Fraaie collectie uit verzameling dr. A. Welcker in „De Lakenhal" fi Voor VADERDAG NAAR IVOLET'S DASSEN CREMATIE DR. A. KESSEN Daar heeft hij echt plezier van Haanstra kreeg zijn „Oscar" uit handen Amerikaanse ambassadeur Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 17 juni 1960 Tweede blad no. 30075 Geopend door mevrouw Jonkers-Huygens Tec gelegenheid van het lustrum van het L.S.C is thans in De La kenhal een kerncollectie te zien uit de beroemde verzameling van dr. A Welcker omvattend niet minder dan ongeveer 5000 tekeningen indertijd aan het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit geschonken. De tentoonstelling, bestaande uit 73 exemplaren, is gistermiddag geopend door de echtgenote van de rector magnificus der Leidse Uni versiteit, mevrouw A. W. E, JonkersHuygens. na met een kort woord ingeleid te zijn door de praeses der Lustrumcommissie, jhr. mr. L. A. van Spengler. In haar openingswoord gaf zij een levensbeschrijving van dr. Albertus Welcker, te Alkmaar geboren op 31 ja nuari 1884 en te Amsterdam overleden op 11 juli 1957. Welcker studeerde medicijnen te Lel den, waar hij in 1916 promoveerde. Na in 1911 zijn artsexamen gedaan te hebben, was hij in de jaren 1912 en '13 werkzaam bij het Rode Kruis in Bul garije en Turkije. In 3925 vestigde hij zich als chirurg te Amsterdam (Wil- helmina Gasthuis). Een door hem bijeengebrachte ver zameling kunstwerken contemporine grafiek), bestaande uit duizenden bla den, werd in 1948 van de hand gedaan. In 1930 begon Welcker met het ver zamelen van zijn tekeningen van Noord en Zuidnederlandse meesters uit de 16e en 17e eeuw, van 1932 dateren zijn plus minus 30 opmerkelijke kunsthisto rische publikaties (tot 1955), op grond waarvan hem in het Rembrandtjaar 1956 een Leids eredoctoraat verleend werd in de faculteit der letteren en wijsbegeerte (promotor prof. v. d. Waal). Aan het uitspreken van dit openings woord was voorafgegaan de aanbieding van een zilveren herinneringsvaas met inscriptie aan mevrouw Jonkers door jhr. mr. Van Spengler. Het geëxposeerde geeft inderdaad een machtig beeld van de enorme waarde der collectie Welcker. Men ziet hier o.a. tekeningen van Barent en Hen- drick Avercamp, Adriaan Brouwer, Jan Bruegel II, Hendrik Goltzius, Con- stantijn Huygens, Jan Luyken, Nico- laes Maes, Adriaen van Ostade, Paulus Potter, Rembrandt van Rhijn, Adriaen van de Velde, Willem van de Velde en Willem van de Velde de Oude en vele anderen. Exemplaren uit een unieke collectie, afkomstig van één dier verzamelaars ,,voor wie het een behoefte was anderen te doen delen in de door hen verworven schatten", zoals het in het voorwoord van de fraaie catalogus luidt. Men moge er zich in verdiepen en genieten van de harmonische sfeer, welke de beschouwer uit deze oude tekeningen tegemoet straalt. De tentoonstelling Is gistermiddag reeds door een groot aantal belang stellenden bezichtigd. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op de presi dent-curator van de Leidse Univer- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Thomas Theodorus Hendrlcus, zn van P. Waasdorp en M. C. Steenvoorden. Mar jolein, dr van A. G. P. van Rultenburg en G. Bek; Te Feng Willem, zn van C. L. Fu en J. Loots; Johannes, zn van J. Sleval en M. G. Spaanderman; Johan Adriaan, zn van G. van Krimpen en C. J. Alder- den; Plony Cornelia Adrians, dr van K. Breedijk ën L. de Hoog; Helena Janna, dr. van A. van Dijk en T. van Duijven- bode; Jessica, dr van J. van Swigchem en