Laatste Berichten Loop der bevolking te Leiden Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 juni 1960 Derde blad no. 30077 In de week van 9 t/m 15 juni GEVESTIGD L. A. Sieliakus en fam., winkelier. Zee manlaan 39; J. W. Wassenaar en fam., employé BPM, v. Vollenhovenplein 18; A. Ouwehand en fam., werkt, bouwk. con structeur, Antillenstr. 156; M. de Jonge en fam., verpleger, Morskade 12; A. van Asch en fam., wachtmeester Rijkspol., Antillenstraat 178; A. Quispel en fam., hoogleraar RU. Joh. de Wittstraat 15- M. Hunik en fam., kantoorbediende, Burg- Eavenlaan 52; R. van den Berg en fam.. >erhaavelaan 254; G. Renzenbrink en fam., kantoorbediende, Kolfmakersteeg 7a- J. C. Rijsbergen en fam., fabrieksarbeider Oranjegracht 28; J. Boon en fam., leraar landb.onderw., Lorentzkade 32; H. Mar- tiJn en fam., automonteur. Merelstraat 43; B. P. Pols en fam., instrumentmaker. Willem Pijperstraat 8; H. G. Wijnstra- Colee en fam.. Antillenstraat 134; W. F. van Rossen en fam., betonijzervlechter, Medusastraat 9a; L. Nieboer en fam. mach. houtbewerker, Willemstraat 39; M. Mosselman-Van Roijen en fam., Haae- weg 186; O. M. Sutton, lerares, Cobet- straat 58; M. A. H. Bakker, reclame-te- kenares, Roomburgerweg 7; A. J. Pieters, kelner, Fagelstraat 20; C. J. de Fouw. militair. Noordeinde 2a; A. H. Mulder, Boerhaavelaan 21; A. de Vogel, landar beider, Levendaal 91; N. de Meij, hulp i/d huish., Roodborststr. 21; J. van Eijk geb Van Os. Rijnsburgerweg 157; M. J. van Beek geb. Vollers, Bevrijdingsplein 40. J. Plakke, magazijnbediende, Varkenmarkt 7; M. Lageveen, schrijfm.monteur. Lom bokstraat 39; J. C. van der Voort, hulp i/d. huish., de Sitterlaan 55; B. Mohr. Rapenburg 76; J. T. van Noorden geb. Rietveld, kantoorbediende. Soembastraat 50; A. M. de Leeuw, hulp i/d. huish.. Witte Singel 30; W. A. H. de Boer, de Laat de Kanterstr. 32; G. C. A. M. van Hatem, Hogewoerd 167; M. J. Herreur, fabr. arbeidster, Boshuizerkade 35; D. Swint, gem.ambtenaar. Joh. de Witt straat 55; J. A. van den Dungen, we- tensch. ambt., Herensteeg 39; G. Koenen, hulp i/d. huish., Atjehsraat 6; A. Brem- mer, Stille Rijn 6; F. Lange, Rapenburg 13; A. A. M. Thijssen, Lange Mare 36; I. M. ter Beek geb. Weise, Haarlemmerstraat 211; N. Smit geb. Oppelaar, kantoorbe diende, Aalmarkt 18; M. Gauw, 11. ver pleegster. Rijnsburgerweg 10. H. Drion, hoogleraar, Boerhaavelaan 286; W. H. C. van Linden, lab.ass., Boerhaavelaan 7; C. A. J. Nieuwenhuizen Segaar geb. Meiier, Rijnsburgerweg 21; B. E. Miedema. Levèn- daal 39; E. W. C. Soesman geb. Hoefdraad Nieuwe Rijn 94; J. C. van der Meer, schip per, Hoge Rijndijk 152; A. de Vries, con ducteur. Rijn- en Schiekade 50; L. van Egmond, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; P. Baartman geb. Schooneveld, Boerhaa velaan 2; R. J. Knetsch, onderwijzer, Druckerstraat 22; R. B. F. van der Sloot, conservator Legermus., Rijnkade 2a; M. H. Kotte, doktersass.. Hoge Rijndijk 17; A. S. Bregonje geb. Mons. secretaresse, Morsweg 110; P. C. B. Binsbergen, Roo- denburgerstr. 5; H. Onderdelinden geb. Van Brummen, Leedestraat 10; P. P. Davids, Hartesteeg 5; E. André de la Porte, Boisotkade 5; H. M. A. Bekelaar, militair, Noordeinde 2a; A. E. Lambrecht- sen van Ritthem, lerares, Marislaan 43; H. G. van Rijswijk, militair. Noordeinde 2a; M. Redel, rondleidster. Merelstraat 52; K. Schuit, Witte Singel 37; H. Poort, sui kerbewerker. Anna van Burenhof 33; P. A. Frederiksz, arts. Lage Morsweg 89; H. W. E. Thiers, correspondente. Rijnkade 2a. VERTROKKEN N. van Duijvenbode en fam., G. Kas- teinstr. 65 nr. Katwijk, Meidoornstr. 11; C. J. G. van Wijngaarden en fam., Mau- ritsstraat 49 nr. Boskoop, Wilhelmina- laan 16; J. H. Muijselaar en fam., Groe- nesteeg 106a nr. 's-Gravenhage, Pippe- lingstr. 5; C. G. Broesder geb. De Warle en fam., Druivenstr. 46 nr. Helmond, Luchtvaartplein 3; A. Veerman en fam., Sieboldstr. 32 nr. Voorhout, Jac. v. Beie- renweg 77; A. A. van Drongelen en fam.. Julianastraat 65 nr. Noordwijk, Oranje Nassaustr. 43; A. Trampman en fam.. Veilingkade 45 nr. Ermelo. Leopoldlaan 45; H. C. Saveur en fam., Ed. v. Beinumstr. 83 nr. Gouda, Domela Nieuwhuisstr. 29; T. H. Tieman en fam., v. d. Waalsstr. 21 nr. Delft, Lipkenstr. 26; R. Hijlkema en fam., Hoflaan 223, nr. Amsterdam. Sam v. Houtenstr. 12 hs.; W. A. F. Temminck en fam., Boerhaavelaan 40 nr. Leersum, Pr. Margrietlaan 5; A. Laterveer en fam.. ab. ws. Morssingel, nr. Valkenburg (Z.