ver langen naar kerkelijke eenheid te de monstreren. De vergadering werd ge houden op initiatief van een comité van 21 personen uit beide kerken en werd gepresideerd door ds. Okke Jager, geref. predikant te Haarlem. Ds. C. van Ommen, vrijgemaakt predikant te Hat- tem, sprak over: „Waarom heb ik mij vrijgemaakt?", ds. C. H. Appelo, geref. j predikant te Loosduinen, over: „Waar om heb ik mij niet vrijgemaakt?" en de vrouwenarts, dr. A. G. van ömmen van Bennekom over: „Waarom begeer ik De Franse schrijver Georges Ar- naud, de auteur van Het loon van de angst", is vrijgelaten uit de ge vangenis van Fresnes nadat hij tot twee jaar voorwaardelijk was ver oordeeld door een militaire recht bank op beschuldiging van bescher- ming van een Franse hoogleraar, die hulp zou hebben geboden aan de Algerijnse opstandelingen. Ar- naud en zijn vrouw na zijn vrij lating op een groentenmarkt in Pa rijs. Op. CORSETTEN BUSTEHOUDERS OAINES LEIDEN: BREESTRAAT 35 TEL. 30768 herstel van de kerkelijke breuk?" Een groot aantal schriftelijke vragen werd in de pauze ingediend en na heropening van de vergadering door de drie spre kers beantwoord. werd Kasteel „Beverweerd" Quakerschool Grote belangstelling voer proces tegen Pohlmann In Frankfort is gisteren het proces be gonnen tegen de 39-jarige handelsreizi ger Heinz Pohlmann, die verdacht wordt van de opzienbarende moord, twee jaar geleden, op de luxueuze prostituée Ro- semarie Nitribitt, die relaties zou hebben onderhouden met vooraanstaande zaken lieden. Pohlmann, die haar volgens de aanklacht heeft gewurgd en daarna be roofd van 18.000 mark, werd gisteren naar het gerechtsgebouw overgebracht vanuit de gevangenis waar hij een straf van anderhalf jaar uitzit wegens dief stal. Pohlmann verklaarde dat hij op de dag dat Rosemarie Nitribitt werd ver moord, in haar flat was geweest. Zij had die dag haar werkster ontslagen en hij was naar haar toe gegaan en had wat eten voor haar klaar gemaakt. Er was echter een vriend van haar gekomen, waarop hy de flat ongemerkt via de keu ken had verlaten. Pohlman gaf toe dat hij kort na haar dood zijn schulden, tot een bedrag van Dit is geen zeepbellenveld, maar het dak van de nieuwe spaarbank in Heidelberg in West-Duitsland. Dit dak is voorzien van 196 bol len van plexisglas, die als lenzen werken en het licht in alle hoeken van het gebouw doen doordringen. 16.000 mark had betaald. Doch dat geld had hij bemachtigd door „sparen en zwendel", het was niet afkomstig uit de flat van Rosemarie Nitribitt, zei hij. Het proces zal waarschijnlijk tien da gen duren. Er bestaat in West-Duitsland enorme publieke belangstelling voor om dat Rosemarie Nitribitt relaties met vele vooraanstaande zakenlieden zou hebben onderhouden. Haar dood heeft veel publi citeit gehad. Er zijn zelfs twee films aan gewijd. Pohlmann weigerde gisteren de naam te noemen van een bijzondere vriend van haar, volgens hem „een der rijkste mannen ter wereld" en een be kende figuur in Frankfort. Zou hij die naam noemen, dan zou dit de man „ruïneren". 1 Het uit de dertiende eeuw stammende kasteel „Beverweerd" te Werkhoven, dat na een proces eigendom werd van Prins Maurits en sindsdien tot aan deze eeuw toe door diens nakomelingen werd be woond, heeft zaterdag officieel een nieuwe bestemming gekregen. De com- missaris der Koningin in de provincie i Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lyn- I den van Sandenburg, verrichtte de ope- j ning. Daarvoor hadden enige in middel. eeuwse harnassen gestoken ridders, die I als vertegenwoordigers van de oude tijd de slotbrug bezet hielden, ruimte ge- maakt voor de honderd dertig leerlingen i die op „Beverweerd" in intern a a tsv er- band een middelbare opleiding zullen 1 krijgen. Sommige lessen zullen geheel in het Engels gegeven worden. Bij de opening waren o.m. vertegenwoordigers I van de Amerikaanse en de Engelse rege- I ring aanwezig. De leerlingen van de Quakerschool zijn uit verscheidene lan den afkomstig. Als brief te verzenden: Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee ingevuld aan ons toezendt. wanneer U deze bon HUIS ADRES: Naam: Straat: Woonplaats: No. Kwartaal abonnee Maand Week Post doorhalen wat niet van toepassing is. VAKANTIEADRES Straat: No. Te: Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 4