M. Roeloffs, Cornelia Maria, dr van A. Klinkhamer en C. H. Schouten, Carolina Maria, dr van G. H. Leenders en T. Vlie land. GETROUWD A. van Delft en G. Teske, C. J. M. van Haasteren en C. T. Dlckhoff, R. F. Krom hout en M. Edelaar, J. T. J. van Cassel en J. Verloop, J. H. P. M. van der Voort en R. D. M. van Ginneken, G. van de Peppel en M. J. Willems, E. D. Hüsges en M. J. van der Lubbe. C. Heijkoop en M. W. Dub- beldeman, P. E. van de Laar en K. van Putten. J. van Weerlee en M. M. Reijken, M. B. Leuering en B. G. A. J. van den Hoek. J. van den Burg en E. Arnoldus, H. J. T. van der Veen en M. H. Koch, A. van den Wijngaard en M. A. C. Essen. OVERLEDEN A. Dijkhuizen, 23 jr, zoon; R. van der Kamp, 3 weken, zoon, J. de Jong, 72 Jr wed. van A. van der Klugt. ZATERDAG BeetsenmarktOpenluchtsamenkomst Leger des Heils. 8 uur nam. Officiële publikaties WIJZIGING GESLOTENVERKLARING HAARLEMMERSTRAAT OP ZATERDAGMIDDAGEN Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad heeft besloten de gesloten verklaring van de Haarlemmerstraat op zaterdagen van 14 tot 18 uur in zoverre te wijzigen, dat deze geslotenverklaring zal gelden voor alle motorrijtuigen en voor rijwiel met een ingeschakelde hulpmotor Een afschrift, van dit besluit is gezonden aan de Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat m Zuid-Holland, aan de door de Minister van Verkeer en Water staat aangewezen verenigingen, beharti ging van verkeersbehmgen ten doel heb bende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Een der tekeningen. Cornells Saftteven 1607)-(1681 „Staande kameel". slteit, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de rector magnificus dezer Universiteit, prof. mr. J. E. Jonkers, diverse hoogleraren, de garnizoenscom mandant luitenant-kolonel Th. Wessels, alsmede het Collegium van het L.S.C. en diverse Corpscommissies. Advertentie HERENMODEMAGAZIJNEN Terlenka en Terylene prima wasbaar, geheel kreukvrij 3.95, 4.95 No-iron OVERHEMDEN Kerko - Fablo - Trenco WEEKEIND SHIRTS ZWEMBROEKJES ZAKDOEKEN MANCHETKNOPEN HAARLEMMERSTRAAT 206 BOTERMARKT 8—9 JUBILEUM P. ERADUS. Dinsdag is het veertig jaar geleden, dat de heer P. Eradus als loodgieter in dienst trad bij het loodgietersbedrijf van de firma Engels, welk bedrijf in 1947 overging in handen van de heer A. Zwart aan de Hooigraoht. Big Vestival Band presenteerde zich in Hof van Heden I Daar zaten z» dan, de leden v»an de „Bi" Vestival Band". Boven op de oude Burcht en in het felle lidht van vele schijnwerpers nog wel liefst. De band heeft aich nl. gisteravond op het acade miefeest voor het eerst in het open baar gepresenteerd. Zij is geformeerd om aan het lustrum van de Leidse stu denten luister bij te zetten. Dank zij het prijzenswaardige initiatief van Benny Varvdenbosoh kan het ensemble ln de komende dagen een reeks jazz concerten geven. Het eerste concert duurde een half uur. van een kwartier voor middernacht tot een kwartier daarna. De leden van het orkest speel den alsof hun leven er van af hing en het geluid, dat zij op dit late avond uur produceerden was in een woord machtig. De bezetting is allesbehalve gering: vier trompettisten, een even groot aantal trombonisten en vijf mu sici die de saxofoon en de klarinet be spelen. Dan is er nog de bassist, de pianist en de drummer van de band. Kortom, een indrukwekkend geheel. Het openluchtooncert was ongetwijfeld een van de hoogtepunten op de gezellige bijeenkomst van hoogleraren, docenten, leden van de wetenschappelijke