-H.) Mar. Poststr. 59; A. R. Jongbloets en fam., Haarlemmerstr. 138 nr. Amerika; H. van Oosten, Herenstraat 56 nr. 's-Gra venhage, v. Hogendorpstr. 1; R. van Groe ningen geb. Spadon, v. Baerlestr. 12a nr. Voorschoten. Prof. v. d. Waalslaan 9; H. van de Beek, Rijnsburgerweg 10 nr. Bar- neveld, Postweg 3; I. Bronkhorst, Mezen- straat 2 nr. Schoorl, Laanweg 24; J. J. van den Ende, Groenhazengrt. 12 nr. Arn hem. Klarendalseweg 194; G. K. Sche ring, Korevaarstr. 20 nr. Haarl.meer, Lis- serweg 18; R. S. von Niederhauser, de M. v. Streefkerkstr. 34 nr. Schiedam, Buys Ballotsingel 74a; M. W. van Groeningen, Kam. Onneslaan 43 nr. Voorschoten, Prof. v. d. Waalslaan 9; J. G. Kernkamp, Kanaalweg 89 nr. Den Helder. Buitenha ven 5; W. F. Neuteboom, Hansenstraat 28a nr. Amsterdam, Hogeweg lb; A. C. Vink, J. v. Goyenkade 40 nr. 's-Graven- hage, Vivienstr. 40; M. L. Wagenaar, Groenhovenstr. 6 nr. 's-Gravenhage, v. Alkemadelaan 179; J. N. Koster, Schel penkade 14 nr. Haarlem. Acaciastraat 22; R. G. Ruigrok, Thorbeckestr. 66 nr. Bel gië; J. T. M. Schrama, Plantsoen 79 nr. 's-Gravenhage, 2e Schuytstr. 254; E. M. den Duik, Korevaarstr. 11a nr. Rotter dam, Schepenstr. 30c; E. J. Hengeveld, Marislaan 9 nr. Vlaardingen, Gedempte Biersloot 57; E. C. M. Roegies, Noord einde 2a nr. Den Helder, Buitenhaven 5; M. E. Oostendorp, Doezastraat 17 nr. Noordwijk, Pickéweg 3; W. Flanderhijn, Hoefstraat 52a nr. Leeuwarden, Noord- vliet 525a; J. C. Meyboom, Zoeterw.singel 28 nr. Rotterdam, Kleiweg 246; E. de Jong geb. v. d. Berg. v. 't Hoffstr. 8 nr. Voor schoten, Prof. v. 't Hofflaan 4; F. J. Lu- nenberg, Kanaalweg 115 nr. -Havelte, v. Helomaweg 3; G. F. van Thiel, Buys Bal- lotstr. 49. Apeldoorn, Zwolseweg 238; A. de Jong, Buys Ballotstr. 34 nr. Voorscho ten. Prof. v. 't Hofflaan 4; N. W. Hei- mering, Boerhaavelaan 2 nr. Haarlem, Perseusstraat 39; M. van der Luijt, Const. Huygensln. 25 nr. Oegstgeest, Wijtten- bachweg 41; J. W. J. Kat, Vondellaan 7 nr. Rotterdam, Aleidisstr. 29b; N. Boer, Calandstr. 32 nr. Hazerswoude. P. Potter straat 5; W. E. J. J. Castelijn, Lopsen- str. 22 nr. 's-Hertogenbosch. Fred. Hen driklaan 137; E. M. Emmens. Oude Singel 162 nr. Zwitserland; R. P. Disch, ab.Tas- manstr. t/o. 61, nr. Rotterdam, Schone- bergerweg 110a; H. E. Tegelaar geb. Nie boer, P. de la Courtstr. 69 nr. Sassen- heim, Zandslootkade 15; G. Dorrepaal, de L. de Kanterstr. 32 nr. Groot-Brittannië; G. A. Meijburg, Rapenburg 31 nr. Am sterdam, Nassaukade 356b; F. C. Hayes, Duyvendakstr. 19 nr. Brits Guyana; W. Hendriks. Sophiastr. 88 nr. Leiderdorp, M. P. Splinterln. 80; J. L. Feijen, Rijns burgerweg 10 nr. Oegstgeest, Joh. Evert- senln. 12; A. J. Brouwer. Rijnsburgerweg 10 nr. Amsterdam. Ie Helmersstr. 104; C. J. van der Linden geb. Vreeken, Lee- mansstr. 18 nr. Leiderdorp. Julianastr. 49; H. A. C. Corbijn v. Willenswaard, R. Visscherstr. 39 nr. Rotterdam. Rosestraat 416; P. J. T. Baars, Boshuizerkade 76 nr. Canada; M. J. Companjen, Vliet 3 nr. Amerika; R. P. Kelder. Breestraat 177 nr. 's-Gravenhage, Suezkade 150 Jeugdnatuurwacht hield hondenshow De Jeugdnatuurwacht, die zich onder leiding van de oudere tot taak gesteld heeft naast het beschermen van dieren en vogels, ook de jeugd liefde voor de middag op te brengen, hield zaterdag- midda gop het plein van de openbare school aan de Lorentzkade een honden show. Hoewel bij deze show niet gelet werd op afstamming, ras, bouw en dag, doch zuiver alleen op de verhouding kind hond, was er wel een jury van be kende kynnologen, bestaande uit mevr. J. Mak en de heren dr. G. Bloem en G. Smits. De 27 voorgeleide honden waren in twee groepen ondergebracht, n.l. de ras zuivere en de niet-reaszuivere. De jeury had het beslist niet gemak kelijk bij deze afweijkende beoordeling. Vooral de verhouding tussen het kind en de hond leverde nogal moeilijkheden op Bij de eerste groep (de raszuivere) was de skeltiee „Fiala" van Teerd v. d. Zee de winnaar. De tweede prijs was voor de Ierse setter „Patrick" van Ma rion Lopez Cardoso. De cocker Spaniel „Sherry" van Rens Hanson kreeg de derde prijs en de pekinees-pup „Candy" van Henny Kuneken de vierde prijs. In de tweede groep was de volgorde; le prijs „Dropje" van Tanja Versteeg; 2e prijs „Loekie" van Ellen de Kievit, de hond was reeds 15 jaar oud; 3e pr. „Natasja" van Peter van Randwijk; 4e