Heden al Algerijnse boodschapper voor overleg in Franse hoofdstad? BE RINI ƒ519.- Toestand in de Kongo is wat rustiger geworden WEERBERICHT Opmerkelijke rust hij rechtse groepenstilte voor de storm GEBR. HUISMAN Naarden heeft scherpe kritiek op huidig woningbouwbeleid Leiders werden het eensmaar moeten rekening houden met de gematigde partijen (op de ivip) Opgericht 1 maart 1860 Dinsdag 21 juni 1960 No. 30078 LEIDSCH DAGBLAD DirecteurE. A. E. van Dishoeck HoofdredacteurJ. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 750 per kwartaal; f2.55 per maand; f 0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Parijse correspondent) In de Franse hoofdstad werd gisteravond verwacht, dat mogelijk vandaag of morgen al een speciale boodschapper namens Ferhat Abbas, de chef der voorlopige Algerijnse regering, in Parijs zou arriveren. Deze boodschapper zou tot taak hebben de diplomatieke wegen te ver kennen en te effenen. Als zodanig zal vermoedelijk het hoofd van de Algerijnse inlichtingendienst worden aangewezen. De Franse colons in Algerije en de activisten in het bijzonder hebben zich tot dusver opmerkelijk rustig gehouden. Kalmte voor de storm? Na de mislukte putsch van eind januari en de vlucht en arrestatie der extremistische leiders in Algerije, beschikt men, zoals daar gisteren met een mengsel van zelfkennis en zelfoverschatting werd opgemerkt, nu over geen denkende politieke hoofden meer, maar nog wel over de legioenen, die opnieuw de strijd voor een Frans Algerije aan willen binden. In Parijs, of beter Vincennes, waren gisteren de voormannen van de idee van Frans Algerije voor een samenspraak bijeengekomen. Naast Jacques Soustelle namen vroegere premiers en ministers van de Vierde Republiek als Georges Bidault, Bourgès-Maunoury, Lacoste en Duchet aan deze bijeenkomst deel. beschikking van de Algerijnse nationa listen gesteld. Ook de samenstelling van de deputatie, waarin naast Ferhat Abbas de „vechtministers" Krim Bell- cacem, Ben Tobbal en Boussouf zit ting zouden nemen, zal door de voor bode ongetwijfeld al met de Fransen worden besproken. Men vraagt zich in Parijs nu al af of de Algerijnen op nieuw zullen trachten hun verbannen kameraden Ben Bella en de zQnen als gesprekspartners door Frankrijk aan vaard te krijgen. De poging in die rich ting is vorig jaar nogal troosteloos mis lukt. Over de agenda, die Ferhat Abbas in Parijs behandelen zal, is men het de beide kampen evenmin nog eens. En zelfs is het nog niet zeker of Abbas en de zijnen de president der Over agenda is men het nog niet eens Soustelle, de vroegere minister van de Sahara, die door generaal De Gaulle in januari uit zijn ambt werd gezet, protesteerde met grote felheid tegen de komst naar Parijs van ,,een stel moordenaars en brandstichters", aan wie Algerije volgens hem zijn lot zeker nooit zal willen toevertrouwen. Sous telle had voor het gemak vergeten, dat hij als minister nog maar kort gele den de eerste invitaties van De Gaulle aan hetzelfde FLN althans stilzwijgend onderschreven hadDe mannen van het Franse Algerije en de integratie schenen intussen gisteren wel enigszins door de snelle ontwikkeling der ge beurtenissen verrast te zijn. Maar over wonnen zullen zij zich vermoedelijk toch nog niet betonen. Men mag aan nemen, dat zij zich zeker nog wel aan zienlijke moeite zullen getroosten om in Parijs zowel als in Algerije de no dige spaken tussen de wielen te steken. Het eerste contact tussen de strij dende partijen, dat zeker deze week en misschien dus zelfs vandaag zou worden gelegd, betreft intussen slechts technische en protocolaire kwesties. De algerijnse boodschapper zal met de Franse autoriteiten bespreken hoe de reis van Ferhat Abbas en zijn de putatie geregeld moet worden. Gisteren was al een vliegtuig door de Franse ambassadeur in Tunis ter Israëlische premier bezoekt Brussel (Van onze Brusselse correspondent) Ben Goerion, de Israëlische minister president en minister van Defensie, is gisteren in Brussel gearriveerd voor be sprekingen met de Belgische regering. Er werd in een officieel communiqué vaag gezegd, dat deze besprekingen gaan over vraagstukken van algemeen belang. Naar wij vernamen gaat het voorname lijk over de houding van