staf en hunne dames. Al onmiddellijk na de introductieblues, als herkenningsmelodie te beschouwen, viel er een klaterend applaus te beluisterena Er werden ver volgens typisch Amerikaanse werkjes ten gehore gebracht, o.m. van componisten als Duke Ellington. Harold Arlen. Flet cher Henderson en Neal Hefti. De ar rangementen zijn van Koos Visser. Men waande zich tijdens dit merkwaardige jazzconcert af en toe ergens aan de Amerikaanse westkust. Hetgeen dan uiteraard als een compliment bedoeld is. De trotse bandleider wilde eerst niet hebben dat er op deze schetterende mu ziek gedanst werd. maar na enkele ogen blikken waren de danslustige weten schapsmensen niet meer van het hou ten vloertje af te slaan. Het orkest, zo vernamen wij. zal ook in de nacht van zondag op maandag en in die van maandag op dinsdag a.s. optreden. Lief hebbers van Amerikaanse jazzmuziek behoren dan in de Hof van Heden aan wezig te zijn! Bejaardensociëteit van ,,Het Morskwartier" op reis Gisteren hebben de bezoekers van de bejaardensociëteit ..Het Morskwart-ier" haar jaarlijkse uitgaansdag gehad. De reis ging allereerst naar de Boule vard in Noordwijk. De tocht werd voortgezet door Noordwijkerhout en De Zilk naar Bloemendaal. Het was een genot te rijden door het Langeveld. Op het bekende „Kopje" werd een kopje koffie gedronken. Verder ging de tocht door de Velsertunnel, Alkmaar en Ber gen naar Schoorl. waar de lunch werd gebruikt en er gelegenheid werd gebo den een uurtje te wandelen. Als verste punt van de reis stond Petten op het programma, dat via Kamperduin werd bereikt. De terugweg voerde langs Eg- mond en Castricum, waar een kopje thee werd gedronken. Het slotdiner was in Noordwijk. Gedurende de gehele reis zat de stemming er goed in. Deze steeg ten top, toen de bus terecht kwam in een file auto's waarmede de bejaarden van Sassenheim een dagje uit waren ge weest. Hierdoor deelde het Leidse ge zelschap in het muzikale welkom, dat de Sassemheimers werd bereid. Om tien uur was men na een zeer geslaagde dag weer terug in Leiden. MODERNE JEUGDRAAD. Zaterdag 25 juni zal de wethouder van onderwfjs, de heer J. C. v. Schaik, het dn het perceel Titus Brandsmalaan 150 ingerichte clubgebouw van de Mo derne Jeugdraad openen. P. C. MEYER TOT PREDIKAMBT TOEGELATEN. De classis Leiden van de Geref. Ker ken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer P. C. Meyer, theol. kandidaat, alhier. De heer Meyer zal gaarne een beroep in overwe ging nemen. Scherp verstand - strijder voor het goede Afd. Leiden V.V.D. hijeen Ter beschikking van regering gestelde delinquenten Tijdens de openbare vergadering van de afdeling Leiden van de VVD. die gister avond in Het Gulden Vlies werd gehouden, heeft prof. mr. J. M. van Bemmelen, hoogleraar in strafrecht en strafvordering aan de Leidse Universiteit, een voor dracht gehouden over „De ter beschikking van de regering gestelde delinquenten, een probleem?" Hij toonde, aan de hand van gegevens uit een rapport over het jaar 1957, hierbij aan dat het aantal ter beschikking van de regering gestelde delinquenten niet zo groot is als men dikwijls denkt. Van de 26.000 veroordeelden werden er 618 ter beschikking gesteld, hetgeen ongeveer 2'£ betekent. heel ontoerekeningsvatbaar is, vertonen een sterke bestendigheid. Van alle delin quenten, die jaarlijks veroordeeld wor den, zijn er 80 tot 100 zo zeer gestoord dat voor hen naast het ontslag van rechtsvervolging dat hun werd verleend, een maatregel noodzakelijk wordt