pr. „Blackie" van Marion Smits. De prijsuitreiking geschiedde door de wethouder van Onderwijs, waarna de voorzitter, de heer A. Boogaards, dank bracht aan de vele medewerkers(sters). OUDERAVOND PADVINDERSGROEP „DE DAUWTRAPPERS. Zaterdag gaf de padvindersgroep „De Dauwtrappers" een ouderavond in het Wijkgebouw „Leven'daal". Begonnen werd met een optreden van de nieuwe groepsband, waarna hop man G. Buis een kort welkomstwoord sprak. Het programma bestond uit een aan eenschakeling van welpenspelen, recrea ties en verkenners activiteiten, waarin de medewerking van de ouders niet ontbrak. Leuk was de door de leiding georga niseerde behandigheidswedstrijd tussen ouders en verkenners. De schetsjes „de verjongingskuur", „het feestgedicht" en het optreden van de telepaat droegen veel tot het slagen van deze avond bij. Met het zingen van het padvinderslied „Hoort zegt het voort" werd de avond besloten. Zaterdagmiddag omstreeks twaalf uur is er aan boord van een in aan bouw zijnde treiler op de helling van de scheepswerf Boot aan de Sumatra- straat bij laswerkzaamheden brand ont staan. De brandweer bedwong het vuur met een straal uit de nevelspuit. Er is weinig schade. In het kader van het 10-jarig be staan van de korfbalvereniging „Velo- citas" werd zaterdagmiddag ook nog een wedstrijd gespeeld tussen Danaïden en Velocitas. De organiserende vereniging won de ontmoeting met 63. LEIDERDORP Raad vrijdag bijeen De gemeenteraad komt vrijdag 24 juni om 7.45 uur nam. in openbare ver gadering bijeen. Op de agende staat on der meer het voorstel tot het vragen en aanvaarden van een grond- en een bouwvoorschot voor de bouw van 17 wo ningwetwoningen in het Doeskwartier en tot onderhandse grinning van de bouw van deze woningen, tot het laten bouwen van een aantal goedkope wo ningen voor de verkoop in het Does kwartier; tot het aangaan van een vaste geldlening, groot f. 101.000 bij de bank N.V. voor Ned. Gemeenten; tot verkoop van bouwgrond aan de heer P. Meer burg; tot beschikbaarstelling van een krediet voor het maken van een plan tot uitbreiding van kleed- en zwemgele- genheid in het zwembad; tot het verle nen van subsidie aan het comité voor bejaarden. RAADSSTUKKEN Voor 1960 heeft Leiderdorp een con tingent van 17 woningwetwoningen toe gewezen gekregen. Thans vindt de bouw van de 15 woningwetwoningen gestadig voortgang. Dezer dagen zijn de eerste huizen al voor bewoning gereed geko men. Deze 15 woningen worden gebouwd door het bouwbedrijf Joh. Noorlander en Zonen. B. en W. hebben met deze fir ma contact opgenomen voor de andere 17 woningwetwoningen. In het voorstel staat, dat deze firma bereid is de wo ningen te bouwen voor f. 218.500. Het college meent bij een openbare inschrij ving geen lagere som te verwachten, weshalve het de raad voorstelt, de bouw van 17 huizen onderhands op te dragen aan genoemd bouwbedrijf. Ter financiering stelt het de raad voor op grond van de bepalingen van de Woningwet voorschotten uit 's Rijks kas aan te vragen en te aanvaarden en wel: voor de grondkosten f3500 per woning, totaal f. 59.500 en voor de bouwkosten tot een bedrag van f. 233.482. Het jaarlijks exploitatie-tekort voor deze 17 woningwetwoningen is voorlopig De geringe toewijzing van woning woningen in de laatste jaren en de wei nig optimistische verwachtingen voor de toekomst, hebben B. en W. doen om zien naar andere middelen om het wo ningvraagstuk op te lossen. Het bouwterrein tussen de Maurits- singel, de Tuinstraat, de Doeslaan en de Hubrechtstraat was bestemd voor 114 woningwetwoningen. Er zijn nu 40 wo ningen gereed, 15 zijn in aanbouw en voor 17 woningen is de toewijzing ont vangen. Gezien deze gang van zaken willen B. en W. een deel van deze 114 woningen bestemmen voor de verkoop. Mtis van Rijkswege premie en toeslag voor de bouw der woningen zal worden verleend, kunnen deze huizen verkocht worden voor f. 17.000. Voorts moet de raad beslissen over de verkoop van grond voor woningen in het uitbreidingsplan van het Gemeen telijk Grondbedrijf gelegen tussen de Mauritssingel, de Irenestraat en de Mar grietstraat. Hier moeten flats gebouwd worden. Het college is er nog niet in ge slaagd kopers te vinden. De heer C. Meerburg is bereid gevon den deze grond te kopen op voorwaar de, dat hier 14 eengezinswoningen mo gen worden gebouwd. Uitstapje „Zijlkwartier" Het jaarlijkse kinderuitstapje van de