Israël ten op zichte van de Kongolese vraagstukken en over het probleem van de Belgische in dustriële investeringen in Israël. Overi gens verliep de eerste dag van het be zoek met het afleggen van protocolaire visites. Ben Goerion werd "oor de lunch geinviteerd ''oor de 86-jarige koningin moeder -'an België, Koningin Elisabeth, in haar kasteel van Stuivenberg. Of Ben Goerion tijdens zyn verblijf in België de Argentijnse president Frondizi, die vrijdag hier in Brussel arriveert, zal ontmoeten is op het ogenblik nog niet zeker. Aangenomen werd dat Ben Goe rion hierover vanmiddag op zijn pers conferentie in de ambassade van Israël een verklaring zou afleggen. Advertentie De beste bromfiets Is en blijft de Eerste aanbetaling 194.— en 18 maan delijkse term Incl all rlskverz f 30- Hogewoerd 6668 DROOG WEER De Bilt verwacht van heden- tot mor genavond: Droog weer en op vele plaat sen zonnige perioden. Iets hogere tem peraturen. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur) 22 JUNI Zon op: 4.20 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 8.39 uur; onder: 19.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.11 uur en 14.36 u ir. Laagwater te 10.07 uur en 22.38 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's republiek, generaal De Gaulle onmid dellijk ontmoeten zullen. De Gaulle zal tenminste officieel vermoedelijk pas zijn entree in de conferentiezaal wil len maken wanneer over de voornaam ste punten in principe een overeen komst is bereikt. De Franse regering heeft er ook onmiddellijk nog eens aan herinnerd, dat het gesprek in deze eerste fase uitsluitend over de mili taire condities van een bestand zal mogen handelen. Wanneer dat bestand getekend is, zullen de Algerijnse natio nalisten in officiële Franse ogen geen rebellen meer zijn en dan zouden ze ook door generaal De Gaulle op het hoogste niveau, zoals men hier zegt, ontvangen kunnen worden. De politieke onderhandelingen over de toekomst van Algerije en de orga nisatie van een referendum zullen, zo laten officiële kringen in Parijs even eens met nadruk verluiden, slechts ge voerd kunnen worden met de actieve medewerking van alle politieke stro mingen van het Algerijnse volk met inbegrip van de leden van de alge mene raden, die einde mei gekozen werden. Het is echter niet zo heel zeker dat dit scenario van Franse in spiratie ook nauwkeurig volgens deze letter gevolgd zal kunnen worden. Militaire en politieke elementen zijn in dit stadium moeilijk meer streng van elkaar te scheiden en het is wel uitge sloten dat Ferhat Abbas en zijn gezel len zich ver in zee zullen willen be geven, indien hun tevoren niet zekere garanties zijn verstrekt inzake de loya liteit en democratische betrouwbaar heid, waarmee de verkiezingen of het referendum mettertijd gepaard zullen gaan. De positie van het Franse leger in Algerije zal terstond een uitzonder lijke gevoelige steen des aanstoots blij ken. Bovendien is het bekend, dat de Algerijnen de termijn van vier jaren, die De Gaulle eerst voor het referen- dnum zou willen laten verlopen, veel te lang achten, zij zouden binnen maxi mum zes maanden da treferendum al willen houden, wanneer een belang rijke stap gedaan is, dan is een akkoord dus zeker nog lang niet uitgesloten. Slot pag. 2 In de gemeenteraad van Naarden is gisteravond scherpe kritiek uitgeoefend op het woningbeleid van minister mr. J. van Aartsen. „Er zijn meer gemeenten, die op het ogenblik door de nieuwe be palingen van de minister niet meer kun nen bouwen," riep burgemeester Cramer uit. „Alles wordt lam gelegd en de ge meenten worden er wanhopig onder. We weten niet meer wat we moeten doen" Naarden kan dit jaar een contingent van 32 woningwetwoningen realiseren. Een Naardense aannemer werd bereid gevonden tegen een lage prijs dit werk te nemen, omdat hy toch in de buurt aan het bouwen was Ongeveer vijf ton zouden deze huizen gaan kosten „Neen," besliste Den Haag: „Er moetj een openbare aanbesteding gehouden worden." Dus kwam er een openbare aanbesteding, maar de prijzen waren inmiddels gestegen. De Naardense aan nemer was echter toch de laagste, maar zjjn prijs kwam nu alleen op f. 535.000. Nog was alles niet in kannen en krui ken Nu decreteerde Den Haag, dat