geacht. Ten aanzien van de zedendelicten, wees prof. Van Bemmelen op de relatie tussen deze delicten en de geestvermo gens. Wanneer men bedenkt dat zesmaal zoveel vermogensdelicten worden begaan als zedenmisdrijven, is het opvallend dat bij de vermogensdelicten slechts ander half keer zoveel ter beschikkingstellin gen worden uitgesproken als bij de zedenmisdrijven in 9 van de gevallen een ter beschikkingstelling uitgesproken, bij de vermogensmisdrijven 2,L> Psy chiatrisch onderzoek en daaropvolgend een ter beschikkingstelling van de rege ring komt bij de zedenmisdrijven veel meer voor dan bij de vermogensmis drijven. Het laatste deel van zijn betoog wijdde prof. Van Bemmelen aan de belangrijkheid der gegevens. Het is van belang, dat de jurist de beschik king krijgt over bepaalde criminolo gische gegevens, die hij thans nog niet kent, maar die wel ter beschik king staan, om deze in de praktijk te benutten. Uit deze gegevens zou dan over enkele jaren een antwoord kun nen gegeven worden op vragen als: waarom de maatregel, die destijds is opgelegd, werd gekozen: in hoeverre deze maatregel juist is gekozen, het geen zou moeten blijken uit de latere geschiedenis van de delinquent: of, niettegenstaande anders was gead viseerd, geen maatregel is opgelegd; en: welke geestesstoringen aanlei ding hebben gegeven tot deze maat- regeling. Een probleem? Prof. Van Bemmelen begon zijn betoog met te zoeken naar een antwoord op de vraag of de criminologie en vooral de criminele psychiatrie reeds zodanige vaststaande wetmatigheden leert ken nen, dat deze een rol kunnen spelen bij de berechting en behandeling van gees- tesgestoorde misdadigers, en indien de eerste vraag bevestigend wordt beant woord, hoe die wetmatigheden dan ver werkt kunnen worden in de strafwet geving, bij de keuze en mate van straf en maatregel en van de methoden van behandeling, die tijdens de executie van een straf en maatregel moeten worden toegepast, Dit is niet alleen een aange legenheid van psycholoog of psychiater. Immers, de jurist zal de integratie (de harmonische aanpassing) van die gege vens en wetmatigheden in de regelingen voor de berechting en behandeling van psychopatische misdadigers te zijner tijd moeten teweegbrengen. Hij. de jurist, moet zich derhalve twee vragen stellen: wat staat er voldoende vast om er iets mee te kunnen beginnen?, en: hoeveel notitie kunnen en moeten wij nemen van hetgeen vaststaat? Hierbij dient hij te rade te gaan bij de statistiek, en wel de criminele statistiek, die leert hoeveel geestesgestoorden ter beschikking van de regering zijn gesteld. PERCENTAGE STIJGT De gegevens uit het jaar 1957 vertellen, dat in dat jaar ongeveer 2'j van alle veroordeelden ter beschikking werden gesteld. Sedert 1946 is dit percentage ge leidelijk gestegen; bij de voorwaardelijke ter beschikking stelling sterker dan bij de onvoorwaardelijke. Behalve ter be schikking stelling kent de wet ook nog het al of niet plaatsen in een krankzin nigengesticht. De gevallen van ernstige .geestesstoring, waarbij een maatregel ^noodzakelijk is, omdat de delinquent ge- Gistermiddag is op de begraafplaats Westerveld te Driehuis het stoffelijk overschot van dr. Kessen. directeur van de Leidse Universiteitsbibliotheek gecremeerd. Onder de zeer velen, die deze plechtig, held bijwoonden, waren o.m, de burge meester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot, tevens ln zijn kwaliteit van curator der Leidse Universiteit, mr. N. F. Hofstee, secretaris