Speeltuinvereniging „Zijlkwartier" was ditmaal naar de Speeltuin „Drievliet" te Leidschendam/Voorburg. Begunstigd door prachtig zomerweer vertrokken de kinderen zaterdagmiddag om 1 uur van af de Zijldijk. In de speeltuin werden de kinderen onthaald op limonade, terwijl een speciale poppenkastvertoning, de kinderen vermaakte, tusesen hun spel. Tegen negen uur arriveerde men 's avonds weer aan de Zijldijk. Oranjefeesten Deze week n.l. 23, 24 en 25 juni zullen op de Hoge Rijndijk, Oranjefeesten wor den gehouden. Hoewel het programma nog niet is verschenen staat vast dat ook dit jaar weer de gebruikelijke kinder optocht zal worden gehouden, alsmede de kinder- en volksspelen. Zaterdagavond om 11 uur worden deze feesten besloten met vuurwerk. OEGSTGEEST Leidse meisjes bij aanrijding gewond Gisteravond omstreeks half zeven had nabij het Rijnzichtviaduct een vrij ern stig verkeersongeluk plaats. Een Leids meisje van zestien jaar reed nl. met haar bromfiets tegen de achterzijde van een auto, welke op het drukke kruis punt stopte voor de verkeersregelaar. Evenals haar duopassagier e, een zestien jarig meisje uit Leiden, raakte het meis je bij deze botsing gewond. De brom fietsberijdster liep een lichte hersen schudding en verwondingen aan haar linkervoet op, terwijl het meisje, dat achter op zat, haar linkerdij en onder been verwondde. Na geneeskundige be handeling konden beide meisjes naar huis gebracht worden. Auto greep bromfietser Zondagmorgen omstreeks kwart voor negen vond op het rijwielpad langs Rijksweg 4 een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bromfiets. De bestuurder van de auto, die uit de rich ting Amsterdam kwam, wilde plotseling stoppen voor een lifter, maar bij het af remmen schoot de wagen naar links en schoot dwars over de weg in een heg. Een 49-jarige Haagse bromfietser, die op dat ogenblik juist passeerde, werd door de auto gegrepen. Zowel de auto- mombilist, een Amsterdammer, als de bromfietser kregen snijwonden. Nadat een arts de mannen had verbonden mochten deze naar huis terugkeren. VOORSCHOTEN Weinig kampeerruimte voor de jeugd De georganiseerde katholieke jeugd van Voorschoten herdenkt dit jaar haar 15-jarig bestaan. Als inzet van de lus trumviering kwamen zaterdagavond in Allemansgeest te Voorschoten de leiders en leidsters van de St.-Laurentiusgroep en de St.-Irmagroep bijeen. Als gasten waren aanwezig het oudercomité van de jeugdbeweging met hun achtgenoten en i oud-leiders en -leidsters. De afdelings leider, de heer J. P. Peeters maakte in zijn openingswoord melding van het ernstige speelruimte-tekort in Voor schoten. Het is thans praktisch onmo- gelijk om binnen de gemeentegrenzen een weekeinde te houden, daar alle be staande „rimboe-gebieden" in Voor schoten gebruikt worden voor de wo ningbouw. Om te kamperen is Voor- schotens jeugd aangewezen op .Duinrell' in Wassenaar en dit is nu spoedig afge lopen daar Duinrell ingaande volgende week „camping" wordt. Na de opening gaf de cabaretgroep onder leiding van de heer Fons Ouder kerk, een zeer gevarieerd programma, waarin vele herinneringen uit de begin jaren uitgebeeld werden. Om twaalf uur j werd de feestavond besloten met de me. dedeling, dat er voor alle leden van de I St.-Laurentius- en de St.-Irmagroep 'n 1 gezamenlijk weekeinde georganiseerd zal i worden. WASSENAAR Nieuwe strandpost van de reddingsbrigade geopend Zaterdagmiddag heeft de burgemeester van Wassenaar, dr. S. F. A. C. M. Baron van Wijnbergen op het strand de nieuwe strandpost geopend, waarover de Was- senaarse Reddingsbrigade thans de be schikking heeft gekregen. Het is een fraai en ruim gebouw met twee verdie pingen, met kleed- en wasgelegenheid, een bestuurskamer, een keuken en een ruimte voor het verlenen van eerste hulp en met op de bovenverdieping, op een soort open balkon, een commandopost, waar de kijkers worden opgesteld en de radio-apparatuur, waarmee de leiding contact onderhoudt met de op zee i varende reddingsvletten. I De voorzitter van de brigade, de heer M. Schrijver, verwelkomde de genodig- j den, onder wie zich behalve de burge- meester en zijn echtgenote ook de wet- houders mr.' dr. Hazenberg en dr. J. J. M. Veraart, hoofden van gemeentelijke diensten en afgevaardigden van ver scheidene verenigingen, bevonden. De heer Schrijver gaf een overzicht van de groei der brigade, die thans bijna 1000 leden telt en over