SHAG Regenval nog steeds onder normaal Nietneijcr pittig- xacftt! Echter drinkwater in overvloed Volgend jaar doorgaande treinen tussen Haarlem en Utrecht In Wtirttemherg drong de CDU de socialisten uit de regering Knoop dit in uw oor! VAN NELLE's Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 Juni 1960 Vjjfde blad no. 30075 De droogte en haar gevolgen (I) Het jaar 1921 was nog erger dan nu (Speciale berichtgeving) De zomer van 1959 is men weet het bijzonder droog geweest: gras verschroeide en gewassen stonden er slecht bij. Maar ook nu nog bemerken wij wat droogte wil zeggen. Bier en frisdranken worden in ongekende hoeveelheden geconsumeerd en het waterverbruik stijgt tot grote hoogte. Als gevolg van het uitblijven van voldoende regen is het grondwaterpeil dan ook nog op vele plaatsen in ons land (aanzienlijk) lager dan nor maal en het is de landbouwer, die daar in eerste instantie de wrange vruchten van plukt. Dat ook de stedeling in het oosten van ons land een .tekort" aan water in zoverre aan den lijve gevoelt, dat hier en daar reeds verboden zijn uitgevaardigd om tuinen te besproeien en straten tn gevels te schrobben en te boenen, is echter een geheel andere kwestie. De betrokken waterleiding bedrijven gaan immers niet gebukt al zou men dat misschien juist wèl verwachten onder de droogte, maar hebben te kampen met een onvoldoende capaciteit van het net, zo vernamen wij van de zijde van het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening, dat gelegen is in een door veel groen en in volle pracht prijkende bomen opgevrolijkte Haagse villawijk dicht bij Scheveningen. De diep-liggende waterreservoirs, waar waterleidingbedrijven letterlijk en fi- inrlyk uit putten, zijn namelijk nog lenszins ontoereikend geworden. Inte- mdeel er zit (met een enkele uitzonde - nj: Den Haag) nog meer dan genoeg iter in de grond. En wat Den Haag be eft daar is de capaciteit van het lei- npiet juist vergroot, terwijl het struc- irele tekort in de bodem weer goed ge- Bakt wordt door toevoer van lek-water. De droge, warme dagen hebben de ensen ertoe verleid aanzienlijk méér iter te verbruiken, dan men volgens de atistlsche gegevens afgestemd op P-verbruiken zou mogen verwach- a. Vandaar de hier en daar geuite urschuwingen niet al te slordig met Et water om te springen. Drinkwater is dan ook genoeg, maar het mankeert tn de middelen om dit in die omvang- ;te hoeveelheden naar de verbruiker te *ngen, als deze wel zou wensen. Dat het probleem, niet een vermeend te st aan water. GEMIDDELDE 487 mm. Na Koninginnedag verleden jaar is de hoogte pas goed begonnen en het tekort tn water is nog steeds niet ingelopen. groot dit tekort eigenlijk wel is, wij- a de regenmeters uit. Tonen de cijfers 'ff een periode van dertig jaar aan, t een regenval van 720 mm per twaalf tanden de gulden middenweg is, van a '59 tot en met april '60 heeft men 'landelijk gemeten nog slechts een middelde van 487 mm genoteerd. De iflopen maanden maart en april lie- a zelfs het droogte-record van deze öw zien. Er mag dus nog héél wat wa- f bijkomen, wil het gemiddelde bereikt sden. Nu heeft de mei-maand wel eni- regen opgeleverd en plaatselijk ®burg) flink véél maar genoeg- tm zoden zijn nog zeker niet aan de '•"dijk gezet, want afgelopen maand het landelijk gemiddelde van de re- N&l immers nog onder normaal ge- "en. zo meldde het KNMI te De Bilt k een instituut, dat óók gelegen is te lden van veel groen en bomen, maar «er van uiterlijk en minder uitbun- 5 van groei en bloei dan in de con- «n, waarin de drinkwater-deskundi- D te Den Haag werken. Men mag dit ?ook als een indicatie zden: hoe oos- ■ïker men in ons land komt,, hoe dui der men de gevolgen van de droogte m waarnemen. "e vochtigheidsgraad van de lucht is ventegen de laatste ttjd gelukkig wat "stiger geworden, terwijl de verdam- iets minder was dan normaal, zoals Svan