van het College van curatoren dr. G. Lieftinck, adj. directeur van de Leidse Universiteitsbibliotheek, van wel ke bibliotheek ook tal van medewerkers aanwezig waren en voorts prof. dr. J. G. Bomhoff, voorzitter van de maatschap pij der Ned. Letterkunde, mr. J. Bool, gemeentesecretaris, dr. L. D. Brongers- ma, directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie, een afvaar diging van de Kon. Ned. Academie voor Wetenschappen, de Centrale Vereniging van Openbare Bibliotheken, de kring Noord-Holland van de NVB, Redactie leden en medewerkers van het Woor denboek der Ned. Taal, de faculteit der geneeskunde en die van letteren en wijsbegeerte, van het Rijksmuseum voor Volkenkunde, een deputatie van diverse openbare leeszalen en bibliotheken in ons land, w.o. die van „Reuvers" en vele vrienden en bekenden van de thans overledene. Prof. dr. H. J. Lam. hoogleraar in de sv&tematische plantkunde aan de Leidse Universiteit, die als enige spreker het woord voerde, herinnerde aan het lange en smartelijke lijden van dr. Kessen. (Advertentie) HOGE ONDERSCHEIDING VOOR JOOP STOKKERMANS. Onze stadgenoot, de 23-jarige pianist Joop Stokkermans. verwierf de Prix d'Excellence. de hoogste onderscheiding voor Nederlandse concertpianisten. De voor hedenavond aangekondig de openluchtbijeenkomst van de Evang. Chr. Gemeenschap op de Stille Mare zal niet doorgaan. ACADEMISCHE EXAMENS Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor het doet. ex. Ned. recht mej. W. Vermeer (Rotterdam) en de heer J. W. Kroon (Den Haag). GEREF. WIJKCENTRUM IN NOORD Woensdagmiddag zal de eerste paal geslagen worden voor de bouw Van een gereformeerd wijkcentrum in Leiden- Noord (omgeving Kooilaan). DE VLAG UIT! Morgen intocht reünisten Morgenmiddag om twee uur zul len de reünisten voor de lustrum viering in Leiden aankomen. De burgemeester wekt de ingezetenen in het bijzonder zij, die langs de door de reünisten te volgen route wonen op om op deze hoogtijdag de vlag ui tte steken. De route, waarlangs de stoet zal gaan, is als volgt: Stationsplein, Morssingel. Morspoort, Morsstraat, Blauwpoortsbrug, Prinsessekade, Kort Rapenburg, Rapenburg, Nieuwsteeg, Pieterskerk. LICHT OVER LEIDEN. Onder het motto „Licht over Leiden" worden onder auspiciën van de Bap tisten gemeente van 26 juni tot 3 juli in „Den Burcht" evangelisatiesamen komsten gehouden. Het evangelie zal op deze avonden in woord, muziek en zang worden verkondigd. Medewerking aan deze avonden verlenen Wim Malgo (evangelist), Peter van Woerden (ham mondorgel) en Franz Knies (zang). Kerkelijk Leven CHR. GEKEF. KEKKEN' Ingekomen: B. Schouten, Swadenburger- dam 8. van Ter-Aar. Vertrokken; A. Edelman met gez. Aker- boomseweg 5 nr 's-Gravenhage. Emma- straat 24. C. C. van der Aa. Kerklaan 9 nr Hilversum, Wolvenlaan 297, M. van der Vis. D26a. nr Moordrecht. Kon. Juliana- straat 76. W. Fr. M. van Beelen. C 4 nr Leiden. Hoogweg 47. S. C. Beunder. Hoo- genboomstraat 3, nr Aalsmeer, Helling 70. NED. HERV. KERK Beroepen door de Generale Synode als Sredikant voor buitengewone werkzaam- eden legerpredlkant) J. H. B. Austie te Oldeboorn beroepen als studentenpre dikant (Technische Hogeschool) W. Rogge veen te Pieterburen (Gron.). Aange nomen naar Delden M. Koopmans te Tub- bergen. GEKEF. KERK Aangenomen naar Vijfhulzen J. W. Broersma, kand. te Groningen, die be dankte voor Dinteloord. Medemblik. Otto- land. Sint Jacobl Parochie, Tzum en voor IJlst. Evang. Lutherse synode Tijdens de derde vergaderingsdag van de Evangelisch-Lutherse synode te Am sterdam is besloten een commissie sa men te stellen ter bestudering van be staande pensioenregelingen Gediscussieerd werd over een rapport van de zendingsraad ter zake van het verlenen van financiële hulp aan het vroegere zendingsterrein op de Batu- eilanden. Via de Lutherse Wereldfedera tie blijft de zendingsraad zich voor de Batukerk interesseren. Bij de bespreking van het I.K.O.R.