modern materiaal de beschikking heeft. Alleen de huisvesting 1 van de stranddienst was nog altijd een moeilijkheid. Dank zy de financiële me dewerking van de gemeente en een inzamelingsactie van de samenwerken de vrouwenverenigingen in Wassenaar kon ook deze wens in vervulling gaan. De burgemeester wees in een toespraak op de grote betekenis van het werk dei- brigade aan de kust. Spreker richtte zich m het bijzonder tot de heer J. Lockhorst, algemeen leider van de bri gade, die al sedert de oprichting, bijna 30 jaar geleden een belangrijk aandeel heeft in de leiding. Om haar dankbaar heid daarvoor tot uitdrukking te bren gen heeft het bestuur besloten, zo deelde de burgemeester mede, de grote red- dingsvlet naar hem „Oom Jan" te noe men. Onder de velen, died aarna in toespra ken gelukwensen aanboden, was de heer C. van Gelderen, vice-voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Namens de ouders van de jongere leden bood mej. G. A. van Uitert het bestuur de bonds- vlag aan. Na de opening was er gele genheid het nieuwe gebouw te bezichti gen en gaf de brigade met haar vier gemotoriseerde vletten een demonstratie. Kringmars Nederlands Chr. Gymnastiekverbond Negen christelijke gymnastiekvereni gingen uit Den Haag en omgeving heb ben zaterdagmiddag in Wassenaar deel genomen aan de jaarlijkse kringmars van het Kon. Ned. Chr. Gymnastiekver bond. Begin- en eindpunt van de mars was de Heerenweg, waar het gebouw van de chr. school als kleedgelegenheid dien de. Met tussenpozen van 5 minuten marcheerden de in totaal bijna 1000 gymnasten, begeleid door 7 drumbands, door het dorp. Onderweg werden de prestaties van de groepen en van de drumbands door een jury beoordeeld. Voor het schoolgebouw aan de Hee renweg maakte, nadat enige tijd met grote spanning was gewacht, de voorzit ter van het kringbestuur, de heer J. Valkenburg de uitslag bekend. De marswedstrijd leverde twee eerste prijzen op, voor de verenigingen „Die Haghe" en „Advendo". Die Haghe be haalde 152 pnt, Advendo 151%, waardoor de eerstgenoemde vereniging nu defini tief in het bezit kwam van de wissel beker. Tweede prijzen wormen GDS en Hercules (beiden 140 pnt), derde prijzen Oranje Nassau (128% pnt) en VESDO (128 pnt). Bij de beoordeling van de drumbands kwam Advendo met 172 punten als eer ste uit de bus; Die Haghe, dat punt minder kreeg, verwierf eveneens een eerste prijs. Tweede prijzen waren voor de drumbands van Oranje Nassau en Hercules (beiden 156 pnt), derde prijzen voor Irene en VESDO. Welpen vierden vijftig jaar verkennen met grote jacht Zaterdag is ook in Wassenaar voor alle groepen welpen gezamenlijk een grote jacht georganiseerd, waaraan door een 200-tal welpen uit Wassenaar en Den Haag werd deelgenomen. Als jachtterrein had men de beschikking gekregen over het fraaie landgoed „De Wittenburg". Daar kwamen tegen drie uur de ver schillende horden bij elkaar. Elke groep kreeg een eigen stukje van het terrein toegewezen om daar zijn aandeel in het spel „Wereldjamboree" te spelen. Iedere horde beeldde n.l. een land uit. En na dat gezamenlijk een welpenfeestlied ge zongen was, waarin de wereldbroeder schap van de padvindersbeweging tot uitdrukking werd gebracht, nam het spel een aanvang. En zo kon men zich ach tereenvolgens in Saoedie-Arabië, in Egyp te, Amerika, Zweden, Indonesië, Spanje, Oostenrijk, Griekenland, India, Schot land en nog allerlei andere landen wa nen door korte spelletjes, die door de verschillende groepen gespeeld werden. Na de gezamenlijke maaltijd volgde om 7 uur een kampvuur. Met een samen komst rond de vlaggemast werd deze grote jacht, die georganiseerd werd ter gelegenheid van het gouden jubileum van de padvinderij in ons land, besloten. BURGERLIJKE STAM) Geboren: Rudolf A., zn. van T. H. Ruig rok v. d. Werve en P. H. Meijer; Marijke H„ dr. van A. W. de Jong en H. L. Lam- boo; Reinier H„ zn. van H. A. Pieterse en C. H. E. van der Ham; Jacob A. J.. zn. van A. Kuijt en J. J. van Dijk; Michiel N.. zn. van P. A. Hoogeveen en J. E. M. dc Bruijn; Eduard J., zn. van E. J. Beijers- bergen van Henegouwen en J. C. Huys- man; Rudolf A. S., zn. van A. P. van der Aart en M. J. A. Hartwijk; Ronald, zn. van J. P. Plak en A. P. van der Nol; Eliane M. L., dr. van F. E. G. Im Hof en M. M. Kahmann; Yolanda J. W., dr. van A. de Vos en W. C. Alblas. Ondertrouwd: J. B. Kennedie en H. C. M. Hoogweg; R. A. F. Halewijn en C. M. M. Jurgens: Jhr. O. R. van den Bosch en Jkvrwe J. A. Feith. Getrouwd: G. H. Ruhaak en E. F. W. M. Beeren; J. van Santen en W. P. Ol denburg. Overleden: Joh. Th. Parlevliet, 61 jr.; Joh. H. C. Stempels-Visser, 75 jr.; T. van der Marei, 14 jr.; Bruinsma. 