de zjjde van bet ministerie van idbouw en Visserij met een zucht van ■lichting werd verklaard, blijft de regenval echter ook de ko- ®de maanden beneden het normale H dan zal men de droogte dubbel en tra gaan gevoelen, terwijl het grond- "Hpeil (veel) te laag zal blijven. En 10 te weten dat de te velde staande ge- vocht (en warmte) hard nodig Begin/medio mei lag dit grond- Jkrpeil op enkele plaatsen in ons land Geen controle-paneel van een ge automatiseerd bedrijfdoch het centrum in de weerkamer van het K.N.M.I., waar de waarnemingen van de verschillende meet-instru- menten afgelezen kunnen worden, van de tijd en windrichting tot de temperatuur, windsnelheid, baro meterstand e.d. toe. men kan niet zeggen, dat de Veluwe slechts uit zandverstuivingen bestaat, vele bomen en struiken gedijen er best en trekken zich niets van dat lage peil aan. De droogte-priode, die verleden jaar in haar volle omvang is begonnen en eigenlijk nog steeds (ondanks de mei- regentjes) voortduurt, is overigens niet zo ernstig als die van 1921, toen als lan delijk gemiddelde slechts 434 mm regen val werd genoteerd. Menigeen zal zich dan ook nog wel de droge rivierbeddin gen en vergeelde weiden van toen her inneren. Een troost, al is die misschien wel wat schraal INVLOED VERDAMPING Het is overigens niet alleen het tekort aan neerslag, dat onze waterreserves heeft doen inkrimpen. Droogtes zoals dr. H. ten Kate van het KNMI te De Bilt ons uitlegde, afhankelijk van de ove rigens zeer moeilijk nauwgezet meetbare verdamping, welke op haar beurt on dermeer weer beïnvloed wordt door zon en temperatuur. Een tekort aan neer slag en een teveel aan verdamping stuurt het normale evenwicht dan ook hele maal in de war, een evenwicht, dat nor maliter in stand wordt gehouden door een grotere neerslag dan verdamping gedurende de wintermaanden en een grotere verdamping dan neerslag in voorjaar en zomer, resulterende over een geheel jaar gemeten in een klein overschot. - een meter lager dan normaal voor 'Plaatsen in deze tijd van het jaar. Bet probleem van het grondwaterpeil 'ttter een complex kwestie, daar bijv. de geologische gesteldheid van de ®d hier sterke invloed op uitoefent. (zeer) laag grondwaterpeil op de ""we bijv. is juist normaalen Dat die verdamping waar men misschien te licht over zou denken dus geen verwaarloosbare factor is, blijkt wel uit het bovenstaande. De zon is hier naast o.m. de temperatuur debet aan. En dan te weten, dat de zonne schijn verleden jaar het record van deze eeuw heeft bereikt. Zelfs in 1921 het top-droogtejaar is het niet zo zon nig geweest als afgelopen periode, ter wijl daarenboven de gemiddelde tempe ratuur aan de hoge kant is geweest en het weer als „erg rustig" gekwalificeerd moest worden. Wanneer de „mooi-weer"-periode af gelopen zal zijn, valt nog niet bij bena dering te zeggen. Zelfs de deskundigen van het KNMI kunnen dit niet van van daag op morgen uit de ontwikkelir^en concluderen. Zou bijv. deze juni-maand de ommekeer brengen, dan kan men pas over een klein half jaartje met zeker heid weten, of dit inderdaad zo is ge weest. Eerst toch moet „het weer" ge ruime tijd normaal zijn geweest, voor dat men kan zeggen ja, in juni was de ommekeer. Zouden immers om een voorbeeld te noemen de verstreken mei-maand met haar onder normale re genval en juni met een dan sterk boven normale neerslag gezamenlijk heel wat water gebracht hebben, terwijl juli en augustus weer gemarkeerd zouden wor den door hoge temperaturen, veel zon neschijn, rustig weer en abnormaal wei nig regen, dan zouden die mei- en juni dagen met hun verfrissende neerslag weer geneutraliseerd zijn. En dan de ZACHTE WINTER LANGE ZOMER De huidige periode van warm en droog weer is eigenlijk reeds na augustus 1958 begonnen. Waren juli en augustus dat jaar slecht, f J» september was mooi, terwijl het f najaar rustig genoemd kon wor den. De