- beleid stelden enkele leden voor de kerkdienstuitzendingen over een groter aantal gemeenten te spreiden. Het door de president in de generale kerkelijke vergadering geopperde denk beeld tot instelling van een adviesraad voor de kerk. werd met instemming be groet. De synodale commissie zal ver dere plannen uitwerken. Oec. informatiecentrum Ds. H. J. Kater, voorzitter van de stichting „Het portaal" i.o., heeft gis termiddag het oecumenisch informatie centrum in het portaal van de Nieuwe Zijdskapel aan het Rokin in Amster dam officieel geopend. In dit centrum wordt een ieder. Nederlander of buiten lander. desgewenst de weg gewezen in de „doolhof van kerkPlijk Amsterdam", zoals ds. Kater het noemde. Het infor matiecentrum is tot stand gekomen door medewerking van de bij de plaat selijke Oecumenische Raad aangesloten kerken, de gereformeerde en buitenland- Hij kenschetste de overledene als een man met een scherp verstand en een levendige geest, die in zijn korte leven veel en nuttig werk heeft verricht. Prof. dr. Lam gaf een korte biografie van dr. Kessen, die in 1904 in Maastricht werd geboren. In zijn geboortestad werd de heer Kessen in 1935 archivaris, daar naast vervulde hij tal van nevenfunc- j ties. In de illegaliteit heeft hij een be- 1 langrijke rol gespeeld. Dr. Kessen, aldus spreker, had een sterk sociaal gevoel en j was een groot organisator. Dank zij zijn 1 activiteiten werd de Regionale Omroep Zuid in het leven geroepen. In septem- ber 1947 werd hij bibliothecaris en ar- I chivaris bij de Leidse Universiteit. On- I der zijn leiding is de bibliotheek sterk gegroeid. Velen hebben geprofiteerd van i zijn hulpvaardigheid. Spreker was dank- I baar voor de voortreffelijke diensten. die dr. Kessen heeft verricht. I Persoonlijk heeft prof. Lam veel vriendschap van dr. Kessen ondervon den. Spreker achtte zich onmachtig een juist beeld van Kessens wezen te geven. Prof. dr. Lam was ervan overtuigd, dat een ieder, die met dr. Kessen te maken heeft gehad, zich hem altijd zal blijven herinneren als een strijder voor het goede. Een broer van de overledene, mr. L. I H. A. Kessen dankte voor het medele ven en de belangstelling in deze dagen uit zo brede kring ontvangen. Hachelijke uren voor bemanning Westhimler Lichtschip liep groot gat op door aanvaring tanker (Van onze Zeeuwse correspondent) Hachelijke uren hebben gisteravond de negen opvarenden van het Belgische lichtschip „Westhinder" beleefd, toen hun schip in een potdichte mist, die de scheepvaart omstreeks half acht ernstig belemmerde, werd aangevaren door de 19.312 ton metende Noorse tanker „Bra- nita" op 40 mijl westzuidwest van Vlis- singen. De tanker kreeg weinig schade, maar de „Westhinder" liep een groot gat in de scheepshuid op en dreigde te zin ken. Vier opvarenden verlieten onmiddel lijk de „Westhinder" met een sloep en werden opgepikt door het Zweedse schip „Rossen". Over de vijf andere opvarenden heeft men urenlang in onzekerheid verkeerd, totdat bleek, dat zij aan boord van de „Westhinder" waren gebleven, die inmid