50 jr. Ex-verzetsman meldt zich bij Justitie (Van onze Amsterdamse correspondent) De 46-jarige Amstelvener, een oud verzetsman, die door de Justitie werd gezocht in verband met het onderzoek naar de Nederlandse tak van het valse- munterskomplot, waarvan enige als Trotzkyisten bekend staande verdach ten zijn gearresteerd, heeft zich zater dagavond bij de Amsterdamse officier van Justitie mr. W. P. Bakhoven ge meld. Hij is gisteren de gehele dag ver hoord en daarna weer op vrije voeten gesteld. Hij zou hebben verklaard, dat hij zijn drukkersbedrijfje in Amstelveen ter beschikking heeft gesteld voor het maken van valse werkkaarten ten be hoeve van in Frankrijk vertoevende Al gerijnen. De man heeft echter ontkend enige bemoeienis te hebben gehad met de val se munterij. Het vermoeden van de Jus titie, dat hij zich in Zwitserland bevond was juist. Hij had enkele dagen geleden vernomen, dat de recherche huiszoeking had gedaan in zijn bedrijf en dat hij werd gezocht. Hij heeft toen zijn vakan tie afgebroken en is naar Nederland te ruggekeerd. Enorme bijbelverscheping naar Indonesië VOOR EEN BEDRAG VAN 3Vz MILJOEN GULDEN Op korte termijn hoopt het Neder lands Bijbelgenootschap 400.000 bijbels en bijbelgedeelten naar Indonesië te verschepen. Op 1 mei j.l. waren reeds 400 kisten verzonden. Hoewel het Bij belgenootschap nog een tekort heeft van een kwart miljoen gulden, vertrouwd men dat de offervaardigheid van de protestanten zo groot is, dat de 400.000 bijbels inderdaad naar Indonesië kun nen gaan. Onder meer door extra kerk- collecten wil men het ontbrekende be drag bij elkaar brengen. De enorme bijbelverscheping is een gevolg van het feit, dat de Indonesische regering voor twee jaar ontheffing heeft verleend van het invoerverbod voor uit gaven in de Indonesische talen. Ten einde gedurende deze periode de ont stane achterstand zo snel mogelijk te kunnen inhalen, heeft het Nederlands Bijbelgenootschap ook een beroep ge daan óp de overige 23 bijbelgenoot schappen in de wereld. Met de versche ping van 400.000 bijbels en bijbelgedeel ten, tezamen 170.000 kilo, is namelijk een bedrag gemoeid van drieeneenhalf miljoen gulden. Franse regering durft de Kanaaltunnel (nog) niet aan (Van onze Parijse correspondent) Er is voorlopig nog weinig kans op, dat de tunnel onder het Kanaal waar nu a' tientallen jaren sprake van is, binnen kort een feit zal zijn. Uit het Engelse parlement is door de twee grote partijen van conservatieven en socialisten on langs een commissie gevormd om de voorbereiding der werkzaamheden te bevorderen. In Franse regeringskringen blijft men echter bijzonder sceptisch gestemd over de financiële mogelijk heden van het project. Men rekent in Parijs dat het Franse aandeel in de kosten ten minste een en een kwart miljard gulden zal moeten bedragen, en minister Baumgartner noch staatssecre taris (voor Financiën) Valery Giscard d'Estaing meent dat een dergelijke financiële inspanning onder de huidige economische omstandigheden te verant woorden zou zijn. Franse troepen naar Algerijnse steden De Franse algemene gedelegeerde in Algerije, Paul Delouvrier, heeft mede- ■gedeeld opdracht te hebben gegeven om Franse troepen van het platteland naar de steden te verplaatsen. Tevens maakte hij in een radiotoespraak be kend, dat alle politieke demonstraties tijdelijk verboden zijn. Terwijl hij een beroep deed op de bevolking om haar kalmte te bewaren, deelde Delouvrier mee alle bestuurs- en politiehoofden opdracht te hebben gegeven, dat de orde gehandhaafd dient te blijven. Hij drong aan op een eensgezind optreden van leger en be stuur en op de medewerking van alle burgers. Zaterdag zijn in Oran door Europea nen demonstraties gehouden tegen de nieuwe uitnodiging van De Gaulle aan de opstandelingenleiders. Stirling Moss brak ook nog rugwervels De verwondingen van Stirling Moss, die zaterdag tijdens de training voor de Grote Prijs van België op het cir cuit van Francorehamps van de weg vloog, zijn nog ernstiger dan men aan vankelijk constateerde. De Britse cou reur blijkt behalve twee beenfracturen en een gebroken neus