winter van '58/59 was vrij j zacht, februari leverde een over daad aan mist op. De zomer was prachtig en zette tot medio okto ber door. Daarna werd het weer iets normaler, terwijl de winter instig is gebleven. Tenslotte ken merkten maart en april zich door een behoorlijke droogte, terwijl mei een onder-normale regenval liet zien. overheersende windrichting ook een belangrijke indicatie is thans nog steeds niet normaal, zoals dr. Ten Kate, die dit gconstateerd heeft, ons verklaar de, zodat te bezien valt, of om het voorbeeld door te trekken juni wel de ommekeer kan brengen. Ook de arts kan niet meteen zeggen, of een patiënt nu een ziekte-aanval (ernstiger natuurlijk dan een simpele verkoudheid of de mazelen) al of niet achter de rug heeft. Hij heeft een ze kere periode van observatie nodig. Zo ook de meteoroloog bij zijn analyse van het weer, zoals dr. Ten Kate het beel dend en illustratief omschreef. Men moet dus nog wat geduld oefe nen. Duel tussen Maarse en Kroon - Spoorwegen over tweede autobuslijn Haarlem-Utrecht (Van onze Haagse redactie) Met ingang van de zomerdienst 1961 zullen de Spoorwegen doorgaande treinen laten rijden tussen Haarlem en Utrecht, waarbij dus niet te Amsterdam behoeft te worden overgestapt. Er zal een uurdienst worden uitgevoerd. De rijtijd tussen Haarlem en Utrecht zal 53 minuten bedragen. Deze belangrijke mededeling deed de vertegenwoordiger van de Ned. Spoorwegen, de heer G. D. Pasman, gisteren bij de behandeling door de Raad van State van een door de autobusonderneming Maarse en Kroon te Aalsmeer ingesteld beroep tegen de weigering door de commissie vergunning personenvervoer van een concessie voor een tweede bus dienst tussen Haarlem en Utrecht via Badhoevedorp, Schiphol, Amstelveen en Ouder-Amstei en verder over Rijksweg II. Rechtvaardige taakverdeling (Advertentie) SAMSON met NIEUWE sporfplaatjes De Spoorwegen stellen zich op het standpunt dat de ministeriële richtlij nen aan de commissie vervoervergun- ningen krachtig gehandhaafd dienen te worden om een rechtvaardige taakver deling tussen rail- en wegvervoer te handhaven. Alleen op die manier zien de Spoorwegen kans tot 'n economische ge zonde bedrijfsvoering te komen. Wat Maarse en Kroon doen. aldus de heer Pasman, is vooral gericht op aftapping van het eindpuntenvervoer tussen Haar lem en Utrecht. Maarse en Kroon stel len het wel zo voor, dat dat eindpunten- vervoer zo'n vaart niet loopt en op de reeds bestaande busdienst via Hoofd dorp, Aalsmeer en Uithoorn minder dan een percent van het totale vervoer op die lijn bedraagt ,in feite komt dit alleen door de sterke toeneming van het re gionale vervoer. De cijfers wijzen namelijk uit, dat het aantal door de Spoorwegen vervoerde rei zigers tussen Haarlem en Utrecht ge daald is van 600 per dag in 1953 tot 520 per dag in 1959 of met 14%. Dit scheelt de Spoorwegen f. 70.000 per jaar. Voor Maarse en Kroon betekent dit vervoer een inkomste van f. 45.000 per jaar en de heer Pasman vroeg zich af of de winst van de onderneming niet voor een belangrijk deel uit deze lijn afkomstig is. Dit is des te opmerkelijker, omdat het totale binnenlandse spoorwegvervoer in die tijd met 18% steeg. Bovendien doet zich de teruggang vooral voor op de enkele reizen en re tours. het voor de Spoorwegen onvoor delige forensenvervoer bleef de trein trouw. Wanneer langs de zes belangrijke op Utrecht gerichte spoorlijnen derge lijke busdiensten zouden worden toege staan, zou dit de Spoorwegen op een verlies van bijna een miljoen gulden per jaar komen te staan. Met open vizier De heer Pasman wees er voorts op, dat Maarse en Kroon geen gevolg hebben ge geven aan de suggestie van de CVP om de gevraagde snellere verbinding van Badhoevedorp, Schiphol en Amstelveen met Utrecht tot stand te brengen door middel van sneldiensten langs de be staande routes. Dit wijst er duidelijk op. aldus