dels op sleeptouw naar Oostende was ge nomen door de Belgische staatssleepboot „Zeetijger". Eén opvarende, een vijftig jarige stoker, die bij de aanvaring een shock had opgelopen, werd door de „Ros sen" in Vlissingen aan land gebracht. Vele schepen stoomden naar de aan gegeven positie, toen gisteravond over Oostende-radio het noodsein van de „Westhinder" werd gehoord. De „Ros sen" was het eerste bij het schip, waar van de positie na de eerste verwarring na' de aanvaring nogal meeviel. Het maakte geen slagzij en het dreef nog. Drie van de vier door de „Rossen" uit de reddingboot opgepikte Belgen beslo ten toen al spoedig om naar de „West hinder" terug te gaan. De vijftigjarige 'Zo'n leuke blazer is nu net iets waar een jongen niet buiten kan. v 't Staat keurig V en is overal bi j te dragen. Deze pracht !ge BLAZERS zijn gemaakt van origineel Engel se sterke melton en verzorgd afge biesd met tweekleurig koord. Me talen blazerknopen voltooien de perfecte, zeer degelijke afwerking. Geborduurd sportembleem op de borstzak. Nu, slechts één dag 1 -3 jaar, ATC ALLE MATEN LEIDEN Hoar lemnwnt root 25 ROTTEKDAkfc Kane HoogniMt II Meeat hk. Goadtestogel Kateodr.CagedlJk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 stoker, die een shock had opgelopen, werd in de ziekenboeg van de .Rossen" opgenomen. Hij bleek niet in staat om ook maar een woord over de aanvaring te zeggen, vertelde de kapitein van de „Rossen" aan Oostende-radio, dat dringend om de naam van de geredde verzocht De bemanning van de „Westhinder" is erin geslaagd om het schip met behulp van pompen drijvende te houden Om half elf gisteravond maakte het schip zoveel water, dat het voor de twee de maal verlaten moest worden. Een half uur later, ter hoogte van Oostende verdween de Westhinder in de golven. Het wrak ligt niet in het vaarwater. De Branita liep geen noemenswaardi ge schade op en ging hedenochtend in Vlissingen voor anker. (Van onze Haagse correspondent) Omdat Bert Haanstra in verband met de werkzaamheden aan zjjn nieuwe speelfilm „De zaak M.P." op 4 april j.l. niet naar Hollywood kon komen om daar de „Oscar" in ontvangst te nemen, welke hem voor zyn documentaire „Glas" was toegekend, heeft de ambas sadeur van de Verenigde Staten in Ne derland, de heer Philip Young, dit fel begeerde gouden beeldje gisteren tijdens een korte plechtigheid in de Ameri kaanse ambassade in Den Haag aan de Nederlandse cineast uitgereikt. se kerken in Amsterdam het Neder-♦'functie te Leiderdorp aangenomen. lands Bijbelgenootschap, de Nederland se Zondagsschoolvereniging, de Centrale bond voor inwendige zending en het „Open-deur-werk". Inlichtingen worden verstrekt over protestantse en rooms- katholieke kerkdiensten, kerkelijke be zienswaardigheden. kerkewerk. sociale arbeid en belangrijke gebeurtenissen op kerkelijk gebied. Voorts zijn verkrijg baar bijbeluitgaven in vele talen. Ds. Kater sprak in zijn openingswoord de verwachting uit, dat ..Het portaal" (dagelijks geopend van 10 tot 6 uur) velen de weg zal wijzen naar het ker kelijk leven in de hoofdstad. Velddag Leger des Heils RUIM 8.000 BELANGSTELLENDEN Met heer dan 100 autobussen en tal van andere vervoersmiddelen zijn giste ren meer dan 7.000 heilsoldaten naar Baarn gebracht. Zij namen daar deel aan de velddag-1960 van het Leger des Heils. De uitgestrekte bossen van het koninklijk domein, waar deze landdag gehouden werd, waren, groot genoeg om dit aantal deelnemers op te vangen, echter niet de grote tent waar