Twijfel in eigen hart dodelijker gevaar voor academische wereld dan aanslagen van buiten Spreiding van sociëteitsleven en contactcentra ongeorganiseerden kunnen heilzame invloed hebben ONAFZIENBARE STOET VOND VERTROUWD BEELD TERUG Opgericht 1 maart 1860 Maandag 20 juni 1960 Tweede blad no. 30077 Ernstige woorden bij opening van feestweek De drie delen van de Leidse lustrumviering, burgerijdagen, academiedagen en vestweek, heb ben elkaar aanzienlijk meer overlapt dan aanvan kelijk in de bedoeling heeft gelegen. De burgerijdagen waren nog in volle gang toen de academiedagen gehouden werden, en het laatste evenement in de burgerijdagen viel na de officiële opening van de vestweek, het feest in academische kring. Dat genoemde laatste evenement was namelijk de ballonopstijging, die eindelijk zater dagavond plaats vond (in wel heel erg stil weer) in plaats van vorige week zondagmiddag toen de race om de Trophee du Ballon Libre wegens te harde wind moest worden afgelast. Inmiddels was voor deze ballonopstijging de grandioze intocht van meer dan tweeduizend reünisten gehouden, die zich met vele academie burgers zaterdagmiddag verzamelden in de Pieterskerk voor de officiële opening van de feestelijkheden. Open gebouwen Een serieuzer aanpak van dit probleem lijkt de algemene voorziening zonder verenigingsverband. Immers de nihilist blijkt niet gediend te zijn van de binding van een organisatie. Dat zou in praktijk betekenen: open gebouwen, d.w.z. plaatsen waar ieder student geheel vrijblijvend in en uit kan gaan en kan profiteren van op een alge mene belangstelling gebaseerde facili teiten. Dat hier voor de faculteiten grote mogelijkheden liggen is duidelijk. Daar bij zou een studentencafé op een grote behoefte aan ongeorganiseerde gezellig heid antwoord geven. Langs deze weg zou de nihilist aange pakt worden en gestimuleerd worden tot een actiever sociaal leven als ongeorga niseerde. Bijna vier eeuwen heeft zich de traditie in grote lijnen gelykbiyvend meester getoond in de Leidse Universitaire gemeenschap ondanks moeilijke tyden en aanslagen van buiten. Zeker is echter hoewel het voorbarig is reeds thans een noodsein te hijsen dat het op het ogenblik grote tweespalt en twyfel in eigen hart zijn, die het zo lang sterke systeem van binnen uit in gevaar brengen. En niets Ujkt dodelijker dan deze eigen onzekerheid. Aldus zaterdagmiddag de praeses Collegii van het Leidsche Studentencorps, de heer L. G. Schimmelpenninck, tijdens de openingsplechtigheid in de Pieterskerk van de „Vestivalweek". In zyn toespraak ontvouwde hy in grote lijn enkele denkbeelden om aan deze groeiende problematiek tegemoet te komen: decentralisatie van het georganiseerde gezelligheidsleven en centralisatie van een ongeorganiseerd gezelligheidsleven b.v. in een „open" studentencafé; dit zou althans een van de grootste problemen, dat van het nihilisme ten dele oplossen, en daarmee tevens een antwoord vormen op de vraagstukken, welke voortvloeien uit massificatie en groei naar vakopleiding zonder algemene persooniykheidsvorming, zoals deze zich de laatste jaren steeds meer openbaren. door traditie verdiepte algemene vor ming. Moeilyke tyden zyn er in Leiden ge noeg geweest in de 385-jarig bestaan der Universiteit. Maar steeds heeft de academische wereld zich eensgezind we ten te verdedigen tegen aanrandingen van buiten. Zeker is echter, dat het op het ogenblik grote twijfel en tweespalt in eigen hart zyn, die het zo lang sterke systeem van binnen uit in gevaar bren gen. En niets lykt dodelijker dan deze eigen onzekerheid. De maatschappelijke ontwikkeling is met krachtige tred het oude huis van tradities en gehechtheid binnengetreden. Zowel zyn kwantitatieve als zyn kwa litatieve ingreep doen de oude styi geen goed. Decentralisatie Schadelijke invloed van maatschappij De heer Schimmelpenninck sprak een welkomstwoord tot de reünisten, die bij ieder lustrum weer naar Leiden stromen om te getuigen van hun verbondenheid met de Alma Mater. Het is moeilijk on der woorden te brengen, wat dan wel het grote goed is dat ..Leiden" door de eeuwen heen geschonken heeft aan wie haar wilden dienen, en de reünisten die er terugkeren zullen ook niet anders kunnen doen, dan terugkeer