de heer Pasman, dat het haar niet zozeer te doen is om het belang van het streekvervoer, maar juist om het eind puntenvervoer. In dat verband voerde spreker ook aan, dat de gevraagde ver binding een verkapte busdienst tussen Amsterdam en Utrecht wordt. Die vrees kon door de pleiter voor Maarse en Kroom, mr. M. van Vugt, worden weg genomen. In tegenstelling tot de commissie ver- voervergunningen, die bij haar afwij zende mening is gebleven, is de direc teur-generaal van het Verkeer namelijk van oordeel, dat de gevraagde buslijn wel kan worden toegestaan, onder voor waarde van een overstapverbod te Ou derkerk aan de Amstel op de bussen naar Amsterdam. Mr. van Vugt deelde mee, dat Maarse en Kroon bereid zijn aan die voorwaarde te voldoen. Overigens liet mr. Van Vugt er geen twijfel over bestaan, dat Maarse en Kroon de verbindingn tussen Amsterdam en Utrecht over Rijksweg II te eniger tijd aan de orde zullen stellen. „Maar wij zullen dat met open vizier doen, net als we met Amsterdam-Leiden hebben ge daan," zo zei spreker, die verzekerde, dat Maarse en Kroon nog steeds geen kaar tjes Amsterdam-Utrecht langs omweg- getjes verkopen. Mr. Van Vugt was ove rigens Rijkswaterstaat dankbaar welke instantie de mogelijkheid van seizoen diensten Amsterdam-Vinkeveen had ge opperd. .Maarse en Kroon hebben er nog niet aan gedacht, maar zullen deze wenk zeker ter harte nemen." Overigens betwistte pleiter, dat de sug gestie van de commissie om snelle dien sten in te leggen via de bestaande lijnen uit een oogpunt van exploitatie aan vaardbaar is. Afgezien van het feit, dat Oudekerk daarmee niet geholpen is. be tekent dit in feite ook een onvoordelige doublure. Bovendien kan niet overal met normaal materieel worden gereden en zou die lijn vijf kilometer langer zijn dan de gevraagde van Rijksweg II. Dat die gevraagde lijn meer treinreizigers tussen Haarlem en Utrecht zou aantrek ken kon mr. Van Vugt niet geloven. De lijn via Badhoevedorp en Schiphol zal immers langer en dus duurder zijn dan de bestaande vla Hoofddorp en Aalsmeer. Mr. Van Vugt onderstreepte het belang van de gewenste verbinding voor Am stelveen. dat honderdduizend inwoners zal tellen en het recreatiegebied Vinke- veen met Utrecht. De Spoorwegen zagen in dat argument echter ook een bedrei ging voor hun vervoer van Utrecht naar het Amstelstation, waar thans veel rei zigers met bestemming Amstelveen in- en uitstappen. De betrokken Kamer van de Raad van State zal later uitspraak doen. K.N.M.l. te De Bilt, waar Afgezet en met grote toewijding fluctuaties in het weer „ver- W (en niet voorspeld 'f'den. Bovenop de toren bevinden 'h de instrumenten, die de weer- tndigen aan hun gegevens helpen. Verlies voor CDU geneutraliseerd door opzeggen coalitie, maar niet vergeten! (Van onze correspondent ln Bonn) In de Westduitse deelstaat Baden-Württemberg, waar op 15 mei jJ. parlements verkiezingen zijn gehouden, is het de christendemocratische unie gelukt de socialisten uit de regering te dringen, ondanks het feit, dat juist de CDU zowel in zetels als in stemmen achteruit was gegaan en de SPD een flinke winst had geboekt. Woensdag besloten de CDU en de liberale FDP samen, misschien nog met de Vluchtelingenpartij BHE, de regering t« vormen en wel opnieuw onder leiding van de CDU-politicus Kiesinger, die dus weer minister-president van Baden-Württemberg wordt. Daarmee komt een einde aan een volgens velen onjuist geachte toestand: jarenlang werd deze deelstaat namelijk geregeerd door een coalitie, waaraan alle partüen deelnamen, maar waardoor er van een echto oppositie in het parlement U Stuttgart geen sprake was. coalitie. Het belang van zijn partij lag meer in een uitschakeling van de SPD. Het belang van Kiesinger zelf, die te Bonn (waar hij volgens sommigen ja renlang tevergeefs op een ministersfunc tie heeft zitten wachtennog niet is uitgespeeld, ligt in