de inter nationale commissioner en mevrouw Norman F. Duggins de heiligingsbijeen- komst leidden. Er was in deze tent plaats voor 3.000 personen en minstens 1.000 beluisterden de toespraken via luidsprekers in de open lucht. Mevrouw Duggins sprak over Christus als Heiland, vriend en meester. Commis sioner Duggins, internationaal secretaris van Europa, sprak naar aanleiding van Fil. vier, vers zes en zeven, waarbij uitgeweid werd over de vrede, de gees telijke discipline en de kracht, die een mens moet hebben om het leven op zijn best te leiden. De jeugdrallye, die tege lijkertijd in een kleine tent gehouden werd, trok 900 belangstellenden. Na deze bijeenkomst begon een non-stoppro gramma, dat bestond uit muziek en zang van blokfluiten, gitaar, tamboer- korpsen en van zangbrigades. HULPPREDIKER LEIDERDORP De heer J. v. d. Hoek, hulpprediker van de Hervormde Gemeente te Nieuw- veen. heeft een benoeming in gelyke De heer Young, die zei zich met vreugde van deze taak te kwijten, ver telde in het kort iets van de geschie denis van de „Motion Picture Academy Awards" en gaf blijk het werk van Haanstra uitstekend te kennen. Van vrijwel alle films van deze ondanks zijn bescheidendheid tot internationale faam gekomen filmmaker wist hij iets te ver tellen. Van „Glas" hoefde hij overigens niet veel te vertellen, aldus de ambas sadeur, want deze prachtige documen taire sprak voldoende voor zichzelf. Dat hadden de vele genodigden trouwens zelf nog eens kunnen constateren, want direct nadat Bert Haanstra en zijn vrouw de laatste met een boeket bloemen, haar aangeboden door mevr. Young door de ambassadeur en zijn echtgenote waren binnengeleid, was de korte plechtigheid begonnen met een vertoning van de bekroonde film. Nadat de ambassadeur zijn toespraak had besloten met het aanbieden van het kleine gouden beeldje, waar tenslotte alles om ging, was de beurt aan Bert Haanstra. Hij verklaarde „zeer trots te zijn te behoren tot de eerste Nederlan ders, die deze prijs hadden verdiend". Daarmee zeer nadrukkelijk het „ik" ver mijdend en in „wij" veranderend, om dat hij ook cameraman Eddie van der En den en musicus-componist Pim Jacobs in de hulde wilde betrekken. Tenslotte zei hij, terwijl de zaal hartelijk met hem meelachte, vooral bijzonder trots te zijn op het feit dat de Hollanders ditmaal Walt Disney die in de loop der jaren de meeste .Oscars" in de wacht heeft gesleept nu eens achter zich hadden kunnen laten Waarna de korte plechtigheid in het auditorium teneinde was, via de luid sprekers de toepasselijke muziek weer kon klinken, welke de bezoekers ook hadden kunnen horen bij het binnen komen, namelijk de filmmuziek uit ..Fanfare", en de genodigden zich naar de bibliotheek van de United States In formation Service begaven. Om daar Bert Haanstra en zijn vrouw persoon lijk geluk te wensen met de nieuwe aanwinst, die tussen de bloemen op een ereplaatsje stond opgesteld. En tevens om en passant weer eens te ondervin den, welk een nuttig gebruik er van „glas" gemaakt kan worden. Vooral als er, om met Bert Haanstra te spreken, iets in zit Dr. G. P. H. Locker terug uit Nieuw-Guinea De secretaris van de Raad voor de Zending der Ned. Heiv. Kerk, dr. G. P. H. Locher, is uit Nieuw-Guinea. waar hij ruim 4 maanden in opdracht van de hervormde zending verbleef, terug gekeerd. Dr. Locher heeft op zijn reis o.a. het binnenland bezocht, waar hij contact had met de daar werkende bui tenlandse zendelingen.

Leidsch Dagblad | 1960 | | pagina 3