tot wat zo zeer bemind werd als motief voor hun komst te omschrijven, hoewel de oorza ken dieper liggen, nJ. in waardering van Zo zal in de eerste plaats op allerlei wyzen aan het probleem van de massa het hoofd moeten worden geboden. Het lijkt het beste, voor alles het streven er op te richten ook in de nieuwe studen ten-woonwijken buiten de binnenstad de grote vryheid van doen en laten voor elke student te handhaven en ook aan de grote flats een studentenleven te stimuleren zoals dat in de stad uit de vryheid ontstond. Het Corps, dat zich gelukkig voelt met de eigen vorm van gebonden vrijheid, heeft besloten zich te decentraliseren. Zodra de mogelijkheid gevonden wordt zal in de nieuwe wijken naast de alge mene voorzieningen een vorm van be sloten gezelligheidsleven tot stand wor den gebracht, in eerste aanleg aan de hand van de eigen ervaringen, doch met open oog voor de onvermijdelyke andere stijl die gewenst zal worden. Nieuwe mentaliteit Niet alleen door de massa, ook door de inhoud wordt de Civitas Academica op geschrikt. Steeds groter wordt de groep van hoogleraren, staf en studenten die aan academische vorming geheel andere eisen gaat stellen dan de traditionele. De student met deze nieuwe menta liteit komt naar Leiden om kennis op te doen, hoe sneller en hoe meer hoe beter. Zijn gedachtengang is zozeer uitsluitend op de maatschappy ingesteld, en deze maatschappy weer zoveel meer op kennis en succes dan op wijsheid en geluk, dat voor academische vorming in de oude, ruimste zin van het woord weinig plaats overblyft. Het is de taak van de Universiteit met ontzaglyke volharding en geduld telkens weer te wijzen op de geheel anders inge stelde maten waarmee de waarlyke aca demicus gemeten dient te worden. Onder de reünisten, die zaterdag n een eindeloos schijnende stoet door Leiden trokken, bevond zich de minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman, die in het jaar 1919 meeliep, het jaar waarin hij zich in Leiden liet inschrijven als student. DOOR matig bevlagde straten, waarin ech ter talloze Leidena- ren de stoet gadesloegen, trokken zaterdagmiddag ruim tweeduizend reünis ten door de Sleutelstad van het station langs de Academie naar de Pie terskerk, waar zy de ope ning van het Vestival by- woonden. De indrukwekkende schare, naar jaar van aankomen aan de Leidse Universiteit gegroepeerd, werd voorafgegaan door Kunst en Genoegen in de kleurige blauwe unifor men, door het in gloed nieuwe uniformen gesto ken Pro Patria, door het collegium, door de Uni- versiteitsnaad, door bur gemeester-curator Van Kinschot en reünisten- praeses mr. Gratama en vertegenwoordigers van andere officiële instan ties. De afsluiting van de stoet na de groep van jongste reünisten met Jong K. en G., waarvan wellicht enkelen na vele, vele jaren de imposante ry van de reünisten zul len openen, leek ons een aardige vondst. AAN het hoofd van de duizenden uit het gehele land en van buiten de grenzen, die kennelijk met gretig heid het in zo vele op zichten vertrouwde beeld van Leiden in zich opna men gingen reünisten die in de vorige eeuw tot de jonge broekjes van de nieuwe generatie behoor den. Na hen kwamen, jaar bij jaar, steeds groeiende aantallen tot het abrupte einde in 19J/0, gevolgd door de grootste groep, 19\5, waarin ook allen verzameld waren die eerst na de bevrijding officieel hun intrede in de Universitaire gemeen schap maakten, hoewel velen hunner reeds tij dens de bezettingsjaren clandestien een aanvang met hun Leidse studie hadden gemaakt. Onder de reünisten be vonden zich vele hoogle raren van Leiden en an dere universiteiten, bur gemeesters van steden die even hun strijd om een universiteit in eigen stad hadden vergeten om terug te duiken in de we reld van de eigen univer siteit, leden van de hoog ste rechterlijke instan ties, leiders van wereld concerns en ook tallozen met minder opvallende maatschappelijke posi ties, die hier plotseling hun officieel gewaad van elke dag hadden afge legd om elkaar te her vinden in de sfeer van weleer: de sfeer die zich zo moeilijk laat typeren, maar waarin allen, die haar hebben geproefd en zelf mede hebben be paald, slechts met grote dankbaarheid en plotse ling levendig wordende rijkdom