een houding die met die van Adenauer correspondeert. In Baden-Württemberg zegevierde dus de Bonner politiek! Dat hierbij de SPD die de verkiezingen op 15 mei relatief en absoluut had gewonnen, een zeker onrecht is aangedaan, weegt in de West duitse politiek van dit ogenblik niet zwaar. Dat voorts de federale ideeën der Bondsrepubliek, die elk der deelstaten een zekere zelfstandigheid wil geven, ietwat met voeten is getreden, moet be grijpelijk geacht worden met het nade ren van september 1961! Maar of dit alles de CDU in de komende maanden ten goede zal komen is hoogst onzeker. De nederlaag van deze partij in Baden- Württemberg is door het verdringen van de SPD uit de regering te Stuttgart uiterlijk wel geneutraliseerd, maar niet ongedaan gemaakt! Verkiezingsuitslag was heel duidelijk De uitslag van de verkiezingen van 15 mei was overigens zeer duidelijk ge weest. Zij gaf de volgende zetelverdeling in het parlement (totaal 120 zetels): CDU 51 (verlies 5), SPD 44 (winst 8), FDP 18 (verlies 3), BHE 7 (gelijk). De SPD eiste dan ook als de enige partij, die bij deze verkiezingen (waar aan slechts 59 pet. van de stemgerech tigden had deelgenomen) winst had ge boekt, opnieuw ministerzetels op. En dus een voortzetting van het coalitiebewind van alle partijen. Zwaarder dan alle stemmen, die de CDU had verloren en de SPD had ge wonnen, heeft bij de regeringsvorming in Stuttgart evenwel de stem van Bonds kanselier en CDU-partij leider Adenauer gewogen. Voor hem gold de uitslag van de verkiezingen in Baden-Württemberg als een waarschuwingssignaal voor de Bondsdagverkiezingen in 1961. Hij is bovendien principieel gekant tegen coa lities met de SPD in de deelstaten. En na de nederlaag die de CDU-CSU ook reeds in Beieren had geleden, achtte hij nu het moment gekomen om waar ook maar mogelijk, zich te distantiëren van de socialisten. Adenauer kreeg hierbij de hulp van de FDP-leiding. Voor de FDP gaat het er het volgend jaar om te pro beren bij de CDU in een goed boekje te komen, opdat zij opnieuw ministers zal kunnen leveren voor de Bonner re gering. De FDP koerste alvast in Baden- Württemberg in Adenauers vaarwater. Kiesingers positie Door dit alles werd de positie van de CDU-partijchef te Stuttgart moeilijker dan ooit. Het belang van zijn deelstaat vereiste ongetwijfeld een nieuwe grote BABY UIT BRANDEND HUIS GERED De 15-jarige slagersknecht Hans Brouwer uit Almelo is er gistermorgen in geslaagd een baby van de verbran- dingsdood te redden, nadat in de Tuin dwarsstraat een felle brand was ont staan, waarbij drie huizen zeer grote brand- en waterschade opliepen. De brand brak uit in het door de fa milie Krikke bewoonde pand. Oorzaak ervan is waarschijnlijk de vlam van een brandend gasstel, waarop de was stond te koken. Mevrouw Krikke had even het huis verlaten en het stond in korte tijd in lichterlaaie. Op de bovenverdieping sliep de tien maanden oude Veronica Ellen. Terwijl de inmiddels teruggekeerde moeder wanhopig voor het huis stond, trachtten buurtbewoners door rook en vuur heen te komen. De 15-jarige Hans Brouwer wist via het afdakje aan de achterkant de slaapkamer van de baby te bereiken en het kind over te geven aan de heer W. Kimmels. die het in veiligheid bracht. Het vuur werd met een groot aantal stralen bestreden maar het huis van de familie Krikke brandde vrijwel geheel uit, terwijl de daarnaast gelegen twee huizen eveneens grote schade op liepen. (Advertentie) Met 1 Van Nelle's .Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet n minstens 5 koppen krachtige, geu rige thee. 'n Hele pot vol voor nog geen 5 centDat is dn* minder dan l eent per kop! Thee zetten met .Afternoon* thee builtjes is ideaal! Snel, gemak kelijk èn.... propet! Doe 't ook! Bestel ze direct: „Afternoon" theebuiltjes (groot formaat) doos van 20 stuks 98 ct

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 7