men slechts voor f475.000 zou mogen bou wen En voor die prijs was er geen aan nemer te vindenWat nu te doen? De Naardense raad wist het niet. Som mige leden vonden het overigens wel vreemd, dat men twee jaar geleden wel goedkeuring kreeg voor de bouw van een kleiner contingent tegen een hogere prijs. Velen wilden het plan maar over boord zetten. Anderen waren van me ning. dat men het nog eens met prefab huizen moesten proberen. Maar tot een besluit kon men zo niet komen. - Op het Oirschotse heide heeft i derlandse Parachutistenclub deel- gisteren een grote legeroefening nam. De parachutisten dalen boven plaats gevonden, waaraan een aan- \de militairen van het 314de bataljon tal parachutisten van de eerste Ne-1 infanterie. (Van onze Brusselse correspondent) In Leopoldstad is de politieke toestand gisteren wat rustiger gewor den. Het contact tussen Loemoemba en Kasavoeboe, die er geen van beiden in geslaagd zijn een kabinet te vormen, heeft het verwachte resultaat opgeleverd. In het bureau van de Belgische minister-resident Ganshof van der Meersch werden Loemoemba en Kasavoeboe het erover eens, dat eerstgenoemde premier zal worden van een door laatstgenoemde geformeerd kabinet en dat Kasavoeboe de functie van staatshoofd zal krijgen. Kasavoeboe woonde gisteren de tweede zitting bij van het Kongolese parlement en onderhandelde in de avonduren verder over de formatie van het Kongolese kabinet. Daar hij blijkbaar veel meer concessies wenst te doen aan de Nationaal Kongolese Beweging van Loemoemba, begonnen de leiders van de gematigde partijen, die in geen geval met Loemoemba wensen samen te werken, bezwaren naar voren te bren gen, terwijl een van de kleine partijen, die op de wip zitten, (de Cerea van de Kongolese leider Kasjamoera) opnieuw naar Loemoemba over helde, daar zij de twee ministerportefeuilles en het staatssecretariaat, welke zij van formateur Kasavoeboe hadden geëist, niet kregen. ven leven zullen hier verder een vreed zaam bestaan kunnen leiden. Dat kun nen wij hun garanderen. Zy zullen vrij zijn om naar Europa terug te keren of hier op onze bodem hun laatste levens dagen te slijten. Maar waarom, aldus „Notre Congo", vragen de Europeanen speciale garanties?" Telegram van keizer Haile Selassie Het touwtrekken gaat dus verder en de Belgische minister-president zou ook vandaag nog in Leopoldstad blijven. In Belgische regeringskringen wordt gezegd, dat de kansen op een vergelijk groter zijn geworden, maar dat zowel Kasavoe boe als Loemoemba rekening zullen dienen te houden met de gematigde partijen, die thans in de openbare me ning in Kongo veld schijnen te winnen, terwijl ook de traditionele stamhoofden zich meer op het politieke vlak schijnen te begeven. Een poging, die enig opzien baarde, om de Kongolese leiders tot een constructieve houding aan te zetten, werd gisteren ondernomen door de Keizer van Ethiopië, Haile Selassie. Hij zond aan alle Kongolese leiders een tele gram opdat zij in het algemeen belang van de onafhankelijke Afrikaanse lan den, zo spoedig mogelijk een solide en democratische regering zouden tot stand brengen. In verband met de door vele Belgen in Kongo gewenste garanties schreef het weekblad van de Abako „Notre Congo" deze week het volgende: „Sedert jaren en zelfs sedert vele eeuwen zijn de Europeanen in Afrika. Zij hebben in dit land op vreedzame wijze kunnen leven. Is de vrede, aldus „Notre Congo", „niet de beste garantie? De Europeanen, die met ons willen blij- ONDERHANDELINGEN HUURVERHOGINGEN Zij verlopen stroef (Van onze Haagse redactie) Een werkgroep uit de commissie ont wikkeling nationale economie van de SER houdt zich al geruime tijd bezig mei de bestudering van het probleem der komende huurverhogingen. Men verwacht een advies van deze commissie in het najaar. Tot dusver schijnen de onderhandelingen zeer stroef te verlo pen. Naar verluidt, zouden de werkge- versgroepen de oude woningen met nog twee keer 20% willen verhogen en de nieuwe woningen met twee keer 15% De werknemersgroepen zouden zich hier tegen verzetten en de voorkeur willen geven aan een minder schoksgewijze verhoging. „Weer even ver' Hedenochtend meldde Reuter uit Leopoldstad: Patrice Loemoemba, de leider van de Kongolese