aan herinnerin gen kunnen temgkeren. DE indrukwekkende afdeling van Pro Patria maakte front voor het Academiege bouw, waar het Io Vivat werd gespeeld en de rec tor magnificus prof. mr. J. E. Jonkers de nieuw gepluimde formatie in specteerde. Daarby wa ren ook tegenwoordig de leden van het collegium en de lustrumcommissie. Toen de stoet verder trok voegden deze zich met de rector en de se cretaris van de senaat prof. mr. J. V. Rypperda Wierdsma daarby. Via Rapenburg en Nieuw- steeg arriveerde men in de Pieterskerk voor bü- wonen van de openings plechtigheid. Daarna recipieerde het collegium in de tijdelyke collegiumskamer voor de reünisten en werd het reünisten-collation in de Stadsgehoorzaal gehou den. IN het Hof van Heden op en om Den Burcht was het des middags maar vooral na het col lation een gaan en komen van reünisten, die ook in groten getale een bezoek brachten aan de shoiv Knip me maar in de Schouwburg. Dat hiernaast het besloten gezellig heidsleven voor al diegenen die meer dan de algemeenheid willen moet blyven bestaan, is niet anders dan billijk te noemen. Het is gelukkig nog zo, dat de blyde geschiedenis van het LSC voor een kwantitatief stijgende, zy het relatief wellicht dalende groep hoogst aantrekke- lyk blyft. Eigen sfeer blijft De heer Schimmelpenninck meende deze ernstige woorden te mogen spreken omdat de reünisten niet bevreesd behoe ven te zijn over het voortbestaan van het leven, zoals zy dat in eigen tijd hebben gekend. Hij hoopte dat zij dit leven in de komende dagen zouden mogen her vinden. Het is goed, in Leiden te leven. Zij die het van zo naby beleefd hebben, en zij die de gelukkige erfgenamen van dit verleden zijn, zullen er voor zorgen dat het nog lang zo blyven zal. Prinses Irene, die gisteren het concours hippique bijwoonde, in ge sprek met de commandant van de Kokschool luitenant-kolonel Th. Wessels en de heer Teixeira de Mattos. (Foto L.D./Holvast Het studentenleven is van onschatbaar gewicht in deze strijd. Het gezelligheids leven in de bestaande vorm wordt alleen gerechtvaardigd door het besef dat bij beschaving veel meer dan kennis komt kijken, en dat de maatschappij behoefte heeft aan volledige mensen, die door veelvuldige ontmoeting met anderen zichzelf hebben leren kennen en de be trekkelijkheid van de eigen idee goed hebben leren beseffen. Met grote nadruk moet vooral aan de nieuw groepen stu denten gewezen worden op het veld van inspanningen dat naast de wetenschap- pelyke studie ligt. Kernpunt: horde der nihilisten Alle Leidse problemen en dat zyn er vele concentreren zich om de ongrijp bare horde, die in de wandel tot „nihi- listengroep" gebrandmerkt wordt. En dan gaat het in de eerste plaats om de nihilisten die in Leiden wonen, die hun gelegenheid om deel te nemen aan aller hande gemeenschappelijke activiteiten laten lopen. Er wordt wel geopperd, dat differen tiatie in gezelligheidsverenigingen een antwoord zou zyn. De feiten in andere universiteitssteden wyzen uit, dat ook in een gedifferentieerde omgeving ongeveer de helft van de studenten voor gezellig heid langs min of meer traditionele lynen niet te vinden is. De grote groep biyft onbereikt, en de wel tot binding geneigde groep valt uiteen in kliekjes van maatschappelijke of confessionele soortgenoten. Welkom van de rector magnificus De eerste spreker tijdens deze bijeen komst in de Pieterskerk was voordien de rector-magnificus prof. mr. J. E. Jonkers geweest, die vooral de reünisten een har telijk welkom toeriep naast de wens, dat zij onbezorgd het feest van hun Alma Mater zouden mogen bywonen. Maar lustrum vieren is niet alleen plezier er komt ook ernst by te pas en dankbaar heid. Want het past ook te denken aan hen, die dikwijls hoge offers gebracht hebben voor het behoud van de sfeer waaraan Leiden als Universiteit zou nauw verbon den is. In de jongste stryd om de vrij heid heeft de studentengeneratie van toen voorop gestaan. Laten de ouderen daaruit leren, voorzichtig te zyn met hun visie op de jeugd, ondanks ontspo ringen die nu eenmaal horen bij het mens-zijn. De zin van het leven van de mens om vat ook zyn dromen voor morgen, want deze geven in het heden richting aan zyn dagelyks gedrag, aldus heeft een Amerikaans