ook een of meer rugwervels te hebben gebroken. De geneesheren van het ziekenhuis in Malmedy, waar Stirling Moss wordt verpleegd, verklaarden dat hy ten minste drie maanden in het gips zal moeten liggen. ZWEEFVLIEGSTER NEERGESTORT Gistermiddag is de jeugdige analiste van het Weesperziekenhuis te Amster dam. Marika Kam, in een een-persoons zweefvliegtuig van circa 50 m. hoogte neergestort op het zweefvliegveld Teriet bij Arnhem. Hoewel het toestel zwaar geschadigd werd, liep zij zelf slechts on betekenend letsel op. OVEREENKOMST KANAAL GENT—TERNEUZEN De ministers van Buitenlandse Zaken van Nederland en België, mr. J. M. A. H. Luns en P. Wigny, hebben vanmiddag op het ministerie van Buitenlandse Za ken in Brussel het verdrag ondertekend over het kanaal van Gent naar Terneu- zen. Het verdrag voorziet in de aanleg van twee sluizen in Terneuzen en ver betering van deze Waterweg, waarvan de kosten wat betreft de werken op Nederlands grondgebied ongeveer 1.8 miljard Belgische franken zullen belo pen. België zal hiervan 80 pet onge veer 108 miljoen gulden voor zijn re kening nemen. Het verdrag voorziet in de volgende projecten: 1. de bouw van een nieuwe sluis in Terneuzen met een lengte van 290 meter, een breedte van 40 meter en geschikt voor schepen tot 50.000 ton. De oude sluis is slechts geschikt voor sche pen tot 10.000 ton, 2. aanpassing van het kanaal op Nederlands grondgebied aan de Nieuwe sluis. Het zal aan de water spiegel worden verbreed tot 150 meter, Op de bodem tot 72 meter en worden verdiept tot 12,5 meter. Het oude kanaal is 8.75 meter diep en 67 meter breed; 3. de bouw van een grote sluis voor de binnenvaart in Terneuzen, hetgeen een aanpassing zal betekenen aan de eisen j van de duwvaart. Deze sluis zal 240 me ter breed worden. Alle kosten van onder houd en exploitatie zullen ten laste van Nederland komen, waarbij is bepaald dat België hierin een jaarlijkse bijdrage van 100.000 gulden zal dragen. Erepenning van Culemborg voor dr. F. E. Geldenhuys (Van onze Haagse redactie) Wanneer de ambassadeur van Zuid- Afrika, dr. F. E. Geldenhuys, donder- dag a.s. met de Oranjefontein naar zijn land zal vertrekken, neemt hij de zilve ren erepenning van de geboorteplaats van Jan van Riebeek met zich mee. Deze onderscheiding werd hem van morgen in de ambassade aangeboden door de loco-burgemeester van Culem borg, wethouder J. C. Jagers, die daarbij herinnerde aan de band. die er bestaat tussen Culemborg en Zuid-Afrika. In zijn dankwoord sprak dr. Gelden huys de hoop uit dat er spoedig een aanvang zal worden gemaakt met de restauratie van het geboortehuis van Jan van Riebeek, waarvoor de tekenin gen thans gereed zijn. „Aan mijn verblijf in Nederland zijn bijzonder aangename herinneringen verbonden", aldus besloot dr. Gelden- huys. Dr. N. M. Hugenholtz hoogleraar t Groningen (Speciale berichtgeving) Tot hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen is met ingang van 1 sep tember 1960 benoemd dr. N. M. Hugen holtz, een zoon van dokter F. Hugen holtz, om onderwijs te geven in de theo retische natuurkunde. Dr. Hugenholtz werd in 1924 te Wor- merveer geboren. Hij studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft en aan de Leidse Universiteit. Hij werkte gedu rende tweeeneenhalf jaar op het in- tituut voor theoretische fysica te Ko penhagen onder leiding van prof. Niels Bohr. In 1955 werd ar. Hugenholtz aan gesteld bij de stichting Fundamenteel Onderzoek der Materie en was als zoda nig werkzaam op het instituut voor theoretische fysica te Utrecht, waar hij in 1957 cum laude promoveerde. Gedu rende 1 jaar vervulde dr. Hugenholtz een onderwijsopdracht aan de Rijksuni versiteit te Utrecht. Sinds 1958 is hij werkzaam op het Institute for Advan ced Study te Princetown USA. BEURSOVERZICHT Willige stemming AMSTERDAM, 20 Juni Het Damrak zette vandaag de nieuwe beursweek in met een „willige" stem ming voor de internationale waarden, behalve voor aandelen Kon. Olie. De willige tendentie was in hoofdzaak het gevolg van aanhoudende buitenlandse vraag. Hoe hoger de koersen, hoe ge ringer de verkooporders worden. Dit heeft tot gevolg dat de koersfluctuaties van de ene op de andere dag forse ver schillen te zien geven. In de AKU-hoek heerste vanmiddag de grootste drukte. Onder leiding van de arbitrage werden de rayon-aandelen voor Westduitse reke ning uit de markt genomen. Daarnaast