Natio nale Beweging, heeft medegedeeld, dat zijn besprekingen met zijn rivaal Joseph Kasavoeboe om tot een compromis te komen over de vorming van Kongo's eerste rege ring, zijn afgebroken. „Wij zijn nu weer even ver als vorige week vrijdag", aldus Loemoemba, na drie uren met Kasavoeboe te hebben gepraat. Volgens hem heeft Kasavoeboe zyn, Loemoemba's, compromisaanbod om een regering te vormen met Kasavoeboe als staatshoofd, waartegenover Loemoemba premier zou worden en de vrije hand zou krijgen om zijn eigen kabinet te vormen, verworpen. Kasavoeboe had Loemoemba het premierschap aangeboden, doch wil de zelf de regering kiezen. Men neemt aan, dat Kasavoeboe's aanhangers, van wie er velen op een zetel in het kabinet hadden gerekend, invloed hebben uitgeoefend op zijn ver werping van het aanbod van Loe moemba Deze laatste deelde nog mede vandaag een laatste bespreking met Kasavoeboe te zullen hebben. „Doch tenzij er in zyn standpunt een radicale verandering komt, heeft deze bijeen komst geen enkele zin. De besprekingen zijn afgebroken", aldus Loemoemba. Een telegrafisch overgebrachte foto van de eerste zitting van het Kongolese parlement in Leopold stad. Expediteur redde overvallen meisje Een Bleiswijkse expediteur heeft in de nacht van zondag op maandag een meisje hunnen redden, dat voor de deur van zijn woning aan de Rottekade werd overvallen. Opgeschrikt door hevig gegil rende de expediteur naar buiten. Een meisje was daar in hevig gevecht gewikkeld met een jongeman, die haar bij de keel beet had. Toen de overvaller de expediteur zag aankomen, sloeg hij op de vlucht. De expediteur bracht eerst het meisje, dat volkomen overstuur was, in zijn woning in veiligheid en zette daarna per auto de ochtervolging in. Bij een bushalte kreeg hij de vluch tende overvaller te pakken. De jonge man stond daar onder een lantaarn met zwaar beslijkte kleren. Hij was na middernacht zijn slacht offer per tram uit Rotterdam naar Bleiswyk gevolgd. Toen zij bij Ter- bregge uitstapte, deed hij dat ook. Op een stil gedeelte van de Rottekade overviel hij haar. Hij poogde haar bui ten bewustzijn te krijgen om zo ge makkelijk haar tasje te kunnen pak ken. Maar het meisje verzette zich fel. Vechtend met haar overvaller rolde zij door de modder. Toen haar redder in volle vaart kwam aanstormen, ging de overvaller aan de haal. maar hij kon niet ontkomen. De expediteur heeft zijn gevangene eerst mee naar huis genomen en hem later aan de Rijkspolitie in Bergschen- hoek overgegeven. De jongeman, die nooit met de politie in aanraking was geweest, heeft een bekentenis afgelegd. Het hevig geschrokken meisje heeft zich onder medische behandeling ge steld. PREMIEHEFFING VOOR KINDERBIJSLAG (Van onze Haagse redactie) Zoals wij reeds vermeldden, wordt half juli de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp algemene kinder bijslag verwacht. Naar thans verluidt zou de regering in deze memorie het standpunt verdedigen, dat een algemene kinderbijslag uitsluitend moet worden gefinancierd door middel van premie heffing. De bijslag wordt gegeven aan alle loontrekkenden en zelfstandigen, beginnend by het derde kind. Als over gangsmaatregel zouden de loontrek kenden nog bijslag krijgen voor het eer ste en twede kind. Dit geldt niet voor zelfstandigen. Dodelijk ongeluk iu Nieuwkoop In Nieuwkoop is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat het leven heeft ge kost aan de 23-jarige Anton Wahle Waarschijnlijk doordat hy onwel werd reed hij met zijn trekker de dijk van de Westveense Kade af, waardoor de trek ker in een sloot kantelde en de bestuur der onder zijn voertuig bekneld raakte. leULDS Uit het Leidsch Dagblad van 21 Juny 1860: Maandag 1.1. werd bij het kan tongerecht te 's Hage eene niet onaardige zaak behandeld. Zekere weduwe, die reeds drie jaren van haar man gescheiden leefde en ook nimmer het geluk heeft gehad kinderen te krijgen, werd nu den dood van haren echtgenoot aange maand tot betaling eener schuld vordering van ruim f. 100.we gens eene geleverde luijermand enz. De levering werd door de weduwe natuurlijk ten zeerste ont kend, zoodat vu de eischer zijn ermeend recht zal moeten be wijzen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 1