socioloog eens geconsta teerd. Iets van die toekomstdromen is reeds gerealiseerd in belangrijke naoor logse uitbreidingen en vernieuwingen van de Universiteit, waarvoor prof. Jon kers de aandacht der reünisten vroeg. Minerva tenslotte, zwaar gehavend door de brand die haar trof, heeft zich ongekend snel in de oude sfeer zy het ruimtelijk wat bekrompen hersteld. Minerva zal groter, en aangepast aan de nieuwe tijd, herrijzen; doch zal de eerste sociëteit van Nederland blijven. Prof. Jonkers vertrouwde erop, dat ook dit tot dankbaarheid zou stemmen en een onbekommerd feest zou rechtvaar digen. Het Corps grijpe iedere kans De reünisten-praeses mr. J. W. Gra tama maakte enkele korte opmerkingen over de oorsprong van de lustrumviering in het oude Rome en vergeleek deze met de Leidse festiviteiten. Drie lustra gele den kwamen de reünisten naar Leiden om te zien wat het oorlogsgeweld van Minerva had overgelaten, en zij waren opgelucht alles by het oude te vinden en bovendien nog een enthousiaste jonge lingschap te ontdekken. Nu gaan de reünisten andermaal naar de sociëteit om te zien wat het geweld van de brand van het heiligdom heeft overgelaten en andermaal zullen zy voldaan zijn omdat toch nog zoveel behouden is en bovenal omdat by de huidige generatie de liefde voor het Corps door de beproeving nog gestaald is. Zo de reünisten hun plicht verstaan, zullen zy diep in de zak moeten tasten om te herstellen wat verloren ging en de noodzakelijke uitbreiding van Minerva mede te bekostigen als afbetaling van een schuld van dankbaarheid. Met droefheid had mr. Gratama ver nomen ,dat het hoogst twijfelachtig is of de mensa wederom in of naast de socië teit zal worden ondergebracht. Spreker betreurde dit, omdat daardoor aan het Corps de mogelijkheid onthouden wordt vanuit zyn centrale en verworven positie tegenover de niet aangeslotenen een taak te vervullen. De reünisten doen er echter verstandig aan geen oordeel te geven over zaken waarvan zy de achtergrond niet meer kennen. Mr. Gratama sprak woorden van dank voor het welkom van de praeses collegii en herinnerde aan de wyze waarop 385 jaar geleden de Leidse Universiteit werd gesticht, aan de band met Oranje welke steeds is blyven bestaan, en aan de oor logsgebeurtenissen zoals de rede van prof. Cleveringa. Andermaal had de academie daarmee zyn historische taak vervuld, en wy mogen hopen, dat zij nimmer een uitdaging onbeantwoord zal laten. Deze verklaring van aanhankelyk- heid achtte mr. Gratama onvolledig Niet alleen een onzer redacteuren voer mee in de ballonwedstrijd van zaterdagavond, ook de naam van ons blad, die op een andere ballon prijkte. Dubbele kans op zege. niet waar? (Foto L.D./Holvast wanneer daaraan niet verbonden zou worden dankbaarheid voor het hoge peil van de wetenschapsbeoefening. Hy ver bond daaraan de wens, dat de geldmid delen, nodig om in deze tijd een Univer siteit in het voorste gelid te behouden, ruimer dan thans mogen vloeien. Mr. Gratama eindigde met een herin nering aan de uitspraak van Mac Arthur dat men niet oud wordt door een aantal jaren te leven maar door zijn idealen in de steek te laten. In het licht van deze uitspraak zijn de reünisten jeugdig van hart naar Leiden gekomen om het lus trum van de Alma Mater mee te vieren. De praeses collegii de heer L. G. Schimmelpenninck, die aan ernstige beschouwingen suggesties voor ge durfde oplossingen van de huidige studentenproblemen in Leiden paar de tijdens de openingsplechtigheid van de Vestivalweek in de Pieters kerk. De eindeloos schijnende stoet van reünisten werd geopend door en kele jeugdigen van hart, die al in de vorige eeuw tot de jonge broek jes van de Universitaire gemeen schap behoorden. De organisatoren van de reünistenintocht hadden kennelijk niet gerekend op de op komst van Leidenaren uit een zo grijs verleden, want deze oudsten moesten zich scharen om het bordje „1900 waarmee zij van zelfspre kend niet helemaal tevreden waren. Maar ja, dat was een regie-fout. die vergeeeflijk was. want het is zeer lang geleden, dat reünisten van meer dan zestig jaar geleden het grote weerzien bij het lustrumfeest van de Alma Mater meemaakten. (Foto L.D./Holvast

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3