vonden in deze stukken lokale specula tieve aankopen plaats. De publikatie over de plannen tot het vestigen van een nieuwe staalfabriek door het Hoogoven- concern in samenwerking met de Ned. Kabelfabrieken en de Staatsmijnen, heeft ook in het buitenland (.vooral Amerika) tot kooporders voor de certificaten hoog ovens geleid. Vrijdag ji. werd in deze hoek vóór nominaal f. 252.000 omgezet bij een zeer vaste tendentie. Vandaag was de stemming voor dit fonds beslist „willig", doch de handel bleef kalm. De stukken werden verhandeld op circa 840 tegen een vorige slotkoers van 793. De Philipsaandelen blijven de speciale aan dacht van de Amerikanen opeisen en verbeterden op 1218 circa 40 punten ver geleken met de slotkoers van vrijdag jJ. Unilever boekte bij een prijs van circa 980, 13 punten winst. Kon. Olies noteer den op f. 139.50 bijna een gulden bene den de vorige slotprijs. De Scheepvaarten noteerden meren deels een weinig boven het vorige slot- i niveau. In de cultuursector zette Deli het vrijdag ingetreden koersherstel vandaag i verder voort bij een prijs van f. 194, plus f.4.Staatsfondsen vast als gevolg van herbeleggingsvraag. Ook in de lokale sectoren bestond I vraag van buitenlandse en lokale zijde hetgeen flinke koerswinsten tot gevolg j had. WISSELKOERSEN Amsterdam, 20 juni. i Londen 10.5610.56%, New York j 3.76%—3.77%, Montreal 3.83%—3.83%, j Parijs 76.91—76.96, Brussel 7.56—7.56%, Frankfort 90.3990.44, Stockholm 73.01%73.06%, Zürich 87.38—87.43, Milaan 60.72%60.77%, Kopenhagen ,54.62%—54.67%, Oslo 52.77%—52.87%, Wenen 14.52%—14.53%, Lissabon 13.16 —13.17%. Beurs van Amsterdam Maandag 20 juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned Ned Ned Ned. Ned '58 4% 100% '59 4% 100% '59 4% 98%GB '60II 4% 100%GB '53 3% Grootboek obi. 3% I Ned '47 3% (3) 93HGB 78GB 93AGB Ned '51 3% 95% Ned '53 (3%) Ned '56 3% Ned '48 3% Ned '54 3V* Ned '55 I 3% Ned '55 n 3y4 Ned "31 3 89A 93% 93% 86% 86% 99% 91 100% 100% 98 rV 100% 93HGB 93% 95 %B 93% 93% 86% 86% 88% 90% 91 92% 96% 97fj Dollarlng '47 3 92% Investeringscert. 3.. 96% Ned 62-64 3 98GL Indië *37 A 3 93A Grootboek '46 3 89,'a Ned WB 6% 109A 109 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind B 34% 34% Nat Handelsbank 174 166 Ned Handelmij 271% 272% Amst Rubber 118 115% H.V.A 164% 166% Senembab 560 561 A.K.U 549% 579% Berkel's Patent (v321GB 350GB Calvê Delft cert 928 938 Del) Mij en (Ver) 190GL 193.30 Kon Pap v Gelder 315GB 327GB Hoogovens eert 791% 848% Müller en Co NB 425 440GB Ned Kabelfabr 610 630GB Philips 1176%GB 1216 Philips pref 304 307% Unilever 967 977% Wilton Feyenoord 208 203L Biliton 2de r 376 385 Dordtse Olie gew 674% 675 Kon Olie (120.—).. 142.— 142 Idem (50 f20.—) 140.30 140.10 Holl Amer lijn 137% 139% Java China Paket 145 145% KLM 106 107.50 Kon Ned Stmv Mij 182%GB 181% Kon Paket Mfj 136 134 Stoomvaart Mij Ned 168% 167 Nievelt Goudr cert 146GB 146% v Ommeren eert 274% 274% Kon Rott Lloyd 148 146 Ned Scheepv Unie 146 146% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam 47 (3%) 3 93% tdem 48 '3%93% 93% R'dam l (4%) 97% ld ld 37 1-11 :3%) 93% Z.-Holiand 56 (4%) 97% Bank N. G. '58 (5%) 104 104A 98 id NW.B '52 (4%) 97 Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen 101 100B A'dam '51 I 2% 83% 79 78% A'dam '56 II 2% 94 94% A'dam '56 III 2% 93% 94 Eindhoven '54 2% 78% Enschede '54 2% 79 78% Den Haag '52 I 2% 85% 84% Idem n 2% 88% 89 R'dam '52 I 2% 88% 87% 89 89B 97 96% Utrecht '52 2% 90L 90L Z.-Holl 1957 2% 95% 94L NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen 234 238 340 347% 221% 221% 295% 299 Twentsche Bank 275 277% Industrie Ondernemingen Albert Heyn 428 450B 64 63% K N Ed.met A-AA 97 99 Idem pret wd 107 107% ElectrolasmU 331 332 Kon Ned Grofsm 165 166 Hol) Constructie 530 530 Ing our v Bouwnfjv 263 Internatio 152 153 Int Kunststof! tod 65% Leidse Wolspinnerij 419 428 Rott Droogdok Mii 609% 609% Sikkens Groep 710 Ver Touwfabrieken 328 Walvisvaart 118 118% Wern ink's Betonm 154% 154 Van Wyk en Heringa 109 110% 118% 118 Spoorwegen Dell Spoorweg MiJ 6% Amerik fondsen Canadian Pacific ft. 25% 25 Intern Nickel 109% 108% Anaconda 51% 51,^ Bethlehem Steel 45% 45% Cities Service 42 41 Generaj Motors 44%exd. 44VS Kennecott 7"% 77% Republic Stee) 63% 61% Shell Oil 68% 66 Union Pacific 25% 25% Un. States Steel 82exd. 82

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 9